• Ölüm Aylığı Şartları ve Gerekli Belgeler 2018

  Ölüm aylığı, sigortası olan kişinin ölümü durumunda, yaşayan eş ve çocuklara bağlanan maaştır. Kadın veya erkek sigortalı kişinin ölümü durumunda, yaşayan eş hangisi olursa olsun Sosyal Güvenlik Kurumu ayrım yapmamakta ve her iki eşe bu tutar ödenmektedir.


  Ölüm aylığı şartları ve gerekli belgeler 2018 güncellemesi ile aylık miktarları, başvuru koşulları ve kimlere verilir soruları merak edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu remi sitesinde ölüm aylığı şartları ve ölüm aylığı için gerekli belgeler gibi konulara açıklık getirmektedir. Öncelikle ölüm aylığını kimler alabilir konusuna açıklık getirmek gerekirse ölen sigortalının; resmi nikahlı eşine, varsa çocuklarına, anne ve babasına ölüm aylığı verilmektedir.

  Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Şartlar ve Hak Sahiplerine Oranları

  • Öncelikle ölen kişinin ailesine ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 5 yıl sigortalı bulunması gerekir.
  • Toplam da 900 gün yaşlılık, ölüm ve malullük (sakat olma durumu) sigortası için prim bildirmiş olması gerekir.
  • Sonuç olarak malullük veya yaşlılık aylıklarına hak kazanmış olması gerekmektedir.
  • Eğer malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmış ise sigortalı olarak bir işte çalıştıkları için kesilmişse, sigortası olan kişinin ölümü ardından hak sahiplerine yazılı istekte bulunmalarının ardından ölüm aylığı bağlanır.

  Ölüm aylığının eş, çocuk, anne ve baba için belirlenmiş oranları vardır. Bu oranların belirlenmesinde çocuk sayısı, eşin çalışma ve evlilik durumu gibi birçok etken vardır.

  • Dul eşe maaşın %50’si
  • Çocuğu olmayan, çalışmayan dul eşe maaşın %75’i
  • Çocuğu olmayan, çalışan dul eşe maaşın %50’si
  • Dul eş ve çalışmayan bir çocuk var ise maaşın %60’ı eşe, %30’u çocuğa
  • Dul eş ve çalışmayan iki çocuk var ise maaşın %50’si eşe, %25 her bir çocuk için
  • Yaş ayrımı gözetmeksizin bekar, evlenip boşanan veya dul kalan kızları için her birine maaşın %25’i
  • Tek kız çocuk için maaşın %50’si
  • Anne ve babaya bağlanan ölüm aylığı ise 65 yaş üstü olmaları, aylık bağlanmamış olması ve çalışmıyor olmaları halinde maaşın %25’i bağlanır.

  Dul Eşe Aylık Bağlanma ve Kesilme Şartları

  Sigortası olan kişinin ölümü durumunda, dul kalan eşine ölüm aylığı şartları kapsamında eşi ile resmi yani yasal bir evlilik bulunması şartıdır. Ölüm anında eşler yasal olarak evli değil ise ölüm aylığı için hak sahibi olamaz. Ölüm anında resmi evlilikleri bulunuyorsa çocuk sayısı veya çocuk olmama durumlarında maaş üzerinden yukarıdaki gibi yüzdelik oranlar ile ölüm aylığı bağlanır. Ölüm aylığı bağlanan eşin yeniden evliliği durumunda bağlanan ölüm aylığı kesilir.

  Sigortalı Çalışan Kişinin Ölümü İle Çocuklarına Aylık Bağlanma ve Kesilme Durumu

  Sigortası olan kişinin ölümü halinde çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için bazı şartlar vardır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Çocuğun cinsiyeti
  • Çocuğun yaşı
  • Çocuğun malul yani sakat olma durumu
  • Çocuğun öğrenim durumu
  • Çocuğun medeni hali
  • 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 5. maddesi 1. fıkrası gereği veya yabancı bir ülke mevzuatında çalışması durumu gibi belirleyici konular vardır.

  Erkek çocuklarına ölüm aylığı bağlanması durumu ise şu şekilde olmaktadır:

  • Erkek çocuklarının evli olup olmadıkları dikkate alınmaksızın yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurduktan sonra,
  • Orta öğrenim gördükten sonra 20 yaşını doldurması
  • Hiçbir eğitim almamış ise 18 yaşını doldurmuş olması durumunda aylık bağlanamamaktadır. Erkek çocukları eğer sigortalı bir işte çalışmaya başlar ve aylık bağlanırsa ölüm aylığı alamamaktadır.

  Kız çocuklarına ölüm aylığı şartları ise kendine ait bir sigortalı işte çalışıyor olması durumunda ölüm aylığı bağlanamamaktadır. Çalışmıyor ise ölüm aylığı alabilmek için hak sahibi durumundadır. Kız çocuklarında evlilik durumu dikkate alınmaktadır. Şayet kız çocuğu evli değil ise evlenmiş boşanmış veya dul kalmış ise ölüm aylığı bağlanabilmektedir. Kız çocuğu evlenirse bağlanan maaş kesilir. Öğrenim durumu dikkate alınmaz.

  Kız veya erkek çocuklarında cinsiyet, evlilik durumu, yaşı gözetmeksizin %60’ın üzerinde çalışma gücünü yitirmişse ölüm aylığı bağlanır.

  Ölüm Aylığı İçin Gerekli Belgeler

  Ölüm aylığı alabilme şartlarına uyum gösterip hak sahibi olduğunuzu öğrendikten sonra gelen ölüm aylığı için gerekli belgeler nedir sorusudur. Belgeleri sıralamak gerekirse;

  • Ölüm aylığının bağlanması için dilekçe
  • Aile bireylerinin bilgilerinin açıkça bulunduğu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • İki adet vesikalık fotoğraf
  • Veraset İlanı
  • Ölüm Defin Tutanağı
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Hak sahibi olanlar için Beyan ve Taahhüt Belgesi
  • Aylık maaş alan çalışan eşler ve çocuklar için gelir ve aylık belgesi
  • E-devletten alacağı herhangi bir sigortasının olmadığına dair hizmet ve sağlık provizyon dökümleri
  • Ziraat bankasına ait hesap numarası alınması ve her hak sahibi için birer hesap kartı çıkarılmalıdır.
  • Çocuklar için varsa yeni çıkarılmış Öğrenim Belgesi
  • Çocuk malul ise Sağlık Kurulu Raporu

  Yukarıdaki belgeler eş, çocuk, anne ve baba için genellenerek listelenmiştir. Belgelerin eksiksiz tamamlanması halinde hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmektedir.

  Ölüm Aylığı Şartları ve Gerekli Belgeler 2018 kapsamında sorulan sorular arasında bu belgeler ile çift maaş almak mümkün müdür sorusudur. Yani hem ölen eşten hem de ölen anne veya babadan maaş alma durumudur.  Çift maaş almak için de elbette bazı şartlar vardır.  Birinci şart ölen eş ve anne babanın farklı sigortalara sahip olması. Yani biri emekli sandığına bağlı diğeri de SSK’lı olmalıdır. İkinci durum ise sigortalı kişinin ölüm tarihidir. Ölüm tarihinin 2008’ de önce veya sonra olması ile alakalı bir durumdur. Yine sigortaları farklı olmak şartı ile çift maaş alınabilir.

  Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

  Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır? Kimlere Verilir?

  Yaşlılık Aylığı Ne Kadar ve Nasıl Alınır  tıkla sorunu sor

  Ölüm Aylığı Şartları ve Gerekli Belgeler 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. bülent dedi ki:

   merhaba annem emekli. dedem fevat edeli çok yıl oldu. annem yıllar önce babamla ayrıldı. babamda vefat etti. bu durumda annem dedemden maaş alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz SGK veya Bağkur emeklisi babası da emekli sandoğı emeklisi ise alabilir. Aksi halde alamaz.

  2. Suat dedi ki:

   Merhaba..
   Babamın siğorta girişi 1979 fakat gün sayısı 200 gün babam geçen ay vefat etti askerlik borçlanması yaparak anneme maaş bağlatabilirmiyiz…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanmasıyla 900 gün prim sağlayabilirseniz emekli olabilir.

  3. T dedi ki:

   Merhaba babam 2014 vefat etti ve 2011 de falan sgk girişi var 508 günü var askerlik borçlanarak annem babamdan maaş alabilirimi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    900 gün yetiyor ancak 5 yıl hizmet süresi isteniyor. ilk başlangıç tarihine göre kurumda hesaplatmanızda fayda far.

  4. Fatih dedi ki:

   Vefat eden babam emekli sandığı emeklisiydi . Hayattaki annem ise SSK emeklisi. Annemize maaş bağlanma oranı kaç olur acaba. Cevaplarsanız memnun olurum.

  5. Ali dedi ki:

   Merhaba babam yeni vefat etti kendisinin 1979 dan beri sigortali bugün kontrol ettiğimde 1022 prim günü gözüküyor annem için ölüm aylığı alabilir miyiz aynı zaman da kalabalık bir aileyiz 20 yaşın altında okuyan 3 de çocuk var 25 yaşın altında da 2 kişi ancak onların eğitimleri yok aynı zaman da annem %40 engelli olduğu için engelli maaşı da alıyor anneme maaş bağlarlar mı?

  6. Ebru dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 26 Ekim 2018 de öldü maaşı annem ile benalıyoruz.4 Mart 2018 de abim vefat etti.Abim evli değildi.Annem abimden maaş alabilir mı?Eğer alamazsa 2008 den önce babası vefat etti.Hepsi emekli sandığından emekli.Babasından da alabilir mı?

  7. can dedi ki:

   merhaba adım can babam 19/06/2018 de vefat etti SSK emeklisi 27 yaşındayım şuan babamın maaşını annem alıyor Sigortam yok çalışmıyorum açıktan okuyorum ben bu durumda maaş alabilir miyim onu maaşından paydan ziyade babam öldüğünden dolayı sanırım anlatabilmişimdir bir şekilde maaş alabilir miyim acaba ?

  8. Veysel dedi ki:

   Merhaba babam 59 yaşında 24 11 2018 tarihinde vefat etti toplamda 600 gün sigortası var sigorta girişi 1977 annem bu sigortadan faydalanabilrimi maaş alabilir mi bilgilendirirseniz çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği de borçlanarak 900 güne tamamlarsanız maaş bağlanır. en yakın SGK emeklilik servisine müracaat edebilirsiniz.

  9. Paşa paşal dedi ki:

   Annem dul maaşı alıyor babam memurdu öldü.annemin babasıda öldü bağjurluydu.ordan maaş alabilirmi

  10. Esma dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 5 sene önce vefat etti bağkur sigortalıydı 1800 günü tamamlayamadığı için ölüm aylığı bağlanmadı. Eksik günleri için geriye dönük ödemeyle aylık bağlanma imkanı var mı?

  11. Ahmet dedi ki:

   Babam 6 Kasım 2018 de vefat etti. Annem ev hanımı. Babam SSK emeklisi. 1984 senesinde emekli olmuştu. Annemin babası emekli sandığı emeklisi 1971 senesinde vefat etmiş. Anneme hem babasından hem eşinden emekli aylığı bağlanma oranları nasıl olur? Not: çocuk sayısı 1 erkek 1 kız ikiside evli.biri 48 biri 45 yaşında.

  12. Gülay dedi ki:

   Merhaba babamız 28 ekim 2018 de vefat etti. Annem calismiyor ve 1938 doğumlu. Ev hanımı. Sgk ile başlangıcı yok. Bekar sgk dan emekli bir kızı var ve ayrıca bir firmada çalışıyor. Anneye ve kızına bağlanacak maaş durumu ne olur? Kizi isten ayrilirsa maas alma hakki var midir? Anneye baktigi icin devletten alabileceği bakim bedeli talebinde bulunabilir mi? bİlgi verebilir misiniz?

  13. Şule dedi ki:

   Merhaba annem 2006 yılında vefat eden babamdan (ssk)maaş alıyor.Ablam bu sene boşandı babamdan dolayı maaş talep edecek.Annemin maaş kesintisi olacağı yazılmış. Ablamın tekrar evlilik durumunda annemin maaşı kesintisiz(%75)olur mu

  14. Meral dedi ki:

   Dedem (annemin babası) Bağkur emeklisi, babamda Bağkur emeklisi her ikiside öldü. annem babamın emekli aylığını anneannem dedemin emekli aylığını alıyor. Ninemin ölümü halinde annem dedemin emekli aylığını almak istiyor bu mümkünmü teşekkür eserim…

  15. Elif dedi ki:

   Merhaba anneannem dedemden emekli maaşı alıyordu.2 ay önce vefat etti annem anneannemde maaş almak istiyor. Ancak annem vefat etmiş emekli babamdan da maaş alıyor. Bu durumda anneannemin maaşını alabilir mi? Dul olan Teyzemde senelerdir alıyor bu maaştan. Annem yüzde kaçını alabilir acaba. TEŞEKKÜRLER

  16. HALİL ÇAKMAK dedi ki:

   Dedem 1995 yılında vefat etti daha önce araştırmamıza rağmen sigortası yok denildi sgk tarafından şimdi tekrardan araştırdık ve TC kimlik numarası üzerine işlenmediğini ve 631 gün sigortalılığı olduğunu öğrendik. Anneannem de 2008 yılında vefat etti hiç bi hakkından yararlanamadı çünkü olmadığı söylendi. bu durumda askerlik borçlanmasıyla annem emekli olabilir mi? Babam da vefat etti yani annem dul biz dilekçeyle müraacat ettik onaylanır mı ?

  17. Nur dedi ki:

   Merhaba babam emekliydi geçen hafta vedat etti. Dul ablamın hiç bir geliri yok. Annem ise emekli. Bu durumda maaş bağlanma oranı ne olur. Annem derki tamamen kızıma bıraksam hakkımı onun maaşı artarmı. Oranı ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz maaş için müracaat ederse kendi emekliliği olduğu için maaşın % 50 sini alır. Kardeşiniz % 30 unu alır. Sadece kardeşiniz müracaat ederse maaşın % 50 sini alır. Bizce annenizde kardeşiniz de müracaat etsin toplam da % 80 maaş alacaklar. Kardeşiniz sadece başvurursa % 50 olacak % 30 daha az alınacak.

  18. Nurdan dedi ki:

   SGK den 2013 emekli oldum.hiç evlenmedim. Babam 2010 vefat etti bağkurdan emekli idi.ben sigortadan.emekiyim.babamın maaşını alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  19. Sevda dedi ki:

   Boşandıgım eşim vefaat etti.ben devlet memuruyum.çocukların velayeti bende fakat çocuklara yetim maaşı bağlanıyor diye söylendi dogrumudur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet kız çocuklarına evlenene veya çalışmaya başlayana kadar. Erkek çocuklara ise öğrenim görmesi şartı ile 25 yaşına kadar yetim maaşı bağlanmaktadır.

  20. ufuk dedi ki:

   eşten bağlanan ölüm aylığı asgari ücretin altında ise oğuldan ikinci bir ölüm aylığı bağlanabilir mi

  21. Selahattin şimşek dedi ki:

   Eniştem sigortalı bir işte çalışırken kaza geçirdi ve öldü. 1993 tarihinde sigortalı işe başlamış. son 5 yıl içindeki ödenmiş sigorta prim gün sayısı 741. Ancak toplam prim gün sayısı 2647 Gün. Eniştemin eşi herhangi bir işte çalışmıyor. hiç çocukları yok. Eniştemin eşine ölüm aylığı bağlanır mı? saygılarımla.

   tel: 05324951428

  22. Ramazan dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 2 ay önce vefat etti, önce bağkurluydu, sonra 4a’lı çalıştı emekli olamadan vefat etti. Günü yetiyormuş işlemleri başlattık.

   Annem de aktif 4b’li fakat 3 aylık prim borcu var. Şimdi sağlık hizmeti alamıyor, babamdan kalan ölüm aylığı bağlandığı taktirde bağkur borcu olsa da sağlık hizmeti alabilir mi?

   Cevaplarsanız çok sevinirim.

  23. Kevser dedi ki:

   Esim ve ben ssk emeklisiyiz birimizin vefati halinde diger ese emekli ayligi baglanirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet maaşının %50 si diğer eşe bağlanacaktır.

  Sorunuzu Yazın