• SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA

  sgk hizmet dökümü

  SGK hizmet dökümü, çalışanlar için çok önemlidir. SSK sorgulama ile sigortanızın ödenip ödenmediğini sık sık kontrol edebilirsiniz. Böylelikle zamanında müdahale ederek mağdur duruma düşmeden sorunlarınızı kolaylıkla giderebilirsiniz. Özellikle çalıştığı yerde bu tür sorunlar çeken vatandaşlarımız SGK hizmet dökümü sorgulama ya da SSK sorgulama sayesinde bu sorunlardan kurtulabilirler. SGK hizmet dökümünde size ait bilgiler de yer almaktadır. Her türlü bilginize SGK sorgulama ile ulaşabileceğiniz gibi kontrol etme şansına da sahipsiniz.

  Eğer bilgilerinizde yanlışlıklar varsa vakit kaybetmeden SGK’nın ilgili birimlerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede yanlışlıklar giderilecektir ve büyük problemlere yol açmayacaktır. İnternetin hızla gelişiyor olması nedeni ile birlikte birçok uygulamada hayata geçirilmiştir. Bu uygulamalar arasında SSK sorgulama, SGK-SSK prim sorgulama, SGK borç sorgulama, SSK günlük sorgulama ve SGK sorgulama işlemleri de yer almaktadır. Sorgulama işlemlerinizi bu sayede bilgisayardan, tabletlerden veya cep telefonlarından rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sayede sorgulama yapacak olduğunuz kuruma bizzat gitmenize gerek kalmadan hızlı ve kolay bir şekilde internet ortamından yapabilirsiniz. Bu nedenle kurumlarda oluşan kalabalığın giderilmesi ile birlikte işlerin daha verimli şekilde ilerlemesi sağlanmıştır.

  SSK Emeklilik Hesaplama

  Cinsiyetiniz Bay Bayan
  Doğum Tarihiniz
  Hizmete Başlama Tarihiniz
  SSK Prim Ödeme Gün Sayınız

  sgk prim sorgulama

  SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

  Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK 16 Mayıs 2006 tarihinde 5502 sayılı kanunun kabulü ile kurulmuştur. Kanun ile birlikte SSK 4A olarak, BAĞ-KUR 4B olarak ve Emekli Sandığı 4C olarak adlandırılmıştır. Sosyal Güvenli Kurumuna kayıtlı olan vatandaşlar SGK Hizmet Dökümü Sorgulama işlemini yapabilirler. SGK Hizmet Dökümü  Sorgulama işlemi sonucunda hizmet belgesi alınmaktadır. SGK Hizmet Dökümü Sorgulama işlemi sonucunda ulaşacağınız bilgiler:

  • Hizmet dökümü ile temel sigorta bilgilerine,
  • Sigortalı bir işe ilk giriş tarihinize,
  • Sigortanızın işveren tarafından ödenip ödenmediği bilgisine,
  • Çalıştığınız kurum isimlerine,
  • Ay ay adınıza ödenmiş olan prim miktarına
  • Sigortalı olarak ne kadar süre boyunca çalıştığınız bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.

  SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması; SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) için e devlet kapısı üzerinden ayrı ayrı yapılmaktadır.

  SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

  SGK sorgulama, 4A hizmet dökümü sorgulamasını anlatmadan önce kısaca 4a nın ne olduğundan bahsedelim. 4a yani eski ismiyle SSK ( Sosyal Sigortalar Kurumu) bir veya birden çok işte çalışan ve çalıştığı kuruma iş sözleşmesi ile bağlı olan kişilerin yani işçilerin kayıtlı bulundukları sosyal güvenlik dalıdır. 4a halk arasında sigortalı olarak tabir edilir. Yani 4a mensubu kişiler çalışma hayatında sigortaları işveren tarafından ödenen kişilerdir. Aynı şekilde 4a lıların prim ödemeleri de işveren tarafından çalışanın maaşından yapılan kesintiler ile karşılanır. SGK 4a sorgulama işlemi e devlet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Yazının sonunda verdiğimiz linki kullanarak SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  SGK 4B Hizmet Dökümü Sorgulama

  4b yada halk arasında kullanış şekline göre Bağ-kur ise kendi hesabına çalışmakta olan vatandaşların kayıtlı bulundukları sosyal güvenlik sistemine verilen addır. Aynı zaman da sözleşmeli personeller de Bağ-kura kayıtlıdır. Bağ-kur da kayıtlı olan kişi prim borcunu günlük kazancı üzerinden kendisi öder. Prim miktarı günlük kazancın yüzde 32 si olacak şekilde belirlenir. 4b de 15 ve 25 yıllık ödemeler alınır. Aynı şekilde Bağ-kurda da SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması e devlet kapısı üzerinden yapılan bir işlemdir. Yazımızın sonunda verdiğimiz linkleri kullanarak hizmet dökümünüzü sorgulayabilirsiniz.

  SGK 4C Hizmet Dökümü Sorgulama

  Emekli Sandığı yeni ismiyle 4c; daimi kadrolarda aylık ücretle çalışan kişilerin, part time çalışanların, mevsimlik işçilerin kayıtlı sosyal güvenlik sistemidir. Yazımızın sonundaki linki kullanarak 4C hizmet dökümüne ulaşabilirsiniz.

  SGK Hizmet Birleştirme Dilekçesi

  Birden fazla kurumda çalışmış olan kişiler emeklilik sürelerine 1 yıl kala Sosyal Güvenlik Kurumuna SGK hizmet birleştirme dilekçesini vermelidir. Emeklilik süresini hesaplamak için ise vatandaşlar SGK Hizmet cetvelini kullanabilirler. Hizmet cetveli sayesinde; işe giriş çıkış tarihleri, işverenin kendileri için yapmış oldukları prim ödemelerini, yatırdıkları sigortaları ve çalışma gün sayısı görüntülenir. Bu kişinin kendi yararına olan bir işlemdir.

  Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile hizmet birleştirme için talepte bulunulduğunda kurum, kişinin diğer kurumlarda geçen çalışma bilgilerine ait bilgileri ve gerekli olan diğer tahsis belgelerini temin eder. İncelemeler sonucunda başvuru da bulunan kişinin aylık almaya henüz hakkının olmadığı tespit edilirse hizmet birleştirme talebi reddedilir. SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı Sosyal Güvenlik Kurumunun çatısı altında birleşmeden önce bu başvurunun kişinin en son bağlı bulunduğu ( 7 yıl koşulu ile) kuruma yapılması gerekliydi. Sosyal Güvenlik Kurumunun kurulduğu 16 Mayıs 2006 tarihinden itibaren ise işlem için Hizmet birleştirme dilekçesi ile kuruma başvuru yapılması yeterlidir. Hizmet birleştirme de tüm borçlanmalar ve fiili hizmet zamları da dikkate alınmaktadır. Yaş haddi ile emeklilik hakkına sahip olma, ölüm sebebiyle dul veya yetim aylığı almaya hak kazanmak veya malulen emeklilik hallerinde aylık son yedi yıl hizmette bulunulan kurum koşullarınca ödenmektedir.

  SGK Hizmet Borçlanması Nedir?

  Hizmet borçlanması Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olan vatandaşların çalışamadıkları süreleri satın almaları anlamına gelir. Hizmet borçlanması daha çok kadınlar için doğum borçlanması olarak erkek çalışanlar için askerlik borçlanması olarak gündeme gelmektedir. Doğum halin de kadın çalışanlara doğumdan önce sekiz hafta ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplamda on altı hafta boyunca ücretli izin kullanmaktadır.

  Doğum borçlanmasın da ise doğumdan sonra çalışmayan kadın çalışanlar üç çocuğa kadar her çocuk için 2 yıl olması koşulu ile toplamda altı yıl boyunca hizmet borçlanması yapabilmektedirler. Erkek çalışanlar için ise bu durum askerlik borçlanması olarak yapılır. Askerlik süresince çalışılmayan süreç için hizmet borçlanması yapılır. Hizmet borçlanmasında çalışılmayan toplam süre için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen borcun ödenmesi koşuluyla erken emeklilik hakkına sahip olunmaktadır.

  SGK Hizmet Bildirgesi

  SGK Hizmet bildirgesi yani hizmet belgesi özellikle SSK’lılar için önem arz etmektedir. Bu belge ile kişi işvereninin kendi adına yapmış olduğu prim ödemelerini, işverenin sigortasını yatırıp yatırmadığı, çalıştığı iş yeri bilgilerini görebilir.

  SGK Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Sizinde bildiğiniz üzere SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı tek bir çatı altında yani SGK altında toplandı. Daha önceden SGK hizmet dökümü işlemleri E-SGM resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktaydı ancak bu sitenin kapatılması ile birlikte sadece E-Devlet sistemi üzerinden SSK sorgulama şifreli olarak yapılmaktadır.

  E-SGM sitesi insanlar tarafından kullanılmaması nedeniyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun vermiş olduğu karar ile süresiz olarak kapatılmıştır. Bizlerde bu yazımızda sizlere E-Devlet üzerinden SGK hizmet dökümü sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlattık. SGK sorgulama yaparak aynı zamanda SGK işe giriş tarihinizi de öğrenmeniz mümkün. Size anlatacağımız şekilde tüm işlemleri eksiksiz ve doğru şekilde yaparsanız SGK hizmet dökümünü rahatlıkla sorgulayabilirsiniz.

  1. Öncelikle yazımızın sonunda size vereceğimiz ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir.
  2. Daha sonra açılacak olan yeni ekranda ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısının üzerine tıklamanız gerekmektedir.
  3. Ardından açılacak olan yeni pencerede ilk olarak T.C. kimlik numaranızı daha sonrasında da daha önceden almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi gerekli yerlere yazmanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden nüfus cüzdanınız ve 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz.
  4. Tüm bunları doğru bir şekilde yaptıktan sonra sisteme giriş yap butonuna tıklayınız.

  Bu işlemler sonucunda sisteme girişinizi güvenli bir şekilde sağlamış oluyorsunuz ve SSK hizmet dökümünüze ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Bu şekilde SSK sorgulamanızı yaparak SGK işe giriş tarihinizi de öğrenebilirsiniz. 

  SSK (4a) Hizmet Dökümü İnternet Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  BAĞ-KUR (4b) Hizmet Dökümü İnternet Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  Emekli Sandığı (4c) Hizmet Dökümü İnternet Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  SGK Hizmet Birleştirme Dilekçesini İndirmek TIKLAYINIZ!

  tıkla sorunu sor

  SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. orhan akkaya dedi ki:

   ne zaman emekli olurum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Orhan bey emeklilik hakkındaki işlemler için tıklayınız. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  2. mustafa doğan dedi ki:

   selam ben 03 07 1968 doğumluyum 06 20 1991 tarihinde sigorta girişim var 7000 gün pirimim var bu şartlarda 53 yaş diyo sistem ben askerlik borçlanması yaparsam emeklilik yaşım kaça düşer vede nekadarını borçlanmam gerek sorumu cevaplandırırsanız sevinirim teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    52 yaş, 25 yıl, 5525 prim günü şartınız bulunuyor Mustafa Bey. Eğer askerliğinizi SSK giriş tarihinden önce yaptıysanız borçlandığınız gün sayısı kadar SSK giriş tarihiniz geriye çekilir. Ne kadar gün borçlanacağınızı belirleyerek gün sayınızı geriye çekip verdiğimiz linkten yeni giriş tarihinize göre hesaplama yapabilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  3. sefer dedi ki:

   1970 doğum tarihim 13 16 1988 girişim var 7600 iş günüm var ne zaman emekli olurum saygılarımla

   1. Aykut Otu dedi ki:

    50 yaş, 25 yıl, 5375 prim günü şartınız bulunuyor Sefer Bey.

  4. mustafa dedi ki:

   merhaba ben 02.07.1965 doğumluyum ssk girişim 26.06.1985 bu tarihten 20.09.2001 tarihine kadar 3880 gün ssk günüm var bu tarihten sonra bağkura devam etmekteyim ne zaman emekli olurum.teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    48 yaş, 25 yıl, 5225 prim günü şartınız bulunuyor Mustafa Bey.

  5. emindönmez dedi ki:

   20.10.1972 doğumluyum 22.09.1992 yili SSK girisliyim 6531 gün pirim ödemek var ne zaman emekli olabilirim tskler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    53 yaş, 25 yıl, 5600 prim günü şartınız bulunuyor Emin Bey.

  6. aygül dedi ki:

   01.02.1965 doğumluyum.2001 mayıs ayından beri isteğe bağlı bağkur ödüyorum.Kaç yıl ödemem var ve kaç yaşında emekli olurum.Teşekkürler.

  7. arzu dedi ki:

   03/01/1994 emekli sandığı girişliyim ne zaman emekli olurum hangi şartlarda

  8. sebahattin dedi ki:

   hizmet dökümü

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK hizmet dökümü alma için: https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

  9. Yaşar pamuk dedi ki:

   05.08.1972 doğumluyum. 01.06.1989 tarihi ile 30.10.2001 tarihleri arasında 2829 gün sigorta prim günüm var.07.11.2001 tarihinden itibaren surekli yüzde 41 sakat raporuyla devlet memuru oldum.ozurum iç hastalık yani tek böbreğim.ne zaman emekli olurum.teşekkurler.

  10. Suleyman karakus dedi ki:

   merhaba ben 01.01.1961 dogumluyum sigorta girisim 1979 yili. 3100 gunum var 18 ay askerlik borclanmasini yatirmadim ne zmn emekli olabilirim… Suleyman karakus

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    44 yaş, 25 yıl, 5000 prim günü şartınız bulunuyor.

  11. kadir karakurt dedi ki:

   prim gün sayımı öğrenmek istiyorum

  12. aslan dedi ki:

   8 eylül 2008 den baslayan 573 gün sigortam var. 13/12/2011 de ogretmenlige basladim ne zaman emekli olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emeklilik hesaplama işlemi için: http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  13. Nazan dedi ki:

   Annem 1952 dogumlu.yatan prim: 2.64 sigort baslangici 1994 yili.artik cslismiyor . Annem 2.64 pirimle emekli ola bilir mi? SAYGİLAROMLA.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    54 yaş, 25 yıl, 5675 prim günü şartı bulunuyor Nazan Hanım.

  14. Neslihan dedi ki:

   Merhabalar benim babam 62 yaşında 1992 yılında sigortası yattı 1850 iş günü var çıkacak bir tasarı vardi geriye dönük emeklilik tasarısı babam bundan faydalanabiliyor mu emekli olabilir mi ne kadar yatırması lazım son olarak tasarı onaylandı mi bilgilendirirseniz sevinirim.

  15. rıdvan dedi ki:

   ben ssk lı bı ıse gırdım ve ben ayrılmak zorunda kaldım 11. ay 2005 tarıhınde sıgortalı oldum ve sadece 12 gun yada 15 gun yatırıdı ve ısten ayrıldım takı 2012 ının sonuna kadar sıgortam yatırılmadı aca ben bu kaybettıgım gunlerımı yatıra bılırmıyım bı bılgı vere bılırmısınız

  16. ali dedi ki:

   1965 doğumluyum. sigorta başlangıç tarihi 1986 yılı fakat sonra 10 yıl kadar yurt dışında bulundum. Yaşı beklemek zorundamıyım veya ne kadar para yatırırsam emekli olurum.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ali bey yurtdışı borçlanması ile prim günlerinizi saydırtabilir ve primlerinizi tamamlayarak 50 yaşında emekli olabilirsiniz.

  17. resul dedi ki:

   20.06.1990 sigorta başlangıç, askerlik 06.03.1995 askerlik süresi nasıl hesaplanır

  18. arslanbocek dedi ki:

   slm ben 05.03.1967.doğumluyum sıgorta baslangıç tarıhım 1986dır .askere 87.de gıttım ve 5986.gunum var askerlık odeme olmaz tahmınıme gore mecburen yasımı beklıyeceğiz. yanı suan yas mağduru durumundayız ve esım 13.02.2008.de sıgortalı oldu suan halen çalısmakta bu ne zaman ne sekılde emeklılık hakkı bulunuyor esımın yası ıse.15.03.1962.dır.yastan dolayı emeklılık hakkı varmı 3600.gun kaldırldı herhalde cevabınız beklıyorum ıyı çalısmalar sıze

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile sadece prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Eşiniz içinde 3600 gün emeklilik durumu olabilir. Kaldırılma gibi bir durum yoktur.

  19. mehmet yogurt dedi ki:

   10 09 2014 tarihinde kabul edilen torba yasada bagkur günlerimi ve dolayısı ile borçlarımı sildirebilirmiyim,saygılarımla

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz böyle bir durum kesinleşmiş değildir.

  20. binan dedi ki:

   slm
   ben 01.10.1964 doğumluyum
   01 .11.1987 tarihinde işe başladım ve 28.12.1990 akadar ssk lı işte çalıştım fakat arada boşluklarım var gün sayım ssk dan 921 gündür
   28.12.1990 tarihinde emekli sandığında işe başladım ve ssk lı olarak çalıştığım dönemleri emekli sandığına aktartım yani emekli sandığıyla birleştirdim
   18 ay da askerlik borçlanmasını yatırdım
   ve hala emekli sandığında çalışmaktayım
   nezaman emekli olabilirim
   bilgi verirseniz sevinirim teşk

   1. sukufe kalay dedi ki:

    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/
    Yukarıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  21. isa özkaya dedi ki:

   annem,2002 tarihinde sigortalı olarak işe başlamıştır.sigortadan önce 4 doğum yapmıştır.sigortadan sonra 1 doğum yapmıştır.doğum borçlanması hangisinden yararlanır?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    İsa bey anneniz sadece sigorta girişinden sonraki 1 çocuğu için borçlanma yapabilir.

  22. ümit yaşar dedi ki:

   s.aleyküm 11.05.1963 dogumluyum.ilk işe baslama tarihim 26.09.1988 askerden sonra basladım toplam prim gün sayım 4676 askerlik hariç askerlik süresi 550 gün bu durumda ne zman emekli olabilirim? şimdiden tesekkürler.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ümit bey askerlik borçlanması yaparak sigorta giriş tarihinizi geriye çekebilirsiniz ve priminizi arttırabilirsiniz. Emeklilik şartlarını da aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

    1. ümit yaşar dedi ki:

     peki bu işlemi nasıl yapabilirim? ve kaç gün geriye ceker?

  23. Cem Kural dedi ki:

   Merhabalar
   Eşim 1,1,1970 doğumlu
   1,8,1988 de bir SGK başlangıcı var 150 günde prim ödenmiş.
   1,3,1998 de Bağkur başlangıcı var . Bugüne kadar primleri ödendi.( 6030 gün )Ben eşimi SGK ya geçirsem 1261 gün prim ödesem emeklilik durumu nasıl olur.Yada bağkurdan emekli olsa hangi şartlarda Emekli olur.
   Saygılar.
   Cem KURAL

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Emeklilik şartlarınıza bu adresten bakabilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  24. deniz dedi ki:

   ilk işe başlangıcım 1999 doğum tarihim 30-08-1976 ne zaman emekli olabiliyorum
   bir tane kızım var 6,5 yaşında bir tanede yolda çocuk borçlandırması yapılabiliyormu öyle olunca ne zaman emekli olmaya hak kazanıyorum kaç yaşında maaşım bağlanıyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız için aşağıdaki linkten hesaplama yapabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  25. ekrem dedi ki:

   merhaba 01.01.1986 sigorta girişim 7200 günüm var 15.01.1967 doğumluyum
   15.01.2016 tarihinde dilekçemi verebilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınıza göre yaşınızı doldurduktan sonra dilekçe verebilirsiniz.

  26. Nurettin Celik dedi ki:

   Ben 1973 /06/10 dogum tarihi ve ssk 1988/1 /31 oldum 1800 gun cikiyor askerlik18 ay yaptim 1998 de ingiltrerye gidim su an calisiyorum ingilterede a17 yil olacak .
   Turkiye denemakli olabilirmiyim ?ve ne saman ? Kac yasinda ?emakli olabilirmiyim ?

  27. EKREM ÜNLÜ dedi ki:

   eşim 1962 doğumlu şu an 52 yaşında 1995 ten girişi var 314 gün pirimi var sgorta girişinden sonra doğum yapmadı malulen 3600 günle emekli olması için ne yapmamız lazım

  28. haydar dedi ki:

   selam ıyı aksamlar
   ben10/01/1956 dogumluyum 01/02/1979 da işe giriş tarihim 1574 toplam gün sayım var 550 gün askerlık yaptım ne zaman emeklı olabılırım saygılarımla ..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ uygulamamız ile emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz!

  29. mehmet ertürk dedi ki:

   1950 doğumluyum emekli olmak için egibi işlem yapmam lazım 13900 gün primim var

  30. mehmet ertürk dedi ki:

   emekli olmam için yapılacak işlemler nedir

  31. Mehmet dedi ki:

   4a statüsünde 150 gün birim yatmış görünüyor. Memurum. Birleştirme yapsam ne faydası olur.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    4/a hangi dönem ? 1999 öncesi ise faydalı olur. 2008 sonrası ise vede asgariden bildirilmiş ise fayda dan ziyade zararı olur.

  32. serkan dedi ki:

   ben sgk hizmet dökümü alamıyorum bilgileri eksiksiz girmeme rağmen…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Site şuan bakımdadır.

  33. hasan dedi ki:

   iş yerinden tazminat nasıl alabilrim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    1 yılda fazla süreyle sürekli çalışmanız durumunda, işten çıkarıldığınız taktirde ya da emeklilik zamanınız gelip işten çıktığınızda tazminat almaya hak kazanırsınız.

  34. ali osman ışık dedi ki:

   29/11/1963 doğumluyum 1987sigorta girişim vr
   .ama 1988 dede bağkurum vr
   geçen anlaşmalı olarak bağkurdan 5526 gün satın aldım sigorta günlerimde vr bn şimdi çifçi sigortası ödüyorum
   ne zaman emekli ola bilirim.bilgilendiriseniz sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Son dönemlerde hangi kurumdan sigorta primlerinizin yattığı önemli. Alo 170 SGK hattını arayarak detaylı olarak durumunuzu anlatabilirsiniz.

  35. nuran dedi ki:

   ben özelde çalışıyorum.şu an 14 haftalık hamileyim doğum izni alabileceğim tarih 32. haftaoluyo fakat eğitim kurumu old için temmuzda okul tatil oluyor.bu benim için sıkıntı olur mu ve doğum parası alabilir miyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primlerinizin yatması yeterlidir.

  36. hüseyin hallaç dedi ki:

   01.05.1963 dogumluyum 1979 yılında ssk başlangıcım var.askerden sonra 370 günüm var 1986 yılında isviçreye gittim.11 yıl çalışmışlıgım var isviçrede 1998 yılında malülen emekli oldum emekliligim hala devam ediyor.2008 yılında mersinde münübüs plakası almıştım beni bagkurlu yapmışlar ama hala bügün bile bana teblig edilmedi.şu anda on in lira olan prim şu anda 17800 tl olmuş bana bildirim olsaydı ben daha önce yatırırdım veya 1.torba yasada yatırırdım.şimdi yurt dışı borçlanmasıyla emekli olmak istiyorum .ne yapmam lazım.birde hangi evrakları getirmeme lazım.teşekkürler.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    ticari araçdan dolayı bağkurlu olmuşsunuz . emekli lik statünüz bağkur . 12 aydan fazl prim borcu olanların bağkur borcu iptal olacak diye başbakanın bir açıklaması var eğer bu gerçekleşirse sigortalı bir işe başlayıp yurtdışı borçlanma yapıp emekli olabilirsiniz.

  37. HALİL CEYLAN dedi ki:

   04.02.2015 GÜNÜ BALIKESİR.DEN EMEKLİLİK DİLEKCESİ VERDİM .EMEKLİLİK DİLEKCESİ VERDİGİME DAİR HİÇ BİR YAZI YOK

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Emeklilik dilekçesi ile birlikte gerekli evrakları verdiyseniz, evrak takibini internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

  38. kamile dedi ki:

   1996 yılında sigorta başlangıcım var.1428 gün ödenmişlik var .kaç yaşında emekli olabilirim ayrıca emekli olabilmek için illa çalışmakmı lazım eksik günleri ödersek oluyormu ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınızı bu adresten öğrenebilirsiniz.
    Kalan prim günlerinizi toplu olmamak kaydıyla ödeyebilirsiniz.

  39. vedat dedi ki:

   Merabalar Annem 20.07.1958 dogumlu ise baslangic tarihi 03.08.1984 ise terk tarihi 08.09.1988 yani 4 yil 5 ay 1 gun pirimleri yatmis nezaman emekli olur aftan yararlanabilirmi eksik kalan prim gunlerini yatirirsak Helen emekli olurmu cok acil bilgi verirseniz sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Emeklilik şartlarınızı bu adresten öğrenebilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/
    Eksik günleri ise doğum borçlanması yaparak ya da toplu olmamak kaydıyla yatırmaya başlarsanız emekli olabilir.

  40. FEVZİ dedi ki:

   İyi günler emniyette memurum beş yıl yıpranma payımız var daha öncesinden özel sektör ve devlet kadrosunda sigortam var bunların dökümünü alıp kurumuma verdim ancak emeklilik tarihinde bir değişiklik olmadı.Acaba belli bir yılın öncesindekilermi etki ediyor bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  41. beytullah koyun dedi ki:

   1999zun hazıranından buyana sigortalıyım ne zaman emekli olurum

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    58 yaş ve 5975 prim günü şartlarını sağladıktan sonra emekli olmaya hak kazanabilirsiniz.

  42. Ahmet dedi ki:

   sgk borcum varmı

  43. ali dedi ki:

   Devlet simdi herkeze borc çıkartıyor mus ben nasil borc varmi yokmu öğrenebilirim acaba rica etsem cevaplarmisiniz

  44. Fuat dedi ki:

   ben 2001de bağkurlu 300günüm vardı.Ben bağkur numaramı almadım şimdi sorguluyorum silinmiş dediler bunu nasıl geri alabilirim? bunu cevaplarsanız çok memnun olurum saygılar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  45. fevzi uğuz dedi ki:

   02.02.1966 doğ. işe giriş 15 .06.1990 askerliğimi 1986.yaptım akerlik borçlnmamı 540. gün olarak yatırdım ne zaman emekli olabilirim saygılarla.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    5300 prim günü yatırdığınız taktirde emekli olmaya haz kazanabilirsiniz.

  46. ahmet 2 dedi ki:

   1987 sigorta girişim var toplam 753 günüm sigortalı olarak ödenmiş
   03.02.1993 bağkurluyum bu güne kadar ödedim ne zaman emekli olabilirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu detaylı olarak Alo 170 SGk hattına bildirebilirsiniz.

  47. dursun dedi ki:

   1987 sıgortalıyım 1 ay ödenmiş ve 2003 bagkurlu oldum ara boşluhunu nasıl ogrenırım ve nezaman emeklı olurum bılgılendırırsenız çok tesekkur ederım saygılarla

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    ALo 170 SGK hattına durumunuzu sorabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emeklilik şartlarını hesaplayabilirsiniz.

  48. NUSRET dedi ki:

   merhaba ben 10.12.1988 doğumluyum.2011 yılı ssk girişim var. ne zaman emekli olabilirim.teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  49. Havva Ceyhan dedi ki:

   10 nisan 1993 tarihi sgk girişim.prim günümü tamamlamaya 1.5 yılım var.busüre içinde prımlerimi yüksek yatırırsam emekli maaşına nasıl yansır.şuan asgari ücretten yatıyor.bunu 1600 tl maaşa göre yatırsam emeklilikte nekadar farkeder? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yüksek brüt ücretten yattığı zaman emekli maaşına etki etmektedir. Ancak son dönemler olduğu için etkisi az olacaktır.

  50. ayhan sevim dedi ki:

   merhaba 04-10-1966 doğumluyum.ilk sgk giriş tarihim 01-06-1988 .toplamda 7200 gün primim var .1987 yılında askerden geldim.18 ay askerlik yaptım.askerliğimin ne kadarını borçlanırsam ne zaman emekli olurum . teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaparsanız sigorta tarihiniz askerlik başlangıcınıza çekilir. Bu durumda 50 yaşını doldurunca emekli olmak yerine 49 yaşını doldurunca emekli olabilirsiniz.

  51. süleyman dedi ki:

   1 ekim 1989 ssk girişliyim 15 ekim 1966 dogumluyum ne zaman emekli olurum teşekürler

  52. yavuz özkan dedi ki:

   02.05.1968 doğumluyum 1989 da bağkura kayıtlı oldum 10 sene bir fiil yatırdım 1998de sigortaya geçtim ne zaman emekli olabilirim ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu adresten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  53. serhan dedi ki:

   25.01.1969 doğumluyum. 02.01.1998 yılında memur olarak işe başladım. Askerliğimi ise yedek subay olarak tamamladım. Haliyle sigorta primlerim bağlı olduğum birlik tarafından ödendi. Askere gitme tarihim 01.04.1991, asteğmen olarak sigorta primlerimin yatırılmaya başlanma tarihi ise 01.08.1991.

   Bu durumda sigorta başlangıç tarihim askerlik görevine başlangıç tarihi olan 01.04.1991 mi, asteğmen olarak göreve atanma tarihim olan 01.08.1991 mi yoksa memur olarak işe başlama tarihi 02.01.1998 mi esas olur. ve hangi tarihte emekli olabilirim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik döneminde primin yatırılmaya başlandığı tarih sigorta başlangıç tarihiniz olarak geçer. Eğer sorgulama işlemlerinde askerlikte yatırılan primler gözükmüyorsa SGK ya başvurunuz.

  54. şeref durak dedi ki:

   merhaba bağkur borcumu yapılandırdım 2 taksit ödedim yeni kanun çıkmış bağkur borcumu sildirebilirmiyim 16 taksidim dahavar.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  55. osman kepir dedi ki:

   benim sigorta girişim 02-19-1990 dogum tarihim 01051967 pirimlerim 8300 gün ben askerligimi siğorta başlangıcımdan önce yaptım askerşiliğimi 18 ay yaptım askerliğimi nekadar borçlanmam lazım birde ne zaman emekli olurum halen çalışmaktayım teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    1 gün borçlanmanız yeterli olacaktır. Sigorta başlangıcınız askerlik tarihiniz olacaktır. Bu durumda emeklilik şartlarınız değişir. Askerliğe başlangıç tarihinizi verirseniz emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  56. feyza dedi ki:

   06.09.1999 tarinde sigorta girişim var 19.06.1966 tarihinde doğdum 4834 iş günü çalıştım nezaman emekli olurum?saygılar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    5975 prim günü ve 58 yaşını tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz.

  57. HÜLYA PEHLİVAN dedi ki:

   MERHABA
   1 – 1 – 1967 DOĞUMLUYUM BENİM SİGORTA BAŞLANGIÇ TARİHİM 1979 YILINDA
   ŞU ANA KADAR TOPLAM 1250 GÜN PRİM GÜNÜN VAR SİGORTALILIK TARİHİNDEN SONRA İKİ ÇOCUĞUM OLDU DOĞUM BORÇLANMASI YAPACAĞIM
   ODA TOPLAM 1400 GÜN YAPIYOR ŞU ANDA HALEN SİGORTALI OLARAK DEVAM EDİYORUM BU DURUMDA BENİM 3600 GÜNDEN EMEKLİ OLMA TARİHİM NE ZAMANDIR. VE KOŞULLARI NASILDIR.
   SAYGILAR SUNARIM

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanmasından sonra kalan priminiz 950 gün oluyor. 52 yaşında emekli olabilirsiniz prim gününüzü tamamladığınız taktirde.

  58. ahmet dedi ki:

   27.06.1969 doğumlu olup 15.07.1993 tarihinde işe girdim askerliğimi 18 ay yaptım askerlik borçlanırsam geri alırmı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik tarihiniz sigorta girişinizde önce ise geriye çeker.

  59. cemileatlıhan dedi ki:

   1999un 3.ayı girişim nezaman emekli olabilirim,borçlanma olabilirmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu adresten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  60. Kazim Gurgur dedi ki:

   Ben Kazim Gurgur Ben yurdisi borclanmasi yaptim train 13/04/2015 de yaptim 10/04/2015de asker link boclamami ziraat bankasina 600 gun odeme 7689.60tl odedim toplam 6480 is gunu borlandim Bunun 600 gununu odedim geri Kaplan 5880 gununu Nezaman odemem gereklyor ve Nezaman emekli olabilirim dogum tarihim 06/03/1962 yurdisi is baslangicim 1986 londra

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Kazim Gurgur dedi ki:

    ben kazim gurgur yurtdisi borclanmami 24/07/2015 tarihinde toplam 5613 gun ve 600 askerlik odemesi icinde hepsini odedim ve yasim 53 doldurdum ne zaman maas alabilirim

  61. sefa dedi ki:

   Slm ben 1966 dogum 1983 ssk girisim 600gun sskda gunum var bagkur da ise 3500 gun um var ne zaman emekli olurum

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yaptırmalısınız. Son 7 yılda hangi kuruma prim yatırmışsanız o kurumdan emekli olursunuz ve şartları değişiklik gösterecektir.
    1983 girişi için 5150 gün ve 47 yaş şartı sağlanmalıdır.

  62. nilgun dedi ki:

   1972 doğumluyum 01.05.1989 ise giriş tarihim 1994 tarihinden sonra 12 yil ara verdim oglum buyusun diye 2006 da tekrar ise girdim ve halen devam ediyorum. 4500 günüm var 5300 günle ne zaman emekli olabilirim ve emekli maaşı aşağı yukarı ne kadar alırım 2,5 yılım kaldı gözüküyor prim için ve yasda 45 yas gozukuyor primlerim 2006 itibariyle asgari ücret üstünde şimdiden tesekkur ederim emeklerinin için saygılarımla…..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  63. engin Saim çağlar dedi ki:

   10.10.1972 doğumluyum 1990girşli 900 iş günü primim var. 1997,den sonra SSK tarımdan 2700 iş günü primim var. SSK tarımdan ne zaman emekli olurum.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  64. ZEHRA dedi ki:

   İŞ KAZASI YAŞADIM BİR AY RAPORLUYUM SİGORTADAN KAÇ PARA ALIRIM

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yatarak tedavilerde günlük kazancın yarısı, ayaktan tedavilerde ise 2/3′ ü alınarak rapor gün sayısı ile çarpılır ve geçici iş göremezlik ödeneği toplam tutarı hesaplanır. Bu hesaba göre alacağınız ücreti hesaplayabilirsiniz.

  65. nuray dedi ki:

   sigortamın yatıp yatmadığını öğrenemedim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yazımızda verdiğimiz bağlantı şuan için kapalıdır. E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifresi ile sigortalılık durumunuzu öğrenebilirsiniz.

  66. özkan akın dedi ki:

   06 02 1994 de işe girdim girdim sigorta dökümümde 1995 de gözüküyo ne yapmalıyım ,
   1995 den beri sigortam yatırılmış ne zaman emekli olabilirim tşk

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İlk sigorta girişinizin 1995 yılında olduğunu gösterir belgeler ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  67. ünzüle Koçer dedi ki:

   1984 yılında kurmuş olduğumuz şirket den doğan BAĞ KUR prim ödemelerini yapmadım ve numaram da yok.20111 de zorunlu olarak :geriye dönük borçlanma ile 2008 nisan ayından 1012 haziran ayına kadar BAĞKUR kapsamında prim ödedim.2012 hazirn ayından bu yana SSK kapsamında ödeme yapıyorum.dpoğum tarihim 1958 ve bayanım.Ne zaman emekli olabilirim.Ayrıca ÇOCUK sahibi olan bayanlar için geriye dönük prim ödeyerek emekli gün sayımın dolmasına katkısı olurmu.KISACASI NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  68. Yaşar Engin AKSOY dedi ki:

   15.06.1970 doğumluyum
   12.01.1989 ilk işe giriş tarihliyim
   Ne zaman emekli olabilirim

   Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    5450 prim gününü ve 51 yaşını doldurduğunuz zaman emekliliğe hak kazanırsınız.

  69. ilknur dedi ki:

   sgk sitesi çökmüş

   1. refik türkmen dedi ki:

    Ne olmuş bu siteye

  70. refik türkmen dedi ki:

   15.03.1966 doğumluyum. 1990 yılında ssk girişim yapıldı ve 7725 günüm var. 1986 yılında askerliğimi yaptım. ne zaman emekli olabilirim.

  71. Kemal TOPCU dedi ki:

   SORUM ŞUDUR Bir yakınım prostat kanseri durumuda oldukça zayıf bakanı yok gibi bu şasın 120 gün sigotası var kore savaşına katılmış ancak cephede görev almamış bildiğim kadarı ile maaş bağlanmamış bu şahıs emekli olabilmesi için ne yapacağınıda bilmiyor kendisi 64 yaşında en kısa zamanda nasıl ssk dsn emekli olabilir buna nasıl yardımcı olabiliriz ilaç almaya param yok diyor acil bilgi lazım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Rapor alabilir. Rapor durumuna göre emeklilik şartları değişecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  72. songül dedi ki:

   Slm ben ilk ssk giriş 2000 yılında 2373 prim var ssk dan sonra 2 çocuğum var kısmı emeklilik ne kadar olmasi gerekir doğum borçlanması yaptığımda hak kazanırsınız saygilar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. 4500 prim gününe tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  73. Hihmet atalay dedi ki:

   10 03 1964 doğumluyum 15 06 1992 ssk girişim var 07 05 1996 da bagkur ğirişim var 15 02 1014 de ssk girişim var askerlik borşlanmasını ödedim 1985 de askerlik yaptım halen ssk da çalışmaktayım ssk dan ne zaman emekli olurum . bilgilendirseniz çok minnektar olurum saygılar sunarım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Prim gününüz 5300 olmuşsa emekli olabilirsiniz.

    1. refik türkmen dedi ki:

     Size bi sorum olmuştu cevap bekliyorum yardımcı olur musunuz.

  74. cüneyt mert baki dedi ki:

   15043017618 tck numaram.1971 doğumluyum.ssk girişim 1989 .
   şu anda 5500 iş günü prim ödemişim.5 yıldır yurtdışında dubaide
   yabancı bir şirkette çalışıyorum.Yurtdışı borçlanma yapmamın faydası varmıdır? Emekli olunca emekli maaşımın yükselmesinde etkili olurmu? Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Yüksek maaştan prim yatıyorsa emekli maaşınıza büyük katkısı olacaktır. Ayrıca prim gününüzü de arttırır.

  75. refik türkmen dedi ki:

   Sizden cevap alamadım.

  76. sevda gürsoy dedi ki:

   15.08.1968 doğumluyum. işe giriş tarihim 01.06.1987. Halen çalışıyorum. 1994 doğumlu bir oğlum var. Ne zaman emekli olurum. Doğum borçlanmam nasıl olur.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. 1 çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. 5225 prim gününü tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz.

  77. kamile karaçay dedi ki:

   15-02-1969 doğumluyum 16-01-1989ssk girişim var 3000 günüm var nezaman emekli olurum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    5450 prim günü ve 51 yaş şartını sağladınız zaman emekli olabilirsiniz.

  78. Zehra Başal dedi ki:

   Merhabalar
   Uzman dişhekimiyim. 1999-2005 yılları arasında 657 ye tabi olarak Hacettepe Üniversitesinde asistanlık yaptım. Şu an SGK hizmet dökümünde bu çalışmalarım görünmüyor. Kurumlar birleştiği için otomatik olarak bunu da hizmete geçmiş olması gerekmiyor mu? Bunun için ne yapmalıyım?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hizmetinizin sisteme geçmediğini düşünüyorsanız SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  79. oğuz yavuz dedi ki:

   1989 tarihinin 3 ayında sgk vermiş olduğu sgk kimligim halan dahi mevcut ozamanlarda sgk ya firmalar nasıl pirim ödediklerini bilmiyorum.Benim sgk kimligimve üzerinde sgk numarası ve sgk nın mühürü olmasına ragmen hiç bir pirim ödemesi gözükmüyor.yanlız şöyle birşey var ben yine 1989 tarihinin 3 ayında 550 günlük askerliğimi yapmak için askere gittim.550 gün sonra geldim.Benim başlangıçım 1989 tarihi sayılsa çok iyi olacaktı.Çünkü saglıklı biri degilim 5 kere ameliyat oldum.Çeşitli rahatsızlıklarım var ve devam ediyor.
   saygılarımla
   oğuz yavuz
   kimlik no:15200381156

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Belgeyi SGK müdürlüklerine bildiriniz. Askerlik borçlanması ile SSK girişinizi belirttiğiniz tarihe çekebilirsiniz.

  80. Emine Arabacı dedi ki:

   05.09.1961 doğumluyum.17.03.1986-07.11.1989 arası bağkurlu olarak çalıştım. şu an sgk’lıyım.12.05.1983 ve 09.08.1987 doğumlu 2 çocuğum var. bunlardan yararlanırmıyım. nezaman emekli olabilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1987 doğumlu çocuğunuz için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Hizmet birleştirme işlemi uygulayabilirsiniz.

  81. murat yiğit dedi ki:

   merhabalar 16 yıllık çalışanım istifa edip ayrılmak istersem yasal hak edişlerimi alabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İstifa durumunda hakkınız olamıyor.

  82. nilay dedi ki:

   malulen emekli olanlar daha fazla emekli maaşı alıyormuş bu doğrumu ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Malulen emeklilikte 21 hastalıktan emekli olanlara 970 TL maaş veriliyor.

  83. ilyas kavçin ne zaman emekli olabilirim dedi ki:

   01.04.1986 yılından sigortalıyım ne zaman emekli olabilirim lütfen yardımcı olabilirmisiniz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    49 yaşını ve 5300 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  84. emine koca dedi ki:

   06.03.2003 ssk girişim ne zaman emeklı olabılırim lütfen tardımcı olabilirmisiniz

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    60 yaş ve 7000 prim gününü tamamladığınız zaman emekli olabilirsiniz.

  85. Kenan USLUBAŞ dedi ki:

   merhaba
   benim sigorta numaram1995 yılında okulda staj yaparken almıştım fakat prim ödemesi yapılmadı pirim ödemesi 1998 de başladı benim hangisine göre emeklilik yaşını hesaplamam gerekiyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1998 yılına göre emeklilik şartlarınızı hesaplayabilirsiniz.

  86. muzaffer altindas dedi ki:

   25 11 1979 sikorta girisim var ama internette cikmiyor onu nasil bulabilirim tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-devlette gözükmüyorsa SGK müdürlüklerine çalıştığınız dönemlere ait belgeleriniz ile başvurunuz.

  87. Şengül YELEKİN dedi ki:

   Benim 1993 yılından 4 aylık milli Eğitim müdürlüğünde yedek Öğretmen olarak çalışmışlığım var.1993 yılında çalışmış olduğum 4 aylık peryodun arşivden kaydını çıkarttım ancak maaşımın kaydını yapmışlar Emekli keseneğimi yapmamışlar yani maşımı vermişler Emekli keseneğini vermemişler ben 1995 yılında işçi olarak çalışmaya başladım yukarıda belirtmiş olduğum 1993 yılına ait dört aylık çalışmış olduğum aylarla ilgili ne yapmalıyım teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalılık belgelerini SGK müdürlüklerine vermeniz gerekir.

  88. OSMAN YALDIZ dedi ki:

   1989 tarihli sıgorta girişim var 24 gün sonra da ayrı ayrı toplamda 80 gün prim yatırılmış yaşım 57 nasıl emekli olabilirim ? teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Emekli olabilmeniz için en az 3600 prim gününü tamamlamanız gerekmektedir.

  89. ibrahim kart dedi ki:

   20.05.1960 doğumluyum 1982 ssk girişliyim. 2170 türkiye işi gün 1300 gün de suudi arabistan günlerim bulunmakta, ne zaman emekli olabilirim ? geçmişe dayalı ödeme yapabilir miyim ? Teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması ve askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. 5075 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  90. seyhan celik dedi ki:

   Merhaba 1997 sigorta girisliyim.staj yaptigim sirket ssk odemesi yapmamis 1999 yilinda aktif olarak calismam basliyor. 15 yili doldurarak emekli olma sartlarina uyar miyim ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Staj sigortası şuan için normal sigorta olarak sayılmıyor. Yani başlangıcınız 1999 yılındadır.

  91. Sami Koc dedi ki:

   slm ben 02.02.1968 dogumlu 01.09.1985 harihinde almanyada sigortali calismaya basladim ayni isyerinde halen calisiyorum türkiyede Nezam emekli olabilirim ne Kadar para yatirmam lazim ( 2015 de türkiyede 15 gün sigortali calistim) tesekürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Ne kadar yatıracağınızı öğrenmek için SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Yurt dışında iseniz konsolosluğa başvurabilirsiniz.

  92. VAHDETTİN ÖZTEMİR dedi ki:

   Bağ kur primlerimi ssk pirimlerime ekletmek istiyorum, en kolay nasıl yapabilirim.

   İlginize teşekkür ederim,

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurmalısınız.

  93. yusuf dedi ki:

   selam bır sorum olcak yaklasık bır ay once calıstıgım ıs yerıne sıgortacı bır bayan geldı sordugu kac saat calısıyosunnuz asgarı gecım ın alıyormusunuz resmı tatıllerde calısıyomusunuz sordugu sorulara dagru cevap verdık bunun sonucu 12 kısının hesabına bır mıktar ucret yatırmıslar ve gerı ıstedı sırkrt kımse vermedı gerıye kalan arkadaslara bu ucredlerden yanı bızede yatarmı fazla calısıyaz agı almıyoz resmı tatıller odenmıyo sızce yatarmı taksıt yapma ımkanı varmı sırketın yatarsa ne zaman sure ıcerısınde yatar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Durumu SGK müdürlüklerine bildirebilirsiniz. Fazla çalışıp hakkınızı alamıyorsanız şikayet edebilirsiniz.

  94. Ertan dedi ki:

   16.08.1969 doğumluyum..16.03.1994 tarihinde ise girişim var.halen aynı yerde çalışmaktayım askerliğimi odemek istiyorum ne kadar ödeme yapmam gerekiyor ne kadar geriye çeker ne zaman emekli olabilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurunuz, detaylı bilgi alabilirsiniz.

  95. şükrü yurtseven dedi ki:

   4.100 tl bürüt maaşım var.emekliliği hakettim bir ay geçti.Çalışmaya devem etsem emeklilik maaşım düşermi yükselirmi? Teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Herhangi bir etkisi olmaz.

  96. fatoş dedi ki:

   ben Fatoş 1998 tarihli doğumluyum 2 yıl sigortam var ne zaman emekli olurum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    58 yaş ve 9000 prim günü şartını sağlamanız gerekir.

  97. satılmış arslantaş dedi ki:

   işe girişim yapılmışmı öğrenebilirmiyim.teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devletten sigorta durumunuzu öğrenebilirsiniz.

  98. ismet karaca dedi ki:

   1967 doğumlu 1985 sigortaya 105 gün girişim var4 yıl bağkur yatırdım kuzey kıprısta 2250 günüm var ve şu an 2 yıldır özel bi firmada türkiyedeyim sigortalı çalışmaktayım emekli olmam için ne yapabilirim yardımcı olursanız çok tşk ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  99. Remziye AKBULUT dedi ki:

   ben 1974 Doğumluyum 1993 yılında halk eğitimde usta öğretici olarak görev yaptım 3 doğum yaptım nasıl emekli olabilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-devletten sigortalılık durumunuzu öğreniniz. 93 yılına ait sigorta gözüküyorsa doğum borçlanması yapabilirsiniz. Prim gününüzü 3600 e tamamladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  100. Nurcan akbulut dedi ki:

   Ben eşim için y tc no
   Kendisi 19 eylül 2014 te kanser sebebiyle midesinin taöamını aldırdı 4000 üzerinde yatmış prim var son 1yılı ssk kalanı bağkur erken emeklilik. Veya maluliyet durumu hakkında bişgi rica eder
   Yi çalışmalar dilerim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  101. sait akyol dedi ki:

   01.12.1996 da 4ay ssk girişim var 12 07.2002den itibaren 10yil 10ay 22 gün Bağkur. umvar şu anda bir işte ssk li olarak çalışan biriyim ne zaman emekli olurum askerlik borçlanması yapmalimiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öncelikle hizmet birleştirme işlemi yapmalısınız. Toplam priminiz hesaplandıktan sonra emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Eğer askerlik başlangıcınız ssk girişinden önceyse emeklilik yaşınızı da geriye çekecektir.

  102. mustafa dedi ki:

   20.06 1977 doğumluyum 1993 11.ay sgk girişim var 6000 gün primim var ne zaman emekli olurum primin fazla ödenmesi emekli maaşını etkilermi saygılar…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Fazla prim emekli maaşını etkilemez. 54 yaşında emekli olabilirsiniz.

  103. Savaş sarisoy dedi ki:

   Selam 01/09/1992 ssk girişim 01.08.1974 doğumluyum 2001 yılından beri 12.10.2001 devlet memuruyum askerligimi 1997 yılında 18 ay yaptım ama borclanmadim yaklaşık 5200 civarı primi var memuriyeti şu an biraktigimda hangi şartlarda emekli olabilirim teşekkür ler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine gitmeniz gerekir. Emeklilik zamanınız hakkında orada detaylı bilgi alabilirsiniz.

  104. mehmet erbaş dedi ki:

   13 03 1970 dogumluyum 5 ayın 1 de 1988 ilk ssk girişim var 7000 gün pirim ödemem var ne zaman emekli olurum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    50 yaşında emekli olabilirsiniz.

  105. turgay babacan dedi ki:

   26/12/1996 da memur olarak işe başladım 1987 başlangıç sigorta 1434 günüm var ve işlettim ne zaman emekli olabilirim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine hizmet birleştirme işlemi için başvurmalısınız. Emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

  106. turgay babacan dedi ki:

   29/01/1968 doğumluyum26/12/1996 da memur olarak işe başladım 1987 başlangıç sigorta 1434 günüm var ve işlettim ne zaman emekli olabilirim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi uygulamanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurunuz emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

  107. Sevim Güneş bakö dedi ki:

   ben 1970 doğumluyum. 1992 yılından 1996 Yılına kadar halk eğitimde çalıştım. Sigorta başlangıçım Kasım 1992. Sonra eşimden ayrıldım. Sigortamın toplamı 360 gün. Yıl 13 Ocak 1999 memur oldum. Şu anda halen çalışmaktayım. Bir bayan olarak ne zaman ve kaç yaşımda emekli olurum. Teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Memur olarak 20 çalışma yılını tamamlamanız gerekir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  108. Berke dedi ki:

   Merhabalar,

   1991 yılında bağkur girişim var fakat hiç bir ödeme yapıldımı yapılmadımı bilmiyorum.ve bağkurum kapalımı onuda bilmiyorum.Emekli olma şansım varmıdır? 1960 doğumluyum.Cevep verirseniz cok sevinirim.Teşekkürler…İyi Günler…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devletten sigorta durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Daha sonra bağkur emeklilik şartlarına göre emekli olabileceğiniz tarihi görebilirsiniz.

  109. Durali asar dedi ki:

   20. 02. 1968 doğumluyum
   13. 04. 1984 işe giriş tarihin 8300 yakın dirimim ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    ALO 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  110. halit eroğlu dedi ki:

   iyi günler ben annem için soracağım annem 1959 doğumlu
   sigorta başlangıcı 1987 gün ödemesi 752 annemin emekli olması için ne yapa bilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    En erken 3600 prim gününden emekli olabilir. Doğum borçlanması yaparak prim gününü arttırabilir.

  111. nesrin dedi ki:

   işten kendi isteğimle ayrıldım.sigortalı olarak çalışıyordum.kaymakamlığa mı sgk ya mı ne bildirmem gerekiyormuş.. bildirmezsen borçlanma çıkabilir dediler..bir de işten ayrıldıktan sonra kaç gün sigortam geçerlidir?şimdikten teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Eğer son bir yılda 90 gün ve üzeri priminiz yatmışsa 100 gün muayeneden, eczaneden yani sağlıktan yararlanabilirsiniz, fakat 90 günden azsa eğer sadece 10 gün yararlanabilirsiniz.

  112. Necip Güven dedi ki:

   SGK : 01.07.1996 giriş 30 gün pirim
   Sgk : 11.08.1998 giriş 20 gün pirim
   Bağkur : 04.11.1998 giriş 2 yıl 2 ay 20 gün pirim
   Emekli sandığı memuriyet :26.01.2001 başlangıç halen devam ne zaman emekli olabilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Orada emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

  113. erdoğan çelik dedi ki:

   01 01 1966 doğumluyum 01 10 1994 sgk lıyım halen çalışıyorum 10 ay gıbı bır boşluğum oldu askerlığımı 07 03 1986 da 18 ay olarak yaptım sakerlık borçlanması yaparsam askerlık sıgorta başlangıcı sayılırmı sayılırsa ne zaman emeklı olurum aydınlatırsanız şımdı de teşerkur ederım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması sizin için çok faydalı olacaktır. Prim günleriniz yeterli ise borçlanmayı yaptıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  114. seval kaya dedi ki:

   sigorta girişim 1991 ama okuldan 1994 te pirimlerim başlıyor 07/11/1975 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim tşk…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaş ve 5675 prim günü şartlarını sağlamanız gerekiyor. Şartları sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  115. EdaSigortalı işte çalışıyorum devletten çeyiz yardımını nasıl alabilirimalabilirim. Hem yetim hem öksüzüm dedi ki:

   Çeyiz yardımı harcanan Karataş

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekir.

    1. EdaSigortalı işte çalışıyorum devletten çeyiz yardımını nasıl alabilirimalabilirim. Hem yetim hem öksüzüm dedi ki:

     Ben 2.5 senedir sigorta lı işte çalışıyorum. Şimdi de hala işime devam etmekteyim. Çeyiz yardımını almam için işten çıkmak zorunda mıyım.

  116. HUSEYİN dedi ki:

   sigortamın olmadığını kanıtlayan evrakı nerden ala bilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    sgk müdürlüklerinden

  117. Osman dedi ki:

   İyi günler benim stajer olarak 30.09.1996 da sigorta girişim var ama pirim yatirilmadi. prim olarak 15.10.1999 ilk yatırı lis var emekli olurken hangisi baz alinacaktir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan için 1999 yılındaki girişiniz dikkate alınır.

  118. ibrahim dedi ki:

   1983 sigortagiriş 3600 gün pirimvar ne zaman emeklıolurım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İbrahim bey yanda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ssk-3600-gunden-emeklilik/

  119. Hamza TOPRAK dedi ki:

   Merhabalar,
   – 05.04.1961 doğumlu
   – 17.09.1979 sigorta girişli (14 gün yatırılmış )
   – Şu an 3428 gün (ssk) birikmişi var (askerlik de dahil)
   – Son 5 aydır Tarım sigortası yatırmakta
   Acaba en erken emeklilik ne zaman olabilir. (geri kalan günleri ödeyecek kadar nakit var)
   Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
   İyi günler. Şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primlerinizi 3600 güne tamamladığınızda erken emekli olabilir. Tarım sigortasını saydırmak için SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  120. ha kucukcolak dedi ki:

   selam size benim ssk basvuru muracatimla ilgili soru sorabilirmiyim,
   ben 2013 yilinda yurtdisi ssk emeklilik basvurusu yaptim muracaat formumda borlanmak istedigim benim yurtdisi is baslangicim olan 1992 tarihinden 2013 tarihine kadar gunleri borclanip odemek istedigimi o form da yazdim .muracatimdan sonra ban gelen odeme talimatinda 1992 tarihi olan is baslangicim ile 2013 yilina kadar olan 7513 gun olarak o tarihte 78423 tl borclandirildim o tarihte 4800 gunluk odeme yaptim.yalniz sonradan ogrendigimde benim odemis oldugum gunleri 2013 tarihinden geri cekerek benim sigortami 1999 tarihinden baslatmislar oysaki bana gelen gorevli memur imzasiyla odeme kagidinda benim is baslangicim 1992 tarihi , benim sorum bu yapilan islemin dogrulugu sanirim yapilan islem yanlis yapilan bu islem yanlis ise nasil duzeltebilirim nereye ne sekilde muracaat edebilirim birde 1989 askerlik borclanmasi yapcam ssk gunumu tamamlamak icin acaba askerlik borclanmamida yapsam odesem bu islem is baslangicim olan 1992 ye cekermi, bu sorulara lutfen cevap verebilirseniz memnun olurum tesekkurler,

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  121. ahmet Ugurlu dedi ki:

   02 07 1984 tarihinde ssk giriş tarihim
   5068 gün pirimim var
   Ssk kartında doğum tarihim 1966
   Nufusta ise 1969 olup
   Ssk kartına göre yani 1966 tarihini baz alarak emekli olabilirmiyim
   Askerlik borçlanması yatirirsam emekli maasimda yükseliş olurmu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    5225 prim günü şartını sağlamanız gerekir. Askerlik borçlanması yapabilir. Prim günlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yüksek seviyeden askerliği ödemeniz durumunda maaşınıza olumlu etkisi olacaktır.

  122. özçelik yalçınkaya dedi ki:

   ben 30 haziranda emeklilik dilekcemi içeri verdim fakat işlemlerimin haziarndan buyana devam edildigi için acaba maaşım 30 haziran ihtibarıylamı ödemesi yapılacak

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz tarihten itibaren maaş hesaplanır ve yatırılır.

  123. SALİH ÜNALAN dedi ki:

   merhaba.sigorta girişim 2003 9.ay.ne zaman emekli olabirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    7000 prim günü ve 60 yaş şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  124. lutfi gürpınar dedi ki:

   4a tescil belgemde işe giriş tarihim01.03.1983 görünmekte 13 yıl11ay26gün toplam pirim ödemem görünüyor SGK dan aldığım çıktılarda başlangıç tarihi 1989 çıkıyor hizmet sürelerim Bağkur 13 yıl 11 ay 26 gün SSK 2310 gün olarak kayıtlı bağkurdan sigortaya geçiş yaptım 3 yıl 2ay gibi bi süre oldu bu durumda ne zaman emekli olabilirim saygılarımı sunarım teşekkür ederim bilgileriniz veyardımlarınız dan dolayı.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  125. Oktay dedi ki:

   Selamlar
   benim Hanim 1970 dogumlu türkiyede 2015 yillinda 7 günlük Sigortaliligi bulunuyor almanya girisi 1989
   3 Cocuk var.
   Ne zmn emekli olabilir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilir. SGK müdürlüklerine gitmesi gerekir.

  126. ÖMER TEKE dedi ki:

   Merhaba ben 2012/2013 yılında ankara üniversitesinde yabancı uyruklu olarak okudum ve mezun oldum okuduğum süre içinde genel sağlık sigortasından yararlandım ve pirim boçlarımı ödedim. 2014 yılında T.C VATANDAŞI oldum. Yaklaşık bir sene sigortalı olarak bir işte çalıştım , işten çıkınca da gelir testi yaptırdım ve SGK ya gittim borcum var mı yok mu diye 2012 yılından itibaren yüklü miktarda borç çıkardılar bu nasıl oluyor. Benim ne yapmam gerekiyor bu durumda okul dönemi boyunca pirimlerimi yatırdım buna rağmen hala o seneden itibaren borç çıkardılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  127. NUR dedi ki:

   Sayın Yusuf bey 01,01,1968 doğumluyum ilk sigorta tarihim 01.04.1992 fakat 23. 05.1993 te işten ayrıldı 13.05.1997 de öğretmen olarak atandım sigorta süresini saydırdım ben ne zaman emekli olacağım teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta sürenizi saydırdığınız zaman bu konu hakkındaki en net bilgiyi SGK müdürlüğündeki görevli arkadaşlar verebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  128. cem uyar dedi ki:

   1969 doğumluyum.sigorta başlangıcım 1991 ekim.prim gün sayım 6000 civarı.ne zaman emekli olabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    53 yaşında emekli olabilirsiniz. Prim sayınız yeterlidir.

  129. İlhan asrav dedi ki:

   1959 doğumluyum.sig.başlangıc tarihim 1983 3.ay şu anda 4000 günüm var.askerlik günüm 610 gün askerliğmi borçlanmadan 3600 günle kaç yaşımda emekli olsbilirim. Veya benim için en uygun emeklilik nasıl olur.3600 günle 58 yaşımda emekli olabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerliği borçlandıktan sonra 5150 prim gününü de tamamlarsanız tam emekli olursunuz. Bu da sizin için avantaj. Tavsiyem bu yönde ama isterseniz 3600 prim gününden de emekli olabilirsiniz.

  130. osman yasin dedi ki:

   01/11/1987 sgk prim günüm kaç gün olmuştur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

  131. Ibrahim memis dedi ki:

   11 11 1968 dogumluyum 1985 ten ssk li ve 700 prim im var 1995 ten 2015+ hollanda da calisiyorum geriye donuk prim borclamasi yapman gereklimi yoksa burda adima yatirilan primler yeterli olurmu ? Saygilarimla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışındaki primlerinizi yurt dışı borçlanması ile Türkiye’de saydırabilirsiniz.

  132. gündüz okçu dedi ki:

   1986 yılında başlayan staj sigortam var. Ancak resmi işe giriş tarihim 1994.
   Prim günüm çoktan doldu.
   1994 ü dikkate alıram 54, 1986 yı dikkate alırsam 49 yaşında emekli olabiliyorum. Hangisini dikkate almalıyım ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten kontrol edebilirsiniz. Orada geçerli olan tarihi dikkate alınız, Gündüz Bey.

  133. ARZU DABAĞ dedi ki:

   MERHABA;

   18.09.1974 DOĞUMLUYUM SGK HİZMET SORGULAMAMDA İLK İŞE GİRİŞ TARİHİNE 01.10.1990 TARİHİ YAZMAKTA BU TARİH BENIM ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNDE YAPMIŞ OLDUĞUM STAJ BAŞLANGICIDIR.HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMADA BELİRTİLEN HİZMETE BAŞLAMA TARİHİ BÖLÜMÜNE BU TARİHMİ YAZILMALIDIR YADA DETAYLI SORGULAMADA ÇIKAN İŞYERLERİ BİLGİSİNİN VERİLDİĞİ İŞE GİRİŞ TARİHİMİ YAZILMALI. 02.11.2011 HESAPLAMAMI HANGİ TARİH İLE YAPMALIYIM.TEŞEKKÜRLER

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-devlette belirtilen tarihi dikkate aliniz Arzu Hanım.

  134. kudret üstündag dedi ki:

   TC kimlik numaram yok yazmiyor ne kadar sigortali oldugumu bilmiyorum ,nasil ögrenebilirm meslek okulu da sayiliyormu, tsk ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurup öğrenebilirsiniz. TC kimlik numaranız ile PTT den E-Devlet şifresi alıp E-Devletten de öğrenebilirsiniz, Kudret Bey.

  135. ikram dedi ki:

   05/05/1990 sigorta başlangıcım var 1575 gün sigortalı süreim var 18/08/1998 memur oldum halen çalışıyorum ne zeman emekli olabilirim toplam 1575 gün sigortalı sürem ve askerlik borçlanması yaptırdım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Orada emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

  136. sulfettin ekinci dedi ki:

   4534 gün pirimim var 01 nisan 1978 de ssk lı oldum yaşım 55 emekli olabilirmiyim yaştan dolayı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yaşınız çoktan gelmiş. SSK primlerinizi 5000 prim gününe tamamladığınız anda emekli olabilirsiniz.

  137. Şahmettin KILIÇ dedi ki:

   29 yıllık öğretmenim Emekliliği hak ettim ,öğretmenlikten önce SSK kapsamında özel sektörde 600 gün çalıştım hizmet birleştirme yapılırsa ne kadar fark ödemem gerekli ve emekli maaşımda ne kadar fark eder.
   Memuriyet derece/kademem 1/4
   SSK lı Çalışma Tarihim =1980-1987 Arası

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  138. Hakan kocaavci dedi ki:

   08.05.1993 sigorta giriş 41 gun odeme ve 04.10, 2000 /28.12.2015 arasi bagkurluyum su an isyerimi kapattim istege bagli bagkur ofuyorum dogum tarihim 09.08.1972 ne zaman hangi sartlarda emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ Bağ-Kur emeklilik şartlarına bu yazımızdan bakabilirsiniz, Hakan Bey.

  139. Murat dedi ki:

   Rahatsızlık sebebiyle askere almadılar emekliliğe süre olarak nekadar etki olur. Bagkur başlangıç. 20.05.2003

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir etkisi olmaz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Murat Bey.

  140. NURETTİN ARSLAN dedi ki:

   ben 10.08.1985 de ssklı işe başladım askerlik borçlanmasını ödedim14.12.1997de memuriyete atandım halen devam ediyorum nezaman emekli olurum nurettin arslan 15.12.1967doğumluyum teşekürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi uygulamalısınız. SGK müdürlüklerine başvurunuz. Birleştirme sonrası emeklilik şartlarınız belirlenecektir, Nurettin Bey.

  141. Fadime M. dedi ki:

   Fadime
   Merhaba, ben 25.08.1970 dogumluyum.
   aralik 2006 da 5450 ve Temmuz 2011 de 1780 gün Bagkura yurtdisi borclanmasi yaptim.Türkiyede hic calismisligim yok.1990 dan beri yurtdisindayim ve ev hanimiyim.
   Nezaman emekli olurum ve kac TL maas alirim..
   Vereceginiz bilgiler icin simdiden tesekkür ederim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    23 mayıs 1990 dan sonraki günleriniz için borçlanma yapmışsanız 47 yaşında, 23 mayıs öncesi yapmışsanız 46 yaşında emekli olabilirsiniz, Fadime Hanım.

  142. adem dedi ki:

   kardesim anlasmali ayrilmis dil yetim maasi aliyorduk ikimiz yari yariya simdi yakalanmis maasi kesilmis bana geriye donuk paranin birkismini odeme yaparlarmi yani kardesimin geriye donuk 11 yil parasini

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Parayı devlet geri alacaktır. Sizde dilekçe vererek hakkınızı isteyiniz, Adem Bey. Tam bilgi için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  143. kemal tokat dedi ki:

   merhaba
   izmirliyim yurt disinda yasiyorum, turkiyeden emekli olmak istiyorum, 1947 gun calismisligim var geri kalan 3053 gunu odeyip emekli olmak istiyorum, nerden nasil baslayabilirim emeklilik islemlerine, birde bu odenecek miktar tahminim 60bin tl kadar bunun 40binini odesem geri kalanini emekli maasimdan kesebilirlermi. yasim 59 nezaman emekli olabilirim
   haberlerinizi bekliyorum saygilar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluk ile iletişime geçebilirsiniz, Kemal Bey. Emekli olmak için paranın tamamını ödemeniz gerekir.

  144. mikdat güler dedi ki:

   selam ben 01 03 1968 doğumluyum 19 01 1988 tarihinde sigorta girişim var 6350 gün pirimim var bu şartlarda 51 yaş diyo sistem ben askerlik borçlanması yaparsam emeklilik yaşım kaça düşer vede nekadarını borçlanmam gerek sorumu cevaplandırırsanız sevinirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik başlangıç tarihiniz, sigorta başlangıç tarihinden önce ise askerlik borçlanması yapmanız durumunda emeklilik yaşınız geriye çekilecektir. Birkaç gün bile borçlansanız geçerli olur.

  145. Cumhur dedi ki:

   1960 doğumluyum 2007 den beri bagkur yatiriyorum askerlik borçlanması yatırdim ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yıllık bağkur süresini tamamlamanız gerekir. Askerlik tarihinize göre emeklilik zamanınız değişiklik göstermektedir, Cumhur Bey.

  146. SEVİNÇ YILDIZ dedi ki:

   KAÇ YILLIK SİGORTAM VAR ÖĞRENEBİLİRMİYİM KAÖ YIL DAHA ÖDEMEM GEREKİYOR.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz.

  147. Bayram YILMAZ dedi ki:

   01.01.1969 doğumluyum . 15.02.1994 te işe başladım. öğretmenim. ne zaman emekli olabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yıllık hizmet süresini tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  148. alattin dedi ki:

   1970 dogumluyum ssk baslangıcım 1994 pirım 5500

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    55 yaşında emekli olabilirsiniz.

  149. halil dedi ki:

   ssk lı çalışılan günler emekli sandıgına aktarılınca yani hizmet birleştirilmesi yapılınca derece kademeyi etkilermi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Halil Bey.

  150. VEYSEL KOÇ dedi ki:

   1961 DOĞUMLUYUM SİGORTA GİRİŞ TARİHİM 1984, ŞU AN 2000 GÜNÜM VAR, 2 YIL BAĞKUR BORCUM VAR ONU YATIRSAM VE ASKERLİĞİ YATIRSAM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM. ASKERLİĞİ 1981 YILINDA YAPTIM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    5225 prim gününe ulaştığınızda emekli olabilirsiniz.

  151. emre dedi ki:

   18 yaşını aşmış bi genç hiç çalışmamış genel saglık sigortasının ödenceyi bilmediyi için yüklü birikmiş bi para ödeyeceyini ögrenince ne yapmalı hiç bir uyurı için bir kağıt da gelmemiş yüklü bir borçla karşılaşınca ne yapmalı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK Müdürlüklerine başvurabilir.

  152. neşe duran dedi ki:

   1974 doğumluyum. 1989 eylül ayından 1991 yılı haziran ayına kadar 2 yıl stajım var. sgk günüm 1013.
   31.12.1997 tarihinde memur oldum . ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yaptıktan sonra 20 yıllık hizmet sürenizi tamamlamanız gerekir.

    1. neşe duran dedi ki:

     cok teşekkür ederim. yaş olarak nezaman emekli olurum.

  153. TALİP SEFİ dedi ki:

   PRİMLERİM DÜZENLİ ÖDENİYOR MU

   TOPLAM PRİM GÜN SAYIMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz, Talip Bey.

  154. seda dedi ki:

   01/ 05/ 1956 doğumluyum
   işe giriş tarihim 08 /06 /1978
   çıkış tarihim 01/03/1980..
   28/05/1981 doğumlu çocuğum için doğum borçlanması yapabilirmiyim?
   01 / 01 / 1990 yeniden işe girişim toplam 803 iş günüm var
   yaşım 60 emeklilik için ne yapmam lazım teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. En az 3600 prim gününü sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  155. arzu Güzeloğlu dedi ki:

   Yusuf Bey iyi çalışmalar.Ben 10/1998 yılında Uludağ Üniversitesinde part time çalışmaya başladım.Öğrenci asistan olarak adı geçiyordu.Hizmet dökümümde ilk işe giriş tarihim 01.10.1998 görülüyor.Ama öğrendiğim üzere o üç yıl sadece sağlık ödemesi yapılmış.İlk sgk kartım ve numaram o yıl çıktı.sicilim 1601199833638.Hizmet dökümünde ilk görülen tarih ise 2001/03.Giriş yılı itibari ile 99 öncesi yasadan yararlanabilirmiyim?Arada emekliliğim açısından hesaplamada 8 yıl fark çıkıyor.Bu durumla ilgili ne yapmamı önerirsiniz?
   Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
   Saygılarımla,

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik için ilk yatırılan prim tarihi geçerlidir. 1999 öncesinden yararlanamıyorsunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  156. ayse dedi ki:

   Merhaba ben 1989 doğumluyum 2009 da sigorta başlangıcım var ve 1 senelik yatırım var sigortayı eşim yaptırdi bana ve şuanda ödemioruz 4buçuk bin kadar prim var ben onu temin edebiliyorumuyum SGK dan bunu öğrenmek istiyorum yani içerdeki parami alabiliyomuyum. Şimdiden tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik yaş şartını geçtikten sonra primleriniz yeterli değilse talep edebilirsiniz.

  157. Hikmet Güneş dedi ki:

   sigorta başlangıç tarihim ile ilgili şüphelerim var.E devlet üzerinde yazılan tarihin yanlış olma gibi bir olasılığı var mıdır acaba.

   Şimdiden Teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Böyle bir düşünceniz varsa SGK müdürlüğüne giderek itiraz edebilirsiniz.

  158. cengiz topel bilgin dedi ki:

   15/08/1967 doğumluyum işe giriş tarihim 01/07/1990 8053 günüm var askerlik borçlarımı ödersem ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik sigorta girişinden önce askerlik borçlanması yapmanız halinde 51 yaşında, askerliğiniz sigorta başlangıcı sonrasında ise askerlik borçlanmasına gerek kalmadan 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

  159. Mürşit eraslan dedi ki:

   25/03/1968 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 01/02/1984 7300 gün prim ve 32 yil calisma sürem var .Emeklilik dilekçesi ni gönderdim .cevap olarak sgk dan 48 yaş şartini tamamlamamissiniz diye eve kagit geldi.bunun sebebi ne olabilir işe başlangıç tarinde 18 yasinda olmamam mi ? Birde 1968 doğumlu olarak 48 yasinda degilmiyim ben anlam veremedim ne zaman emekli olabilirim ben yardimci olursaniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    48 yaşını tamamlamanız gerekir.

  160. hakan dedi ki:

   10/12/1982 doğumluyum sigorta başlangıcım 03/03/2005 ,2500 işgünüm,sigortalılık süresi 11 yıl, ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    7000 prim günü ve 60 yaş şartını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  161. mehmet KUMRU dedi ki:

   06.03.1964 dogum 1984 askere gittim 17.06.1987 işe giriş tarihi arada boşluklar var gun sayım 2844 bagkur gun sayım 240 toplam 3084 emekli olabilmek ve yapmam ne gerekiyo bilgi verirmisiniz teşekkür ederim…..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ve hizmet birleştirme sizin için yararlı olacaktır. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  162. mehmet KUMRU dedi ki:

   06.03.1964 dogumluyum 17.06.1987 işe giriş gün toplamı 2844 bagkur gün toplamı 240 tolam 3084 günüm var emekli olmam için neler önerirsiniz teşekkür ederim…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız 50 yaş ve 5375 prim günüdür.

  163. Ümit Özdemir dedi ki:

   01/07/1973 doğumluyum Askerden sonra 18/09/1995 yılında sigortalı oldum 6400 primim var Askerlik borçlanmasını yapar isem kaç yılında emekli olabilirim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik başlangıcınız 24 mayıs 1994 öncesi ise emeklilik yaşınız 1 yıl geriye çekilir.

  164. ercan yıldırım dedi ki:

   15.08.1975 doğumluyum askerlikten önce sigortaliyim sigorta başlangıcı 12.05.1992 pirim gün sayım 7698 nezaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    53 yaş ve 5600 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  165. tansel aynali dedi ki:

   beni işten çikartilar ben ssk gunumu ögrenmek istıyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

  166. gülsüm dedi ki:

   merhaba ben işkurdan çalışıyon 2 yıldır acaba işkur sigorta primi yatıyomu yoksa sadece sağlıktan mı yararlanıyoruz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten durumunuzu öğrenebilirsiniz.

  167. Ayhan gül dedi ki:

   Otomobil boyacisiyim kimyasal mazemeler kullanıyoruz 5 sene erken emekli olcakmisiz dogrumudur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  168. Orhan gül dedi ki:

   S.a 50 yaşındayım 1987 sigorta girişim var 2350 gün olmuş kaç yaşında emekli olcam tesekkurederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik için gerekli yaşı doldurmuş bulunmaktasınız, 5375 prim gün sayınızı doldurmanız durumunda normal şartlardan emekli olabilirsiniz. 3600 günden emekli olmayı isterseniz de eksik olan primlerinizi tamamlayıp 60 yaşını beklemeniz gerekmektedir.

  169. cenk sevimli dedi ki:

   ssk giriş tarihimi öğrenmek istiyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet sayfanızdan öğrenebilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa PTT den alabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet hizmet dökümü sayfanızdan öğrenebilirsiniz.

  170. Sibel ç dedi ki:

   7 9 doğum yılı 1994 te ssk başladı üç çocuk var ikisinin arasında bir yaş var en azından iki yaş olması gerekir diye duydum böyle bir şey varmı çocuk ları ödesem emekli ne zaman olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  171. Ali DAG dedi ki:

   ismim ali dağ sigorta başlangıcım 17.11.1987 sigorta sürem askerlik dahil 3900 günüm var 3600 dan emekli olabilirmiyim yaşım dolduruyor sigorta gün sayım 28 yıl .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600.günü tamamladığınız tarihe göre emeklilik şartlarınız değişmektedir. 60 yaşında emekli olabilirsiniz. (3600 günden)
    575 prim günü ile 50 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. (Normal emeklilik)

  172. muharrem hamdi yıldırım dedi ki:

   03 01 1971 dogumluyum sigorta başlangıcım 08 03 1983 4116 gün sigortam var son 3 yılda bagkur um var ne zaman emekli olurum askerligi borc lansam bişey degişirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmalısınız. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız hakkında SGK müdürlüklerin detaylı bilgi alabilirsiniz.

  173. Haşim SAVAŞ dedi ki:

   2010- 2016 tarihleri arasında taşeronda çalıştım..
   2016 mayıs ayında sözleşmeli olarak atandım.
   Çalıştığım yılları nasıl işletebilirim.
   Taşeronda çalıştığım yıllar derecemi etkilermi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine çalıştığınızı gösterir belgeler ile başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  174. Hakan Özaslan dedi ki:

   Sayın Bay Ve Bayan
   Ben 4 A Yurtdışı Borclanması Yaptım Sosyal Güvenlik il
   Müdürlüğünden Gelen 3493 gün için karşılığı Olan 47.448.91TL yi Ödediyim Halde edevlet Sisteminde Göremiyorum Mümkünse
   Hizmet Günlerimi Sisteme işlemenizi Sizlerden Rica Ediyorum
   Saygılarımla
   Hakan Özaslan
   TC NR.50026247422
   SGT.NR.3408201528285

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  175. Veysel Eren dedi ki:

   1979 yılında Kayseri SSK da işlem gören bir firmada işçi olarak çalıştım ve SSK SİCL numaram hatırlatdığım kadarıyla 6875066 olacak Ancak kaydmı bulamıyorum bu hususta yardımcı olursanız sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi alıp E-Devlet sayfanızdan SSK ile ilgili bilgilerini öğrenebilirsiniz.

  176. şahin imeer dedi ki:

   21/03/1955 doğ.31/08/1992yılında öğrt. olarak göreve başladım emeklilik tarihim nedir teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yıllık hizmet sürenizi tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  177. Deniz dedi ki:

   Eşimden ayrıldım Babamın emekli maaşını annemle birlikte alıyorduk annem 2 ay önce vefat etti 2 aydır aldığım maaş aynı babamın maaşının yüzde kaçını alabilirim alabiliyorsam yapmam gerek bişey var mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın iki katını almanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurup dilekçe verebilirsiniz.

  178. Esat dedi ki:

   Ben 1994 ten girişim var ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    55 yaşınızı ve 5750 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  179. ali zenin dedi ki:

   01021987 tarihinde ssk oldum 9970 ün ssk ödedim bankada çalıştım ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  180. nihat es dedi ki:

   ben 2004 yılı ekimde 7700 gün üzerinden emekli oldum.aynı şirkette
   tekrar emekli olarak 2012 yılının 7 ayın 26 gününe kadar emekli olarak çalıştım bu süre içinde yaklaşık 2800 prim günüm oldu bu prim günleri emekliğime tekrar hesaplanabilirmi veya haberlede işitim yatan prim günlerin tekrar ödeme gibi durum anlattı 2004 yılından 2012 yıllar arası ödenen prim paralarını tahsil edebilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilikten sonra primleri geri alamazsınız. Primleri geri alma emeklilik yaşını geçmiş kişilerin emekli olma şansları kalmadığında olabilmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  181. Ramazan dedi ki:

   2001 sigorta baslangicim 3027 yovmiyem var özel sektörden şimdi ise maden yeraltında 1800 yevmiye yapsam sonra tekrar Madenden çıkıp özel sektör de çalış Sam her iki toplamda 7.500 yevmiyem olsa nezaman emekli olabilirim tsk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  182. aycan dedi ki:

   Merhaba 1982 doğumluyum. 01081995 ilk işe giriş tarihi sigorta kartım var ama sorgulamada giriş günümü göremiyorum ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette işe giriş tarihi kısmında görebilirsiniz. Göremiyorsanız Alo 170 SGK hattından yardım alabilirsiniz.

  183. Ebru Çalış dedi ki:

   kasım 1973 doğumluyum.2001 yılı Şubat ayında bir bankada işe başladım.5530 gün prim ödemem mevcut.eşimin işi dolayısıyla Almanya ya taşınmak durumundayım.Yaşı beklesem emekliliğe hak kazanır mıyım? Primlerimi dışardan ödemeye devam edersem emeklilik maaşımda artış olur mu? Ayrıca hem Türkiye hem de Almanya dan emekli olma şansın var mıdır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik şartlarınızı tamamladığınızda emekli olursunuz. Yurt dışı borçlanması ile yurt dışı primlerinizi Türkiye’ye aktarabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  184. Metin Şener dedi ki:

   Selam 29 05 1967 doğumluyum. 1995 bulgaristan dan Türkiye göç ettim. Bulgaristan da sigorta başlangıç tarihim 18 05 1988. Türkiyede ssk başlangıç tarihim 01 09 2000. Ne zaman emekli olurum ve yurtdışı borćlanma yapabilirmiyim. Saygılar Metin Şener

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    7000 prim günü ve 60 yaş şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  185. merdane karanfil dedi ki:

   merhaba
   06.02.1973 dogumluyum
   27.9.1989 – 02.06.1991 – 26.07.1996 almanya dogumlu 3 cocugum var
   14.12.2006 turkiyede sigorta başlangıcım ve 2661 gunum var

  186. Ugurlu düriye dedi ki:

   Ben alman vatandasiyim
   20.4.1971dogum
   1996beri alman vatandasiyim
   Ne kadar ödemem gerekiyor
   Ve ne kadar emekli alirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  187. fikret dedi ki:

   10.01 1967 doğumluyum ssk ilk girişim 20. 06. 1990 askere 1987 de gidip 550 günlük borçlanmamıda yaptım. bu sebeple yaşımı öne çekermi ,ve nezaman emekli olurum.

   1. fikret dedi ki:

    ayrıca 7500 günlük pirimim var.

  188. fikret dedi ki:

   780 gün devlet şeker fabrikasında çalışmışlığım var,bu kurumdan kendi isteğimle ayrıldım ve tazminat almadım,başka bir devlet kurumundan emekli olduğumda bu tazminatı alabilirmiyim teşekkürler.

  189. michel dedi ki:

   2002 sigorta başlangıcı 5000 gün primim oldu ne zaman emekli olurum

  190. cemal YLIDIRIM dedi ki:

   1.03.1975 DOĞUMLUYUM İLK İŞE GİRİŞ TAHRİHİM 16.10.1989 TAHRİHİNDE 7296 GÜN ÖDENMİŞLİĞİM VAR BEN NE ZAMAN KAÇ YASINDA EMEKLİ OLURUM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

  191. nuri fidan dedi ki:

   21.9.1989 girişim var 25 yılım doldu ama 3480 prim günüm var

  192. Ayfer üzmez dedi ki:

   Ben 1968 doğum t. 1982 ssk girişim. 2453 iş günüm var. Ne yapmalıyım

  193. hamza eser dedi ki:

   10 03 1970 doğumluyum 20 06 1989 başlangıc tarihim 8050 gun pirimim var 54 ay sonra yaşımı dolduruyorum emeklilik dilekçemi verip tazminatımı alabilirmiyim sonrasında 54 ay beklersem şu andaki emekli maaşımda bir düşme olurmu

  194. demirci dedi ki:

   merhabalar işe giriş tarihim 12.04.1972 doğum tarihim 15.02.1953 prim gün sayısı 1907 bu durumda emekli olma şartları nelerdir ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim..

  195. Seda dedi ki:

   Hayırlı günler benim 21/10/1998 tarihli oglum işe başladı ben oglumun ssksından yararlana bilirmiyim bir oglum daha var 14 yaşında okuyor

  196. Fatma dedi ki:

   İyi günler burs başvuru için SGK dan belge alınması gerekiyor .tam olarak nasıl bir belge acaba bu
   Yardımcı olursanız çok sevinirim
   Bir de bu belgeyi e- devlet ten alabiliyormuyiz

  197. ahmet cemal dedi ki:

   ben 1969 doğumlu işe giriş tarihim 02.11.1998 dir .6-7 ay boşluğum var artı askerden önce büfe işletiyordum onunla ilgili maliyede kaydımı bulamıyordum bugün vergi dairesine gidip 01.09.1993 ile 14.01.1995 tarihleri arası vergi mükellefi olduğumu tespit ettirdim bu tarihleri de sisteme giriş yaptılar. Buna göre ne zaman emekli olurum.

  198. ZEYNEL ÇAKMAK dedi ki:

   1992 YILINDA BENİM SSK NUMARAMA AİT HİZMET DALDIM.NUMARA BANA AİT AMA İSİM BAŞKASI ÇIKIYOR,SSK NO 15ÖKÜMÜ
   832 262
   GÖRÜNEN İSİM MEHMET ÇELİK YANILMIYORSAM BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM

  199. ALİ dedi ki:

   1979 DOĞUMLUYUM 2002 SSK GİRİŞLİYİM 1999 DA 18 AY ASKERLİK YAPTIM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

  200. Nihat dedi ki:

   Marhba Ben Nihat , 14.04.1975 dogum, 1996 girisim var 2010 Kader ödemem yapilmamis ,2010 dan itibaren düzeli bir sirkette calisiyorum ne zaman emekli olurum ?Tesekürler.

  201. Züleyha Bügrü dedi ki:

   Merhabalar. Ablam ve ben 1983 yilinda ssk li olarak bir fabrikada calistik .Ablam ise ilk giris tarihinin yazili oldugu dökümani belgeledi .Ben ise, ise ayni gün ve tarihde girdigim halde kanitlayamiyorum .1992 ye kadar olan yillarimi nasil ispat edebilirim .Ayni isyerinde calistigimiza sahitlik edebilecek bircok insan var .Simdi, emeklilik icin muracaat etmek istiyorum. Kayip olan; yani bulunamayan calisilmis yillarimin belgelerini nasil temin edebilirim. Veya ,kayip yillarimin hakkini nasil araya bilirim ?tesekkürler

  202. İbrahim halil kaya dedi ki:

   Slm babam bagkur emeklisi evde ablam var hic evlenmedi ama sakat ayligi aliyor babam’a öldügünde ablam babam’in ayligini alabilirmi

  203. Eren Gölet dedi ki:

   E-Devlet’ten Genel sağlık sigortası ilişiksiz belgesini nasıl alabilirim.

  204. veli erdem dedi ki:

   meraba
   ben 1977 doğumluyom 1997-1998 de askerlik yaptım.2001 emekli sandığı girişim var 2008 de çıktım.2008 den buyana bağkur yatırıyorum askerlik borçlanırsam sigorta girişim hangi yıl olur.kaç yaşına tabi olurum.

  205. hüseyin saçlı dedi ki:

   merhaba ben 01/01/1964 doğumluyum askerliğimi 1984 yılında 18 ay olarak yaptım 03/01/1994 ilk sigorta girişim halen aktif olarak devam etmekte 7200 gün de günüm var askerliği yatırırsam ne zaman emekli olurum askerlik emeklililiğimi geriye çekermi. teşekkürler

  206. Ekrem dedi ki:

   10/06/1966 doğumluyum 2/2/1985 ilk sigorta girişim var toplam günüm 497 gün ve bu günlerimi aktardım. 1986/1988 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım ve borçlanmamı ödedim 27/7/1992 yılından itibaren kamuda memurum ne zaman emekli olabilirim yardımcı olurmusunuz tşkler

  207. Ahmet dedi ki:

   Slm hocam ihbar için yazdım emekli olup ta devam eden ustalar var sigortasız çalışiyorlar diye duydum bir arkadaştan lütfen hocam yetkilileri yonlendiriniz Rica ediyorum kaçak çalışmasını tahammül edemiyorum şirket adını yazmak istiyorum ama benimle ilgilenirlerse mailden yazarim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen bu durumu SGK’ya bildiriniz.

  208. Senad Hadziahmetovic dedi ki:

   Yabanci uyruklu olarak 1999-2002 yillari arasinda Türkiyede calistim. Su anda Almanya´da calismaktayim ve buradaki emeklilik sigorta kurumu benden daha once calistigim ülkelerden hizmet dökümünü istiyor.
   TC kimligim olmadigi icin e-devlet üzerinde islem yapamiyorum.
   Su halde, hizmet dökümü nasil alabilirim.

   Tesekkurler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Normal şartlar altında hizmet dökümünü SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA sayfasından alabilirdiniz. Ancak; Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayınız.

  209. elif dedi ki:

   18.08.1995 işe girişim 1.02.1966 doğum tarihim ne zaman emekli olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Prim gününz mevcut değil. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  210. Ömer dedi ki:

   06.08.1986 doğumluyum 13.02.2007 sigorta başlangıcım var nezaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurum bilginizin olmaması dolayısıyla detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  211. mustafa akkaş dedi ki:

   012/08/1966 doğumluyum 06/09/1993 bağkur girişim var 6595 gün pirim ödedi
   18/06/2012 tarihinde sigortalı oldum 986 gün pirimim var ne zaman emekli olabilirim yeni geçen yasa beni etkiliyormu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  212. lemya dedi ki:

   Merhaba, annem rahmetli babamdan kalan bağkur dul maaşı alıyordu. Annemde vefat etti. Ben eşimden ayrılmak üzereyeyim.Çalışmıyorum ve hiçbir güvencem yok. Annemin aldığı maaşı boşandığım zaman ben alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz.Başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  213. mehmet ali kavuk dedi ki:

   iyi günler 3 01 2017 tarihinde emeklilik dilekçemi hatay antaya ssk kurumuna vermiş ve hala herhangi bilgi almamış bulunmaktayım lütfen bilgi 03 01 1967 hatay doğumlu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Takip için hemen alo 170 SGK hattını arayın

  214. Taner Görmez dedi ki:

   Merhaba ben 11 Mart 1972 doğumluyum..SSK 4/A işe giriş tarihim o1.12.1989
   8500 günüm var..ne zaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ortalama sonuca göre 25 yıl 52 yaş 5525 günden ssk kapsamında emekli olabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.