• 2019 Ölüm Aylığı Şartları ve Gerekli Belgeler

  2019 Ölüm aylığı alabilmek için hangi belgelerin gerekli ve şartların neler olduğu vefat eden sigortalının yaşayan eş ve çocukları, anne ve babası tarafından sıkça sorgulanan bir konu başlığı olmakla beraber, ölen eşin erkek ya da kadın olması fark etmeksizin eşine ölüm aylığı bağlandığı görülmektedir. Ölüm aylığı alabilmek için gerekenler, başvuru koşullarının ne olduğu ve ölüm aylığından kimlerin yararlanacağı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından periyodik olarak güncellenmekle beraber ölüm aylığı şartlarının temelde pek bir değişkenlik göstermediğinden de söz edilebilir. Ölüm aylığı kimlere bağlanır 2019 sorusu için de gerekli şartları sağladığı takdirde vefat eden sigortalının;


  • Resmi nikahlı eşine
  • Çocuklarına
  • Anne ve babasına ölüm aylığı bağlandığı görülmektedir.

  Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar

  Vefat eden sigortalının ailesine maaş bağlanabilmesi için kanun ve yönergelerde açık olarak belirtilmiş şartlar bulunduğu görülmektedir. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartlar,

  • Ölüm aylığı bağlanabilmesi için ilk şart ölen sigortalının en az beş yıl sigortalı olması gerekliliğidir. Ölen sigortalının en az 5 yıl sigortalı olmaması durumunda ailesine maaş bağlanabilmesi mümkün değildir.
  • Toplam prim ödeme gün sayısının da en az 900 gün olması gerekmektedir. Yaşlılık, ölüm, malullük (sakat olma durumu) sigortası için minimum prim ödeme gün sayısı 900 olarak belirlenirken, vefat eden sigortalı en az 10 yıl sigortalı olmuş olsa bile toplam prim ödeme sayısı 900 güne ulaşmadığı sürece ailesine maaş bağlanabilmesi mümkün değildir.
  • Özetle vefat eden sigortalının en az beş yıl sigortası olması, buna ek olarak da çalışma hayatı boyunca en az 900 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir. Bu da kişinin yaşlılık ve malullük aylıklarına hak kazanması anlamına gelecektir.
  • Burada önemli olan bir diğer husus da sigortalının kendisine malullük ve yaşlılık aylığı bağlandığı halde sigortalı bir işte çalışması sonucunda kesilen bu aylık kişinin ölümü halinde talep edilmesi durumunda eş, çocuklar, anne ve babasına tekrar bağlanabilir.

  Ölüm Aylığı Oranları

  Vefat eden sigortalının eş, çocuk, anne ve babalarının her biri için belirlenmiş farklı oranları olmakla beraber;

  • Çocuk sayısı
  • Eşin çalışıyor olup olmaması
  • Eşin evliliği (evlilik durumu) gibi farklı hususlar ölüm aylığı oranlarının belirlenmesinde önemli birer etkendir.

  2019 Ölüm Aylığı Oranları

  Vefat eden sigortalının eş, çocuklar anne ve babaları için ölüm aylığı oranları birçok hususa göre değişkenlik gösterirken detayların aşağıdaki gibi olduğu görülmektedir;

  • Dul eşe vefat eden sigortalının maaşının %50’si
  • Çocuğu olmayan ve çalışan dul eşe vefat eden sigortalının maaşının %50’si
  • Çocuğu olmayan ve çalışmayan eşe vefat eden sigortalının maaşının %75’i
  • Dul eş yanında aynı zamanda çalışmayan bir çocuk bulunması durumunda vefat eden sigortalının maaşının %60’sı eşe %30’u çocuğa
  • Dul eş yanında aynı zamanda çalışmayan iki çocuk bulunması durumunda vefat eden sigortalının maaşının %50’si eşe verilirken her bir çocuk için de %25’lik kısmı ayrılır.
  • Vefat eden sigortalının evli olmayan (bekar, evlenip boşanan ya da dul) kızlarının her birine ölen babadan dul kızına maaş bağlığı da dahil olmak üzere yaş ayrımı gözetmeksizin maaşın %25’i
  • Vefat eden sigortalının tek kızı varsa maaşın %50’si bağlanmaktadır.
  • Vefat eden sigortalının anne ve babasına bağlanan maaş tutarları için ise birçok farklı hususun değerlendirildiği görülmektedir. Bu yönde vefat eden sigortalının anne ve babasına maaş bağlanmasının ilk şartı 65 yaş üstü olmalarıdır. 65 yaş üzeri anne babaların ölen çocuklarından ölüm aylığı alabilmeleri için ayrıca herhangi bir kurumdan herhangi bir maaş almıyor olmaları gerekirken bir işte çalışmıyor olmaları da gerekmektedir. Tüm bu şartlar sağlandığında vefat eden sigortalının maaşının %25’i anne ve babaya bağlanabilir.

  Dul Eşe Maaş Bağlanma Ve Bağlanan Maaşın Kesilme Durumu

  Vefat eden sigortalının dul kalmış eşine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ilk ve en önemli şart eşi ile resmi nikahın olması gerekliliğidir. Ölen sigortalının ölüm anında eşler arasında resmi nikah olmaması durumunda eşin ölüm aylığı alma gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Ölüm ardından arada resmi nikah bulunması durumunda ise eşler çocuk sayılarına ve çalışıp çalışmama durumlarına göre farklı yüzdelik oranlarla ölüm aylığı almaya hak kazanabilirler. Dul eşe bağlanan maaşın kesilme durumu da eşin yeniden evliliği halindedir. Dul eş yeniden resmi nikahla evlilik yaptığında ölüm aylığı kesilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Vefat Eden Sigortalının Çocuklarına Maaş Bağlanma Ve Kesilme Durumu

  Sigortalı olan çalışanın ölümü halinde çocuklarına bağlanacak olan maaş alabilmek için de kanun ve yönergelerde belirtilen bazı şartların olduğu görülmektedir. Bu noktada;

  • Çocuğun cinsiyeti
  • Çocuğun yaşı
  • Çocuğun öğrenim durumu
  • Çocuğun medeni hali
  • Çocuğun malullük (sakat olma) durumu
  • Çocuğun yabancı bir ülke mevzuatında çalışma durumu (5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile, Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 5. madde 1.fıkrası gereğince)

  Kız Çocuklarına Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

  Kız çocuklarına ölen sigortalıdan maaş bağlanabilmesi için öğrenim durumu dikkate alınmazken, sadece kendine ait sigortalı bir işte çalışması durumunda ölüm aylığı verilememektedir. Bu yönde herhangi bir çalışma içinde bulunmaması durumunda ölüm aylığı alabilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aynı zamanda kız çocukları için ölüm aylığı hususunda oldukça önemli bir diğer konu da medeni durumlarıdır. Bu yönde de sadece evli olan kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanamazken; dul kalmış, evlenmiş boşanmış ve bekar kız çocuklarının ölüm aylığı alma hakkı bulunmaktadır. Bu durum kız çocuklarının evlendiği anda sona ermektedir.

  Erkek Çocuklarına Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

  Erkek çocuklarına ölüm aylığı bağlanması 2019 kapsamı kız çocuklarından bir hayli farklıdır. Erkek çocuklar için en önemli kıstas öğrenim durumu ve yaş detayıdır. Bu noktada;

  • Hiç eğitim almamış ya da sadece ilköğretim mezunu erkek çocuklar ölen sigortalıdan 18 yaşına gelene kadar ölüm aylığı alma hakkına sahiptir. Bu noktadaki tek istisna bu durumda bulunan erkek çocukların 16 yaşına geldiğinde sigortalı olarak bir işe girmeleri durumunda maaşlarının kesilme durumudur.
  • Ortaöğretim mezunu erkek çocuklar herhangi bir işte çalışmamaları durumunda 20 yaşına kadar ölüm aylığı alma hakkına sahiptir.
  • Yükseköğretim gören erkek çocuklar ise evli olup olmadıkları dikkate alınmaksızın 25 yaşını doldurana kadar ölüm aylığı alma hakkına sahiptir.

  Ölüm Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  Ölüm aylığı başvurusu için hangi belgelerin gerektiği bilgisinden önce ölüm aylığı alabilme şartlarının taşınıp taşınmadığının tespitinin yapılması önerilirken, ölüm aylığı bağlanması için nereye hangi belgelerle başvurulmalıdır sorusu için belgelerin belirtilmesi gerekirse;

  • Ölüm aylığı bağlanması için talep dilekçesi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Veraset ilanı
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Beyan ve taahhüt belgesi (hak sahipleri için)
  • Eşler ve çocuklar arasında çalışan ve aylık maaş alanlar varsa her biri için gelir belgesi
  • Kişinin herhangi bir sigortası olmadığına dair e-devletten alacağı belge
  • Çocuklar için yakın tarihli öğrenim belgesi
  • Ziraat Bankası hesap numarası
  • Malul çocuklar için bu yönde verilmiş sağlık kurulu raporu

  Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

  Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır? Kimlere Verilir?

  Yaşlılık Aylığı Ne Kadar ve Nasıl Alınır  tıkla sorunu sor

  2019 Ölüm Aylığı Şartları ve Gerekli Belgeler İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gizem dedi ki:

   Merhaba
   Yetim aylığı alıyorum ve aynı zamanda öğrenci olduğum için sigortalı bir işte çalışıyorum. Ancak öğrencilik durumum haziran ayında sona erecek.
   1. Öğrenciliğim sonlanmadan işten ayrılırsam, herhangi bir işlem yapmadan (dilekçe, başvuru vs.) yetim aylığı ödenmeye devam eder mi?
   2. Öğrenciliğim 27 Haziranda sonlanacak, işten çıkışım 28 haziranda yapılacak diyelim. Bu durumda yetim aylığının tekrar bağlanması için dilekçe mi vermem gerekiyor ve bu durumda temmuz aylığı yatar mı?
   Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu hak öğrenciliği devam edenlere verildiğinden öğrenciliğinizin bitimi ile birlikte sigortanız aktif gözükürse yetim aylığınız kesilir. Öğrencilik bitmeden işten çıkışınızı vermeniz gerekir.

   2. Şehrazad Baraz dedi ki:

    Iyi gunler dilerim babam öldü maasinin %25 ini aliyorum annem öldü maasinin % 50 sini aliyorun uvey babamda dier % 50 sini aliyordu ama malesef oda öldü …simdi ben annemin maasinin %70 ini talep edebiliyor muyum hak kazaniyor muyum yoksa bosuna dilekce gonderme mi diyorsunuz? Simdiden alakaniza tesekkur ederim.

  2. Burcu dedi ki:

   merhaba ; annem bagkur emeklisi vefat etti. ssk emeklisi babam ve ben yetim ve dul aylıgı almaya hak kazandık. çalışmıyorum ve evli değilim. babama ve bana maaş baglandı fakat yuzdelerinden emin değilim. bir yanlışlı mı oldu anlayamadım. bana 25 oranında baglandı. vefat eden sıgortalının kızı ve emekli dul eşi için maaş baglanma oranı nedir. ben yuzde ellisi diye biliyordum kız için. teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız ve siz alıyorsanız ki babanızın başka geliri varsa % 50 yok ise % 60 oranında maaş bağlanır. Sizin de alacağınız oran % 30 dur.

  3. Alev İsbasaran dedi ki:

   Vefat eden annemden emekli sandığından maaş bağlandı için müdür liginden vukuatlı nüfus örneği istedim artık verilmediğini e devletten işlemlerin yürütüldüğü söylendi.e devletten yaptığım başvuruyu nasıl takip edebilirim. ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ptt den alacağınız2 tl karşılığında ki e devlet şifresi ile https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ internet adresinden giriş yaparak hizmetler kısmına ‘Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’ yazdığınızda kolaylıkla alablirsiniz.

  4. Fehmi Aydin dedi ki:

   4 Aralık 2018 de eşim vefaat etti. Eşim öğretmen emekli sandığı emeklisiydi.Ölüm yardımı ve bağlanacak ölüm aylığı için Ankaraya istenilen evrakları kargo ile 1.buçuk aydırr göndermeme rağmen henuz sonuçlanmadığı gibi konu ile hiçbirbilg i verilmedi Ne olduğu aşamaları hakkında nerden bilgi alabilirim.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    e devletten takip etme şansınız var yada telefonla, emeklilik işlemleri 45- 60 gün sürmekte sizin başvurunuz çok uzamış

  5. Ahmet dedi ki:

   Merhaba. Babam vefat etti. Ben üniversite okuyorum babamın maaşından alacağım annemde alacak. Sormak istediğim soru şu “dedem ve babanem hayatta. Ve 65 yaşın üstündeler. Dedem memur emeklisi olduğu için emekli maaşı var. Çalışan bekar çocuklarıda var. Bu durumda babanem babamın maaşından alacak mı? ” beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dedenizin maaşı ve ikametgahında çalışan bir de çocuk en az asgari ücret alıyor ise kişi başına düşen gelir 680 tl yi geçeceğinden babaanneniz maaş alamaz.

  6. sevda dedi ki:

   annem boşandı dedemin bagkurundan yaralanıyor .ananemle bölüşüyorlardı anneannem vefat etti gerekli evraklar nelerdir ? kütük sivasta nereye göndericez?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annennenizin vefatı ile birlikte maaşın % 50 si annenize yansır. İkametgahınızın bağlı olduğu SGM emeklilik servislerine başvuru yapabilirsiniz.

  7. Kemal dedi ki:

   annem ve babam abimin vefatından dolayı ölüm aylığı alıyordu. Annemin vefat etmesi üzerine eşinden boşanan ablamın herhangi bir hakkı olabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocukların maaşını sadece enna ve baab alabilmektedir. Maalesef kardeşi olarak maaş alma hakkı bulunmuyor.

  8. bülent dedi ki:

   merhaba annem emekli. dedem fevat edeli çok yıl oldu. annem yıllar önce babamla ayrıldı. babamda vefat etti. bu durumda annem dedemden maaş alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz SGK veya Bağkur emeklisi babası da emekli sandoğı emeklisi ise alabilir. Aksi halde alamaz.

  9. Remzi dedi ki:

   Merhaba babam 1976 SSK girişi var 14 gün 2019 da BAKURA Cevirtirdi 2 yıl felen yatırdı 2011 de vefat ETİ Annemin dul maaşı alabilirim annem 63 yaşında hiç bir sağlık güvencesi yok NE YAPMAMIZ GEREKİYOR BİLGİLENDİRERSENİZ SEVİNİRİM
   TEŞEKKÜRLER

  10. Mehmet dedi ki:

   Babam memur emeklisi idi refat etti.Annem babamın maaşından hariç dul maaşı yada rahmetli dedemin (annemin babası) maaşınıda alabilir mi? Yani hem rahmetli babamın hem rahmetli dedemin maaşını yada hem rahmetli babamın hemde dul aylığını beraber alabilir mi?

  11. Suat dedi ki:

   Merhaba..
   Babamın siğorta girişi 1979 fakat gün sayısı 200 gün babam geçen ay vefat etti askerlik borçlanması yaparak anneme maaş bağlatabilirmiyiz…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanmasıyla 900 gün prim sağlayabilirseniz emekli olabilir.

   2. Suat dedi ki:

    Merhaba geri dönüş için teşekkür ederim… SGK daki memurla görüştük babamın bağkur pirimi olduğunu da öğrendik toplamda 500 gün pirim oldu fakat 900 günü askerliği borçlanarak tamamlamak istediğimizde bu defa bizden 1800 iş günü isteneceğini söyledi bu verilen bilgi dogru mudur bunun karşılığında ne yapabiliriz… Şimdiden teşekkür ederim

  12. Mehmet dedi ki:

   Babam 02 03 1959 doğumlu 30 12 2018 tarihinde vefat etti 847 gün sigortası var annem ev hanımı aylık bağlanır mı

  13. Mehmet dedi ki:

   Merhaba. benim babam 99’da vefat etti. Ben ve kardeşlerim sigortasından faydalanıyorduk emekli maaşınıda alıyorduk. 18 yaşına girip okula devam etmeyınce sigorta ve para kesıldi. Şimdi üniversite öğrencisiyim ve 21 yaşındayım ölüm aylığı alabılırmıyım ?

  14. T dedi ki:

   Merhaba babam 2014 vefat etti ve 2011 de falan sgk girişi var 508 günü var askerlik borçlanarak annem babamdan maaş alabilirimi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    900 gün yetiyor ancak 5 yıl hizmet süresi isteniyor. ilk başlangıç tarihine göre kurumda hesaplatmanızda fayda far.

  15. YILMAZ dedi ki:

   ANNEM 91 YAŞINDA VE BİZİMLE BERABER YAŞAMAKTADIR VE HER HANGİ BİR YERDEN GELİRİ YOKTUR .ABLAM MALULEN EMEKLİYKEN 2004 YILINDA VEFAT ETTİ . ABLAMIN EŞİDE VEFAT ETTİ VE ABLAMIN MAAŞI ŞU ANDA BOŞTA.
   S.1 ANNEME ABLAMIN MAAŞINI BAĞLATABİLİRMİYİZ ?
   S.2 GELİR TESTİNİN KRİTERLERİ NELERDİR ?
   S.3 ANNEM YAŞLI OLDUĞU İÇİN MAAŞ ÇEKME İŞLEMİNİ NASIL YAPABİLİRİZ. ?
   YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

  16. hatice zuhal sandıkçı dedi ki:

   merhaba ben bağkur emekliyim ilk eşim 1995 de öldü bağkur emekli olarakben 2011 de bağ kur emekli oldum annem 1998de sigorta emekli öldü babam 2017 bağkur.emekli öldü ben 7 aralık 2018de kesinleşmiş boşanma kararım ben.nasıl maaş alırım tesekkürler

  17. Fatih dedi ki:

   Vefat eden babam emekli sandığı emeklisiydi . Hayattaki annem ise SSK emeklisi. Annemize maaş bağlanma oranı kaç olur acaba. Cevaplarsanız memnun olurum.

  18. Ali dedi ki:

   Merhaba babam yeni vefat etti kendisinin 1979 dan beri sigortali bugün kontrol ettiğimde 1022 prim günü gözüküyor annem için ölüm aylığı alabilir miyiz aynı zaman da kalabalık bir aileyiz 20 yaşın altında okuyan 3 de çocuk var 25 yaşın altında da 2 kişi ancak onların eğitimleri yok aynı zaman da annem %40 engelli olduğu için engelli maaşı da alıyor anneme maaş bağlarlar mı?

  19. Ebru dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 26 Ekim 2018 de öldü maaşı annem ile benalıyoruz.4 Mart 2018 de abim vefat etti.Abim evli değildi.Annem abimden maaş alabilir mı?Eğer alamazsa 2008 den önce babası vefat etti.Hepsi emekli sandığından emekli.Babasından da alabilir mı?

  20. can dedi ki:

   merhaba adım can babam 19/06/2018 de vefat etti SSK emeklisi 27 yaşındayım şuan babamın maaşını annem alıyor Sigortam yok çalışmıyorum açıktan okuyorum ben bu durumda maaş alabilir miyim onu maaşından paydan ziyade babam öldüğünden dolayı sanırım anlatabilmişimdir bir şekilde maaş alabilir miyim acaba ?

  21. Veysel dedi ki:

   Merhaba babam 59 yaşında 24 11 2018 tarihinde vefat etti toplamda 600 gün sigortası var sigorta girişi 1977 annem bu sigortadan faydalanabilrimi maaş alabilir mi bilgilendirirseniz çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği de borçlanarak 900 güne tamamlarsanız maaş bağlanır. en yakın SGK emeklilik servisine müracaat edebilirsiniz.

  22. Paşa paşal dedi ki:

   Annem dul maaşı alıyor babam memurdu öldü.annemin babasıda öldü bağjurluydu.ordan maaş alabilirmi

  23. Esma dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 5 sene önce vefat etti bağkur sigortalıydı 1800 günü tamamlayamadığı için ölüm aylığı bağlanmadı. Eksik günleri için geriye dönük ödemeyle aylık bağlanma imkanı var mı?

  24. Ahmet dedi ki:

   Babam 6 Kasım 2018 de vefat etti. Annem ev hanımı. Babam SSK emeklisi. 1984 senesinde emekli olmuştu. Annemin babası emekli sandığı emeklisi 1971 senesinde vefat etmiş. Anneme hem babasından hem eşinden emekli aylığı bağlanma oranları nasıl olur? Not: çocuk sayısı 1 erkek 1 kız ikiside evli.biri 48 biri 45 yaşında.

  25. Gülay dedi ki:

   Merhaba babamız 28 ekim 2018 de vefat etti. Annem calismiyor ve 1938 doğumlu. Ev hanımı. Sgk ile başlangıcı yok. Bekar sgk dan emekli bir kızı var ve ayrıca bir firmada çalışıyor. Anneye ve kızına bağlanacak maaş durumu ne olur? Kizi isten ayrilirsa maas alma hakki var midir? Anneye baktigi icin devletten alabileceği bakim bedeli talebinde bulunabilir mi? bİlgi verebilir misiniz?

  26. Şule dedi ki:

   Merhaba annem 2006 yılında vefat eden babamdan (ssk)maaş alıyor.Ablam bu sene boşandı babamdan dolayı maaş talep edecek.Annemin maaş kesintisi olacağı yazılmış. Ablamın tekrar evlilik durumunda annemin maaşı kesintisiz(%75)olur mu

  27. Meral dedi ki:

   Dedem (annemin babası) Bağkur emeklisi, babamda Bağkur emeklisi her ikiside öldü. annem babamın emekli aylığını anneannem dedemin emekli aylığını alıyor. Ninemin ölümü halinde annem dedemin emekli aylığını almak istiyor bu mümkünmü teşekkür eserim…

  28. Elif dedi ki:

   Merhaba anneannem dedemden emekli maaşı alıyordu.2 ay önce vefat etti annem anneannemde maaş almak istiyor. Ancak annem vefat etmiş emekli babamdan da maaş alıyor. Bu durumda anneannemin maaşını alabilir mi? Dul olan Teyzemde senelerdir alıyor bu maaştan. Annem yüzde kaçını alabilir acaba. TEŞEKKÜRLER

  29. HALİL ÇAKMAK dedi ki:

   Dedem 1995 yılında vefat etti daha önce araştırmamıza rağmen sigortası yok denildi sgk tarafından şimdi tekrardan araştırdık ve TC kimlik numarası üzerine işlenmediğini ve 631 gün sigortalılığı olduğunu öğrendik. Anneannem de 2008 yılında vefat etti hiç bi hakkından yararlanamadı çünkü olmadığı söylendi. bu durumda askerlik borçlanmasıyla annem emekli olabilir mi? Babam da vefat etti yani annem dul biz dilekçeyle müraacat ettik onaylanır mı ?

  30. Nur dedi ki:

   Merhaba babam emekliydi geçen hafta vedat etti. Dul ablamın hiç bir geliri yok. Annem ise emekli. Bu durumda maaş bağlanma oranı ne olur. Annem derki tamamen kızıma bıraksam hakkımı onun maaşı artarmı. Oranı ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz maaş için müracaat ederse kendi emekliliği olduğu için maaşın % 50 sini alır. Kardeşiniz % 30 unu alır. Sadece kardeşiniz müracaat ederse maaşın % 50 sini alır. Bizce annenizde kardeşiniz de müracaat etsin toplam da % 80 maaş alacaklar. Kardeşiniz sadece başvurursa % 50 olacak % 30 daha az alınacak.

  31. Nurdan dedi ki:

   SGK den 2013 emekli oldum.hiç evlenmedim. Babam 2010 vefat etti bağkurdan emekli idi.ben sigortadan.emekiyim.babamın maaşını alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  32. Sevda dedi ki:

   Boşandıgım eşim vefaat etti.ben devlet memuruyum.çocukların velayeti bende fakat çocuklara yetim maaşı bağlanıyor diye söylendi dogrumudur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet kız çocuklarına evlenene veya çalışmaya başlayana kadar. Erkek çocuklara ise öğrenim görmesi şartı ile 25 yaşına kadar yetim maaşı bağlanmaktadır.

   2. Melis dedi ki:

    Merhaba, ölüm ayligi almaktayim. Annem hak sahibi degil. Ben ve kardesim aliyoruz. Ben sigortali ise girdim. Kesilen ayligimi kardesime aktarmak istiyorum. Bu mumkun mu.

  33. ufuk dedi ki:

   eşten bağlanan ölüm aylığı asgari ücretin altında ise oğuldan ikinci bir ölüm aylığı bağlanabilir mi

  34. Selahattin şimşek dedi ki:

   Eniştem sigortalı bir işte çalışırken kaza geçirdi ve öldü. 1993 tarihinde sigortalı işe başlamış. son 5 yıl içindeki ödenmiş sigorta prim gün sayısı 741. Ancak toplam prim gün sayısı 2647 Gün. Eniştemin eşi herhangi bir işte çalışmıyor. hiç çocukları yok. Eniştemin eşine ölüm aylığı bağlanır mı? saygılarımla.

   tel: 05324951428

  35. Ramazan dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 2 ay önce vefat etti, önce bağkurluydu, sonra 4a’lı çalıştı emekli olamadan vefat etti. Günü yetiyormuş işlemleri başlattık.

   Annem de aktif 4b’li fakat 3 aylık prim borcu var. Şimdi sağlık hizmeti alamıyor, babamdan kalan ölüm aylığı bağlandığı taktirde bağkur borcu olsa da sağlık hizmeti alabilir mi?

   Cevaplarsanız çok sevinirim.

  36. Kevser dedi ki:

   Esim ve ben ssk emeklisiyiz birimizin vefati halinde diger ese emekli ayligi baglanirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet maaşının %50 si diğer eşe bağlanacaktır.

  Sorunuzu Yazın