• SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA


  NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
  Cinsiyetiniz Erkek Kadın
  Malüliyetiniz Var mı ?
  Erken Yaşlanma Var mı ?
  Doğum Tarihiniz
  Hizmete Başlama Tarihiniz
  Mevcut  Bilgileriniz
  SSK Prim Ödeme Gün Sayınız
  Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız
  Askerlik/Sanatçı Gün Sayınız
  Fiili Gün Sayınız
  Yurtdışı Gün Sayınız
  3600 Günün Doldurulduğu Tarih
   

  SSK Emeklilik Hesaplama

  SGK hizmet dökümü, çalışanlar için çok önemlidir. SSK sorgulama ile sigortanızın ödenip ödenmediğini sık sık kontrol edebilirsiniz. Böylelikle zamanında müdahale ederek mağdur duruma düşmeden sorunlarınızı kolaylıkla giderebilirsiniz. Özellikle çalıştığı yerde bu tür sorunlar çeken vatandaşlarımız SGK hizmet dökümü sorgulama ya da SSK sorgulama sayesinde bu sorunlardan kurtulabilirler. SGK hizmet dökümünde size ait bilgiler de yer almaktadır. Her türlü bilginize SGK sorgulama ile ulaşabileceğiniz gibi kontrol etme şansına da sahipsiniz.


  Eğer bilgilerinizde yanlışlıklar varsa vakit kaybetmeden SGK’nın ilgili birimlerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede yanlışlıklar giderilecektir ve büyük problemlere yol açmayacaktır. İnternetin hızla gelişiyor olması nedeni ile birlikte birçok uygulamada hayata geçirilmiştir. Bu uygulamalar arasında SSK sorgulama, SGK-SSK prim sorgulama, SGK borç sorgulama, SSK günlük sorgulama ve SGK sorgulama işlemleri de yer almaktadır. Sorgulama işlemlerinizi bu sayede bilgisayardan, tabletlerden veya cep telefonlarından rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sayede sorgulama yapacak olduğunuz kuruma bizzat gitmenize gerek kalmadan hızlı ve kolay bir şekilde internet ortamından yapabilirsiniz. Bu nedenle kurumlarda oluşan kalabalığın giderilmesi ile birlikte işlerin daha verimli şekilde ilerlemesi sağlanmıştır.

   

  Sponsorlu Bağlantılar

  sgk prim sorgulama

  SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

  Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK 16 Mayıs 2006 tarihinde 5502 sayılı kanunun kabulü ile kurulmuştur. Kanun ile birlikte SSK 4A olarak, BAĞ-KUR 4B olarak ve Emekli Sandığı 4C olarak adlandırılmıştır. Sosyal Güvenli Kurumuna kayıtlı olan vatandaşlar SGK Hizmet Dökümü Sorgulama işlemini yapabilirler. SGK Hizmet Dökümü  Sorgulama işlemi sonucunda hizmet belgesi alınmaktadır. SGK Hizmet Dökümü Sorgulama işlemi sonucunda ulaşacağınız bilgiler:

  • Hizmet dökümü ile temel sigorta bilgilerine,
  • Sigortalı bir işe ilk giriş tarihinize,
  • Sigortanızın işveren tarafından ödenip ödenmediği bilgisine,
  • Çalıştığınız kurum isimlerine,
  • Ay ay adınıza ödenmiş olan prim miktarına
  • Sigortalı olarak ne kadar süre boyunca çalıştığınız bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.

  SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması; SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) için e devlet kapısı üzerinden ayrı ayrı yapılmaktadır.

  SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

  SGK sorgulama, 4A hizmet dökümü sorgulamasını anlatmadan önce kısaca 4a nın ne olduğundan bahsedelim. 4a yani eski ismiyle SSK ( Sosyal Sigortalar Kurumu) bir veya birden çok işte çalışan ve çalıştığı kuruma iş sözleşmesi ile bağlı olan kişilerin yani işçilerin kayıtlı bulundukları sosyal güvenlik dalıdır. 4a halk arasında sigortalı olarak tabir edilir. Yani 4a mensubu kişiler çalışma hayatında sigortaları işveren tarafından ödenen kişilerdir. Aynı şekilde 4a lıların prim ödemeleri de işveren tarafından çalışanın maaşından yapılan kesintiler ile karşılanır. SGK 4a sorgulama işlemi e devlet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Yazının sonunda verdiğimiz linki kullanarak SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  SGK 4B Hizmet Dökümü Sorgulama

  4b yada halk arasında kullanış şekline göre Bağ-kur ise kendi hesabına çalışmakta olan vatandaşların kayıtlı bulundukları sosyal güvenlik sistemine verilen addır. Aynı zaman da sözleşmeli personeller de Bağ-kura kayıtlıdır. Bağ-kur da kayıtlı olan kişi prim borcunu günlük kazancı üzerinden kendisi öder. Prim miktarı günlük kazancın yüzde 32 si olacak şekilde belirlenir. 4b de 15 ve 25 yıllık ödemeler alınır. Aynı şekilde Bağ-kurda da SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması e devlet kapısı üzerinden yapılan bir işlemdir. Yazımızın sonunda verdiğimiz linkleri kullanarak hizmet dökümünüzü sorgulayabilirsiniz.

  SGK 4C Hizmet Dökümü Sorgulama

  Emekli Sandığı yeni ismiyle 4c; daimi kadrolarda aylık ücretle çalışan kişilerin, part time çalışanların, mevsimlik işçilerin kayıtlı sosyal güvenlik sistemidir. Yazımızın sonundaki linki kullanarak 4C hizmet dökümüne ulaşabilirsiniz.

  SGK Hizmet Birleştirme Dilekçesi

  Birden fazla kurumda çalışmış olan kişiler emeklilik sürelerine 1 yıl kala Sosyal Güvenlik Kurumuna SGK hizmet birleştirme dilekçesini vermelidir. Emeklilik süresini hesaplamak için ise vatandaşlar SGK Hizmet cetvelini kullanabilirler. Hizmet cetveli sayesinde; işe giriş çıkış tarihleri, işverenin kendileri için yapmış oldukları prim ödemelerini, yatırdıkları sigortaları ve çalışma gün sayısı görüntülenir. Bu kişinin kendi yararına olan bir işlemdir.

  Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile hizmet birleştirme için talepte bulunulduğunda kurum, kişinin diğer kurumlarda geçen çalışma bilgilerine ait bilgileri ve gerekli olan diğer tahsis belgelerini temin eder. İncelemeler sonucunda başvuru da bulunan kişinin aylık almaya henüz hakkının olmadığı tespit edilirse hizmet birleştirme talebi reddedilir. SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı Sosyal Güvenlik Kurumunun çatısı altında birleşmeden önce bu başvurunun kişinin en son bağlı bulunduğu ( 7 yıl koşulu ile) kuruma yapılması gerekliydi. Sosyal Güvenlik Kurumunun kurulduğu 16 Mayıs 2006 tarihinden itibaren ise işlem için Hizmet birleştirme dilekçesi ile kuruma başvuru yapılması yeterlidir. Hizmet birleştirme de tüm borçlanmalar ve fiili hizmet zamları da dikkate alınmaktadır. Yaş haddi ile emeklilik hakkına sahip olma, ölüm sebebiyle dul veya yetim aylığı almaya hak kazanmak veya malulen emeklilik hallerinde aylık son yedi yıl hizmette bulunulan kurum koşullarınca ödenmektedir.

  SGK Hizmet Borçlanması Nedir?

  Hizmet borçlanması Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olan vatandaşların çalışamadıkları süreleri satın almaları anlamına gelir. Hizmet borçlanması daha çok kadınlar için doğum borçlanması olarak erkek çalışanlar için askerlik borçlanması olarak gündeme gelmektedir. Doğum halin de kadın çalışanlara doğumdan önce sekiz hafta ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplamda on altı hafta boyunca ücretli izin kullanmaktadır.

  Doğum borçlanmasın da ise doğumdan sonra çalışmayan kadın çalışanlar üç çocuğa kadar her çocuk için 2 yıl olması koşulu ile toplamda altı yıl boyunca hizmet borçlanması yapabilmektedirler. Erkek çalışanlar için ise bu durum askerlik borçlanması olarak yapılır. Askerlik süresince çalışılmayan süreç için hizmet borçlanması yapılır. Hizmet borçlanmasında çalışılmayan toplam süre için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen borcun ödenmesi koşuluyla erken emeklilik hakkına sahip olunmaktadır.

  SGK Hizmet Bildirgesi

  SGK Hizmet bildirgesi yani hizmet belgesi özellikle SSK’lılar için önem arz etmektedir. Bu belge ile kişi işvereninin kendi adına yapmış olduğu prim ödemelerini, işverenin sigortasını yatırıp yatırmadığı, çalıştığı iş yeri bilgilerini görebilir.

  SGK Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Sizinde bildiğiniz üzere SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı tek bir çatı altında yani SGK altında toplandı. Daha önceden SGK hizmet dökümü işlemleri E-SGM resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktaydı ancak bu sitenin kapatılması ile birlikte sadece E-Devlet sistemi üzerinden SSK sorgulama şifreli olarak yapılmaktadır.

  E-SGM sitesi insanlar tarafından kullanılmaması nedeniyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun vermiş olduğu karar ile süresiz olarak kapatılmıştır. Bizlerde bu yazımızda sizlere E-Devlet üzerinden SGK hizmet dökümü sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlattık. SGK sorgulama yaparak aynı zamanda SGK işe giriş tarihinizi de öğrenmeniz mümkün. Size anlatacağımız şekilde tüm işlemleri eksiksiz ve doğru şekilde yaparsanız SGK hizmet dökümünü rahatlıkla sorgulayabilirsiniz.

  1. Öncelikle yazımızın sonunda size vereceğimiz ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir.
  2. Daha sonra açılacak olan yeni ekranda ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısının üzerine tıklamanız gerekmektedir.
  3. Ardından açılacak olan yeni pencerede ilk olarak T.C. kimlik numaranızı daha sonrasında da daha önceden almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi gerekli yerlere yazmanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden nüfus cüzdanınız ve 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz.
  4. Tüm bunları doğru bir şekilde yaptıktan sonra sisteme giriş yap butonuna tıklayınız.

  Bu işlemler sonucunda sisteme girişinizi güvenli bir şekilde sağlamış oluyorsunuz ve SSK hizmet dökümünüze ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Bu şekilde SSK sorgulamanızı yaparak SGK işe giriş tarihinizi de öğrenebilirsiniz. 

  SSK (4a) Hizmet Dökümü İnternet Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  BAĞ-KUR (4b) Hizmet Dökümü İnternet Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  Emekli Sandığı (4c) Hizmet Dökümü İnternet Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  SGK Hizmet Birleştirme Dilekçesini İndirmek TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mustafa kustul dedi ki:

   03.03 1963 dogumluyum askere gıdıs tarıhım 1983 . 20 ay yaptım yanı 610 edıyo sıgorta baslangıc tarıhı 08.o9 1978 su an ıhtıbarıyla yanı 08.02. 2018 . toplam gun sayım 3000bın yur dısı ve askerlık borclanmadım nasıl emeklı olurum veya 3600 emeklı ola bılırmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği borçlanarak 3600 günü sağlarsanız 60 yaşında emekli olabilirsiniz. Normal emeklilik için ise şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1976 ile 23.05.1979 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 44 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir.

  2. Bülent Bulut dedi ki:

   11 ocak 1993 yılında kamuda öğretmen olarak göreve başladım.
   27-7-1968 doğumluyum.Daha önce 29-07-1986 ve 28-09-1988 yılları arasında toplam 3 ay 19 gün sigortam vardı.Hizmet birleştirme yaptım. Emeklilik için hangi tarihte başvuru yapabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    109 gün ssk hizmet sürenize eklenir. Ancak Emeklilik yaşınızı geriye çekmez. Verdiğiniz bilgilere göre;

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 53 (27.7.2021)
    Şuanki Yaşınız: 49
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 25 Yıl 4 Ay 19 Gün
    Kalan Hizmet: 0 yıl 0 ay 0 gündür
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  3. şeniz dedi ki:

   tc numaramla sigorta girişimi ve günlerimi öğrenmek istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    T.C kimlik numarası ve e devlet şifresi ile hizmet dökümünüzü görebilirsiniz.

  4. Fatma Demir dedi ki:

   Merhabalar,

   Benim Annemin Kızlıktan Siğorta Primleri Var Ama E-Devlette Görünmüyor.E-Devlette 2014 Başlangıç Görünüyor.Biz Doğum Parasını Falan Ödeyerek Emekli Yapmaya Çalışıyoruz.Kızlıktaki Siğortasının Kartı Ve Sicil Numarası Elimizde Nasıl Bir Yol İzlemiz Gerekiyor.

  5. Cengiz polat dedi ki:

   Adım cengiz polat öğrenmek istediğim şey şu SGK başlamış olduğum tarı 12.09.1991 ilk girişim oldu fakat iş veren beni çıraklık eğtim merkezine gönderdi ve bu yüzden giriş tarihimi 1997 fen gösterilmiş.ben şu an i.b.b büyük şehir belediyesinde çalışmaktayım iz enerji aş şirket girişim ise 01.01 2011 dir kaç yasında emekli olurum .ve bana yaş vuruyormu .birde doğum tarihim 24 11 1975 cvp verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çıraklık ve staj dan dolayı yapılan sigorta başlangıçları emeklilik başlangıcı sayılmıyor. Bu nedenle;

    Eğer normal sigorta girişiniz 1997 ise;

    24 Kasım 1995 – 23 Mayıs 1997 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 56, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5825 gündür.
    24 Mayıs 1997 – 23 Kasım 1998 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 57, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5900 gündür.

  6. salih motorcu dedi ki:

   yurtdisi borclanma yaptim benim adima vekaleten yegenim islem yapti 19 06 2017 tarihinde.hak ettigim emekli mansin kararnamesi henuz yegenimin adresine ulasmamis.telefondan aldigimiz bilgiye gore aylik maans baglanmis fakat beni tatmin etmiyor.sorum su—yazilan kararnamede itiraz hakkim bulunuyor mu evet ise nekadar zaman icerisinde bu islemi yapmaliyim.tc numaram 25802000614 kendim almanyada kalmaktayim.

  7. Orhan dedi ki:

   İşe giriş tarihin 25 05 1995 doğum tarihin 05 02 1975 4675 pirimim var ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    24 Mayıs 1994 – 23 Kasım 1995 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 55, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5750 gündür.

  8. MESUT ATA dedi ki:

   01.01.1976 DOĞUMLUYUM.KASIM 1994 YILINDA SSK DAN SİGORTAM BAŞLADI YAKLAŞIK 350 GÜN SİGORTAM VAR 1996-1997 ASKERLİK VAR 550 GÜN 28.11.2000 DE MEMUR OLDUM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mesut Bey merhaba,

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 57 (1.1.2033)
    Şuanki Yaşınız: 41
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 19 Yıl 3 Ay 0 Gün
    Kalan Hizmet: 5 Yıl 9 Ay 0 Gündür.
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  9. Ergül Demirkaya dedi ki:

   16.12.1964 doğumluyum. 19.01.1985 SSK girişim, toplam 140 gün hizmet sürem var. 1989 da yedek subay olarak askerliğimi yaptım ( 1 yıl ). Daha sonra 16.01.1997 den itibaren de MEB de kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayım. Ne zaman emekli olabilirim? Teşekkürler.

  10. mehmet toker dedi ki:

   Merhaba ben 01.12.1958 doğumluyum sigorta girişim 14.11.1973tur odenmiş prim günüm 2200 dur geriye kalan primlerimi borçlanarak emekli olabilir miyim lütfen sizden cevap bekliyorum

  11. zeynep dedi ki:

   15.09.1997 DE SSK- 4a olarak 575 gün çalışmışlığım var. 14.03.2009 da atamam oldu.8 yıl 7 aydır devlet memuru olarak görev yapmaktayım. Kaç yaşında emekli olabilirim.teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut bilgilerinize göre;

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 58
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 10 Yıl 0 Ay 5 Gün
    Kalan Hizmet: 14 Yıl 11 Ay 25 Gündür.
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  12. okan dedi ki:

   annem 58 yaşında.ilk giriş 1998 yılında tütün koçanından bağkur baslangıcı yaptı ve 3734(10 yıl 4ay14 gün oldu.)şimdi ise ısteğe bağlı sigorta ödüyoruz (930 gün),yani hepsi toplam 4664 günü oldu.annem ne zaman emekli olabilir.kaç gün daha yatırmamız gerekir.şimdiden vereceğiniz bilgiye teşekkür ederim.

  13. yeşim dedi ki:

   MERHABALAR:
   Babamın sağlık durumu raporu alıp küçükçekmece sgm vermesi gerekiyor sağlık kuruşuna sevk için . babamda burada değil kars ta hastanede yatmakta gelecek durumdada değil. onun adına almış olduğu raporu ben teslim edebilirmiyim gerekli kuruma kızı olarak?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın raporunu kuruma siz de teslim edebilirsiniz.

  14. Yahya Kemal KESKİNER dedi ki:

   Merhaba
   24/05/1967 doğumluyum. 01/09/1989 ilk işe giriş tarihim. toplam 1200 günüm (4A) SSK da mevcut. 01/11/1994 ile 31/03/1996 tarihleri arasında
   yedek subay olarak vatani görevimi yaptım. Askerde 12 ay yedek subay olarak dolayısı ile emekli sandığına bağlı olarak çalışmış oldum. Süreye saydırmak için ilave bir şey yapmama gerek var mı? 26/04/1996 tarihinde bir kamu kurumunda işe başladım ve halen çalışmaya devam etmekteyim. Ne zaman emekli olabilirim.

  15. serdal tokgöz dedi ki:

   Merhaba Üvey Annem 15.10.1948 doğumlu. 1986 yılına kadar değişik zamanlarda çalışmış toplamda 1860 gün pirimi çıkıyor.Şuan mevcut %70 ortopedik engel raporu var. Malülen mi yoksa pirim borçlanması yaparakmı emekli olabilir.

  16. kemal koçak dedi ki:

   İyi Günler 15/03/1970 doğumluyum.18/06/1990 Köy Hiz.İşe Başladım 3 Yıl 2 Ay 22 Gün Hizmetim var 16/11/1998 devlet memurluğuna başladım halen göreve devam ediyorum, 18 ay askerliğimi hizmete saydırdım, ne zaman emekli olurum bilgilendirirseniz sevinirim.

  17. Taner Görmez dedi ki:

   Merhaba ben 11 Mart 1972 doğumluyum..SSK 4/A işe giriş tarihim o1.12.1989
   8500 günüm var..ne zaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ortalama sonuca göre 25 yıl 52 yaş 5525 günden ssk kapsamında emekli olabilirsiniz.

  18. mehmet ali kavuk dedi ki:

   iyi günler 3 01 2017 tarihinde emeklilik dilekçemi hatay antaya ssk kurumuna vermiş ve hala herhangi bilgi almamış bulunmaktayım lütfen bilgi 03 01 1967 hatay doğumlu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Takip için hemen alo 170 SGK hattını arayın

  19. lemya dedi ki:

   Merhaba, annem rahmetli babamdan kalan bağkur dul maaşı alıyordu. Annemde vefat etti. Ben eşimden ayrılmak üzereyeyim.Çalışmıyorum ve hiçbir güvencem yok. Annemin aldığı maaşı boşandığım zaman ben alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz.Başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  20. mustafa akkaş dedi ki:

   012/08/1966 doğumluyum 06/09/1993 bağkur girişim var 6595 gün pirim ödedi
   18/06/2012 tarihinde sigortalı oldum 986 gün pirimim var ne zaman emekli olabilirim yeni geçen yasa beni etkiliyormu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  21. Ömer dedi ki:

   06.08.1986 doğumluyum 13.02.2007 sigorta başlangıcım var nezaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurum bilginizin olmaması dolayısıyla detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  22. elif dedi ki:

   18.08.1995 işe girişim 1.02.1966 doğum tarihim ne zaman emekli olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Prim gününz mevcut değil. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  23. Senad Hadziahmetovic dedi ki:

   Yabanci uyruklu olarak 1999-2002 yillari arasinda Türkiyede calistim. Su anda Almanya´da calismaktayim ve buradaki emeklilik sigorta kurumu benden daha once calistigim ülkelerden hizmet dökümünü istiyor.
   TC kimligim olmadigi icin e-devlet üzerinde islem yapamiyorum.
   Su halde, hizmet dökümü nasil alabilirim.

   Tesekkurler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Normal şartlar altında hizmet dökümünü SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA sayfasından alabilirdiniz. Ancak; Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayınız.

  24. Ahmet dedi ki:

   Slm hocam ihbar için yazdım emekli olup ta devam eden ustalar var sigortasız çalışiyorlar diye duydum bir arkadaştan lütfen hocam yetkilileri yonlendiriniz Rica ediyorum kaçak çalışmasını tahammül edemiyorum şirket adını yazmak istiyorum ama benimle ilgilenirlerse mailden yazarim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen bu durumu SGK’ya bildiriniz.

  25. Ekrem dedi ki:

   10/06/1966 doğumluyum 2/2/1985 ilk sigorta girişim var toplam günüm 497 gün ve bu günlerimi aktardım. 1986/1988 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım ve borçlanmamı ödedim 27/7/1992 yılından itibaren kamuda memurum ne zaman emekli olabilirim yardımcı olurmusunuz tşkler

  26. hüseyin saçlı dedi ki:

   merhaba ben 01/01/1964 doğumluyum askerliğimi 1984 yılında 18 ay olarak yaptım 03/01/1994 ilk sigorta girişim halen aktif olarak devam etmekte 7200 gün de günüm var askerliği yatırırsam ne zaman emekli olurum askerlik emeklililiğimi geriye çekermi. teşekkürler

  27. veli erdem dedi ki:

   meraba
   ben 1977 doğumluyom 1997-1998 de askerlik yaptım.2001 emekli sandığı girişim var 2008 de çıktım.2008 den buyana bağkur yatırıyorum askerlik borçlanırsam sigorta girişim hangi yıl olur.kaç yaşına tabi olurum.

  28. Eren Gölet dedi ki:

   E-Devlet’ten Genel sağlık sigortası ilişiksiz belgesini nasıl alabilirim.

  29. İbrahim halil kaya dedi ki:

   Slm babam bagkur emeklisi evde ablam var hic evlenmedi ama sakat ayligi aliyor babam’a öldügünde ablam babam’in ayligini alabilirmi

  30. Züleyha Bügrü dedi ki:

   Merhabalar. Ablam ve ben 1983 yilinda ssk li olarak bir fabrikada calistik .Ablam ise ilk giris tarihinin yazili oldugu dökümani belgeledi .Ben ise, ise ayni gün ve tarihde girdigim halde kanitlayamiyorum .1992 ye kadar olan yillarimi nasil ispat edebilirim .Ayni isyerinde calistigimiza sahitlik edebilecek bircok insan var .Simdi, emeklilik icin muracaat etmek istiyorum. Kayip olan; yani bulunamayan calisilmis yillarimin belgelerini nasil temin edebilirim. Veya ,kayip yillarimin hakkini nasil araya bilirim ?tesekkürler

  31. Nihat dedi ki:

   Marhba Ben Nihat , 14.04.1975 dogum, 1996 girisim var 2010 Kader ödemem yapilmamis ,2010 dan itibaren düzeli bir sirkette calisiyorum ne zaman emekli olurum ?Tesekürler.

  32. ALİ dedi ki:

   1979 DOĞUMLUYUM 2002 SSK GİRİŞLİYİM 1999 DA 18 AY ASKERLİK YAPTIM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

  33. ZEYNEL ÇAKMAK dedi ki:

   1992 YILINDA BENİM SSK NUMARAMA AİT HİZMET DALDIM.NUMARA BANA AİT AMA İSİM BAŞKASI ÇIKIYOR,SSK NO 15ÖKÜMÜ
   832 262
   GÖRÜNEN İSİM MEHMET ÇELİK YANILMIYORSAM BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM

  34. ahmet cemal dedi ki:

   ben 1969 doğumlu işe giriş tarihim 02.11.1998 dir .6-7 ay boşluğum var artı askerden önce büfe işletiyordum onunla ilgili maliyede kaydımı bulamıyordum bugün vergi dairesine gidip 01.09.1993 ile 14.01.1995 tarihleri arası vergi mükellefi olduğumu tespit ettirdim bu tarihleri de sisteme giriş yaptılar. Buna göre ne zaman emekli olurum.

  35. Fatma dedi ki:

   İyi günler burs başvuru için SGK dan belge alınması gerekiyor .tam olarak nasıl bir belge acaba bu
   Yardımcı olursanız çok sevinirim
   Bir de bu belgeyi e- devlet ten alabiliyormuyiz

  36. Seda dedi ki:

   Hayırlı günler benim 21/10/1998 tarihli oglum işe başladı ben oglumun ssksından yararlana bilirmiyim bir oglum daha var 14 yaşında okuyor

  37. demirci dedi ki:

   merhabalar işe giriş tarihim 12.04.1972 doğum tarihim 15.02.1953 prim gün sayısı 1907 bu durumda emekli olma şartları nelerdir ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim..

  38. hamza eser dedi ki:

   10 03 1970 doğumluyum 20 06 1989 başlangıc tarihim 8050 gun pirimim var 54 ay sonra yaşımı dolduruyorum emeklilik dilekçemi verip tazminatımı alabilirmiyim sonrasında 54 ay beklersem şu andaki emekli maaşımda bir düşme olurmu

  39. Ayfer üzmez dedi ki:

   Ben 1968 doğum t. 1982 ssk girişim. 2453 iş günüm var. Ne yapmalıyım

  40. nuri fidan dedi ki:

   21.9.1989 girişim var 25 yılım doldu ama 3480 prim günüm var

  41. cemal YLIDIRIM dedi ki:

   1.03.1975 DOĞUMLUYUM İLK İŞE GİRİŞ TAHRİHİM 16.10.1989 TAHRİHİNDE 7296 GÜN ÖDENMİŞLİĞİM VAR BEN NE ZAMAN KAÇ YASINDA EMEKLİ OLURUM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

  42. michel dedi ki:

   2002 sigorta başlangıcı 5000 gün primim oldu ne zaman emekli olurum

  43. fikret dedi ki:

   780 gün devlet şeker fabrikasında çalışmışlığım var,bu kurumdan kendi isteğimle ayrıldım ve tazminat almadım,başka bir devlet kurumundan emekli olduğumda bu tazminatı alabilirmiyim teşekkürler.

  44. fikret dedi ki:

   10.01 1967 doğumluyum ssk ilk girişim 20. 06. 1990 askere 1987 de gidip 550 günlük borçlanmamıda yaptım. bu sebeple yaşımı öne çekermi ,ve nezaman emekli olurum.

   1. fikret dedi ki:

    ayrıca 7500 günlük pirimim var.

  45. Ugurlu düriye dedi ki:

   Ben alman vatandasiyim
   20.4.1971dogum
   1996beri alman vatandasiyim
   Ne kadar ödemem gerekiyor
   Ve ne kadar emekli alirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  46. merdane karanfil dedi ki:

   merhaba
   06.02.1973 dogumluyum
   27.9.1989 – 02.06.1991 – 26.07.1996 almanya dogumlu 3 cocugum var
   14.12.2006 turkiyede sigorta başlangıcım ve 2661 gunum var

  47. Metin Şener dedi ki:

   Selam 29 05 1967 doğumluyum. 1995 bulgaristan dan Türkiye göç ettim. Bulgaristan da sigorta başlangıç tarihim 18 05 1988. Türkiyede ssk başlangıç tarihim 01 09 2000. Ne zaman emekli olurum ve yurtdışı borćlanma yapabilirmiyim. Saygılar Metin Şener

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    7000 prim günü ve 60 yaş şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  48. Ebru Çalış dedi ki:

   kasım 1973 doğumluyum.2001 yılı Şubat ayında bir bankada işe başladım.5530 gün prim ödemem mevcut.eşimin işi dolayısıyla Almanya ya taşınmak durumundayım.Yaşı beklesem emekliliğe hak kazanır mıyım? Primlerimi dışardan ödemeye devam edersem emeklilik maaşımda artış olur mu? Ayrıca hem Türkiye hem de Almanya dan emekli olma şansın var mıdır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik şartlarınızı tamamladığınızda emekli olursunuz. Yurt dışı borçlanması ile yurt dışı primlerinizi Türkiye’ye aktarabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  49. aycan dedi ki:

   Merhaba 1982 doğumluyum. 01081995 ilk işe giriş tarihi sigorta kartım var ama sorgulamada giriş günümü göremiyorum ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette işe giriş tarihi kısmında görebilirsiniz. Göremiyorsanız Alo 170 SGK hattından yardım alabilirsiniz.

  50. Ramazan dedi ki:

   2001 sigorta baslangicim 3027 yovmiyem var özel sektörden şimdi ise maden yeraltında 1800 yevmiye yapsam sonra tekrar Madenden çıkıp özel sektör de çalış Sam her iki toplamda 7.500 yevmiyem olsa nezaman emekli olabilirim tsk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  51. nihat es dedi ki:

   ben 2004 yılı ekimde 7700 gün üzerinden emekli oldum.aynı şirkette
   tekrar emekli olarak 2012 yılının 7 ayın 26 gününe kadar emekli olarak çalıştım bu süre içinde yaklaşık 2800 prim günüm oldu bu prim günleri emekliğime tekrar hesaplanabilirmi veya haberlede işitim yatan prim günlerin tekrar ödeme gibi durum anlattı 2004 yılından 2012 yıllar arası ödenen prim paralarını tahsil edebilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilikten sonra primleri geri alamazsınız. Primleri geri alma emeklilik yaşını geçmiş kişilerin emekli olma şansları kalmadığında olabilmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  52. ali zenin dedi ki:

   01021987 tarihinde ssk oldum 9970 ün ssk ödedim bankada çalıştım ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  53. Esat dedi ki:

   Ben 1994 ten girişim var ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    55 yaşınızı ve 5750 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  54. Deniz dedi ki:

   Eşimden ayrıldım Babamın emekli maaşını annemle birlikte alıyorduk annem 2 ay önce vefat etti 2 aydır aldığım maaş aynı babamın maaşının yüzde kaçını alabilirim alabiliyorsam yapmam gerek bişey var mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın iki katını almanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurup dilekçe verebilirsiniz.

  55. şahin imeer dedi ki:

   21/03/1955 doğ.31/08/1992yılında öğrt. olarak göreve başladım emeklilik tarihim nedir teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yıllık hizmet sürenizi tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  56. Veysel Eren dedi ki:

   1979 yılında Kayseri SSK da işlem gören bir firmada işçi olarak çalıştım ve SSK SİCL numaram hatırlatdığım kadarıyla 6875066 olacak Ancak kaydmı bulamıyorum bu hususta yardımcı olursanız sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi alıp E-Devlet sayfanızdan SSK ile ilgili bilgilerini öğrenebilirsiniz.

  57. Hakan Özaslan dedi ki:

   Sayın Bay Ve Bayan
   Ben 4 A Yurtdışı Borclanması Yaptım Sosyal Güvenlik il
   Müdürlüğünden Gelen 3493 gün için karşılığı Olan 47.448.91TL yi Ödediyim Halde edevlet Sisteminde Göremiyorum Mümkünse
   Hizmet Günlerimi Sisteme işlemenizi Sizlerden Rica Ediyorum
   Saygılarımla
   Hakan Özaslan
   TC NR.50026247422
   SGT.NR.3408201528285

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  58. Haşim SAVAŞ dedi ki:

   2010- 2016 tarihleri arasında taşeronda çalıştım..
   2016 mayıs ayında sözleşmeli olarak atandım.
   Çalıştığım yılları nasıl işletebilirim.
   Taşeronda çalıştığım yıllar derecemi etkilermi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine çalıştığınızı gösterir belgeler ile başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  59. muharrem hamdi yıldırım dedi ki:

   03 01 1971 dogumluyum sigorta başlangıcım 08 03 1983 4116 gün sigortam var son 3 yılda bagkur um var ne zaman emekli olurum askerligi borc lansam bişey degişirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmalısınız. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız hakkında SGK müdürlüklerin detaylı bilgi alabilirsiniz.

  60. Ali DAG dedi ki:

   ismim ali dağ sigorta başlangıcım 17.11.1987 sigorta sürem askerlik dahil 3900 günüm var 3600 dan emekli olabilirmiyim yaşım dolduruyor sigorta gün sayım 28 yıl .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600.günü tamamladığınız tarihe göre emeklilik şartlarınız değişmektedir. 60 yaşında emekli olabilirsiniz. (3600 günden)
    575 prim günü ile 50 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. (Normal emeklilik)

  61. Sibel ç dedi ki:

   7 9 doğum yılı 1994 te ssk başladı üç çocuk var ikisinin arasında bir yaş var en azından iki yaş olması gerekir diye duydum böyle bir şey varmı çocuk ları ödesem emekli ne zaman olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  62. cenk sevimli dedi ki:

   ssk giriş tarihimi öğrenmek istiyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet sayfanızdan öğrenebilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa PTT den alabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet hizmet dökümü sayfanızdan öğrenebilirsiniz.

  63. Orhan gül dedi ki:

   S.a 50 yaşındayım 1987 sigorta girişim var 2350 gün olmuş kaç yaşında emekli olcam tesekkurederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik için gerekli yaşı doldurmuş bulunmaktasınız, 5375 prim gün sayınızı doldurmanız durumunda normal şartlardan emekli olabilirsiniz. 3600 günden emekli olmayı isterseniz de eksik olan primlerinizi tamamlayıp 60 yaşını beklemeniz gerekmektedir.

  64. Ayhan gül dedi ki:

   Otomobil boyacisiyim kimyasal mazemeler kullanıyoruz 5 sene erken emekli olcakmisiz dogrumudur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  65. gülsüm dedi ki:

   merhaba ben işkurdan çalışıyon 2 yıldır acaba işkur sigorta primi yatıyomu yoksa sadece sağlıktan mı yararlanıyoruz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten durumunuzu öğrenebilirsiniz.

  66. tansel aynali dedi ki:

   beni işten çikartilar ben ssk gunumu ögrenmek istıyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

  67. ercan yıldırım dedi ki:

   15.08.1975 doğumluyum askerlikten önce sigortaliyim sigorta başlangıcı 12.05.1992 pirim gün sayım 7698 nezaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    53 yaş ve 5600 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  68. Ümit Özdemir dedi ki:

   01/07/1973 doğumluyum Askerden sonra 18/09/1995 yılında sigortalı oldum 6400 primim var Askerlik borçlanmasını yapar isem kaç yılında emekli olabilirim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik başlangıcınız 24 mayıs 1994 öncesi ise emeklilik yaşınız 1 yıl geriye çekilir.

  69. mehmet KUMRU dedi ki:

   06.03.1964 dogumluyum 17.06.1987 işe giriş gün toplamı 2844 bagkur gün toplamı 240 tolam 3084 günüm var emekli olmam için neler önerirsiniz teşekkür ederim…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız 50 yaş ve 5375 prim günüdür.

  70. mehmet KUMRU dedi ki:

   06.03.1964 dogum 1984 askere gittim 17.06.1987 işe giriş tarihi arada boşluklar var gun sayım 2844 bagkur gun sayım 240 toplam 3084 emekli olabilmek ve yapmam ne gerekiyo bilgi verirmisiniz teşekkür ederim…..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ve hizmet birleştirme sizin için yararlı olacaktır. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  71. hakan dedi ki:

   10/12/1982 doğumluyum sigorta başlangıcım 03/03/2005 ,2500 işgünüm,sigortalılık süresi 11 yıl, ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    7000 prim günü ve 60 yaş şartını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  72. Mürşit eraslan dedi ki:

   25/03/1968 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 01/02/1984 7300 gün prim ve 32 yil calisma sürem var .Emeklilik dilekçesi ni gönderdim .cevap olarak sgk dan 48 yaş şartini tamamlamamissiniz diye eve kagit geldi.bunun sebebi ne olabilir işe başlangıç tarinde 18 yasinda olmamam mi ? Birde 1968 doğumlu olarak 48 yasinda degilmiyim ben anlam veremedim ne zaman emekli olabilirim ben yardimci olursaniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    48 yaşını tamamlamanız gerekir.

  73. cengiz topel bilgin dedi ki:

   15/08/1967 doğumluyum işe giriş tarihim 01/07/1990 8053 günüm var askerlik borçlarımı ödersem ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik sigorta girişinden önce askerlik borçlanması yapmanız halinde 51 yaşında, askerliğiniz sigorta başlangıcı sonrasında ise askerlik borçlanmasına gerek kalmadan 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

  74. Hikmet Güneş dedi ki:

   sigorta başlangıç tarihim ile ilgili şüphelerim var.E devlet üzerinde yazılan tarihin yanlış olma gibi bir olasılığı var mıdır acaba.

   Şimdiden Teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Böyle bir düşünceniz varsa SGK müdürlüğüne giderek itiraz edebilirsiniz.

  75. ayse dedi ki:

   Merhaba ben 1989 doğumluyum 2009 da sigorta başlangıcım var ve 1 senelik yatırım var sigortayı eşim yaptırdi bana ve şuanda ödemioruz 4buçuk bin kadar prim var ben onu temin edebiliyorumuyum SGK dan bunu öğrenmek istiyorum yani içerdeki parami alabiliyomuyum. Şimdiden tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik yaş şartını geçtikten sonra primleriniz yeterli değilse talep edebilirsiniz.

  76. arzu Güzeloğlu dedi ki:

   Yusuf Bey iyi çalışmalar.Ben 10/1998 yılında Uludağ Üniversitesinde part time çalışmaya başladım.Öğrenci asistan olarak adı geçiyordu.Hizmet dökümümde ilk işe giriş tarihim 01.10.1998 görülüyor.Ama öğrendiğim üzere o üç yıl sadece sağlık ödemesi yapılmış.İlk sgk kartım ve numaram o yıl çıktı.sicilim 1601199833638.Hizmet dökümünde ilk görülen tarih ise 2001/03.Giriş yılı itibari ile 99 öncesi yasadan yararlanabilirmiyim?Arada emekliliğim açısından hesaplamada 8 yıl fark çıkıyor.Bu durumla ilgili ne yapmamı önerirsiniz?
   Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
   Saygılarımla,

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik için ilk yatırılan prim tarihi geçerlidir. 1999 öncesinden yararlanamıyorsunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  77. seda dedi ki:

   01/ 05/ 1956 doğumluyum
   işe giriş tarihim 08 /06 /1978
   çıkış tarihim 01/03/1980..
   28/05/1981 doğumlu çocuğum için doğum borçlanması yapabilirmiyim?
   01 / 01 / 1990 yeniden işe girişim toplam 803 iş günüm var
   yaşım 60 emeklilik için ne yapmam lazım teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. En az 3600 prim gününü sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  78. TALİP SEFİ dedi ki:

   PRİMLERİM DÜZENLİ ÖDENİYOR MU

   TOPLAM PRİM GÜN SAYIMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz, Talip Bey.

  79. neşe duran dedi ki:

   1974 doğumluyum. 1989 eylül ayından 1991 yılı haziran ayına kadar 2 yıl stajım var. sgk günüm 1013.
   31.12.1997 tarihinde memur oldum . ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yaptıktan sonra 20 yıllık hizmet sürenizi tamamlamanız gerekir.

    1. neşe duran dedi ki:

     cok teşekkür ederim. yaş olarak nezaman emekli olurum.

  80. emre dedi ki:

   18 yaşını aşmış bi genç hiç çalışmamış genel saglık sigortasının ödenceyi bilmediyi için yüklü birikmiş bi para ödeyeceyini ögrenince ne yapmalı hiç bir uyurı için bir kağıt da gelmemiş yüklü bir borçla karşılaşınca ne yapmalı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK Müdürlüklerine başvurabilir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.