SSK

SSK, SGK Prim Hesaplama Nasıl Yapılır ?

SSK ve SGK prim hesaplaması online olarak yapılabilmektedir. SGK prim hesaplama yapmak için:


 • SSK ve SGK prim hesaplama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.
 • E-devlet sistemine girmek için turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Sisteme TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile girilmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra arama kısmına Prim yazmak gerekmektedir.
 • Ardından bu alan üzerinden işe ilk giriş tarihi, sigortanın yattığı tarih bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
 • Toplam ödenen prim gün sayısının yanı sıra maaştan yapılan kesintiler ve brüt kazançlar hakkında da bilgi sahibi olunmaktadır.

Sisteme giriş yapmak için e-devlet şifresi olmayan vatandaşlar, PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilmektedir.

SSK, SGK Prim Hesaplama Nereden Yapılır?

SSK ve SGK prim hesaplamaları bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yaparak, prim gün sayısı ve prim hesaplamaları yapılmaktadır. E-devlet uygulaması cep telefonlarına indirilebilir ve bu alandan da sorgu yapılabilir. Prim hesaplama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yapmak için:

 • Öncelikli olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmektedir.
 • Sisteme TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılabilmektedir. Mobil imza ve banka imzalar ile de kmlik doğrulama işlemleri yapılabilmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu alanına tıklamak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden SSK için 4A, Bağkur için 4B ve Emekli Sandığı için 4C alanı tıklanmalıdır.
 • Bu alan üzerinden tüm hizmet dökümü sorgulanabilmektedir.

 SSK Prim Gün Sayısı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK için prim gün sayısı sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine giren vatandaşlar, tüm sigorta kolları için sorgulama yapabilmektedir. Bunun çin izlenmesi gereken adımlar:

 • SSK kapsamında çalışan vatandaşlar 4A sorgusu yapmalıdır. Bunun için e-devlet sistemi üzerinden arama bölümüne 4A yazılmalıdır.
 • Bağ-Kur kapsamında çalışan vatandaşlar 4B sorgusu yapmalıdır. Bunun için arama bölümüne 4B yazılmalıdır.
 • Emekli Sandığı kapsamında çalışan kişiler e-devlet sayfası üzerinden arama bölümüne 4C yazmalıdır.

E-devlet sistemi üzerinden sigorta kolu seçildikten sonra hizmet dökümü sorgusu saniyeler içerisinde yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden prim gün sayısı ve dökümanları yazıcı aracılığı ile çıkarılabilmektedir. Bu belgeler, resmi belge niteliğinde kabul edilmektedir. Ancak bunun için belgelerin barkodlu olarak çıkarılmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

SSK Toplam Prim Gün Sayım Kaç?

SSK toplam prim gün sayısı 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışan vatandaşlar için SGK ve e-devlet sayfalarından görülmektedir. Vatandaşlar bu sistemler üzerinden toplam prim sayılarını öğrenebilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapmak için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alınmaktadır. PTT şubelerinden satın alınan şifreler zarfla verilmektedir. İlk kez sisteme giren vatandaşlar için bu şifrenin değişmesi gerekmektedir. SGK prim hesaplama ve toplam prim gün sayısını öğrenme için:

 • E-devlet sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne sigorta kolunun yazılması gerekmektedir.
 • Bağ-Kur sigorta kolu kapsamında çalışan kişiler de yine e-devlet sistemi üzerinden emeklilik sorgusu ve toplam prim gün sayısını sorgulayabilmektedir. E-devlet üzerinden Bağkur hizmet dökümüne giriş yapan vatandaşlar, 4B seçeneği tıklayarak kalan gün sayısını ve yatan toplam prim günlerini öğrenebilir.

TC ile SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC kimlik numarası ile toplam prim günü sorgulama E-devlet aracılığı ile yapılmaktadır. Ancak yalnızca TC kimlik numarası ile sorgu yapmak mümkün değildir. Güvenlik sebebiyle TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi de gerekmektedir. E-devlet şifresi, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına verilmektedir. İlk kez şifre alacaklar ya da e-devlet şifresini unutan vatandaşlar PTT şubeleri üzerinden e-devlet şifresi satın alabilmektedir. Sisteme giriş yaparken, e-devlet kapısı şifrenin değişmesini talep edecektir. Vatandaşın yeni şifresini belirledikten sonra sisteme girmesi mümkün olmaktadır. Sisteme girdikten sonra sayfanın ortasında bulunan arama  bölümüne ‘’Prim Sorgulama’’ yazmak ve enter kısmına basmak gerekmektedir. Bu alan üzerinden toplam prim gün sayısı ve iş yerinin yatırdığı toplam prim gün sayıları sorgulanmaktadır.

Toplam Sigortalılık Süresi Nasıl Öğrenilir?

Toplam sigortalı olma süresi emeklilik hesaplaması yapmak için önem teşkil etmektedir. Vatandaşın çalıştığı her gün için sigortanın yatması gerekmektedir. İşverenlerin yasal bir zorunluluğu olan sigorta ödemeleri, vatandaşın emeklilik döneminde maaş almasını sağlayacaktır. İşverenin sigorta yapmaması ya da prim günlerini eksik yatırması durumunda yasal olarak suçlu kabul edilmektedir. Sigortasız olarak çalışmak ya da düşükten sigortalı olarak gösterilmek emekli maaşının eksik yatmasına yol açacaktır. Bundan dolayı da toplam sigortalılık süresinin analizin yapılması ve sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir.

SSK İşe Giriş Nereden Sorgulanır?

SSK ile işe giriş sorgulama işçilerin sorumluluğundadır. İşverenler her çalışanı için işe giriş bildirgesini SGK’ya iletmek durumundadır. Bu yasal bir zorunluluktur. Ancak durumu kontrol etmek ve sorgulamak işçinin sorumluluğundadır. Vatandaş, işe başladıktan sonra ne zaman girişinin yapıldığı online olarak sorgulayabilmektedir. Bunun yanı sıra sigorta primlerinin zamanında ödenip ödenmediği ve eksik yatıp yatmadığı gibi tüm detayları online olarak sorgulamak mümkün olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile işe giriş sorgulamak için:

 • E-devlet sistemi olan turkiye.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmektedir.
 • E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır.
 • Şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubeleri aracılığı ile şifre temin edebilir.
 • Şifreyi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz.
 • Bu alan üzerinden hizmet dökümü kısmına tıklanmalıdır.
 • Tüm zamanların hizmet dökümü ve son 3 aya ait hizmet dökümü seçenekleri arasından uygun olan seçilmelidir.
 • Bu alan üzerinden işe giriş ve prim gün sorgulama yapılabilmektedir.

SGK Dökümü Nasıl Alınır?

SGK hizmet dökümü almak için e-SGK ve E-devlet üzerinden işlem yapmak gerekmektedir. SGK üzerinden online olarak alınan belgeler resmi belge olarak kabul edilmektedir.  E-devlet sistemi üzerinden SSK prim sorgulama işlemlerinin dışında bütün hizmet ve bilgi sorgulamalarını da online olarak saniyeler içerisinde yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumları kapsamında Emekli Sandığı (4C), Bağ-Kur (4B) ve SSK (4A) sigorta kolları için e-devlet kapısından işlemler yapılmaktadır. Bu alan üzerinden:

 • İşe giriş tarihi sorgusu,
 • Provizyon sorgulama,
 • Borç sorgulama,
 • Bağ-Kur borç sorgulama,
 • SGK Hizmet dökümü sorgulama,
 • Emeklilik ile ilgili bilgiler,
 • Prim gün sayısı,
 • Toplam hizmet gün sayısı,
 • SGK prim toplam gün sayısı,
 • İşe başlama tarihi sorgulama işlemleri yapılmaktadır.

SGK Borç Sorgulama Nereden Yapılır?

SGK’dan borç sorgulama işlemleri web üzerinden yapılmaktadır. Borç sorgulama işlemleri için resmi sistem ise SGK ödeme alanı olmaktadır. Bunun dışında sadece ödeme yapmak için geçmiş ve ödenmiş tüm borçlar da bu alan üzerinden sorgulanabilmektedir. SGK prim hesaplama ise:

 • SGK borç sorgulama işlemleri için sgk.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden borç sorgulama kısmına tıklanmalıdır.
 • Ardından kredi kartı bilgilerini girerek borçlar ödenebilmektedir. Banka kartları ya da BKM Express üzerinden de borçların ödenmesi mümkündür.

TC Kimlik No İle SSK / SGK Sorgulama Şifresiz

4/A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama

SGK / SSK İşe Giriş Tarihi Sorgulama ve Öğrenme

İlgili Makaleler

126 Yorum

 1. 1987 ssk girişim şuan 3100 günüm var 3600 günü doldurunca pirim ödemeyi birakcem kaç yaşında emekli olurum

  1. Merhaba,

   2014 sonrası 3600 günü dolduran erkekler 60 yaşında emekli olabiliyor.

  2. Vergi mükellefi deyilim 5 sene once vergi dairesini kapatdim ama ticaret o da kaydim halen devam ediyor bundan dolayi benden bagkur talep edilmekde acaba dogrumu

 2. 2007 sigorta girişliyilim 3945 gün prim günüm var eşimden emekli yim prim iadesi almak istiyorum nekadar alırım

  1. Merhaba,

   Emeklilik şartlarınız arasında olan 58 yaşına gelmedikçe iade almanız mümkün değil.

  1. Merhaba,

   Eski tarihli primlerin sadece emeklilik ile ilgili kısmı iade ediliyor. Bilgiler olmadan hesaplama yapabilmemiz mümkün değil.

 3. 05.03.1972 doğumlu bir bayanım. 01.05.1990 sigorta girişim var. Toplamda 2290 gün prim ödemem var. 1990 da 2.745.000,00 TL. 1991 de 7.055.800,00 TL.. 1992 de 13.103.700,00TL. 1993 de 23.073.450,00TL. 1994 de 31.282.000,00TL. 1995 de 59.052.520,00TL. 2010 da 4.486,95 TL. 2011 de 4.606,43TL. P.E.K/Bsmk Dğr /Ek Gstrg gözüküyor. Emeklilik yaşı 46 yaziyor. Su an 48 yaşındaydı.Sgk. Dan prim geri ödemesi alabilirmiyim. Tahminen ne kadar alırım. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   emekli olabilmeniz için en az 3600 gün prime ihtiyacınız var. emeklilik yaşınızı da doldurduğunuza göre iade talep etme hakkınız var. İade hesaplamasında kuruma özel katsayılar mevcut olduğundan iade hesaplaması yapmamız mümkün olamıyor.

 4. ayda 8 gün çalışmak üzere ssk emeklisi bir kapıcı ile anlaşacağız
  bunun için ne kadar ssk primi ödememiz gerekir.SSK girişini nasıl yapacağız.

 5. merhaba 01,04.2003 sigorta başlangıcım var şuanda 4540 prim günüm var,kaç yıl daha çalışıp emeklilik hakkını kazanmış olurum.teşekkürler hale aktif çalışanım.kolay gelsin

 6. merhaba.. istisna akdi sözleşmesi çerçevesinde almanya ya işçi götürmek istiyoruz .
  ssk primleri ne kadar ödenecektir.

 7. Merhaba,

  2019 yılı full time asgari ücreti ile çalışan kişinin;
  1) Günlük SGK primi ne kadar?
  2) Aylık sigorta primi ne kadar?

  2019 yılı part time (30 saat) asgari ücreti ile çalışan kişinin;
  1) Günlük SGK primi ne kadar?
  2) Aylık sigorta primi ne kadar?

  2018 yılı full time asgari ücreti ile çalışan kişinin;
  1) Günlük SGK primi ne kadar?
  2) Aylık sigorta primi ne kadar?

  2018 yılı part time (30 saat) asgari ücreti ile çalışan kişinin;
  1) Günlük SGK primi ne kadar?
  2) Aylık sigorta primi ne kadar?

  1) Eksik alınan maaşları hesaplamak için brüt ücret günlük tutarı 85,28 TL’den mi hesaplanır?
  YOKSA
  2) Net ücret günlük tutarı 67,37 kuruştan mı hesaplanır?

 8. merhaba.. 5675 gün 25 yıl tamamlayıp 54 yaşı beklemekteyim .. bu arada çalışıyorum yatan primlerim 6300 civarında .. fazla olan primimi nasıl alırım ? bu durum devam eden çalışma ve iş durumunu etkiler mi Teşekkürler .. fazla primi geri ödemek için belli bir yaş koşulu olabilir mi

  1. Merhaba,

   Yatırdığınız fazla primleri emekliliği hakedecek kadar prime sahip olduğunuz için geri alamzınız. Prim iadesi emeklilik yaşı gelmesine rağmen yeterli prime sahip olmayanlar için yapılmaktadır.

 9. merhaba ben yüksek ücretle çalışan biriyim fazla sgk primi varmı yokmu nasıl öğrenebilirim hesalama nasıl yapılır.

  1. Merhaba,

   1408 gün prim 2019 için en düşük 31,98 TL den; 45.027,84 tl ödenmesi gerekmektedir.

 10. 2010 temmuz – 2013 Haziran arasi calistigim is yerimin 2010 da 1 aylık 、 2011 deyse 6 aylik sigorta yatirdigini öğrendim. Benim hakkimi alabilmek icin yapmam izlemem gereken yol nelerdir. Tesekkurler.

 11. Merhaba, ben 2005 sigorta girişliyim toplam 2123 günüm var, yaşım 36 , geri ödemesi yapılırmı bana acaba. Sigortalı çalışmıyorum ve Bağ-Kur ile hiç işim olmadı.

 12. Merhabalar, ben asgeri ücretle özel bir firmada çalışmaktayım işe giriş tarihim 23.12.2018 Sigortamı başlatmadığını dün itibariyle öğrendim 1 nisan itibariye işten çıkıyorum sigorta ücretimi elden vereceğini söyledi giriş tarihimden çıkış tarihime kadar almam gereken sigorta parası ne kadardır bilgi verebilirseniz sevinirim teşekkürler.

 13. Merhaba 1642 prim günüm var bunu ödemesini almak istitorum ortalama tahmini ne kadar alabilirim acaba çok ihtiyacım var cevap berirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Sigorta başlangıcınıza göre hesaplanan emeklilik yaşını doldurmadan iade alamazsınız.

  2. Yaşımı doldurdum 58 doğumluyum günlerim eksik bu yaştan sonra çalışamam durumum da müsait değil parayada ihtiyacım var ortalama bi tutar söylerseniz sevinirim

 14. MERHABA 6600 GÜNÜM VAR 5300 GÜNDEN NİSAN 1 EMEKLİ OLUCAM ARDAKİ FAZLA GÜNLERİ GERİ ALABİLİRMİYİM SAYGILAR

 15. Merhaba bi yakinim rahmetli oldu kanserden vefaat etti 98 yilinda girisi ve toplamda 565 gunu var emeklilik yada kucuk cocuklari var maas icin ugrastik ama olmadi simdi ssk pirimlerini almak istiyoruz ne kadar ucret oder ssk 565 gune yardimcinolurmusunuz

  1. Merhaba,

   erkek ise askerlik kadın ise doğum borçlanması hakkı vardı. sanırım borçlanma hakkı yok. İade talebinizden sonra sadece emeklilik için ödenen primler iade edilir. Çok bir rakam çıkmaz ama net birşey söylememiz mümkün değil.

 16. Merhabalar
  Çalıştığım şirket 1600 tl asgari ücret üzerinden 18 günlük sigorta primini elden ödeme yapicaklar bana yapmaları gereken ödeme ne kadar olmali ve nasıl hesaplanıyor teşekkürler.

  1. Merhaba,

   3 günlük prim ödenir. Asgari ücretten ise 2018 yılı için 2.029,50 /30 *3 = 202,95 BRÜT MAAŞ ÜZERİNDEN PRİM YATIRILACAKTIR.

 17. merhaba annem 23.01.2009 tarihinden bu günü kadar sigortalı çalışmakta 21.09.1962 doğumlu.kendisi 2020 yılında 58 yaşını dolduracağı için ve de 2020 yılında işten ayrılmayı düşündüğü için ssk primlerini toptan geri almak istiyor.SSK ya sorduk 58 yaşını beklememizi belirttiler.Merak ettiğimiz durum şu anda 3367 prim günü mevcut çalışmaya devam edicek kısmet olursa bu toplam prim tutarları ne kadar verilir?İçerisinden vergi kesilmekte mi kesiliyorsa ne kadar ödeme yapılabilir tahmininizce? Cevaplandırırsanız sevinirim.Zaten hesaplama robotu da sitelerde yok.

 18. Selam ben 1971 doğumluyum 1989 dan sigotam var 8500 günüm var bundan sonra ayda bir gún sigortamı tavandan yatırsam emeklilik maaşına faydası olur mu

  1. Merhaba,

   emeklilik hesaplaması toplam primn ortalamasından yapılıyor. Yatıacağınız 1 günlük primin kayda değer bir etkisi olmaz.

  2. 1872 prim var yurtdisinda yasiyorum ve calisiyorum kac yasinda emekli olucam ne kadar prim satin almam gerek

 19. merhaba 01,01.1999 girisliyim 11 yil calistim evlenip yurdisina yerlestim, geri kalan yillarimi odemek istiyorum yurt disi borclanma dogum sonrasi borclanma uyugun ,kalan yillar toplami nekadar olur ,yardimci olurmusunuz

 20. Merhabalar ben Nisan 1 de ise başladım temmuz 2 de de 7 gün rapor aldım fakat e devlet te 60 gün gözüküyor fakat ben hesapladım rapor aldığım tarihte 92 gündür çalışıyorum acaba rapor parası alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Haziran ayı priminiz Temmuz ayı 23 ünde gözükecektir. Bu nedenle haziran ayı primini öremiyorsunuz. Rapor parasını alabileceksiniz.

 21. merhaba
  (06.02.1971)doğumluyum
  siğorta başlangıcım(01.01.1987)
  askerliğimi (30.05.1991)(10.09.1992)tarihleri arasında yaptım (29.06.2018)tarihine kadar toplam(2117)günüm var.
  Şu anda işsizim bu şartlarda nasıl emekli olabilirim?
  Emekli olamazsam birikmiş toplam prim paramı alabilirmiyim.

 22. 16 yıl 4 ay çalıştığım firmadan ayrıldım.tazminatımı asgeri ücret 1400 iken cıkıcağımı anladılar ve hemen 1600 den bankaya yatırmaya başladılar,tazminatımıda 1600 ün brütünden hesapladılar ve bende kabul etmedim.evrak ve şahitlerle iş mahkemesini kazandım.şuanda temyizde.maasımı 2500 tl olduğunu ıspatladım.tüm mesai ve izin ücretlerini de talep ettim ve bekliyorum.asıl sorum şu;temyizden geldikten sonra sgk ya mahkeme sonucuyla firmayı şikayet ettiğim de eksik ödemiş olduğu primlerden dolayı (firmada çalışan 10 kişi var)şirkete primler ve cezalar,kdv gecikme vs ödetilirse ne kadar ceza öder

 23. Tescil Tarihi 25.06.1998 bağkurlu olarak başladım. 1626 gün ( 4 yıl 6 ay 6 gün ) prim ödemem var.
  daha sonra 1998 kasımda askerlik yaptım ( 18 ay )
  asker dönüşü ssk lı ilk olarak 29.12.2004 tarihinde işe başladım. şu ana kadar ödenen prim gün sayım 3626. (aralarda işsiz kaldım)

  27.10.1974 doğumluyum.(erkek)
  ne kadar daha prim ödeyerek emekli olrum ve kaç yaşında?

 24. Babamın 1940 prim günü var. 1984 sigorta başlangıcı. 4 a lı. 1949 doğumlu. Prim iadesi alabilir mi. Yaklaşık ne kadar alır

  1. Merhaba,

   %60 iş göremezlik raporu alarak 1800 gün ile emekli olma hakkı var. Bununla ilgili başvuru yapın. Eğer olumlu sonuç alamazsanız iade talep edebilirsiniz.

  2. Merhaba 1.buçuk asgari ücret maaş alıyorum. Ama sigorta normal asgari yatiriliyor. 2029tl

 25. Merhaba Ben Taşeron işçi olarak çalışıyorum. Ek olarak sgk primi ayrıca yatırabilir miyim? Ayrıca Ek olarak Sgk primini yüksek yatırırsam emekli maaşıma çok fazla etkisi olur mu. Emekli aylığını yüksek tutabilmem için ne yapmam gerekiyor. Bir yazı okumuştum. Sgk pirimini son 3,5 yıl en üst düzeyden yatırırsan geçmiş dönemde asgari ücretten yatsa bile son 3,5 yıl baz alınırmış diye yazı okumuştum.

 26. 1600 tl net maas aliyorum 1600 tl nin burut tutari nedir acaba ? Ssk primim net aldigim 1600 tl uzerindenmi yatmadi gerekiyo yoksa asgari ucret uzerindenmi yatmasi gerekiyo kanunen dimdiden cvp icin tsk eder saygilarimi sunarim

  1. Merhaba,

   Netten brüt maaş hesaplanırken vergi dilimine göre değişiklik gösterir. Yılbaşına göre düşünürsek brüt maaşınız 2.238,05 TL dir. Ve en az bu brüt maaştan sgk priminizin yatması gerekmektedir.

  2. Merhaba,benim net maaşım 2500 e devlette ise sgk prim ödemesi 2961.0Tl görünüyor.
   Yanlışlık varmı?
   varsa 2500tl nin asıl prim ödemesi kaç olmalı?
   08.09.2008 ilk sigorta girişim.
   2258 gün ödemem var.
   Kaç yılında emekli olabilirim?
   Ne kadar ödemem gerekiyor,

  3. Merhaba bekarim agi dahil aldigim maas 1700 ayrica 300 tl yemek karti aliyorum size sorum su benim ssk prim tutari kac liradan yatmasi gerekiyo simdiden verdiginiz cevaptan dolayi tsk ederim SAYGILARIMLA

 27. 20.06.1979 doğumluyum 15.10.1994 tarihinde sigorta girişim var prim ödemelerin 2001yilinda başladı şu an 4600 gün primin var ne zaman emekli olurum

 28. hocam %44 engelli raporum var maliyeden 3.derece vergi indirimim var engelli çalıştırma zorunluluğu olmayan bir yarde 3 bin tl maaşla işe başladığımda iş verenim ne kadar sgk primi öder engelli çalıştırma zorunluluğu olan bir iş veren ne kadar öder prim ücretimi yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim

 29. selam,02.01.1969 dogumluyum ise giris tarihim 1988 trafik kazasi sonucu %40 sakatligim var ve 1997 yilindan beri emekli maasi aliyorum,normal emekli olma sansim varmi ,eger normal emekli olabilirsem tek maasmi alirim yoksa iki maas mi alabilirim tsk ederim.

 30. Normalde sigorta primleri yatırılan biri eğer sigortasına 6 ay ara verip tekrar prim ödemeye başlarsa prim ne kadar oluyor?son sigorta primi 550 iken 6 ay ara vermiş yine aynı mı oluyor

  1. Merhaba,

   Emeklilik işlemlerinde iki ayrı şart vardır bunlar sigortalık süresi ve prim günü. Bu iki kavramı açıklayacak olursak; Sigortalık süresi sigorta başlangıcından itibaren geçen süredir. Prim ödensin ödenmesin bu süre sigorta başlangıcından itibaren hesaplanır örneğin 1997 yılında sigortası başlayanların sigortalık süresi 2017 yılına göre 20 yıldır. Prim günü ise bu süre içinde yatan prim günlerini kasteder.

 31. Merhaba,

  2000 – 2008 yılları arasında 900 günlük prim eksik hesaplanmış.
  Bu primleri ekletince emekli maaşım ne kadar değişir? 2017de emekli oldum ve primler hep SSK tavanından ödendi.

  Saygılarımla

  1. Merhaba,

   Yatan prim gün ve PEK tutarlarını bilemediğimizden maaş artışı konusunda yardımcı olamıyoruz.

  2. Annem 1954 doğumlu 1984 yıllarına ait bağkurdan 8 yıl 8 ay 8 gün yani toplam 3128 gün pirimi var babam vefat ettiğinden dolayı maaş almakta yaşı dolayısıyla bağkurunu ödeyecek durumunda yok ve bağkura ödediği pirimleri geri almak istiyoruz alacağımız para yaklaşık ne kadar tutar teşekkürler

  1. Merhaba,

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

 32. Ben almanyada yaşıyorum ve turkiyede 1988 sigorta girişim var 1000 gün kadar günüm var ne zaman emekli olabilirim ve geri kalan kac gün ödemem gerekli ve tahmini ne kadar tutar teşekürler

 33. Merhaba,

  1404,06 TL net maaş alıyorum. İşveren benim adıma ne kadar ssk primi ödüyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

 34. ben bir firmada 2sene 2 ay çalısmaktayım resmi tatillerde herhangi bir ücret ödenmedi ve maasım 2000 olmasına ragmen 1650 brütten yatıyor ve günlükj 13 saat çalısmakdayım herhangı bır ekstra ücret almamaktayız

 35. merhabalar ben 1011 6ayında çalıştığım fırmadan emeklıoldum benım net maaşım o yıllarda 2000tl idi bankaya yatanda aynı tamıtamına 6 yıl bu fırmada çalıştım ve emeklılığımı verdım 2011 .7 . ayında emeklı maaşım bağlandı 5365 günden emeklı oldum aslında bana 5075 gün yetıyordu ve bağlanan maaş 762 tl .ıtıraza gıttım ben dedım 6 yıldır hıç kesıntısız bu fırmada çalıştım ve 2000 tl maaş alıyordum buna göre sıgorta prımım de yukset yatmış olması lazım .unkapanı sskda görevlı memur bana bılgı sayardan açıp yatan prımlerımı gösterdı ve dedıkı asgarı ücretın beşlıra üstünden prımın yatmış ozaman asgarı ucretlıye 325 tl prım yatıyordu bızede 350 tl prım yatırmışlar bu normalmı bunu öğrenmek ıstıyorum eyer fırmanın bır sahtekarlığı varsa ben fırmadan davacı olacağım boylebır hakkım olurmu davacı olsam kazanabılırmıyım davayı .şunuda açıklamayı unutmadan soylıyeyım .ben denızcıyım vede son çalıştığım fırmada türkıyenın büyük bır denızcılık fırmasıdır denızde 2009 yılına kadar a4 ten prımler yatıyordu sonradan a4 kaldırıldı denızcılerden a1 e düştuk benı bukonuda bılgılendırırsenız memnun olurum

 36. Merhaba ben 2002 de işe başladığım yerde sigortam 2008 edinmeye başladı önceden küçük bir firmaydı hepinize sigorta yapacak durumum yok demişti firma büyüyünce sigortam başladı aslında ben sigortam olsun diye çok konuştum çıkış verdim ama olmadı bende geriye dönük prim borçlarının ödeneceğini duydum patronumla görüştüm bana bu durumun firmanın sicilini bozacağını söyledi istersen ödemeyi sana yaparız dedi yani para önemli dediğin dedi ama ben sigortamın 6 yılının ödenmesini istiyorum patronumu madur etmeden bunu yapmanın bir yolu varmı varsa lütfen yazın teşekkür ederim

 37. 3885 gunum var. 5225 günle emekli oluyorum. 4a kapsamindayim.Yaşım doldu. Askerlik param+kalan günlerimi en yüksek emekli aylığını almak için ortalama ne kadar para yatirmaliym

 38. merhabalar,

  ben yurtdisinda dogum ve buyudum. 01.09.1997 tarihinden 31.12.2014 tarihinde kadar yurtdisinda çalistim.
  01.01.2015 tarihinden itibaren Turkiye’de çalisiyorum.
  bu durumda nasil emekli olabilirim? (yas, yatmasi gereken prim vs).
  simdiden tesekkurler,

 39. Arkadaşlar merhaba,

  Yabancı uyrukluyum ve 05/09/2015 – 18/08/2016 tarihine kadar sigorta pirimim aylık 562,05 TL olarak SSK yatırılmıştır.
  Yasal olarak 18/08/2016 tarihinde firmadan ayrıldım ancak Firma tarafından çalışma iznimi uzatamadığı için ayrıldım. Şuan tazminat olarak Firma kaç TL ödemesi gerekiyor.

  Konuyla ilgili değer yorumlarınızı bekliyorum.

  Yardım ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim, Kolay gelsin.

  Saygılarımla

 40. 03/10/1988 sigorta girişim var.fakat ilk prim 1993 yılında yatmış ve aralıklı şekilde 1050 gün prim gözüküyor.01/01/1968 doğumluyum.ne kadar gün prim yatırırsam emekli olabilirim.ve bu prim toplam tutarı ne kadar bilgi verebilirmisiniz.

 41. ben cemal 1960 dogumluyum. sgk girişim 1989da 17 gün var . sonra tarım sigortası ödedim 10 yıl . ve askerligi ödedim toplu 18 ay . yasım doldu . ne zaman emekli olabilirim . ihtacım ne ?

 42. Benim E Devlet şifrem yok ben sigorta pirim kaç gün yatmış nasıl ögrenebilirim farklı site ye giriyorum açılmıyor. E Devlet şifresi şart mı

 43. benim ssk girişim 1987 ama şu anda girişim 1989 görünüyor bununla ilgili bilgi ala bilirmiyim emekli tarihi hangi yıl geçerli olacak

  teşekür ederim

 44. Benim ssk giris tarihim 21.01.2016 ve bugun esimin yararlanmasi icin sgk ya gittim bana priminiz dolmamis dediler bende dokumanlara baktim ve yatmis olarak gordum ne yapmam gerekiyo

 45. selamlar, alınan maaş 2000.00 tl fakat bankaya yatan asgari ücret veya 1500 tl olursa ve geri kalan tutar elden alınırsa yıllar sonra emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşı düşük olurmu, yani tam yatırılmasıyla düşük yatırılması arasında emekli maaşına etki edecek kadar fark olurmu?

  1. Düşük seviyeden brüt maaş ve prim, emekli maaşın düşük olmasına yol açmaktadır.

 46. Toplam Uzun Vade Gün Sayım: 4063
  İlk İşe Giriş Tarihim:02.09.2002
  Ne zaman emekli olurum?
  15 yıldır dersane de öğretmenim. Farklı illerde sürekli dersane de çalıştım. Şuan bulunduğum yerde 4 senedir çalışıyorum.
  Eğer şimdi istifa etsem toplu tazminat alabilir miyim?

  1. Emeklilik şartlarınız 60 yaş ve 7000 prim günüdür, Ali Bey. İstifa etmeniz durumunda tazminat alamazsınız.

 47. 17.02.2000 sigorta baslangıc tarihim o günden itibaren sadece 182 gün sigortam yatırılmadı iş yerinden kendi isteğimle ayrıldığımda kıdem tazminatını hak ediyormuyum?

  1. Kıdem tazminatı için en az 1 yıl sürekli olarak prim yatması gerekmektedir. Ayrıca işten kendi rızanızla ayrılırsanız tazminat alamazsınız, Mustafa Bey.

 48. bızım kapıcımız asgarı ucretlı,2015 2 cı yarısında ısveren sıg.prımı 388.00 olarak kesılmış yılboyu… brut ucretın %20,5 oranı gecerlı degılmı neden fazla kesıntı yapılıyor..bır ızahı varmı…lınk lerde hep daha dusuk rakamlar var..

 49. İyi günler
  Ben brüt olarak ssk,da 1500 tl maaşlı olarak gözüküyorum. 10 günlük ssk ücretini çalıştığım şirkete benim ödemem gerekiyor fakat 10 gün sak ödemesi için şirket benden 303 TL talep ediyor ve bende bu eakamın çok yüksek oldupunu söylediğim halde hesaplamanın bu şekilde yapıldığı konusunda diretiyolar. Konuyla ilgili yardımcı olurmusunız
  Teşekkürler

  1. Doğumdan önceki 1 yılda 90 prim gününüz bulunuyorsa doğum parası alabilirsiniz. Doğum raporu ve sigortalılık belgenizz ile SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

 50. Merhaba. Eşim Dış Ticaret Uzmanı olarak bir ihracaat firmasında çalışıyordu, o dönem de hiçbirşey normal değildi tabi ama biz işsiz kalmamak için ses çıkarmadık, eşimin aldığı maaş üzerinden sigorta primleri yatırılmıyordu, alınan maaşın bir kısmı bankadan bir kısmı elden ödeme yapılıyordu, hatta bütün işçiler için aynı uygulama vardı, daha sonra oğlumuz rahatsızlandı, ben devlet memuruyum, eşimin işi bırakması daha uygun olur diye, işverene eşim çalışamayacağını beyan edince evden çalışabileceğini söylemiş, eşim şuan 1 yıldır sigortasız olarak evden çalışıyor hem de oğlumuza bakıyor, sadece cumartesi günleri fiilen işyerinde bulunuyor, o da ben evde olduğumdan dolayı, işyerinde fiilen çalıştığı dönemde çalışma saatleri belliyken şuan 7/24 çalışıyor gibi bir durum oldu, hiç mesai bitimi diye birşey yok, hafta sonu veya gece yarısı bile olsa yurt dışından gelen telefonlara maillere tekliflere yanıt vermektedir, işverenle irtibatı sağlamaktadır, paraya ihtiyacımız olması nedeniyle işverene rest çekemiyoruz, eşim de kendini baskı ve stres altında hissetmektedir ancak işveren içinde bulunduğumuz durumu çok iyi bildiği için sürekli eşime ödemesi gereken maaşı 2 ayda bir veriyor ve eşim her seferinde hakettiği maaşı ödeme yapması için işverene utancından telefonda değil de mail yazarak hatırlatıyor, buna rağmen pişkince daha diğer personele ödeme yapmadık sende bekleyeceksin diye yanıt veriyor bize, oysa ki bizim bankaya kredi kartı ve normal kredi borçlarımız var, banka bugünkü ödemeyi iki ay sonraya kabul eder mi etmez, işverene kaç kere söyledik bunu ancak umrunda değil, mecburiyetler bizi böyle insanlara muhtaç duruma getirdi, ayrıca eşim diğer mesai arkadaşlarıyla irtibat halinde onlara maaşlarının ödendiğini de biliyor ancak bunu bildiğimizi işverene söylemedik, ayrıca geçenlerde eşime bugüne kadar sigortasız çalıştığı dönemde yaptıkları maaş ödemelerini toplu olarak eşime elden vereceklerini ve bu parayı eşimin banka yoluyla şirket hesabına yatırması gerektiğini söylemişler, ne yapmaya çalıştıklarını anlamadım ancak oğlumuzun rahatsızlığı eşim içinde bulunduğu stresli durum bizi iyice yordu, ben eşimden habersiz işvereni sigortasız işçi çalıştırdığı için şikayet etmek istiyorum, çünkü eşimin stresi bana yansıdığında oğluma vereceğim enerjimi tükeniyor, zaten işe de gidiyorum, eve geldiğimde de onun yüzünden aile içinde neler yaşadığımızı bilmiyor işveren, sadece maddi imkansızlık değil bizi bunaltan, manevi yönden de bizi çökerten tek sorumlu işverendir! Şikayet edip eşimi bu durumdan kurtarmak istiyorum belki kendine farklı bir iş bulur ya da bulamaz bilemiyorum ancak gidişatımız hiç iyi değil..Yol gösterebilirseniz çok memnun olurum.. İyi günler..

  1. Durumu SGK müdürlüklerine bildirerek şikayet edebilirsiniz. Sonuna kadar hakkınızı aramalısınız, detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını da arayabilirsiniz.

  1. Buğra Bey, SSK girişinizin bulunması gerekir. İş vereniniz ile görüşmelisiniz.

  2. Malesef 2.5 senedir ssk mı yapmamışlar 4000usd maaş aldım ssk olmadıgını ögrendimde işten cıkarıldım

  3. o kadar maaş alıyorsun git kendir yatır diye yatırılmamıştır muhtemelen

 51. maasımı usd olarak alıyorum. 2012 yılında usd kuru 1,80 cıvarında ıken sgk ya yatırılan brut ucret 2,850 tl olarak gosterılıyordu. kurun 2015 yılında 2,70 e kadar artmasına ragmen sgk ya yatan prım hıc degısmedı. suan kı kura gore sgk ya yatan brut ucretın 4,015 tl olması gerekmıyor mu?

 52. Net 1650 lira maaş alıyorum maaş üstünden ssk yatiriyoruz dediler bana ama şuan maaş bordurosuna baktim 392 lira ssk odemeleri diye yazıyo bu iste bi sahtekarlik mi var yardimci olursaniz sevinirim

 53. Ben 3 aydır özel bi şirkette çalışıyorum ve sigortamın bugün başladığını öğrendim.daha evvel sigorta sorgulama yaptığımda yatırılmadığını öğrenince uyarmıştım.900 lira maaş yatıyor.2 buçuk ay için yatırılması gereken sigorta primi toplam ne kadar öğrenebilirmiyim

 54. belediyeye ait fitness salonunda 5 yıldır haftanın 6 günü 15.30 ila 21:30 saatleri arasında tenefüsler 10 dk olmak üzere antrenörlük yapıyorum. SGK primlerimin 19 gün üzerinden yatırıldığını öğrendim. Bu hesaplama doğru mudur? tam gün yani 30 gün yatırılması gerekmez mi? Acil cevaplayabilirseniz sevinirim haklı fesih yapmak istiyorum bu nedenle.

  1. Eger asgari ucret uzerinden gosterilip emekli olursaniz ve 3600 gundenemekli olursaniz normal emeklilik ile aranizda 200 lira civarinda bir fark olacaktir

  1. Yazının sonundaki linke tıkladıktan sonra sizden istenen bilgileri eksiksiz girerek prim günlerinizi ogrenebilirsiniz

 55. 1998 sigorta başlangıcım var. 2010-10 cu ayında işten ayrıldım iki çocugum var. toplam pirim sayım ve nezaman emekli olabilirim.nekadar pirim ödemem gerek

 56. 1060 gün pirimim ödenmiş.ocak 1979 doğumluyum sigorta başlangıcım 21,10,1996 kaçgün daha prim yatırırsam emekli olurum.

  1. 04.01.2019 tarihinde asgari ücretle işe başlayan şahsın sg kaylık primi ne kadar olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu