• SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA


  sgk dul ve yetim aylığı sorgulama

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. Öncelikle bu maaş kimlere verilir onu açıklayalım. Bu maaş ölüm veya vefat etmiş bir kişinin eşine dul aylığı çocuklarına ise yetim aylığı bağlanabilmektedir. Tabi burada dul ve yetim çocuk sayısı da önemli birer unsurdur. Çünkü bu sayı ne kadar çok ise o kadar maaş bağlanır. Burada belirli şartlar sağlandıktan sonra maaş için başvuru yapılabilir. Bu başvuru için gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvuru işlemleri yapılabilir. Başvuru işleminden sonra dul ve yetim aylığı hakkında bilgi almak ve aylığın bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek isterseniz SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirme işlemini yapabilirsiniz. Şimdi bu maaşı almak için neler yapmamız gerektiğine bakalım.


  SGK Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  Bu başvuru işlemini yapmanız daki en önemli neden işlemlerden sonra gerekli durumları takip edebilmenizdir. Ancak internet üzerinden kimlik bilgileriniz ile gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir hizmet bulunmamaktadır. Bu yüzden bu işlemi internet üzerinden sizlere aktaramayacağız. Ancak bu işlem başvuru yapmış olduğunuz yerde yani SGK İl Müdürlükleri’ne giderek burada gerekli her türlü detayı öğrenebilirsiniz. İşte bu anlattığımız şekilde yaptığımız zaman SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini de başarı ile tamamlamış olacağız.  tıkla sorunu sor

  SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Esma dedi ki:

   Dul sigortasız bir bayanım SSK’lı Babam ve Annemin maaşlarına başvurdum. Babam 1 ekim 2008den önce vefat etti Annem ise 1 ekim 2008den sonra vefat ett babamın babamdan maaş geldi annemden daha sonramı gelicek ikisinide ayrı gönderdik cevabınız için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem annenizden hem babanızdan maaş alabileceksiniz. Diğeri henüz sonuçlanmamış olabilir.

  2. Erkan dedi ki:

   Eşim vefat etti herhangi bir sigorta bağkur girişi yoktu. Ev Hanımıydı.Ben sigortalı işte çalışıyorum.Çocuklarım annelerinin vefatından dolayı yetim öksüz maaşı alabilir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir sigortalığa bağlı olarak emekliliği hak edemediği için çocuklarınızın maaş alması mümkün değil.

  3. Selda dedi ki:

   Merhaba ben ve ablam babamdan yetim maaşı alıyorduk ablam iki yıl önce ilk eşiyle tekrar nikahlandı çeyiz parası talep ettiler ama iki yıldır bu para ödenmemiş benim maaşımda üç aydır düzenlenmedi iki yıl dolmasına rağmen bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın SGM emeklilik servislerine müracaat edin. Hesaplamanın doğru olup olmadığını kontrol ettirin.

  4. SEVDA dedi ki:

   ANNEM VE BABAM VEFAT ETTİLER SGK DAN EMEKLİ MAAŞI ALIYORLARDI.VEFATTAN SONRA BU MAAŞTAN BEKAR ERKEK KARDEŞİM VAR FAYDALANABİLİRMİ.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkek çocuklar eğitimlerine devam ettikleri sürece lise de 20 yaşına kadar. Üniversite de 25 yaşına kadar alır. eğitimi devam etmiyor ise 18 yaşına kadar alabilir.

  5. Hatun Karadaş dedi ki:

   Merhaba, 2018 Eylül SGK emekli oldum ancak 2003 vefat eden babamın bağkur maaşını annem alıyordu oda 2013 vefat etti ben emekli olduğum halde babamın maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  6. Fatma dedi ki:

   2 ay önce eşimden ayrıldım kendimin hiç sigortası yok SSK emeklisi Annem ve Babamın maaşlarına başvurdum. Babam 1 Ekim 2008’den önce vefat etti Annem ise 1 Ekim 2008’den sonra vefat etti bunun bir etkisi olurmu? Başvuru ne zaman sonuçlanır? % kaç bağlanır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorumç

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem annenizden hem babanızdan maaş bağlanır.

  7. Şahinder dedi ki:

   Mrb. Annem ölen babasının maaşını alıyordu evli olmadığı için. Teyzemde evli olmadığı için ikisi maaşı paylaşıyordu. Annem vefat etti. Teyzem hala yarim maaş almaya devam ediyor. Annemin maaşı teyzeme devredilmez mi ? Teyzem tüm maaş alması gerekmiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Teyzeniz ve anneniz toplamda % 40+ % 40 % 80 maaş alıyordu. Şimdi teyzeniz tek başına % 50 alabilecek tüm maaş teyzenize aktarılmaz maaş oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  8. Filiz Yalçın dedi ki:

   Merhaba,
   Temmuz’un 8’inde kaybettiğim Emekli Sandığı Emeklisi babamdan, dul ve yetim aylığı almak için başvurdum.
   2,5 ay geçmesine rağmen bir haber alamadım.
   Babamın TC no: 291…….. idi. Adı: Sami Yalçın.
   Başvurumun durumunu nasıl takip edebilirim?
   Teşekkürler, iyi çalışmalar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlet şifreniz ile emeklilik tahsis işlemlerinden takip edebilirsiniz.

  9. ayşe dedi ki:

   babamdan yetim aylıgına başvurdum 5 ay sonra baglandı vakıfbank bayramm odememi vermiyor bloke koymuşlar ben 14 yıldır hiç maas falan almadım banka birikmiş paramada bloke koyar maaş ve birikmiş paramı başka bankaya tranfer edebilirmiyim çok magdurum küçük bebegim var ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bloke konan bedeli Alo 170 sgk danışma hattından veya En yakın sosyal güvenlik kurum emeklilik servisinden bloke sebebi ile bilgi alabilir. dilekçe yazarak ödenme talebinde bulunabilirsiniz.

  10. Serkan S. dedi ki:

   İyi günler. Ağustos ayında kesilen yetim aylığım için 21/09/2018 tarihinde gerekli evrakları SGKya gönderdim. Tahminen ne kadar süre içinde tekrardan bağlanır ve alamadığım ayların aylıklarını da alacağım değil mi?

  11. Ayten duman dedi ki:

   Esimden bosandim, babamdan yetim maaşı alıyorum, ihtiyac sahibiyim, dul maaşı alabilirmiyim, almak icin ne yapmalıyım, nereye basvurmaliyim ?

  12. Serkan dedi ki:

   Merhaba ben öğrenci olduğum halde temmuz ayında babamdan aldığım yetim aylığı kesildi ve ders kaydı yaptırdıktan sonra gerekli belgeleri 22/09/2018 tarihinde SGK`ya gönderdim. Kesilen maaşım ne zaman bağlanır ve alamadigim ağustos ve eylül aylarına ait aylıkları da toplu olarak alacağım değil mi?

  13. sertac kadir dedi ki:

   merhaba babam 22 haziran 2018 de vefat etti , bağkur maaşı anneme devroldu sgk da ölümünden 40 gün sonra 3800 tl bir birikmiş ödeme gözüküyordu ancak bankaya rutin maaşı yattı 3800 tl lik olmadı. ne yapmak gerekli

  14. emrah dedi ki:

   sadece erkek çoçuklarımı babadan maaş alıyor yoksa kızda varmı

  15. Güllü dedi ki:

   Merhaba babam 8.ayın dördünde vefat etti babam bağkurlu ama bağkurdan emekli oldumu veya hala prim borcu var mı bilmiyorum.yıllarca uzak kaldık 56 yaşındayım bekar bayanım yetim aylığı alabilirmiyim. Alabiliyorsam nasıl bir yol izlemem lazım teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    en yakın SGK merkezine giderek T.C. Kimlik numarası ile bilgilerine ulaşabiliriniz. Emeklilik servisi primine göre sizi yönlendirir. Eğer yeterli primi yok ise prim iadesi talep edebilirsiniz.

  16. Osman dedi ki:

   Eşimin 20yıl 6aylık öğretmenlik hizmeti var bende maliyede memurum. Eşim 10.09.2018 tarihinde vefat etti. 2çocuğumuz var birisi üniversitede öğrenci 19 yaşında diğeri 18yaşında ama üniversite sınavına hazırlanıyor lise mezunu. E devlet üzerinden dul ve yetim aylığı için müracaat yaptık. Sorum şu Sgk ya gidip evrak doldurup başvuru yapmalı mıyım e devletten yaptığım başvuru yeterli mi.?

  17. Faith KOÇ dedi ki:

   Merhaba 29 Ağustos’ta 25 yaşımı doldurdum maaşım anneme otomatik geçiyor mu yoksa dilekçe mi yazmalıyım ve bu süreç nasıl ilerliyor?Ne kadar vakit alıyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25. yaşını doldurduğunuzda maaşınız otomatikman annenizin maaşına yansır.

  18. Sultan dedi ki:

   Eski eşim 11.09.2018 de vefat etti bir oğlumuz var oğlum içim yetim maaşı alabilirmiyim ne yapmam gerek

  19. Kezban yavuz dedi ki:

   Esimden ölüm sonucu dul maaşı alıyorum bunun yanında ölen babamdan 2001 devefat etti eşimde 2018 de vefat etti ben babamın yetim aylığindan alabilirmiyim

  20. Onur Demie dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar.
   Yetim aylığım öğrenci belgesi göndermediğim için kesildi. Belirli aralıklarla göndermem gerektiğini öğrendim. Gerekli belgeleri yetkili mercilere gönderdim. Fakat şöyle bir sorun var. Alma şartlarına baktığımda 25 yaşı doldurmuş olmak gerektiği yazıyor. Doğum tarihim 29.09.1993 . Yirmi beşe girmekten bahsediyor gittiğim yerler. Yirmi beşi tam olarak doldurmak dediğimiz durum bu Eylül ayında değil seneye gerçekleşiyor. Maaşımı almaya devam edebilir miyim?

  21. Güler ERUYSAL dedi ki:

   Eşimin ölümünden 1,5 ay geçti.Müracatımı yapmıştım.Maaşımı nezaman alırım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evraklar ile ilgili bir eksiklik bildirilmedi ise 15-20 gün içinde sonuçlanır.

  22. meral bayar dedi ki:

   28 temmüz da eşimin vefatından sonra eşimin maaşından yararlanmak için 15 ağustosta SGK ya müracatımı yaptım.evrakları ankara ya göndemem gerektiğini söylediler.kargoyla gönderdim.göndereli yaklaşık bir ay olmasına rağmen hiç bir cevap alamadım.bu arada eşim sigorta emeklisi.hangi tel numarasından takip edebilirim.bilgi verirseniz çok sevinirim.saygılarımla…

  23. ufuk dedi ki:

   Merhaba benim babam vefat etti. Annem 26 temmuz 2018de bağkur ölüm aylığı kaydı yaptı. Acaba maaşı ne kadar sürede bağlanır? Teşekkürler

  24. Zihni dedi ki:

   Ben 20 yaşındayım üniversitemden mezun olamadım maaşım kesildi tekrar başvuru yapsam bağlanır mı özel sektör calisaniyim bu arada.

  25. jale dedi ki:

   45 yaşında bekar bayanım emekli sandığından emekli babam 19 haziranda vefat etti yetim aylığı alabilmek için talep formu haricinde başvuru için gerekli evrak var mı?

  26. Elif Çekici dedi ki:

   Merhaba babamdan kalan ölüm aylığım sigortalı işe girdikten sonra kesildi şu anda çalışmıyorum tekrar başvuru yapmam sonucunda maaşım yatmaya devam eder mi

  27. Bulet barut dedi ki:

   Merhaba ben 19 yaşındayım yetim maaşı alıyordum sigorta girişi olduğu için maaşım kesildi ama okulum devam ediyor. Tekrar başvuru yapıp alacağımı söylediler 27 temmuzda başvurdum ama hala maaşım bağlanmamış. Ne zamana kadar bağlanır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş bağlanma işlemleri 45-60 gün arasında sürmektedir.

  28. Yasemin dedi ki:

   Annemin maaşı son 2 aydır 550 tl oldu dün maaşı çekmeye gittim . 275 tl yazıyordu atm e 270 tl verdi neden eksildi merak ediyorum?

  29. ekber dedi ki:

   Merhaba benim babam 2014 yılında vefat etti , 2018 şubat 9 da 18 yaşım oldu ve temmuz ayına kadar maaş yatmaya devam etti, bu ayki ağustos maaşı+bayram primi yatmadı hesapta 0 olarak gözüküyor , üniversite kayıtlarından sonra sistem otomatik olarak algılayıp devammı edecek maaş yoksa 2 ay sonra bütün üniversite işleri bitip öğrenci kimliğimi aldıktan sonra bir belgemi yollamalıyım? .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgenizi alıp tekrar başvuru yapmanız gerekecektir.

  30. İrem45 dedi ki:

   Merhaba benim babam pratisyen hekim olrak çalışırken 1994 yılındakayboldu o günden beri kendisinden haber alamadık ve ben 2014 yılında gaiplik davsı açıp 2017 yılında gaiplik kararı aldım bu kararla beraber eylül 2017 de sgk yetim maaşı ile başvurdum ancak bugüne kadar hiç bir cewap alamadım nasıl bir yol izlemem gerek şimdiden teşekkürler ..

  31. Ayşe Işık dedi ki:

   Ben vefat eden esimden dul maasi alıyordum.2017 eylül ayinda evlendim.anlaşamadık 2018 şubat ayında bosandik.tekrar maas bağlanması için muracaat ettim .maasimi mayıs 15 inden itibaren islem görerek bağladılar.
   Aradaki 3,5 ay birikmiş maasimi devlet vermedi.ne yapmam gerekiyor

  32. Şule Karasüt dedi ki:

   Merhabalar arkadaşım babasından 130 TL maaş almakta.Son düzenlemelerle arkadaşımın maaşı artabilir mi?Teşekkürler.

  33. NALAN GAZİOĞLU dedi ki:

   Kardeşim Fatih GAZİOĞLU (t.c.Kimlik no:43342748544) 11.12.2018 tarihinde vefat etti.Eşine ve çocuklarına maaş bağlanması için müracaatta bulunduk. İşlemlerin
   1- hangi aşamada olduğu
   2- ne kadar aylık bağlanacağı
   3 Geriye dönük olarak vefatından aylık bağlandığı güne kadar toplu maaş ödenecek mi;
   konularında bilgi istiyorum.

  34. zeynepp dedi ki:

   babam 18 yıl önce vefat etti annem ve cocukları bizler herhangi bir para almadık annemin dulluk maasını nasıl alabiriz. ben e devletten yetimlik basvurusu yaptm bu arada babamın herhangi bir işte calısmamış her hangi bir sigortası yok bizimde simdi herhangi bir guvencemiz yok yardm ederseniz sevenrz şimdiden tesekkurler

  35. Zehra basaran dedi ki:

   HANGI TARIHTE YETIM MAASI ALDIGIMI HATIRLAMIYORUM NASIL OGRENEBILIRIM

  36. Necla özcan dedi ki:

   Yetim aylıgı bilgilerim

  37. Gül akar dedi ki:

   Ben. Eşimden 1 yıl önce ayrıldım şikayet üzerine maaşım kesildi kendisi 4 yıldır bir otelin lojmanına kalıyor kaldığına dair belge getirdim bugün SSK ya yeniden incelenmesi için dilekçe verdim ve kaymakamlığa ikamet adresi düşmesi için müracaat ettim SSK yeniden müfettiş gorevlendirirmi incelenmesi için maaşım bağlanır mı tşk ederim

  38. Nilgün güzel dedi ki:

   Yetim maşı almakta olduğum esas maaşı yani babamın emekli maaşını nereden ve nasıl öğrenebilirim? Teşekkür ederim.

  39. ömer ÖZTÜRK dedi ki:

   merhabalar ben sgk ya fazladan yatırılan ve çakışan primlerimi para olarak geri alabilirmiyim teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Birden Fazla İş yerinde Çalışmış Olan Kişiler
    1 ay içinde birden fazla iş yerinde çalışan işçinin ödemiş olduğu sigorta primi tutarı asgari ücret tutarının altı buçuk katından fazla ise işçi tarafından ödenen primler işçiye iade edilir.

  40. ZEKİ dedi ki:

   merhabalar. Eşim Öğretmendi 30 yaşındaydı. 23.05.2018 tarihinde doğum yaptı bir erkek cocuk dogurdu. 02.06.2018 tarihinde vefat etti. Eşim Beş yıldır Öğretmendi 1714 günü vardı çocuk için yetim maaşı almak istiyorum. eşim 2013 ağustos girişliydi daha öncesinde bir girişi yoktu.yardımcı olursanız cok sevınırım…

  41. Eray Arduç dedi ki:

   Merhaba babam 2012 haziranda vefat etti babam rahmetli olduğunda ben 17 yaşımdaydım babamdan dolayı sgk dul ve yetim maaşı alıyorduk annemle birlikte 2013 nisanda 18 oldum maaşımın anneme geçmesi için dilekce yazdım dilekce kabul edilmesine rağmen annemin maaşı 4/2 olarak görünüyordu 2018 haziranda bir dilekce daha yazıp durumun düzeltilmesini ve eksik yatan tutarların tarafımıza ödenmesini istedik eve kağıt göndermişler aylıgınız düzeltilmiştir diye ve birde ptt ye gidin birikmiş tutarı alın yazıyordu birikmiş tutar ne üzerinden hesaplanır ve ne kadardır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgiler göre hesep yapmamız zor. ancak anneniz 3/4 oranında maaş almalı. Aradki farkı sisin maaştan düştüğünüz tarihe göre hesaplayabilirsiniz.

  42. Ceren Çekirdekli dedi ki:

   4/a dul/yetim ayligi icin Nisanda gondermis oldugum tahsis talep dilekcesindeki son durum HTİ İkinci Karar Servisi-Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış olarak gözüküyor 25 gündür hiçbir işlem yapılmamış bu sgkyi aradığım da açmıyorlar ne yapmalıyım ya da ne durumda şuan işlemlerim teşekkürler.

  43. Yusuf dedi ki:

   Merhaba
   Babam vefat ettiği için emekli maaşından faydalaniyordum ama üniversiteyi yeni bitirdim ve 24 yaşındayım yani 25 yaşını doldurmadim maaşım kesilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşına kadar maaş alabilmek için öğrenciliğinizin devam etmesi gerekmektedir. Öğrenci değilken yararlanamazsınız. Ancak sağlıktan 25 yaşına kadar yararlanamaya devam edeceksiniz.

  44. Bahar dedi ki:

   Annem önceden kendi babasının maasini alıyordu ama şimdi eşinin maaşını almaya başladı bende kizi olarak işten ayrildigim için babamin maaşını almak istiyorum.suan annem tekrar kendi babasinin maaşına gecebilir mi bana da babamin maaşı baglanir mi ? Acil cevap verirseniz çok sevinirim simdiden tskrler

  45. EMİNE AYDIN dedi ki:

   83 YAŞINDA EŞİMDEN DEĞİL ,EŞİMİN VEFATI NEDENİ İLE 2 AYDA BİR 550 TL MAAŞ ALMAKTAYIM SORUM> HER AYA ÇEVRİLEN MAAŞTAN BENDE FAYDALANABİLECEKMİYİM BİRDE BENİM DURUMUMDAKİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDENİYORMU?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Muhtaçlık maaşı alanların hepsi aylık 500 tl alacak. Ancak ikramiye sadece emeklilikten kaynaklı maaş alabilenler veriliyor.

  46. Taner içöz dedi ki:

   Babam 07/07/2018 tarihinde vefat etti.Babam Memur emeklisi ve gazi. İşlemler için evrakları Ankara’ya gönderdik.Anneme maaş bağlanması ile ilgili süreç konusunda bilgi almak istiyorum.Saygılarımla

  47. Nazan dedi ki:

   Babamdan aldığım maaş kesildi muvazaalı boşanma dediler borç çıkardılar evime icra geliyordu avukat taksitlere bölerek parayı odetti ikibuçuk senede temizlik işlerine giderek bu borcu ödedim zaten birlikteliğim yoktu iki kızım vardı babalarıyla görüşüyorlardı biz bu zaman içinde hiç bir araya gelmedik babaları zaten kanser hastasıydı üç sene oluyor öleli zaten boşandıktan sonra maaşım kesildikten sonrada bir araya gelmedik şu an ben hakkım olan babamın maaşını yeniden bağlanmasını istiyorum nasıl bir işlem yapabilirim

  48. Metin dedi ki:

   Merhaba.. Dedem 17 mayıs 2018 de vefat etti.. kendisinin 60 günlük tarım sigortası primi var.. babaannem dul maaşı alabilir mi.. ya da babaannem hangi sosyal yardımlardan nasıl yararlanır. Teşekkürler

  49. Sezgin YORGUN dedi ki:

   Merhaba. Eşi vefat eden kimsenin, ölüm aylığı ve cenaze yardımı alabilmesi için gerekli olan evraklar nelerdir? Prosedür nasıl işlemektedir? Teşekkürler.

  50. sümbül ermiş dedi ki:

   babam 2005 yılında vefat etti ve 766 gün ssk primi ödemiş ben evlenmemiş bir kızı olarak yetim aylığı bağlatabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması ile primini 900 güne tamamlatırsanız çalışmadığınız sürece yetim maaşı alabiirsiniz.

  51. Ebru karahan dedi ki:

   Merhabalar 1 bucuk ay onve yetim maasina baswurdum ama heniz bi cewap qelmedi bu surec ne kadar surer acaba??

  52. tugba dedi ki:

   merhaba

   esımden dul aylıgı alıyoırum yuzde 75 oranında fakat calıstıgım ıcın yuzde 50 alıyorum suan.Yapılan enfalsyon zammı yuzde 50lık oranımdan hesaplanmıs bu dogrumudur tesekkurler

  53. remziye dedi ki:

   babam vefat etti ve annem dul maaşı alıyor fakat ben hiçbir şekilde yararlanmıyorum acaba başvuru yapsam yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer evli değil ve çalışmıyorsanız elbette yararlanabilirsiniz. Pay oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

   2. haluk dedi ki:

    memur iseniz alamazsınız.ssk lı çalışıyorsanız dul yüzde 50, yetim yüzde 25 maaş alır.yani tek yeti iseniz babanızdan % 25 maaş alırsınız. not: bekar olmanız şart.

  54. melis dedi ki:

   Merhabalar ben yetim maaşı alıyorum annemin.18 yaşına girsim liseyi yeni bitirdim.Bu ay maaş yatmamış ben de kurumunuzu arayıp bildirdim ve adima dosya oluşturuldu bilgi almak için.Bu dosyayi nasil takip edebilirim ve kaç günde bir cevap alabilirim?

  55. Murat dedi ki:

   Babam sgk emeklisi annem emekli sandigi annem babamin maasindan alabilirmi? 19 yasindayim okuyorum bende alabilir miyim?

  56. Osman dedi ki:

   Babam sgk emeklisi annem emekli sandıgi annem babamin emekli maasinin ne kadarini alabilir?

  57. Murat dedi ki:

   Annemde babamda emekli babamin emekli maasinin ne kadarini annem alir?

  58. Gülay Kuşçu dedi ki:

   Baş vurmuş olduğum babamdan dul maaşı nezaman sonuçlanır

  59. Serhat dedi ki:

   Merhabalar,
   Ablam emekli sandığına tabi olup, yaklaşık 25 yıl fiili çalışmışlığı bulunuyordu. 16.04.2018 tarihinde vefat etti. Vefatından dolayı ölüm aylığının anneme bağlanması için emekli sandığına müracaat ettiğimizde, SGK’dan bize gelen cevap annemin babamdan sosyal sigortalar kurumundan dul aylığı aldığı ve incelemeler üzerine asgari ücretin üzerinde maaş aldığı ve bunun için ölüm aylığının bağlanmayacağı tarafımıza bildirildi. Ancak annem babamdan aldığı dul aylığı asgari ücretin altında, bu durum karşısında ne yapmalıyız. Cevabınızı bekliyorum.

  60. Gamze Türsan dedi ki:

   10 YILI AŞKIN BİR SÜREDİR BABA MAAŞI ALMAKTAYIM. KENDİ SİGORTAMIN ÇOK PRİM BOŞLUĞU OLDUĞU İÇİN KENDİ EMEKLİLİĞİMİ ALAMADIĞIMDAN ÖLEN BABAMDAN KALAN KIZ ÇOCUKLARINA ÖMÜR BOYU OLAN MAAŞI ALMAKTAYIM.
   BU MAAŞ BANA BAŞKA BİR GELİRİM OLMADIĞI VE TEK BAŞINA YAŞADIĞIM İÇİN BAĞLANDIĞINDAN DOLAYI YENİDEN SİGORTALI BİR İŞE GİRDİĞİMDE VEYA EVLENDİĞİMDE KESİLİYOR. YENİDEN SİGORTALI İŞE GİRİP DE İŞTEN ÇIKAR VEYA ÇIKARILIRSAM BU YETİM MAAŞIM YENİDEN BAĞLANIYOR MU YOKSA BU MAAŞI BİR DAHA ALAMAMAK ÜZERE KAYBEDİYOR MUYUM? BU KONU HAKKINDA KESİN BİR BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDECEĞİM.

  61. Neriman dedi ki:

   Dul maaşına neden zam yok

  62. Gülpembe Yakın dedi ki:

   Merhaba, babam Cahit Özcan (TC No: 2967*******) 8/05/2018 tarihindE vefat etmiştir. Annem Raziye Özcan (TC No:2967*******) babamdan maaş almaktadır. Raziye ÖzcanIn annesi Abide Demir sigortadan emekliydi ve 29/03/1983 tarihinde vefat etmişti. Raziye Özcan eşinden aldığı maaşın yanısıra annesinden de maaş alabilir mi?
   Raziye Özcan’ın babası Ali Rıza Demir emekli sandığından emekliydi. Ali Rıza Demir 26/10/2006 tarihinde vefat etmişti. Raziye Özcan eşinden aldığı maaşın yanısıra hem annesinden hem babasından maaş alabilir mi? Ben Raziye Özcan’ın Kızı olarak sizi soru soruyorum.
   Selamlar.

   1. Gülsen dedi ki:

    Tc. Numaralarını sanal ortamda bu şekilde paylaşmamalısınız. Kötü niyetli insanlar heryerde olabiliyor

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Bu konudaki hassasiyetiniz için teşekkürler. Biz site yönetimi olarak TC numaralı soruların TC kısmını yorumlarda görülmeyecek şekilde düzeltiyoruz.

  63. Zehra şahin dedi ki:

   Babaannem Dul Maaşı alıyor ama parası verilmedi kesilmiş kendisi engelli yatalak hasta PTT görevlisi öldümü kaldığı belli değil yeniden başvuru yapılması gerekiyor demiş Aslı astarı nedir teknoloji çağındayız yaşıyorum yaşamıyor mu belli zaten

  64. Mine dedi ki:

   Babam SSK emeklisi vefat etti ben emekli sandığı malul maaşı alıyorum.dulum babamın maaşından alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı maaşı aldığınızdan SSK emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  65. burçak dedi ki:

   Merhaba ;
   Annem emekli sandığı emeklisi babasının vefatı sonrası yetim maaşı için 2,5 ay önce ilgili formları doldurarak ptt kargo ile emekli sandiği ankara’ya gönderdi. hala maaş bağlanmış ya da kendisine herhangi bir bilgi gelmiş değil. işlemleri nereden takip edebiliriz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 170 veya E devletten takip edebilirsiniz.

  66. Tuba dedi ki:

   merhabalar ben babamin ölüm maaşını aliyordum.. sonrasi özel bir şirkette işe sigortali girm girdigimde sgk ya dilekçe verdm aldığım maaş annemin uzerine geçsin diye.. 2 yıl sonrası işten ayrildm benim aylığim hala annemin uzerinde olduğunu saniyordm snra ogrendm.annem cok az ucret aliyor şuanda anne annemin bakici ucretini aliyorum aldigim ölüm maaşin annemde olduğunu sanmiyorum aldigi ucret az acaba bakici ucreti aldigmdan dolayi kesilmismidir ölüm aylığim veya aldıgm ölüm maaşimin sorgusunu nasil yapabilirm ..bu konuyla alakali bilgilendirilmek istiyorum ölüm maasim kesilmis mi yoksa annem aliyormu? nerden ogrenebilirm

  67. Tuba dedi ki:

   merhabalar ben babamin ölüm maaşını aliyordum.. sonrasi özel bir şirkette işe sigortali girm girdigimde sgk ya dilekçe verdm aldığım maaş annemin uzerine geçsin diye.. 2 yıl sonrası işten ayrildm benim aylığim hala annemin uzerinde olduğunu saniyordm snra ogrendm.annem cok az ucret aliyor şuanda anne annemin bakici ucretini aliyorum aldigim ölüm maaşin annemde olduğunu sanmiyorum aldigi ucret az acaba bakici ucreti aldigmdan dolayi kesilmismidir ölüm aylığim veya aldıgm ölüm maaşimin sorgusunu nasil yapabilirm ..bu konuyla alakali bilgilendirilmek istiyorum ölüm maasim kesilmis mi yoksa annem aliyormu? nerden ogrenebilirm8

  68. Tuğba Erdoğan dedi ki:

   Merhaba,
   2005 yılından beri 3421029680 tahsis numarasıyla SSK 4A yetim maaşı alıyorum. 13 Şubat 2018 işe giriş -15 Şubat 2018 işten çıkış olarak 2 gün sigortalı göründüm ve haliyle yetim maaşım kesildi. Ankara SGK’na dilekçemi iadeli taahhütlü gönderdim ve aylığım Mayıs 2018’de yeniden bağlandı fakat eksik olarak sadece Mayıs ayı yatırılmış. Almadığım diğer günler yatırılmadığı için mağdurum.

  69. Kadir dedi ki:

   Merhabalar babam ssk emeklisi babam vefat etti ekli maasi anneme baglandi. Simdi asil sormak istedigim soru annem 66 yasinda bababamin emekli massi disinda dul maasi da alabilirmi veya herhangi bir maas hakkina sahipmi tsk.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dul maaşı şuan aldığı maaşı. Bunun haricinde yaşlılık maaşı var. Dul maaşı aldığı için yaşlılık maaşı alma hakkı bulunmuyor.

  70. kadir dedi ki:

   ssk dan dul bağkurdan yetim maaşı alıyorum eşim 1997 babam 1984 yılında vefat etti 20o7 yılından beri yetim maaşı almaktaydı bankadan aldığı faiz geliri ile eşimden aldıgım maaş toplamı bürüt asgari ücreti 40 tl geçtigi için 2012 13 14 15 16 17 18 yılları için geri ödeme istiyorlar faiz gelir sayılırmı yapacagımız birşey varmı
   bankadan parayı çeksek tekrar maaş bağlanırmı

  71. nurı kesıcı dedi ki:

   meerhaba babanemıze bakım aylıgı almak ıstırouz fakat gereklı olan belgeler arasında babannenın almıs oldugu olum aylıgının son dokumanını ıstemekteler yusde 96 altı agır engelli raporu da var buyuzden evden cıkaramıyoruz bız bu belgeyı nasıl alırız sgk ya yakını kımlıgı ıle ve raporu ıle gıtse alabılırmı

  72. Sultan dedi ki:

   Merhaba

   Babam 59 yaşında, SSK girişi 15/04/1988 de, askerlik borçlanması hariç 1023 günü var . Emekli olabilmesi için kaç gününün olması gerekiyor. ve allah korusun babam vefat ederse anneme maaş bağlanır mı ?
   Vefat durumunda maaş bağlanabilmesi için kaç günün olması lazım ?

  73. F.Funda Hatipoğlu dedi ki:

   2002 de vefat etmiş olan eşimin emeklilik bilgileri kesinleştikten sonra dul aylığı olarak geçmişe dönük birikmiş maaşını alabilir miyim

  74. Gulay gundogdu dedi ki:

   Benim 2 cocum var babam oldy annemde oldu ve ben dulum ssk ya bas vurdum nasl masa baglandimi anniycam bi de nekadar ala bilirim

  75. Nurdan dedi ki:

   Merhaba. Annem de babamda bağkur emeklisi. Babamı 4 mart 2018 de kaybettik
   . Sgk da annemin babamın maaşından da hak alabileceği söylendi. Bu ayın 25 inde hak ettiğiniz maaşı alabilirsiniz mesajı geldi. %50 si bağlanmış çektik. Fakat annemin kendi maaşı yatmadı hesabına. Anlayamadık. Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

  76. Mustafa Turgut dedi ki:

   Emekli sandığından emekli rahmetli olmuş babamdan yetim aylığı alabilmesi için kız kardeşimin Ankarada hangi adrese gitmesi ve hangi evrakla başvurması gerekmektedir. Saygılar.

  77. elif aksoy dedi ki:

   mrb eşim 26,3,2018 vefat eti .ölüm maaşı başvurusunuda bulunduk eşim yaşasaydı 11.2018 de emekli olacaktı bir kızım var sormak istediyim cenaze yardımı diye bişey varmı varsa ne yapmam gerekir birde ölen annemin emekli maşından faydalanabilirmiyim yani hem kocamın hem annemin maaşını alabilirmiyim teşkürler

  78. Yonca dedi ki:

   Merhaba eşimi 2011 kasım ayında kaybettim bagkur dul maaşı almaktayım babamda 2002 kasım ayında vefat etti ssk emeklisiydi yetim maaşı için sgk ya başvurdum ret cevabı geldi gerekçe olarak eşimden aldığım maaşın babamdan bağlanacak olan maaştan fazla olması gösterilmiş ikisinden birini tercih etmem gerekiyormus ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  79. oğuz dedi ki:

   iyi günler annem eşinden boşandı ve ölen babasından kalan emekli maaşını şu anda annemin uvey annesi alıyor acaba annem de emekli maaşından faydalanabilir mi annemin babasının ölum tarihi 2008 öncesi 1980 ler

  80. Sevil önder dedi ki:

   3738033 numara 20.03.2018 tarih SGK dul aylığı başvurusu için vermiş olduğu numaradır. Maaş bağlanma işlemi tamamlanmışmıdır. Ne zaman bağlanabilir. Bunu nasıl öğrenebilirim. Teşekkür ederim. Vefat eden Babam adı İsmet Yılmaz

  81. sercan dedi ki:

   merhaba ben 4A yetim maşşı alıyordum ve bırde okuyordum 18 yaşıma girince kesildi bende 1 ay oldu okuduguma daır okuldan belge ankaraya ama hıcbır cevap evrak belge gelmedı elıme ne zaman gelir.1 aydır beklıyorum

   1. sercan dedi ki:

    birde e devlette 4A uzun vade bulunmamaktadır yazıyor

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik ve maaş bağlanma işlemleri 45-60 gün sürmektedir. İşlemleriniz sonuçlandığında Başvuru tarihinden itibaren maaş ödemesi alacaksınız.

  82. perihan dedi ki:

   Merhaba, Vefat eden Babamın SSK hizmeti, bağkuru olup olmadığını bilmiyorum.Bunu nasıl öğrenebilirim.

  83. ADİL ÇÖVER dedi ki:

   E devletten baktigimda emekli maasim 01/04/2018 tarihinden gecerli olarak baglanmiş fakat nekadar baglandigini giremiyorum birde emeklik maasi baglandi yazisini sgk dan elden teslim alabilirmiyim çunku daha isyerinden kidem tazminatimi alamadim bu yaziyi istiyorla r biran once parami almak istiyorum iyi çalísmalar dilerim

  84. Pınar Çakır dedi ki:

   Ben babamın sigortasından yararlanamıyorum yetim aylığı için posta gönderdim fakat bir ay oldu cevabı gelmedi ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devletten kontrol edin başvurunuz gözüküyor mu ? işlemler 45-60 günü buluyor. Mutlaka bilgilendirme gelir. İadeli taahhütlü posta ile gönderseydiniz.

  85. murat dedi ki:

   Yapmış olduğunuz bilgilemdirmeler için teşekkür ederim öncelikle kız kardeşim babamdan ölüm aylığıni almak için bu gün başvuruda bulundu babam bağkurlu 1800 günü doldurmuş annem ile babam boşanmıştı zaten tüm kardeşlerde evli sadece bir kız kardeşim boşanmiştir alacağı maaş nedir.ve bu gün doldurdu formu ne zaman sonuçlanır hesabına yatar para kardeşimin sigortası ve hiç bir geliri yok çalışmıyor başka yararlanabileceği bir durum varımdır.iyi çalışmalar teşekkürler

  86. Murat dedi ki:

   Merhabalar benim babam Bağkur emeklisiydi vefat etti emekli aylığını annem alıyor şimdi %25lik oranında da öğrenci olduğum için ben alıyorum öğrencilik sürem bittiğinde ben bu maaşı almaya devam edecekmiyim veya kaç yaşına kadar devam ediyor teşekkür ederim

   1. Murat dedi ki:

    Danışman kardeşim bizimkine neden cevap vermiyorsun

  87. Atilla Özel dedi ki:

   Merhabalar kolay gelsin benim babam 2001 de vefat etti 200 gün sigortası var sigorta girişi 1995 annemi askerlik borçlanması yaparak emekli etmek istedik 900 güne tamamlanamadı 90 gün eksik çıktı ne yapmalıyız. Yargıtay’da emsal bi dava var diyorlar onu emsal gösterip mahkemeye versek annem emekli olabilir mı.

  88. Nafia Ceyhun Uzunsoy dedi ki:

   Sayın İlgili,
   Ben 1951 doğumlu Bağkur emeklisi bir bayanım. Eşimden 1988 yılında ayrılmış bulunmaktayım.
   Ben bağkura 25.09.2008 tarihinde müracaat etmiş ve Aylığım 01.10.2008 tarihinde bağlanmıştır.
   Şimdi ben emekli maaşıma ilaveten ssk emeklisi 1986 senesinde ölmüş babamdan emekli maaşı da alabilirmiyim.
   Saygılarımla

  89. Serpil dedi ki:

   Babam cinayet suçundan müebbet yedi.Emekli olmasına birkaç yılı kalmış.Ben onun birikmiş pirim parasını nasıl alabilirim.Veya öldüğünde nereye başvurmam gerekiyor.

  90. Mehmet dedi ki:

   Merhaba babam 2011 de vefat etti 744 günü var ssk dan annem emekli olabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 5 yıl sigorta süresi var ise askerlik borçlanması yaparak 900 güne tamamlarsanız emeklilik hakkını sağlamış olursunuz.

  91. Hatice sürmeli dedi ki:

   Merhaba eşimden boşandım babam ve annem vefat ettiğinden babamdan emekli maaşı almakta idim fakat şubat ayında maaşım yatmadı babam sgk emeklisi ne yapabilirim yardımcı olurmysunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,,

    eğer sigortalı bir işte çalışmaya başlamadıysanız maaşınızın kesilmemesi gerekirdi. Alo 170 hattına kayıt oluşturun. Sonuç alamazsanız İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezi emeklilik servislerine müracaat edebilirsiniz.

  92. Nazli dedi ki:

   1yıl önce boşandım günlük işlerde çalışıyorum ve zor durumdayım sigortam yok herhangi bir gelirim maaşın yok 28 yaşındayım dul maaşı yada herhangi bir yardim alabilirmiyim

  93. Dilara dedi ki:

   Iyi günler benim bir kaç sorum olacak ben yetim aylığı icin geçen hafta pazartesi ziraat bankasına gittim ve bana başvuru tarihimde itibaren ki parayı verdi banka fakat maaşımı e devletten kontrol ettiğimde mart ayında ödenmiş olarak listede çıkıyor ancak gün olarak hangi tarihte başladığını bilmiyorum bunun icn ne yapmam lazım? Yardımcı olabilirmisiniz?

  94. Tuncer dedi ki:

   BABAMIN 2015 yılından itibaren 600 gün sigortası var. 04/01/2018 tarihinde vefat etti. Askerliği de saydırarak Annemin emeklilik hakkı oluşur mu?

  95. EMRE BOĞAZKESEN dedi ki:

   Merhaba benim annem hemşireydi vefat etti ve 4c liydi 22 yil hizmet verdi her işlem tamam ancak ben her ay bir aylik olarak baglanacak dendi ve aralik ocak subat toplu verildi gecmise dönük ancak mart ayi ne zaman yatar aylik annem emekli sandigi birde ben 21 yasindayim ne zaman kesilir e okulum bitse bile.devam edermi aylık erkek yetimim ben

  96. Yücel Çetinkaya dedi ki:

   Merhaba;
   Agabeyim 20.04.2013 de kalp krizi nedeni ile vefat etti. 4500 e yakın günü vardı. Malulen emekli yaptılar. Eşi ve 2cocugu emekli maaşı alıyor. Bunun haricinde ölüm aylığı alabilirler mi?
   Yardımcı olabilir misiniz?

   1. zeki dedi ki:

    merhabalar. Eşim Öğretmendi 30 yaşındaydı. 23.05.2018 tarihinde doğum yaptı bir erkek cocuk dogurdu. 02.06.2018 tarihinde vefat etti. Eşim Beş yıldır Öğretmendi 1714 günü vardı çocuk için yetim maaşı almak istiyorum. eşim 2013 ağustos girişliydi daha öncesinde bir girişi yoktu.yardımcı olursanız cok sevınırım…

  97. Filiz dedi ki:

   Teyzemin esi vefat etti. Cocuklari yok. Esi sskdan emekliydi. Teyzemin babasi yani dedemde sskdan emekliydi yillar once vefat etti. Teyzem bu durumda hem esinden hem de babasindan maas alabilecek mi?

  98. Kamil dedi ki:

   MERHABA,

   35 YAŞINDAYIM. 2000 PRİM GÜNÜM VAR. EVLİ VE 1 KIZIM VAR. EĞER ALLAH KORUSUN BUGÜN ÖLÜRSEM ONLARA NE KADAR AYLIK BAĞLANIR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bizce de Allah korusun! Bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/emekli-maasi-hesaplama/ yazımızın altındaki linklerden hesaplama yapabilirsiniz.

  99. gülay kurt dedi ki:

   merhabalar, eşim 08.02.2018 tarihinde vefat etti,vefat tarihinde 52 yaşında idi ,o güne kadar bağkurda1900 gün,ssk ise 600 gün prim günü bulunmaktaydı, ben ise sgk emeklisiym bu durumda eşimden maaş alabilirmiyim ve yaklaşık ne kadar bir maaş alırım , teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizden maaş alabilirsiniz. En yakın sosyal güvenlik merkezine giderek hem emekli maaşı hem de cenaze yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

  100. Leyl dedi ki:

   Merhaba babamın 285 gün çalısması var 1977 yılında vefat etti maaşını alabilme şansım varmı 2yilda askerligi var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 900 gün primi sağlamanız gerekiyor. Askerliği borçlanarak bu primi sağlıyorsunuz. En yakı sosyal güvenlik merkezine hesaplama yaptırarak borçlanma yaparak emekli maaşı alma hakkınız bulunuyor.

  101. Ayşe çakır dedi ki:

   Merhaba SGKdan emekliyim aynı zamanda dulum babam 1991 yılında vefat etti Bağkur emeklisi idi. Babamın maaşını alabilirmiyim teşekkürler.

  102. Ceyda dedi ki:

   2012 de sigortalıymışsın girerken aldığım yetim aylığını kestirmek için sgk ya gittik.almaya devam edeceksiniz dendi devlet memuru veya evlilik olmadığı sürece.dün 72 bin tl borç geldi.hizmet süreci üç yıl değil on yıl olması gerekmiş.bu bilgilendirme yapılmadan maaş hakkındır denildi ancak şuan 72 bin borç geldi bu ne demek

  103. Ahmet dedi ki:

   Babam 2011 de vefat etti annem ve kız kardeşim emekli maaşını aliyolardi kardeşim evlendi ceyiz yardimi aldik bu sene bitecek annemin aldığı kısım 900 liraydı 2018 de de hiç bi değişiklik olmadi acaba neden

  104. bllll dedi ki:

   iyi günler babam astsubay emeklisi vefat edeli 1 yıl oldu gün sayısı 29yıl4 ay ben 21 yasındayım ablam evli 15 yasında kardeşim var babamın sadece emekli parasını alabiliyoruz dul ve yetim maaşı baglanır mı baglanırsa nerelere müracat etmem gerekir ve hangi belgeleri götürmen gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan aldığınız maaş zaten yetim maaşı olarak adlandırılmaktadır. Anneniz da alıyor ise buda dul maaşı.

  105. Aylin dedi ki:

   İyi günler babam 2007 yılında vefat etti. Bundan dolayı yetim aylığı alıyordum. Sigortalı işe başladığım için maaşımın diğer hak sahiplerine aktarılması için dilekçe verdim. Hak sahibi olarak annem ve kardeşim kaldı. Aktarıldığında yaklaşık toplam maaşta 200 tl gibi bir kesinti oldu. Bunun sebebini öğrenebilir miyim? Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum çözüm olarak ne yapabilirim? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz kardeşiniz ve anneniz % 50 %25 %25 olarak maaşın tamamını alıyordunuz. Şimdi ise Anneniz %60 kardeşiniz ise %30 olarak alıyor yani toplam maaşta %10 gibi bir pay düşmüş. Maaş pay oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  106. meryem dedi ki:

   merhaba

   ben herhangi bir geliri olayan dul bir bayanım.babam 27.01.2014 tarihinde vefat etti, annem ise 22.10.1985 tarihinde vefat etti.babamın ssk çalışmışlığı vardı gıyabında 900 gün üzerinden emekli ettirdik ve sonradan evlendiği eşi ile birlikte bu aydan itibaren maaşı almaya başlıcaz. anneminde ssk çalışmışlığı var gidip sorduk çocuk borçlanması yapılarak anneminde emekli olabileceği bilgisini aldık soracağım şey annemi de emekli ettirdiğim takdirde annemden tam babamdan yarım maaş alabilirmiyim yoksa ikiside aynı kurum olduğu için birinimi alabilirim

  107. trm dedi ki:

   Merhaba babamın olum maasını alıyordum 21 yaşında üni öğrencisiyim sigortalı işe başladığım için kesildi düzenlemede sigortalı ise girsede devam ediceğini söylendi artık cumhurbaşknı tarafından. Nereye nasıl bi basvuru yapmam lazım bağlanması için ne zaman hayata geçer bilgi verirseniz sevinrm

  108. Kıymet dedi ki:

   Babam malulen emekli almanyadan 1999 yılında vefat etdi yetim maaşına muracat etdim ve bana bağlanan maaş 9.54 tl. 123 gün turkiyede calismisli var almanya-da 154 ay elimde çalışmış oldu dökümler mevcut turkiyeden kısmı emeklilikten bağlanmış benim ne yapmam lazım taahhütname imzaladım fakat 9.54tl ben ne kira ödeyebilirim nede 2 çocuğumu okuta bilirim 10 yıldır dulun bi yol gösterin lutfen

  109. Şengül dedi ki:

   Eşim 4 yıl önce vefat etti ben ve 2 kızıma 600 tl maaş bağlandı. şuan büyük kızım ssk ile çalıştığı için haklarını ben ve küçük kızıma devretti bunun içinde bir ücret kesintisi oldu. şuan 780 tl maaş alıyoruz eşimin 3500 günü vardı. aldığım maaşa kimse inanmıyor bu kadar olması neye göre hesaplanıyor? aldığım maaş ne kadar doğru acaba ne yapmamız gerekiyor?

  110. ayhan dedi ki:

   ANNEM BABAMIN MAAŞINDAN FAYDALANIYOR BEN EŞİMDEN BOŞANDIM BABAMIN MAASINDAN YARARLANABILIYORMUYUM YARARLANABILIRSEM ANNEMİN MAAŞININ YARISINI MI YOKSA % KESİNTİ OLARAK MI ALIRIM ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli veya çalışan değilseniz babanızın maaşından faydalanabilirsiniz. Babanız emekli sandığı emeklisi ise çalışsanız da emekli alsanız da alırsınız. Şuanda sadece anneniz maaş alıyorsa % 75 oranında maaş alıyor. Siz de alırsanız Anneniz %60 Siz %30 maaş alacaksınız. Pay oranları ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  111. Erdogan dedi ki:

   Babam 3 yıl önce vefat etti.annemle boşanmıştı.babamın 675 günü sigortası var.900 güne nasıl tamamlarız tamamlarsak ve ablam maaş alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erdoğan Bey merhaba,

    Babanızın askerlik süresini borçlanabilirsiniz.

  112. Birsen dedi ki:

   Yetim maaşı için başvuru yaptım 4 ay oldu cevap gelmedi.170 arıyorum “en kısa sürede size bilgi verilecektir”diyorlar.kesin sonucu nereden öğrenebilirim.

  113. Kılıç dedi ki:

   Merhaba
   Ben 18 yaşindayim universite ogrencisiyim ekim ayina kadar yetim maaşi aliyodum ancak kasim ayinda bağkur ve maaşim kesildi bu ayin başinda sgk ya tekrar başvuru yaptim ve bana bir ay içinde sonucu ogrenebilecegim soylendi bugun maaşi çekmeye gittigimde paramin yatmamiş oldugunu gordum bunun sebebini ogrenebilirmiyim veya sonucu online olarak nerden oğrenebilirm ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlet şifresi ile emekli maaşı işlemlerini takip edebilirsiniz.

  114. Elif dedi ki:

   Benim babam yirmi sene önce olmuş ailem yetim aylığı almAmis ben geriye donuk ala bilir miyim kardesime ödeme yapıldı yada yetim aylığına başvuru yapsam ala bilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Evli değil ve çalışmıyorsanız yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak geriye dönük bir ödeme yapılmaz.

  115. melek dedi ki:

   merhaba sorun su yurt disinda yasiyorum babam mefat etti ben dulum ve yurt disinda yasiyorum yardimla geciniyorum hic calismadim babamin emekli nasindan hak ala biliyormuyum dulluk parasi ala bilirmiyim alabilirsem ne yapmam gerek tesekurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ülkenize sosyal yadım aldığınızdan Türkiye den yetim maaşı alamazsınız.

  116. Ertan dedi ki:

   merhaba ben daha önce babam vefat edince ölüm maşı kagıdı ben ünüversiteye başlayınca geldi sonra 2yıl boyunca maaşımı aldımda üniversite 2 yıllı kbitince kesildi maaş şimdi tekrar dgs ile açıköğretimde lisansa tamamlamaya devam ediyorum tekrar maaş alabilirmiyim alırsam nasıl alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurmadıysanız öğrenci belgesini göndererek yetim maaşı almaya devam edebilirsiniz.

  117. mustafa dedi ki:

   mrb benım annem dul yetım maaşı alıyor benım aldıgım maaş 18 yaşında kesildi kız kardeşimde evlendi kız kardeşimin maaşinı annemin maaşına eklene blıyormu bunu ogrenmek ıstıyorum

   1. yavuz KARAGÖZ dedi ki:

    merhabalar annem 2107.2017 tarihinde vefat eden babam ssk emeklisinden dolayı annem maaşa bağlandı. aldığım bir bilgi doğrultusunda annemin babası 1982 yılında vefat etmiş ve bağkur primi 1530 4 yıl 3 ay olarak belirlenmiştir.sormak istediğim annem dedmden dolayı yetim aylığı alabilirmi yani hem babamdan hemde dedmden maaş bağlanırmı. teşekkür ederim

  Sorunuzu Yazın