• HGS Nasıl Alınır?


  Zaman içerisinde ücretli geçişlerin yapıldığı köprüler, otoyollar gibi yerlerde trafiğin akışı, ulaşım kolaylığı gibi birçok sebeple sistem değişikliği yapılmıştır. Uzun süre önce elle ücret alınırken sonrasında araçlarının yoğunluğunun artması ile birlikte kartlı geçiş sistemine geçilmiştir. Kart dolum yerlerinin yaygın olması ve maliyetinin düşük olması sistemi kullanılır yaptı. Ama bu sistemde de geçiş sırasında araçların uzun kuyruklar oluşturması gibi trafiği aksatacak durumlar meydana gelmeye başladı. Kartlı geçiş sisteminden sonra işlemi teknolojinin de getirdiği kolaylıklardan yaralanmak amacı ile otomatik geçiş sistemi altında alınan cihazlar sayesinde trafiğin daha hızlı akması ve geçişlerin biraz daha kolaylaşması amaçlanıyordu. Fakat bu sistemde kullanılan cihazların ücretinin fazla olması bu sistemin tercih edilme oranını azalttı. Son dönem yani 2012 yılından bu yana kullanılan kartlı Hızlı Geçiş Sistemi’ne geçiş yapılması ile birlikte artık kartlı geçiş sisteminin maliyetinin az olması ve ulaşım kolaylığı ile otomatik geçiş sisteminin trafiğin akışına olan etkisi birleştirilerek yeni bir dönem başlamış oldu.


  Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS ile ücretli geçişlerin olduğu yerlerde daha seri bir şekilde geçiş yapılırken aynı zamanda da maliyeti az bir sistem olması ile cebinize ağır gelmemektedir. Duraklama yapmadan HGS ile geçiş yaparken doğru gişeden geçiş yaptığınıza emin olmanız önemli bir durumdur. Aksi halde cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. HGS gişelerinde geçişler için ilgili yerlerden aracınıza yapıştırabileceğiniz manyetik banda sahip olmanız gerekir. Maliyeti az olan bu bandın aracınızın ön camında gişedeki algılayacak olan cihazların görmesi açısından önemlidir. Siz geçiş yaparken manyetik bandın sahip olduğu hesap üzerinden geçiş ücreti çekilir. Bu şekilde siz de uğraşmamış olursunuz. Tabi ki bu durumda düzenli olarak HGS bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmayınız. Yazımızın devamında HGS’nin nasıl alınacağı konusunda bilgileri bulabilirsiniz.

  HGS Nasıl Alınır?

  2012’den beri kullanılan Hızlı Geçiş Sistemi PTT ile anlaşmalı olarak yürütülerek hayatımıza geçişmesi sağlanmıştır. HGS’de yararlanmak için sisteme üye olmanız gerekmektedir. Bu sisteme üye olmak için öncelikle yanınızda kayıt yapılacak aracın ruhsatı ve nüfus cüzdanı fotokopinin yanınızda bulunması gerekmektedir. Sonrasında HGS nasıl alınır işlemi için PTT şubelerine gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz sonucunda 5 TL karşılığında aldığınız manyetik çipinizi aracınıza yapıştırınız. Dolum işlemi için dilerseniz PTT şubelerine dilerseniz de anlaşmalı bankalardan ya da karayolları giriş çıkış yerlerinde bulunan satış noktalarından satın alabilirsiniz.

  HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  HGS bakiye sorgulama işleminizi PTT resmi web sitesi üzerinden birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle yazımızın sonunda sorgulama yapacağınız bağlantı linkine tıklayınız. Açılan sayfada sağ üst tarafında yer alan “Müşteri Hizmetleri Giriş” butonunun kilidine tıklayınız.

  hgs1

  Sponsorlu Bağlantılar


  HGS bakiye sorgulama işleminizi daha önceden kullandıysanız ve sisteme üye iseniz sadece sisteme giriş yapmanız yeterli olmanız gerekir. Eğer üye değilseniz sistemden üyelik kaydı yapabilirsiniz. Açılan sekmede T.C. kimlik numaranızı, sisteme girdiğiniz şifrenizi ve resimde yer alan güvenlik kodunu giriniz. Sonrasında resimde de belirtilen çubuğu kaydırınız.

  hgs2

  HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  HGS Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın