• İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?


  İŞKUR kursiyer maaşı oldukça farklı tutarlarda belirlenen ve bu tutarların kurs ve kursiyer durumların her biri için değişik şekillerde hesaplanan bir ödenek olduğundan bahsedilebilir. Bu değişken yapıdaki ödeneklerin her birinin bu yıl tekrar düzenlenerek 26 TL ile 54 TL arasında değişen rakamlara getirildiği görülürken, aynı zamanda kurs süresince kursiyerlerin sigorta primleri de ödenmekte, tüm bu detayların eğitimlerin çeşitliliğine göre farklılık içerdiklerini de söylemekte fayda bulunmaktadır. İŞKUR işbaşı eğitim programı ücretleri 2018 yılında;


  • Öğrenciler için günlük 46.23 TL
  • İşsizlik maaşı almakta olanlar için günlük 30.82 TL
  • Öğrenci olmayan ve aynı zamanda işsizlik maaşı almayanlar için de günlük 61.65 TL olarak belirlenmiştir.
  • Ayrıca 2 yaş ile 5 yaş arası çocuğu bulunan anneler için program süresince 400 TL kreş yardımı da ödenmektedir. Ancak bu yaş grubunda birden fazla çocuğu bulunan anneler bu yardımı en fazla bir çocuğu için alabilmektedir.

  Mesleki eğitim kurslarında ise herhangi bir ayrım yapılmadan tüm kursiyerlere günlük 25 TL, geleneksel kurslar için de yine herhangi bir ayrım yapılmadan tüm kursiyerlere günlük 35 TL ödenmekte, kurs süresince kursiyerlerin sigorta primleri de kesintisiz olarak ödenmektedir. Kurs ücretleri kursiyerlerin banka hesaplarına yatırılırken, bu tutar İŞKUR tarafından belirtilen bankalardan sadece kimlik ibrazı yapılarak kolaylıkla alınabilmektedir. İŞKUR tarafından kursiyerlere sağlanan bu ödenekten yararlanılması için kursa devam zorunluluğu bulunurken, devamsızlık süresinin toplam kurs süresinin %10’unu geçmemesi çok önemlidir.

  İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı İçin Tüm Ayrıntılar

  “İEP” olarak da nitelendirilen İşbaşı Eğitim Programları” halk arasında yeni bir olgu olarak bilinse aslında de uzun yıllardan beri İŞKUR tarafından sağlanan bir destek programı olarak belirtilebilir. Sadece her geçen yıl işveren ve çalışanlar için caydırıcı olan bazı durumların şartlarının esnetilmesi nedeniyle gittikçe artan bir talebe sahne olan İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları hem işveren hem de çalışanlar için önemli kazanımlar sağlarken, her geçen yıl bu programa talebin artmasını da beraberinde getirmektedir. 2017 yılı verilerine göre İŞKUR tarafından sağlanan programlar içerisinde en çok tercih edilen program olan İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları sağladığı teorik bilgi ve pratik eğitimin yanı sıra yaptığı günlük ödemelerle kursiyerlere neredeyse bir asgari ücret kadar gelir sağlarken, işsizlik maaşına da çok sağlam bir alternatif olarak adlandırılmaktadır. Maddi kazanımların yanı sıra yeni bir meslek edinmek ve bu meslekte kendini geliştirmek suretiyle önemli kariyer fırsatları yakalama şansını da kursiyerlerine sunan İŞKUR, aynı bir okul gibi İşbaşı Eğitim Programı’yla alakalı devam zorunluluğu getirerek, yapılacak olan devamsızlık süresini maksimum %10 olarak belirlemiştir.

  İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Başvuru Şartları

  İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı başvuruları oldukça kolay ve basit olmakla birlikte, 15 yaşını geçmiş ve 70 yaşından gün almamış her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının başvuracağı bir program olarak göze çarpmaktadır. İşi işbaşında öğretme ve işle alakalı sınırsız derecede pratik yapma şansı sunan İŞKUR İşbaşı eğitim programlarına katılmak için;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 15 yaşını geçmiş ve 70 yaşından gün almamış olmak
  • Emekliliğe hak kazanmamış olmak
  • İŞKUR’a kayıtlı olmak ve iş arama durumunun aktif olması
  • Kursiyerin İşverenle arasında hiçbir şekilde akrabalık bağı bulunmaması
  • Program sonrası çalışılacak işletmede daha önce 3 aydan fazla çalışmamış olmak
  • Sigortalı olarak hali hazırda bir işletmede çalışmıyor olmak
  • İşsizlik süresi dikkate alındığında en az bir ay süreyle işsiz durumda olmak gerekmektedir.

  İŞKUR İşbaşı Programlarının Amaçladığı Hususlar Nelerdir?

  İŞKUR halihazırda belli bir işi olmayan başvuru sahiplerinin hemen hemen tüm meslek dallarında çalışabilmeleri, kendilerini ifade edebilmeleri ve tecrübe kazanmaları ve işi uygulamalı olarak öğrenmeleri için düzenlendiği işbaşı eğitim programlarında ilgi duyulan mesleğe adım atabilmek için gerekli olan tüm eğitimin kursiyerlere verilmesini amaçlamaktadır. Ancak buradaki hassas nokta kursiyer bu programa sadece kendi iradesiyle katılamazken, çalışmak istediği ancak tecrübesi olmayan iş sektöründeki bir işveren ile ortak bir şekilde İŞKUR’a başvuru yapılması gerekmektedir. Yani işveren de bir bakıma bu programa dahil olmalı ayrıca bu sayede, programla alakalı devletin kendisine sağladığı avantajlardan da yararlanmaya başlamaktadır. Bu konudaki tek şart kursiyerin bu işletmede daha önce 3 aydan fazla çalışmamış olması aynı zamanda işverenle arasında herhangi bir akrabalık bağının da bulunmamasıdır. İşverenlerin de halihazırda iki adet sigortalı çalışanının bulunması yeterli olacaktır. Özetle programa katılım işveren ve kursiyerin ortak anlaşması sonucu olurken, İŞKUR’a başvuru sonrasında imzalanacak sözleşmeyle eğitim programı başlamaktadır. Bu noktada kursiyerlere “asıl kursiyer olarak seçildiniz” mesajının ulaşmasının ardından, “asıl kursiyer olarak seçildiniz ne demek” sorusunun cevabı da kurs başvurusunun kabul edildiği anlamına gelmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  İŞKUR İşbaşı Eğitim Programının İşverenler Açısından Barındırdığı Detaylar?

  İŞKUR İşbaşı Eğitim Programında kursiyerin olduğu kadar işverenin de yerine getirilmesi zorunlu olan noktalar bulunmaktadır. Yazımızın başında belirttiğimiz üzere daha önceden işveren şartları daha katı olmakla birlikte, 2018 yılında güncellenen işveren yükümlülüklerinin oldukça esnek olduğu da kolaylıkla görülebilmektedir.

  • İşverenler İŞKUR İşbaşı Eğitimini tamamlayan kursiyerlerin en az yarısını, an az programa katıldıkları gün sayısı kadar bir ay içinde istihdam etmekle yükümlüdür.
  • Herhangi bir kursiyerin programa katılması yönünde talepte bulunan işverenin programın başladığı tarihteki sigortalı çalışan sayısı, programın bitiş tarihi itibariyle başlangıçtan daha az olmamalıdır.
  • İşverenler tarafından hizmet listeleri İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı’nın başladığı takip eden ayın en geç 23. günü kursiyerlerin kurs yöneticilerine iletilmek zorundadır.
  • Bir işverenin programdan faydalandırabileceği kursiyer sayısı toplam çalışan sayısının %30’unu geçemez.
  • İŞKUR maaşları 2018 ödemesi için işverenin herhangi bir yükümlülüğü bulunmamakta, tüm ödemeler İŞKUR İl Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

  İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Maaş ve Çalışma Süresi Ayrıntıları

  İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına katılan kursiyerlerin günlük çalışma saatleri 7.5 saati geçemezken, haftalık toplam maksimum çalışabilecekleri saat sayısı da 45 saattir. Bununla birlikte haftada bir gün izin hakları bulunan katılımcılar resmi tatil günlerinde de izinli sayılmaktadır. Bu bilgiler ışığında haftalık en fazla 6 günlük ödeneğe hak kazanan katılımcılara herhangi bir resmi tatil ya da mesai ödemesi de yapılmamaktadır. Tüm bu detaylar kurum tarafından katılımcıya verilen devam föyüne olması gerektiği gibi işaretlenirken, kontrol sorumluluğu da kursiyerin ilk amirine aittir. Son yapılan düzenlemeyle İŞKUR İşbaşı Eğitim Süresi 3 ay olarak belirlenmekle birlikte; ağır tehlikeli işler, kodlama ve bilişim oyun geliştirme uzmanlığı gibi alanlarda kurs süresi biraz daha fazla tutulmaktadır. Bu sektörler için kurs süresi 9 aya kadar çıkabilmekle birlikte, günlük ödenek miktarı da daha fala olabilmektedir. İŞKUR kursiyer maaş sorgulama yukarıda belirtildiği şekliyle yapılabilirken, İŞKUR kursiyer maaşları ne zaman yatar sorusu için verilecek kesin bir tarih olmamakla birlikte, kursa devam edilerek çalışılan aydan bir ay sonra en geç ayın 20’sine kadar ödemelerin yapıldığı görülmektedir. Aynı zamanda kursiyerler kurs süresince sağlık hizmetlerinden de yararlanabilmektedir.

  İŞKUR – Yeni İstihdam ve Sigorta Teşvikleri

  İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

  İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek
  tıkla sorunu sor

  İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. cihat dedi ki:

   asgari ucrete bağlı olarak iş başı eğitim ücreti de artar mi asgari ücret artar ise iş başı eğitim maaşı da artar mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 yılında yeniden değerleme veya asgari ücret artışına oranlı şekilde artış olacaktır. açıklandığında 2019 yılı için uygulanacak ücreti sitemizden yayınlayacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

  2. Sinem tas dedi ki:

   Iskur evrahimi eksik yapmışım öğrenci değilim işsizlik maasi almıyorum her ikiside değilim doldurmaadim bir sorun olurmu odemede ben her ikiside değilim almiyirum normal kursiyer olarak başladım asgari ucret olarak hesapmlanirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplamaların normal olarak yapılır. Sıkıntılı bir durum olursa İşkur size dönüş yapacaktır.

  3. Siren dedi ki:

   İş kur çalışanlarının maaşları banka yoluyla mı yoksa elden mi veriliyor bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş Kur maaşları banka hesaplarına yapılmaktadır.

  4. Arzu ALTINKAYA dedi ki:

   MesaimiZ ön saat günlük haftada altigun çalışıyoruz 60 saat çalışıyoruz ucgun de mesaiye kaldık aldığımız ücret 1380 tl kimi 1450 lira aldı maasimiz ne kadar sikayetimizi kime bildiregiz

  5. Emre dedi ki:

   İşe 3 eylülde başladım henüz maaşım yatmadı sizce ne zaman yatar bu maaşlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ekim ayının 20-25 i arasında yatacağını düşünüyoruz.

  6. Enes dedi ki:

   Yattığında bildirim verilirmi tarafımızıa yoksa bankaya gidip öğrenmemizmi gerekir 15 inde en geç yatabileceği söylendi bizlere

  7. Hatice dedi ki:

   Meslek edindirme kursları ücretleri ne kadar.nırde işbası egitim kurslarına nasıl katılabılirim

  8. Beytullah dedi ki:

   Açık öğretimde okuyanlar için 46 liramıdır.

  9. Gökhan Adem dedi ki:

   Merhaba eşim şuan kurumsal bi markette işe başladı 3 ay boyunca maaşı İŞKUR tarafından ödenecekmiş 3 yasında bi kızım var kreş yardımı için ne yapılması gerekiyor

  10. Hakan dedi ki:

   İşkur maaşları ne zaman yatırıyor

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    İŞKUR maaş ödemelerinin maalesef net bir tarihi yok. Bazı durumlarda 20-25 gün geç ödenebiliyor.

  11. tuğba dedi ki:

   MErhaba 2018 ekim ayı işkur maaşları ne zaman yatar

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Maaşlar, ayın ilk haftasında genellikle yatıyor. Çok istisnai durumlarda 1-2 gün gecikebiliyor.

  12. Osman dedi ki:

   Merhaba iskurdan ise basladim 1aylik maasim minumum ne kadar olur tesekkurler

  13. Hüseyin dedi ki:

   Yardımcı Olduğunuz İçin Çok Teşekkür Ederim İyi Çalışmalar,Kolay Gelsin

  14. Hüseyin dedi ki:

   Ben İşkur İEP ile reyon görevlisi olarak 20.09.2018 işe başladım. Fakat iş bana çok ağır geldi ve belim ağrımaya başladı istifa etmeyi düşünüyorum acaba çalıştığım günlerin parasını alabilirmiyim istifa ettiğim zaman örneğin 1 hafta çalıştım ve istifa ettim çalıştığım sürenin parasını alabilirmiyim???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet çalıştığınız sürelerin ücretini alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın