• Ölüm Aylığı (Emekli Aylığı) Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ?

  Ölüm aylıüı hak sahiplerine nasıl pay edilir ? Birinci derece yakınlarınız sigortalı şekilde çalışıyorken herhangi bir nedenden dolayı vefat ettiğinde ölüm aylığı alabiliyor ve belli istisnaları yerine getirmediğiniz müddetçe de bu ödemeden periyodik olarak yararlanabiliyorsunuz.


  Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılan son değişikliklere göre:

  • Vefat eden kişi en az 5 yıldır sigortalı ise ve toplamda en az 900 günlük malullük, ölüm ve yaşlılık sigortaları için prim yatırmışsa
  • Yaşlılık ya da malullük maaşı için zaten hak kazanmışsa
  • Hali hazırda bağlı bulunan bir yaşlılık ya da malullük maaşı varsa ve tekrar sigortalı olarak işe başlayıp bu maaşını kestirmiş ise vefat eden kişinin yakınları ölüm aylığı

  Ancak ölüm aylığı alabilmek için ilk şartlardan bir tanesinin vefat eden kişinin geriye dönük prim borcu olmaması gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir.

  Borçlanma Yolu İle Ölüm Aylığı Alınabilinir mi?

  Yasalar bu konuda açıkça 5 yıl ve 900 prim günü şartı koymaktadır. Eğer kişi vefat etmişse ve bu arada da sözü geçen şartları henüz sağlayamamışsa yakınlarına borçlanma yolu ile eksik prim tamamlama şansı verilmeyecektir. Askerlik ve doğum gibi borçlanmalar da bu konu içine dahildir.

  Hem Eş Hem de Anne ya da Babasından Ölüm Aylığı Alabilecek Olanlar Nasıl Tercih Yapmalıdır?

  Aşağıda sizler için küçük bir liste hazırladık ve liste içerisini ölüm aylığı konusunda yapabileceğiniz tercihler ile doldurduk. Listeyi inceleyerek hem iki taraftan da alabileceğiniz ölüm aylığı şartlarını hem de sadece birini tercih edebileceğiniz şartları görebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölüm Aylığı 1. Derece Yakınlar Arasında Nasıl Paylaştırılır?

  • Vefat eden kişinin eşiyseniz ve çocuğunuz yoksa toplam tutarın %75’ini alabilirsiniz.
  • Vefat eden kişinin eşiyseniz ve Emekli Sandığı’ndan da maaş alıyorsanız toplam tutarın %50’sini alabilirsiniz.
  • Bu arada eğer 1 çocuğunuz varsa siz %60’ını, çocuğunuz ise %30’unu alabilir.
  • 2 çocuğunuz varsa siz %50’sini, çocuklarınız ise %25 – %25 toplamda %50’sini alabilirsiniz.
  • Eğer vefat eden kişinin en az 3 çocuğu bulunuyor ve eşi hala yaşıyorsa eş yine %50’yi alacaktır. Geriye kalan %50’lik meblağ ise çocuklar arasında eşit olarak bölüştürülecektir.

  Ölüm Aylığı Dışında Devletin Ne Gibi Yardımları Bulunmaktadır?

  Ölen kişinin geride bıraktığı 1. derece akrabaları için destek sunan devlet cenaze yardımı adı altında hak sahiplerine ek bir ödeme de sunmaktadır. Bu yıl yapılan belirlemelere göre 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında ödenecek olan ölüm parası ya da SGK cenaze yardımı ise 595,00 TL’dir.

  Bu para eşe, eş yoksa çocuklara ve vefat eden kişinin kardeşlerine de verilebilindiği gibi cenaze masraflarını karşıladığını yazılı olarak beyan eden kişilere de verilmektedir. Üstelik ölüm aylığı gibi 5 yıl ve 900 gün şartları aranmaksızın sadece 360 günlük sigorta primi yatmış herkese ödenebilmektedir. Ayrıca hak sahiplerinin bu parayı alması için illa da ölüm aylığı da alıyor olmasına gerek yoktur ve dolayısıyla vefat eden kişi emekli olmasa da bu ödeme alınabilinmektedir.

  İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir?

  Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

  Zorunlu BES Primleri Ne Kadar

     tıkla sorunu sor

  Ölüm Aylığı (Emekli Aylığı) Hak Sahiplerine Hangi Oranda Pay Edilir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Recai dedi ki:

   Merhaba babam 1997 rahmetli oldu annem babamın maaşını almaya başladı gerekli işlemlerden sonra kardeşim 18 yaşından küçük olduğu için hisse olarak eksik alıyor bilgi dahilimiz olmadığı için 18 yaş doldurdu diye devir dilekçe vermedik annem için uzun zaman sonra dilekçe versek kardeşimin hissesi geri devir olurmu annemin üzerine işte bi umut sormak istedim 2. Sorum annem babamdan dolayı emekli maaşı alıyor yeni tasa kanunda 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alabilir mi?TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz maaştan düştükten sonra otomatikman artması gerekiyor. Bir artış sağlanmadı ise dilekçe ile başvuru yapın. Geriye dönük eksik ödeme yapılmış ise yapılır. Annenizin kaldığı hanede kişi başına düşen gelir 680 tl den yüksek ise 65 yaş aylığı alamaz.

  2. Pinar dedi ki:

   Merhaba babam emekli sandigindan memur olarak 7 sene calisip vefat etmistir. Ben dulum yetim maaşi olarak 980 tl maas baglandi sanirim babamin maasinin %50si tek yetim ben vardim annemde vefat etti ablamin esi vefat edince sende maasa gir dedim ve maaşim birden 490 oldu burda yanlislik yokmu duk yok ise 2 yetim kardese %40 olarak bağlanmazmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evet hesaplamanız doğru iki yetim olunca % 40 ar maaş bağlanır. sizin maaşınız yarı yarıya düşmüş. Yaniden hesaplanması ile ilgili itiraz dilekçesi verebilirsiniz.

  3. gökalp dedi ki:

   babam devlet memuru ıdı 1987 yılında vefat ettı annem 1 erkek 2 kız ve babanem babamdan maas aldık yetım aylıgı ablalarım ve benım maaslarımız kesıldı sadece babanem ve annem alıyordu sımdı babanemde vefat ettı emeklı sandıgına dılekce verdık pekı sımdı annem yuzde kac oranında maas alıcak babanemın aldıgı maas dırek baglanırmı yoksa kesıntı olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bababnneniz kalan paylardan maaş alıyordu annenize Babannenizin maaşının yarısı eklenebilir.

  4. Emine dedi ki:

   Merhaba, babam emekli öğretmendi, 2015 yılında vefat etti. Annem ssk emeklisi. babam vefat ettikten sonra babamdan dul maaşı alıyor. dedem ssk emeklisiydi ve 2008 yılında vefa etmişti.Annem yetim maaşı da alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamaz.

   2. Arzu dedi ki:

    Baban 1998 yılında öldü annem 4a ssk dan babamin emekli maaşını alıyor. Ben eşimden ayrıldım bu arada da işten çıkarıldım işsizlik maaşı alıyorum .babamın maaşına bende girmek istiyorum işsizlik maaşım kesilirdi? Her ikisini aynı anda alabilirmiyim ?

  5. burcu ezginaz TÜTKMEN dedi ki:

   annemin üzerinden bakur yetim aylıgı alıyorum annem 2005 yılında ölmüş ben tek hissedarım bana bayram ikramiyesi 250 tl ödediler dogrumudur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim olarak % 50 hissesinde almanız gerekirdi yani 500 TL yatmalıydı.

  6. Abdurrahman dedi ki:

   Babam 1998 de vefat etti bağkur ölüm aylığı 1999 Ocak itibariyle anneme ve 18 yaşını doldurmamış 4 çocuğuna da pay ediliyordu 2 kardeş 18 yaşını tamamlayınca dilekçe verilerek bu hisseler annemin hesabına aktarıldı ben 18 yaşını doldurunca dilekçe veremedim ve annemin maaşında artış olmadı şimdi dilekçe versem geriye dönük alınabilir mi

  7. zeynep dedi ki:

   Merhaba annem vefat etti ve babama ölüm aylığı bağlandı.
   20 ocakta alacağız. fakat ne kadar bağlandığını bilmiyoruz henüz elimize kağıt gelmedi.babamda emekli bu arada.
   biz 3 kız kardeşiz ama hiç kimse aylık almıyor herkez evli çünkü. ilk defa babam alacak.
   hisse oranı 4/8 yazmaktadır.
   bu durumda ne kadar bağlanır ve 4/8 hisse oranı ne demektir.
   bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim.

  8. İsmail bektaş dedi ki:

   Merhaba babam ssk dan emekli 19/11/2018 de 72 yaşında vefaat etti net maaşı 1865 tl 2019 zammı haric . Babamın maaşını annemin üzerine aktardık. anneme ne kadar maaş bağlanır birde babamın çekmiş olduğu sigortalı kredisi vardı maaşından kesilmeye devam edermi yoksa iptalmi olur yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla teşekkürler

  9. Nuray Demir dedi ki:

   İyi akşamlar. Benim babam 13 eylül 2018 de vefat etti. Babam 2008 öncesi emeklilerinden ve THY emeklisi. Kendim boşanmış bekar kızıyım. Hak sahibi tek kişi benim. Babamdan dolayı başvurduğum aylıkta şöyle bir ibare var. Tutar daha belli değil. Ama hisse oranı 4/8 olarak yazıyor. Rahmetli babamın maaşı 1800 tl idi. Bana ne kadar bağlanır. Ayrıca son çalıştığı kurum Kamu olarak görülüyor. Ve babam ssk lı işçi emeklisiydi. 4/8 oranı ne demek oluyor. Ayrıca ben bir yerde asgari ücret bazında çalışacak olursam babamdan dolayı maaş kesilirmi. Bir evladım var.

  10. adalet dedi ki:

   babam 1957 de öldü babamın karakoldo bekci olduğunu söylediler emekli olup olmadığını bilmiyorum hangi kuruma bağlı olduğunuda bilmiyorum ben şehit annesiyim annem ssk dan emekliydioda öldü annemin emeklisini alıyorum oğlumdanda şehit maaşı alyorum babamın varsa ondanda maaş alabilirmiyim bide bağlı olup olmadığını nerden öğrenebilirim tşk ederim

  11. Sibel dedi ki:

   Esimden ayrilmak uzere olan bir kadinim.rahmetli babamin maasini 2 kiz kardesimde aliyor.ben nasil hak sahibi olbilirim ve ne kadar odeme saglanir.toplu bir para alabilirmiyimm.tesekurler..

  12. Nurhan dedi ki:

   Annem 2016 da öldü sgk emeklisiydi babam da sgk emeklisi annemin maaşının 4/1 ini ben dul olduğum için alıyodum 4/3 ünü babam alıyor ben 2 ay önce emekli oldum sgk dan annemden aldığım maaş kesildi annemin maaşını tekrar alamaz mıyım? Evim kira doğum borçlanması yaparak emekli oldum tam maaş 5 yıl boyunca alamıyacağım . 5 yıl 665 tl bankaya kesilecek 1214 tl maaş bağlandı bana annemden aldığım kesilince bende tam maaş alamayınca evimde kira babamın bir katkısı yok ben tekrar annemin maaşını alamaz mıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer anneniz emekli sandığı emeklisi olsaydı maaş almaya devam edebilecektiniz. Ancak mevcut durumda alabilme imkanınız bulunmuyor.

   2. Funda dedi ki:

    Merhaba
    Babam 2012 yılında bağkur emeklisi olarak vefat erri.
    3 kız kardeş çalıştığımız için yetim aylıgına başvurmadık sadece annem alıyor.
    Fakat annemin babası da vefat etti ve dedemin bağkur emekli maaşı daha yüksek
    Annem babamın maaşını bırakıp dedeminküne başvurabilir mi?
    Maaşlar arası değişiklik yapma ümkanı var mı ve bunu kaç defa tekrarlayabilir?
    Teşekkürler

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek olan dedeninizin maaşına başvuru yapabilir. Sonradan babanızın maaşı yükselirse ki bu çok olası değil yine geçme hakkı var. Bununla ilgili kanunda sayı belirtilmemiş

  Sorunuzu Yazın