• Ölüm Aylığı (Emekli Aylığı) Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ?


  Ölüm aylıüı hak sahiplerine nasıl pay edilir ? Birinci derece yakınlarınız sigortalı şekilde çalışıyorken herhangi bir nedenden dolayı vefat ettiğinde ölüm aylığı alabiliyor ve belli istisnaları yerine getirmediğiniz müddetçe de bu ödemeden periyodik olarak yararlanabiliyorsunuz.


  Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılan son değişikliklere göre:

  • Vefat eden kişi en az 5 yıldır sigortalı ise ve toplamda en az 900 günlük malullük, ölüm ve yaşlılık sigortaları için prim yatırmışsa
  • Yaşlılık ya da malullük maaşı için zaten hak kazanmışsa
  • Hali hazırda bağlı bulunan bir yaşlılık ya da malullük maaşı varsa ve tekrar sigortalı olarak işe başlayıp bu maaşını kestirmiş ise vefat eden kişinin yakınları ölüm aylığı

  Ancak ölüm aylığı alabilmek için ilk şartlardan bir tanesinin vefat eden kişinin geriye dönük prim borcu olmaması gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir.

  Borçlanma Yolu İle Ölüm Aylığı Alınabilinir mi?

  Yasalar bu konuda açıkça 5 yıl ve 900 prim günü şartı koymaktadır. Eğer kişi vefat etmişse ve bu arada da sözü geçen şartları henüz sağlayamamışsa yakınlarına borçlanma yolu ile eksik prim tamamlama şansı verilmeyecektir. Askerlik ve doğum gibi borçlanmalar da bu konu içine dahildir.

  Hem Eş Hem de Anne ya da Babasından Ölüm Aylığı Alabilecek Olanlar Nasıl Tercih Yapmalıdır?

  Aşağıda sizler için küçük bir liste hazırladık ve liste içerisini ölüm aylığı konusunda yapabileceğiniz tercihler ile doldurduk. Listeyi inceleyerek hem iki taraftan da alabileceğiniz ölüm aylığı şartlarını hem de sadece birini tercih edebileceğiniz şartları görebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölüm Aylığı 1. Derece Yakınlar Arasında Nasıl Paylaştırılır?

  • Vefat eden kişinin eşiyseniz ve çocuğunuz yoksa toplam tutarın %75’ini alabilirsiniz.
  • Vefat eden kişinin eşiyseniz ve Emekli Sandığı’ndan da maaş alıyorsanız toplam tutarın %50’sini alabilirsiniz.
  • Bu arada eğer 1 çocuğunuz varsa siz %60’ını, çocuğunuz ise %30’unu alabilir.
  • 2 çocuğunuz varsa siz %50’sini, çocuklarınız ise %25 – %25 toplamda %50’sini alabilirsiniz.
  • Eğer vefat eden kişinin en az 3 çocuğu bulunuyor ve eşi hala yaşıyorsa eş yine %50’yi alacaktır. Geriye kalan %50’lik meblağ ise çocuklar arasında eşit olarak bölüştürülecektir.

  Ölüm Aylığı Dışında Devletin Ne Gibi Yardımları Bulunmaktadır?

  Ölen kişinin geride bıraktığı 1. derece akrabaları için destek sunan devlet cenaze yardımı adı altında hak sahiplerine ek bir ödeme de sunmaktadır. Bu yıl yapılan belirlemelere göre 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında ödenecek olan ölüm parası ya da SGK cenaze yardımı ise 595,00 TL’dir.

  Bu para eşe, eş yoksa çocuklara ve vefat eden kişinin kardeşlerine de verilebilindiği gibi cenaze masraflarını karşıladığını yazılı olarak beyan eden kişilere de verilmektedir. Üstelik ölüm aylığı gibi 5 yıl ve 900 gün şartları aranmaksızın sadece 360 günlük sigorta primi yatmış herkese ödenebilmektedir. Ayrıca hak sahiplerinin bu parayı alması için illa da ölüm aylığı da alıyor olmasına gerek yoktur ve dolayısıyla vefat eden kişi emekli olmasa da bu ödeme alınabilinmektedir.

  İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir?

  Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

  Zorunlu BES Primleri Ne Kadar

   
  tıkla sorunu sor

  Ölüm Aylığı (Emekli Aylığı) Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Emine dedi ki:

   Merhaba, babam emekli öğretmendi, 2015 yılında vefat etti. Annem ssk emeklisi. babam vefat ettikten sonra babamdan dul maaşı alıyor. dedem ssk emeklisiydi ve 2008 yılında vefa etmişti.Annem yetim maaşı da alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamaz.

  Sorunuzu Yazın