emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Ne Kadar?

2023 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Ne Kadar?
SGK
16.06.2023

2023 iş kazası ve meslek hastalığı maaşının miktarı, aylık kazancın %70’idir. İş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda çalışma gücünü kaybedenlere sürekli iş göremezlik ödeneği ödenir. 2023 iş kazası ve meslek hastalığı maaşının miktarı, iş göremezlik derecesi %100 olması halinde %100 oranı üzerinden bağlanır. Diğer hallerde %70 oranında aylık bağlanır.

İş kazası, kişinin işiyle bağlantılı nedenlerle geçirdiği kazadır. Meslek hastalığının da yapılan işle arasında illiyet bağı olması gerekir. İş kazası ya da meslek hastalığı geçiren işçinin birtakım hakları vardır. Rapor alma, raporlu kaldığı sürece çalışmama gibi haklardan yararlanılır.

İş kazası ve meslek hastalığı sonucu, geçici ya da sürekli iş göremezlik ödeneği ödenir. Meslekte kazanma gücü en az %10 ise sürekli iş göremezlik ödemesi yapılır. İş kazası ve meslek hastalığının işveren tarafından SGK’ya bildirilmesi gerekir.

Bildirimin yapılmaması halinde işverene ceza verilir. Kendi adına çalışan sigortalılar, kendileri bildirim yapmalıdır.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Nedir?

İş kazası ve meslek hastalığı, iş ile bağlantılı olarak ortaya çıkan durumlardır. İş kazası, işin yapılışı sırasında yaşanabilir. Bunun yanı sıra iş ile ilgili bir görevlendirme sürecinde olabilir. Ayrıca iş yerine geliş gidişlerde yaşanan kazalar da iş kazası sayılır.

Meslek hastalığının da iş ile olan bağlantısına dikkat edilir. Madenlerde, kömür ocaklarında çalışanlarda akciğer hastalıkları daha yaygın görülür. Röntgen teknisyenleri ve radyasyona sürekli maruz kalanlarda, kansere yakalanma riski fazladır.

Doktorların, hasta ile temas kaynaklı bir hastalığa yakalanması da bu kapsamda değerlendirilir. İş kazası ve meslek hastalığının raporla ispatlanması gerekir. Böylece sigortalının iş kazası ve meslek hastalığına bağlı haklardan yararlanması mümkün olur.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Durumunda Ne Yapılır?

İş kazası ve meslek hastalığı durumunda bildirim yükümlülüğü yerine getirilir. 4a kapsamında sigortalı olanların bildirimi, işveren tarafından yapılır. İşverenler, iş kazasını en geç üç gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmelidir. Bildirimler, e-Devlet üzerinden de yapılabilir.

Kaza sonrası malul hale gelen sigortalı, e-Devlet üzerinden bazı işlemler yapabilir. “Maluliyet ve Hastaneye Sevk Talep Başvurusu” kısmından gerekli işlemler yapılabilir. Maluliyet derecesinin, çalışma gücü kaybının tespiti gibi işlemler, bu kısımdan yapılabilir.

e-Devlet’te “Maluliyet ve Hastaneye Sevk Talep Başvurusu” kısmına tıklanır. Ardından “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklanır.

Gelen ekranda çalışma durumu seçilmelidir. “Çalışıyor” ya da “Çalışmıyor” seçeneklerinden uygun olan seçilmelidir.

Çalışma durumu seçildikten sonra sevk talep başvuru konusu seçilmelidir. Burada farklı seçenekler arasından uygun olanı seçilir:

 • İş kazası veya meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremez derecemin tespiti
 • Çalışma gücümü en az %60 oranında kaybettiğimin tespiti
 • Çalışma gücü kaybımın tespiti
 • 55 yaşımı doldurdum. Erken yaşlandığımın tespiti
 • Ağır engelli çocuğumun durumunun tespiti
 • Çocuğumun Maluliyetinin tespiti
 • Kontrol muayenesi için sevkimin

Yukarıdaki kısımdan seçim yapıldıktan sonra formun geri kalan kısmı da doldurulur. Böylece maluliyet süreci işlemleri için başvuru yapılır.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İş kazası ve meslek hastalığı maaşı hesaplaması, tam ve kısmi şeklinde farklı farklı hesaplanır. Tam iş göremezlik hesabında “Günlük kazanç  x 30 x % 70” formülü kullanılır. Kısmi iş göremezlik halinde “Günlük kazanç  x 30 x % 70 x SİD” formülü uygulanır. SİD, sürekli iş göremezlik derecesi manasına gelir.

2023 iş kazası ve meslek hastalığı maaşının miktarı, kişinin günlük gelirine göre değişir. Böylece kişinin geliri arttıkça sürekli iş göremezlik ödemesi de artar.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Ne zaman Ödenir?

İş kazası ve meslek hastalığı maaşı, geçici iş göremezliğin sona ermesiyle ödenir. İş göremezlik hali doğrudan sürekli olarak belirlendiyse rapor tarihinden itibaren ödeme yapılır. İş Kazası ve meslek hastalığının zamanında bildirilmemesi ödemenin gecikmesine yol açar.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşını Kimler Alabilir?

İş kazası ve meslek hastalığı maaşını, sigortalı olarak çalışırken bu durumları yaşayanlar alır. İş kazası geçiren sigortalıya, geçici iş göremezlik ödeneği bağlanır. Ancak meslekte kazanma gücü kaybı %10’dan fazla ise sürekli iş göremezlik bağlanır.

Meslekte kazanma gücü kaybının %100 olması halinde aylık bağlama oranı %100 olur. Diğer durumlarda aylık bağlama oranı %70 olarak uygulanır. İş kazası ve meslek hastalığı maaşı, geriye dönük sigortalılık tespitinde de ödenir. Sigortasız çalışanlar, iş kazası sonrasında hizmet tespit davası açabilir.

İş kazası neticesinde, kişinin iş yerinde çalıştığı tespit edilirse yapılacak ödemeler, işverene rücu edilir.

İş Kazası Bildirimi İçin : https://www.ssk.biz.tr/is-kazasi-bildirimi-nasil-yapilir-is-kazasi-bildirim-suresi-nedir/

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşına Nasıl Başvurulur?

İş kazası ve meslek hastalığı maaşına başvuru, e-Devlet’ten yapılabilir. E-Devlet’e giriş için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girilir. Burada “Giriş Yap” seçeneğine tıklanır.

Bildirim için e-Devlet, SGK sistemine yönlendirme yapar. “Uygulamaya Git” yazan alana tıklayarak işlemlere devam edilir.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Ne Zaman Yatar?

İş kazası ve meslek hastalığı maaşı, rapor başlangıç tarihinden itibaren yatar. Bunun yanı sıra geçici iş göremezlik ödemesinin tamamlanmasından sonra sürekli iş göremezlik ödenir. Bu durum hastanın durumunun süreklilik arz etmesi halinde söz konusudur.

Maaşların ödenip ödenmediği, e-Devlet üzerinden kontrol edilebilir. E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra “4A/4B iş göremezlik ödemesi görme” kısmına tıklanır. Ardından gelen ekranda ödeme bilgileri yer alır.

Ödeme bilgileri; ödeme durumu, tutar, evrak işlem tarihi şeklinde sınıflandırılır. Aynı zamanda rapor başlangıç ve bitiş tarihi de burada yer alır. Ödemelerin nereden yapıldığı gösterilir.

Bu kısımdan çalışanlar, aldıkları raporlara ilişkin detayları da görebilir. Rapor başlangıç ve bitiş tarihine ilişkin detaylara bakılabilir.

İş Kazası Geçiren İşçi Ne Kadar Maaş Alır?

İş kazası geçiren işçinin alacağı maaş miktarı, çalışırken aldığı maaşa göre belirlenir. İş kazası geçiren işçinin aldığı maaşın %70’i sürekli iş göremezlik geliri olarak bağlanır. Meslekte kazanma gücü kaybına göre bu oran, %100 olabilir.

İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölüm durumunda, sigortalının hak sahiplerine ödeme yapılır. Eş ve çocuklar, ölen sigortalı üzerinden maaş alabilir. İş kazası ve meslek hastalığı neticesinde tazminat davası da açılabilir.

İş kazasının ya da meslek hastalığının yaşanmaması için gerekli tedbirleri almayan işveren kusurludur. Bu kusur oranına göre işverenin mahkemeden ceza alması söz konusu olabilir. Sürekli iş göremez hale gelen işçinin kontrollerini aksatmaması gerekir.

Sigortalının durumunda iyileşme ve düzelme olursa ödeme kesilir. 2023 iş kazası ve meslek hastalığı maaşının miktarı, yıllara göre değişir. Her yıl asgari ücret zammıyla beraber sürekli iş göremezlik ödemesinde de artış yapılır.

Yorumlar

 1. elif dedi ki:

  merhabalar benim esim eyt den emekli ama calisiyordu calistigi isyerinde is kazasi gecirdi is yeri maasini yatirmadi sigortadan alacaksin dedi bugibi durumlarda sigorta odeme yapiyomu yapiyorsa masinin nekadari i oduyorlar bilgi verebilirmisiniz tesekkurler

 2. MEHMET dedi ki:

  BEN 2010 YILINDA İŞ KAZASI GEÇİRDİM %41 SÜREKLİ İŞ GÖREMEMEZLİK RAPORUM VAR.BENİM MAAŞIM ŞUANDA 2150 TL MAAŞ ALIYORUM.ALMAM GEREKEN MAAŞ BUMU OLMASI GERKİR TEŞEKKÜR EDERİM

 3. Yunus dedi ki:

  2022 8 ayda moto kurye dim iş kazası geçirdim pakete giderken adlı tıp belden aşağısı nabyuzde 38 komple bedene yüzde 19 verdiler iş yeri iş kazası girişi yapmamış rapor 20 gün hastalık vermiş hastane bir hafta yoğun bakımda kaldım iş yeri yattigim sürece maaşımı askari ücret gönderdiği için umursamadım böyle bir olaydan da bilgim yoktu ambulans ve hastane kayıtların da iş kazası gözüküyor ben bu sürekli iş göremezlik ödeneği ne başvuru yaparsam iş yerine bir zararı olurmu veya ne yapmam gerekiyor

  1. Gökhan dedi ki:

   Merhabalar yunus öncelikle geçmiş olsun.senin iş yerine bildirim yapmadığı için dava açman gerekiyor.ssk.maluliyet servisine gidip sağlık kurulu raporunu vermek zorundasın.maas alna ve tazminat hakların var.konuyu net anlatamadığın için tam olarak yardımcı olamıyorum.konuyu daha net ve hangi aşamada olduğunu anlatırsanız yardımcı olmak isteriz.geçmiş olsun

 4. Mahmut bilek dedi ki:

  Ben bir iş kazasi geçirdim ve yüzde 25.2 bir oranda rapor çıktı ve sonra bir maaş bağladılar ama maaşı çok az miktarı 2.800 bin TL çok az verilirdi sizce ne yapabilirim

  1. Gökhan dedi ki:

   Geçmiş olsun.oncelikle maaşları düzenlediler ne yazikki o da yeterli degil.40 ve üzeri raporu olanlar engelli kartı alabiliyor.toplu ulaşım su internet telefon.indirim ve ücretsiz haklara sahipsin engeli maaşı ayrı alma hakkında var.sosysl yardım alabilirsin. bu örnekler çok öncelikke engelli kartını çıkar ve sosyal haklarını araştır yararlanabileceğiz çok imkan var geçmiş olsun

 5. Turgay dedi ki:

  Benim %70 surekli is göremez is kazası kuldan gelen %19 oran maaşım cok düşük 984 tl para veriyor bu normalmi bende kemik erimesi 2 bel kemiyi kırık ve kuyruk sokumundada kırık bacakta 2 cm kısalma işitme sorunum var bir kulağim da duymuyor bunlara rağmen itiraz ettim %19 sonucu ne gelir

  1. Gökhan dedi ki:

   Merhaba Tugay öncelikle geçmiş olsun.oncelikle engelli raporunu al %40 ve üzeri gelirse sosyal hakların çok fazla bir kaç maaş alma durumun var aciklaman net Bilgi içermediği için dahs fazla yardımcı olamıyorum geçmiş olsun

 6. Gamze dedi ki:

  İs yerinde Bi kaza yaşadım doktor 10 gün rapor verdi . İs kazası yazıyor evet ama 10 günlük günlük rapor param 1180 yattı. Az değil mi ?

 7. Ayten dedi ki:

  Merhaba .benim eşim iş kazasi keçirtdi ve iş görmemezlik maaşi alyordu.Eşim vefat etdi Skk söyledi onun maaşini ala bilyorsun.2 aydi maaş icin baş vurmuşum hayla bu gun yarin bekle diyolar bunun için ne yapmaliyim

 8. Sedat dedi ki:

  Merhaba ben 2008 yılında iskazasi geçirdim ve sol elimi çok fazla kullanamıyorum 19.2 oranında raporum var ne kadar maaş almalıyım

  1. Gökhan dedi ki:

   Merhaba.durumun net değil 2008 yılı geçirdiğin kaza hukuki olarak iş tazminatı alma hakların zaman aşımına uğramış olabilir.is kazası girişi varsa SSK maluliyet servisine başvuru yaparak maaş bağlanır.topku olarak geçmişe dönük maaş alma hakkin devam ediyor geçmiş olsun

 9. Rasim dedi ki:

  Meslek hastanesinden meslekidir ve kalıcı hasar aldım emekli alabilirmiyim

  1. Gökhan dedi ki:

   Merhabalar Rasim bey .evet maaş alma hakkı var ancak sağlık kurulu raporu oranı yüzde kaç.? SSK prim gün sayınız belli değil daha fazla Bilgi olursa yardımcı olmak isteriz geçmiş olsun

 10. Emine dedi ki:

  Merhaba ben meslek hastanesine başvurdum sonuç olarak bana mesleki sağlık kurulundan bir evrak verdiler şöyle yazıyor MESLEKİ TANI : M77.1 LATERRAL EPİKONDİLİT ( SAĞ ) ( MESLEK HASTALIĞI YÖNÜNDEN TETKİKTE ) … 2 .TANI : KARPAL TÜNEL SENDROMU ( BİLATERAL) ( MESLEK HASTALIĞI YÖNÜNDEN TETKİKTE )…3.TANI : OMUZUN DARBE SENDROMU ( İMPİNGEMENT ) SAĞ ( MESLEK HASTALIĞI YÖNÜNDEN TETKİKTE ) ….4.TANI : SERVİKAL DİSK BOZUKLUKLARI ,DİĞER ( MESLEK HASTALIĞI YÖNÜNDEN TETKİKTE ). evrağın altındada şöyle yazıyor .KARAR : 1; HER İKİ KOLUNU TEKRARLAYICI ZORLAYICI İŞLERDE KULLANMAYACAĞI UZUN SÜRE BOYNU ÖNE EĞİK SABİT BİR POZİSYONDA KALMAYACAĞI BİR BÖLÜMDE ÇALIŞMASINA ….2 …MAHALİNDE FTR POLİKLİNİK KONTROLÜNE ….3 ; HASTANEMİZDE 6 AY SONRA KONTROLÜNE DAİR OBSKK dır. Diye bir evrak verdiler.Acaba bu ne demek BU EVRAĞA GÖRE YÜZDE KAÇ RAPOR ALABİLİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Nuh dedi ki:

   Burda karar belirtilmemiş iş yerinden bölüm değişikliği ve kontrol belirtmis yani yani seni takip ettiklerini belirtmiş sonraki kontrollerde hastaliklarinin yaptığın işten dolayı ise heyet raporu verilecek daha yolun başında gözüküyor sun inşallah iylesirsin kalici degildir

  2. Mehmet dedi ki:

   Sonuç ne oldu paylaşır mısınız

 11. bilal dedi ki:

  merhaba
  ben tornacıyım ve ellerimde egzama var 2 yıldır .
  çatlaklar ve kanamalar fazla olmaya başlayınca işi bırakıp kendime optik gözlük üzerine iş yeri açtım . 13 sene tornacı olarak çalıştım sigortalı olarak şimdi ise 7 aydır bağkurluyum. meslek hastalığından dolayı emekli olabilir miyim.

  1. serkan dedi ki:

   egzama devam ediyorsa kirpi eti ye bi kere yemen bile faydasını görürsün biiznillah

 12. murat dedi ki:

  merhabalar 2002 yılından beri çimento fabrikası üretim biriminde çalışıyorum 2016 aralık ayında pnomokonyoz tanısıyla meslek hastanesine gönderildim süreçlerden sonra meslekte kazanma gücü kaybı %10,2 olarak rapor geldi ama benim 2007 yılında hasta olduğum fakat bana bildirilmediğini öğrendim 17 yıldır aynı işyerimde çalışmaktayım 1,5 yıldır yerim rapora istinaden değişti iş göremez aylığına başvurabilir miyim e devlet ten internette gösterildiği yolları izlediğimde ordaki seçenekler çıkmıyor hakkım varsa güncel bir başvuru izleme yolu varmı e devlet üzerinden yardımcı olursanız ve yol gözterirseniz sevinirim teşekkürler

  1. murat dedi ki:

   Sgk git meslek hastaliklari sevk etsin mesleki olduğunu düşünüyorum dersen sevki git en az %10 oran alırsan küçük mebla maaş alırsın yani sürekli iş göremez gelir maaş ve işverene maddi ve manevi tazminat davası açarsın %10 oran aldıktan sonra

  2. Gö.khan dedi ki:

   Merhaba Murat bey.aldiginiz raporu 6, ay içinde bağlı bulunduğunuz SSK ya giderek maluliyet servisine iletmeniz gerekiyor tarihi geçse bile ya kabul ederler yada başka sağlık kurulu raporu isterler siz randevu alıyorsunuz SSK maluliyet servisi evrak işlerini kendileri hallediyor. çalışırken hem engelli maaşı hem de normal maaş alma haklarınız devam ediyor geçmiş olsun

 13. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 33 yașındayım ve epilepsi hastasiyim. Teknik ressam olarak calismaktayim acaba rahatsizlığım meslek hastalıkları grubuna girer mi yada bu konuda ne yapmami önerirsiniz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Epilepsi hastalıkları derecesine göre orana tabi. İlaçla durum durdurulabiliyor ise oran çıkmaz. Doktor teşhisi oranı belirler.

  2. Gökhan dedi ki:

   Merhaba Mehmet.epilepsi mesleki hastalıklar a girmez.ancak sağlık kurulana girersen %40 kırk rapor alabilirsen.ki epilepsi %40 üzerinde rapor çıkıyor tabi bayılma ve nöbet derecelerine bağlı.%40 ve üzeri engelli raporu alabilirsen 36 00 prim günün var ise malulen erken emekli olma hakkım var geçmiş olsun

 14. Mert35 dedi ki:

  Merhaba bir işyerinde 22 yıldır çalışıyorum iş bedensel çalışma yani ağır bu yüzden 2006 bugüne kadar bel fıtığı teşhis ve Mr sonuçları var en son ameliyat oldum şimdi 45 gün raporluyum işe dönünce meslek hastalığı raporu alabilirmiyim nasıl bir yol izlemeliyim ayrıca isyeriyle alakali sorunlara yol açarmı

 15. erkan dedi ki:

  mesleki silikozis tanısı kondu ama rapor 0 ayda bir yoğun bakım tedavisi alıyorum ve çalışamıyorum bilgi alabilirmiyim

 16. Mustafa dedi ki:

  Selamlar babam türkiye taş kömürü kurumundan emekli çalışır ken rahatsızlık geçirdi sonra tekraR aynı işine devam etti .emekli olduktan 23 sene sonra yüzde 39 rapor verildi. Şuan 380 lira maluliyet aylığı alıyor. Toplam tazminat ne kadar alması gerekir. Teşekkür ederim. .

 17. Ümit dedi ki:

  Selamun aleyküm iyi çalışmalar bir sorum olacak çalıştığım iş yerinde ve yaptığım işten dolayı %16 oranında malüllük verildi ve maaş alıyorum lakin kontrol sürecinde ve kontrolüm var bu kontrole gittigimde ne oluyor ne yapmam gerekiyor.

 18. egebluee dedi ki:

  selamlar,
  meslek hastalığı sürecini anlatır mısınız lütfen
  sgk bildirimlerini işverenmi çalışanmı yapacak rapor alındıgından itibaren ne yapmalıyız zaman aşımı varmı .
  teşekkürler.

 19. Celal dedi ki:

  Merhaba,
  Babam 1984 yılından itibaren emekli olduğu yıl olan 2009 yılına kadar özel bir otomotiv firmasında dökümcü olarak çalıştı. Babama 2006 yılında Suat Seren Göğüs Hastanesi tarafından Koah teşhisi kondu fakat bunun bir meslek hastalığı olduğunu o zamanlarda bilmiyorduk. DEÜ Hastanesi Meslek Hastalıkları Biriminden bu konuyla ilgili olarak 26 Mart 2018 tarihinde meslek hastalığı olduğuna dair heyet raporu aldık. Fakat tazminat hakkının doğabilmesi için tanının konduğu tarihten itibaren 10 yılı geçmemesi gerektiği gibi bir bilgi aldık. Tazminat hakkımızın olup olmadığı konusunda bir şey söyleyebilir misiniz ? Tazminat hakkımız var ise nasıl bir yol izmeleyiz ? Teşekkürler.

  1. ismail dedi ki:

   Merhabalar, aynı şekilde benim babam içinde böyle bir durum söz konusu, acaba son durum nedir bilgilendirebilir misiniz?

 20. Ertaç ALTAN dedi ki:

  Iyi çalışmalar. Önceki işyerimde forklift operatörü olarak 14 yıl çalıştım. Bu süre de 3 tane bel fıtığı ( doktor ameliyat olmam gerektigini soyluyor) 3 tane disk kayması ve boynumda işin yapılmasından dolayı kireçlenme var. Izlemem gereken yol hakkında veya meslek hastaligi maasi baglanma ihtimali hakkindakısaca bilgi verirseniz sevinirim.

 21. Resul dedi ki:

  İyi günler ben 9 yıldır tersaneler de çalıştım gürültüye bağlı sol kulakta orta dereceli sağ kulakta hafif derecede işitme kaybı başladı şimdi hiç bir tersaneye almıyorlar malulen emekli olunabilir mi veya işverene dava açılabilir mi açılırsa hangisine 9yılda çalışmadığım tersane kalmadı şimdiden teşekkürler

  1. Fatih dedi ki:

   Merhabalar bir haftadan beri iş kazası olduğu için evde yatmaktan bir haftalık iş kazası parasına kadar alırım 8000 TL brüt

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1240 tl civarında bir rapor ödemesi yatabilir.

 22. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba iş yerinde sürekli çamaşır suyu kullanıyoruz ve bizi çok rahatsız ediyor nefesimiz daralıyor doktora gitmedim ama astim belirtileri var ne yapmamiz gerekir bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tesekkür ederim

 23. Hakan dedi ki:

  18 yıldır kaynakcıyım mangan maruzuyeti tespit edildi meslek hastalıkları hastanesinde be akcigerimde noduller var surekli iş göremezlik maaşı bağlanır mı şimdiden tesekkurler cevaplarınız için

 24. meral dedi ki:

  Merhaba, Bir arkadasımızı uyarmamıza ragmen cıkmaması gereken bır yukseklıkten dustu ve kalcasını kırdı.2 yıldır raporlarla maasını alıyordu.Ancak sımdı agır ıste calısamaz raporu verdı, meslek hastalıgı maası alması ıcın ne yapmalı?Kendı hatası oldugundan sırket bunu ıspatlarsa alamama durumu olusur mu?Meslek maasını alırsa SGK sırketınden mı tahsıl edıyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gerekli iş güvenliğne uymadığı için meslek hastalığı sonucunda sgk ödeyeceği maaşları şirketten talep eder. bu durumlarda genellikle işçinin lehine sonuçlanıyor. İş verenin kesin bir kanıtı varsa aleyhte de sonuçlanabilir.

 25. Kamuran dedi ki:

  Merhabalar öncelikle benim sorum olucak
  Sizlere 2006 yılında reklam işine başladım halen reklam işindeyim çalışıyorum tabi kimyasal madde boyalar kullanıyoruz bundan dolayı 3 yıl önce bi rahatsızlığım oldu önceleri vucumda sadece kaşıntı vardı son 1 yıldır vücudumda kaşıdığım yer şişmeye başlıyo bunun için gitmediğim yer kalmadı en son alerji doktoruna gittim tahliler sonucu kimyasala karşı alerjim olduğunu söyledi
  Ve beni meslek hastanesine yönlendirdi gittim tabiki bana bir evrak verdiler ssk ya gidip dilekçe yazmam gerektiğini söylediler yani benim böyle bir iş gürmezlik sorunum olursa ne yapmam gerek teşekkür ederim

 26. kenan dedi ki:

  iki elimde alır kronik ekzama var 2.5 yıldır meslek maaş için ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Yusuf dedi ki:

   Aynı rahatsızlık bendede var eğer bir sonuç alırsanız bu konuda birbirimizi bilgilendirelim ismim Yusuf 05054149378 de telim çok zor bir durum allah şifa verdin