• SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA


  sgk dul ve yetim aylığı sorgulama

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. Öncelikle bu maaş kimlere verilir onu açıklayalım. Bu maaş ölüm veya vefat etmiş bir kişinin eşine dul aylığı çocuklarına ise yetim aylığı bağlanabilmektedir. Tabi burada dul ve yetim çocuk sayısı da önemli birer unsurdur. Çünkü bu sayı ne kadar çok ise o kadar maaş bağlanır. Burada belirli şartlar sağlandıktan sonra maaş için başvuru yapılabilir. Bu başvuru için gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvuru işlemleri yapılabilir. Başvuru işleminden sonra dul ve yetim aylığı hakkında bilgi almak ve aylığın bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek isterseniz SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirme işlemini yapabilirsiniz. Şimdi bu maaşı almak için neler yapmamız gerektiğine bakalım.

  SGK Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  Bu başvuru işlemini yapmanız daki en önemli neden işlemlerden sonra gerekli durumları takip edebilmenizdir. Ancak internet üzerinden kimlik bilgileriniz ile gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir hizmet bulunmamaktadır. Bu yüzden bu işlemi internet üzerinden sizlere aktaramayacağız. Ancak bu işlem başvuru yapmış olduğunuz yerde yani SGK İl Müdürlükleri’ne giderek burada gerekli her türlü detayı öğrenebilirsiniz. İşte bu anlattığımız şekilde yaptığımız zaman SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini de başarı ile tamamlamış olacağız.

  tıkla sorunu sor

  SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Emine Beyazıt dedi ki:

   Halam emekli sandığına bağlı emekli iken beni evlat edindi,kocası ise ssk dan emekli olarak halamdan önce vefat etti. Sorum, her ikisinin yetim maaşını alabilir miyim. Bu arada ben evlat edinildiğimde kocası vefat etmişti. Saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emine Hanım merhaba,

    Halanızın emekli maaşından dolayı yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak evlat edinilrken Halanızın eşi sağ olmadığından; eşinden dolayı yetim maaşı alamazsınız.

  2. Aslı dedi ki:

   Merhaba,

   Babamdan en son 2011 ağustos’a kadar yetim maaşı alıyordum. En son ne kadar maaş almış olduğumu ve şimdi tekrardan bağlanması halinde ne kadar alacağımı nereden öğrenmeliyim?

   Teşekkürler
   ASLI

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı hanım,

    En yakın Sosyal güvenlik Kurumu emeklilik servisinden öğrenebilirsiniz.

  3. ismihan dedi ki:

   Merhaba
   Babam 2009 vefat etti anneme maaş bağladılar 1850tl alıyor, ben çalışmıyorum ssk bağkurum yok babamdan nekadar aylık bağlanır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İsmihan Hanım Merhaba,

    Şu andan sadece anneniz maaş alıyor ise babanızın maaşının % 75 i oranında maaş bağlanmıştır. Siz maaş başvurusu yaparsanız annenize % 60 , size %30 bağlanacak ki bu hesaplamaya göre yaklaşık Anneniz 1480,00 siz 985 TL maaş alırsınız.

  4. Korkut Yalçın dedi ki:

   Oğlumun yetimmaaşı ile ilgili bir sorum olacak.
   Furkan 30.09.2015 tarihinde 18 yaşını doldurduğu için bu tarihten itibaren maaşını alamıyoruz. Kendisinin üniversiteye gittiğini kanıtlayan, tercüme edilmiş belgeleri nereye göndermeliyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer Emekli sandığına bağlı ise Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA adresine. Ssk veya Bağ-Kur emeklisi ise En yakın Sosyal güvenlik müdürlüğüne bildirilebilir.

  5. miyase dedi ki:

   merhaba,babam bir ay önce vefat etti.almanyada boşanmış ve çalışan ablam babamın emekli maaşını alabilirmi.babam ssk emeklisi idi .tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışından geliri olan kız çocukları yetim maaşı alamazlar.

  6. Seval dedi ki:

   Merhaba..emekli sandigindan emekli yim. .babam 1983 te vefat etti. .Bağkur emeklisi idi..annem de 2002 de vefat etti..babamın Bağkur maasindan alma hakkım varmı. .Teşekkürler. .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklilerinin Bağkur ve SSk emeklisi anne veya babasından yetim maaşı alması kanunen mümkün değildir

  7. Deniz dedi ki:

   650 TL alıyorum ne kadar temmuz damından sonra ne kadar alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK-Bağ-Kur emeklisi 2017 yılında oluşan ilk 6 aylık enflasyon kadar yani yüzde 5.98 zam alacak. Yani yaklaşık 689 TL maaş alacaksınız.

  8. kariye özdemir dedi ki:

   merhaba ben annem den yetim maaşı alıyorum annem de ssk dan emeki idi babamda ssk emeklisi idi oda şubat 2017 de rahmetli oldu ssk emeklisiydi ondan da maaş alabilirmiyim çalışmıyor ve evli degilim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız için de maaş başvurusundan bulunabilirsiniz. Yüksek olanı tam diğerinin yarısını alma hakkınız mevcut.

  9. Ayşegül Tuncyuz dedi ki:

   2008de babam vefat etti anneme duluk maaşı bağlandı 2014 de kızı olarak ben boşandım ve Türkiye’ye temelli geldim. Buradan emekli oldum uzum süre bekleyerek.burda yaşıyorum ve evli değilim bu durumda geçimine katkı olurmu banada yeni yasaya göre emekliliğinden dul kızına yanı para bağlanır mı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı siz de SSK veya Bağkur emeklisi iseniz yetim maaşı alabilirsiniz. Aksi halde alma hakkınız bulunmamaktadır.

  10. İnci dedi ki:

   Hayirli aksamlar annem ve babam ayri yasiyorlar ve bosanmak uzereler dedem ciftci emeklisiymis ve ananemde vefat etti maasini alanda baska kimse yok annem bosaninca dedemin maasinin tamamini alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz boşandıktan sonra sosyal güvenlik kurumundan geliri yok ise yetim maaşı alabilir.

  11. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Anneniz Ssk emeklisi ise annenizin maaşı tam olarak bağlanır. Kuruma başvurularınızın 45 günde sonuçlanması lazım. Fakat emeklilik servisleri çok yoğun çalıştığından süre biraz uzayabiliyor. Süre uzasa da başvurunuzdan sonraki dönemleri toplu olarak alırsınız. T.C. kimlik numaranızla SGK danışma hattı 170 i arayarak başvurunuzu sorgulayın. Mutlaka yardımcı olacaklardır.

  12. Aynur anıl dedi ki:

   eşim devlet memur emeklisi idi vefat etti dul maaşı almaktayım babam rahmetli bağkur emeklisi idi ondan maaş almak içün bir yıl oldu müracaat ettim sonuç gelmedi müspet veya menfî acaba bu maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizden de babanızdan da emekli maaşı alma hakkınız mevcut. Başvurunuzla ilgili En yakın Sgk merkezi Emeklilik servisine müracaat edin

  13. Çisil dedi ki:

   13 nisan 2017 ölüm aylığı için evrakları mı verdim. Bide cenaze ödeneği daha bi haber yok ne kadar zamanda bağlanır? Yada iptal olma olasılığı varmı 2001 girişli eşim 1703 günü var . Ben ve 1 yaşında oğlum var ne kadar maaş alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazdığınız şartlara göre emekli maaşı bağlanır. Fakat eşinizin prim tutarlarını bilemediğimizden emekli maaşınızı hesaplayamıyoruz. Cenaze yardımını E devletten bakabiliyorsanız kontrol edin yoksa her ayın 8-14 arası Ziraat bankasına yatar. Bankayı kontrol edin.

  14. Mustafa GÜNDÜZ dedi ki:

   Dul maaşı ne kadar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Alınan emekli maaşını bilmediğimizden bağlanacak maaş hakkında bilgi veremiyoruz.

  15. ersin tan dedi ki:

   merhaba. babam emekli sandığından emeklydi. annem ve kardeşim ile beraber onun üzerinden 3 ayda bir dul ve yetim aylığı alıyorduk. Annemde 2 ay önce vefat etti. annemin maaşı kardeşimle bana aktarılır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin maaşının tamamı size aktarılmaz ama maaş alma oranlarınız yükselecektir. Mevcutta % 25 oranında bağlanıyordu Şimdi %40 oranında bağlanacak. Maaş bağlanma oranları ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı inceleyebilirsiniz.

  16. Yaren dedi ki:

   Merhaba babam 16 marttı vefat etti .vefat etmeden önce 1100 le 1200 ara maaş alıyordu şimdi ise aneme 600 tl maaş bağlanmış nedeni nedir acaba . Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yalnızca eş olması halinde % 75, oranında maaş bağlanır. Yetim maaşı alan bir hak sahibi de mevcut mu? Bağlanan maaşa göre böyle bir durum gözüküyor.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.