• İş-Kur İşsizlik Maaşı Başvurusu 2018

  Belirli bir süre çalıştıktan sonra işsiz kalma sorunu yaşayan vatandaşlar için ödenen maaş, işsizlik maaşı olarak isimlendirilmektedir. Vatandaşların işsiz kalma sonucunda yaşamış oldukları mağduriyetin giderilmesi noktasında devletin İş – Kur vasıtasıyla ödemiş olduğu bu maaşı alabilmek için belirli bir süre çalışılmış olması şart olmaktadır. Bu noktada işsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşına başvurular nasıl yapılır? Ya da İş-Kur İşsizlik başvurusu 2018 yılında nasıl yapılır? Tarzında sorunların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yine 2018 yılı itibariyle işsizlik maaşlarının ne kadar olduğuna dair sorular da sıkça dillendirilen sorular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda; işsizlik maaşına dair dillendirilen pek çok soruya yanıt bulmanız mümkün olmaktadır.


  İş-Kur İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları

  İşsizlik maaşı, işsiz kalanlara belirli bir süre olarak ödenen devlet desteğidir. İşsizlik maaşından yararlanmak için; aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekli olmaktadır. Bunlar;

  • İşsiz kalındıktan sonraki süreyi takip eden ilk 30 gün içinde başvuruda bulunmak
  • Son 120 günlük süre içerisinde prim ödemiş olmak
  • Gerekli olan çalışma şartlarına sahip olmasına rağmen, kendi isteği dışında ve kabahati olmadan işini kaybetmiş olmak
  • Son 3 sene içerisinde toplamda 600 gün süreyle işsizlik primi yatırmış olmak

  İş-Kur İşsizlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

  Çalışan bireylerin çalışma olanaklarının son bulmasının ardından gerekli şartları yerine getirmeleri koşuluyla işsizlik maaşı almaya hak kazandıkları bilinmektedir. Bu noktada işsizlik maaşı başvuru işleminin nereye yapılacağı hususunda farklı sorular akıllara gelmektedir. Bu sorunun yanıtı esasında oldukça basittir. Zira adından da anlaşılacağı üzere İş-Kur işsizlik maaşı başvurusu, başvurucuya en yakın olan İŞKUR birimine yapılmaktadır. Ayrıca yine İŞKUR merkezleri haricinde, kurumun internet adresi üzerinden de online olarak işsizlik maaşı başvurusu yapılabilmektedir. Bu doğrultuda  www.iskur.com.tr adresi üzerinden ilgili yerlerin doldurulması aracılığıyla başvuru işleminin yapılması mümkün olmaktadır.

  2018 Yılı İşsizlik Maaşlar Ne Kadardır?

  2018 yılı itibariyle işsizlik maaşlarının ödenmesi söz konusu olduğunda maaşların miktarının belirlenmesinde en temel kriterin, sigorta primleri olduğu bilinmektedir. İşsizlik maaşı 2018 yılında hesaplanırken, ilgili sigortalının son 4 aya ait olan prim ödemelerindeki kazanç miktarı dikkate alınmaktadır. Bu doğrultuda ortaya çıkan ödenek miktarının ise; belirlenmiş olan brüt asgari ücretin %80’inini geçmemesi gerekmektedir. Yine ortaya çıkan işsizlik maaşı miktarından damga vergisinin de kesildiği bilinmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında en düşük işsizlik maaşının 2018 yılı itibariyle; 805. 44 kuruş olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. En yüksek işsizlik maaşı ise; 1610. 88 kuruş olduğu bilinmektedir.

  2018 İş-Kur İşsizlik Maaşı ve Sigortasının Kapsamı

  İşsizlik sigortası söz konusu olduğunda, 5510 sayılı; Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gündeme gelmektedir. Kanunda belirtilen hususlar dikkate alındığında aşağıdaki sigortalıların İŞKUR işsizlik maaşı ve sigortası kapsamında yer almaları mümkün olmaktadır:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Dolmuş, ticari taksi ya da benzer alanlarda çalışanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan alanlarda kısmi süreli olarak iş sözleşmesiyle 1 ya da birden fazla işveren tarafından çalıştırılan kişiler. ( ay içerisinde çalıştıkları gün sayısı toplamda 10 günden az olsa bile)
  • Kısmi süreli olarak iş sözleşmesi düzenlenerek çalışmış olan sigortalılar

  İşsizlik Maaşı Ödeneğinin Süresi

  İşsizlik ödeneğinin geçerlilik süresi söz konusu olduğunda karşımıza farklı süreler çıkabilmektedir. Zira işsizlik ödeneğinin geçerlilik süresi, hizmet akdinin feshedildiği süreden önceki 3 yıl içerisinde ödenmiş olan prim gün sayısı ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. İŞKUR işsizlik maaşı 2018 yılı itibariyle aşağıdaki koşullar ve süreler baz alınarak ödenmektedir;

  • 600 gün sigorta primi yatırılmış olan çalışanlara toplamda 180 gün ödeme yapılır
  • Toplamda 900 gün sigorta primi yatırılmış olan çalışanlara toplam 240 gün ödeme yapılır
  • Toplamda 1080 gün süreyle sigorta primi yatmış olan sigortalı işsizlere 300 gün ödeme yapılır

  Ülkemizde işsizlik maaşından yararlanan sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çalışanların işsiz kalmaları sonucunda orta çıkan mağduriyetlerin giderilmesi noktasında işsizlik maaşının oldukça önemli bir işlevi bulunduğu bilinmektedir. Bu noktada asıl önemli olan husus ise, çalışanların sigortalı çalışma hususunda bilinçlenerek, sigorta primlerinin düzenli olarak ödenip ödenmediğini kontrol etmeleridir.

  İş-Kur Maaşları 2018

  İşsizlik Maaşı Hesaplama 2018

  İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 2018 ?  tıkla sorunu sor

  İş-Kur İşsizlik Maaşı Başvurusu 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. muhterem çetin dedi ki:

   işsizlik maaşı başvuru sonucunu öğrenmek istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşkura giriş yapıp takip edebilirsiniz. Ya da Alo 170 hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın