İŞKUR

2019 İş-Kur İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İşsizlik maaş için başvuruda bulunmak 2019 şartlarına uyum sağlayan işçilere İş-kur tarafından sağlanan haklar arsında yer almaktadır. Herhangi bir kasıt unsuru olmadan;


 • İstekliliği olan,
 • Sağlığı yerinde olan,
 • Yeteneklilik sahibi olmalarına karşı hizmet akitlerine son verilen işçiler İş-kura başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

İşsizlik maaşları işçilerin gelirlerinin kesilmesi sonucu uğradıkları mağduriyeti geçici bir süre gidermek adına verilmektedir. İşsizlik maaşından yararlanmak için yapılacak başvurular iş akdinin feshinden sonra gerçekleşmesi gerekir. Yapılacak başvurular İş-kur merkezlerine şahsen ya da internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Online olarak yapılacak başvurular için giriş yapılabilecek internet adresleri şunlardır;

Belirtilen adreslere giriş yapılarak başvuru işlemi internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İşsizlik maaşına başvuru belgeleri iş akdinin feshinden sonraki 30 günlük süre içerisinde hazırlanarak iş-kur birimlerine teslim edilmelidir. İş-kura şahsen yapılacak müracaatlarda istenen belgeler şunlardır;

Sponsorlu Bağlantılar


 • İşsizlik maaşı talep dilekçesi
 • İşten ayrılış bildirgesi
 • Kimlik belgesi

İnternet üzerinden yapılacak başvurular e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden yapılacak başvurularda İş-kura ayrı bir belge teslim edilmesine gerek bulunmamaktadır.

2019 İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaş ödenekleri sigortalı çalışanlar için geçici olarak verilen bir güvence sistemidir. Yasaların belirlediği şartlar doğrultusunda verilen işsizlik maaşları kendi kusur ve istekleri dışında işlerini kaybeden sigortalılara geçici bir süre destek olmaktadır. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartlara sahip olan işçiler işsiz kaldıkları dönemde kanun kapsamında işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar.

2019 İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir ?

2019 yılında değişen şartlara göre sigortasız işsizlerin maaştan yararlanması için uyum sağlaması gereken durumlar şunlardır;

 • Sigortalı çalışan bir kişinin kendi istek ve kusuru dışında işini kaybederek işsiz kalması durumunda,
 • Sigortalı çalışan bir kişinin işten ayrılmadan önceki 120 gün süreli hizmet döneminde aktif olarak çalışmış olması durumunda,
 • Sigortalı çalışan kişinin işten ayrılarak hizmet akdine son verildiği tarihten önceki son 3 yılı kapsayan dönemde en az 600 gün süre ile işsizlik sigorta priminin ödenmiş olması durumunda,
 • Hizmet akdine son verildiği tarihten sonraki 1 aylık süre içerisinde İŞKUR birimlerine başvuruda bulunması durumlarına uyum sağlanması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır

İşsizlik maaşları PTT şubelerinden ödenmektedir. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler belirtilen tarihte PTT şubelerine kimlik belgeleri ile müracaat ederek maaşlarını alabilmektedir. Yapılan ödemeleri her ayın 5. Günü hesaplarından çekebilen işçiler işsizlik maaşlarını 6 aylık süre içerisinde çekmelidir.

6 ay süresince alınmayan maaşlar İş-kur emanet hesaplarına iade edilmektedir. Daha sonra maaşlarını emanetten almak için İş-kura başvurarak dilekçe ile talepte bulunmak gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde çekilmeyen maaşlar için yapılacak başvurularda ilk başvuru esnasında yapılan işlemler tekrar edilmektedir.

İşsizlik Maaşı ile Elde Edilen Haklar

İşsizlere İş-kur tarafından sağlanan haklar bulunmaktadır. Sigortalı çalışma hayatına son verilerek işsiz kalan kişiler gerekli şartları sağlayarak maaş alırken İş-kur tarafından kendilerine sağlanan diğer haklar şunlardır;

 • İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler maaş aldıkları süre boyunca genel sağlık sigortası kapsamına dahil olmaktadır.
 • Genel sağlık sigortasından yararlanma hakkına sahip olan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilere bu haktan yararlanmaktadır.
 • Yeni bir iş bulmasına yardımcı olunmaktadır.
 • Sigortasız işçilerin mesleki geliştirme, yetiştirme ve meslek edinme kurslarına katılım hakları bulunmaktadır.

İşsizlik Ödeneği Alırken Neler Yapılmalıdır

İşsizlik maaş hakkı devam ettiği süre boyunca maaştan faydalanan kişilerin uymakla yükümlü olduğu bazı kurallar bulunmaktadır. İşsizlik maaşı alımı devam ettiği süre içerisinde maaştan faydalanan işçilerin yapmakla yükümlü olduğu durumlar şunlardır;

 • İkametgâh değişikliği durumlarında İş-kur birimlerine bilgi verilmelidir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumlarından yaşlılık aylığının alınmaması gerekir
 • Yurtdışına çıkılması ve silah altına alınması gibi durumları yaşayan kişilerin İş-kura bildirmesi gerekir.

İşçini alınan mahkeme kararı ile işe iade edilmesi ya da bir işte çalışmaya başlaması durumlarında 15 günlük süre içerisinde İş-kur birimlerine bilgi vermesi zorunlu olmaktadır.

Kişilerin kendi kusurları sonucu yapılmayan bilgilendirmelerdeki eksiklik ve yanlışlıklardan kaynaklanan işsizlik maaş ödenekleri yasal faiz uygulanarak geri alınmaktadır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

2019 İşsizlik maaşı tavan oranı brüt 2.046,72 TL’dir. Sigortalı işsiz olarak nitelendirilen kişiler işsiz kaldıkları süre boyunca aldıkları ödeneklerin miktarları asgari ücret brüt tutarının en fazla %80 oranı olmaktadır. Ödenen maaş tutarları hiçbir şekilde asgari ücret brüt tutarının %80 oranını aşmamaktadır. Örneğin;

 • Prime esas 4 aylık kazancının aylık ortalaması 8.000 TL olan işçilerin,
 • Brüt aylık işsizlik maaşları 3.200 TL olmaktadır.
 • Yapılan damga vergisi kesinti tutarı 24.28 TL’dir.
 • İşçinin alacağı işsizlik maaş tutarı 3.175,72 TL olmaktadır.

İşsizlik Maaşı Hesaplama

Sigortasız işçilerin maaş hesaplamaları maaş almaya hak kazandıkları an itibarı ile 3 yıl içerisinde yatırılmış olan işsizlik prim günlerine göre değişmektedir. İşsizlik maaş hesaplamalarında işçinin işten ayrıldığı tarihten önceki son 4 aylık sürede prime esas kazancının aylık ortalamasına göre yapılmaktadır. Maaş hesaplama sistemi ortalama 4 aylık kazancın brüt tutarı üzerinden yapılmakta ve ortalamalar işçilerin kazançlarına göre değişiklik göstermektedir.

 • İşsizlik prim günlerine göre maaş ödeme süreleri belirlenmektedir. Buna göre;
 • Son üç yıl içerisinde 600 gün prim ödemesi bulunan bir işçi 6 ay süresince maaş almaktadır.
 • Son üç yıl içerisinde 900 gün prim ödemesi bulunan bir işçi 8 ay süresince maaş almaktadır.
 • Son üç yıl içerisinde 1080 gün prim ödemesi bulunan bir işçi 10 ay süresince maaş almaktadır.

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilmez

İşsizlik sigortası kapsamında olmayan sigortalılar işsizlik ödeneklerinden yararlanamazlar. İşsizlik sigortasından yararlanamayan başlıca kişiler şunlardır;

 • Memur olarak ve TSK personel kanununa bağlı olarak çalışanlar,
 • Hakimler ve savcılar Kanununa tabi olarak çalışanlar,
 • Bağ Kur’a bağlı olarak çalışanlar,
 • Hizmet akdine dayalı olarak çalışmayanlar,
 • Askerlik hizmetini yapan er ya da erbaşlar ve yedek subay okulunda öğrenci olanlar,
 • Staja tabi olan bütün öğrenciler,
 • Ceza ve infaz kurumunda çalıştırılmakta olan hükümlü kişiler,
 • Sendika ve konfederasyonda görevli olanlar ve sendika başkanlığına seçilmiş olanlar,
 • Birden fazla işverene sahip olan kişiler (tiyatro, film, gösteri, ses, müzik, resim, heykel ve benzeri işleri ile uğraşanların hizmet akdi ile çalışanlar) işsizlik maaş ödeneklerinden yararlanamamaktadır.

İş-kur İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik başvuru ve maaş sorgulamaları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. İşsiz kalan kişilere maddi destek olmak için devlet tarafından verilen destekten yararlanmak isteyen kişiler başvurularını e-devlet üzerinden yapabilir. Aynı zamanda işsizlik maaş sorgulamalarını e-devlet üzerinden gerçekleştirebilir.

E-devlet sistemi İŞKUR bölümünden yapılan sorgulamalar ile işsizlik maaşını öğrenebilen kişiler aynı zamanda maaş almak için başvuru yapabilmektedir.

Yapılan sorgulamalar sırasında sistem tarafından istenen bilgilerin girilmesi ile başvuru gerçekleştirilir. Online olarak yapılacak başvuru ve maaş sorgulamaları için sisteme giriş yapılmasını sağlayacak olan şifreye ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi olmayan kişilerin PTT şubelerinden şifre temin etmeleri gerekir.

Şifre ve T.C. kimlik numaraları ile kimlik doğrulaması yapan kişilerin sisteme girişi sağlanmaktadır. Internet üzerinden yapılan sorgulamalar kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

İş-Kur Maaşları

İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba,

   İşkura giriş yapıp takip edebilirsiniz. Ya da Alo 170 hattını arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı