İŞKUR

2020 İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

İŞKUR kursiyer ücretleri, 2020 yılında gelen zam ile birlikte 44 TL ile 100 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak kişinin öğrenci olması, sektörü, cinsiyeti gibi konular, maaşın değişmesine neden olmaktadır. maaşın amacı, kurs süresince kursiyerin en azından yol masraflarını karşılamaktır. Programlar arasında yer alan bilgisayar gibi alanlar, geleceğin mesleği olarak adlandırılan bölümler, İŞKUR maaşlarının en yüksek olduğu bölümler arasında kendini göstermektedir. Ayrıca kursiyerin kadın olması ve çocuğunun olması da maaş miktarını etkileyen unsurlar arasında yerini almaktadır.


İŞKUR 2020 Yılı Kursiyer Ücreti Ne Kadar?

İŞKUR kursiyer maaşları, şu şekilde düzenlenmektedir:

 • İşsizlik ödeneği alan ve bu ödenek ile birlikte kursa devam eden kişilere 44.70 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Kişilerin kurs sırasında herhangi bir alanda öğrenci olması halinde yapılacak ödeme 67,05 TL olarak belirlenmiştir.
 • İşsizlik ödeneği olmayan, aynı zamanda öğrenciliği de bulunmayan kişilere 89,40 TL ödenmektedir.
 • Bilgisayar, yazılım gibi geleceğin mesleği olarak anılan alanda kursiyerliğine devam eden kişilere 100 TL ödenmektedir.
 • Özellikle sanayi alanında İŞKUR kurslarından yararlanan kadınların, 2- 5 yaş arasında çocukları varsa, aylık olarak 400 TL maaş verilmesi sağlanmaktadır.

Bahsedilen kursiyer maaşları, zaruri gider kapsamında verilmektedir. Ayrıca kişilerin sağlık sigortası ve iş kazası sigortalarına ait primleri de yatmaktadır. İŞKUR kursları süresince kişiler, sağlık sigortasının yanında meslek hastalıklarına, iş kazalarına ilişkin de güvence altına alınmaktadır.

İŞKUR Kursiyer Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İŞKUR kursları sırasında kursiyer maaşlarından yararlanmanın bazı şartları bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kursiyer, kurs kaydını zamanında yapmış olmalıdır. Kayıt geciktirmeleri için verilen ek süreye kalmış olmamalıdır.
 • Kursiyer, zaruri giderlerini beyan edebilmelidir.
 • Kursiyer, İŞKUR kurslarının ihtiyaç duyduğu tüm şartları sağlar nitelikte olmalıdır.
 • Kursiyerin kurs boyunca aşırı devamsızlığı olmamalıdır. En fazla %10 devamsız hakkı kullanmalıdır.
 • Kursiyerin, kurs süresince kurstan mezun olmasını engelleyecek herhangi bir durum yaşamamış olması gerekmektedir.

İŞKUR Kursiyer Ücretleri Nereye Yatırılır?

İŞKUR kurs ödemelerinin nereden yapılacağı, İŞKUR tarafından belirlenmektedir. Kişiler, belirlenen bankalara, belirlenen tarihlerde gitmelidir. Gidildiğinde bankaya kimlik belgesi gösterilmelidir. Bu kapsamda İŞKUR, her kursiyeri farklı bankaya yönlendirmektedir. Bu sayede bankalarda yoğunluk olması engellenmeye çalışılır. Anlaşmalı bankaların yanı sıra kursiyerler, PTT şubelerinden de paralarını alabilmektedir. Ancak miktarın herhangi bir banka hesabına yönlendirilmesi söz konusu olmaz.

İŞKUR Kursiyer Ücretleri Nereden Sorgulanır?

İŞKUR kursiyer maaşlarını sorgulama işlemlerinin yapılacağı yerler şu şekildedir:

 • İŞKUR resmi binalarından
 • İŞKUR anlaşmalı bankalarından

Bu ikisi dışında e- devlet sisteminden ya da diğer sistemlerden maaşın sorgulanması söz konusu olmaz. Kişinin İŞKUR maaşı alıp almadığı da ancak buralardan sorgulanabilir. Bu şekilde maaşın miktarından alınma durumuna kadar her konuda bilgi sahibi olunabilir. Kişilerin İŞKUR binalarından maaş durumunu öğrenmeleri için yapmaları gereken sadece binaya giderek yetkiliye durumu sormaktır. Ancak bu sorgulama işlemi sırasında kişinin kimlik belgesi mutlaka yanında olmalı, kurslar henüz başlamadıysa, kurslara kabul edildiğine dair belgeyi de yanında bulundurmalıdır.

İŞKUR Kursiyer Ücreti Bankadan Nasıl Sorgulanır?

İŞKUR kursiyer maaşlarını bankalardan sorgulamak için yapılması gereken, bulunulan ilde görev yapan İŞKUR’un anlaşmalı bankalarını öğrenmektir. İstanbul gibi büyük şehirlerde bulunan İŞKUR binaları, İstanbul genelinde hizmet veren Ziraat Bankası, Akbank gibi büyük bankalarla anlaşmalıdır. Ancak küçük şehirlerde bulunan İŞKUR’lar anlaşma durumu daha kısıtlı olabilir. Bu nedenle kişilerin, bağlı bulundukları İŞKUR merkezlerinden öncelikle hangi bankalarla anlaşmalarının bulunduğunu öğrenmeleri gerekmektedir. Bankalardan maaş durumunu öğrenmek için veznelerden işlem alınabilmektedir. kişiler, yapacakları banka işlemleri için sıra alarak vezneden İŞKUR kursiyer ücreti alma durumlarını sorgulayabilmektedir.

Hangi İŞKUR Programlarından Kursiyer Ücreti Alınır?

İŞKUR maaşlı programları şu şekildedir:

 • İŞKUR İşbaşı eğitim kursu
 • İŞKUR mesleki eğitim kursu

Bu ikisi dışında İŞKUR’dan maaş alarak gidilebilecek herhangi bir kurs bulunmamaktadır.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Kursu Ne Demektir?

İŞKUR işbaşı eğitim modülleri, işsiz kişilerin, deneyimleri olmayan konularda bilgi sahibi olmasını sağlar. Kayıtlı işsizlerden oluşan kursiyer grubu, iş öğrenmeleri için işin uzmanlarının yanına gönderilir. Yani kurs süresince iş, işin başında öğrenilir. Bu kurs programının en büyük faydası, teoriden çok pratiğe eğilmesidir.Ayrıca kurs sonunda iş bulma olasılığı da yüksek olmaktadır.

İŞKUR İşbaşı Kursuna Nasıl Başvuru Yapılır?

İŞKUR işbaşı kurs programına başvuru İŞKUR il ve ilçe müdürlükleri aracılığıyla yapılmaktadır. Kişilerin bizzat buralara başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir. Bu kursun başvurusunda herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

İŞKUR İşbaşı Kursuna Başvuru Şartları Nelerdir?

İŞKUR işbaşı kurs programına başvuru şartları şu şekildedir:

 • İşsiz kişinin İŞKUR’da kaydının bulunması gerekmektedir.
 • Kişinin en az 15 yaşında olması gerekmektedir.
 • Kişinin, program süresince yanında çalışacağı işverenin yakını olmaması gerekmektedir.
 • Kişi, emekli ya da emeklilik yaşında olmamalıdır.
 • İŞKUR tarafından verilecek iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinin, kişi tarafından alınması gerekmektedir.

İŞKUR İşbaşı Kursu Ne Kadar Sürer?

İŞKUR işbaşı kurs programı süresi sektörler baz alınarak kararlaştırılır. Bu kapsamda süreler, şu şekilde düzenlenmiştir:

 • Bilişim ve imalat sektörleri için kurs süresi 6 aydır.
 • Muhabirlik kursunun süresi 9 aydır.
 • Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında yer alan meslek kurslarının süresi, kişi yeterli hale gelene kadardır.
 • Geleceğin meslekleri olarak planlanan mesleklerde 9 aydır.
 • Diğer küçük sektörlerde 3 aydır.

Meslek kurslarının süresi en az 5, en fazla 8 saat olacak şekilde ayarlanır. Haftada en fazla 45 saat çalışılabilir. Kursiyerler için bahsedilen ücretler, günlük olarak hesaplanmaktadır.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu Nedir?

İŞKUR mesleki eğitim kursları, kişilerin yeterliliklerini arttırmayı hedefleyen kurslardır. Bu kişiler, işsiz olsalar dahi bir meslekleri olan elemanlardır. Bu nedenle bu kursun alınması, meslekte ilerlemeyi sağlar. Ayrıca kurs, meslek alanında teorik bilgiye de ağırlık verir. İşverenlerin talepleri ile açılan bu kurs, talep edilen nitelikleri taşıyan işsizleri kursiyer olarak kabul eder.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursuna Başvuru Yapma Şartları Nelerdir?

İŞKUR mesleki eğitim kurslarına başvuru yapılabilmesi için kişilerin İŞKUR’da işsizlik kaydının bulunması gerekmektedir. Bu kurslar, işverenlerin nitelikli eleman talebiyle açılır. Bu nedenle işverenin taleplerine uygun kişiler kurslara dahil edilir. Kişilerin İŞKUR tarafından verilen mesleki destekleri alması gerekir. Ayrıca başvuru yapacak kursiyer adaylarının  emeklilik yaşında olmaması gerekir. Adaylar, İŞKUR’dan gelen işleri geri çevirseler de bu kurslardan yararlanabilir. Başvuru işlemleri https://esube.iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx?ProgramTur=1 adresinden yapılabilir. İşlemler sırasında doldurulan formların yanlışsız ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursunun Kursiyer Ücretleri Ne Kadardır?

İŞKUR tarafından belirlenen mesleki eğitim kursiyerleri ücreti, günlük 30 ile 50 TL arasında değişiklik göstermektedir. Sanayi sektöründe görev alacak kadınların, 2- 5 yaş arasında çocuklarının olması durumunda, aylık 400 TL ek ödenek alma hakları bulunmaktadır. İŞKUR kursiyer ücretlerinin yanı sıra, mesleki eğitimlerin tamamında kişilerin sigortaları yapılır. İş kazaları ile meslek hastalıklarına karşı kişilerin korunması sağlanır.

İŞKUR – Yeni İstihdam ve Sigorta Teşvikleri

İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

229 Yorum

 1. merhaba. eşimle birlikte işkurlu olarak bir tekstile işe girdik. 2016 doğumlu oğlum var bu çocuk parasından yararlana bilir miyim? herhangi bir yere başvuru yapmam gerek mi? Geçmiş ayıda alabilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Çocuk parasından kastınız eğer 400 tl ise bunun için yine işkura bildirimde bulunmalısınız.

 2. Merhaba. işkur kursiyer olarak bir işte çalıştığım zaman vefat eden babamdan aldığım maaş kesiliyor mu ? sigortalı görünmediğiniz için kesilmez dediler ama net bir şey söylemediler. Bunu nerden öğrenebilirim ?

  1. Merhaba,

   4/a lı olarak sigorta priminiz yatmayacağı için yetim maaşınız kesilmez.

 3. Mrb ben 10 .6.2020 tarihinde işe başladım fakat beni daha sonra iskur üzerinden gösterdiler ve temmuz da 17 sinden itibaren 31 birine kadar imza attım evli ve3 çocuğum var haziran ayının maaş ini iş yeri ödeme yaptı şimdi ben bayram da çalıştım temmuz maaşı ne kadar alicam acaba ve bunun içine bayram ,çocuk ve eş için para ödemesi yapılıyor mu ve ne zaman yatıyor teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   İşkur kursiyer ücretleri takip eden ayın 10 u na kadar ödenmektedir. Gecikmeler olabiliyor. 20 sine kadar ödenebilir. Ödenmez ise İş kur temsilciniz ile irtibata geçiniz. Kursiyer ücretlerinde çocuk ve evlilik durumu etki etmemektedir.

  1. Merhaba,

   Evet öğrenciliğiniz aktif olduğu sürece öğrenci olarsak ödenek alabileceksiniz.

 4. Ben iskurla ise gireceğim ama benim bır sıkıntım var açıktan okuyordum ama iki yıldır okumuyorum dondurdum kaydımı ben şimdi okuyan birisine göre mi maaş alacağım yoksa okumayan birisine göre mi ?
  Birde evliyim bir çocuğum var çocuk parası olacak mı?

 5. Ben iskurla ise gireceğim ama benim bır sıkıntım var açıktan okuyordum ama iki yıldır okumuyorum dondurdum kaydımı ben şimdi okuyan birisine göre mi maaş alacağım yoksa okumayan birisine göre mi ?

  1. Merhaba,

   Çalıştığınız sürede hak edilen resmi tatillerin ödemesi yapılır.

 6. 3 aylık iskur üzerinden özel sektörde ise girdim.Ancak acikogretimde 2 yıldır kayıt yenilemiyorum kaydım mevcut ama harç yatırmadım hic . Bu durum maaşımı etkiler mi?

  1. Merhaba,

   Kaydınız donmuş durumda ise öğrencilik durumu devam ediyor demektir. Öğrenci olarak maaşınız yatabilir.

 7. Ben iskur üzerinden a101 e girdim fakat isyeri bizi zorla mesaiye birakiyor bu yuzden cikmak istiyorum 16.07.2020 tarihinde basladim 30.07.2020 tarihinde cıkmak istiyorum .
  İskur uzerinden ceza alırmıyım ve calistigim gunlerin ucreti kesilirmi ?

  1. Merhaba,

   3 aylık sürenin henüz 1/4 ünü tamamlamadığınız için herhangi b,r yaptırım olmadan ayrılabilirsiniz. Çalıştığınız günler ağustos ayında hesabınıza yatacaktır.

 8. Merhabalar ben İŞKUR üzerinden işe girdim 28 gün oldu Ayrılmak istiyorum ayrılmam için 15 gün beklemek zorunda mıyım yoksa hemen ayrılabilir miyim

 9. Merhabalar ben iş kurdan işe girdim ve AÖF de kaydım olduğu için öğrenci maaşı alıyorum kaydı sildirip nereye bildirmem gerekiyor hangi birime ve kime göndermem gerekli

  1. Merhaba,

   İşkurun konu ile ilgili verdiği cevap şöyledir;

   Millî ve dini bayram günleri ile her türlü idari tatil günleri, toplam kurs süreleri dışında değerlendirilecek olup, söz konusu günlerde kurs düzenlenmeyecektir.

   Dolayısıyla siz de tatilsiniz.

  1. Merhaba,

   Kurs öğretmenliğinde dal için gerekli şartları sağlarsanız yapabilirsiniz. Bu şartları iş kur belirlemektedir. bu nedenle İş kurla iletişime geçmenizde fyada var.

 10. Merhaba, işkur iep programı ile Mart ayının ortasında 3 aylık süreyle işe girdim fakat 1 gün çalıştım daha sonra virüsten dolayı işyeri faaliyeti durdu. Şuan Haziran 15 de işyeri açılacak ve benim işkur sürecim tekrar başlayacak 3 ay calisıcam. Girişim yapıldığında yani Mart ayında öğrenciydim açıköğretimde fakat Haziran ayında mezun olacağım acaba mezun olduktan sonra maaşım öğrenci ücreti değilde normal çalışan ücreti olur mu? Yoksa girişim yapılırken öğrenci olduğum için öğrenci maaşı almaya devam mı ederim? Teşekkürler..

  1. Merhaba,

   Mezun olduktan sonra mezuniyet belgesini iş kura bildirim yapın. Sonraki ayların ödeneğini normal alabilmeniz mümkün.

 11. Merhabalar ben bir ilaç deposunda ise başlamıştım (25eylul2019) çalıştığım depo ilk 1ay içinde sigortami baslaticagini veyahut iep kursiyer olarak ise alicaklarini söylediler sonra böyle diyerek ben 08.01.2020 tarihine kadar sigortasız olarak çalıştım ve firma 08.01.2020tarihinde satış danışmanı adı altında ise kursiyer olarak gösterdiler bir kursiyer belirtilen işi ve belli çalışma saatleri (haftalık Max 45saat iken günde 12saatten haftalık 72×12=864-540=324 saat fazlam var )olduğunu biliyorum imzaladığımız evrakta ancak hiç birine uyulmadi 07.04.2020 tarihinde kursiyerligim biticekti evrakları gidip teslim ettim ancak çalıştığım depo benim adıma istifa dilekçesi verdi şimdi ben ne yapmalıyım benjm işkur ile ilgili 1sene boyunca hangi imkanlardan yararlanamiyacahim konusunda bilgi verir misiniz ? Bu arada örgün eğitim programına kayıtlı bir ogrenciyim .

  1. Merhaba,

   Siz istifa dilekçesi vermeden işyeri sizin adınıza istifa dilekçesi veremez. Eğer siz süre dolmadan istifa ettiyseniz 1 yıl süre ile işkur proğramlarından yararlanamazsınız. Ancak yine işkur üzerinden iş görüşmeleri yapabilirsiniz.

 12. Merhabalar AÖF de öğrencilik durumunda pasif öğrenci kayıt yenilememiş yazıyor. Bu durumda işkura işe başladığımda ne olarak maaş alırım normal mi öğrenci mi teşekkürler.

  1. Merhaba,

   AÖF den kayıt sildirmediğiniz sürece iş kur öğrenci olarak ödenek vermektedir.

  2. Lise mezunum ogrenci olarak maasim yatacak mi bide yks ye basvurdum bisey olurmu

 13. AÖF de pasif olan kaydımı sildirip bildirsem daha sonra Tam maaş alır mıyım bide bildirmek için napmam gerekiyor ?

  1. Merhaba,

   Kaydı sildirip İşkur a bildirim yaptığınızda öğrenci olmayan normal ödenek alırsınız. Belgeyi işkur birimine iletmeniz yeterli

 14. Hiç bir yerde net bilgi yok. İşkur Danışmanı hiçbir bilgi veremiyor. Turkcell iş başı programına kayıt oldum. Program süresinin 4/1 ini geçtikten sonra istifa edebiliyor muyum ? İstifa edersem ne gibi yaptırım olur. Kurs ücreti yasal faizi ile birlikte geri alınır yazıyor. 12 ay yeni programa katılınamaz yazıyor. Size sorduğum bir önceki soruda geri ödeme yapmazsınız. Para iadesi istenmez sadece 12 ay yeni programa katılmazsınız diye cevap verdiniz. Doğru olan hangisi? Benim ceza ödeyecek durumum yok

  1. Merhaba,

   Kursiyer ücretini iade etmezsiniz. Sadece 12 ay tekrar programlardan yararlanamazsınız.

 15. Merhabalar açık öğretim fakültesinde kaydım pasif olarak görünüyor İŞKURdan ise başlayacağım günlüğüm öğrenci olarak mı yatar yoksa normal mi ?

  1. Merhaba,

   İş kur bu durumda kayıtlı olup pasif olmasına rağmen Öğrenci katagorisinde ödeme yapmaktadır.

 16. Merhaba, ben şuan işbaşı eğitimdeyim. Kurumsal bir şirkette. Günlük kazanacağım 67 tl tutar var. diyelimki eğitimimi tamamlamamaya karar verdim. Ceza almamak için yüzde 20 lik süreyi doldurduktan sonra ayrılabilir miyim ? Ayrılırsam bana ödenen ücretler benden istenir mi ?

  1. Merhaba,

   Ücretler iade olmaz. Ancak 1 sene boyunca işkur programlarından yararlanamazsınız.

 17. Merhaba.İEP ile asil olarak Mart ayinda ise başladım . ( Öğrenci değilim ) Nisan’da Sokağa çıkma yasağından dolayı hafta sonları çalışamadim. Bana izin günüm ve resmi tatiller dışında 22 günlük bir ücret yatması gerekiyordu . Ama yatmadı neden ? ( İzin günüm ve resmi tatiller ödenmiyormu ? İşkur sadece çalışilan gün kadar ödeme yapıyor buna izin günleri ve resmi tatiller dahil degilmi ?

  1. Merhaba,

   İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden ödeme yapılır işyeri kaç gün bildirim yaptı ise onun üzerinden ödeme yapılır.

  1. Merhaba,

   Yazımızda bulunan tutarlar 2020 güncel tutarlardır.

 18. Meraba ben Şubat 7 de iskur egitimine basladim mayis bitiyordu simdi benim bu ay ki maasim dami iskur uzerinden yaticak yoksa artik calistigim yetmi yatiricak

  1. Merhaba,

   eğer kursiyer süreciniz bitti ise işyeri normal sigortalı sözleşme yapması gerekiyor. buna göre de maaşınız işyerinden en az asgari ücret üzerinden ödenmelidir.

 19. Mrb 10 martta işkur üzerinden market çalışanı olarak alındım corona virüsü nedeniyle yapılan yasaklarda biz o günkü ödememizi alıcakmıyız veya resmi tatillerde gitmediğimiz günlerin ödemesini alıcakmıyız

  1. Merhaba,

   Kursiyerlik ücretlerinde çalışılan gün kadar ödeme olmaktadır. Bu nedenle çalışılamayan günlerin ödemesi yapılmaz.

 20. Merhaba ben ocak ayında iep işe başladım . İşe başlarken öğrenci olduğumu söyledim fakat işe başladıktan sonra okuldan kaydım silindi . Kaydımın silindiğini işkur a bildirmediğim için öğrenci maaşı yatmış. Kaydım silindiği tarihten itibaren işkurun geçmişte eksik ödediği maaş tutarlarını alabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Bildirim yapmadığınız için alamazsınız. bundan sonraki ayları tam alabilirsiniz.

  2. İşkur a bildirim yapamıyorum çünkü kaydımın silindiğine dair evrak yok elimde. Üniversitem kaydımın silindiğine dair evrak vermedi okulun bu şekilde davranışını cimer e şikayet ettim sonuçta öğrencilik kaydımın silindiği tarih belli işkur un normal geçmişe dönük olarak ödeme yapması gerekmez mi . . Şöyle birşey olsaydı öğrenci olduğumu işkura bildirmeseydim işkur öğrenci olduğum ama belirtmediğim için fazla ödediği paraları geri talep etme Hakkı var. Çalışan olarak bizlerin eksik aldığı paralara alma hakkımız yokmu yani?

 21. Merhaba. Ben 05.03.2020 tarihinde işkur İşbaşı Eğitim Programı kapsamında çalışmaya başladım. İşe başlarken öğrenci olduğumu beyan ettim.
  Kayıtlı olduğum açık öğretim kurumuna yazılı dilekçem doğrultusunda 09.03.2020 tarihinde öğrencilik kaydım silindi. Fakat bana kaydımın silindiğine dair üniversitem tarafından yazılı evrak verilmedi. İşkur a gidiyorum kaydının silindiğine dair evrak getir diyorlar. Bu konuda ne yapmalıyım korona virüsten dolayı okulum İstanbul’da ben aydında yaşıyorum işyerim Aydın’da bağlı olduğum İŞKUR müdürlüğü İstanbul bağlı olduğum hizmet merkezi Pendik ne yapmalıyım bu konuda öğrenci olmadığım halde eksik maaş alıyorum

 22. Merhaba, iep ile Şok markette işe girdim ve hala kursiyerim. Resmi tatillerde çalıştığımız taktirde günlük ücretimizi alabiliyor muyuz ?

  1. Merhaba,

   Evet çalışılan her gün için ödeme yapılmaktadır.

 23. 14.03.2020 tarihinde iskur araciligi ile ise basladim cuma gunu mesaj geldi maasiniz yatmistir diye halkbankasina gittim 1450 tl para yatmis normalde asgari ucret yatmasi lazim degilmi is yerim sordum ayin 30 dan itibaren olandir o dedi neden bukadar yattim olabilir

  1. Merhaba,

   18 günlük Mart ayı maaşınız yatmış. Mayıs ayında yatacak olan Nisan maaşı tam olacaktır.

 24. Merhaba 6aylık işkur sürecim bitti.genel sağlık sigortasından ne kadar süre ile yararlanıcam öğrenebilir miyim?Saygılarımla

  1. Merhaba

   İşkur süreci bittikten sonra GSS ödemeniz durur. Siz artık her ay için 88,29 Tl ödeme yaparak yararlanabileceksiniz. Normal sigortalılarda şartları sağladıklarında 100 gün daha devam eder.

 25. iyi günler. 2018 aralık ayında iş yerim beni işkur kursiyeri olarak işe baslattı. 3 ay ay işkurlu olarak çalıştım.480 çalışma günüm var fakat işkurlu olarak çalıştığım sürelede primim yatmamış.Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyorum. İşkurun veya işyerimin prim yatırması zorunlu değilmidir?

  1. Merhaba,

   İşkur kursiyerlerinin sadece sağlık primleri ödenir. Emeklilik primleri ödenmez. Bu nedenle de prim gözükmez. İşyeri de bu sürelerde prim yatırma zorunluluğu yok. Tğüm ödemeler işkur tarafından karşılanır.

 26. Mart ayının 13’ünde iş başı eğitimine başvurdum toplam yedi gün katıldım Korona virüsü nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım.Bir haftalık ücretim Nisan ayının kaçında yatar bilgi alabilir miyim.

  1. Merhaba,

   Normal şartlarda 5-10 u arasında yatması gerekiyor. Ancak Mevcutta yoğunluk olduğundan biraz gecikebilir

 27. Merhaba,

  IEP programi kapsaminda ise alindim ve “kursiyer beyani” diye bir belge doldurttular. Ogrenciyim diye bir kutucuk vardi ve “pasif universite kaydiniz olsa bile ogrenciliginiz varsa ogrenciyim kutucugunu isaretleyin” dediler. Ben universite kaydini 2014’te yaptirdim bir hevesle, gidemedim, daha sonra aoften lisans tamamladim. Ogrenci degilim. Ogrenci olmadigim halde, pasif universite kaydi nedeniyle ogrenci maasi almak istemiyorum. Iskur ucretleri bu kursiyer beyannamesine gore mi yapiyor? Ne yapabilirim bu konuda? Iskur’a dilekce mi yazmam gerekir? Dilekceyi nereye gondermeliyim, e-mail olarak gonderebilir miyim ve dilekcede hangi bilgilere yer vermeliyim? Bilgi verirseniz cok memnun kalirim.

  Tesekkur ederim

  1. Merhaba,

   İşkur ödemeyi bu belgeye göre yapıyor. Dilekçenizi iş kur brimlerine elden veya posta yolu ile iletebilirsiniz. Maili işleme almazlar.

 28. İep adı altında 02/03/2020 de başladı 1 nisanda çizelgeyi teslim ettim acaba hangi banka ve kaçında ödeme yapılır

  1. Merhaba,

   Halk bankasından 5 10 u arasında ödeme yapılır.

 29. işkur işbaşı eğitim programı çizelgesi yani imzaladığımız çizelgeyı işkura zamanında teslım edemıyoruz çunku korana virüs yuzu nden tum sefeler ıptal oldu araç yok bunun bı çözum yolu varmı ayın kaçına kadar teslım etme suresi var bide

  1. Merhaba,

   İadeli taahütlü posta ile de gönderebilirsiniz.

  2. Merhaba,

   Ayın 1 inde teslim etseydiniz ödemeniz 5 10 u arasında yatardı. süre sıkıntısı olmaz. Maaşınızın gecikmemesi için bir an evvel ulaştırmaya bakın

 30. Merhaba ben 05.03.2020 tarihinde iep programından çalışmaya başladım bu sürede öğrenciydim fakat işe başladıktan 10 gün sonra öğrenci kaydımı sildirdim İŞKUR birimine bununla ilgili bilgi vermem gereklimi. Üniversitem tastikname vesaire hiçbir evrak vermedi . Bu konuda ne yapabilirim

  1. Merhaba,

   Üniversiteden aktif öğrenci olmadığınıza dair belgeyi işkura bildirmeniz gerekmektedir.

  2. Üniversitemden hala kaydımın silindiğini dair evrak alamadım . Evrak elime ulaştığında kaydımın silindiği tarihten itibaren önceki eksik yatan İŞKUR iep ödemelerimi alabilir miyim

  3. Merhaba,

   İş kura bildirim yaptıktan sonraki süreler için tam alırsınız. Öncekiler ödenmez.

 31. Merhaba,
  Işbaşı eğitim kursu programım martın 1 başladı.
  Özel sektörde ingilizce öğretmeni olarak çalışıyorum.
  Ama corona virüsünden dolayı 16 mart okullar kapandı.
  Maaşı alamaya devam eder miyim?

  1. Merhaba,

   İşkur iep kapsamında çalışılan günlerin ödemesi yapılmaktadır. Bu nedenle çalışamadığınız günlerin ödemesi yapılmaz.

 32. Mrb 10.02.2020 De işkurdan işe başladım öğrenci olarak 15.03.2020 de maaşimı almaya gittiğimde sadece 1205 TL aldım neden bu kadar az yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba,

   şubat ayı için 20 günlük ödeme yapılmış. Bu nedenle düşük gözüküyor. Mart ayının ödeneğini tam alacaksınız

  2. Merhaba bende iskur egitimine basladim ILK maasi ayin 10unda almistim daha ERKEN alma durumum yokki ayrica virus nedeni ile ise ara VERDIM calistigim gunleri yatirirlarmi?

  3. Merhaba,

   Evet çalıştığınız günlerin ödemesi yapılacaktır.

 33. Merhabalar bir tekstil atölyesinde ise basladik ve öğrencilik durumum silik durumda aktiv bir öğrenci değilim bana maaş olarak 1200 yada 1400 lira arası bir maaş söylediler ama sizin verdiğiniz rakamlar bunların üstünde bunun hakkinda bir bilgi alabilirmiyim

 34. Merhabalar.
  Öğrenci olarak A101 e başladım. Bana öğrenci olarak günlük 67.05 TL işkur üzerinden ödeneceğini söylediler. Ustunu de asgari ücrete denk gelicek şekilde A101 tamamlicak dediler ama sözünde durmadılar. Doğru düzgün ne mola yapabiliyoruz ne saatimizde cikabiliyoruz. Ne yapmamız lazım.

  1. Merhaba,

   A 101 in üzerine ücret ödeme gibi bir yükümlülüğü yok. ancak normal çalışma saatlerine uygun çalıştırmaları gerekir. İş kura çalışma saatlaerinin uyumsuzluğu nedeni ile işten ayrılacağınızı bildirerek bu işyeri ile sözleşmenizi sonlandırabiirsiniz.

 35. Corona virüsü nedeni ile kursiyer olduğum fabrikayı tatil Etiler iş kur bize maaş ödemesi yapacak mı

  1. Merhaba,

   İş kur kursiyerlere çalıştığı gü kadar ödeme yapmaktadır. Güncel bir bilgi gelmedi. Geldiğinde paylaşacağız.

 36. merhaba ben işkurdan işbaşı eğitim programıyla çalışmaktayım.açık öğretim den öğrenciliğim pasife düştü bu ay .şimdi tam maaş alabilir miyim ? yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   Bu durumu açık öğretim kurumundan alacağınız belge ile İş kur müdürlüğünüze bildirirseniz maaş durumunuz değişir.

  2. merhaba 10.03.2020 tarihinde iep kabul edildim ve calismaya basladim yalniz suan virüsten dolayi ücretsiz 14 gunluk izne gonderiliyoruz acaba bu durum da maas almaya devam edebilecek miyim ve maasimi nereden alabilirim ?

  3. Merhaba,

   İş kur kursiyerlere çalıştığı gü kadar ödeme yapmaktadır. Güncel bir bilgi gelmedi. Geldiğinde paylaşacağız.

 37. Merhabalar işkur kurs programında işe başladım işkur ağı ücretini karşılıyor mu onu öğrenmek için mesaj atıyorum eşim calismiyor 2 yaşında bir cocugum var ne kadar ağı alabilirim ve bu ödemeyi iş yerimi yoksa işkur mu veriyor acaba

  1. Merhaba,

   İşkur iş başı eğtimi kapsamındaki çalışmalarında gelir vergisi doğmadığı için agi de olmaz.

 38. Bakan Selçuk: “Bakanlığımız Tarafından Açılış İzni Verilen Özel Kreş, Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüpleri 16 Mart’tan İtibaren Bir Sonraki Açıklamamıza Kadar Tatil Edilmiştir”
  İŞkur aracılığı ile çalıştığım kreş 16 mart itibari ile tatil. Tatil süresinde İşkur Tatil günleri için ödeme yapar mı?

  1. Merhaba,

   İşkur TYP li çalışanlar bu sürelerde ücretsiz izinli sayılabilir İşkur bölge müdürlüğüneden bilgi almanızda fayda var.

 39. İyi akşamlar ya ben bu hafta iş kura kursiyer olara işe başladım ben 1 yıldır açık öğretime kayıt olmuyorum okul durumumda silik yazıyor ben bu durumda kayıt olmadım diye öğrenciye uygulanan maaştan mı yararlanacam yoksa normal kursiyer maaşından mı kafam karıştı gerçekten

  1. Merhaba,

   Öğrenci olmayan normal kursiyer ücretine göre ödeme yapılacaktır.

 40. Merhabalar, örgün öğretimimi bitireli 2 yıl oldu. Açık öğretimde ki okulum da 1 yıldır pasif durumda işbaşı eğitim programına dahil olmam halinde öğrenci olarak mı değerlendirmeye alınırım acaba ?

  1. Merhaba,

   okulu yenilemediğiniz için öğrencilik durumunuz yok. bu nedenle öğrenci olarak değerlendirilmezsiniz.

 41. İşkur’dan eğitim ücreti 1430 TL aldım öğrenci ve işsizlik maaşı almıyorum asgari ücret almam gerekmiyor mu napmam gerekiyor

  1. Merhaba,

   İşsizlik ödeneği olmayan, aynı zamanda öğrenciliği de bulunmayan kişilere 2020 yılı için 89,40 TL ödenmektedir. Gittiğiniz güne çarparak bulabilirsiniz. Bizim hesaplamamıza göre 16 günlük bir ödeme yapılmış

 42. Merhabalar ben tekstilde işe başladım 8:30 akşam 19:00 da paydos yapıyoruz fakat gün içi 7,5 saat çalışma saati işkur kursiyerinin diye bi şart okudun bunun için beni bilgilendirirmisiniz

  1. Merhaba,

   Haftada 45 saat olarak düşünmelisiniz buna dinlenme saatleri düşülmüş olmalıdır. Cumartesi iş yok ise çalışma saatleri normal.

 43. Merhaba işkur da bebeğine evde bakan anneler için bir yönetmelik ya da ev de iş imkanı var mı acaba

  1. Merhaba Özlem Hanım,

   Maalesef çalışmayan annelere evde bakımda bir destek yok.

 44. Mehaba işkurdan özel sektörde engelli statüsünde işe başladım sigorta pirimi emekliliğe sayılıyormu

  1. Merhaba,

   Eğer belirli süreli işbaşı eğitim proğramı ile işe başlamayıp sadece İş kur vasıtası ile normal bir işe başladıysanız yatan primler emekliliğiniz için geçerli olacaktır.

 45. Ben işkurdan kursiyer olarak bi fabrikada çalıştım işten çikali iki ay oldu şimdi okullar için typ başvurusu yapabilir miyim bazıları üç ay geçmesi gerektiğini söylüyor kimileride kurum farklı olursa başvuru yapabilirsin diyor bana bi bilgi verebilirmisimiz

 46. Is kurlu olarak 1 ay önce ise başladım 2014 mayıs doğumlu oğlum var ödenekten faydalanabiliyormuyum ayrıca mesai ücreti nedir yardımcı olurmusunuz

 47. Merhaba işkur üzerinden çalışıyorum işkur resmi tatillerde çalıştırmıyor peki ücretini de odemiyormu cevaplarsanız sevinirim

 48. Merhaba ben yanlış kursu seçtim kaydı nasıl iptal ettirebilirim? Başka bir kursa başvuru yapmak istiyorum. Daha işkurdan onaylatmadım sadece ön kayıt yaptım.

 49. Iskur Eğitimi Alanların Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gündür Tatil Olduğu Gunler Işe Gitmek Zorundamı

 50. iş kur kursiyeri olarak 2 aydır haftada 48 saat olacak şekilde çalışıyorum en fazla 45 saat diye olması gerekiyor diye biliyorum ne yapmalıyım

 51. Merhaba bir tekstil firmasında iş başı eğitim programına katılmayı düşünüyorum. Ama eğitim süresinde sigortanın yatırılmadığını duydum bunun için teredüteyim lütfen bilgilendirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 52. Merhaba şirketindeki IEP personelime fark ödemesi yapıyorum yaklaşık 40 tane iskurlu personelim var aylık 5 bin lira civarı ödeme yapıyorum bunu nasil gider gösterebilirim yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum.

 53. İşkur maaşımdan icra kesintisi yapılmış.ne için ve ne kadar kesildiğini nerden öğrenebilirim..

 54. İskur maaşı hangi tarihte yatıyor bide ben 7 8 günlük calismisligim var işten çıktım ne kadar para alabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu