SSK

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Kadın çalışanlar doğum yapmalarının ardından, sigortalı oldukları taktirde SGK’ya borçlanmaları mümkündür. Bu borçlanmanın kaç gün olabileceği de yasaların belirlediği sınırlar içerisinde kendine yer bulmaktadır. Doğum borçlanmasının hesaplanmasında da bazı kriterler gözetilmektedir. Üç çocuğa kadar kadınların doğum borçlanması yapmaları mümkün olmaktadır. Üç çocuğu bulunan bir kadın en çok 2160 gün borç yapabilmektedir. Bu kadar gün size fazla gelirse daha az olarak da alınabilir.


Doğum borçlanması için kredi veren bankalar konusuna girmeden önce doğum borçlanmasının kapsamını açıklamakta yarar vardır. Doğum izni, doğumdan önce ve sonra kadınların aldıkları, bu süre içerisinde SGK sisteminin dışında kalacakları bir haktır. Ancak SGK’ya yapılan başvurular sonucunda doğum borçlanması yaparak bu süreci hizmet günlerinden olarak saydırmaları mümkün olabilmektedir. Kısaca, doğum borçlanmasıyla erken emeklilik gibi bir durum olmaz, pirim günü kazanmış olursunuz.

Doğum Borçlanması Yapabilmek İçin Gerekli Olan Koşullar

 • Doğum öncesinde kadının bir sigorta başlangıcının olması gerekir.
 • Doğumdan sonraki dönemde adına prim ödenmemiş olmalıdır.
 • Borçlanacağı süre boyunca çocuğun hayatta kalması lazımdır.
 • İlk doğumun ardından iki sene tamamlanmadan ikinci doğumunu da yapan sigortalı kadın, ilk doğumuyla ikinci doğuma kadarki süre ve ikinci doğumdaki hakkı olan iki yılın toplamı kadar olmak üzere borçlanabilmektedir.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır

Doğum borçlanmasının hesaplanışı, sigortalı kadınların primlerine günlük kazançlarının alt ve üst sınırlarının arasında olmak kaydıyla belirlenecek günlük kazançtan %32’si üzerinden yapılmaktadır. Yani eğer, 01 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğum borçlanması için başvuru yapmanız durumunda ödemeniz gereken günlük asgari tutar 21,64 TL olacaktır. Yine bu tarihler arasında yapmış olduğunuz başvuruda ödemeniz gereken günlük azami tutar da 162,32 TL olacaktır.

Bu tutarın ödenebilmesi için doğum borçlanması için kredi veren bankalar araştırılarak bir çıkış yolu bulunabilmektedir. Yine yukarıda açıkladığımız hususlara göre çocuk sayısıyla orantılı olarak genel değerlendirme yaparsak şu sayısal verilere ulaşmak mümkündür:

 • 1 çocuğa yapılan doğum borçlanmasında: 580,80 TL toplam
 • 2 çocuğa yapılan doğum borçlanmasında:  31.161,60 TL toplam
 • 3 çocuğa yapılan doğum borçlanmasında: 46.742,40 TL toplam

Doğum borçlanması yapabileceğiniz gün sayısı konusuna da değinmek icap ederse çocuk sayısına göre değişim görülmesi mümkündür. Buna göre:

 • 1 çocuk için olan doğum borçlanmasında: 720 gün
 • 2 çocuk için olan doğum borçlanmasında: 1440 gün
 • 3 çocuk için olan doğum borçlanmasında: 2160 gün olarak hesaplanmaktadır.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılmaktadır

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar konusundan önce sıralamaya uygun olması açısından doğum borçlanmasının başvuru aşamalarını kısaca açıklayalım. Kadın çalışanların bu uygulama için kanunun belirli sayılarınca, çalışmasının geçmiş olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmaları mümkündür. Gereken belgeler ise kimlik fotokopisi ve doğum borçlanması başvuru formundan ibarettir. Gerekli şartları karşılayan herkes, bu doğum borçlanması fırsatından yararlanabilmektedir.

Bir diğer konu da doğum borçlanması yaparak erken emekliliğin mümkün olup olmadığıdır. Pek çok kişi bu işlem ile erkenden emekli olabileceğini düşünür. Fakat durum böyle değildir. Doğum borçlanması yapmanız emekli olmanız gereken yaşı değiştirmemektedir. Yalnızca çalışır durumda olmadığınız zamanlarda oluşacak eksik primlerinizi tamamlamanızı sağlamaktadır. Bu primleri ödemeniz yararlı olacağından doğum borçlanması için kredi veren bankalar vasıtasıyla parayı temin etmeniz gerekli olabilmektedir.

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Doğum borçlanması olarak geçen, eksik primlerin ödenmesi esasına dayanan sistem için, 2017 yılından beri bazı bankalar kredi verebilmektedir. Bu konuda hem 2017 yılında hem de 2018 yılında yaptığı çalışmalarıyla öne çıkan banka, Ziraat Bankası’dır. Birtakım şartların sağlanması karşılığında elverişli faiz imkanlarıyla bu konuda hizmet sunmaya devam etmektedir. Doğum borçlanması için kredi veren bankalar denildiği zaman da yine akla gelen ilk isimdir.

Doğum borçlanması için kredi çekmek denildiği zaman akla gelen banka olan Ziraat Bankası ile SGK arasında işbirliğine dayanan bir protokol imzalanmıştı. Bu sözleşmeyle banka, bu alanda öncülerden sayılmaya başlanmıştır. buraya yapılan başvurular çoğunlukla onaylanmaktadır. Verilen diğer kredilere göre daha az detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Kredinin kabul oranı %90 oranlarında olabilmektedir. 2017 yılında yalnızca Ziraat Bankası bu krediyi veriyorken 2018 yılında durum değişmiştir.

Ziraat Bankası’ndan başka, doğum borçlanması için kredi veren bankalar arasında sayılması gereken bankalar şunlardır:

 • İş Bankası
 • Halk Bankası

Yukarıda saydığımız bankaların SGK ile sözleşme imzalamaları gerekmiştir. Bu bankalar haricinde doğum borçlanması kredisi veren bankalardan söz etmek çok da mümkün olmamaktadır. Yine de başka bankalardan ihtiyaç kredisi adıyla kredi çekmek ve borcun ödenmesi söz konusu olabilmektedir. Bankaları araştırırken faiz oranlarını karşılaştırmanız faydalı olacaktır. Bu kredi son yıllarda daha çok bilinmeye başladığından zamanla doğum borçlanması kredisini veren bankaların daha da çoğalması beklenmektedir.

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar konusunu açıkladıktan sonra merak edilen başka bir husus olan, doğum borcunun taksitlendirilerek ödenip ödenemeyeceğine gelelim. Doğum borçlanması için başvurunun hemen ardından ödeme için size verilen süre bir aydır. Bu süre zarfında ödeme yapmazsanız başvurunuz iptal edilmektedir. Ve tutarı peşin ödemeniz gerekir, taksit yapılmaz. Fakat siz borcun bir kısmını ödeyerek ödediğiniz kadar günün primini satın alabilirsiniz.

SSK Doğum Parası Başvurusu

Kadınların Süt İzni

Süt Parası Başvurusu, Süt Parası Nasıl Alınır

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Doğum borçlanmasını şimdi veren banka varmı benim yüzde 59 engelim var 726 gunum var 3 cocugum var malulen emekli olmak istiyon ama doğum borçlanmasını oducrk durumum yok bunun için doğum borclanmadini oducrk banka varmi

  1. Merhaba,

   Maalesef direkt bu adla kredi verilmiyor. Böyle bir taslak hazırlanmıştı. Ancak hayata geçmedi. Kredi notunuz iyi ise ihtiyaç kredisi ile ödeyebilirsiniz.

 2. Bir çocuk için doğum borçlanması adı altında kredi çekmek istiyorum.en uygun doğum borçlanma kredisini hangi banka veriyor.ödemw planı nasıldır

  1. Merhaba,

   Özellikle doğum borçlanması adı altında kredi yok. Mevcut durumda en düşük krediler Ziraat bankasında.

 3. EŞİM 31.18.00 TL DOĞUM BORÇLANMASI YATIRINCA EMEKLİ OLACAK
  ZAMANIMIZ 2019 OCAK SONUNDA DOLUYOR BU SÜREDE HANGİ BANKADAR KREDİ ALIRIZ

 4. Merhabalar bugün annem için doğum borçlanması yaptık, belki birilerine yardımcı olur diye bu yorumu yapıyorum.. Annem 2 çocuk için çocuk başı 720 gün toplamda 1440 gün borçlanma yaptı toplam ödemesi 31,580 tl tuttu tek seferde istenilen bankadan havale yaptık sgk ya. Yalnız ne yazıkki hiçbir bankada doğum borçlanması için ılımlı bir yaklaşım yada daha düşük faiz ile karşılaşmadık. Bu tutarı karşılamak içinde malumunuz tüketici kredisi kullandık. Soru sormak isteyenler buradan yazabilirler yardımcı olmaya çalışırım..

 5. Merhaba doğum borçlanması ödeyip emekliye ayrılmak istiyorum doğum borçlanmasına hangi bankalar kredi veriyor yardımcı olurmusunuz?

  1. Merhaba,

   Bir ara düzenleme ile ilgili konuşuldu ama hayata geçmedi. Yani şu an kurumun anlaşmalı olduğu bir banka yok. ancak devlet bankaları bu konuda daha ılımlı yaklaşıyorlar.

 6. yaşımı doldurmuş eksik primi olan ve doğum borçlanması ile borcunu kapatabilen biri olarak bankadan doğum borçlanması adı altında kredi kullandığım zaman geri ödemesini bağlanacağım emekli maaşı ile ödeyebilirmiy ve banka maaş bağlanma gününe kadar beklermi bilgi verrimisiniz lütfen emekli olmadan kredi ödemesini yapacak bir gelirim yok maalesef

 7. Mrb. 2 çocuk doğum borçlanması ile eşim 22-08-2018 de emekli olacak, ancak 31180 TL. bedeli 31-07-2018 de biten SGK banka anlaşması bitiyor dendi.bu anlaşmanın uzatılması olabilirmi! Olmazsa ne yapmalıyız?

 8. Merhabalar annem için doğum borçlanması yapıp emekli yapmak istedik fakat ziraat bankası dahil olmak üzere hiçbir banka kredi kartı kullanmadığı için puan gözükmediği ve kredi çıkmadığını söylediler. Bununla ilgili olarak kanun veya SGK nın sitesinde bulabileceğimiz bir yazı mevcut mudur.

 9. şu an çalışmıyorum doğum borçlanması yaparak emekli olabiliyorum ..hangi bankadan kredi alabilirim

  1. Merhaba,

   Ziraat ve Halk bankası bu konuda diğer bankalara göre daha fazla imkanlar sağlıyor.

 10. doğum borçlanması için başvuran kişinin kredi notu düşük ise ne olacak,yani borçlanmayı hakeden bir annenin kredi için gitti banka bu duruma göremi değerlendirme yapacak,yoksa bankadaki kredi notuna göremi

 11. ŞU ANDA DOĞUM BORÇLANMASI İÇİN KREDİ KULLANABİLECEĞİMİZ BANKALAR HANGİLERİ ZİRAAT BANKASI ANLAŞMASINI BİTTİĞİ SEKLİNDE CEVAP VERMEKTE

 12. Merhabalar.. Doğum Borçlanması için ziraat Bankasından kredi çekmek istiyoum diğer bankalarda olan kredilerim engel olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu