emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Meslek Hastalığı Maaşı Nasıl Alınır?

Meslek Hastalığı Maaşı Nasıl Alınır?

Gelişen bilim ve teknoloji ile dünyada birçok değişiklikler olmaktadır. Bunlar toplumun tümünü etkilesin yada etkilemesin; tek düşünüldüğünde bireysel yaşama etkisi oldukça fazladır. Gelişen teknolojiyle iş güvenliği konusunda esaslar da zaman değişmiş ve bu güvenliğin sağlanması temel konu olmuştur.

Meslek hastalığı maaşının alınması şartları ve nasıl alındığına geçmeden önce meslek hastalığının ne olduğuna ve hangi hastalıkların hangi şartlarda meslek hastalığı olarak değerlendirildiğine bakmakta fayda var.

Meslek hastalığı; bir sigortalı çalışanın yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan sebeple veya işin yürütme şartlarında dolayı uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük halleri olarak tanımlanmaktadır. Meslek Hastalığı ile Bakanlık tarafından yayınlanan bildiriye bakmak ve daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz aşağıdaki adresi kullanarak belgeyi inceleyebilirsiniz.

Meslek Hastalığı Bildirgesi İçin TIKLAYINIZ!

Bir Hastalığın Meslek Hastalığı Sayılabilmesi İçin Şartları

Bir hastalığın meslek hastalığı sayılabilmesi için yönetmelikte tanımlanmış olan meslek hastalığı tanımına uyup belirtilen hastalıklar içerisinde olması gerekmektedir.

Bazı Meslek Hastalıkları

1

1

Yönetmelikte Olmayan Hastalıkların Meslek Hastalığı Olarak Sayılması

Yönetmelikte belirtilmeyen hastalıklar dışındaki hastalıkların meslek hastalığı sayılıp sayılmaması Sigorta Yüksek Kurulunca belirlenir.

Meslek Hastalığı Tespit İşlemleri İçin Başvuru Yapılması

Bir çalışan meslek hastalığı tespitinin yapılması için bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvurmalıdır.

Sürekli İş Göremezlik Gelirinin Bağlanma Halleri

Meslek hastalığından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından sürekli iş göremezlik oranı %10 ve üzerinde olduğu tespit edilen sigortalı çalışanlar, meslek hastalığı maaşı olarak da geçen iş göremezlik gelirine başvurabilirler.

Meslek Hastalığı İçin Sürekli İş Göremezlik Oranının Tespiti

Başvurulan kişilerin bilgilerini içeren meslek hastalığı dosyası, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerince, tespit için Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kuruluna gönderilir. Değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda ‘Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı’ %0-%100 arasında tespit edilir.

Meslek Hastalığı Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Kısa vadeli sigorta kollarından olan iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kollarından 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (a) ve (b) fıkraları kapsamında sigortalı sayılan sigortalılar yararlanabilir.

Sürekli İş Görmezlik Geliri Talebi İçin Gerekli Belgeler

 • Meslek hastalığına tutulduğu iş yerine ait işe giriş sağlık raporu, bulunmadığı durumlarda bu raporun olmadığına dair yazılı beyan,
 • Sigortalının çalışma süre ve koşullarını belirleyen mesai listesi,
 • İlk tespit ise yeni açılmış dosyası ile yeni sağlık kurulu raporu aslı ve dayanağı tıbbi belgeler,
 • İş yerinde yapılmış olan periyodik muayene raporları yada onaylı örnekleri,

Meslek Hastalığının Bildirimi

Meslek hastalığı maaşı almaya başvurmadan önce meslek hastalığının saptanması için Kurum tarafından belirlenen zamanlarda, gerekli görüldüğünde, bir iş yerindeki çalışma şartlarını ve bunun tıbbi sonuçlarını ortaya koyan denetim raporlarını, bunun yanında da diğer gerekli belgelerin incelenmesinin sonucu Kurumun Sağlık Kurulu tarafından tespit edilmelidir.

Bir sigortalı meslek hastalığına yakalandığında, işveren tarafından bu durumun öğrenildiği günde itibaren; tarım ve orman işlerinden çalışan sigortalının ise kendisinin veya işveren tarafından öğrenilmesinden en geç üç iş günü içerisinde bu durum gerekli merkezlere bildirilmelidir.

Meslek Hastalığı Sigortasının Sağladığı Haklar

 1. Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenmesi,
 2. Sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanması,
 3. Ölen sigortalının hak sahiplerine gelir bağlanması,
 4. Gelir bağlanmış olanın kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi,
 5. Ölen sigortalı için cenaze ödeneği ödenmesi.

Meslek Hastalığının Geç Bildirilmesi Durumu

Meslek hastalığının 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının;
(a) bendi ile 5 inci madde kapsamında bulunan sigortalılar bakımından, sigortalının meslek hastalığına tutulduğunu öğrenen veya bu durum kendisine bildirilen işveren tarafından,

(b) bendi kapsamındaki sigortalı bakımından ise kendisi tarafından, bu durumun öğrenildiği günden başlayarak üç iş günü içinde, iş kazası ve meslek hastalığı bildirgesi ile elektronik ortamda veya kağıt ortamında Kuruma bildirilmesi zorunludur. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen veya yazılı olarak bildirilen hususları kasten eksik yada yanlış bildiren işverene veya 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalıya, Kurumca bu durum için yapılmış bulunan masraflar ile ödenmişse geçici iş göremezlik ödenekleri geri alınır.

Yorumlar
 1. Rasim dedi ki:

  Meslek hastanesinden meslekidir ve kalıcı hasar aldım emekli alabilirmiyim

 2. Emine dedi ki:

  Merhaba ben meslek hastanesine başvurdum sonuç olarak bana mesleki sağlık kurulundan bir evrak verdiler şöyle yazıyor MESLEKİ TANI : M77.1 LATERRAL EPİKONDİLİT ( SAĞ ) ( MESLEK HASTALIĞI YÖNÜNDEN TETKİKTE ) … 2 .TANI : KARPAL TÜNEL SENDROMU ( BİLATERAL) ( MESLEK HASTALIĞI YÖNÜNDEN TETKİKTE )…3.TANI : OMUZUN DARBE SENDROMU ( İMPİNGEMENT ) SAĞ ( MESLEK HASTALIĞI YÖNÜNDEN TETKİKTE ) ….4.TANI : SERVİKAL DİSK BOZUKLUKLARI ,DİĞER ( MESLEK HASTALIĞI YÖNÜNDEN TETKİKTE ). evrağın altındada şöyle yazıyor .KARAR : 1; HER İKİ KOLUNU TEKRARLAYICI ZORLAYICI İŞLERDE KULLANMAYACAĞI UZUN SÜRE BOYNU ÖNE EĞİK SABİT BİR POZİSYONDA KALMAYACAĞI BİR BÖLÜMDE ÇALIŞMASINA ….2 …MAHALİNDE FTR POLİKLİNİK KONTROLÜNE ….3 ; HASTANEMİZDE 6 AY SONRA KONTROLÜNE DAİR OBSKK dır. Diye bir evrak verdiler.Acaba bu ne demek BU EVRAĞA GÖRE YÜZDE KAÇ RAPOR ALABİLİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

 3. bilal dedi ki:

  merhaba
  ben tornacıyım ve ellerimde egzama var 2 yıldır .
  çatlaklar ve kanamalar fazla olmaya başlayınca işi bırakıp kendime optik gözlük üzerine iş yeri açtım . 13 sene tornacı olarak çalıştım sigortalı olarak şimdi ise 7 aydır bağkurluyum. meslek hastalığından dolayı emekli olabilir miyim.

 4. murat dedi ki:

  merhabalar 2002 yılından beri çimento fabrikası üretim biriminde çalışıyorum 2016 aralık ayında pnomokonyoz tanısıyla meslek hastanesine gönderildim süreçlerden sonra meslekte kazanma gücü kaybı %10,2 olarak rapor geldi ama benim 2007 yılında hasta olduğum fakat bana bildirilmediğini öğrendim 17 yıldır aynı işyerimde çalışmaktayım 1,5 yıldır yerim rapora istinaden değişti iş göremez aylığına başvurabilir miyim e devlet ten internette gösterildiği yolları izlediğimde ordaki seçenekler çıkmıyor hakkım varsa güncel bir başvuru izleme yolu varmı e devlet üzerinden yardımcı olursanız ve yol gözterirseniz sevinirim teşekkürler

 5. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 33 yașındayım ve epilepsi hastasiyim. Teknik ressam olarak calismaktayim acaba rahatsizlığım meslek hastalıkları grubuna girer mi yada bu konuda ne yapmami önerirsiniz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Epilepsi hastalıkları derecesine göre orana tabi. İlaçla durum durdurulabiliyor ise oran çıkmaz. Doktor teşhisi oranı belirler.

 6. Mert35 dedi ki:

  Merhaba bir işyerinde 22 yıldır çalışıyorum iş bedensel çalışma yani ağır bu yüzden 2006 bugüne kadar bel fıtığı teşhis ve Mr sonuçları var en son ameliyat oldum şimdi 45 gün raporluyum işe dönünce meslek hastalığı raporu alabilirmiyim nasıl bir yol izlemeliyim ayrıca isyeriyle alakali sorunlara yol açarmı

 7. erkan dedi ki:

  mesleki silikozis tanısı kondu ama rapor 0 ayda bir yoğun bakım tedavisi alıyorum ve çalışamıyorum bilgi alabilirmiyim

 8. Mustafa dedi ki:

  Selamlar babam türkiye taş kömürü kurumundan emekli çalışır ken rahatsızlık geçirdi sonra tekraR aynı işine devam etti .emekli olduktan 23 sene sonra yüzde 39 rapor verildi. Şuan 380 lira maluliyet aylığı alıyor. Toplam tazminat ne kadar alması gerekir. Teşekkür ederim. .

 9. Ümit dedi ki:

  Selamun aleyküm iyi çalışmalar bir sorum olacak çalıştığım iş yerinde ve yaptığım işten dolayı %16 oranında malüllük verildi ve maaş alıyorum lakin kontrol sürecinde ve kontrolüm var bu kontrole gittigimde ne oluyor ne yapmam gerekiyor.

 10. egebluee dedi ki:

  selamlar,
  meslek hastalığı sürecini anlatır mısınız lütfen
  sgk bildirimlerini işverenmi çalışanmı yapacak rapor alındıgından itibaren ne yapmalıyız zaman aşımı varmı .
  teşekkürler.

 11. Celal dedi ki:

  Merhaba,
  Babam 1984 yılından itibaren emekli olduğu yıl olan 2009 yılına kadar özel bir otomotiv firmasında dökümcü olarak çalıştı. Babama 2006 yılında Suat Seren Göğüs Hastanesi tarafından Koah teşhisi kondu fakat bunun bir meslek hastalığı olduğunu o zamanlarda bilmiyorduk. DEÜ Hastanesi Meslek Hastalıkları Biriminden bu konuyla ilgili olarak 26 Mart 2018 tarihinde meslek hastalığı olduğuna dair heyet raporu aldık. Fakat tazminat hakkının doğabilmesi için tanının konduğu tarihten itibaren 10 yılı geçmemesi gerektiği gibi bir bilgi aldık. Tazminat hakkımızın olup olmadığı konusunda bir şey söyleyebilir misiniz ? Tazminat hakkımız var ise nasıl bir yol izmeleyiz ? Teşekkürler.

  1. ismail dedi ki:

   Merhabalar, aynı şekilde benim babam içinde böyle bir durum söz konusu, acaba son durum nedir bilgilendirebilir misiniz?

 12. Ertaç ALTAN dedi ki:

  Iyi çalışmalar. Önceki işyerimde forklift operatörü olarak 14 yıl çalıştım. Bu süre de 3 tane bel fıtığı ( doktor ameliyat olmam gerektigini soyluyor) 3 tane disk kayması ve boynumda işin yapılmasından dolayı kireçlenme var. Izlemem gereken yol hakkında veya meslek hastaligi maasi baglanma ihtimali hakkindakısaca bilgi verirseniz sevinirim.

 13. Resul dedi ki:

  İyi günler ben 9 yıldır tersaneler de çalıştım gürültüye bağlı sol kulakta orta dereceli sağ kulakta hafif derecede işitme kaybı başladı şimdi hiç bir tersaneye almıyorlar malulen emekli olunabilir mi veya işverene dava açılabilir mi açılırsa hangisine 9yılda çalışmadığım tersane kalmadı şimdiden teşekkürler

 14. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba iş yerinde sürekli çamaşır suyu kullanıyoruz ve bizi çok rahatsız ediyor nefesimiz daralıyor doktora gitmedim ama astim belirtileri var ne yapmamiz gerekir bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tesekkür ederim

 15. Hakan dedi ki:

  18 yıldır kaynakcıyım mangan maruzuyeti tespit edildi meslek hastalıkları hastanesinde be akcigerimde noduller var surekli iş göremezlik maaşı bağlanır mı şimdiden tesekkurler cevaplarınız için

 16. meral dedi ki:

  Merhaba, Bir arkadasımızı uyarmamıza ragmen cıkmaması gereken bır yukseklıkten dustu ve kalcasını kırdı.2 yıldır raporlarla maasını alıyordu.Ancak sımdı agır ıste calısamaz raporu verdı, meslek hastalıgı maası alması ıcın ne yapmalı?Kendı hatası oldugundan sırket bunu ıspatlarsa alamama durumu olusur mu?Meslek maasını alırsa SGK sırketınden mı tahsıl edıyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gerekli iş güvenliğne uymadığı için meslek hastalığı sonucunda sgk ödeyeceği maaşları şirketten talep eder. bu durumlarda genellikle işçinin lehine sonuçlanıyor. İş verenin kesin bir kanıtı varsa aleyhte de sonuçlanabilir.

 17. Kamuran dedi ki:

  Merhabalar öncelikle benim sorum olucak
  Sizlere 2006 yılında reklam işine başladım halen reklam işindeyim çalışıyorum tabi kimyasal madde boyalar kullanıyoruz bundan dolayı 3 yıl önce bi rahatsızlığım oldu önceleri vucumda sadece kaşıntı vardı son 1 yıldır vücudumda kaşıdığım yer şişmeye başlıyo bunun için gitmediğim yer kalmadı en son alerji doktoruna gittim tahliler sonucu kimyasala karşı alerjim olduğunu söyledi
  Ve beni meslek hastanesine yönlendirdi gittim tabiki bana bir evrak verdiler ssk ya gidip dilekçe yazmam gerektiğini söylediler yani benim böyle bir iş gürmezlik sorunum olursa ne yapmam gerek teşekkür ederim

 18. kenan dedi ki:

  iki elimde alır kronik ekzama var 2.5 yıldır meslek maaş için ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Yusuf dedi ki:

   Aynı rahatsızlık bendede var eğer bir sonuç alırsanız bu konuda birbirimizi bilgilendirelim ismim Yusuf 05054149378 de telim çok zor bir durum allah şifa verdin