SGK

2020 Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemleri aşağıdaki üç yoldan herhangi biriyle gerçekleştirilebilir:


 • ALO 170
 • e-Devlet
 • Sosyal Güvenlik Kurumu şubeleri

Bu üç seçenekten biri aracılığıyla dul yada yetim maaşı başvurularının sonuçları öğrenilebilir. ALO 170 telefon hattı tercih edilirse kişilerden kimlik bilgilerini doğrulamaları beklenir. Vefat eden yakının ölüm tarihi, başvuru numarası ve kimlik numarası sayesinde dul ve yetim maaşı bağlanıp bağlanmadığı telefon yoluyla öğrenilebilir.

e-Devlet’ten Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Sorgulanır?

e-Devlet üzerinden yetim ve dul aylığı sorgulama işlemi şu şekilde yapılabilir:
 • Daha evvel e-Devlet’e girilmemişse PTT’den şifre alınır. Bu sırada işlem bedeli olarak 2 ₺ ücret ödenir.
 • Kimlik numarası ve şifre kullanılarak sisteme giriş yapılabilir.
 • Arama kısmına “yetim dul aylığı” yazılır ve çıkan işlemler arasından doğru olan seçilir.
 • Açılan sayfada sorgulama yapılmasına olanak tanıyan bir buton yer alacaktır. Butona basılarak sonuç öğrenilebilir.

Dul Maaşı Nedir?

Dul maaşı eşi vefat eden kişilere devlet tarafından bağlanan bir maaştır. Maaş hem erkekler hem de kadınlara verilebilir.

Maaşın şartları şu şekilde özetlenebilir:
 • Kişiler yalnızca resmi nikahlı eşlerinin vefat etmesi durumunda maaş alabilirler. Boşanmış olan kişilerin böyle bir hakkı olmaz. Dul maaşı söz konusu olduğunda imam nikahının herhangi bir geçerliliği yoktur.
 • Eşin vefat etmesinden sonra kişiler yeniden evlenirse yada akrabası olmayan biriyle aynı evde yaşamaya başlarsa maaş kesilir. Maaştan faydalanan kişilerin hayatları belirli periyotlarla kontrol edilmektedir.

Yetim Maaşı Nedir?

Yetim maaşı ebeveynlerinden biri yada ikisi vefat eden kişilere bağlanan bir maaştır. Sahip olduğu koşullar şu şekilde özetlenebilir:
 • Erkek çocuk üniversite eğitimi almıyorsa sadece 20 yaşına dek maaş alabilir. Üniversite giden erkek çocuklar için bu yaş sınırı 25’tir. Üniversiteye gitse de gitmese de maaş alan çocukların çalışmıyor olması gerekir.
 • Kız çocuklarda yaş sınırı yoktur. Evlendikleri ana dek yetim maaşı alabilirler.
 • Her iki cinsiyetten çocuk için geçerli olan kural ise çalışmama koşuludur. Sigortalı bir işi bulunan kimseler yetim maaşı alamazlar.

Dul ve Yetim Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

Dul ve yetim maaşı başvurusu e-Devlet üzerinden yada SGK şubelerinden yapılabilir. Başvuru sorgulama işleminde kullanılabilen ALO 170 hattı burada işlevsel değildir. Kişiler kimlik bilgilerini doğrulayarak internet üzerinden yada bizzat şubelere giderek başvuru yaparlar. Başvurular ölüm belgesi çıktığında yapılabilir. Ölüm belgesi Nüfus Müdürlüğünden temin edilir. Başvuruların büyük bir kısmı vefatın gerçekleştiği zamandan sonraki 1 aylık süreç içerisinde yapılmaktadır.

Ölüm Belgesi Nasıl Alınabilir?

Vefat belgesi almak için vefat eden kişinin yakınları İl Halk Sağlık Müdürlüğüne başvururlar ve sonra Nüfus Müdürlüğüne giderler. Başvuru sırasında vefat etmiş kişinin kimlik kartı yada nüfus cüzdanı İl Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerine ibraz edilmek zorundadır. Şayet bunlardan biri tedarik edilemiyorsa e-Devlet’ten alınan ve kimlik bilgisini doğrulayan bir belge de kullanılabilir. Ehliyet de geçerli olan belgeler arasında yer almaktadır. Şayet vefat hastanede gerçekleşmiş ise hastane yetkilileri bu durumu Nüfus Müdürlüğüne bildirirler. Merhum yada merhume yakınlarının İl Halk Sağlık Müdürlüğüne gitmesine gerek kalmaz. Nüfus Müdürlüğüne giderek ölüm belgesi tedarik edebilirler.

Vefat Eden Kişinin Maaşı Nasıl Dağıtılır?

Ölen kişi üzerinden maaş alabilecek kişiler arasında maaş şu esaslara göre paylaştırılır:
 • Eşe düşen hisse 2 birim ise, çocukların her birine 1 hisse düşer. Çocukların cinsiyetiyle alakalı bir ayrım söz konusu olmaz.
 • Bir çocuk maaştan en fazla %25 kadar destek alabilir. Eşin aldığı maaş oranı ise %50’dir.
 • Vefat eden kişinin sadece bir çocuğu varsa eş ve çocuk eşit oranda maaş alır.
 • Vefat eden kişinin 4’ten fazla çocuğu varsa maaş direkt olarak aileye bağlanır.
 • Ölüm durumlarında kişilerin eşi yada çocuğu yoksa maaş ölen kişinin anne babasına aktarılabilir. Anne ve baba hayatta değilse diğer akrabalar vasi olarak belirlenebilir.

Yetim ve Dul Aylığı Nasıl Çekilir?

Yetim ve dul maaşı çekmek için akla gelen ilk yöntem Ziraat Bankasıdır. Kişilerin bu bankada bir hesapları varsa maaş bu hesaba yatar. Diğer bir alternatif ise PTT vezneleridir. Uygun gören kişiler dul ve yetim maaşı için bu vezneleri kullanabilirler. Gerekli talepler sonucunda bu maaş herhangi bankaya bağlı olan bir hesaba aktarılabilir.

Dul ve Yetim Maaşı Ne Zaman Yatar?

Dul ve yetim maaşı yatma zamanı vefatın gerçekleştiği zamandan sonra gelen ilk ayın içerisinde gerçekleşir. Gerekli koşulları sağlayan ve başvuru işlemlerini yerine getiren kişiler birkaç hafta içerisinde maaş almaya başlar. Örnek vermek gerekirse Şubat ayında vefat etmiş biri için başvurular hemen yapılırsa Mart ayının başında ödeme almak mümkündür. Başvuru ayın sonuna denk gelirse maaş bir ay kadar gecikebilir.

Yetim Maaşı Ne Kadar?

Yetim maaşı miktarı 2020 senesi için 418 ₺ olarak belirlenmiştir. Hem annesi hem de babası vefat etmiş kişiler ise %50 oranında maaş alabilirler. %50 oranı ebeveynlerin emekli maaşı üzerinden hesaplanır. Gerekli yaş ve sigorta koşullarını sağlayan çocuklar kolaylıkla maaş alabilirler. Sabit bir tutar olan 390 ₺ annenin yada babanın vefat etme durumuna göre değişmez. Hangi ebeveynin öldüğü önemsizdir.

Yetim Aylığı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yetim aylığı başvurusu için gereken belgeler şöyle sıralanabilir:
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Kimlik araştırma belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Ölüm belgesi
 • Erkek çocuklar için öğrenci belgesi
 • Başvuru dilekçesi

Bu belgeler SGK üzerinden gerçekleştirilen başvurular için geçerlidir. Başvuru işlemi oldukça kısa sürede sonuçlandırılır. Gerekli şartlara uyan tüm çocuklar (erkeklerde çeşitli yaş kriterleri söz konusu olarak) yetim maaşı alırlar.

Yetim ve Dul Aylığı Ne Zaman Kesilir?

Yetim ve dul maaşının kesildiği durumlar şu şekildedir:
 • Ebeveynin vefatından sorumlu olan eş ve çocuklar maaş alamazlar.
 • Vefat eden kişi resmi bir vasiyette eş ve çocuklara herhangi bir maaş bağlanmamasını belirtirse bu kişiler maaş alamazlar.
 • Çocuklar çalışmaya başladıklarında maaş kesilir.
 • Kız çocukları evlendikleri zaman maaş alamazlar.
 • Eş yeniden evlenirse maaş alamaz.

Boşanan Kadınlar Yetim Aylığı Alabilir Mi?

Boşanan kadınlar için yetim aylığı almak söz konusu olabilir. Eşinden ayrılmış olan ve herhangi bir işte çalışmayan kadınlar vefat etmiş olan ebeveynleri üzerinden maaşa bağlanabilirler. Buradaki başvuru süreci hiç evlenmemiş kız evlatlar için nasılsa boşanmış kimseler için de aynıdır. Eşinden ayrılmış kadınlar için belediyeler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları bazı yardım paketleri hazırlar. Bu paketlerden bazıları nakdi yardım içerse de kimisi gıda ve yakacak yardımı olarak da gözlemlenebilir.

Dul ve yetim maaşı kadınlar için yegana seçenek değildir. Maddi durumu tek başına geçinmeye müsait olmayan kadınlar muhtarlıktan yoksulluk belgesi alarak devlet tarafından verilen çeşitli yardımlara başvurabilir. Bu yardımların büyük bir kısmı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülmektedir. Her şehirde muhakkak bir şubesi bulunan bu vakıf sayesinde çeşitli yardımlar hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Başvuru için gereken belgeler toplandığında başvuru talebi gerçekleştirilir. Talep kısa sürede sonuçlanacak ve maaş hakkı kazanan kadınların hesaplarına belli ölçüde yardım yatacaktır.

SSK Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar ?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

İlgili Makaleler

769 Yorum

 1. Merhabalar eşim 8 sene önce vefat etti ben dul maaşı için başvuru yapmadım şuan başvuru yapsam geçmişe dönüşte ödeme alabiilirmiyim acaba

  1. Merhaba,

   Geçmiş senelerde hak sahibi olup da başvuru yapmadıysanız. Toplu ödeme alabilirsiniz.

 2. Merhaba
  Ilk esimden 4a olum ayligi ve olum geliri adi ile iki ayri dosyadan (is kazasi) maas aliyorken evlendim ve maasim kesildi.
  Ikinci esim 4c emeklisi iken evlendik 1 yil dolmadan kaybettim. Ogrenci bir oglu var.
  Bana ise 4a yaslilik ayligi (3600 gunden) bu ay baglandi.
  Dul maasi tercih hakkim var midir? Var ise hangisini secmeliyim?

  1. Merhaba,

   İki eşten de emekli maaşı alma hakkınız bulunmaktadır. % 50 şer olarak maaş alabilirsiniz.

 3. Merhaba eşim vefat etti 24 Ocak 2019 da ben yeniden evlendim bir oğlum var yetim maaşı alıyordu 300 lira kadar 21/09/2019 da maaşı 936 lira olacak diye SGK dan bı evrak geldi ve maaşı yükseldi aradaki kayıp olan ayların farkını alabilyormuyuz alırsak nasıl bir yol uygulamalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Başka bir maaş alan kişi var ise ve alma hakkını kaybetti ise o nedenle de yükselmiş olabilir. Yükselme sebebini bilmeden yorum yapmak doğru olmaz.

 4. Merhaba babam vefat etti biz 2 çocuk olarak yetim maaşı alacağız bir de annem dul maaşı. Ssk dan emekliydi. Oranları nasıl olacak Anne %50
  Çocukların her biri %25 %25 mi olacak yani maaştan kesinti falan da olacak mı?
  Eğer %75 ise çocukların her biri %12.5 %12.5 mu olacak oranlar nedir? Teşekkürler.

 5. Merhaba, 3 senedir vefat eden eşimde emekli maaşı almaktayım. Bu ay ilk defa kızıma bağlanacak olan yetim aylığından dolayı maaşımdan çok kesinti olur mu?

 6. Merhaba
  Babam 5 Temmuz 2020 de vefat etti. Annem için maaş başvurusu yapmak istiyoruz ama aradan 10 gün geçmesine rağmen e-devlette” mernis kayıtlarına göre sağ görünüyor” diyerek başvuruyu reddediyor. Nüfus müdürlüğüne gittim “Problem yok nüfustan düşüldü diyorlar.” Sgk ya telefon ettim “Evet sağ görünüyor ama biz de bilgileri Nüfustan alıyoruz orayla görüşün diyorlar.” Acaba bir problem mi var yoksa daha beklemek mi gerekiyor.

  1. Merhaba,

   Nüfus ile sgk aynı verileri kullanıyor. Bazen sgk ya düşmesi 15 günü bulabiliyor. 5 gün içinde sgk da vefat görmesi gerekir.

 7. Mrb benim bir sorum olucak. Ben özel sektörde engelli (%70) statüsünde çalışıyorum sskliyim.babami geçen yıl kaybettik memur emeklisiydi (emekli sandığı).anneme dul maasi bağlandı bende bu durumda yetim maaşına başvurabilir miyim böyle bir hakkım var mı

  1. Merhaba,

   % 60 ve üzeri engelli erkekler çalışsalar da emekli sandığı emeklisi babadan maaş alabilmektedirler. Başvurunuzu yapabilirsiniz.

 8. Benim babam 23.06.2020 de vefat etti şimdi eşinden ayrı yetim aylığı ve cenaze ödeneği almak istiyorum birde babam cezaevinde emekli oldu emekli sandığı çalıştığı yılların ikramiyesini vermedi bunuda almak için neyapmaliyim

  1. Merhaba,

   Yetim maaşı için Ankara Emeklilik daire başkanlığına başvur evraklarınızı gönderebileceğiniz gibi e devletten de emekli maaşı başvurusu yapabilirsiniz.

 9. 2020 Ocak ayında işten ayrıldım ve tekrar yetim aylığı alabilmem için dilekçe gönderdim. Ve bu zamana kadar yetim aylığımı almak bir yana gss borcum katlandı. 170 üzerinden başvurular oluşturdum.işlemlerimin hızlanmasına yönelikte defalarca başvuru oluşturdum. Ama kurumun cevabı işlem aşamasındadır sonucu adresinize gönderilecektir oluyor. Ben kaç aydır yetim aylığımı alamıyorum. Ve kaç aylık gss borcum var. Herhangi bir işte çalışmıyorum gelirim yok. Ne yapıcam bilmiyorum.Annem ve kardeşlerimde dul/yetim maaşı alıyor. Kurum telefonlarını açmıyor. Cimere de yazdım daha sonuçlanmadı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba,

   Maaşınız başvurduğunuz tarih itibari ile topu olarak yatar. Ayrıca başvurunuz sonuçlandıktan sonra gss prim borçları da silinir.

 10. Mrb bnm babam 2017 Şubat ayında vefat etti anneme dulluk maaşı icn başvurduk Şubat 2020 yılına kadar maaş aldı babamdan Şubat’ta vefat ettiği icn şuan maaşı alan yok bn kaç yıldır dulum SGK ya gidip babam üzerinden mi başvuru yapicam yoksa annem en son maaşı aldığı için annemin üzerinden mi

  1. Merhaba,

   Anneniz babanızın maaşının en fazla % 75 ini alabilir. Dolayısıyla babanızın maaşı 1733 tl ye geliyor. Babanızın toplam maaşı 1500 den yuakrı olduğu için annenizin maaşı artmayacak. Sadece dönemsel zamlardan yararlanabilir. Burada esas hak sahibinin maaşının 1500 tl olması söz konusu. diğerlerinin payına göre değerlendirme yapılabilir.

 11. Annem yetim aylığı alıyordu babamda ayrıgidi babam hastalanınca annem bakmak zorunda kaldı şikayet ettiler yetim aylığı kesildi babamda kısa süre sonra vefat etti SGK annemi mahkemeye verdi para cezası kesildi parayı ödedik yeniden başvuru yaptık hem babadan hem annesinden aylık bağlanır mı ikisinde sgkliydi

 12. Edevlet üzerinde “Başvurunuz kuruma iletilmiştir.” yazıyor fakat altında

  “Başvuru Bilgileri
  Adı Soyadı Sicil Numarası Açıklama
  Yakınınızın kaydı bulunmadığından, Talebiniz alınamadı, Kurumumuza müracaatta bulunabilirsiniz”

  Bu durumda ne yapmak gerekir.

  1. Merhaba,

   Aynı sorunu bende yaşadım, siz sorunu çözebildiniz mi ve nasıl çözebildiniz acaba?

 13. Annem bağ-kur dan dul maaşı almaktadır. 2008’den önce vefat eden bağ-kur lu babasından yetim maaşı alması mümkün mü cevaplarsaniz çok sevinirim, teşekkürler

  1. Merhaba,

   Eşinden 2008 den önce maaş almaya başladı ise dedenizden de alabilir. 2008 sonrası maaş bağlandı ise alamaz.

 14. Merhaba en düsük emekli maası 1500 tl olacagı belirtilmişti dul ve yetim maası alanlar faydalanamıyormu maasımda bi zam görünmüyor

  1. Merhaba,

   Eğer maaş bağlanan hak emeklinin maaşı zaten 1500 tl nin üstünde ise bir artış beklemeyin. Aldığınız orana göre 1500 ün altında kalabilir. % 50 maaş bağlanma oranınız var ise alacağınız maaş 750 tl den düşük olmaz. Hesaplamayı bu şekilde yapınız.

  1. Merhaba 8 ay önce annem vefat etti emekli sandığından ekmekliydi ben kendim için dul maaşi başvurusu yaptim ve daha sonuclanmadi başvuru yapalı 6 ay oldu bu konuda ne yapabilir yardımci olurmusunuz

 15. Cvbinz icin tesekr ederm bnim maasim 1170 tl zamdan faydalanacakmiym peki mayis ayi zamlimi olucak cvp verirsenz sevinirm 🙏

 16. Merhba ben babamdan dolayi yetim maasi aliyorm emeklilerin maasi zamlandi 1.500 tl altnda olan dul ve yetim maasi alanlara mayis ayinda zam varmi acaba

  1. Merhaba,

   Sizin maaşınız 1500 tl olmayacak. Payınıza göre 1500 den aşağı olmayacak. Örneğin % 25 oranda maaş alıyorsanız. 375 tlden daha düşük olmayacak.

 17. İyi günler kolay gelsin
  25.04.2020 tarihinde babam halen görevde (emekli sandığı) iken vefat etti. 08.05.2020 tarihinde annem için dul aylığı iki kız kardeşim için yetim aylığı için başvuruda bulunduk. Ayrıca yine aynı dilekçe içerisinde babamın 30 yıl üzerindeki hizmetlerinin karşılığı olarak emekli ikramiye içinde başvurumuz bulunmaktadır:
  1) dul ve yetim aylığı maaşları ne zaman sonuçlanır?
  2) babamın 30 yıl üzerindeki hizmetlerine karşılık ikramiye ödemesinde bir sorun yaşarmıyız?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   30 yıl üzerindeki emeklilik ikramiyesi ödenir. Maaş işlemlerinin sonuçlanması 45 – 60 gün arasını buluyor.

 18. Mrb yetim aylığı için 14 nisanda başvuru yaptım tahmini nezaman bağlanır ve nereden ogrenirim e devlete mj olarak gelir mi daha çok erken mi beklemeli miyim

  1. Merhaba

   Yetim maaşı bağlanma süreleri 60 75 gün arasında değişmektedir. Beklemeye devam etmelisiniz.

 19. Merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyorum açıköğretimde üniversite öğrencisiyim aynı zamanda sigortalı olarak bir yerde çalışıyordum Nisan da 25 i doldurdum ancak 23 Mart’ta pandemi nedeniyle bizi ücretsiz izne çıkardılar Nisa’nın başında 25 i doldurmama rağmen Nisa’n sonunda babamdan aldığım aylık yattı bunun sebebi ücretsiz izne ayrılmış olmam sigortamın durmuş olması olabilir mi yani ücretsiz izin aylığa etki eder mi?

  1. Merhaba,

   25. yaşını doldurduğunuz tarihteki aylığın yatması normal. Ücretsiz izinden dolayı sigortanız pasife düşmüş olabilir.

 20. Merhabalar ben boşandım babamda vefat etmiş küçükken çalışmıyorum Bi gelirim de yok ben yetim aylığı alabilirmiyim yeşil kartımız var

  1. Merhaba,

   Eğer babanız emekli olabilecek kadar en az 900 gün prim ödemiş ise yetim maaşı alabilirsiniz. Kurumdan primlerini sorgulatmalısınız.

 21. Meraba ben sosyal yardim vakfından eşim vefat ettiği için 2 ayda bir nakdi destek alıyorum ve babamın maaşına bağlandım bu sosyal yardımlarlaysan bu desteği hala alabilirmiyim yoksa kesilcekmi bilgi verebilirmisiniz

  1. Merhaba,

   Babanızdan aldığınız maaş 2020 yılı için asgari ücretin 1/3 ünden yüksek ise sosyal yardım kesilir.

 22. Merhaba ben açıköğretimde 4. Sınıf ünvrte öğrencisiyim ben yetim aylığımı 2 aydır alamıyorum 170 i aradım bana tebliğkat gelecekmiş 1 ay oldu hala gelmedi neden kesildiğini öğrenemedim neden kesilmiş olabilir?

 23. Merhaba ben universiteyi acikogretimden okuyorum. 25 yasindayim. Suan 2.siniftayim. sigortali ise girsem, yetjm ayligim kesilir mi

  1. Merhaba,

   25 yaşını doldurup 26 dan gün aldı iseniz evet sigortalı çalışmaya başladığınızda kesilir.

  1. Kardeş öğrene bildinmi neden zamlı yatmamış maaşın bizde aynı durumdayız

 24. Merhaba ben duluk maşı alıyorum 60 yaşındayım ama 1 yıl kadar oldu maşımi alamıyorum durumumda yok PTT ye gitim sistemde masim görünüyor ama verilmiyor lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba,

   Alo 170 i arayarak emanete dönen ödemelerin aktifleştirilmesini talep edebilirsiniz.

 25. Merhaba ben devlette hemşire olarak çalışmaya başladım. Babam 13 sene önce vefat etti. O yüzden yetim maaşı almaktayım. Ama hala yatıyor nereye bildirmem gerekiyor. Ayrıca 25 yaşına kadar alınabilir diye haber okudum be kadar doğru?

  1. Merhaba,

   İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkesi emekl,lk servisine dilekçe vermeniz yeterli olacaktır. Öğrenci çalışanların yetim maaşı alma hakkı bulunur.

 26. Emekli Sandığı emeklisi olan Babam Mart ayında vefat etti. Anneme maaş bağlanması için E-devlet “Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi” kısmından babamın TC sini girerek başvurduk. Bundan başka yapmamız gereken bir işlem var mı? İşlemin sonucunu e-devlet üzerinden öğrenebileceğimiz bir link var mı? Maaş bağlanması ne kadar sürer?

  1. Merhaba

   Başka bir işlem bulunmuyor. Kurum gerek gördüpünde evrak talebinde bulunacaktır. SMs yolu ile sizinle iletişime geçilir. Alo 170 den işlemlerinizle ilgili son durum bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

 27. Annem 2000 yılında kanser hastası olduğu malülen emekli olduğu bilgisi verilmişti ancak maaşını almadan 2000 yılı temmuz ayında vefat etti,ve biz ilgili kurumu aradık bize ilk maaşını kendi almadığı için emekliğinin devam etmeyeceğini söylediler bizde 20 yıl önceki cahillik araştırma yapamadık küçüktük,ne babam ne biz annemin aylığını almadık,fakat iki gün önce okuduğum bir haber geriye dönük annemin prim ödemelerini talep edebilir yada yetim aylığı alabilirmişim geriye dönük hak telep edip ödeme alabilirmişim ve ben e devlet üzerinden ölüm aylığı adı altında annemin TC si ile başvuruda bulundum,e devletten bulunmuş olduğum başvuru sonucunu ne zaman alabilirim,e devlet üzerinden yapılan başvuru ne kadar sağlıklı,bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba,

   E devletten başvuru ile normal başvuru arasında fark yoktur. Maaş işlemleri 75 güne kadar sürmektedir. Durumunu yine e devletten takip edebilirsiniz. Bu aralar salgından dolayı olağanüstü bir durum olduğundan daha uzun sürebilir.

 28. Babam 2014te vefat etti ve ben de 6 ay önce üniversiteye başladığım için bu ayin başında yetim aylığı almaya başladım.
  Üniversiteye başladığım tarihten itibaren toplu maaş alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Müracaatı ne zaman yaptıysanız o tarihten itibaren ödeme yapılır. Geriye dönük yapılmaz.

  2. Bekarken aldığım yetim maaşını tekrar bağlatmak istiyorum 1 yıl önce boşandım e devletten başvuru yapmaya çalışıyorum ama sistem vefat eden kişinin yakınının TC no girmemi istiyor annem hayatta ve merhum babamın maaşını alıyor zaten. Annemin TC sini giriyorum kayıt bulunamadı diyor. E devlet üzerinden yetim maaşımı bağlatmak için nasıl işlem yapabilirim

  3. Merhaba,

   O bölüme babanızın tc sini girmeniz gerekmektedir. ”Bu alana vefat eden eş / çocuk / anne / babanızdan birine ait T.C. Kimlik Numarasını giriniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı