• SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA


  sgk dul ve yetim aylığı sorgulama

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. Öncelikle bu maaş kimlere verilir onu açıklayalım. Bu maaş ölüm veya vefat etmiş bir kişinin eşine dul aylığı çocuklarına ise yetim aylığı bağlanabilmektedir. Tabi burada dul ve yetim çocuk sayısı da önemli birer unsurdur. Çünkü bu sayı ne kadar çok ise o kadar maaş bağlanır. Burada belirli şartlar sağlandıktan sonra maaş için başvuru yapılabilir. Bu başvuru için gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvuru işlemleri yapılabilir. Başvuru işleminden sonra dul ve yetim aylığı hakkında bilgi almak ve aylığın bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek isterseniz SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirme işlemini yapabilirsiniz. Şimdi bu maaşı almak için neler yapmamız gerektiğine bakalım.


  SGK Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  Bu başvuru işlemini yapmanız daki en önemli neden işlemlerden sonra gerekli durumları takip edebilmenizdir. Ancak internet üzerinden kimlik bilgileriniz ile gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir hizmet bulunmamaktadır. Bu yüzden bu işlemi internet üzerinden sizlere aktaramayacağız. Ancak bu işlem başvuru yapmış olduğunuz yerde yani SGK İl Müdürlükleri’ne giderek burada gerekli her türlü detayı öğrenebilirsiniz. İşte bu anlattığımız şekilde yaptığımız zaman SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini de başarı ile tamamlamış olacağız.  tıkla sorunu sor

  SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sercan dedi ki:

   merhaba ben 4A yetim maşşı alıyordum ve bırde okuyordum 18 yaşıma girince kesildi bende 1 ay oldu okuduguma daır okuldan belge ankaraya ama hıcbır cevap evrak belge gelmedı elıme ne zaman gelir.1 aydır beklıyorum

   1. sercan dedi ki:

    birde e devlette 4A uzun vade bulunmamaktadır yazıyor

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik ve maaş bağlanma işlemleri 45-60 gün sürmektedir. İşlemleriniz sonuçlandığında Başvuru tarihinden itibaren maaş ödemesi alacaksınız.

  2. Pınar Çakır dedi ki:

   Ben babamın sigortasından yararlanamıyorum yetim aylığı için posta gönderdim fakat bir ay oldu cevabı gelmedi ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devletten kontrol edin başvurunuz gözüküyor mu ? işlemler 45-60 günü buluyor. Mutlaka bilgilendirme gelir. İadeli taahhütlü posta ile gönderseydiniz.

  3. Atilla Özel dedi ki:

   Merhabalar kolay gelsin benim babam 2001 de vefat etti 200 gün sigortası var sigorta girişi 1995 annemi askerlik borçlanması yaparak emekli etmek istedik 900 güne tamamlanamadı 90 gün eksik çıktı ne yapmalıyız. Yargıtay’da emsal bi dava var diyorlar onu emsal gösterip mahkemeye versek annem emekli olabilir mı.

  4. Mehmet dedi ki:

   Merhaba babam 2011 de vefat etti 744 günü var ssk dan annem emekli olabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 5 yıl sigorta süresi var ise askerlik borçlanması yaparak 900 güne tamamlarsanız emeklilik hakkını sağlamış olursunuz.

  5. Hatice sürmeli dedi ki:

   Merhaba eşimden boşandım babam ve annem vefat ettiğinden babamdan emekli maaşı almakta idim fakat şubat ayında maaşım yatmadı babam sgk emeklisi ne yapabilirim yardımcı olurmysunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,,

    eğer sigortalı bir işte çalışmaya başlamadıysanız maaşınızın kesilmemesi gerekirdi. Alo 170 hattına kayıt oluşturun. Sonuç alamazsanız İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezi emeklilik servislerine müracaat edebilirsiniz.

  6. Dilara dedi ki:

   Iyi günler benim bir kaç sorum olacak ben yetim aylığı icin geçen hafta pazartesi ziraat bankasına gittim ve bana başvuru tarihimde itibaren ki parayı verdi banka fakat maaşımı e devletten kontrol ettiğimde mart ayında ödenmiş olarak listede çıkıyor ancak gün olarak hangi tarihte başladığını bilmiyorum bunun icn ne yapmam lazım? Yardımcı olabilirmisiniz?

  7. Kamil dedi ki:

   MERHABA,

   35 YAŞINDAYIM. 2000 PRİM GÜNÜM VAR. EVLİ VE 1 KIZIM VAR. EĞER ALLAH KORUSUN BUGÜN ÖLÜRSEM ONLARA NE KADAR AYLIK BAĞLANIR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bizce de Allah korusun! Bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/emekli-maasi-hesaplama/ yazımızın altındaki linklerden hesaplama yapabilirsiniz.

  8. gülay kurt dedi ki:

   merhabalar, eşim 08.02.2018 tarihinde vefat etti,vefat tarihinde 52 yaşında idi ,o güne kadar bağkurda1900 gün,ssk ise 600 gün prim günü bulunmaktaydı, ben ise sgk emeklisiym bu durumda eşimden maaş alabilirmiyim ve yaklaşık ne kadar bir maaş alırım , teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizden maaş alabilirsiniz. En yakın sosyal güvenlik merkezine giderek hem emekli maaşı hem de cenaze yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

  9. Leyl dedi ki:

   Merhaba babamın 285 gün çalısması var 1977 yılında vefat etti maaşını alabilme şansım varmı 2yilda askerligi var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 900 gün primi sağlamanız gerekiyor. Askerliği borçlanarak bu primi sağlıyorsunuz. En yakı sosyal güvenlik merkezine hesaplama yaptırarak borçlanma yaparak emekli maaşı alma hakkınız bulunuyor.

  10. Ceyda dedi ki:

   2012 de sigortalıymışsın girerken aldığım yetim aylığını kestirmek için sgk ya gittik.almaya devam edeceksiniz dendi devlet memuru veya evlilik olmadığı sürece.dün 72 bin tl borç geldi.hizmet süreci üç yıl değil on yıl olması gerekmiş.bu bilgilendirme yapılmadan maaş hakkındır denildi ancak şuan 72 bin borç geldi bu ne demek

  11. Ahmet dedi ki:

   Babam 2011 de vefat etti annem ve kız kardeşim emekli maaşını aliyolardi kardeşim evlendi ceyiz yardimi aldik bu sene bitecek annemin aldığı kısım 900 liraydı 2018 de de hiç bi değişiklik olmadi acaba neden

  12. bllll dedi ki:

   iyi günler babam astsubay emeklisi vefat edeli 1 yıl oldu gün sayısı 29yıl4 ay ben 21 yasındayım ablam evli 15 yasında kardeşim var babamın sadece emekli parasını alabiliyoruz dul ve yetim maaşı baglanır mı baglanırsa nerelere müracat etmem gerekir ve hangi belgeleri götürmen gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan aldığınız maaş zaten yetim maaşı olarak adlandırılmaktadır. Anneniz da alıyor ise buda dul maaşı.

  13. Aylin dedi ki:

   İyi günler babam 2007 yılında vefat etti. Bundan dolayı yetim aylığı alıyordum. Sigortalı işe başladığım için maaşımın diğer hak sahiplerine aktarılması için dilekçe verdim. Hak sahibi olarak annem ve kardeşim kaldı. Aktarıldığında yaklaşık toplam maaşta 200 tl gibi bir kesinti oldu. Bunun sebebini öğrenebilir miyim? Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum çözüm olarak ne yapabilirim? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz kardeşiniz ve anneniz % 50 %25 %25 olarak maaşın tamamını alıyordunuz. Şimdi ise Anneniz %60 kardeşiniz ise %30 olarak alıyor yani toplam maaşta %10 gibi bir pay düşmüş. Maaş pay oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  14. meryem dedi ki:

   merhaba

   ben herhangi bir geliri olayan dul bir bayanım.babam 27.01.2014 tarihinde vefat etti, annem ise 22.10.1985 tarihinde vefat etti.babamın ssk çalışmışlığı vardı gıyabında 900 gün üzerinden emekli ettirdik ve sonradan evlendiği eşi ile birlikte bu aydan itibaren maaşı almaya başlıcaz. anneminde ssk çalışmışlığı var gidip sorduk çocuk borçlanması yapılarak anneminde emekli olabileceği bilgisini aldık soracağım şey annemi de emekli ettirdiğim takdirde annemden tam babamdan yarım maaş alabilirmiyim yoksa ikiside aynı kurum olduğu için birinimi alabilirim

  15. trm dedi ki:

   Merhaba babamın olum maasını alıyordum 21 yaşında üni öğrencisiyim sigortalı işe başladığım için kesildi düzenlemede sigortalı ise girsede devam ediceğini söylendi artık cumhurbaşknı tarafından. Nereye nasıl bi basvuru yapmam lazım bağlanması için ne zaman hayata geçer bilgi verirseniz sevinrm

  16. Kıymet dedi ki:

   Babam malulen emekli almanyadan 1999 yılında vefat etdi yetim maaşına muracat etdim ve bana bağlanan maaş 9.54 tl. 123 gün turkiyede calismisli var almanya-da 154 ay elimde çalışmış oldu dökümler mevcut turkiyeden kısmı emeklilikten bağlanmış benim ne yapmam lazım taahhütname imzaladım fakat 9.54tl ben ne kira ödeyebilirim nede 2 çocuğumu okuta bilirim 10 yıldır dulun bi yol gösterin lutfen

  17. Şengül dedi ki:

   Eşim 4 yıl önce vefat etti ben ve 2 kızıma 600 tl maaş bağlandı. şuan büyük kızım ssk ile çalıştığı için haklarını ben ve küçük kızıma devretti bunun içinde bir ücret kesintisi oldu. şuan 780 tl maaş alıyoruz eşimin 3500 günü vardı. aldığım maaşa kimse inanmıyor bu kadar olması neye göre hesaplanıyor? aldığım maaş ne kadar doğru acaba ne yapmamız gerekiyor?

  18. ayhan dedi ki:

   ANNEM BABAMIN MAAŞINDAN FAYDALANIYOR BEN EŞİMDEN BOŞANDIM BABAMIN MAASINDAN YARARLANABILIYORMUYUM YARARLANABILIRSEM ANNEMİN MAAŞININ YARISINI MI YOKSA % KESİNTİ OLARAK MI ALIRIM ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli veya çalışan değilseniz babanızın maaşından faydalanabilirsiniz. Babanız emekli sandığı emeklisi ise çalışsanız da emekli alsanız da alırsınız. Şuanda sadece anneniz maaş alıyorsa % 75 oranında maaş alıyor. Siz de alırsanız Anneniz %60 Siz %30 maaş alacaksınız. Pay oranları ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  19. Erdogan dedi ki:

   Babam 3 yıl önce vefat etti.annemle boşanmıştı.babamın 675 günü sigortası var.900 güne nasıl tamamlarız tamamlarsak ve ablam maaş alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erdoğan Bey merhaba,

    Babanızın askerlik süresini borçlanabilirsiniz.

  20. Birsen dedi ki:

   Yetim maaşı için başvuru yaptım 4 ay oldu cevap gelmedi.170 arıyorum “en kısa sürede size bilgi verilecektir”diyorlar.kesin sonucu nereden öğrenebilirim.

  21. Kılıç dedi ki:

   Merhaba
   Ben 18 yaşindayim universite ogrencisiyim ekim ayina kadar yetim maaşi aliyodum ancak kasim ayinda bağkur ve maaşim kesildi bu ayin başinda sgk ya tekrar başvuru yaptim ve bana bir ay içinde sonucu ogrenebilecegim soylendi bugun maaşi çekmeye gittigimde paramin yatmamiş oldugunu gordum bunun sebebini ogrenebilirmiyim veya sonucu online olarak nerden oğrenebilirm ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlet şifresi ile emekli maaşı işlemlerini takip edebilirsiniz.

  22. Elif dedi ki:

   Benim babam yirmi sene önce olmuş ailem yetim aylığı almAmis ben geriye donuk ala bilir miyim kardesime ödeme yapıldı yada yetim aylığına başvuru yapsam ala bilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Evli değil ve çalışmıyorsanız yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak geriye dönük bir ödeme yapılmaz.

  23. melek dedi ki:

   merhaba sorun su yurt disinda yasiyorum babam mefat etti ben dulum ve yurt disinda yasiyorum yardimla geciniyorum hic calismadim babamin emekli nasindan hak ala biliyormuyum dulluk parasi ala bilirmiyim alabilirsem ne yapmam gerek tesekurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ülkenize sosyal yadım aldığınızdan Türkiye den yetim maaşı alamazsınız.

  24. Ertan dedi ki:

   merhaba ben daha önce babam vefat edince ölüm maşı kagıdı ben ünüversiteye başlayınca geldi sonra 2yıl boyunca maaşımı aldımda üniversite 2 yıllı kbitince kesildi maaş şimdi tekrar dgs ile açıköğretimde lisansa tamamlamaya devam ediyorum tekrar maaş alabilirmiyim alırsam nasıl alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurmadıysanız öğrenci belgesini göndererek yetim maaşı almaya devam edebilirsiniz.

  25. mustafa dedi ki:

   mrb benım annem dul yetım maaşı alıyor benım aldıgım maaş 18 yaşında kesildi kız kardeşimde evlendi kız kardeşimin maaşinı annemin maaşına eklene blıyormu bunu ogrenmek ıstıyorum

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.