emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ölüm Aylığı Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ?

Ölüm Aylığı Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ?

Ölüm aylığı; ölen sigortalının eşine, çocuklarına, anne ve babasına bağlanabilmektedir. Ölüm aylığının hangi oranlarda pay edileceği ise; yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Ölüm aylığı talep dilekçesi, kimlik belgesi, veraset ilamı, 2 adet vesikalık fotoğraf, beyan ve taahhüt belgesi, hak sahiplerinin gelir belgeleri, sigortalarının olmadığına dair belge, Ziraat Bankası hesap numarası ile beraber başvuru yapılabilmektedir.

Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılan son değişikliklere göre:

 • Vefat eden kişi en az 5 yıldır sigortalı ise ve toplamda en az 900 günlük malullük, ölüm ve yaşlılık sigortaları için prim yatırmışsa
 • Yaşlılık ya da malullük maaşı için zaten hak kazanmışsa
 • Hali hazırda bağlı bulunan bir yaşlılık ya da malullük maaşı varsa ve tekrar sigortalı olarak işe başlayıp bu maaşını kestirmiş ise vefat eden kişinin yakınları ölüm aylığı

Ancak ölüm aylığı alabilmek için ilk şartlardan bir tanesinin vefat eden kişinin geriye dönük prim borcu olmaması gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir.

Borçlanma İle Ölüm Aylığı Alınabilmesi Mümkün Müdür?

Ölen sigortalı eğer ölüm aylığı için gerekli prim şartlarını sağlayamamış ise; yakınları prim borçlanması yaparak ölüm aylığı almaya hak kazanamamaktadır. Askerlik ve doğum borçlanması da sigortalı öldükten sonra mirasçıları tarafından yapılabilecek borçlanma türleri değildir.

Hem Eş Hem de Anne ya da Babasından Ölüm Aylığı Alabilecek Olanlar Nasıl Tercih Yapmalıdır?

Aşağıda sizler için küçük bir liste hazırladık ve liste içerisini ölüm aylığı konusunda yapabileceğiniz tercihler ile doldurduk. Listeyi inceleyerek hem iki taraftan da alabileceğiniz ölüm aylığı şartlarını hem de sadece birini tercih edebileceğiniz şartları görebilirsiniz.

Ölüm Aylığı 1. Derece Yakınlar Arasında Nasıl Paylaştırılır?

 • Vefat eden kişinin eşiyseniz ve çocuğunuz yoksa toplam tutarın %75’ini alabilirsiniz.
 • Vefat eden kişinin eşiyseniz ve Emekli Sandığı’ndan da maaş alıyorsanız toplam tutarın %50’sini alabilirsiniz.
 • Bu arada eğer 1 çocuğunuz varsa siz %60’ını, çocuğunuz ise %30’unu alabilir.
 • 2 çocuğunuz varsa siz %50’sini, çocuklarınız ise %25 – %25 toplamda %50’sini alabilirsiniz.
 • Eğer vefat eden kişinin en az 3 çocuğu bulunuyor ve eşi hala yaşıyorsa eş yine %50’yi alacaktır. Geriye kalan %50’lik meblağ ise çocuklar arasında eşit olarak bölüştürülecektir.

Ölüm Aylığı Hak Sahiplerine Hangi Oranlarda Verilir?

Vefat eden sigortalının yakınlarının paylarına düşen hisse oranları; eş ve çocuk durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Hisse oranları durumlara göre aşağıdaki gibidir:

 • Vefat eden sigortalının sadece eşi maaş alabiliyor ise; hisse oranı 2/4 olmaktadır. Ancak sigortalı çalışmasının olmaması ve emekli olmaması gibi durumlarda bu oran ¾ olmaktadır.
 • Ölüm aylığını sadece eş ve bir çocuk alacak ise; eşin hisse oranı 2/4, çocuğun ise ¼ olmaktadır.
 • Eş ve iki çocuk ölüm aylığı alacak ise; eşe 2/4, çocuklara ¼ oranında hisse verilmektedir.
 • Vefat eden sigortalının önceki eşinden bir, mevcut eşinden bir çocuğu var ise; hak sahipleri şimdiki eşi, ve iki çocuğu olmaktadır. Eşe 2/5, ilk eşten olan çocuğa 2/5 ve ikinci eşten olan çocuğa 1/5 oranında hisse verilmektedir.
 • Hak sahibi eş ve 3 çocuğu ise; çocukların hissesi 1/5, eşin hissesi 2/5 olmaktadır.
 • Dört çocuk ve eşe ölüm aylığı verilecek olması durumunda ise; eşe 2/6, çocuklara 1/6 oranında pay verilmektedir.
 • Eşin olmadığı durumlarda; bir veya iki çocuk için 2/4, üç çocuk için 1/3, dört çocuk için ¼ ve beş çocuk için 1/5 oranında ölüm aylığı verilmektedir.
 • Eşin olmadığı, iki çocuk ve anne veya babanın olduğu durumlarda; çocuklar 2/5, anne veya baba 1/5 oranında aylık almaktadır.
 • Eşin olmaması, iki çocuğun, annenin ve babanın aynı anda hak sahibi olması halinde; çocukların hissesi 4/10, anne ile babanın hissesi 1/10’dur.
 • Sadece eş ve anne ya da babanın bir tanesi hak sahibi ise; eşin hisse oranı 2/4, anne ya da babanınki ise ¼ olmaktadır. Eşin sigortalı çalışmasının ve emekli maaşının olmaması halinde, payı ¾ olmaktadır.
 • Çocuğun olmadığı eşin, annenin ve babanın hak sahibi olduğu durumlarda; eşin hisse oranı 4/8, anne ile babanınki ise 1/8 olmaktadır. Eşin sigortalı çalışmadığı ve emekli maaşı almadığı durumlarda hissesi 6/8’e çıkmaktadır.
 • Eş ve çocuğa ek olarak anne ve babadan bir tanesine de aylık bağlanacak ise; eş 2/4, çocuk ¼, anne veya babadan biri ¼ oranında hisse almaktadır.
 • Eş, çocuk, anne ve baba hak sahibi ise; eşin hissesi 4/8, çocuğun hissesi 2/8, annenin ve babanın hissesi de 1/8 olmaktadır.
 • Eş, 2 çocuk, anne ve baba ölüm aylığı alacak ise; eşe 4/10, çocuklara 2/10, anne ve babaya 1/10 oranında ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ölüm Aylığı Alınabilmesi İçin Ölen Sigortalının Sağlaması Gereken Şartlar Nelerdir?

Yakınlarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalıdan istenen koşullar aşağıda verilmiştir:

 • En az 5 yıllık sigortalılığı bulunmalıdır. Toplamda 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Malullük ya da yaşlılık aylığı almaya hak kazanmış olması istenmektedir.
 • Malullük veya yaşlılık aylığına hak kazanmış olan sigortalı, sigortalı olarak çalışmaya başladığı için aylığı kesilmiş ise; öldüğünde yakınları yazılı istek ile ölüm aylığı alabilmektedirler.
 • Ölen sigortalının prim borcu olmamalıdır.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nereden Yapılır?

SGK İl veya İlçe Müdürlüklerine tahsis beyan ve talep beyannamesi ile beraber hak sahipleri başvuru yaptığında, ölüm aylığı alabilmektedirler. Ölen sigortalının eğer malul çocuğu var ise; bu durumda sağlık raporu ile başvurusunu tamamlamalıdır.

Ölüm Aylığı Dışında Devletin Ne Gibi Yardımları Bulunmaktadır?

Ölen kişinin geride bıraktığı 1. derece akrabaları için destek sunan devlet cenaze yardımı adı altında hak sahiplerine ek bir ödeme de sunmaktadır. Bu yıl yapılan belirlemelere göre 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında ödenecek olan ölüm parası ya da SGK cenaze yardımı ise 595,00 TL’dir.

Bu para eşe, eş yoksa çocuklara ve vefat eden kişinin kardeşlerine de verilebilindiği gibi cenaze masraflarını karşıladığını yazılı olarak beyan eden kişilere de verilmektedir. Üstelik ölüm aylığı gibi 5 yıl ve 900 gün şartları aranmaksızın sadece 360 günlük sigorta primi yatmış herkese ödenebilmektedir. Ayrıca hak sahiplerinin bu parayı alması için illa da ölüm aylığı da alıyor olmasına gerek yoktur ve dolayısıyla vefat eden kişi emekli olmasa da bu ödeme alınabilinmektedir.

Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları Neler, Nasıl Alınır

Engelli Bakım Parası (Maaşı) Kimler Alabilir, Nereye Başvurulur

Gelir Testi Nasıl Yapılır, Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

Yorumlar

 1. Ömer dedi ki:

  Merhaba,
  Eski eşim devlet hastanesinde hemşire, yeni eşide aynı hastanede doktor.Eski eşimden olma 2 kız çocuğum var yaşları 11 ve 13.Benin sormak istediğim yeni eş ölün aylığı alır mı.?Alır ise oran nedir?.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eski eşinizin vefatı durumda yeni eşi % 50 oranında maaş alabilir.

 2. Hasan ŞAHİN dedi ki:

  Merhabalar, Kardeşim 1 ay önce vefat etti. Kardeşim 1.500 TL Malülen emekli maaşı alıyordu. Kardeşim hiç evlenmedi bekardı. Annemle babamla beraber kalıyorlardı. Babam emekli 2.600 TL maaş alıyor. Annem ise ev hanımı hiçbir geliri yok. Sgk da kardeşimin maaşını annesi alabileceğini söylediler. Anneme ne kadar maaş bağlanır. ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet annenize maaş bağlanabilir. Kardeşinizin çocuk ve eşi yok ise % 50 oranında maaş bağlanır.

 3. Can dedi ki:

  Merhabalar, kısa zaman önce kuzenim vefat etti. 3 çocuğu var ve E devletten sorgulamaya yaptığımızda hisse oranı 4/10, toplam prim 6000 gün ve yatan maaş 954 olarak gözüküyor. Fabrikası 3 bine yakın maaş bağlanabileceğini belirmişti. Aylık tutarın bu kadar düşük olması sizce doğru mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle başınız sağolsun. Çocuklar için de vasisi olarak anneye kalan maaşı yatması gerekiyor. Başvurunun tüm hak sahpleri için yapılıp yapılmadığını kontrol etmenizde fayda var.

 4. Mehmet temel dedi ki:

  Mrb lar eşim 2020 ocak ayının 7 ‘de rahmetli oldu 1 çocuğum var çocuğum almıyor tek ben alıyorum şu anki maaşım 750 tl nekadar hisse bana düşüyor neden az saygılar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuğun vasisi olarak onun kısmı da size maaş olarak ödenmek zorundadır. Detaylı bilgiyi ikametgahınızın bağlı bulunduğu sgm den alabilirsiniz.

 5. Kerem Korkmaz dedi ki:

  Merhaba. Annemin annesine vefat eden annemden bağkur maaşını bağlayacağız. Bize maaşın müracaat tarihinden itibaren alınabileceği, geçmişe dönük ( son 5 sene) alınamayacağı söylendi. 2018de gelen bir genelge ile sadece müracaat tarihinden itibaren alinabilecegi söylendi. Konu hakkındaki yorumunuz nedir. Eğer geçmişe dönük alınabilecek ise nereye ne şekilde müracaat etmeliyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu konuda kanunda, “aylık hakkının kazanıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde istenmeyen kısmı zamanaşımına uğrar” diye yazıyor. Zaman aşımına uğradığı için geriye dönük aylığı alamazsınız. Eğer Annenizin vefatının üzerinden 5 sene geçmedi ise bu durum geçerli değil.

 6. Emre erturk dedi ki:

  Merhaba. Annemin annesi vefat eden annemin bağkur maasindan faydalanmak istiyor. Babam da rahmetli oldu. Ben memurum. Faydalanabilecek sadece annemin annesi kalıyor. Bu durumda annemin annesine hangi oranda maaş bağlanır acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annenize geliri yok ise % 25 oranında maaş bağlanır.

 7. Mehmet Ali dedi ki:

  merhaba iki sorum olacaktı. dul aylığı alıyorum iki cocugumada bağlandı. bayram ikramiye si 550 verdiler neden böyle oluyor. ikincisi çocuklardan birinin yaştan dolayı maaşı kesildiğinde benim ayligimin yükseltilmesi için başvuru yapmalimiyim teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuklar maaşı % 25 er oranda bağlandı ise Bayram ikramiyesi de bu oranda ödenmiştir.

 8. Melisa dedi ki:

  merhaba Annem ile birlikte vefat eden Babamın maaşı nı alıyorduk Annem de vefat etti şu an 4/8 hisse gözüküyor bu hisse oranı ne demek %50 ne kadar maaş alabilirim teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   MErhaba,

   Anneniz hak sahipliğinde düşünce Maaşınızın bağlanma oranı % 50 ye çıkar annenizle alırken % 30 alıyordunuz. Buna göre hesaplayabilirsiniz.

 9. Pınar dedi ki:

  Bende babamdan kalan maaşı alıyorum 4 kız kardeşiz maaş alan. bizde hisse 4/16 yazıyo. 4/16 Ne demek onu açıklanmasını yaparmisiniz.. tessekkür

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tüm maaşlara maaşın % 25 lik kısmı bağlanmış. Dolayısıyla toplamda tüm maaşı alabiliyorsunuz.

 10. İnci dedi ki:

  Annem 2008 öncesi öldü.. Bende boşandım bana maaş bağlandı ama hisse 8/2benden başka alanda yok.. eşi evlendi birde üstüne kızı var oda evli tek benim maaş alan bunda bir yanlışlık varmi..teşekkürler şimdiden..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevzuata göre tek hak sahibi olarak % 50 sini almanız gerekmektedir.

 11. S. dedi ki:

  Merhaba 1 nisan 2021 de yetim maasina ilk olarak basvirdum babam 15 temmuz 2017 de vefat etti ben 8 mart 2018 de bosandim geriye donuk hakkimi talep ettim fakat 19bin kusur toplu para alma hakkim oldugunu ama 18 binin borca kesildigini 170den ogrendim benden baska bosanan cocuk yok annem aliyor maasi 18bini ne gibi bir borca kesebilir ve bunu itiraz etmek icin ne yapabilirim yardimci olurmusunuz tsklr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Biz sgk nın sistemlerini göremediğimiz için hangi borca kesildiğini görme şansımız yok. En yakın sgm müdürlüğüne giderek hangi borca kesildiğini öğrenebilirsiniz. Haksız bir durum olduğunu düşünüyorsanız. dava açabilirsiniz.

 12. Rabia dedi ki:

  Ve aylık oranında 40.0 yaziyor

 13. Rabia dedi ki:

  Eşim vefaat etti. 1 kızım var. Ölüm aylığı bağlandı ama maaş henüz yatmadı. Hisse oranında 4/8 yazıyor ne anlama geliyor ne kadar maaş bağlanır ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer kızınız alır ise siz % 60 kızınız % 30 oranında maaş alabilecektir.

 14. ismail dedi ki:

  çocuğum 1900 prim ödedi ssk lı olarak vefat etti 1999 yılında eşi yok çocuğu yok anne geliri yok annesi maaş bağlanırmı oranı nekadar olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annenin geliri yok ise oğlundan maaş bağlanma şartlarını sağlamış gözüküyor. % 50 maaş bağlanabilir. Başvuru yapmanızda fayda var.

 15. Gülcan Hanım dedi ki:

  Merhaba ,

  Ben ve annem vefat etmiş olan babam üzerinden , emekli maaşı alıyorduk. (Annem ve ben aynı evde yaşıyoruz)

  Annem vefat etti . Bu durumda babamın emekli maaşının annem üzerinde olan kısmını kendime bağlatmam için , yani durumun yeniden düzenlenmesi için ne yapmam gerekiyor ?

  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annenizin maaşının tamamı size geçmez. % 30 olan oranınız % 50 ye yükselir. İşlemi hızlandırmak için ölüm belgesi ile ikametgahınızın bağlı bulunduğu sgm ye müracaat edebilirsiniz.

 16. Arife Engin dedi ki:

  Kolay gelsin iyi günler,benim babam bağkur emeklisi iken 2006 yılında vefat etti,ben hiç yetim aylığı almadım,evlenip ayrıldıktan sonra yetim aylığı almaya başladım,annem yok öldü kardeşlerim maaş almıyor tek hak sahibi benim ve bana % 25 hisse ödemesi yapıyorlar tek hak sahibi olarak almam gereken % 50 olması gerekmiyor mu,ne yapmalıyım yardımcı olun ikramiyede aynı şekilde tek hak sahibi olmama rağmen %25 oranında 250 TL verildi,ben sadece hakkım olan % 50 hisseyi almak istiyorum lütfen yardımcı olun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkametgahınızın bağlı bulunduğu sgm ye bu konu ile ilgili dilekçe yazın. ayrıca cimer den de şikayetinizi dile getirin. % 50 oranında maaş ve ikramiye almalızınız.

 17. Nurr dedi ki:

  Merhabalar ben 2002 yılından beri yetim aylığı alıyorum tek çocuğum annem 2012 yılında evlendi.Ama hisse oranım hala 25 hisse oranımın yükselmesi için talep ettim ama red cevabı aldım ne yapabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tek yetim olarak % 40 oranda maaş almalısınız. Bu sgk nın vereceği bir karar değil. Yükseltmek zorundalar.

 18. Esra dedi ki:

  Merhaba, merak ettiğim bir konu var. Annem ve teyzem vefat eden annelerinden aylık alıyor.. Annem aylık ikiye bölündüğü için çok kesinti olduğunu söylüyor.. İkisinden 300er lira olmak kaydı ile toplamda 600 TL diyor.. Acaba bu doğrumu, bu kadar kesinti mi oluyor ölen kişinin maaşı iki çocuğa bölünürken? Teşekkürler..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   O kadar eski sigortalıların maaşları toplamı 600 tl den fazladır. Kişi başına düşen 600 TL olabilir.

 19. melek dedi ki:

  kız kardeşim eşinden boşandı emekli sandığından babamın ölüm aylığından 2018 tl aylık bağlandı annemde vefat ettiler kazada biz iki kız kardeş kaldık ben evliyim kız kardeşimin aldığı aldığı oran doğrumudur bildiğim kadarıyla %50 oaranında aylık alması gerekiyor bir yanlışlık olurda geriye ödeme orunda kalmayalım

 20. Ahmet dedi ki:

  Selam lar ben annemden dolayı yetim aylığı alıyordum 25 yasından büyük oldugum için aylığım kesildi fakat ben aynı zamanda doğustan kaynaklı bir kalp rahatsızlığımdan kaynaklı da engelli raporum var ama ben anne baba ile beraber büyümediğim için yasal vasilerim beni büyütenler dedem ve halamdı 1.ci derece yasal vasi olarak beni büyüttükleri için ben devlete benim yasal vasim olarak gösterip belge ile kanıtlayıp dedem ve halam üzerinden ölüm aylığı alabilirmiyim buna başvurabilirmiyim engelli raporumun bana vermiş olduğu hak malülen emekli olmama yetmiyor çünki malüliyet için gerekli olan gün sayısına daha çok varmış malül maaşına başvuramıyorum günü doldurmadan bu yüzden dedem den ve halamdan ölüm aylığı almak için başvurmayı nasıl yapabilirim iş gücü kaybından dolayı bir sigortalı işde çalışmıyorum

 21. BİLGİLİ dedi ki:

  Ben öğretmenim. 1 yıl önce babamı kaybettik emekli sandığına bağlıydı. Bekarım. Babamdan emekli aylığı alabilir miyim?

 22. Arzu dedi ki:

  Ben tek kızım annem babamdan ayrılmış olduğu için maaş almıyor 2 erkek kardeşim var hisse oranım ne olmalıdır

 23. yeşim dedi ki:

  merhaba dedem 6 temmuz 2019 da vefat etti. 1.700 sigorta günü var fakat emekli değil yaşlılık parası alıyordu her ay.
  kızının yani halamında sigortası yok. Çalışmıyor bekar kendisi ve 47 yaşında.
  Halamın geliri yok şuanda haklarımız nelerdir ve nasıl yararlanabiliriz.
  teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dedenizin primi yeterli olmadığı için emekli maaşı alamamış. ancak halanızın alması için yeterli primi var. İl veya ilçe sigorta müdürlüklerine başvuru yapmalısınız.

 24. Fatih uncu dedi ki:

  Benim annemin annesi eşinden dolayi yurt dışından maaş alıyordu annesi vefat etti. Anneme bir maaş düşer mi. Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yurt dışında emeklilerin maaşları kızlarına 25 yaşına kadar ödenmektedir. Bu nedenle yetim maaşı alamaz.

 25. Fatih uncu dedi ki:

  İyi günler benim eşimin babası vefat etti. Eşime emekli olan babasından maas düşer mi. Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evli olduğundan dolayı yetim maaşı alamaz.

 26. Fatma Polat dedi ki:

  Annem babamın maaşını alıyordu vefat etti bende yetim aylığı alıyorum nekadar maaş alırım

 27. Tulay dedi ki:

  Merhaba benim ayrildigim esimden 7 yasinda bir kizim var babasi yani sigortali eski esim 04 \02\2019 da is kazasinda vefat etti birde rahmetli 2018 /7 ayinda baska biriyle evlendi yani benim kizimla evlendigi kadin maasi aliyor yanliz benim anlamadigim kevlendigi kadinla kizimin hicbir akrabaligi yok kizima 100/40 diger bayan 100/60 maas aliyor bu oran yanlis degilmi maas aldigi mersin sgk mudurlugune dilekce gonderdim dogru aldigini soylediler eger bana bilgi verirseniz cok sevinirim simdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaş baplanma oranlarında eşin oranı kızın oranından daha yüksek. Yani evet kurumun hesaplaması kanunlara uygun. doğru bir hesaplama

 28. Esra dedi ki:

  Benim babam 1998 senesinde vefat nedeniyle malülen emekli oldu.ve annemde 2013 te vefat ettim benim eşimden ayrılma olayım ola bilir babamdan yetim maaşı ne kadar alanilirim?

 29. Serpil dedi ki:

  Merhaba babam 2013 de vefat etti annemle babam ayrıydı babamın 1 kızı daha varmış ama nikahsız annesi ölmüş bu kızın ben şuan500 alıyorum ama o kız 1250 neden bü Türkiye toplumunda nikahla dünyaya gelmenin bedeli bunu ben anlıyamadım yardımcı olursanız sevinirim

 30. MEVLUT dedi ki:

  İYİ GÜNLER EŞ DURUMUNDAN MAAŞ ALMAKTAYIM İKİ ÇOCUĞUM İKİSİ DE 18 YAŞINI BU YIL İTİBARIYLA GEÇTI 18 YAŞINI TAMAMLAYAN HER İKİ ÇOCUĞUMUN DA MAAŞI KESİLDİ KENDI ALDIĞIM MAAAŞTA HER HANGİ BİR EKLEME OLMADI EKLENME İHTİMALİ VAR Mİ VARSA NE GİBİ YOL İZLEMEM GEREKİYOR CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 31. Mehmet Ali dedi ki:

  Merhaba
  Annem dedemin maaşını aliyor dul maaşı olarak annemden başka alan yok kaçta kaçını alması gerekiyor bu maaşın % 50 si mi ?

 32. Ergun Turpcu dedi ki:

  Babam ve Annem vefat etti ssk emeklisiydi bu durumda ölüm parası ödeniyormu ve ne yapmam gerek 54 yaşımdayım çalışamıyorum erkek çocuğum.

 33. Recai dedi ki:

  Merhaba babam 1997 rahmetli oldu annem babamın maaşını almaya başladı gerekli işlemlerden sonra kardeşim 18 yaşından küçük olduğu için hisse olarak eksik alıyor bilgi dahilimiz olmadığı için 18 yaş doldurdu diye devir dilekçe vermedik annem için uzun zaman sonra dilekçe versek kardeşimin hissesi geri devir olurmu annemin üzerine işte bi umut sormak istedim 2. Sorum annem babamdan dolayı emekli maaşı alıyor yeni tasa kanunda 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alabilir mi?TEŞEKKÜRLER

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kardeşiniz maaştan düştükten sonra otomatikman artması gerekiyor. Bir artış sağlanmadı ise dilekçe ile başvuru yapın. Geriye dönük eksik ödeme yapılmış ise yapılır. Annenizin kaldığı hanede kişi başına düşen gelir 680 tl den yüksek ise 65 yaş aylığı alamaz.

 34. gül dedi ki:

  Merhaba

  Babam vefat etti. Annemle beraber maaşını %50 olarak alıyoruz. Annem vefat ettiğinde maaşı tam alır mıyım yoksa yine %50 olarak almaya devam mı edeceğim.

 35. Gülser dedi ki:

  Benim babam memur emeklisiydi 2018 yılında vefaat etti. Babamın ikinci evliliğiydi ve bu evliliğinden hiç çocuğu bulunmamaktadır. Yani tek kız evlat benim.bende eşimden ayrıldım.üvey anneminde benimde hiçbiryerden gelirimiz yoktur. Ölen babamın maaşı nasıl pay edilir acaba?

 36. Emine poyraz dedi ki:

  Merhaba 1 esimle 15 yil evli kaldik vefat etti 2. Evliligimi yaptim oda vefat etti ondan bir kizim var 2. Esimden kalan maasimi kizima devredebilirmiyim? 1.esimden kalan maasida alabilirmiyim?

 37. Rabia dedi ki:

  Merhabalar ben daha önce babamın maaşını alıyordum işe girdikten sonra baba maaşım kesildi şimdi işten çıktım gerekli başvuruları yaptım tekrar bağlanması adına ne kadar sürer yaklaşık 20gündür cevap bekliyorum bir diğer sorum ise ben işe girince benim payım tamamen kesildi annem ve kardeşim kendi paylarını aldı benim payım bağlanırsa annemle kardeşimin maaşında bir azalma olacak mı yoksa kardeşim şuan ne alıyorsa bende aynı tutarı alıcam doğrumudur?

 38. Murat Menteş dedi ki:

  Memur emeklisi babam 1991 de vefat etti anneme %75 oranında dul aylığı bağlandı dedemde 1982 de bagkurdan emekli olarak vefat etti 2003de annannemin vefatından sonra bagkurdan tek çocuk olarak %25 yetim maaşı bağlandı bu oran tek hak sahibi olarak %50 olması gerekmez mıydı eğer bir yanlışlık varsa toplu ödeme durumu olurmu saygılarımla

 39. YELİZ dedi ki:

  Merhaba babam vefat etti annem sigortadan maaşını alıyor bende almak istiyorum sağlıktan yararlanmak için sorum şu baba sağken alacağı rakamla vefat ettiğinde alacağı aradaki kesilen toplu kızına veriyorlar biliyorum ben doğrumu acaba

 40. Pinar dedi ki:

  Merhaba babam emekli sandigindan memur olarak 7 sene calisip vefat etmistir. Ben dulum yetim maaşi olarak 980 tl maas baglandi sanirim babamin maasinin %50si tek yetim ben vardim annemde vefat etti ablamin esi vefat edince sende maasa gir dedim ve maaşim birden 490 oldu burda yanlislik yokmu duk yok ise 2 yetim kardese %40 olarak bağlanmazmi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet hesaplamanız doğru iki yetim olunca % 40 ar maaş bağlanır. sizin maaşınız yarı yarıya düşmüş. Yaniden hesaplanması ile ilgili itiraz dilekçesi verebilirsiniz.

  2. PNar dedi ki:

   Tesekkur ederim bazi yerlerde dul anne olmasa dahi kardesler %25 sekilde maasi paylasiyor yaziyor bende heryerde iki yetim %40 seklinde okudum cimere dilekce yazmayi dusunuyorum siz nereye yazmami dogru bulursunuz?

 41. Nilay Şahintürk dedi ki:

  Merhaba,
  4A SSK çalışanım halen aktif olarak. Emekli olduktan sonra Fabrikadan emekli olan babamdan dolayı dul/yetim aylığı alabilir miyim, henüz evli değilim.
  Teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

  1. Pinr demiroren dedi ki:

   Merhabalar, annem engelli konusamiyor 2 kez evlenmiş 2side vefat etti 2.si benim babamdi annemin babamdan aldigi maaşi bana devretmesi ve 1. Eşinden maaş alabilmesi mümkünmu ? Bunun icin illa kendisinimi basvurmasi lazim engelli oldugu icin.

 42. Bayram dedi ki:

  Annem 2008 den once bagkurdan emekli. Dedem 2011 yilinda vefat etti. Annem 2018 yilinda babamdan bosandi. Annem bagkur dedem ssk oldugu icin annem dedemin emeklisinden faydalanabilir mi

 43. gökalp dedi ki:

  babam devlet memuru ıdı 1987 yılında vefat ettı annem 1 erkek 2 kız ve babanem babamdan maas aldık yetım aylıgı ablalarım ve benım maaslarımız kesıldı sadece babanem ve annem alıyordu sımdı babanemde vefat ettı emeklı sandıgına dılekce verdık pekı sımdı annem yuzde kac oranında maas alıcak babanemın aldıgı maas dırek baglanırmı yoksa kesıntı olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bababnneniz kalan paylardan maaş alıyordu annenize Babannenizin maaşının yarısı eklenebilir.

 44. Seda ün dedi ki:

  Merhaba tek yetim benim calismiyorum sgk anne. Ve emekli sandigi baba ikiside 2018 de vefat etti aylik bağlanma oranı nedir iki maaş yarim mi alacagim yoksa iki maaş tam mi…

 45. Songül ünsal dedi ki:

  Ben babamdan yetim maaşı aliyorum esim vefaat etti icin 2000 yilindan beri aliyorum uvey annemde 2008 de vefaat bir ben aliyorum ssk tokiden ev almak isteyenlere nasil yardimci oluyor bana tokiden ev almam icin yardimci olurlarmi cevap verirseniz sevinirim

 46. sibel sahin dedi ki:

  Merhaba babam ssk emeklisi 2014 yilinda vefat etti.vefat ettiginde evli degildi.tek bekar ve calismayan kız cocugu benim.yuzde kac oraninda yetim ayligi baglanir,diğer vermis oldugunuz yazıdan anlayamadım ben.cok teşekkür ederim.

 47. Emine dedi ki:

  Merhaba, babam emekli öğretmendi, 2015 yılında vefat etti. Annem ssk emeklisi. babam vefat ettikten sonra babamdan dul maaşı alıyor. dedem ssk emeklisiydi ve 2008 yılında vefa etmişti.Annem yetim maaşı da alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Anneniz SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamaz.

  2. Arzu dedi ki:

   Baban 1998 yılında öldü annem 4a ssk dan babamin emekli maaşını alıyor. Ben eşimden ayrıldım bu arada da işten çıkarıldım işsizlik maaşı alıyorum .babamın maaşına bende girmek istiyorum işsizlik maaşım kesilirdi? Her ikisini aynı anda alabilirmiyim ?

 48. emine dedi ki:

  Merhaba. Babam öğretmen emeklisiydi, 2015 te vefat etti. annem ssk emeklisi. babamdan kalan dul maaşını alıyor annem şu anda. Dedem ssk emeklisiydi 2008 de vefat etti. yetim maaşı da alabilir mi?

 49. Gamze dedi ki:

  Gecen sene annem vefat etti emekli sandigindan emekliydi .ben tek kiz cocugu olarak maas baglandi ancak 6/20 oran gosterilmis ve benden baska maas alanda yok neden bukadar dusuk maas baglanmis olabilir yani saniyorum %30 oluyor simdiden tesekkrler

 50. Emre dedi ki:

  Merhaba,
  ben 21 yaşında açıköğretim öğrencisiyim. Babamı 07.11.2014 tarihinde kaybettik. ben çalıştığım için anneme devretmiştim hakkımı ve işten ayrıldığımda tekrar üzerime aldım sigortalı olabilmem için. bir ay önce yeni bir işe başladım ve maaşım kesildi. taahhütname doldurup başvuru yaptım tekrar alabilmek için ama iki sorum var cevaplarsanız sevinirim;
  maaşım tekrar bağlandığında yeni bir kesintiye uğrar mı?
  maaşımın bağlanmasının akabinde anneme devretsem bir problem teşkil eder mi?

 51. burcu ezginaz TÜTKMEN dedi ki:

  annemin üzerinden bakur yetim aylıgı alıyorum annem 2005 yılında ölmüş ben tek hissedarım bana bayram ikramiyesi 250 tl ödediler dogrumudur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tek yetim olarak % 50 hissesinde almanız gerekirdi yani 500 TL yatmalıydı.

  2. Efe dedi ki:

   Annem babamdan emekli maaşı alıyor babam sgk emeklisi di vefat etti annem yine babasından da yani benim dedemden de iş kazası maaş almak için başvurdu onaylandı 2 gün önce bağlandı annem aylık ne kadar maaş alacak acaba 4/8 hisse orani diyor miktarlar yazmiyor

 52. Derya dedi ki:

  Merhaba eşim 6 yıllık polis memuruydu vefat etti . Bir yaşında kızım var aylık bağlanması eşimin maaşı üstünden mi olur yoksa sosyal guvenlik kurumunun bağladığı emekli maaşı mi olur. evimiz kira kendi başımın çaresine bakabilecek bi tutar olur mu yani . Bide anne babasi da maaş almak istiyor dilekçe verdiler . Bizim alacağımız maaş üzerinden mi paya bölünecek? Paya bölünüyor sa % kaç düşüyor?

 53. Abdurrahman dedi ki:

  Babam 1998 de vefat etti bağkur ölüm aylığı 1999 Ocak itibariyle anneme ve 18 yaşını doldurmamış 4 çocuğuna da pay ediliyordu 2 kardeş 18 yaşını tamamlayınca dilekçe verilerek bu hisseler annemin hesabına aktarıldı ben 18 yaşını doldurunca dilekçe veremedim ve annemin maaşında artış olmadı şimdi dilekçe versem geriye dönük alınabilir mi

 54. zeynep dedi ki:

  Merhaba annem vefat etti ve babama ölüm aylığı bağlandı.
  20 ocakta alacağız. fakat ne kadar bağlandığını bilmiyoruz henüz elimize kağıt gelmedi.babamda emekli bu arada.
  biz 3 kız kardeşiz ama hiç kimse aylık almıyor herkez evli çünkü. ilk defa babam alacak.
  hisse oranı 4/8 yazmaktadır.
  bu durumda ne kadar bağlanır ve 4/8 hisse oranı ne demektir.
  bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim.

 55. İsmail bektaş dedi ki:

  Merhaba babam ssk dan emekli 19/11/2018 de 72 yaşında vefaat etti net maaşı 1865 tl 2019 zammı haric . Babamın maaşını annemin üzerine aktardık. anneme ne kadar maaş bağlanır birde babamın çekmiş olduğu sigortalı kredisi vardı maaşından kesilmeye devam edermi yoksa iptalmi olur yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla teşekkürler

 56. Nuray Demir dedi ki:

  İyi akşamlar. Benim babam 13 eylül 2018 de vefat etti. Babam 2008 öncesi emeklilerinden ve THY emeklisi. Kendim boşanmış bekar kızıyım. Hak sahibi tek kişi benim. Babamdan dolayı başvurduğum aylıkta şöyle bir ibare var. Tutar daha belli değil. Ama hisse oranı 4/8 olarak yazıyor. Rahmetli babamın maaşı 1800 tl idi. Bana ne kadar bağlanır. Ayrıca son çalıştığı kurum Kamu olarak görülüyor. Ve babam ssk lı işçi emeklisiydi. 4/8 oranı ne demek oluyor. Ayrıca ben bir yerde asgari ücret bazında çalışacak olursam babamdan dolayı maaş kesilirmi. Bir evladım var.

 57. adalet dedi ki:

  babam 1957 de öldü babamın karakoldo bekci olduğunu söylediler emekli olup olmadığını bilmiyorum hangi kuruma bağlı olduğunuda bilmiyorum ben şehit annesiyim annem ssk dan emekliydioda öldü annemin emeklisini alıyorum oğlumdanda şehit maaşı alyorum babamın varsa ondanda maaş alabilirmiyim bide bağlı olup olmadığını nerden öğrenebilirim tşk ederim

 58. Sibel dedi ki:

  Esimden ayrilmak uzere olan bir kadinim.rahmetli babamin maasini 2 kiz kardesimde aliyor.ben nasil hak sahibi olbilirim ve ne kadar odeme saglanir.toplu bir para alabilirmiyimm.tesekurler..

 59. Nurhan dedi ki:

  Annem 2016 da öldü sgk emeklisiydi babam da sgk emeklisi annemin maaşının 4/1 ini ben dul olduğum için alıyodum 4/3 ünü babam alıyor ben 2 ay önce emekli oldum sgk dan annemden aldığım maaş kesildi annemin maaşını tekrar alamaz mıyım? Evim kira doğum borçlanması yaparak emekli oldum tam maaş 5 yıl boyunca alamıyacağım . 5 yıl 665 tl bankaya kesilecek 1214 tl maaş bağlandı bana annemden aldığım kesilince bende tam maaş alamayınca evimde kira babamın bir katkısı yok ben tekrar annemin maaşını alamaz mıyım ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer anneniz emekli sandığı emeklisi olsaydı maaş almaya devam edebilecektiniz. Ancak mevcut durumda alabilme imkanınız bulunmuyor.

  2. Funda dedi ki:

   Merhaba
   Babam 2012 yılında bağkur emeklisi olarak vefat erri.
   3 kız kardeş çalıştığımız için yetim aylıgına başvurmadık sadece annem alıyor.
   Fakat annemin babası da vefat etti ve dedemin bağkur emekli maaşı daha yüksek
   Annem babamın maaşını bırakıp dedeminküne başvurabilir mi?
   Maaşlar arası değişiklik yapma ümkanı var mı ve bunu kaç defa tekrarlayabilir?
   Teşekkürler

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yüksek olan dedeninizin maaşına başvuru yapabilir. Sonradan babanızın maaşı yükselirse ki bu çok olası değil yine geçme hakkı var. Bununla ilgili kanunda sayı belirtilmemiş