• SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA


  sgk dul ve yetim aylığı sorgulama

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. Öncelikle bu maaş kimlere verilir onu açıklayalım. Bu maaş ölüm veya vefat etmiş bir kişinin eşine dul aylığı çocuklarına ise yetim aylığı bağlanabilmektedir. Tabi burada dul ve yetim çocuk sayısı da önemli birer unsurdur. Çünkü bu sayı ne kadar çok ise o kadar maaş bağlanır. Burada belirli şartlar sağlandıktan sonra maaş için başvuru yapılabilir. Bu başvuru için gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvuru işlemleri yapılabilir. Başvuru işleminden sonra dul ve yetim aylığı hakkında bilgi almak ve aylığın bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek isterseniz SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirme işlemini yapabilirsiniz. Şimdi bu maaşı almak için neler yapmamız gerektiğine bakalım.

  SGK Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  Bu başvuru işlemini yapmanız daki en önemli neden işlemlerden sonra gerekli durumları takip edebilmenizdir. Ancak internet üzerinden kimlik bilgileriniz ile gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir hizmet bulunmamaktadır. Bu yüzden bu işlemi internet üzerinden sizlere aktaramayacağız. Ancak bu işlem başvuru yapmış olduğunuz yerde yani SGK İl Müdürlükleri’ne giderek burada gerekli her türlü detayı öğrenebilirsiniz. İşte bu anlattığımız şekilde yaptığımız zaman SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini de başarı ile tamamlamış olacağız.  tıkla sorunu sor

  SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mehmet günay dedi ki:

   merhaba annem bağ kur emeklisi vefat eden babamda babamda bağ kur emeklisi idi babamın maaşının yüzde 50 sini alıyor annemin babası emekli sandığında emekli iken 1987 de vefat etti. sorum annem dedemde dul maaşı ala bilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz emekli sandığı emeklisi babasından da % 50 maaş alabilir.

  2. TÜRKER dedi ki:

   MERHABA ANNEM EŞİNDEN DUL MAAŞI ALMAKTA, BABASI BAĞKUR 2926 SAYILI KANUNDAN MAAŞ ALMAKTA İKEN VEFAAT ETMİŞ. BABADANDA MAAŞ ALABİLİRMİ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ham eşten hem babadan maaş alma koşulları değişmektedir. Emekli oldukları kurum ve ölüm tarihlerini bildirmelisiniz.

  3. Aslı dedi ki:

   Merhaba
   Annem öğretmendi ve emekli olamadan vefat etti. Hizmet süresinden emin değilim ama sanırım 20 yıl kadar olmuştur.
   Ailede maaş bağlanacak sadece ben varım. Miktar konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.
   iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin hizmet süresini ve kademesini bilemediğimizden emekli maaşı hesaplaması yapamamaktayız.

  4. Necla özdamar dedi ki:

   Oğlum 9 aylıkken geçirildiği ensefalit hastalığından sonra zihinsel özürlü oldu 2007 yılına kadar SGK dan eğitim parası aldı eşim 9 ay önce vefat etti SSK emeklisi idi yetim aylığı alması için başvurduk yüzde 49 aykü testi ile aldığımız raporu SGK ya Gönderdik bu arada vasilik için başvurduğum mahkemeden kendini idare edemeyeceği durumda olduğu kararı ile vasilik verildi SGK başvurma halen cevap gelmedi ben eşimden %50 maaş almaktayım Oğlum ne kadar yetim aylığı alabilir

   1. Necla özdamar dedi ki:

    Ben alabileceği yeiim aylığı miktarını öğrenmek istemiştim

  5. Yücel dedi ki:

   Merhaba babamdan bağkur ölüm aylığı alıyordum annemde babamdan maaş alıyordu annemde vefat etti annemin babamdan aldığı maaşında bana geçmesi için 14 temmuzda başvuru yaptım hala sonuçlanmadı sizce nezaman sonuçlanır ve nekadar maaş alabilirim?teşekkür ederim iyi günler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş ile ilgili işlemler 45-90 gün arasında sonuçlanıyor. Başvuru tarihinden itibaren maaşınız işleme konur. Geriye dönük günleri toplu olarak alırsınız.

  6. nurten dedi ki:

   25.01.2002 den beri babamdan ölüm aylığı alıyorum 4 ay önce günlük işe gitmiştim benden habersiz sigorta yapmışlar 1 günlük ve ölüm aylığım kesilmişti yeniden bağlatmak için sigortaya gittim başvuru yaptım 3 ay içinde alabilirsiniz dediler bu süre zarfında ilaçta yazdıramıyordum 3 gün önce hastaneye gittiğimde bağkur gözüküyordu normalde 25 inde alıyordum paramı ama ilaç yazdırmama rağmen paramı alamadım neden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nurten Hanım,

    İşlemleriniz tamamlanmış ancak Maaşınız henüz hesaba yatırılmamış olmalı Ekim ayında birikmiş maaşınız ile birlikte hesabınıza yatacaktır.

  7. alev erozmen dedi ki:

   Merhabalar ben 2014 yilinda devlet tiyatrosundan sanatci olarak emekli sandigindan emekli oldum.annem 2016 yilinda vefat etti.ssk emeklisiydi.babam 1995 te vefat etti .emekli sandigindan emekliydi.ben annemden ya da babamdan maas alabiliyormuyum.aciklarsaniz sevinirim saygilar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Alev hanım merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olanlar SSk veya bağkurdan yetim maaşı alamazlar. Emekli sandığı emeklisi babanızın maaşını da alma hakkınız yok. Ancak babanızın maaşı daha yüksek ise onu tercih edebilirsiniz.

  8. ZARİF MUTLU dedi ki:

   merhaba ,
   Bagkur emeklisi eşim 8 agustos 2017 de vefat etti. gerekli evrakları tamamlayıp başvurumu 16 agustos 2017 de sgk ya yaptım.Maaşım ne zaman baglanır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik bağlanma işlemleri 1-3 ay içinde sonuçlanmaktadır. Ekim ayında işlemleriniz sorun olmaz ise tamamlanır.

  9. hakan dedi ki:

   Merhaba;
   Annem, vefat eden babamdan dul maaşı alıyordu, ablamda babamdan yetim maaşı alıyordu, ablam tekrar evlendi ve çeyiz parası aldı. Bu durumda annem %75 dul maaşı oranını hemen alabiliyormu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hakan Bey,

    Anneniz % 75 oranda maaş alabilmek için 2 sene beklemesi gerekiyor.

  10. oya dedi ki:

   babam 2003 yılında vefat etti. emekli sandığından emekliydi. annem onun maaşını alıyor. ben bekarım ve yurtdışında yaşıyorum. babamdan yetim maaşı alma hakkım var mı? Çalışmamam mı gerekir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Oya Hanım merhaba,

    Yetim maaşı alabilmeniz için yurt dışında çalışmıyor veya sosyal yardım almıyor olmanız gerekiyor.

  11. burak h dedi ki:

   1800 gün primi olan ölmeden evvel 4000 tl maaş alan birinim eşine dul-olum maaşı kaç tl bağlanır. Emekli olmadığı için daha çalışan olduğu için suan aldığı maaş üzerinden mi hesaplanır? 2 çocuğum var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli maaşı hesaplaması son aldığı güne göre değil toplam prim ve Prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Dolayısıyla 1800 günlük prim için 600-700 tl civarında bir maaş bağlanacaktır.

  12. Kader dedi ki:

   Iyi günler babam 2004te vefat etti annem 2013 te vefat etti eşimden ayrılalı 2 ay oldu ve maaşa basvurdum tek çocuğum maaşım ne zaman bağlanır ve ne kadar maaş alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kader hanım merhaba,

    Maaşınız en geç 1 ay içinde bağlanır. Babanızın güncellenmiş maaşının % 50 sini alırsınız.

    1. Kader dedi ki:

     Peki toplu para alma olasılığı varmi

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Başvurduğunuz tarihten itibaren maaş alabilirsiniz. Toplu para alamazsınız.

  13. Erhan dedi ki:

   Merhaba babam 1996 yılında vefat etti annem emekli olması için 900 gün yasası çıktı fakat askerlik dahil 848 gün çıktı nasıl emekli olunabilir bir yardımcı olurmusunuz ne olur .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın askerlik süresi haricinde borçlanma hakkınız maalesef bulunmuyor. Kalan günler için tanınan bir hak da yok.

  14. burak dedi ki:

   Babam2017 de vefat etti.2006yilinda malulen memur emeklisi oldu.haziran ayinda annem icin maasa baglanmasi icin dilekce verdik hala baglanmadi nezaman maas almaya baslayabilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burak Bey,

    Haziran ayı başvuruları Ağustos ayı sonundan itibaren sonuçlanmaya başladı. Eylül sonuna kadar sonuçlanır. İzinli ve açığa alınmalar nedeni ile bu dönemde işlemler daha uzun sürmekte.

  15. billl dedi ki:

   merhaba babam 2007 de vefat etti .biz dul maaşını bilmiyorduk 2012 de başvurduk .gerekli olan belgeleri hazırladık askerlik borçlanmasını yatırdık 900 günü tamamladık 2012 de emekli oldu annem yanlız aradaki 5 yılı ssk ödemedi bu 5 yılı talep edebilirmiyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK Başvurudan sonraki maaşları öder. Geriye doğru ölüme kadar olan maaşları ödemez.

  16. Emine Beyazıt dedi ki:

   Halam emekli sandığına bağlı emekli iken beni evlat edindi,kocası ise ssk dan emekli olarak halamdan önce vefat etti. Sorum, her ikisinin yetim maaşını alabilir miyim. Bu arada ben evlat edinildiğimde kocası vefat etmişti. Saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emine Hanım merhaba,

    Halanızın emekli maaşından dolayı yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak evlat edinilrken Halanızın eşi sağ olmadığından; eşinden dolayı yetim maaşı alamazsınız.

  17. Aslı dedi ki:

   Merhaba,

   Babamdan en son 2011 ağustos’a kadar yetim maaşı alıyordum. En son ne kadar maaş almış olduğumu ve şimdi tekrardan bağlanması halinde ne kadar alacağımı nereden öğrenmeliyim?

   Teşekkürler
   ASLI

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı hanım,

    En yakın Sosyal güvenlik Kurumu emeklilik servisinden öğrenebilirsiniz.

  18. ismihan dedi ki:

   Merhaba
   Babam 2009 vefat etti anneme maaş bağladılar 1850tl alıyor, ben çalışmıyorum ssk bağkurum yok babamdan nekadar aylık bağlanır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İsmihan Hanım Merhaba,

    Şu andan sadece anneniz maaş alıyor ise babanızın maaşının % 75 i oranında maaş bağlanmıştır. Siz maaş başvurusu yaparsanız annenize % 60 , size %30 bağlanacak ki bu hesaplamaya göre yaklaşık Anneniz 1480,00 siz 985 TL maaş alırsınız.

  19. Korkut Yalçın dedi ki:

   Oğlumun yetimmaaşı ile ilgili bir sorum olacak.
   Furkan 30.09.2015 tarihinde 18 yaşını doldurduğu için bu tarihten itibaren maaşını alamıyoruz. Kendisinin üniversiteye gittiğini kanıtlayan, tercüme edilmiş belgeleri nereye göndermeliyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer Emekli sandığına bağlı ise Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA adresine. Ssk veya Bağ-Kur emeklisi ise En yakın Sosyal güvenlik müdürlüğüne bildirilebilir.

  20. miyase dedi ki:

   merhaba,babam bir ay önce vefat etti.almanyada boşanmış ve çalışan ablam babamın emekli maaşını alabilirmi.babam ssk emeklisi idi .tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışından geliri olan kız çocukları yetim maaşı alamazlar.

  21. Seval dedi ki:

   Merhaba..emekli sandigindan emekli yim. .babam 1983 te vefat etti. .Bağkur emeklisi idi..annem de 2002 de vefat etti..babamın Bağkur maasindan alma hakkım varmı. .Teşekkürler. .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklilerinin Bağkur ve SSk emeklisi anne veya babasından yetim maaşı alması kanunen mümkün değildir

  22. Deniz dedi ki:

   650 TL alıyorum ne kadar temmuz damından sonra ne kadar alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK-Bağ-Kur emeklisi 2017 yılında oluşan ilk 6 aylık enflasyon kadar yani yüzde 5.98 zam alacak. Yani yaklaşık 689 TL maaş alacaksınız.

  23. kariye özdemir dedi ki:

   merhaba ben annem den yetim maaşı alıyorum annem de ssk dan emeki idi babamda ssk emeklisi idi oda şubat 2017 de rahmetli oldu ssk emeklisiydi ondan da maaş alabilirmiyim çalışmıyor ve evli degilim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız için de maaş başvurusundan bulunabilirsiniz. Yüksek olanı tam diğerinin yarısını alma hakkınız mevcut.

  24. Ayşegül Tuncyuz dedi ki:

   2008de babam vefat etti anneme duluk maaşı bağlandı 2014 de kızı olarak ben boşandım ve Türkiye’ye temelli geldim. Buradan emekli oldum uzum süre bekleyerek.burda yaşıyorum ve evli değilim bu durumda geçimine katkı olurmu banada yeni yasaya göre emekliliğinden dul kızına yanı para bağlanır mı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı siz de SSK veya Bağkur emeklisi iseniz yetim maaşı alabilirsiniz. Aksi halde alma hakkınız bulunmamaktadır.

  25. İnci dedi ki:

   Hayirli aksamlar annem ve babam ayri yasiyorlar ve bosanmak uzereler dedem ciftci emeklisiymis ve ananemde vefat etti maasini alanda baska kimse yok annem bosaninca dedemin maasinin tamamini alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz boşandıktan sonra sosyal güvenlik kurumundan geliri yok ise yetim maaşı alabilir.

  26. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Anneniz Ssk emeklisi ise annenizin maaşı tam olarak bağlanır. Kuruma başvurularınızın 45 günde sonuçlanması lazım. Fakat emeklilik servisleri çok yoğun çalıştığından süre biraz uzayabiliyor. Süre uzasa da başvurunuzdan sonraki dönemleri toplu olarak alırsınız. T.C. kimlik numaranızla SGK danışma hattı 170 i arayarak başvurunuzu sorgulayın. Mutlaka yardımcı olacaklardır.

  27. Aynur anıl dedi ki:

   eşim devlet memur emeklisi idi vefat etti dul maaşı almaktayım babam rahmetli bağkur emeklisi idi ondan maaş almak içün bir yıl oldu müracaat ettim sonuç gelmedi müspet veya menfî acaba bu maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizden de babanızdan da emekli maaşı alma hakkınız mevcut. Başvurunuzla ilgili En yakın Sgk merkezi Emeklilik servisine müracaat edin

  28. Çisil dedi ki:

   13 nisan 2017 ölüm aylığı için evrakları mı verdim. Bide cenaze ödeneği daha bi haber yok ne kadar zamanda bağlanır? Yada iptal olma olasılığı varmı 2001 girişli eşim 1703 günü var . Ben ve 1 yaşında oğlum var ne kadar maaş alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazdığınız şartlara göre emekli maaşı bağlanır. Fakat eşinizin prim tutarlarını bilemediğimizden emekli maaşınızı hesaplayamıyoruz. Cenaze yardımını E devletten bakabiliyorsanız kontrol edin yoksa her ayın 8-14 arası Ziraat bankasına yatar. Bankayı kontrol edin.

  29. Mustafa GÜNDÜZ dedi ki:

   Dul maaşı ne kadar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Alınan emekli maaşını bilmediğimizden bağlanacak maaş hakkında bilgi veremiyoruz.

  30. ersin tan dedi ki:

   merhaba. babam emekli sandığından emeklydi. annem ve kardeşim ile beraber onun üzerinden 3 ayda bir dul ve yetim aylığı alıyorduk. Annemde 2 ay önce vefat etti. annemin maaşı kardeşimle bana aktarılır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin maaşının tamamı size aktarılmaz ama maaş alma oranlarınız yükselecektir. Mevcutta % 25 oranında bağlanıyordu Şimdi %40 oranında bağlanacak. Maaş bağlanma oranları ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı inceleyebilirsiniz.

  31. Yaren dedi ki:

   Merhaba babam 16 marttı vefat etti .vefat etmeden önce 1100 le 1200 ara maaş alıyordu şimdi ise aneme 600 tl maaş bağlanmış nedeni nedir acaba . Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yalnızca eş olması halinde % 75, oranında maaş bağlanır. Yetim maaşı alan bir hak sahibi de mevcut mu? Bağlanan maaşa göre böyle bir durum gözüküyor.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.