SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA  sgk dul ve yetim aylığı sorgulama

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. Öncelikle bu maaş kimlere verilir onu açıklayalım. Bu maaş ölüm veya vefat etmiş bir kişinin eşine dul aylığı çocuklarına ise yetim aylığı bağlanabilmektedir. Tabi burada dul ve yetim çocuk sayısı da önemli birer unsurdur. Çünkü bu sayı ne kadar çok ise o kadar maaş bağlanır. Burada belirli şartlar sağlandıktan sonra maaş için başvuru yapılabilir. Bu başvuru için gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvuru işlemleri yapılabilir. Başvuru işleminden sonra dul ve yetim aylığı hakkında bilgi almak ve aylığın bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek isterseniz SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirme işlemini yapabilirsiniz. Şimdi bu maaşı almak için neler yapmamız gerektiğine bakalım.

  SGK Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  Bu başvuru işlemini yapmanız daki en önemli neden işlemlerden sonra gerekli durumları takip edebilmenizdir. Ancak internet üzerinden kimlik bilgileriniz ile gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir hizmet bulunmamaktadır. Bu yüzden bu işlemi internet üzerinden sizlere aktaramayacağız. Ancak bu işlem başvuru yapmış olduğunuz yerde yani SGK İl Müdürlükleri’ne giderek burada gerekli her türlü detayı öğrenebilirsiniz. İşte bu anlattığımız şekilde yaptığımız zaman SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini de başarı ile tamamlamış olacağız.  tıkla sorunu sor

  SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. G.Y dedi ki:

   Merhaba babam 2012 yılında vefat etti emekli olmaya günü yetmiyo askerlik borçlanması yaparak anneme ölüm aylığı bağlamamız mümkünmü bununla ilgi meclisin bi kanun çıkaracağı bilgisi torba yasada da geçmişti yanılmıyosam bunun hakkında bilgilenmek istiyorum teşekkür ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Son durumu Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  2. Sude dedi ki:

   Merhaba benim babam 12 yil once vefat etmisti ondan bize kalan cok az bi emekli maasi var ve annem parkinson hastasi yine de dul ve yetim ayligi almaya basvurabilir miyiz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  3. Mehtap Çağlı dedi ki:

   Ben emekli sandığı emeklisi evli bir bayanım Babam SSK emeklisi olup vefat etti. Maddi sıkıntıdayım. ( Şayet eşi de vefat etmişse yoksa eşine kıyamam) babamın emeklilik maaşından faydalanabilir miyim?

   Açıklamalarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Faydalanabilirsiniz. Emekli sandığı emeklisinin ayrıcalığı bulunuyor.

  4. Mehtap Çağlı dedi ki:

   Ölen babamın emekli maaşını alabilir miyim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evli değilseniz ve sigortalı olarak çalışmıyorsanız alabilirsiniz.

  5. EMİNE dedi ki:

   merhabalar.babam 2009da vefat etti.600 günü olduğu için annem emekli olamıyo.annesi yaşadığı için babasının maaşından biraz yararlanıyo.ayrıyetten dul ve yetim aylığı alabilirmi ??

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Vefat edenin 900 prim gününü tamamlaması gerekir. Bu durumda dul maaşı alabilir.

    1. EMİNE dedi ki:

     peki dul maaşını alırken babasının maaşını alabilecekmi yine?

  6. Yücel gökay dedi ki:

   Yabancı uyruklu çalışma izni olan kişi düştü bacağı kırıldı . Ssk okmeydan hastanesi ameliyat parası olarak 7700 tl istiyor . Sigortanız ancak özel hastanelerde geçerli diyor .Böyle bir şey olabilirim .Acele cevaplarsanız iyi olur bir kaç gün içinde parayı ödememiz isteniyor Teşekkürler .

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Durumunuz hakkında detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  7. SEVDA dedi ki:

   babam 2015 şubat ayında vefat etti( ssk) anneme emekli maaşı aktarıldı. 2007 yılında dedem vefat etmişti ssk emeklisi olarak. annem dedemdende maaş alabilirmi ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır iki SSK emeklisinden maaş alma imkanı yoktur.

  8. Sevda Yılmazer dedi ki:

   Babam Bu sene vefat etti bende evin tek bekar kiziyim anneme hem babasından hem kocasından maaş kaldı bu durumda ben babamın annemde babasının maaşını alabilir mi? Dedem 1999 da vefat etti maaşını da en son 2002 de annanem alıyordu araya zaman girmesi birşey değiştirir mi? Iki tarafta emekli sandığına bağlı

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet alabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  9. Dilek dedi ki:

   Babam beş yıl önce vefat etti.ben %62agir engelliyim.o zamanlar evliydim.şimdi ayrıldım.emekli raporu mu emekli sandığına goturdugumde emekli sandığı raporuma bakmadı bile.böyle bir şey yok dedi.Ne yapmam lazım geriye dönük alabilmek için.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    %60 rapor üzerinin dikkate alınması gerekir. SGK müdürlüklerine başvurunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. Dilek dedi ki:

     Alo 170 hattını aradım onlar sadece erkekler yararlanabilir dediler bir türlü ispatliyamiyorum.

  10. perihan dedi ki:

   Merhaba,temmuz ayında verilen 100 tl seyyanen zam benim maaşıma yansımadı eşimden dul maaşı babamdan da yetim maaşı alıyorum ama ikisinde de zam yok sadece enflasyon farkı yansımış nedenini araştırdım ama herkes birbirine atıyor saglikli bi cevap verin lütfen.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bu konu hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Sağlıklı bir karar olmadığı için sağlıklı bir cevapta alamıyorsunuz maalesef. Bu gibi karışık durumlar ortaya pek çok kez çıkabiliyor.

  11. soner çürük dedi ki:

   merhaba. benim babam ssk emeklisi idi ve 2008 temmuzda vefat etti maasi kesintili olarak anneme kaldi. annemi evlendirmek iatiyorum ama evlense maasi kesilecek mi. kesiliyor ise kesilmemesi icin yasal ne tur islem yapabiliriz.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evlilik durumunda maaş kesilir.

  12. Ben 7 yaşımda babam vefat eti babam bakurdan emeklilikşuan yatırıyordu bu bakar emekliliği annem ablam ve bana bölünüyor ben220 lira alıyorum bu 220 lira yetim aylığımı oluyo özellikle yetim aylığı alabilirmiyim şuan24 yaşındayım dedi ki:

   Şuan 24 yaşındayım benim aldım yetim aylığımı yetim aylığıyasa 220 lira yetmiyo sigortasına kimse iş vermiyo

  13. Y.e dedi ki:

   17/01/20016
   Sosyal güvenlik kurumu/GAZİANTEP
   Babam bagkurdan emekliydi ve 2010. Da vefat etmiş bulunmakta . Ben eşimden ayrı durumdayim.yaşım 38. Annem ile birlikte babamın emekli maaşını alıyorduk .benim 3 çocuğum var ve 2 ay önceye kadar calismiyordum .sigortam yapildiktan hemen sonra aldığım %40 yetim maasim. Durduruldu ve arastirmalarima göre ve yetkili kişilerden öğrendiğime göre sigortasindan yararlanmadan yetim aylığını alabiliyormusum. bunun olabilme ihtimali varmı ,varsa ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  14. f.k dedi ki:

   Babamdan emekli Sandığı yetim maaşı alıyorum sigortalı işte çalışırsam maaşım kesilir ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalışırsanız yetim maaşı alamıyorsunuz. Ancak babanızın ölüm yılına göre durumlar değişebiliyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  15. Aysegul dedi ki:

   Öncelikle hayırlı gunler diliyorum babam 2007 yılında vefat etti biz iki kız kardeş bide annemiz var kız kardeşim evli ben 4 sene önce evlendim ve evlenmeden önce de maas aliyodum evlendim kesildi 2 ay öncede esimden ayrıldım sgk ya başvurdum ve ordan bana şöyle bir cvp geldi bir turlu anlayamadım e devlette de bakıyorum bi bilgi yok 01.02.2016 16.03.2016 arası hesaplanan ve adınıza yollanan 180 lira bulunmaktadır 17.03.2016 tarihinde bankaya başvuran bilir alabilirsiniz diyor ben bundan 4 sene önce 280 lira aliyodum aylık 180 lira olabilirmi acaba evlenip ayrıldım diye dusurmuslermidir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Eşinizden boşandıktan sonraki süreç hesaplanmış olabilir, Ayşegül Hanım. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  16. Şükriye dedi ki:

   Eylül ve ekim itibariyle 1 ay işe girdim çıktım ve babamdan aldığım yetim maaşım kesildi şu an 2 aydır maaş alamıyorum tekrar bağlanması için dilekçe verdim almadığım aylardaki paramı geri alabilcekmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz aydan itibaren almaya başlarsınız, Şükriye Hanım.

  17. dursun dedi ki:

   Merhaba annem vefat eden ssk eşinden ve bağkurlu babasından aylık alıyordu yaklaşık 10 yıldır. Fakat şubat ayında yatmadı.bu hak bittimi acaba bilgilendiriseniz çok sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İlgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz, Dursun Bey.

  18. Doğancan saka dedi ki:

   merhabalar:1993 doğumluyum 1997 yılında babam vefat etti yetim aylığı alıyordum.2011 yılında 2 yıllık makina işletmesi bölümüne girdim.bitirince açık öğretim kamu yönetimine 3.sınıftan devam olarak kayıt yaptırdım.Açık öğretimden öğrenci belgesi gönderdim maaşım tekrar yatırıldı. 4.sınıfta 2 dersten okulum uzadı.maaşımı tekrar alabilirmiyim. şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaşınıza kadar maaşı alabilirsiniz. Öğrencilik durumu bitince maaş kesilecektir.

  19. özlem dedi ki:

   babamı 2002 yılında kaybettik. ben de kamu da ssklı olarak çalışmaktayım… başvuru yapsam babamdan maaş alabilirmiyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SSK’dan ya da Bağ-Kur’dan emekli ise alabilirsiniz. Ancak ölüm tarihiyle ilgili bir karışıklık olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  20. Ahmet uzundere dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 22 yaşındayım üniversite öğrencisiyim yetim aylığı için başvuru yaptım ve maaş bağladılar annem ve kız kardeşimde maaş alıyor bana gönderilen evrakta 01.09.2015 tarihinden ihtibaren maaş yatırılacağı yazıyordu bu ay pttye gittiğimde 166 tl ödediler ve annemle kız kardeşimin aldığı maaştan kesilmiş bana verilmiş. Normalde annem ve kardesim babamdan kalan maaşın %75ini almıyorlarmı bana onlardan ayrı kalan %25 verilmesi lazım. onlardan kesip bana verdiler bunun sebebi nedir büyük ihtimalle bi yanlışlık olduğunu düşünüyorum yardımcı olurmusumuz teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Dediğiniz gibi olması gerekir. SGK müdürlüğüne giderek durumunuzu belirtip itiraz edebilirsiniz, Ahmet Bey.

  21. hediye bozkurtol dedi ki:

   kolay gelsın soruma cvp alabılırım inş 2 kardes yetım aylıgı alıyoz ablam 11 yıldır esınden bosandı ama berberlermış ıhbar etım maas kesıldı bu gecmıse donuk 11 yıllık fark bana odıycekmı hep magdur bıraktı benı ne yapmam gerek ve maasımı tam alabılırmıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi Alo 170 SGK hattından alabilirsiniz, Hediye Hanım.

  22. gülcan dedi ki:

   s.a hayırlı akşamlar benim babam 1959 doğumlu olup 1993 de vefat etmiştir. Bu süre zarfında 204 günlük sigortası bulunmaktadır. Ben bu 204 günlük sigorta ile annemi nasıl emekli edebilirim zor durumdayız lütfen yardımcı olun askerliğini 20 ay yapmış babam.

   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaparak babanızı emekli edebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir.

  23. ali DÜNDAR dedi ki:

   slm.babam 27.2.2016 vefaat etti.üçaylıgını 3.3.2016 da alacaktı.bize sgk almayın dedi.maaşının durdurulması ve ölüm yardımı için dilekçe verdik.dört kardeşiz,annemiz 5 sene önce vefaat etti.maaş balanacak kimse yok.dilekcemiz e bir aydır cevap alamadık.ölüm yardımı ala bilirmiyiz..teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşlemler biraz uzun sürebiliyor. Şartları sağlıyorsanız maaş alabilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ssk-yetim-ayligi-2/

  24. Pınar dedi ki:

   Meraba yusuf bey
   Ben 4 ay önce babamı kaybettim eşimden ayrı olduğum için babamın emekli maaşı bana bağlandı fakat maddi sıkıntılardan dolayı çalışmam gerek eğer sigortalı işe girersem babamdan olan maaşım kesilirmi
   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet maaş kesilir, Pınar Hanım.

  25. hülya özsan dedi ki:

   merhabalar

   ben eşimden ayrıyım sigorta süremde 15 yılımı doldurdum işten ayrıl dığımda babamdan maaş alabilirmiyim birde bu şekilde maaş aldığım zaman yaşımı doldurduğumda kendi emekliliğimde herhangi bir sıkıntı çıkarmı maaşımda azalma yada prim düşme si gibi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaş alabilirsiniz. Emeklilikte herhangi bir sıkıntı olmaz.

  26. sevgi123 dedi ki:

   merhaba babam 1946 doğumlu, 13.03.2016 da vefat etti. Annemin hiçbir sosyal güvencesi yok mal mülk başka bir geliri yok .babamın ssk da 201 günü çıkıyor. Borçlanma ile anneme dul maaşı bağlatma imkanı var mı? bunla ilgili yeni çıkan yasa var mı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanız emekli olabilirse annenize maaş bağlanabilir. Ancak 900 güne ihtiyacınız var.

  27. zuhal bozkurt dedi ki:

   Merhaba..ben ocak 2013 yılında eşim ayrildim ama dul ve yetim maaşı almadan 2015 yılından itibaren sadece babamın sgk sından yararlanmak istedim.ne varki şuan sagliktanda faydalanamiyorum.Maaş almadıgım icin olabilirmi?ayrica maaş icin ikamet adresimin bulundugu SGK genel mudr.lügünemi basvuru yapmam gerekiyor..tesekkur ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir ildeki SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Maaş alırsanız sigortanız da olacaktır.

  28. AYNUR KESKİN dedi ki:

   Başvuru Metni: KENDİM ( 2009 YILI) EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİYİM. BABAM SSK ‘DAN EMEKLİ. BABAM 20.07.2015 TARİHİNDE VEFAT ETTİ. KENDİM BEKAR VE HİÇ EVLENMEDİM. BABAMDAN KALAN SSK MAAŞINI ALMAK İSTİYORUM. GEREĞİNİN YAPILMASINI SAYGILARIMLA ARZ EDERİM. SSK BİZ__DEN : YUSUF KARATAŞ DİYOR Kİ: ŞUBAT 14, 2016, 6:00 PM BABANIZDAN KALAN MAAŞI ALABİLİRSİNİZ, AYNUR HANIM.

   Alan Kurum

   479748 21.04.2016 BİMER ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
   479748 21.04.2016 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
   479748 21.04.2016 http://www.turkiye.gov.tr BİMER
   479748 22.04.2016 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
   479748 25.04.2016 EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK İŞLEMLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

   SAYIN YUSUF KARATAŞ BEY BAŞVURUMU BİMER ÜZERİNDEN YAPTIM MAAŞIM NE KADAR BİR SÜRE İÇİNDE BAĞLANIR. AYRICA NE KADAR MAAŞ ALABİLİRİM. SAYGILAR.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Birkaç ay sürebilir. Ne kadar maaş alacağınızı söylememiz çok zor. En net bilgiyi SGK müdürlüklerinde alabilirsiniz.

    1. AYNUR KESKİN dedi ki:

     Sayın; Yusuf Bey zamanızı aldığım için ve göstermiş olduğu ilginizden dolayı çok teşekkür ediyorum.

     1. AYNUR KESKİN dedi ki:

      Yusuf Bey; Emekli sandığı emeklisi olduğum için, aylık alıyormuşum da bana babadan kalan maaş bağlanmıyor. Maalesef ki ben alamıyormuşum. Suçum Emekli Sandığı emeklisi olup. aylık almak imiş. Bildiğimiz gibi SGK Kurumu tek çatı altında toplantı. Fakat SSK ve BAĞKUR’lular Babadan kalan maaşını alabiliyor. Ben Emekli Sandığı Emeklisi olduğum için alamıyormuşum.

      1. AYNUR KESKİN dedi ki:

       Maaş Alabilirsiniz diyorsunuz. FAKAT 170 HATTI VE BİMER BAŞVURUMA İSTİNADEN EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ OLUP MAAŞ ALDIĞIMİÇİN ALAMIYORMUŞUM. SİZ ALIRSINIZ DİYORSUNUZ.
       Yusuf Karataş

       Nisan 29, 2016, 12:43 pm

       Birkaç ay sürebilir. Ne kadar maaş alacağınızı söylememiz çok zor. En net bilgiyi SGK müdürlüklerinde alabilirsiniz.

       NİYE TARAFIMA MAAŞ BAĞLANMIYOR. BENİ AYDINLATMANIZI SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

  29. gülizar karakurt dedi ki:

   oğlum devlet memuru bana bakmakla yükümlü .buna rağmen dul maaşı alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Dul maaşına başvurursanız alabilirsiniz.

  30. Özi. dedi ki:

   Merhaba,
   Ben Alman vatandasiyim ve Mavi kartim var.Ve .Almanyada kaliyorum.
   Babam bu ay vefat etti. Hemen Sgk ya Ölüm ayligi icin
   Dilekce verdim fakat red edilmis.Sebep: Taahütname ve Yurtdisinda gelirimin olup olmadigina dair belge istiyorlar.

   Benim Sorum : Yurtdisinda yasayan cocuklardan tam olarak hangi sartlar araniyor.
   Ben calisiyorum fakat Sigortali calismiyorum.Cünkü Almanyada 450 Euro ya kadar sigortasiz calisilabiliniyor.
   Benim 450 Euro aylik sigortasiz calismam Ölüm maasi almama engel mi? Bu durumda Sgk. Ölüm maasini hic birsekilde ödemiyor mu, yoksa belli bir kismini kesiyor mu?

   Bana ayrintili bir cevap yazarsaniz Size Minnetter olurum.
   Tessekkür ederim..

   Sevgiler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortasız çalışırsanız maaş almaya engel bir durum oluşmaz. Detaylı bilgi için konsolosluk ile iletişime geçebilirsiniz.

  31. burak dedi ki:

   Biz yetim aylığı aliyorduk .Atandigim için hakkimin kardesime baglanmasini istiyorum nereye basvurmam gerek ? Sgk ya dilekçe gönderdim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurabilirsiniz.

  32. Tenzile dedi ki:

   25 haziran 2015 e kadar 1280 gün civarında günüm vardı suan işsizlik maaşı alıyorum doğum parasından bu şartlarda yararlanabilir miyim çünkü işsiZlik sigortam var yardımcı olursanız sevinirim .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşsizlik sigortası ile doğum parası alamazsınız.

  33. hülya dedi ki:

   selamün aleyküm ben eşımden ayrıldım ama sgk li çalışıyorum babam rahmetli oldu onun maaşındanda yararlanabılırmıyım?teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız maaş alamazsınız.

  34. Kafiye Bicen dedi ki:

   Merhaba benim babam 4 yil önce vefat etti annemle beraber maasini aliyorduk annemde ondan iki yil sonra vefat etti ben annemin hakkinida almaya devam ettim . Bu arada bosamdigim eski esim yurt disindaydi biz tekrar denemeye karar verdik cocuklarimiz icin bi sure önce simdi sevgili hayati yasiyoruz yurt disinda ben maasi almaya devam ediyorum kendi masraflarim icin bu durumda iptal etmeyi denedim ararstirdim ve turkiyedeki bi arkadasimda bana biilgi verdi resmi evlilik gerkliymis fakat sevgilim su an evlilige sicak bakmiyor sorun yasarmiyim ve ne yapmam gerkiyor . Aciklayici bi bilgi verirseniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Birlikte yaşama söz konusuysa ceza alabilirsiniz. Aldığınız maaşları faiziyle ödemek durumunda kalırsınız.

  35. Özlem yaşıl Plana dedi ki:

   Merhaba eşim 09.07.2013 te vefat etti memur emeklisi idi emekli sandigindan bana ve yaşları küçük olan iki oğluma dul ve yetim maaşı bağlandı 21.04.2016 günü babamı kaybettim kendisi s.s.k emeklisi idi babamın maaşını basvursam alabilirmiyim birde annemi 17.05.2005 te kaybettik annemde s.s.k emeklisi idi herhangi birinin maaşını alabilirmiyim teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    2008 sonrası ölümlerde çift maaş alma durumu kalkmıştı. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  36. Pelin Yıldız dedi ki:

   Selam.
   Subat ayında işten cıkarıldım ve tekrar iş bulamayınca daha önce kesilen babamdan kalan yetim maasına yeniden baglanmak için basvuru yaptım.Sorum su ki basvurum mayıs ayı ve maasın bağlanması sanırım haziran ayını bulacak .Peki işsiz gecirdiğim gecen 3 ay içinde ödeme yaparlar mı?Yoksa Haziran ve sonrası için mi gecerli olur.

   Tesekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz aydan sonraki zaman dilimi için geçerlidir.

  37. hafize dedi ki:

   1997 Yılında eşim askerlik görevini yaparken şehit düştü şehit maaşı alırken 2004 yılında ikinci evliliğimi yaptım. şehit eşimden bir de kızım var 31/12/2015 tarihinde ikinci eşimde vefat etti tekrar şehit maaşı alabilirmiyim alırsam kızımın maaşından kesinti olurmu ne kadar olur ve müracaat etmem için zaman süresi varmı ayrıca şartları nelerdir. teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  38. havva dedi ki:

   1966 yılında yasal yollarla evlatlık verilmişim.her iki aileninde mirascısıyım.aile fertlerimden kimse yaşamıyor.boşanma arifesindeyim.herhangi bir sosyal güvencem yok.2 babadanda yetim maaşı bağlanırmı ?.teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş yeni yasalara göre alamıyorsunuz. Ancak bazı durumlarda bu değişmektedir. SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  39. didem dedi ki:

   Benim babam 6ay once befat etti bende yeti. Maasi icin basvurdum yeni bosandim 2013senesinde bna kesin baglanirmi bide ne kadar ogrenmek istiyoru.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sadece siz alacaksanız maaşın %50 si bağlanır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  40. Nurgül dedi ki:

   Yusuf bey, ben esimden ayrildim ve Almanyadan %60 malulen emekli oldum ve aylik aliyorum. 3 ay öncede 2004 de vefat eden babamin SGK dan emekli ayligina basvurdum ve ret cevabi aldim,sebebide Almanyadan emekli ayligi almamdir.. Yaptigim arastirmalarda babam 2008 den önce vefat ettigi icin , 506 sayili kanunun 68. maddesine göre benim babamin ayligini hak ettigimi gösteriyor.
   Beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim.
   Saygilarimla…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  41. Eva dedi ki:

   Merhaba,
   Yabancı (Rusya) uyruklu eşe dul maaşı bağlanabiliyor mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

  42. murat dedi ki:

   babamın 1995 ten 2 ay sigortası vardı üzerine devam ettik 852 gün oldu babam vefat etti 900 gün isteniyor annemin emekli olması için araştırdık sistemde olmayan 1957 senesinden babamın adı soyadı üzerine arkadaşınında çalışmış oldugu işyerinden 76 gün sigortası cıkıyor arşivden ancak dogum tarihi 01.01.01 olarak görünüyor babam oldugu net ama bunu nasıl ispatlayıp emekli olabilir annem

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Belirttiğiniz döneme ait sigortalı olduğuna dair belgeler olması gerekir. Bu belgeleri SGK müdürlüğüne teslim edebilirsiniz. Askerlik yapmışsa askerlik borçlanması yaparakta eksik günleri tamamlayabilirsiniz.

  43. Ebru dedi ki:

   Merhaba bana babamım maaşı baglandı bu ay cekiçem 20 sinde babam martta öldü nisan mayıs ayı verilcekmi yoksa para yandımı şimdiden cok tsk.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşa başvurduğunuz tarihten itibaren alacaklarınız ödenir.

    1. mehtap dedi ki:

     babam ssk emeklisi annam vefat etti annemin 4yıl 1ay bakur ödemesi var 11ay boçlanıp babama aylık baglanırmı

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Babanız emekli olduğu için aylık bağlanmaz. Siz yetim aylığı alabilirsiniz bu şekilde. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  44. celaliye erdal dedi ki:

   emekli sandığı emeklisiyim. eşim SSK emeklisi ondan
   dul maaşı almaktayım.emekli sandığı emeklisi annemden yetim maaşı alabilirmiyim.?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.