SSK

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli

SSK Ne Kadar Geçerli

Açılımı Sosyal Sigortalar Kurumu olan SSK, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren bir Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Sosyal Sigortalar Kurumu, 2006 yılında yeni bir yasa, yani Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilmesi gerekli görülmüştür. İşten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli sorusunda yer alan Sosyal Sigortalar Kurumu, geliri az olan bireylerin, başkalarına muhtaç olma durumunu engellemek amacıyla faaliyete geçen bir Sosyal Güvenlik Kurumu’dur.

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun Görevleri Nelerdir?

İşten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli sorusundaki Sosyal Sigortalar Kurumu’nun bireylerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için birtakım görevleri vardır. İşten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli sorusunda yer alan Sosyal Sigortalar Kurumu’nun amacı Türkiye’deki sosyal sigortacılık alanından, eşit, ilkeli, kolay erişimi sağlanacak, dünya sigortacılık alanındaki standartlara uygun sürdürebilen bir sosyal güvenlik sistemi oluşturmak ve bu güvenlik siteminin devamlılığını sağlamaktır. İşten ayrıldıktan sona SSK ne kadar geçerli sorusunda bulunan, SSK’nın bazı görevleri de mevcuttur, SSK’nın görevleri ilgili Bakanlık tarafından yasalarla belirlenmiştir, bu görevler şöyledir;

 • Ülkenin ulusal kalkınma yasaları ve devletin belirlemiş olduğu politikaların yıllık programlarının önceliğine yer verilerek sosyal güvenlik politikalarını uygulamak ve sosyal güvenlik politikaların daima geliştirilmesi açısından çalışmalar yapmak ve bu çalışmaların devamlılığını sağlamak.
 • İşten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli sorusunda Sosyal Sigortalar Kurumu’nun belirlemiş olduğu yasalar, SGK’nın görevleri arasında yer alan gerçek ve tüzel kişilere ait hak ve sorumlulukları, ilgili kişileri bilgilendirmek, gerçek ve tüzel kişilere ait olan hak ve sorumluluklarının kullanılması ve bu sorumlulukların hayat geçirilmesini sağlamak.
 • Sosyal devletin görevlerinden biri olan sosyal güvenlik ile ilgili durumlarda, diğer ülkelerdeki sosyal güvenlik konularında geliştirdikleri yenilikleri belirlenmek, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile gerekli olan durumlarda işbirliği gerçekleştirmek, diğer ülkelerle gerektiğinde yapılacak olan sosyal güvenlik konusunda, ilgili sözleşmelerin maddelerine göre çalışmalar yürütmek, sosyal güvenlik konusu ile ilgili diğer ülkelerle imzalanan anlaşmaların maddelerini uygulamak, anlaşma maddelerini hayata geçirmek.
 • İşten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli sorusu Sosyal Sigortalar Kurumu’nun görevleri arasında yer almaktadır. Devletin belirlemiş olduğu sosyal güvenlik konusunda yeni bir uygulama kapsamında, kamu kurumları arasındaki iş birliğinin oluşmasını ve kurumlar arasından birlikte hareket edilmesini sağlamak.
 • Sosyal Sigortalar Kurumu ilgili kanunlar ve diğer konulardaki kanunlar ile kuruma verilen her türlü görevi gerçekleştirmek.

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerlidir?

Türkiye vatandaşları sağlık ve gelirle alakalı mağduriyeti yaşamaması için Sosyal Sigortalar Kurumu kurulmuştur. Sosyal Sigortalar Kurumu’na çalışmaya başladığınız günden itibaren sigorta primleriniz, çalıştığınız kurum tarafından ödenir, siz de anlaşmalı hastanelerden ya da diğer sağlık kuruluşlarından yararlanabilirsiniz. Eğer işten ayrılırsanız, ne olur, ödenen primler ne kadar süre size kolaylık sağlar gibi sorular merak edilen sorulardandır. İşten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli sorusunda, eğer son 1 yılda 90 gün ve daha fazla priminiz ödenmiş ise, 100 gün muayene, eczane ve diğer sağlık alanlarındaki kuruluşlardan yararlanabilirsiniz. İşvereniniz tarafından ödenen sigorta primleriniz, 90 günden az bir sürede yatırılmışsa, sadece 10 gün süresi içerisinde muayene, eczane ve diğer sağlık alanlarındaki kuruluşlardan yararlanabilirsiniz. İşten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli sorusunda yer alan işten ayrıldıktan 10 gün dolduktan sonra 11. gün farklı bir sektörde ya da alanda bulacağınız işte, tekrar SSK primlerinizin yatırılması gerekmektedir.

Shares:

3 Yorumlar

 • Haluk
  08.12.2016

  Benim 801 günlük sigortam var işten ayrldım 4 ay oldu ssk yatmıyo 4 aydır hastanede yararlanbilirmiyim

  Cevapla
 • Meral
  27.09.2016

  Selamlar ben isten cikarilalim 6 ay oldu ben muaye ve eczaneden faydalanabilirmiyim teşekkürler

  Cevapla
 • Fikret
  24.09.2016

  Ben yurt disindayim SSK borclarimi ogrenmek istiyorum fakat sifre almam gerektigini soyluyor internet nasil alirim ?

  ve yurt disi borclarimi odemek isiyorum bunun yollari nedir ?

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir