SGK

Ölüm Aylığı Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ?

Ölüm aylıüı hak sahiplerine nasıl pay edilir ? Birinci derece yakınlarınız sigortalı şekilde çalışıyorken herhangi bir nedenden dolayı vefat ettiğinde ölüm aylığı alabiliyor ve belli istisnaları yerine getirmediğiniz müddetçe de bu ödemeden periyodik olarak yararlanabiliyorsunuz.


Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılan son değişikliklere göre:

 • Vefat eden kişi en az 5 yıldır sigortalı ise ve toplamda en az 900 günlük malullük, ölüm ve yaşlılık sigortaları için prim yatırmışsa
 • Yaşlılık ya da malullük maaşı için zaten hak kazanmışsa
 • Hali hazırda bağlı bulunan bir yaşlılık ya da malullük maaşı varsa ve tekrar sigortalı olarak işe başlayıp bu maaşını kestirmiş ise vefat eden kişinin yakınları ölüm aylığı

Ancak ölüm aylığı alabilmek için ilk şartlardan bir tanesinin vefat eden kişinin geriye dönük prim borcu olmaması gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir.

Borçlanma Yolu İle Ölüm Aylığı Alınabilinir mi?

Yasalar bu konuda açıkça 5 yıl ve 900 prim günü şartı koymaktadır. Eğer kişi vefat etmişse ve bu arada da sözü geçen şartları henüz sağlayamamışsa yakınlarına borçlanma yolu ile eksik prim tamamlama şansı verilmeyecektir. Askerlik ve doğum gibi borçlanmalar da bu konu içine dahildir.

Hem Eş Hem de Anne ya da Babasından Ölüm Aylığı Alabilecek Olanlar Nasıl Tercih Yapmalıdır?

Aşağıda sizler için küçük bir liste hazırladık ve liste içerisini ölüm aylığı konusunda yapabileceğiniz tercihler ile doldurduk. Listeyi inceleyerek hem iki taraftan da alabileceğiniz ölüm aylığı şartlarını hem de sadece birini tercih edebileceğiniz şartları görebilirsiniz.

Ölüm Aylığı 1. Derece Yakınlar Arasında Nasıl Paylaştırılır?

 • Vefat eden kişinin eşiyseniz ve çocuğunuz yoksa toplam tutarın %75’ini alabilirsiniz.
 • Vefat eden kişinin eşiyseniz ve Emekli Sandığı’ndan da maaş alıyorsanız toplam tutarın %50’sini alabilirsiniz.
 • Bu arada eğer 1 çocuğunuz varsa siz %60’ını, çocuğunuz ise %30’unu alabilir.
 • 2 çocuğunuz varsa siz %50’sini, çocuklarınız ise %25 – %25 toplamda %50’sini alabilirsiniz.
 • Eğer vefat eden kişinin en az 3 çocuğu bulunuyor ve eşi hala yaşıyorsa eş yine %50’yi alacaktır. Geriye kalan %50’lik meblağ ise çocuklar arasında eşit olarak bölüştürülecektir.

Ölüm Aylığı Dışında Devletin Ne Gibi Yardımları Bulunmaktadır?

Ölen kişinin geride bıraktığı 1. derece akrabaları için destek sunan devlet cenaze yardımı adı altında hak sahiplerine ek bir ödeme de sunmaktadır. Bu yıl yapılan belirlemelere göre 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında ödenecek olan ölüm parası ya da SGK cenaze yardımı ise 595,00 TL’dir.

Bu para eşe, eş yoksa çocuklara ve vefat eden kişinin kardeşlerine de verilebilindiği gibi cenaze masraflarını karşıladığını yazılı olarak beyan eden kişilere de verilmektedir. Üstelik ölüm aylığı gibi 5 yıl ve 900 gün şartları aranmaksızın sadece 360 günlük sigorta primi yatmış herkese ödenebilmektedir. Ayrıca hak sahiplerinin bu parayı alması için illa da ölüm aylığı da alıyor olmasına gerek yoktur ve dolayısıyla vefat eden kişi emekli olmasa da bu ödeme alınabilinmektedir.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir?

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

Zorunlu BES Primleri Ne Kadar

 

İlgili Makaleler

288 Yorum

 1. Kolay gelsin iyi günler,benim babam bağkur emeklisi iken 2006 yılında vefat etti,ben hiç yetim aylığı almadım,evlenip ayrıldıktan sonra yetim aylığı almaya başladım,annem yok öldü kardeşlerim maaş almıyor tek hak sahibi benim ve bana % 25 hisse ödemesi yapıyorlar tek hak sahibi olarak almam gereken % 50 olması gerekmiyor mu,ne yapmalıyım yardımcı olun ikramiyede aynı şekilde tek hak sahibi olmama rağmen %25 oranında 250 TL verildi,ben sadece hakkım olan % 50 hisseyi almak istiyorum lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba,

   İkametgahınızın bağlı bulunduğu sgm ye bu konu ile ilgili dilekçe yazın. ayrıca cimer den de şikayetinizi dile getirin. % 50 oranında maaş ve ikramiye almalızınız.

 2. Merhabalar ben 2002 yılından beri yetim aylığı alıyorum tek çocuğum annem 2012 yılında evlendi.Ama hisse oranım hala 25 hisse oranımın yükselmesi için talep ettim ama red cevabı aldım ne yapabilirim

  1. Merhaba,

   Tek yetim olarak % 40 oranda maaş almalısınız. Bu sgk nın vereceği bir karar değil. Yükseltmek zorundalar.

 3. Merhaba, merak ettiğim bir konu var. Annem ve teyzem vefat eden annelerinden aylık alıyor.. Annem aylık ikiye bölündüğü için çok kesinti olduğunu söylüyor.. İkisinden 300er lira olmak kaydı ile toplamda 600 TL diyor.. Acaba bu doğrumu, bu kadar kesinti mi oluyor ölen kişinin maaşı iki çocuğa bölünürken? Teşekkürler..

  1. Merhaba,

   O kadar eski sigortalıların maaşları toplamı 600 tl den fazladır. Kişi başına düşen 600 TL olabilir.

 4. merhaba dedem 6 temmuz 2019 da vefat etti. 1.700 sigorta günü var fakat emekli değil yaşlılık parası alıyordu her ay.
  kızının yani halamında sigortası yok. Çalışmıyor bekar kendisi ve 47 yaşında.
  Halamın geliri yok şuanda haklarımız nelerdir ve nasıl yararlanabiliriz.
  teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Dedenizin primi yeterli olmadığı için emekli maaşı alamamış. ancak halanızın alması için yeterli primi var. İl veya ilçe sigorta müdürlüklerine başvuru yapmalısınız.

 5. Benim annemin annesi eşinden dolayi yurt dışından maaş alıyordu annesi vefat etti. Anneme bir maaş düşer mi. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Yurt dışında emeklilerin maaşları kızlarına 25 yaşına kadar ödenmektedir. Bu nedenle yetim maaşı alamaz.

 6. İyi günler benim eşimin babası vefat etti. Eşime emekli olan babasından maas düşer mi. Teşekkür ederim

 7. Merhaba benim ayrildigim esimden 7 yasinda bir kizim var babasi yani sigortali eski esim 04 \02\2019 da is kazasinda vefat etti birde rahmetli 2018 /7 ayinda baska biriyle evlendi yani benim kizimla evlendigi kadin maasi aliyor yanliz benim anlamadigim kevlendigi kadinla kizimin hicbir akrabaligi yok kizima 100/40 diger bayan 100/60 maas aliyor bu oran yanlis degilmi maas aldigi mersin sgk mudurlugune dilekce gonderdim dogru aldigini soylediler eger bana bilgi verirseniz cok sevinirim simdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Maaş baplanma oranlarında eşin oranı kızın oranından daha yüksek. Yani evet kurumun hesaplaması kanunlara uygun. doğru bir hesaplama

 8. Benim babam 1998 senesinde vefat nedeniyle malülen emekli oldu.ve annemde 2013 te vefat ettim benim eşimden ayrılma olayım ola bilir babamdan yetim maaşı ne kadar alanilirim?

 9. Merhaba babam 2013 de vefat etti annemle babam ayrıydı babamın 1 kızı daha varmış ama nikahsız annesi ölmüş bu kızın ben şuan500 alıyorum ama o kız 1250 neden bü Türkiye toplumunda nikahla dünyaya gelmenin bedeli bunu ben anlıyamadım yardımcı olursanız sevinirim

 10. İYİ GÜNLER EŞ DURUMUNDAN MAAŞ ALMAKTAYIM İKİ ÇOCUĞUM İKİSİ DE 18 YAŞINI BU YIL İTİBARIYLA GEÇTI 18 YAŞINI TAMAMLAYAN HER İKİ ÇOCUĞUMUN DA MAAŞI KESİLDİ KENDI ALDIĞIM MAAAŞTA HER HANGİ BİR EKLEME OLMADI EKLENME İHTİMALİ VAR Mİ VARSA NE GİBİ YOL İZLEMEM GEREKİYOR CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 11. Merhaba
  Annem dedemin maaşını aliyor dul maaşı olarak annemden başka alan yok kaçta kaçını alması gerekiyor bu maaşın % 50 si mi ?

 12. Babam ve Annem vefat etti ssk emeklisiydi bu durumda ölüm parası ödeniyormu ve ne yapmam gerek 54 yaşımdayım çalışamıyorum erkek çocuğum.

 13. Merhaba babam 1997 rahmetli oldu annem babamın maaşını almaya başladı gerekli işlemlerden sonra kardeşim 18 yaşından küçük olduğu için hisse olarak eksik alıyor bilgi dahilimiz olmadığı için 18 yaş doldurdu diye devir dilekçe vermedik annem için uzun zaman sonra dilekçe versek kardeşimin hissesi geri devir olurmu annemin üzerine işte bi umut sormak istedim 2. Sorum annem babamdan dolayı emekli maaşı alıyor yeni tasa kanunda 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alabilir mi?TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba,

   Kardeşiniz maaştan düştükten sonra otomatikman artması gerekiyor. Bir artış sağlanmadı ise dilekçe ile başvuru yapın. Geriye dönük eksik ödeme yapılmış ise yapılır. Annenizin kaldığı hanede kişi başına düşen gelir 680 tl den yüksek ise 65 yaş aylığı alamaz.

 14. Merhaba

  Babam vefat etti. Annemle beraber maaşını %50 olarak alıyoruz. Annem vefat ettiğinde maaşı tam alır mıyım yoksa yine %50 olarak almaya devam mı edeceğim.

 15. Benim babam memur emeklisiydi 2018 yılında vefaat etti. Babamın ikinci evliliğiydi ve bu evliliğinden hiç çocuğu bulunmamaktadır. Yani tek kız evlat benim.bende eşimden ayrıldım.üvey anneminde benimde hiçbiryerden gelirimiz yoktur. Ölen babamın maaşı nasıl pay edilir acaba?

 16. Merhaba 1 esimle 15 yil evli kaldik vefat etti 2. Evliligimi yaptim oda vefat etti ondan bir kizim var 2. Esimden kalan maasimi kizima devredebilirmiyim? 1.esimden kalan maasida alabilirmiyim?

 17. Merhabalar ben daha önce babamın maaşını alıyordum işe girdikten sonra baba maaşım kesildi şimdi işten çıktım gerekli başvuruları yaptım tekrar bağlanması adına ne kadar sürer yaklaşık 20gündür cevap bekliyorum bir diğer sorum ise ben işe girince benim payım tamamen kesildi annem ve kardeşim kendi paylarını aldı benim payım bağlanırsa annemle kardeşimin maaşında bir azalma olacak mı yoksa kardeşim şuan ne alıyorsa bende aynı tutarı alıcam doğrumudur?

 18. Memur emeklisi babam 1991 de vefat etti anneme %75 oranında dul aylığı bağlandı dedemde 1982 de bagkurdan emekli olarak vefat etti 2003de annannemin vefatından sonra bagkurdan tek çocuk olarak %25 yetim maaşı bağlandı bu oran tek hak sahibi olarak %50 olması gerekmez mıydı eğer bir yanlışlık varsa toplu ödeme durumu olurmu saygılarımla

 19. Merhaba babam vefat etti annem sigortadan maaşını alıyor bende almak istiyorum sağlıktan yararlanmak için sorum şu baba sağken alacağı rakamla vefat ettiğinde alacağı aradaki kesilen toplu kızına veriyorlar biliyorum ben doğrumu acaba

 20. Merhaba babam emekli sandigindan memur olarak 7 sene calisip vefat etmistir. Ben dulum yetim maaşi olarak 980 tl maas baglandi sanirim babamin maasinin %50si tek yetim ben vardim annemde vefat etti ablamin esi vefat edince sende maasa gir dedim ve maaşim birden 490 oldu burda yanlislik yokmu duk yok ise 2 yetim kardese %40 olarak bağlanmazmi ?

  1. Merhaba,

   evet hesaplamanız doğru iki yetim olunca % 40 ar maaş bağlanır. sizin maaşınız yarı yarıya düşmüş. Yaniden hesaplanması ile ilgili itiraz dilekçesi verebilirsiniz.

  2. Tesekkur ederim bazi yerlerde dul anne olmasa dahi kardesler %25 sekilde maasi paylasiyor yaziyor bende heryerde iki yetim %40 seklinde okudum cimere dilekce yazmayi dusunuyorum siz nereye yazmami dogru bulursunuz?

 21. Merhaba,
  4A SSK çalışanım halen aktif olarak. Emekli olduktan sonra Fabrikadan emekli olan babamdan dolayı dul/yetim aylığı alabilir miyim, henüz evli değilim.
  Teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

  1. Merhabalar, annem engelli konusamiyor 2 kez evlenmiş 2side vefat etti 2.si benim babamdi annemin babamdan aldigi maaşi bana devretmesi ve 1. Eşinden maaş alabilmesi mümkünmu ? Bunun icin illa kendisinimi basvurmasi lazim engelli oldugu icin.

 22. Annem 2008 den once bagkurdan emekli. Dedem 2011 yilinda vefat etti. Annem 2018 yilinda babamdan bosandi. Annem bagkur dedem ssk oldugu icin annem dedemin emeklisinden faydalanabilir mi

 23. babam devlet memuru ıdı 1987 yılında vefat ettı annem 1 erkek 2 kız ve babanem babamdan maas aldık yetım aylıgı ablalarım ve benım maaslarımız kesıldı sadece babanem ve annem alıyordu sımdı babanemde vefat ettı emeklı sandıgına dılekce verdık pekı sımdı annem yuzde kac oranında maas alıcak babanemın aldıgı maas dırek baglanırmı yoksa kesıntı olurmu

  1. Merhaba,

   Bababnneniz kalan paylardan maaş alıyordu annenize Babannenizin maaşının yarısı eklenebilir.

 24. Merhaba tek yetim benim calismiyorum sgk anne. Ve emekli sandigi baba ikiside 2018 de vefat etti aylik bağlanma oranı nedir iki maaş yarim mi alacagim yoksa iki maaş tam mi…

 25. Ben babamdan yetim maaşı aliyorum esim vefaat etti icin 2000 yilindan beri aliyorum uvey annemde 2008 de vefaat bir ben aliyorum ssk tokiden ev almak isteyenlere nasil yardimci oluyor bana tokiden ev almam icin yardimci olurlarmi cevap verirseniz sevinirim

 26. Merhaba babam ssk emeklisi 2014 yilinda vefat etti.vefat ettiginde evli degildi.tek bekar ve calismayan kız cocugu benim.yuzde kac oraninda yetim ayligi baglanir,diğer vermis oldugunuz yazıdan anlayamadım ben.cok teşekkür ederim.

 27. Merhaba, babam emekli öğretmendi, 2015 yılında vefat etti. Annem ssk emeklisi. babam vefat ettikten sonra babamdan dul maaşı alıyor. dedem ssk emeklisiydi ve 2008 yılında vefa etmişti.Annem yetim maaşı da alabilir mi?

  1. Merhaba,

   Anneniz SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamaz.

  2. Baban 1998 yılında öldü annem 4a ssk dan babamin emekli maaşını alıyor. Ben eşimden ayrıldım bu arada da işten çıkarıldım işsizlik maaşı alıyorum .babamın maaşına bende girmek istiyorum işsizlik maaşım kesilirdi? Her ikisini aynı anda alabilirmiyim ?

 28. Merhaba. Babam öğretmen emeklisiydi, 2015 te vefat etti. annem ssk emeklisi. babamdan kalan dul maaşını alıyor annem şu anda. Dedem ssk emeklisiydi 2008 de vefat etti. yetim maaşı da alabilir mi?

 29. Gecen sene annem vefat etti emekli sandigindan emekliydi .ben tek kiz cocugu olarak maas baglandi ancak 6/20 oran gosterilmis ve benden baska maas alanda yok neden bukadar dusuk maas baglanmis olabilir yani saniyorum %30 oluyor simdiden tesekkrler

 30. Merhaba,
  ben 21 yaşında açıköğretim öğrencisiyim. Babamı 07.11.2014 tarihinde kaybettik. ben çalıştığım için anneme devretmiştim hakkımı ve işten ayrıldığımda tekrar üzerime aldım sigortalı olabilmem için. bir ay önce yeni bir işe başladım ve maaşım kesildi. taahhütname doldurup başvuru yaptım tekrar alabilmek için ama iki sorum var cevaplarsanız sevinirim;
  maaşım tekrar bağlandığında yeni bir kesintiye uğrar mı?
  maaşımın bağlanmasının akabinde anneme devretsem bir problem teşkil eder mi?

 31. annemin üzerinden bakur yetim aylıgı alıyorum annem 2005 yılında ölmüş ben tek hissedarım bana bayram ikramiyesi 250 tl ödediler dogrumudur

  1. Merhaba,

   Tek yetim olarak % 50 hissesinde almanız gerekirdi yani 500 TL yatmalıydı.

  2. Annem babamdan emekli maaşı alıyor babam sgk emeklisi di vefat etti annem yine babasından da yani benim dedemden de iş kazası maaş almak için başvurdu onaylandı 2 gün önce bağlandı annem aylık ne kadar maaş alacak acaba 4/8 hisse orani diyor miktarlar yazmiyor

 32. Merhaba eşim 6 yıllık polis memuruydu vefat etti . Bir yaşında kızım var aylık bağlanması eşimin maaşı üstünden mi olur yoksa sosyal guvenlik kurumunun bağladığı emekli maaşı mi olur. evimiz kira kendi başımın çaresine bakabilecek bi tutar olur mu yani . Bide anne babasi da maaş almak istiyor dilekçe verdiler . Bizim alacağımız maaş üzerinden mi paya bölünecek? Paya bölünüyor sa % kaç düşüyor?

 33. Babam 1998 de vefat etti bağkur ölüm aylığı 1999 Ocak itibariyle anneme ve 18 yaşını doldurmamış 4 çocuğuna da pay ediliyordu 2 kardeş 18 yaşını tamamlayınca dilekçe verilerek bu hisseler annemin hesabına aktarıldı ben 18 yaşını doldurunca dilekçe veremedim ve annemin maaşında artış olmadı şimdi dilekçe versem geriye dönük alınabilir mi

 34. Merhaba annem vefat etti ve babama ölüm aylığı bağlandı.
  20 ocakta alacağız. fakat ne kadar bağlandığını bilmiyoruz henüz elimize kağıt gelmedi.babamda emekli bu arada.
  biz 3 kız kardeşiz ama hiç kimse aylık almıyor herkez evli çünkü. ilk defa babam alacak.
  hisse oranı 4/8 yazmaktadır.
  bu durumda ne kadar bağlanır ve 4/8 hisse oranı ne demektir.
  bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim.

 35. Merhaba babam ssk dan emekli 19/11/2018 de 72 yaşında vefaat etti net maaşı 1865 tl 2019 zammı haric . Babamın maaşını annemin üzerine aktardık. anneme ne kadar maaş bağlanır birde babamın çekmiş olduğu sigortalı kredisi vardı maaşından kesilmeye devam edermi yoksa iptalmi olur yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla teşekkürler

 36. İyi akşamlar. Benim babam 13 eylül 2018 de vefat etti. Babam 2008 öncesi emeklilerinden ve THY emeklisi. Kendim boşanmış bekar kızıyım. Hak sahibi tek kişi benim. Babamdan dolayı başvurduğum aylıkta şöyle bir ibare var. Tutar daha belli değil. Ama hisse oranı 4/8 olarak yazıyor. Rahmetli babamın maaşı 1800 tl idi. Bana ne kadar bağlanır. Ayrıca son çalıştığı kurum Kamu olarak görülüyor. Ve babam ssk lı işçi emeklisiydi. 4/8 oranı ne demek oluyor. Ayrıca ben bir yerde asgari ücret bazında çalışacak olursam babamdan dolayı maaş kesilirmi. Bir evladım var.

 37. babam 1957 de öldü babamın karakoldo bekci olduğunu söylediler emekli olup olmadığını bilmiyorum hangi kuruma bağlı olduğunuda bilmiyorum ben şehit annesiyim annem ssk dan emekliydioda öldü annemin emeklisini alıyorum oğlumdanda şehit maaşı alyorum babamın varsa ondanda maaş alabilirmiyim bide bağlı olup olmadığını nerden öğrenebilirim tşk ederim

 38. Esimden ayrilmak uzere olan bir kadinim.rahmetli babamin maasini 2 kiz kardesimde aliyor.ben nasil hak sahibi olbilirim ve ne kadar odeme saglanir.toplu bir para alabilirmiyimm.tesekurler..

 39. Annem 2016 da öldü sgk emeklisiydi babam da sgk emeklisi annemin maaşının 4/1 ini ben dul olduğum için alıyodum 4/3 ünü babam alıyor ben 2 ay önce emekli oldum sgk dan annemden aldığım maaş kesildi annemin maaşını tekrar alamaz mıyım? Evim kira doğum borçlanması yaparak emekli oldum tam maaş 5 yıl boyunca alamıyacağım . 5 yıl 665 tl bankaya kesilecek 1214 tl maaş bağlandı bana annemden aldığım kesilince bende tam maaş alamayınca evimde kira babamın bir katkısı yok ben tekrar annemin maaşını alamaz mıyım ?

  1. Merhaba,

   Eğer anneniz emekli sandığı emeklisi olsaydı maaş almaya devam edebilecektiniz. Ancak mevcut durumda alabilme imkanınız bulunmuyor.

  2. Merhaba
   Babam 2012 yılında bağkur emeklisi olarak vefat erri.
   3 kız kardeş çalıştığımız için yetim aylıgına başvurmadık sadece annem alıyor.
   Fakat annemin babası da vefat etti ve dedemin bağkur emekli maaşı daha yüksek
   Annem babamın maaşını bırakıp dedeminküne başvurabilir mi?
   Maaşlar arası değişiklik yapma ümkanı var mı ve bunu kaç defa tekrarlayabilir?
   Teşekkürler

  3. Merhaba,

   Yüksek olan dedeninizin maaşına başvuru yapabilir. Sonradan babanızın maaşı yükselirse ki bu çok olası değil yine geçme hakkı var. Bununla ilgili kanunda sayı belirtilmemiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı