emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

OGS ve HGS Nereden, Nasıl Alınır? 2020 OGS, HGS Ücretleri

OGS ve HGS Nereden, Nasıl Alınır? 2020 OGS, HGS Ücretleri

OGS ve HGS almak için bireylerin arabalarında hangi sistemi kullandıklarını ve arabalarının hangi sınıf kapsamında olduğunu öğrenmeleri gerekir. Düzenlenen sistemler araçların işleyiş sistemlerine ve bulundukları sınıfa göre araçlara tahsis edilmektedir. 2020 OGS, HGS ücretleri de yine bu kapsamda belirlendiği için araçtan araca değişiklik gösterebilmektedir. OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi, araçlara yerleştirilen sinyal sağlayıcı sayesinde, tarifeli güzergahlardan geçiş esnasında herhangi bir bekleme olmamasını sağlamaktadır. Önceki sistemde güzergâh üzerinde bulunan geçiş noktaları görevlileri tarafından aracın bilgileri alınıyor ve geçiş ücreti tahsil ediliyordu. Yeni sistemle birlikte güzergâhlar üzerine yerleştirilen cihazlar sayesinde aracın geçişi esnasında herhangi bir işlem yapılmadan, araç OGS bakiyesi üzerinden geçiş ücreti tahsil edilmektedir.

HGS Etiketi Nereden Alınır?

HGS almak için 3 farklı seçenek kullanılabilmektedir. Bu seçeneklerin her biri için araç ruhsatı ve bireyin kimlik ibrazı zorunludur. HGS etiketi, PTT şubelerinden alınabildiği gibi anlaşmalı bankalardan ve karayolları üzerinde belirli noktalarda bulunan kontrol bölgelerinden alınabilmektedir. HGS etiketi almak için ödenmesi gereken ücret 7,5 TL tutarındadır. Ancak bu ücrete yalnızca etiketin alınması içindir ve geçişler için HGS etiketi bakiyesine bu işlemden ayrı olarak para yatırılması gerekir.

OGS ve HGS Nasıl Alınır?

OGS ve HGS etiketi alırken yapılması gereken bazı işlemler ve ibraz edilmesi gereken bazı belgeler mevcuttur. Etiketin alınabilmesi için bireyin öncelikle kullandığı aracın veya sistemin yapılması istenen aracın ruhsatını yanında bulundurması gerekir. Bununla birlikte bireyin T.C. kimlik kartını da yanında bulundurması gerekir. Bu belgelerle birlikte il ve ilçelerde bulunan PTT şubelerine veya anlaşmalı bankalara müracaat edilebilir. Aynı şekilde belirli kontrol noktalarından da bu etiket alınabilir.

HGS etiketi alınabilecek anlaşmalı bankalardan bazıları şunlardır:

 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank

HGS Sistemine Nasıl Üye Olunuyor?

HGS sistemine üye olmak için belirli bazı işlemlerin yapılması gerekir. Sisteme kayıt olmak için PTT internet adresini ziyaret ederek kullanıcı oluşturulur. Sisteme kayıt tamamlandıktan sonra HGS hizmeti tanımlamak için site üzerinde bulunan seçeneklerle HGS kaydı yapılabilir. 2020 OGS, HGS kaydı gerçekleştirmek için kullanılabilecek bir diğer yöntem de e-devlet platformu üzerinden kayıt olma işlemidir. E-devlet sistemine https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ internet adresi üzerinden ulaşılabilir. Sisteme giriş için şifre gerekli olduğundan bu şifrenin birey tarafından alınmış olması gerekmektedir. Şifre kullanarak sisteme giriş yapıldıktan sonra arama çubuğuna ilgili işlem yazılarak kayıt sistemine erişim sağlanır. Bu sistem üzerinden HGS kayıt işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

HGS Sınıfları Nelerdir?

HGS sınıfları araçların belirli özelliklerine göre düzenlenmiştir. Bu özellikler aynı zamanda HGS sistemine uyumluluk derecesini ve hangi sistemin kullanılabileceğini belirlemektedir. Aynı zamanda OGS ve HGS sistemleri birbirinden bağımsız sistemlerdir ve geçiş esnasında bireylerin kullandıkları sisteme göre geçecekleri şeridi belirlemesi gerekir. Aksi halde para cezası uygulanmaktadır. HGS için 6 sınıf bulunmaktadır. Buna göre bireyler kullandıkları araca göre uyumlu HGS etiketini almalıdır.

HGS sınıfları ve araç çeşitleri şu şekildedir:

 • sınıf araçlar aks aralığı 320 santimetre altında olan araçlardır.
 • sınıf araçlar aks aralığı 320 santimetre ve üzeri olan iki akslı araçlardır.
 • sınıf araçlar aks adedi 3 olan araçlardır.
 • sınıf araçlar aks adedi 4 ve 5 olan araçlardır.
 • sınıf araçlar aks adedi 6 ve daha fazla olan araçlardır.
 • sınıf araçlar ise motosikletlerdir.

HGS Otomatik Ödeme Nasıl Yapılır?

HGS otomatik ödeme bireylerin anlaşmalı bankalara vereceği otomatik ödeme talimatı ile yapılır. HGS ile geçiş yapıldığı esnada bakiyenin yeterli olmaması halinde cezaî işlem uygulanmaktadır. Bu cezadan kaçınmak için bireyler bankalara otomatik ödeme talimatı verebilirler.

Otomatik ödeme talimatı verilebilecek anlaşmalı bankalardan bazıları şunlardır:

 • Türkiye İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Denizbank
 • Vakıfbank

HGS Nasıl Kullanılır?

HGS kullanımı için yapılacak başvurular esnasında gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. HGS kullanımında verilecek etiketin aracın ön camında, dikiz aynasının arka kısmındaki tarafta bulundurulması tavsiye edilir. Etiket yapıştırılırken camın ilgili bölümü kuru bir bezle temizlenmeli ve ıslak bırakılmamalıdır. Etiket asla katlanmamalı ve yırtılmamalıdır. Aynı zamanda etiketin yapıştırılacağı bölgenin geçiş esnasında cihazlar tarafından kolaylıkla algılanabilecek bir bölge olmasına dikkat edilmelidir. Etiket zarar görmüş olmamalıdır. Etiketin yanlış yere yapıştırılması veya yırtık, katlanmış olması gibi durumlarda cihazlar tarafından algılanması güçleşmekte ve olası ceza yaptırımları uygulanabilmektedir.

HGS Satın Alma Ücreti Ne Kadar 2020?

HGS ücretleri kapsamında 2020 yılı itibari ile sistemin kullanılması için alınacak etiket ücreti 7,5 TL olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte etiket yerine kart almak isteyen bireylerin ödemesi gereken tutar 20 TL olarak belirlenmiştir. Bireyler etiketleri ve kartları PTT aracılığıyla alarak minimum ilk bakiyeyi oluşturmak için etiket veya kart hesabına para yüklemelidirler. Etiket veya kartın satın alınması esnasında ödenen 7,5 TL tutarındaki ücret, geçişler esnasında kullanılamaz. Bunun için kart veya etiket alındıktan sonra belirlenen tutarlarda yükleme yapılmalı ve kullanılmaya başlanmalıdır.

HGS İlk Bakiyesi Ne Kadardır?

HGS ilk bakiye olarak kullanılacak tutar, geçerli HGS sisteminin sınıfına göre değişiklik gösterir. Buna göre HGS sınıfları ve bu sınıflar için yüklenmesi gereken ilk bakiye miktarları şu şekildedir:

 • sınıf araçlar için minimum 30 TL
 • sınıf araçlar için minimum 37 TL
 • sınıf araçlar için minimum 53 TL
 • sınıf araçlar için minimum 67,5 TL
 • sınıf araçlar için minimum 81,5 TL tutarında ilk bakiye yüklemesi işlemi yapılması gerekir.

HGS Kartı Ya da Etiketi Başka Araçta Kullanılabilir mi?

HGS başka araçta kullanma imkânı vermeyen bir sistemle çalışmaktadır. Dolayısıyla bireyin kullanmakta olduğu etiket veya kartın başka bir araçtayken kullanılması söz konusu olamaz. Bireyler alacakları etiket ve kartlar için yapacakları ödemelerin araç sınıfına göre değişeceği ve geçiş sırasında araç sınıflarına göre belirlenen tutarda ödeme yapacakları için bir kart veya etiketin başka araçlarda da kullanılması söz konusu olamaz.

HGS Nasıl İptal Edilir?

HGS iptali için PTT şubelerine müracaat edilmesi gerekir. Bireyler araçlarını satacakları veya devredecekleri zaman etiketi de devretmek istemiyorlarsa PTT şubelerine başvuruda bulunarak yeni bir etikete veya karta eski kart veya etiketteki bakiyenin transfer edilmesini sağlayabilirler. PTT görevlileri tarafından yapılacak bu işlem 1 hafta sonunda gerçekleştirilir. Ancak birey kart veya etiketteki bakiyeyi elden almak istiyorsa bu işlem için başvuru yapması ve 1 ay beklemesi gerekir.

Araç Sınıfları Nelerdir?

HGS araç sınıfı araçların aks adedi ve akslar arasındaki mesafeye göre belirlenmiş sınıflardır. Farklı araç türleri için farklı ödeme tutarlarının oluşturulmasını sağlamak amacıyla bu tarz bir sınıflandırma işlemi yapılmıştır. Bireyler etiket veya kartlarını araçlarının sınıfına göre temin etmelidirler. Aksi takdirde cezaî işlem uygulanmaktadır.

HGS Kaçak Geçiş Nedir?

HGS kaçak geçiş kullanılan araçta 2020 OGS, HGS sistemlerinin bulunmaması, sistem bakiyelerinin yeterli olmaması veya etiket veya kartın cihaz tarafından algılanamayacak konum veya şekilde bulunması halinde meydana gelen geçiştir. Bu tarz geçişler için cezaî yaptırımlar uygulanmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Ehliyet Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.