SGK

SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. Öncelikle bu maaş kimlere verilir onu açıklayalım. Bu maaş ölüm veya vefat etmiş bir kişinin eşine dul aylığı çocuklarına ise yetim aylığı bağlanabilmektedir. Tabi burada dul ve yetim çocuk sayısı da önemli birer unsurdur. Çünkü bu sayı ne kadar çok ise o kadar maaş bağlanır. Burada belirli şartlar sağlandıktan sonra maaş için başvuru yapılabilir. Bu başvuru için gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvuru işlemleri yapılabilir. Başvuru işleminden sonra dul ve yetim aylığı hakkında bilgi almak ve aylığın bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek isterseniz SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirme işlemini yapabilirsiniz. Şimdi bu maaşı almak için neler yapmamız gerektiğine bakalım.


SGK Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bu başvuru işlemini yapmanız daki en önemli neden işlemlerden sonra gerekli durumları takip edebilmenizdir. Ancak internet üzerinden kimlik bilgileriniz ile gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir hizmet bulunmamaktadır. Bu yüzden bu işlemi internet üzerinden sizlere aktaramayacağız. Ancak bu işlem başvuru yapmış olduğunuz yerde yani SGK İl Müdürlükleri’ne giderek burada gerekli her türlü detayı öğrenebilirsiniz. İşte bu anlattığımız şekilde yaptığımız zaman SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini de başarı ile tamamlamış olacağız.

İlgili Makaleler

684 Yorum

 1. Mrb eşim 17 ekim 2016 da vefat etti kızımın kalp rahatsızlığından dolayı özel hastaneye gidiyoruz esimin eksik günlerinden dolayı bir maaş veya sigorta hakkı olmadığı için kayinvalidem belki bir ücret yatırarak isteğe bağlı sağlık sigortası yaptırdı kızımı kontrollerine götürebilmek ve ameliyatı için sorum şu isteğe bagli sağlık sigortası varken dul ve yetim aylığına başvursam kabul olur mu kizim ve benim icin aylik alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   İsteğe bağlı sigorta yatırırken aynı zamanda sosyal hizmet brimlerinde muhtaçlık , dulluk maaşı olarak maaş alabilirsiniz. Ya da eğer askerlik var ise bu süreye ödeyerek emekliliğe hak kazanıyor ise bu süreleri ödeyerek de eşinizden maaş alabilirsiniz.

 2. merhaba annem boşanalı 3 ay oldu biz boşandığı günden dilekçe verdik ssk’ya dedemin maaşı için. hala bekliyoruz ne zamana gelir bu para?

  1. Merhaba,

   EMeklilik bağlanma süreleri 75 -90 gün sürebiliyor. Sürecin tamamlanmış olması gerekiyordu Alo 170 hattından bilgi alabilirsiniz.

 3. Vefat etmiş olan eşimden 2011 yılından bu yana emekli sandığı kapsamında %75 oranında dul aylığı alıyorum.Babam 2004 ‘ te vefat etmişti ve bağ kurlu maaşını 2020 ocak ayına kadar hep annem aldı.Ben hiç bir şekilde yetim aylığı almadım.Şimdi sormak istediğim
  1-Dul aylığı alıyorken yetim aylığı alabilecek miyim?
  2-Yetim aylığı alacaksam bunun bağlanma oranı ne olacaktır?
  3-Yetim aylığı bağlanırsa emekli sandığından aldığım %75 oranındaki dul aylığımın oranı aşağı düşer mi sabit mi kalır?
  4-Geçmişe yönelik babamdan kalacak yetim aylığının haricinde başkaca bir toplu ödeme vesaire olacak mıdır?
  Şimdiden teşekkürler,İyi çalışmalar.

  1. Merhaba,

   Tam tersi yani eşiniz bağkurlu babanız emekli sandığı olsa idi alabilirdiniz. Ancak mevcut durumda ikisinin vefatı da 2008 sonrası olduğu için alamayacağınzı düşünüyoruz.

 4. Merhaba annem ve babam vefat ettı ben esımden syrıldım babamın sgk dan emeklıydı basvurada bulundum gectıgımız kasım ayında halen bır cvp gelmedı babamın maasının baglanıp baglsnmadıgını nasıl ögene bıırım

  1. Merhaba,

   E devletten emekli aylık bilgisi sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca Alo 170 i arayarak başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

 5. 2000 öncesi Gün 965 prim var eskiden 2 kız kardeşim aliyordu 3 ay önce kız kardeşim evlendi şimdi hocam 2 sorum var
  1ci kız kardeşim şuan 1050 tl maaş aliyor hissesi alti icin bu maaşı artırmak icin bişey yapabilirmi yani şuan tek başina aliyor fakat kız kardeşimin biri ceyiz yardımı aldı icin maaş altımı icin 2 sene daha beklemek gerekiyormu yoksa?

  2ci soru ise hemofili hastasıyım engelli maaşı aliyorum bu yetinm maaşına başvurmayi düşünüyorum aslında fakat aklıma şu takıldı en düşük yetim ayli 350 tl den başliyor fakat ben başvuru yapsam taban fiyatdan mı hesaplaniyor yoksa kız kardeşimin aldığı maaşdan aynısını mı alcam yani %25 hisse 1050tl ?

  1. Merhaba,

   İki kız kardeşiniz babanızın maaşının % 40 ve % 40 olarak maaş alıyordu. Siz başvuru yaptığınızda maaş almaya devam eden kardeşiniz % 30 siz de % 30 alırsınız. Yani maaş alan kardeşiniz le birlikte %yaklaşık 800 er tl maaş alırsınız. Bu çeyiz parası alan kardeşiniz maaştan düşene kadar devam eder.

 6. İyi günler, babam emekli sandığından maaş alıyordu ve 2000 yılında vefat etti. Annemle bana maaş bağlandı. Annem de 22 kasım 2019 da vefat etti. 3 aylık maaşımızı da 1 ocak 2020 de alacaktık. Ben ocakta kendi aylığımı aldım, annemin aylığını bana bağlamamışlar neden acaba, annemin aylığı bağlanırsa da ne kadar zamanda bağlanır.

  1. Merhaba,

   Annenizin maaşının tamamı size bağlanmaz. % 30 alıyordunuz % 50 ye çıkar. Otomatikman bağlnamalıydı. ancak siz yine de en yakın sgm ye dilekçe ile annenizin vefat kağıdını götürerek müracaat edin.

 7. Merhaba, Annemle ben ölen babamdan (emekli sandığı) aylık almaktaydık. Annem 22 kasımda vefat etti, ben 1 ocakta maaşımı aldım, ama bana kendi maaşım verildi annemin maaşı bana bağlanırmı, bağlanırsa ne kadar zamanda olur

  1. Merhaba,

   Annenizin maaşının tamamı size bağlanmaz. % 30 alıyordunuz % 50 ye çıkar. Otomatikman bağlnamalıydı. ancak siz yine de en yakın sgm ye dilekçe ile annenizin vefat kağıdını götürerek müracaat edin.

 8. annem dul maaşı alıyor babamın ölüm tarihi 2007
  dedemden yetim aylığı alabilirmi dedemin ölüm tarihi 2000
  babam ssk dan emekli dedem de bağkur dan emekli

 9. Eşimden SSK lidul maaşı alıyorum. Babam 1 önce emekli oldu 1 ay önce de vefat etti babamdan dolayı yyetim maasi alabilir miyim .

  1. 2009 da emekli oldu ve 2010 yılında vefat etti.. oğlumla bana maaş verildi..

 10. merhaba. Emekli sandığından emekli rahmetli babamdan dul aylığı alıyor. aynı zamanda Annem ssk dan vefat eden oğlunun maaşını da alıyordu. fakat bu maaş Eylül ayından itibaren kesilmiş durumda . Nedenini bilmediğim bu durum için ne yapabiliriz. TEŞEKKÜRLER.

 11. Merhaba babam gectigimiz haftalarda vefat etti ben universite ogrencisiyim ve basvurumu yaptim annem ve babam ayrıydı tek cocugum yani maaşını alabilcek birtek ben varım babamın maaşı emekli 2000 tl civarıydı bugun eve kagıt geldi toplam 3000 birikmis ve aylık ek odeme olarakda 1650 tl civarı yazıyor ben %50 sini almayacakmıyım fazla gibi duruyor basvuru tarihim 03.10.2019 ödenecek tarih 26.11.2019 2 aylık gibi gorunyor fakat para fazla gibi anlam veremedim tesekkurler

  1. Merhaba,

   Tek yetim olarak % 50 bağlanmaktadır. Brüt ğzerinden ayrıca hesaplanmış olabilir. Gelen kağıtta bağlanma oranı var mı ?

 12. Merhaba esim 2008 de vefat eddi iki evladim var biri evlendi onun maasi bana gcermi benim maasim yuzde kac oluyor

  1. Merhaba,

   Siz ve iki evladınız ile birlikte % 50 , 25 ,25 idi. Mevcut durumda siz % 60 çocuğunuz % 30 alacak

 13. KOLAY GELSİN BEN VE KIZ KARDEŞİM BABAMDAN YETİM MAAŞI ALIYORDUK.KARDEŞİM EVLENDİ ONUN MAAŞI KESİLDİ.BEN KARDEŞİME YATANDA YETİM MAAŞI ALMAK İÇİN NE YAPMAM LAZIM DİLEKÇE ÖRNEĞİ NEDEEDEN BULABİLİRİM ?

  1. Merhaba,

   Kardeşiniz maaştan düştükten sonra maaşınız % 50 olacaktır. Otomatikman yükselir.

  1. Merhaba,

   Emekli maaşları bağlanma süresi 45 60 gün arasında sürmektedir.

 14. Iyi günler emekli maaşı bağlandı gözüküyor ama yatırılan miktar yok hisse olarak 4/8 yazıyor ne anlama geliyor??

  1. Merhaba,

   Hak sahibi olduğunuz kişinin maaşının yarısının yatacağını gösteriyor.

 15. ÖNCELİKLE KOLAY GELSİN, ANNEM VE KIZ KARDEŞİM DUL VE YETİM AYLIĞI ALIYORLARDI, KIZ KARDEŞİM 2019 YILI EYLÜL AYINDA VEFAT ETTİ. VEFATI İLE İLGİLİ OLARAK SGK YA BİLGİ VERME ZORUNLULUĞUMUZ VAR MI YOKSA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN DİREK OLARAK SİSTEME VEFAT ETTİĞİNE DAİR BELGELER İLGİLİ SGK MÜDÜRLÜĞÜNE GİDİYORMU, AYRICA RAHMETLİ KARDEŞİMİN MAAŞINDAN % KAÇ ORANINDA ANNEME MAAŞ BAĞLANIR, BENİM SGK MÜDÜRLÜĞÜNE VERMEM GEREKEN BELGELER VARMIDIR.

  1. Merhaba,

   Öncelikle başınız sağolsun. Anneniz ve kadeşiniz maaş alırkan % 60 30 oranda alıyordu. Mevcut durumda annenizin maaşı % 75 e yükselecek. Yani kardeşinizin maaşının yarısı annenize eklenecek Yapmanız gereken bir durum yok. sistem online görür ve maaş otomatikman artar.

 16. Merhaba kız kardeşim ve ben babamdan yetim aylığı alıyorduk. Ben sigortalı ise başlayınca maaşım kesildi. Dilekçe ile kardeşime geçmesini talep ettik. Ancak bağlanan miktar fazlasıyla düşmüştü ve benim alamadığım maaşlarda eklememişti bu normalmidir

  1. Merhaba,

   siz kardeşinizle birlikte % 40 + % 40 alıyordunuz. siz maaştan düştükten sonra sizin maaşınız sadece % 25 i bağlanır. Yani toplamda %50 oranda maaş alabilir.

 17. Merhaba.Benim annem hemşireydi kalp krizinden vefat etti.Kardeşim yetim aylığı alıyordu.Sonra üniv.gitmeyince alamadı.Ama bu yıl kazandı.Evrakları Ankaraya yolladı.Ama 1 ayı geçti ve hatta ayin 1i gelmesine rağmen e devlette gözükmüyormuş neden lütfen gereğini yapın.

  1. Merhaba,

   Maaş bağlama işlemleri 60 – 75 gün arası sürebilir. Ancak tüm birikmiş ayları birlikte alır.

 18. merhaba eşimden emekli sandığından maaş alıyorum oğlum rahmetli oldu kızları evli ben annesi olarak ölüm aylığı alabilirmiyim tşkkrlr

  1. Merhaba,

   Oğlunuzdan maaş alabilmek için aylk gelirinizin 610 tl den düşük olması gerekiyor.

 19. 20 gün önce ölüm maaşına başvuru yaptım babamın 4900 küsür ödenmiş sigortası var ama askerlik borçlanması varmış borçlanma ödenmeden maaş bağlanır mi?

 20. Merhaba babam bir ay önce vefat etti dilekçemi verdim babamın maaşını almak için sigortam girdi çıktı bulunmaktadır şuan sigortam yok maaşı alırmıyım ve Nezaman belli olur nerde öğrenebilirim

  1. Merhaba,

   Maaş almanızda bir engel yok. 45 60 gün içinde belli olmaktadır.

 21. Iyi günler 10 gün önce yetim maaşına başvuru yaptım babam emekli olmadan vefat etti ama 4900 küsür ödenmiş sigortası var maaş ben maaş alabilir miyim?? Anne ve kardeş yok sadece ben alacağım ne kadar alırım??

  1. Merhaba,

   Maaş alabilirsiniz. Maaşın yarısını alabileceksiniz. Babanızın prim tutarlarını bilmediğimiz için maaş hesaplaması da yapmamız mümkün değil.

  2. Merhaba babam vefat etti olum ayligi icin basvuru yaptik ne zaman sonuclanir ayrica ben universite sinavina hazirlaniyorum,banada pay duser mi tesekkur ederim.yasim 25

 22. Merhaba,
  Babamdan dolayı sgk dan yetim maaşı alıyorum ..ek gelir olması amacıyla part-time ayda 10 gün prim yatırılan bir işe girsem maaşım kesilir mi?
  Teşekkürler.
  Kolay gelsin

 23. merhaba eşim vefat etti ve 2 çocuğumla ortada kaldım sigorta ve bağkuru yok. annemi küçük yaşta kaybettim. babam vefat edeli 2 sene oldu araştırdum babamın bağkurundan çok az bir meblağ alıyorum ve bu geçinmemize yetmiyor, dulluk maaşıda alabilirmiyim. teşekkürler

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma birimlerine başvuru yapabilirsiniz. bir çok yardımları mevcut.

 24. Halen memur olarak çalışan bir kadınım. 2015 yılında eşim emekli sandığı emeklisi olarak vefat etti ve bana dul maaşı bağlandı. 2019 yılında da babam ssk emeklisi olarak vefat etti. Babamın emekli maaşını da alabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Emekli sandığına bağlı çalışan veya emekli olanlar babadan maaş alamamaktadır.

 25. Merhaba yaklaşık 5 yıldır yetim aylığı alıyorum 20 yaşıma girince kesilecek bu kesintiden sonra toplu olarak bir kesinti ücreti alabilecek miyim

 26. Merhaba 26 yaşındayım bekar bir kadınım. Sigortalı bir işe girsem sağlık sigortam dışında yetim ayligimda kesilecek mi ? 7 8 sene önce ablam ise girdiğinde kesilmemisti evlendiginde kesilmisti. Yeni bir yasa mi çıktı çıktı ise bu yasayi nerede bulabilirim ?

 27. Merhaba

  2002 yılında kaybettiğim eşimden iki kızımla birlikte dul ve yetim aylığı almaktaydım. Büyük kızımın üniversiteyi bitirip mezun olmasından dolayı almakta olduğu 500.- tutar kesildi. Dilekçe yazarak kesilen kısmın tarafıma yansıtılmasını talep ettim. Tarafıma herhangi bir yansıtmanın olmayacağını öğrendim. Diğer kızımda mezun olduğunda onun maaşı da kesilirse tarafıma sadece 980.- maaş ödenecek. Toplamda 1.980.- iken 980.- kalması doğru mudur. Hakkımı nasıl arayabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba,

   Kız çocukları evlenene kadar çalışmadıkları sürece yetim maaşı almaya devam ederlar. Onlarda eğitim şartı yok. Bir yanlışlık olmalı tekrar müracaat etsin.

  2. Annem babasının maasini aliyor teyzem almanyada yasiyor sanirim teyzemde maasdan payini aliyor teyzemin maasdan payini alip almadigini nasil ogreneniliriz bilgi verirmisiniz lütfen

 28. merhaba…babam 2014 yılında rahmetli oldu.memur emekliisiydi.annem ve 3 kız kardeşim babamın maasını alıyolar.bende başvurmak ıstiyorum..annemin maası ve bıze duzen mass ne kadar olur.annemin aldığı maasta ne kadar eksilme olur.

  1. Merhaba,

   Anneniz % 50 oranıda almaya devam eder. Maaşı düşmez. Kardeşlerinizin maaşı sizin aldığınız maaş kadar düşer.

 29. 17.06.2019 tarihinde bosanmam kesinlesti karari aldim. 01.07.2019 yani bugun 1995 yilinda vefat eden işçi emeklisi babamın maası icin ssk ya başvuru yaptim. Ne kadar maas baglanir ve ne zaman alabilirim.

 30. Slm ben %90 engelliyim ssk emekli oldum 3600 den
  Annem bagkullu sgk maasimi ve annemin bagkur masini 2sinide ala bilirmiyim

 31. iyi günler ben babamdan maaş alıyorum lise son seneyi okudum bitti ama alttan kaldığım ders olduğu için diploma alamıyorum maaş yatmaya devam eder mi

  1. 18 yaşımı doldurdum ve hala lisede öğrenci olarak gözüküyorum diploma alamadığım için

  2. Merhaba,

   Öğrenci belgenizle Aile ve sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yaparak sağlıktan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

  3. Merhaba

   Yeni dönemde öğrenci belgesi almaya devam ederseniz maaş alabilirsiniz.

 32. Mrb haziran ayının 14 de işten ayrıldım. Yetim aylığı için Ankaraya başvurdum. Daha önceden de almıştım. Çalışmaya başlayınca kesildi. 170 i aradım. Bana Ankara nın dosyayı Istanbul Unkapanı na gönderdiklerini şahsen başvurmam gerektiğini söylediler. Daha önce Ankaraya evrak gönderince hemen maaşı bağlıyorlar. Bu kez neden böyle oldu. Babam Gebze’de bir fabrikadan emekli biz Sakarya’da oturuyoruz. Lütfen yol gösterin. Unkapanına gitme gibi bir şansım yok 🙁

  1. Merhaba,

   Evraklarınızı iadeli taahhütlü posta yolu ile de gönderebilirsiniz.

 33. merhaba
  rahmetli annemin 3900 pirim günü vardı.Maaş için baş vuru yapıldı.Babamın yararlanması adına.Bu durumda bağlanacak maaş oranı hakkında bilgi verebilir misiniz?

 34. Babam öldükten sonra annem beni istemedi. Devlet yurduna gitmek zorunda kaldım. 13 yaşındaydım o zaman. Reşit olduktan sonra babamdan yetim maaşı bağlandı. 13 yaşımdan 18 yaşıma kadar benim hakkımı annem kullandı. O zaman ki haklarım için ne yapabilirim

 35. Merhaba ;
  Babam 18.03.2019 da vefat etti ssk emeklisi anneme %50 kardeşime %25 oranında maaş bağlandı bu oranlar %60 a %30 olması gerekmiyormu teşekkür ederim..

 36. Rahmetli dedem (annemin babası) Bağkur emeklisi , Rahmetli Babam SSK emeklisiydi. Annem dedemin maaşından alabilir mi ?

 37. Merhaba eşimden yeni boşandım. henüz yetim aylığı için başvuru yapmadım. Annem 1160 tl maaş alıyor. Bana ne kadar maaş bağlanır. teşekkürler

 38. Merhabalar Anneannem rahmetli dedemin maaşının tamamını alamıyor.Büyük kızı yani teyzem bir süre boyunca dul olduğu için maaşının bir kısmını almıştı fakat şimdi evlendi.Bu olaya mütakiben annenannemin maaşının teyzeme yatan kısmını geri alabilmemiz mümkün mü.Mümkünse ne yapmamız gerekiyor.

 39. Ben boşanma davam tam sonuçlanmadan ölüm aylığına tekrar başvurdum 18 martta 9 mayısta eski soyadıma döndüm şuan tahsis talep belgesini tekrar göndermem istendi başvurum geçersiz mi sayılıyor

  1. Merhaba,

   Boşanma sonuçlanmadan başvurunuz geçersiz sayılır. Başvurunuz yeniden alınacak ve Boşanma tarihinden itibaren maaşınız bağlanacaktır.

 40. e devlet üzerinden başvuru yapılmıyor ! ölen kişi bilgisine ulaşılmadı hatası veriyor tc kimlik numarası doğru

 41. Merhaba babam 03.01.2019 tarihinde vefat etti ben 04.01.2018 tarihinde bosanmistim yetim ayligi icin basvuru yaptim 19.04.2019 tarihinde eksik evrak vardi onuda tamamladik nezaman olumlu sonuc alabilrm

 42. merhaba annem rahametli babamdan emekli maaşı almakta (ssk emeklisi) ancak rahmetli dedeminde maaşını almak istiyor(dedem ssk emeklisi ) bildiğim kadarıyla alamıyor. ancak yetim aylığı başvurusu yaptığımız zaman yetim aylığı almak hakkı oluyormu?

 43. Merhaba, öncelikle iyi çalışmalar dilemek istiyorum.
  Babam ssk emeklisi olup 29.01.2019 tarihinde (2008 yılı sonrası) vefat etmiştir. Anneme babamdan dul aylığı bağlandı. Dedem bağkur emeklisi olup 1996 tarihinde (2008 yılı öncesi) vefat etmiştir. Alo 170 hattından annemin hem babasından hem eşinden maaş alabileceğini bağlı bulunduğumuz il müdürlüğüne başvurmamız gerektiğini öğrendik. Başvuru sonucunda, il müdürlüğünün cevabi yazısında; Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde 05.12.2017 tarihinde yapılan değişikliğe göre hem eşinden hem babasından maaş alamayacağından bahsedilerek bir tanesini tercih etmesi gerektiği söylenmiştir.
  Sorum şu şekilde;
  – Her iki maaşı da alabilirmi?
  – Şu anki durumda ne yapmamız gerekiyor, itirazımızı İl Müdürlüğüne mi Ankara Genel Müdürlüğe mi yapmamız gerekiyor?
  Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

 44. Universitede okuyorum babam oldugu icin annem ve ben dul ve yetim maasi aliyoruz.
  Ama benim maasim 4 ay once kesildi.
  Tekrar baglanmasi icin sgk ya ogrenci belgemle gittim ve basvurdum.
  Bu ay maasim yatti ama aradaki maaslarim yatmadi bunu sebebi nedir bilgelindirirmisiniz.

  1. Merhaba,

   Bağkur emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

 45. Merhaba dedem 10. 12.1999 tarihinde mefaat etti.babam ise 28.06.2002 yılında mefaat etti. Dedem cifci bağkur emeklisi babam ise maduren emekli oldu yurt dısı çalısması annem 2 maası da alabilir mi. Hem dul hemde yetim maası

 46. İyi günler. Emekli sandığı emeklisi annemi kaybettim. Kendim bekarım ve devlet memuru olarak çalışmaktayım. 3 kız kardeşiz birimiz evli, bekar olan ablama yetim aylığı bağlandı ancak bana bağlanacak mı bilmiyorum. Sgk temsilcisi bayan size de bağlanır dedi ancak 1,5 ay oldu sadece ölüm yardımı olduğunu düşündüğüm bir meblağ yattı. Bana ne zaman maaş bağlanır acaba bir fikriniz var mıdır? Teşekkürler iyi çalışmalar..

 47. Bagkur emeklisiyim Babam almanyadan emekli 1990 yilinda vefat etti üvey annem aliyordu Gecen hafta vefat etti bana baglanirmi tskkrler

 48. merhaba yetim maaşı alıyorum 6 yıldır fakat kartım annemde ve 18 yaşından küçüğüm annem değil maaşı ben alabilir miyim

 49. Babamın Ölüm aylıgına müraacat ettim. Boşandıgım için böyle bir hakkım var biliyorum fakat sorum şu eger ki ilerde sigortalı çalışırsam maaşım anneme gerimi iade edilir veya devlet tarafından kesilir mi?

 50. Babam ssk emeklisi annem devlet memuru annem ölümce babama annemin maaşının yarışı bağlandı biz 4 kardeşiz ben boşandım ben annemden maaş almak için müracat ettim.diger kardeşlerim almıyor birincisi nekadar sürede bağlanır ikincisi ne oranda bağlanır tesekurler

  1. Merhaba,

   İşlemler 45-60 gün arasında sürmektedir. Annenzin maaşının % 30 una alabileceksiniz. Babanız şu anda % 50 sini almakta. Ona göre hesaplama yapabilirsiniz.

 51. Mrb babamdan dul maaşı alıyordum sonra annem vefat etti ikisindende alıyorum fakat biri tam biri yarim olması gerekiyo müracaat ettim 6 ay oldu bi ses çıkmadı tekrar dilekçe verdim oda 1.5 ay oldu dahalen artirilmadi bi yere başvurmam gerekiyormu yoksa beklememmi gerekiyo teşekkür ederim kolay gelsin

 52. Mrb bundan 5 gün once babamin maasi icin ssk gittim forum verdiler doldurdum ama eksik doldurmusum ne yapmam gerekiyo

 53. Merhaba

  Babam emekli polis memuruydu ve 40 gün önce vefat etti. Annem sgk dan emekli. Babamın maaşını alabilir değil mi ?
  Bu arada form doldurup Ankara’ya posta ile gönderdik fakat bunun takibini nasıl yapabiliriz. Nasıl sorgulayabiliriz ?

  Teşekkürler

 54. Mart sonunda bosandim nufusu mu soyadıyla geçtikten sonrA aldim babam 1983yilinda öldü suan yetim ayligi baglattirmak ıstiyorum evraklarimi iadeli tahutlu olarak ankaraya gonderdim ne kadar sure icinde gelir ne kadar baglanir (tek maas alan ben olacağım )

 55. Merhaba erkek kardeşim üniversite öğrencisi ve 26.04.1994 doğumlu. Babamdan yetim aylığı alıyordu. Bu ay itibari ile maaşı kesilir mi? 25 yaşını doldurmuş oluyor mu?

 56. merhabalar babam 2014 yılında vefat etti bende 16 nisan 2019 tarihinde boşandım kesin kararı aldım ancak iki kız kardeşiz ablam evli bu durumda ne kadar maaş alabilirim yüzde olarak birde bölüme olayı var mı böyle bir duyum aldım ama doğruluk payı var mı

 57. Eşim vefat etti emekli maaşını bağlatmak için bütün işlemleri yaptım size mesaj geliceksin dediler gelmedi neden gelmemiş olabilir ve nereden öğrenebilirim

 58. Merhaba, babam gecen ay vefat etti ssk emeklisi dedem ise 2013 yilinda vefat etti ssk emeklisi. annem babasinin maasini ben kendi babamdan alabilirmiyiz? ve nekadar kesinti olur

  1. Merhaba,

   Evet annenizi eşinin maaşından feragat ederek babasının maaşını alabilir. Siz de babanızdan daha yüksek maaş alma hakkına sahip olursunuz.

  2. İnterbetten basvuru yaptim , basari ile gerceklesti yazdi fakat alt tarafta basvuru sahibi bilgileri bulunmamaktadir yaziyirdu babam oleli dort yil oldu sigortali iste calistigim icin maas alma hakkimi kayvetmistim simdi issizim tekrar almak istiyorum !!

 59. Merhaba 2 yil evvel evlendim ve çeyiz odenegide almıştım evliliğim 17 ay sürdü ve bosandim. Çeyiz örneğinden dolayi 2 yılı doldurmayı bekledim ve tekrar yetim maaşı için başvuru yaptım. Hangi aşamada ve ne kadar sürede bağlanır maaş bunu nasıl öğrenirim

  1. Merhaba,

   Maaşın tekrar bağlanması 75- 90 gün arasında sürmektedir. E devletten takip edebilirsiniz.

 60. merhaba e devlet üzerinde yetim aylığı başvurusu yaptım bu başvuru yeterlimi süreç nasıl ilerlileyecek bilgi verirmisiniz lütfen

  1. Merhaba.Benim annem hemşireydi kalp krizinden vefat etti.Kardeşim yetim aylığı alıyordu.Sonra üniv.gitmeyince alamadı.Ama bu yıl kazandı.Evrakları Ankaraya yolladı.Ama 1 ayı geçti ve hatta ayin 1i gelmesine rağmen e devlette gözükmüyormuş neden lütfen gereğini yapın.

 61. Merhaba ben eşimden ölüm aylığı iş kazası maaşı alıyorum kendim emekli lunca ne kadar kesinti yapılır

  1. Merhaba,

   Şuanda çalışarak ölüm aylığı alıyorsanız emekli olduğunuzda bir kesinti olmaz. aynı oranda almaya devam edersiniz.

  2. Ben 1992 ssk emeklisiyim.babam ssk emeklisiiken 2010 da vefat etti.eşimden boşanmam 1994.babamdan maaş bağlanırmı

  3. Merhaba,

   SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan yetim aylığı alamazsınız.

  4. Annem ve ablam SSK dan babamın maaşını alıyorlar. Bende maaş için başvurdugum takdirde onların maaş lafında kesinti olurmu

 62. Merhaba 08.03.2019 tarihinde yetim aylıgı için ssk başvurdum boşandıgım için nufusa soyadım geçmemişti ssk sisteminde kızlık soyadım gözüküyor ama evrakta 5 işlem oldu şuan evrak gelen evrak dosyasına kaldırılmıştır diyor 1 aydır herhangi bir cevap yok beklemelimiyim yoksa tekrar dilekçe göndermelimiyim soy adım degişti bugün itibariyle

  1. Merhaba,

   Emeklilik işlemleri 45-60 gün sürüyor. Sizin işleminiz devam ediyor gibi görünüyor.

  2. Babam öldükten sonra annem beni istemedi. Devlet yurduna gitmek zorunda kaldım. 13 yaşındaydım o zaman. Reşit olduktan sonra babamdan yetim maaşı bağlandı. 13 yaşımdan 18 yaşıma kadar benim hakkımı annem kullandı. O zaman ki haklarım için ne yapabilirim

 63. merhaba 2007 yılında annem vefat etti yetim maaşı alıyorum babam 5 sene önce evlendi onun aldığı maaş benimkine eklendi o tarihten bu yana 3 ayda 1 aldığım maaş bundan önceki ocak ayı maaşımda dahil kesintisiz yattı ancak bugün yaklaşık 2000 liralık kesinti olmuş.93 doğumluyum üniversiteden bu sene mezun oldum.Kesintinin sebebi bu olabilir mi ?

  1. Eşim calışırken vefat etti ben eşimden maaş alıyorum eşim ssk çalışaniydi babam ssk emeklisiydi nisan 2008 de öldü emekli maaşı anneme kaldı annemde öldü ben dul olarak babamın maaşını alabilirmiyim

 64. Merhaba. 15.01.2019 tarihinde ölüm aylığı için başvuru yaptım ama hala MEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAKSAHİBİ TAHSİS İŞLEMLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Beklemede yazıyor. Cimere başvurdum tarafınıza bilgi verilecektir cevabı geldi. Bu işlemin bu kadar uzaması normalmi mi ? Aylık ne zaman bağlanır acaba sizin bir fikriniz var mı? Teşekkür ederim.

 65. Merhaba normal maaşım 1,500 lira olması gerekirken yatan miktar 400 lira civarı sgk sağlık vergisi diyor yaedımcı olurmusunuz 1,5 yıldır bağlandı ve hep bu şekilde ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba,

   Sağlık vergisi diye bir kavram yok. Tam olarak sebebini öğrenip yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım

  2. Merhaba babam 1988 de vefat etti Bağkur emeklisiydi ben hiç evlenmedim annem ve ben babamdan maaş alıyorduk annem %50 bende %25 ancak 8 yıl önce annemde vefat etti ancak ben hala %50 alıyorum herhangi bir kurumdan maaş almıyorum sadece yetim aylığı ile geçiniyorum annemin vefatından sonra %50 tek başıma almam gerekmiyor mu ? Bilgi verirseniz sevinirim

 66. Merhaba babam 1992 yılında vefat etti 18 yasımdan sonra yetimmaası almaya başladım evlendim maaş kesildi toplu para aldım evliliğim bitmek üzere 2011 de evlendim boşanma durumum var toplu para alabılıyormuyum alabılıyorsam ne kadar maaş ne kadar sürede bağlanır teşekkür ederim

 67. Ben 25 yaşını doldurdum yetim aylığı kesildi fakat ben üniversite okumaya devam ediyorum. Yeniden bağlanır mı?

 68. Emekli sandığı yetim maaşım e devlette 01.11.2018 tarihi itibari ile bağlandı görünüyor maaşımı ne zaman çekebilirim

 69. Babamdan emekli.sandigi yetim.maaşım bağlandı.e devlette alacağım şube aylığım hepsi görünüyor fakat bankaya gittiğim zaman sistemde mevcut değil.denildi.maaşımı alabilmek için aybasinimi beklemem gerekiyor.

 70. Emekli sandığı yetim maaşı için başvurmuştum e devlete baktigim.zaman maaşımın bağlandığı hatta banka şubesi de yazıyor alacağım maaş kadar hepsi görünüyor fakat bankaya gittiğimde henüz sistemde böyle birşey olmadığı söylendi maaşımi alabilmek için aybasinimi beklemem gerekiyor

 71. Merhaba,
  Annemin dışarıdan ödediği bağkur emekliliği var birde babamdan emekli sandığından dul maaşı alıyor bunlarla birlikte yetim maaşı alabilir mi? Babası memur emeklisi idi.
  Teşekkürler

 72. babam vefat edince annemin almaya başladığı maaşında,27 şubat 2019 ayı itibari ile 350 lira kesinti oldu.zaten 1200 lira maaş hakkında ilçe sgk kurumuna sorduğumuzda şimdiye kadar fazla ödenmiş 900 küsur lira olduğunu ve bunun dönem dönem kesileceğini söylediler.
  -şimdiye kadar neden fazla ödeme yaptınız?
  -madem kesilecek,zaten az olan maaştan birden 350 lira kesinti doğru mu?her ay ne kadar fazla yattıysa o kadar keserek maaşı yatıramazlar mıydı?

 73. İsmim Onur Özaktay. 12.5.1997 doğumluyum. Üniversite de okuyorum. Aralık 2018 de babamdan aldığım yetim aylıği öğrenci olmadığım gerekçesi ile kesildi. Öğrenci belgesi ile müracat ettiğimde üç ay sonra toplu olarak maaşımı aldım. Ancak Mart 2019 da almam gereken yetim maaşım Mart 2019 da durdurulmuş gösterilerek yine yatırılmadı. Öncelikle neden kesilmiş olduğu ile ilgili bilgi almak istiyorım. Tekrar müracat edip üç ay beklemek zorundamıyım. Ben öğrenciyim ve aldığım maaş benim için çok önemli. Üç ay nasıl idare edeceğim. Bilgi rica ediyorum.

 74. Merhabalar. Kayınpederim GÖSTERGE 9475’e göre baya kesintili maaş alıyorken vefat etti.Bu sırada sigortalılığı devam eden kayınvalideme bağlanan ölüm aylığı kayınpederimin kesintisiz maaşı üzerinden hesaplanmış görünüyor ve 4 aydır bu şekilde emekli maaşı alıyor. Bu işte bir yanlışlık olmasından şüphe ediyorum. YARDIMINIZI RİCA EDİYORUM.(çünkü hata varsa fazla verilen miktarı devlet faiziyle bir anda geri isteyecektir) (kayınpederim 1370 alıyormuş.kayınvalidem yılbaşında gelen zamla 1570 alıyor. 1370 üzerinden %50 olması gerekiyordu sanıyorduk.kim nerede yanılıyor anlayamadık)

 75. Cok tesekkurler degerli bilgileriniz için annem konusamaz ve yataga bagli bi dilekce ve imzasi soz konusu degil onun yerine benim bu isi halletme hukmum varmi?

 76. Ben bir ev hanımıyım ve eşimin emekli sandığından dul aylığını alıyorum, babam da rahmetli oldu (bağ-kur) ..İkisinin birden maaşından alabilir miyim yoksa sadece birini mi alabilirim..Teşekkürler

 77. Merhaba annem kendisi felçli ve yatağa bağlı durumdadir. 2 evlilik yapti 1 eşi vefat etti 2. Esinden öz kiziyim babam da vefat eder ise annem babamdan olan maaşı bana devredebilme gibi bir imkani varmidir 1. Estende maaş alabilmesi için kendisi yataga bagli ve konusamaz durumundadir böyle bir hak olabilirmi sormak istiyorum

  1. Merhaba;

   İkinci eş de vefat etmişse hem ilk eşin hem de ikinci eşin maaşını alma imkânı bulunmuyor. Bu durumda hangi maaş daha fazla ise onu tercih etme hakkı var.
   Anneniz vefat etmeden size maaşını devredemez. Ancak eğer 1. eşten maaşa bağlanırsa siz babanızdan % 30 yerine % 50 oranında maaş alabilirsiniz. sonuç olarak anneniz eski eşi için maaş başvursu yapsın siz de babanız için

 78. merhaba,
  yetim maaşı için basvuruda bulunmuştum. 20 gün oluyor. ne zaman sonuclanır. nereden bilgi alabilirim? internet üzerinden ben sorgulama yapabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Siz annenizle birlik %60 a %30 almaktaydınız. annenizin vefatı ile oranınız % 30 dan % 50 ye çıkacaktır.

 79. annem vefat eden babamdan maaşını aliyodu fakat ennemin babasida vefat edince babamin maasindan feragat edip kendi babasinin maaşına başvurdu şuan bize gelende kagitta dedemden biriken para var bankaya gidin alın dio ne yapmalıyız…

 80. Merhaba Hocam. 11 ocakta ölüm aylığı için başvurdum 2 ay içinde maaş bağlanmayınca Cimer e başvuru yaptım 8 martta cimerden cevap geldi. Dosyanız emeklilik tahsis başkanlığına gönderilmiştir diyor. 90 gün geçti daha ne kadar beklerim acaba? Cevap için teşekkür ederim.

 81. Esim 22.03.2018 tarihinde vefat etti 2 yasinda bir oglum var 2 ayda bir 550 tl dul maasi ve aylik 560 tl de sosyal hizmetlerden cocuk parasi aliyorum onunda haziranda kesilecegini soylediler. Esimin toplam sigortali gun sayisi 500 gun civarında yetim ayligi alabilirmiyim ?

 82. Slm yetim aylığına 9 ocakta başvurdum 170 halen maaş baglanmadi kaç ayda baglanir bilginiz varmı emekli sandigi her ayın birinde alıyor Mart geldi yok tsk ederim

  1. Merhaba,

   Emekli maaşları 45-60 günde bağlanır. Yakında bilgi verilir.

 83. Merhaba ben babamı hiç görmedim. Annem 15 yaşında babamla evlenmiş ama resmî nikah yapmamışlar. Ve ben annemin kızlık soy ismini taşıyorum. Ve sonradan öğreniyorum babam 2003 yılında vefat etmiş babamda emeklisi varmış. Ben bekarım babamın maşını almak istiyorum ama bütün bilgilerim annemin üzerine. Babamın tcsini bilmiyorum. Sadece babamın memleketini biliyorum ve mezarını biliyorum okadar. Nolur bana yardımcı olun napmam lazım.

 84. “Merhaba 26/08/98 doğumluyum liseden 20/03/2017 de mezun oldum ve takiben 14/08/2017 de üniversiteye kayıt yaptırdım fakat aradaki süre zarfında yatan yetim maaşımı geri istiyorlar. Hakkım nedir ne yapmalıyım” Bu soruyu sormuştum fakat hem sgk yetkilisi hem de Alo 170 den yetkili birim ile konuştum bana aradakı dönemde öğrenci sayılmadığım için yasa gereği bu parayı geri istediklerini tekrar söylediler rica etsem ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz ?

 85. Merhaba 26/08/98 doğumluyum liseden 20/03/2017 de mezun oldum ve takiben 14/08/2017 de üniversiteye kayıt yaptırdım fakat aradaki süre zarfında yatan yetim maaşımı geri istiyorlar. Hakkım nedir ne yapmalıyım

  1. Merhaba,

   Lise mezunu olduktan sonra dönem atlamadan Üniversiteye kayıt olunduğunda yetim maaşı süre boyunca ödenir. Alo 170 ten bilgi alarak itiraz edebilirsiniz.

  2. Slm babam isteğe bağlı bagkurdan emekliydi 28.02.2019 tarihinde vefat etti. Annem babamdan önce vefat ettiği için tek kız çocuğu olarak ben varım.Bende sigortalı olarak çalışmaktayım.Çalışmaya devam ederken babamdan da yetim aylığı alabilirmiyim

 86. babam ssk emeklisi iken taşearon bi firmada 21.11.2014 te iş kazası sonucu vefat etti. anneme dul maaşı ile iş kazası geliri bağlandı. Dedem ssk emeklisi 23/08/2008 de vefat etti. tek dul annem olduğu için babasının maaşını alabilir mi? Alamaz diyenler var çarpraz sigorta olması lazım diye YASA VAR bu konuda bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim

 87. Merhaba. Babamdan dolayı yetim aylığına hak sahibim ancak birde üvey anne var ikimize hangi oranda maaş bağlanır net bilgi yok. Kimisi 4/10 derken çocuğa kimisi üvey anne ile eşit oranda tam bağlanır diyor. yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.

 88. Kayın pederim 2018 Aralık başında vefat etti.Başbakanlık Milli istihbarat başkanlığından emekli idi.Kayın validem de Emekli sandığı emeklisi.Kayınvalidemin 1 i kız diğeri erkek 2 çocuğu var 2 side evli.Evli olan çocuklar ölüm parası alabilirlermi.Eşe yüzde kaç oranında dul aylığı bağlanır.

 89. Öncelikle merhaba
  18 yaşımı geçtiğim için yetim aylığım kesilmişti yaklaşık iki ay önce yetim aylığının tekrar bağlanması için dilekçe yazdım yetim aylığım bu ay yatırılacak tek öğrenci benim ve yetim aylığı alan tek kişiyim şimdi bana verilecek yetim aylığı dul aylığı alan annemden mi kesilecek yani ikimizin gelecek ay alacağı toplam dul ve yetim aylığı önceki ay annemin aldığı dul aylığına mı eşit olacak
  İkinci bir sorum da şöyle ben 25 yaşıma kadar yetim aylığı aldıktan sonra dilekçeyle anneme devredebilir miyim?
  Şimdiden çok teşekkür ederim

 90. Merhaba,
  Benim babam 40 sene önce vefat etti.Mesleği posta memuru idi.
  Eşim 2012 de vefat etti.
  Geriye dönük toplu para alabilirmiyim veya aylık bağlanırmı?

 91. Babamdan tarafıma dul maaşı bağlanmıştı hastalığından dolayı bir kaç ay maaşımı çekemedim daha sonra çekmeye gittiğimde maaşımin iade ve iptal edildiği söylendi şimdi tekrar nasıl alabilirim bilgi verir misiniz lütfen

  1. Merhaba,

   Alo 170 ile irtibata geçip iade edilmesi için kayıt açtırmalısınız. buradan çözüm alamazsanız bağlı nuşunduğunuz sgm emeklilik servisine dilekçe vermeniz gerekecek.

 92. Merhaba babamı 01 01 2019 da vefat etti. Tek kız çocuğu olarak bana bağlanan yüzdesi nedir anlayamadım. Net maaş ne kadar bağlanacak cevaplarsanız sevinirim.

 93. Merhaba babam 3.02.2018 tarihinde vefat etti dedem 1991 yıllarında vefat etti ,

  Yasada diyor ki ; İlgili kişinin emekli sandığı eşi 30.09.2008 sonrası vefat etmiş ise bagkurlu anne babası 30.09.2008 öncesi vefat etmişse her iki maaşı almaya hak kazanır ,

  Annem dul maaşı alıyor yetim maaşı da alabilir mi?

 94. Merhaba babamız 2008 yılında vefat etti annem ve 3 kız kardeş olarak babamdan kalan bağkur maaşını biz alıyoruz ablam yakında evlenecek çeyiz parası alacak ablam çeyiz parasını aldığında annemin maaşından kesinti olur mu ? Ve ablamdan kalan maaş çeyiz parası süresi bittikten sonra geriye kalan 2 kız kardeşe geçer mi geriye kalan çocukların maaşı artar mı ? Pay oranları arttığı için yükseliş olur mu maaşlarda?

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası aldığında annenizden bir kesinti olmaz. 24 ay sonra maaşınız pay oranı değişeceğinden artacaktır.

 95. Merhaba babam 3.02.2018 tarihinde vefat etti dedem 1991 yıllarında vefat etti ,

  Yasada diyor ki ;
  İlgili kişinin emekli sandığı eşi 30.09.2008 sonrası vefat etmiş ise bagkurlu anne babası 30.09.2008 öncesi vefat etmişse her iki maaşı almaya hak kazanır ,

  Annem dul maaşı alıyor yetim maaşı da alabilir mi?

 96. merhaba,
  18 yaş altı 3 tane yeğenim var annesi üzerinden yetim maaşı bağlandı ama babalarının e devletinden maaşlarını göremiyoruz nereye ve nasıl yatıyor bilgimiz de yok kardeşim işinden izin alıpda ssk ya da gidemiyor bu konuda yol gösterirseniz sevinirim.
  tşk

 97. Iyi günler
  Sigortali bir ise girdiğim için babamdan aldigim maas kesildi bende dilekçe yazarak annemin masina devredilmesini talep ettim 1 ay oldu bu süre ne kadar uzar nereden öğrenirim simdiden tesekkurler

 98. ben ssk emeklisiyim babam emekli sandigi eşimden boşandım annem babamda dul ayligi alıyordu o da vefat etti ben babamdan yetim ayligi alabilirmiyiz.

  1. Merhaba,

   SSK emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz.

 99. BABAMDAN ALDIGIM MAŞIM KESİLDİ 17 SENEDİR ALIYORDUM AMA BU AY BANKAYA GİTTİM KESİLDİGİNİ SÖLEDİLER SSK YI ARADIM MAŞIMIN DURDULURDUGU BİLGİSİNİ VERDİLER NEDEN KESİLDİGİNİ ÖGRENMEK İSTİYORUM TŞK EDERİM

 100. Merhaba ben eşimden boşandım babamın maaşını alacam fakat iki ablam daha alıyor üçe bölününce onlardan nekadar kesilir kişi başı nekadar alırız. teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   İki kardeş şu anda % 40 ar maaş almakta. Sizinle birlikte ortak paya bölünüp % 33 er maaş bağlanır.

 101. merhabalar ben size birşey danışmak istiyorum ben yetim maasi alıyordum ve 18 yasina girince kesildi sonra talep belgesi verdik tekrar baglandi ama 2 ay sonra tekrar kesildi bu arda arda kesintilerin sebebi ne ve suanda ben pasif ogrenci olarak gozukuyorum fakat ogrenci belgesi alabilmekteyim lise bitmedi vermem gereken dersler var tekrar dilekce yolladim simdi 1 ay gecti maas baglanir mi acaba tekrardan ? veya baglanirsa bu zaman araligi ne kadardir

 102. Ben 18 yaşındayım Açıköğretim Üniversitesi’nde öğrenci gözüküyorum ama bahar dönemi kayıt yenileme için öğrenciliğim 2 günlüğüne pasifti parayı maaş gününden önce yatırdım tekrar öğrenciliğim aktif hale geldi maaş kesilir mi bu durumda.Yoksa bir işlem yapmama gerek var mı?

 103. İyi gunler ben boşandım ve cuma günü sigortadan dul yetim aylığı için form aldımdoldurdum siteye baktığimda internet uzerindende başvuru yapabildigimi gördüm ve başvuru yaptım cevabınin takibini nasiĺ yspabilirim acaba siteye giriyorum ulaşamiyorum bu birimin telefon numarasıni verebilirmisiniz sorgulamak için

 104. Merhaba
  Annem dul bir kadın. Anneannem öldükten 6 ay sonra dedemin emekli maaşına(yetim maaşı) Ağustos 2018’de başvurduk. Hâlâ bağlanmadı. Araştırdığımızda Ankara’da beklemekte olduğunu söylediler. Maaşın bağlanmasının bu kadar uzun sürmesi normal mi acaba ?

 105. Merhaba babam 2011 yılında vefat etti emekli sandığından emekliydi.Anneme maaşa bağlandı bi ablam var evli kendisi ben 4 yıl önce eşimden ayrıldım çalıştığım için maaşa başvurmadım ancak şuan işsizim başvurmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor annem şuan 1800 falan alıyor çok kesilirmi maaşından ben almaya başlayınca.hangi evrakları hazırlamam gerekir ve nereye başvurmam gerekli.

 106. Annem dedemin emekli maaşı için 01/02/2019 da başvuru da bulundu ne zaman belli olur artı sonuçları nasıl takip edebilirz
  Veya kabul edilirse nasıl öğrenebiliriz

 107. İyi günler. Babadan ölüm aylığı alıyordum. 2015 yılında üniversite bittiğinde aylığım kesildi. 2017 de ablam evlendi ve çeyiz parası aldı. O yüzden benim maaş da anneme dönmüyor. 2019 nisanda günü doluyor. Bu 4 yıllık süreçteki toplam para anneme yatar mı ? Şimdiden teşekkürler

 108. Merhabalar , annem 10 yıl önce boşandı fakat herhangi bir yetim maaşına başvuru yapmadı. Bu süre zarfında annesi maaşın kendisine düşen bölümünü aldı. Fakat doğru mu yanlış mı bilemediğim bir duyuma göre , annemin başvuru yapması halinde , 10 yıl boyunca almadığı kendi hakkını toplam olarak alabiliyor ve aylık maaşa bağlanıyormuş. Bunun doğruluk payı nedir , bilginiz var mıdır ?

 109. BENİM OĞLUM 1998 YILINDA VEFAT ETTİ 2 ÇOCUĞU VAR ERKEK 30 YAŞINDA 33 YAŞINDA KIZI EVLİ BEN 85 YAŞINDAYIM AĞIR ENGELLİ HASTAYIM BAĞKURDAN EMEKLİYİM 1400 TL AYLIK ALIYORUM OĞLUMUN SSK 4 A EMEKLİSİ BANA AYLIĞI BAĞLANIRSIN ACABA

 110. Merhaba
  babam 29.12.2018 tarihinde vefat etti ssk emeklisi idi. annem maaş bağlanması için gerekli başvuruyu yaptı ben talepte bulunmadım kesinti olmasın annem alsın diye yüz kaçını alır ve ne kadar sürede bağlanır.

 111. Merhabalar yetim aylığı için e devletten ölüm yardımı ve yetim aylığı başvuru kısmından başvurdum yeterli midir ve süreç ne kadar işliyor acaba dönüşü ve takibi nerden sağlayabilirim

 112. ben üniversiteye yeni başladım ssk ya formu gönderdim fakat henüz dönüş olmadı. Tekrar E devletten başvuru yaptım ne zamana dönüş olur ? bilginiz varsa cevaplarsanız teşekkür ederim.

 113. Merhaba,
  Babam 2014 yilinda vefat etti.kendisi ssk emeklisiydi ve vefat ettiginde evli degildi.tek bekar ve çalışmayan kiz benim.yuzde kac oraninda yetim ayligi baglanir? Vermis oldugunuz yazıdaki örneklerden anlayamadim.cok teşekkür ederim.

 114. Merhaba

  Babam 2 sene önce vefat etti. Korucu emeklisi kendisi. Annem bundan dolayi ölüm aylığı aliyor bir kısmı ablama gidiyor. Ben öğrenciyim basvuruda bulunsam yetim aylığı alabilirmiyim.

 115. Babam 2016 senesinde vefat etti. Anneme dul yani ölüm aylığı heralde o bağlandı. Ben öğrenciyim babamdan dolayi yetim aylığı alabilirmiyim. 8 kardeşiz ama tek öğrenci benim.

 116. Eşim 7 yıllık polis memuruydu . Vefat etti bir yaşında kızım var . Kızım ve ben aylığa bağlancaz büyük ihtimal ama bi haber gelmedi daha .eşimin maaşı mi yoksa malulen emekli maaşı mi alacaz. Anne babası da maaşa bağlanıyor mu ve pay nasıl bölünüyor.?

 117. İyi günler. Ben 25 yaşımı doldurdum yetim aylığı alıyordum. mart 2018 de kesildi maaşım. Bu aldığım maaşı anneme aktarılması için başvuru yaptım. Dilekçeyi gönderdim. Şuan ocak ayındayız mart ayıyla ocak ayının arasındaki maaşları anneme toplu olarak yatıracaklar mı ? teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Sizden kesildikten sonra otomatikman annenizin maaşının artması gerekirdi. artmadı ise eksik yatan maaşlar toplu olarak yatar.

 118. Merhaba 2 yıllık ünv eğitimim bitince yetim aylığı kesildi. Öğrenciliğim yeniden başladı. Dilekçe yolladım tekrar bağlanması için. Bağlanınca geçmiş yatmayan ayların tutarı da yatar mı? Yatarsa buna okul olmayan yaz ayları da dahil mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Öğrenci olduğunuz tarihten sonraki dönemin ödemesi yapılır. Tatil ve öğrenci olmadığınız dönem maaşı yatmaz.

  2. liseden mezun olup ünv ye geçince üniversite başladıktan 1 ay sonra başvurmuştum tekrar. hem öğrenci olduğum zamanın yatmıştı hem de yaz aylarının yatmıştı 🤔

 119. Babam 2007 yilinda vefat etti. Sigortadan emekli oldugu icin anneme maas baglandi. Annem 2014 te vefat etti. Ben kendim Sigorta emekli maasi almaktayim . Simdi bosandim. Babamdan veya annemin babamdan aldigi maastan para alabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  2. Merhaba babam 3.02.2018 tarihinde vefat etti dedem 1991 yıllarında vefat etti ,

   Yasada diyor ki ;
   İlgili kişinin emekli sandığı eşi 30.09.2008 sonrası vefat etmiş ise bagkurlu anne babası 30.09.2008 öncesi vefat etmişse her iki maaşı almaya hak kazanır ,

   Annem dul maaşı alıyor yetim maaşı da alabilir mi?

 120. merhabalar 16 kasım 2018 tarihinde babamın yetim aylığına başvurdum. hala bı cevap gelmedı. normal mıdır? nasıl bılgı alabılırız

 121. Annem babamin dul emekli maası aliyor
  Ve ben 18 yaşima basacam
  Acaba maaşım iptal olurmu veya iptal olduktan sonra
  Annemin maaşina tekrardan gider mi?

 122. Merhaba kardeşimle hem annemizden hem de babamızdan yetim aylığı alıyoruz. Ancak babam 2.evliliğini yaptıktan sonra vefat ettiği için babamdan aldığımız maaşın %50 si 2.eşine ödeniyordu. Biz de anneden de aldığımız için %25 lik payları alıyorduk. Ama 2.eşin yazın evlendiğini öğrendik, kendisinin maaşının kesilip bizimkinin artması gerekmiyor mu? Kaç aydır maaşta bir artış gözlenmedi ve kadın maaşının kesildiğine dair ya da 12 aylık çeyiz parası alıp almadığına dair bir bilgimiz yok. Bu durumla ilgili ne yapabiliriz? Normalde artış olması gerekmez mi yoksa başvuru mu yapılması lazım?

  1. Merhaba,

   Eşten dul maaşı alanlarda çeyiz parası olmaz. Sadece evlatlar çeyiz parası alabilir. Maaşınızın artması gerekirdi. dilekçe ile konunun incelenmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

 123. Merhaba babam 21.10.2018 de vefat etti ve annem kendi babasından yetim aylığı almak için başvurdu aradan 45 gün geçti ve dilekce gönderdiler “ annemın eşinden dul aylığı aldığı ve onu iptal ettirerek başvurması gerektiğine dair red yanıtı “ halbuki dul aylığı için herhangi bir bavurusu bile yok sadece kendi babasına başvurdu yetim aylığı için. Ve ikinci dilekçemizi yazıdık ellerine ulaşmasına ragmen bir ayı geçen süreçte yanıt gelmedi Ve telefonlarıda açmıyorlar. Ne yapmamız gerekiyor bu maduriyet karşısında?

  1. Merhaba,

   Bimer ve Cimere de konu ile ilgili yazı yazmanız işi hızlandırabilir.

 124. Bana eşimden aylık bağlandı fakat bu aylığı her ay nereden ve ayın kaçında alacağım hakkında bilgim yok beni bilgilendirir misiniz eşim memur emeklisi

 125. MERHABA…. Ben 07.01.2019 tarihinde E-devlet üzerinden Ölüm yardımı dul ve yetim maaşı başvurusu yaptım. Şimdi ben kendim Emekli sandığı emeklisiyim ve eşimden de oda emekli sandığı eneklisi yarım maaş alıyorum. Annem Babamdan dolayı bağkur maaşı alıyordu.Annem de vefat etti.Sorum ben şimdi Babamın o bağkur maaşını alabilirmiyim. E-devlet üzerinden yaptığım başvuru sonucu bana bildirilirmi, Tarafıma bilgilendirmeden işlem yapabilirlermi? ??? Şimdiden Teşekkürler..

  1. Merhaba,

   emekli sandığı emeklisi olarak Bağkur emeklisi anne veya babanızdan maaş alamazsınız.

 126. MERRHABA,
  ABİM 2015 YILINDA VEFAT ETTİ. EVLİ ÇOCUĞU YOK. ANNEM EMEKLİ BABAM ÇALIŞMIYOR. VEFAT ETTİĞİ ZAMAN ÇALIŞIYORDU. ÖLÜM AYLIĞI OLMADI. BEN E DEVLETDEN BAŞVURU YAPTIM. BAŞVURUNUZ ALINMIŞTIR. İLGİLİ BİRİME İLETİLECEKTİR YAZILMAKTADIR. BABAM A MAAŞ BAĞLANIR MI? NE ZAMAN SONUÇLANIR. SONUÇ DA E DEVLET DEN ÇIKARMI?
  TEŞEKKÜR EDERİM.

 127. Merhabalar baba 30.012017 tarihinde vefat etti annem dul maaşı alıyo %75i ben ise açık öğretim de okuyorum üniversitede 06.06.1994 doğumluyum acaba yetim aylığı almaya hak kazanıuormuyum

  1. Merhaba,

   25. yaşını dolduruncaya kadar maaş alabilirsiniz. Size % 30 maaş bağlanırken annenizin maaşı % 60 a düşecektir.

 128. Merhaba evliliğin nedeniyle daha önce aldığım yetim Maaşım kesildi çeyiz Parasını da aldım ekim 18 den itibaren tekrar maaşa bağlanabilir miyim bu tarihten itibaren dilekçe gönderme gerektiği belirtildi Ben dilekçeyi sanırım 10 gün önce gönderdim bu tarihte şu an iki buçuk ay oldu mu hiç bir cevap gelmedi yani iadeli taahhütlü dilekçeye mutlaka cevap gelmedi değil mi Bir de e devlette daha önceden gelir durdurulmuştur yazıyordu Şimdi gelir kesilmiştir yazıyor ama bana Olumlu ya da olumsuz Hiçbir cevap gelmedi dilekçemi Bulunduğum yerde SSK ya başvurdum ancak gelirim ben Ankara Sosyal Güvenlik Kurumu’nda verilen numaralarla bir türlü ulaşım sağlayamadım ne yapmam lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu