• SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA


  NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
  Cinsiyetiniz Erkek Kadın
  Malüliyetiniz Var mı ?
  Erken Yaşlanma Var mı ?
  Doğum Tarihiniz
  Hizmete Başlama Tarihiniz
  Mevcut  Bilgileriniz
  SSK Prim Ödeme Gün Sayınız
  Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız
  Askerlik/Sanatçı Gün Sayınız
  Fiili Gün Sayınız
  Yurtdışı Gün Sayınız
  3600 Günün Doldurulduğu Tarih
   

  İnsanların çalıştıkları işler dolayısıyla sigorta primleri düzenli olarak yatmaktadır. Yatan sigorta primleri emeklilik için çok önemli olduğu gibi kişilerin sağlık güvencesinin devam etmesi açısından da son derece önemlidir. Bundan dolayı sigorta primlerinin zamanında ve düzenli yatıp yatmadığı insanlar tarafından kontrol edilmektedir. Bunun dışında emeklilik hesabı yapan kişiler de geçmişte sigortalı olarak çalıştığı gün sayısını öğrenmek için sigorta sorgulama ihtiyacı duymaktadır. SGK sorgulama işlemi yaparak insanlar tarafından merak edilen bu bilgilere rahat bir şekilde ulaşmak mümkündür. Bu bilgilere ulaşılması insanlar açısından farklı avantajlar sağlamaktadır. Emeklilik hesabının dışında kişiler sigortalarının düzenli olarak yatıp yatmadığını da buradan kontrol edebilmektedir.


  Bir işte düzenli olarak çalışılması durumunda sigorta primlerinin de düzenli olarak yatırılması gerekmektedir. Böylece çalışan kişinin hakları kaybolmamış ve ilgili kişi hak kaybına uğramamış olmaktadır. Hizmet dökümü sorgulama işlemi yapan kişiler sigorta primlerinin yatmasıyla ilgili bir hata gördüklerinde bunu öncelikle işyerlerine bildirmelidir. Böylece hata buradan kaynaklanıyorsa hızla düzeltilecektir. İşyeriyle ilgili değil ise mutlaka en yakın SGK Müdürlüğüne giderek gereken kontrolleri yaptırması ve buna bağlı olarak hatayı düzelttirmesi gerekmektedir. Böylece ilerleyen yıllarda emeklilik ile ilgili bir sıkıntı yaşanmamış olacaktır. Aksi takdir emekli olabilmek için ekstradan bir takım sıkıntılar yaşayacaktır ki bunu da kimse istemez.

   

  sgk prim sorgulama
  SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

  İnternet teknolojisinin son yıllarda göstermiş olduğu gelişme ve devlet kurumlarının internet üzerinden vermiş oldukları hizmet sayesinde insanlar SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini internet üzerinden yapabilmektedir. Böylelikle SGK Müdürlüğüne gitmeye gerek kalmadan internetin olduğu hemen her yerde sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun dışında verilen hizmetler sayesinde farklı sorgulamalar da yapılabilmektedir. SGK borç sorgulama, SGK prim sorgulama gibi işlemler ile insanlar bir takım bilgilere internet üzerinden rahat ve kısa sürede ulaşabilmektedir. Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi internet erişimi olan cihazlarla bu sorgulamalar yapılabilmektedir. Söz konusu hizmetlerin internet üzerinden veriliyor olması insanlara çok önemli kolaylıklar sağladığı gibi kurumlar açısından da son derece önemlidir. Bu hizmetler kurumlardaki kalabalığın nispeten azalmasını sağlamaktadır.

  SSK (4a) Hizmet Dökümü İnternet Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  SGK sorgulama işlemi daha önceki süreçlerde internet üzerinden değil kurumlardan yapılıyordu. İl ya da ilçelerde yer alan SGK Müdürlüklerine giderek buradan bu sorgulamalar ilgili personeller tarafından yapılıyordu. Fakat daha sonraki süreçte internet teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte kurum kendi internet sitesini kurdu ve buradan sorgulama yapma imkanı sağladı. Böylece insanlar kurumlara gitmek yerine buralardan rahat bir şekilde sorgulama işlemi yapmaya başladılar. İnternetin ilk zamanlar çok yaygın olmamasından dolayı da internet kafeler bu hizmeti veren önemli yerler olarak dikkat çekti. Sorgulama ve bununla ilgili çıktı belli bir ücret karşılığında kişilere verildi. Bu hizmet insanlara kolaylık sağlasa da bir takım güvenlik risklerini de içerdiği için farklı bir şekilde verilmeye başladı.

  Sponsorlu Bağlantılar

  BAĞ-KUR (4b) Hizmet Dökümü İnternet Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi kurumun sitesinden yapılırken sorgulama yapacak olan kişiye ait bir takım bilgiler istenmekte ve bu şekilde sorgulama yapılmaktaydı. Fakat bu durum kişilerin bazı bilgilerini bilen kişilerin sorgulamayı rahat bir şekilde yapabilmesine imkan tanıdığı için devlet tarafından farklı bir şekilde verilmeye başlandı. Diğer devlet kurumları tarafından da internet üzerinden verilen hizmetler e-devlet üzerinde birleştirildi ve tüm işlemler buradan yapılır hale getirildi. Buraya girmek için ise kişiye özel şifreler PTT şubelerinden verildi ve böylece söz konusu bilgilere başka birinin ulaşması engellenmiş oldu. Kısaca bu sorgulamalar artık sadece e-devlet üzerinden yapılmaktadır ve diğer siteler ya dolandırıcılık yapmaktadır ya da yine e-devlete yönlendirme yapmaktadır.

  Sosyal Güvenlik Kurumu ve Hizmet Dökümü Sorgulama

  Hizmet dökümü sorgulama işlemini hatasız olarak yapabilmek için bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 16 Mayıs 2006 tarihinde kuruldu. Bu tarihe kadar bilinen SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı yapılan değişiklik ile isim değiştirdi. SSK 4A, BAĞKUR 4B ve Emekli Sandığı da 4C olarak isimlendirilmiştir. Sorgulama işlemi yaparken bu hususa dikkat edilmesi ve sorgulamaların da buna göre yapılması gerekmektedir. Bu bilgiyi bilmeyen kişiler buradaki ifade ya da terimlere bir anlam veremeyeceği için sorgulama biraz karışık görünebilir. Fakat bu bilgiler bilindiği zaman yapılacak işlemin sonucu daha rahat bir şekilde anlaşılacaktır.

  SGK Hizmet Dökümü Sorgulama ile Elde Edilecek Bilgiler

  E-Devlet üzerinden SGK hizmet dökümü sorgulama yapabilmek için öncelikle bu siteye giriş yapabilmek gerekmektedir. Bunun için PTT şubelerine giderek e-devlet şifresi alınabileceği gibi internet bankacılığı üzerinden ya da e-imza veya mobil imza kullanarak da giriş yapılabilmektedir. Yani e-devlete giriş için birden fazla seçenek bulunmakta ve kişiler kendi durumlarına bağlı olarak bunlardan herhangi bir tanesini tercih edebilmektedir. E-devlet üzerinden yapılacak sorgulama işleminde bir takım bilgilere ulaşılabilmektedir. Söz konusu bilgiler genel olarak şu şekildedir:

  • Sorgulama sonucu elde edilecek hizmet dökümü ile temel sigorta bilgilerine
  • İlgili kişinin sigortalı olarak ilk defa işe giriş tarihine
  • Sigorta priminin işverenler tarafından düzenli olarak yatırılıp yatırılmadığına
  • Görev yaptığınız kurum ve kuruluş isimlerine
  • Sigorta priminin ay ay ne kadar yatırıldığına
  • Sigortalı olarak toplamda ne kadar süre çalıştığınızın bilgisine

  SGK sorgulama işlemi yaptığınızda yukarıda belirtilen bilgilere rahat bir şekilde ulaşmanız söz konusudur. Fakat burada bilinmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Bahsedilen sorgulama işlemini SSK (4A), BAĞKUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) için ayrı ayrı yapılabilmektedir. Bu işlemler ayrıca toplu olarak tek bir sorgulama şeklinde de yapılabilmektedir fakat bu tür sorgulamalar sonrasında çıkan sonuç karışık olduğu için genelde fazla tercih edilmektedir. Fakat buna rağmen toplam sigortalı gün sayısını öğrenmek isteyen kişilerin mutlaka söz konusu yöntemi kullanması gerekmektedir.

  Hizmet dökümü sorgulama işlemini yapmadan sonra 4A, 4B ve 4C hakkında bilgi vermek yararlı olacaktır. Böylece kişiler çalıştıkları işlerin sigorta dökümünde nereye yansıyacağını daha net olarak bilecektir. SSK yani 4A en fazla görülen sigorta türü olarak dikkat çekmektedir. Bunun temel nedeni ise SSK yani 4A’ya işçilerin bağlı olmasıdır. İşçi olarak çalışan kişilerin sigorta primleri buraya yatmaktadır. Ülkemizdeki insanların yapmış oldukları işler dikkate alındığında kişilerin birçoğu işçi statüsünde görev yapmaktadır. Bu kişilerin sigorta primleri de bundan dolayı buraya yatırılmaktadır. Bu statüde çalışan kişilerin sigorta primleri işverenler tarafından ödenmektedir. Yani bu kişilerin herhangi bir ödeme yapmasına gerek yoktur. Bu kişiler sadece sigortalarının yatıp yatmadığını kontrol etmesi yeterli olacaktır.

  SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi işçiler dışındaki meslekler tarafından da yapılmaktadır. Esnaf, çiftçi ve avukat gibi kişiler BAĞKUR yani 4B’ye sigorta primi ödemesi yapmaktadır. Burada bahsedilen mesleklerin ortak özelliği söz konusu kişilerin kendi hesabına çalışmasıdır. Kendi hesabına çalışan kişilerin tamamı buraya ödeme yapmaktadır. Bu kişiler sigorta primlerini kendileri ödemektedir. Ödeme yaparken sigorta primleri günlük kazançlarına göre belirlenmektedir. Kazancı fazla olan kişiler daha fazla ödeme yaparken düşük olanlar ise buna göre daha az ödeme yapmaktadır. Sigorta priminin en az ne kadar olacağı SGK tarafından asgari ücrete göre belirlenmektedir. Bundan daha düşük sigorta prim ödemesi yapılamamaktadır.

  Son olarak ise devlet memurlarının bağlı olduğu emekli sandığından bahsetmek gerekmektedir. SGK sorgulama yaparken devlet memurları 4C bölümünden sorgulama yapabilmektedir. Devlet memurları emekli sandığı olarak bilinen 4C birimine sigorta primlerini yatırmaktadır. Memurların sigorta primleri aldıkları maaşlara göre devlet tarafından ödenmektedir. Dolayısıyla sigorta prim yatmasından problem durumuyla çok nadiren karşılaşılmaktadır. Fakat buna rağmen düzenli olarak kontrol edilmesinde fayda vardır. Memurlar da sigorta primlerinin düzenli yatıp yatmadığını e-devlet üzerinden sorgulayarak kontrol edebilmektedir.

  İnsanlar hayatları boyunca farklı işlerde çalışabilmektedir. Buna bağlı olarak da sigorta primleri farklı yerlere yatırılabilmektedir. Örneğin belli bir yaşa kadar işçi olarak çalışan kişi daha sonra memur olduğunda sigorta primleri önce SSK yani 4A’ya daha sonra ise Emekli Sandığı yani 4C’ye yatacaktır. Hizmet dökümü sorgulama işlemi yapıldığında bu net olarak gözükecektir. Emekli olmadan önce bunların mutlaka birleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için emekli olmadan 1 yıl öncesinden hizmet birleştirilmesi yapılması gerekmektedir. Böylece çalışılan bütün süreler emeklilik için sayılacaktır. Bunun için SGK’ya hizmet birleştirme dilekçesi verilmesi yeterli olacaktır. Emeklilik süresinin hesabını tam olarak yapabilmek için hizmet cetvelinin kullanılması yeterli olacaktır. Burada kişilerin daha önce çalışmış oldukları kurumlar ve işyerleri ile işe giriş ve çıkış tarihleri gözükmektedir. Ayrıca kaç gün ve ne kadar sigorta prim ödemesi yapıldığı da buradan net olarak görülmektedir.

  SGK Sorgulama ve Hizmet Birleştirmesi Yapma

  Hizmet birleştirme için dilekçe Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmektedir. Bu aşamadan sonra kurum ilgili kişinin çalışmış olduğu yerlerden gerekli bilgileri istemektedir. Kişinin ne kadar süre nerede çalıştığı gibi hususlarla ilgili bilgi alındıktan sonra kişinin emekliliği hak edip etmediğine bakılmaktadır. Eğer dilekçe veren kişi emekliliği hak etmemişse yapmış olduğu başvuru reddedilecektir. Bunun için kişiler SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi yaparak toplam gün sayıları ve diğer şartları dikkate alarak emekliliği hak edip etmediklerini anlayabilirler. Daha önce kişiler son olarak bağlı bulundukları kuruma bu dilekçeyi vermeleri gerekirken yapılan değişiklik sonrasında bu durum değiştirilmiştir. Artık bu dilekçe SGK’ya verilmektedir. Dilekçe verildikten sonra kişilerin durumları ile ilgili bütün hususlar dikkate alınmaktadır. Yaş haddi, malulen, dul ve yetim aylığı gibi hususlardaki emeklilik hallerinde kişilerin bağlı bulundukları (7 yıl) son kurum ödeme yapmaktadır.

  Hizmet Borçlanması Yapıldıktan Sonra SGK Sorgula İşleminde Gözükür Mü?

  SGK sorgulama işlemi yapılırken bilinmesi gereken bir başka husus ise hizmet borçlanmasıdır. Hizmet borçlanması en genel ifade kişilerin farklı nedenlerle çalışamadıkları sürelere ait sigorta primlerini toplu olarak ödemelerine verilen isimdir. Buradaki önemli husus kişiler her dönem için bu borçlanmayı yapamamasıdır. Hizmet borçlanması sadece ilgili yasaların izin verdiği durumlarda yapılabilmektedir. Kadınlara bu hak 3 çocuğa kadar doğumdan sonraki çalışamadıkları süreler için verilmiştir. Kadınlar her çocuk için 2 yıl borçlanma yapabilmektedir. Erkeklere ise bu hak yapmış oldukları askerlik için verilmiştir. Askerde geçirilen süre daha sonraki dönemlerde erkekler tarafından borçlanılarak sigorta primleri ödenebilmektedir. Böylece emeklilik için istenen gün sayısı daha rahat bir şekilde tamamlanmaktadır.

  Hizmet dökümü sorgulama işlemi yapan işçiler yurt dışında çalıştıkları süreleri burada görememektedir. Bilindiği gibi ülkemizde inşaat sektörü oldukça gelişmiştir ve buna bağlı olarak inşaat şirketleri yurt dışından iş almakta ve buradan çok sayıda işçiyi oralara götürmektedir. Yurt dışında çalışan işçiler bu süreleri daha sonraki süreçlerde borçlanma hakkına sahiptir. Bunun için pasaport dökümlerini çalıştıkları yerin büyükelçiliğine göndermek suretiyle ilgili ülkede çalıştığına dair kağıt alınması ve bununla Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. Ayrıca SGK ile bazı ülkeler arasında anlaşmalar yapılmış olup buna bağlı olarak bu işlemler çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Borçlanmadan sonra bu süreler sorgulama işlemlerinde görülecektir.

  Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini yazımızın üst bölümlerinde de bahsedildiği gibi internet üzerinden yapılmaya ilk olarak kurumun kendi sitesi üzerinden başlamıştır. Fakat daha sonraki süreçte devlet kurumlarının vermiş olduğu bütün hizmetler gibi bu da e-devlet üzerinden yapılmaya başlamıştır. E-devletten sorgulama yapabilmek için mutlaka buraya giriş yapılması gerekmektedir. Bunun için ise e-devlet şifresi, mobil imza, e-imza ya da diğer giriş yöntemlerinden bir tanesinin kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde sorgulama yapmaya sistem izin vermeyecektir.

  SGK sorgulama işlemi yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar genel olarak şu şekildedir:

  • E-Devlet sitesine giriş yapılması
  • Uygun olan giriş yöntemlerinden bir tanesi kullanılarak sisteme girilmesi (E-devlet şifresi, T.C. kimlik kartı, mobil imza, e-imza ve internet bankacılığı yöntemleri ile giriş yapılabilmektedir. Bunlardan en fazla tercih edileni e-devlet şifresidir. PTT şubelerinden 2 TL karşılığı alınabilmektedir.)
  • E-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra önce hizmetler bölümüne ardından da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme geçiş yapılması gerekmektedir.
  • Burada yer alan “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” bölümüne tıklayarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir.
  • Sorgulama işlemi sırasında 4A, 4B ve 4C’ye ait bilgiler ayrı ayrı görülmektedir. Buradan istenilen bölüme bakılabilmektedir.

  Hizmet dökümü sorgulama işlemi genel olarak bu şekilde yapılmaktadır. Söz konusu işlem sayesinde insanlar çok önemli faydalar görmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle e-devlet şifresi ile yapılan sorgulamadan sonra şifrenizi başkaları ile paylaşmamanız gerekmektedir. Bu kişisel bilgilerin güvenliği açısından son derece önemlidir. Bunun dışında sorgulamaları düzenli aralıklarla yaparak sigorta primlerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Böylece olası hataları erken fark ederek düzelttirme şansınız olacaktır.

  Emekli Sandığı (4c) Hizmet Dökümü İnternet Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  SGK Hizmet Birleştirme Dilekçesini İndirmek TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. emine dedi ki:

   Detay Bilgileri Goruntulerken Hata Olustu ! SİSTEMDEN DOĞUM SONRASI TARİH ALMAM LAZIM AMA SİSTEM BU HATAYI VERİYOR

  2. Mahmut dedi ki:

   01.12.1971 doğumluyum .31.12.1992 bağkur kaydırm var 22 gün yatmış .22.11.1994 askere gittim 550 gün askerliğimi ödedim .19.09.1997 den bu yana devlet memuruyum .kaç yaşında ve hangi yıl emekli olabilirim. saygılar sunarım

  3. hüsne köksal dedi ki:

   1962 doğumluyum.1983 işe girişli bayanım. 1627 gün primim var. halk eğitimde usta öğreticisi olarak çalıştım. torba yasasına göre geriye dönük borçlanma yapabiliyorum. bir de doğum borçlanması yapacağım. önce hangisini yapayım farkeder mi? toplam borçlanmayı 3600 günü bulana dek mi yapayım? yoksa 3600 günü geçmesi emekli maaşının artmasını sağlar mı? ne kadar sağlar?

  4. Ahmet dedi ki:

   1988-1990 yıllarında askerlik yaptım.sigorta başlangıç tarihim 1990 yılını haziran ayı, 1285 gün sigortalı günüm var. 540 günde askerliğimi saydırdım.16.12.1996 tarihinden itibarende emekli sandığına tabi bir kurumda görev yapmaktayım. kaç yaşında emekli olabilirim. Doğ. Tarihim: 13.10.1968

  5. fatma korkmaz dedi ki:

   Ben 5 kasım 2012 sgk girısliyim .02.01 .1963 doğum luyum. 1801 pirimim var.ne zaman emekli olabilirim.

  6. aslı teleri dedi ki:

   1992 girişli 1973 doğum tarihli bir erkek kaç gün prim ödemeli ve kaç yaşında emekli olabilir

  7. Ahsen dedi ki:

   Merhaba benim bir sorum olacaktı 2014 tek babam vefat etti ve vefat ettiğinde 2 yıllık Bağ-Kur odenmişi vardı merak ettiğim annem babamdan emekli olabilir mi böyle bir yasa imkan varmi

  8. Hüseyin Güneş dedi ki:

   merhaba işe giriş tarihim 15.04.1998 doğum tarihim 19.05.1980 toplam prim 4379 ne zaman emekli olurum

   teşekkürler
   iyi çalışmlaar.

  9. cüneyt dedi ki:

   merhaba annem 27,01,1963 doğumlu 01,03,1983 ssk girişi var 1230 gün pirimi var son 4 yıldır ödüyoruz çiftçi ssk sı olarak 6 ay daha ödesek 3 çocuk borçlanması yapsa 3600 güne tamamlasak hemen emekli olabilir mi çocukların biri 6 yaşında vefat etti ondan faydalanabiliyor mu teşekkürler.

  10. mustafa kustul dedi ki:

   03.03 1963 dogumluyum askere gıdıs tarıhım 1983 . 20 ay yaptım yanı 610 edıyo sıgorta baslangıc tarıhı 08.o9 1978 su an ıhtıbarıyla yanı 08.02. 2018 . toplam gun sayım 3000bın yur dısı ve askerlık borclanmadım nasıl emeklı olurum veya 3600 emeklı ola bılırmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği borçlanarak 3600 günü sağlarsanız 60 yaşında emekli olabilirsiniz. Normal emeklilik için ise şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1976 ile 23.05.1979 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 44 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir.

  11. Bülent Bulut dedi ki:

   11 ocak 1993 yılında kamuda öğretmen olarak göreve başladım.
   27-7-1968 doğumluyum.Daha önce 29-07-1986 ve 28-09-1988 yılları arasında toplam 3 ay 19 gün sigortam vardı.Hizmet birleştirme yaptım. Emeklilik için hangi tarihte başvuru yapabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    109 gün ssk hizmet sürenize eklenir. Ancak Emeklilik yaşınızı geriye çekmez. Verdiğiniz bilgilere göre;

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 53 (27.7.2021)
    Şuanki Yaşınız: 49
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 25 Yıl 4 Ay 19 Gün
    Kalan Hizmet: 0 yıl 0 ay 0 gündür
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  12. Zahit dedi ki:

   20:07:1990 da işe giriş tarihi 17:09:1972 5929 prim gün sayım var ne zaman emekli olurum ?

  13. İzzet dedi ki:

   Doğum tarihi: 1968
   Sigorta başlangıç tarihi: 01.05.1992
   Askerlik : 30.05.1989–28.08.1990 arası
   Prim gün sayısı: 9972
   Askerlik ödemesi yaptığım durumda ne zaman emekli olabilirim?

  14. murat kaya dedi ki:

   3600 gün ile nasıl emekli olabilirim acaba bilgisi olan varmı?

  15. Canan Göz dedi ki:

   1993 Almanya’dan başlangıç var. Türkiye’de 1998 isteğe bağlı Bağkur başladı ve 2017 ağustosa kadar yatırdım. Ağustostosda işe başladım 4 aydır sigortam yatıyor nezaman emekli olurum ve günüm dolduysa çalışmama gerek varmı sigortam yatmadan yaşımı beklesem olurmu

  16. şeniz dedi ki:

   tc numaramla sigorta girişimi ve günlerimi öğrenmek istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    T.C kimlik numarası ve e devlet şifresi ile hizmet dökümünüzü görebilirsiniz.

  17. Fatma Demir dedi ki:

   Merhabalar,

   Benim Annemin Kızlıktan Siğorta Primleri Var Ama E-Devlette Görünmüyor.E-Devlette 2014 Başlangıç Görünüyor.Biz Doğum Parasını Falan Ödeyerek Emekli Yapmaya Çalışıyoruz.Kızlıktaki Siğortasının Kartı Ve Sicil Numarası Elimizde Nasıl Bir Yol İzlemiz Gerekiyor.

  18. Cengiz polat dedi ki:

   Adım cengiz polat öğrenmek istediğim şey şu SGK başlamış olduğum tarı 12.09.1991 ilk girişim oldu fakat iş veren beni çıraklık eğtim merkezine gönderdi ve bu yüzden giriş tarihimi 1997 fen gösterilmiş.ben şu an i.b.b büyük şehir belediyesinde çalışmaktayım iz enerji aş şirket girişim ise 01.01 2011 dir kaç yasında emekli olurum .ve bana yaş vuruyormu .birde doğum tarihim 24 11 1975 cvp verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çıraklık ve staj dan dolayı yapılan sigorta başlangıçları emeklilik başlangıcı sayılmıyor. Bu nedenle;

    Eğer normal sigorta girişiniz 1997 ise;

    24 Kasım 1995 – 23 Mayıs 1997 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 56, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5825 gündür.
    24 Mayıs 1997 – 23 Kasım 1998 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 57, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5900 gündür.

  19. salih motorcu dedi ki:

   yurtdisi borclanma yaptim benim adima vekaleten yegenim islem yapti 19 06 2017 tarihinde.hak ettigim emekli mansin kararnamesi henuz yegenimin adresine ulasmamis.telefondan aldigimiz bilgiye gore aylik maans baglanmis fakat beni tatmin etmiyor.sorum su—yazilan kararnamede itiraz hakkim bulunuyor mu evet ise nekadar zaman icerisinde bu islemi yapmaliyim.tc numaram 25802000614 kendim almanyada kalmaktayim.

  20. Orhan dedi ki:

   İşe giriş tarihin 25 05 1995 doğum tarihin 05 02 1975 4675 pirimim var ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    24 Mayıs 1994 – 23 Kasım 1995 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 55, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5750 gündür.

  21. MESUT ATA dedi ki:

   01.01.1976 DOĞUMLUYUM.KASIM 1994 YILINDA SSK DAN SİGORTAM BAŞLADI YAKLAŞIK 350 GÜN SİGORTAM VAR 1996-1997 ASKERLİK VAR 550 GÜN 28.11.2000 DE MEMUR OLDUM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mesut Bey merhaba,

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 57 (1.1.2033)
    Şuanki Yaşınız: 41
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 19 Yıl 3 Ay 0 Gün
    Kalan Hizmet: 5 Yıl 9 Ay 0 Gündür.
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  22. Ergül Demirkaya dedi ki:

   16.12.1964 doğumluyum. 19.01.1985 SSK girişim, toplam 140 gün hizmet sürem var. 1989 da yedek subay olarak askerliğimi yaptım ( 1 yıl ). Daha sonra 16.01.1997 den itibaren de MEB de kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayım. Ne zaman emekli olabilirim? Teşekkürler.

  23. mehmet toker dedi ki:

   Merhaba ben 01.12.1958 doğumluyum sigorta girişim 14.11.1973tur odenmiş prim günüm 2200 dur geriye kalan primlerimi borçlanarak emekli olabilir miyim lütfen sizden cevap bekliyorum

  24. zeynep dedi ki:

   15.09.1997 DE SSK- 4a olarak 575 gün çalışmışlığım var. 14.03.2009 da atamam oldu.8 yıl 7 aydır devlet memuru olarak görev yapmaktayım. Kaç yaşında emekli olabilirim.teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut bilgilerinize göre;

    Tabi Olunan Emekli Yaşı: 58
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 10 Yıl 0 Ay 5 Gün
    Kalan Hizmet: 14 Yıl 11 Ay 25 Gündür.
    Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

  25. okan dedi ki:

   annem 58 yaşında.ilk giriş 1998 yılında tütün koçanından bağkur baslangıcı yaptı ve 3734(10 yıl 4ay14 gün oldu.)şimdi ise ısteğe bağlı sigorta ödüyoruz (930 gün),yani hepsi toplam 4664 günü oldu.annem ne zaman emekli olabilir.kaç gün daha yatırmamız gerekir.şimdiden vereceğiniz bilgiye teşekkür ederim.

  26. yeşim dedi ki:

   MERHABALAR:
   Babamın sağlık durumu raporu alıp küçükçekmece sgm vermesi gerekiyor sağlık kuruşuna sevk için . babamda burada değil kars ta hastanede yatmakta gelecek durumdada değil. onun adına almış olduğu raporu ben teslim edebilirmiyim gerekli kuruma kızı olarak?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın raporunu kuruma siz de teslim edebilirsiniz.

  27. Yahya Kemal KESKİNER dedi ki:

   Merhaba
   24/05/1967 doğumluyum. 01/09/1989 ilk işe giriş tarihim. toplam 1200 günüm (4A) SSK da mevcut. 01/11/1994 ile 31/03/1996 tarihleri arasında
   yedek subay olarak vatani görevimi yaptım. Askerde 12 ay yedek subay olarak dolayısı ile emekli sandığına bağlı olarak çalışmış oldum. Süreye saydırmak için ilave bir şey yapmama gerek var mı? 26/04/1996 tarihinde bir kamu kurumunda işe başladım ve halen çalışmaya devam etmekteyim. Ne zaman emekli olabilirim.

  28. serdal tokgöz dedi ki:

   Merhaba Üvey Annem 15.10.1948 doğumlu. 1986 yılına kadar değişik zamanlarda çalışmış toplamda 1860 gün pirimi çıkıyor.Şuan mevcut %70 ortopedik engel raporu var. Malülen mi yoksa pirim borçlanması yaparakmı emekli olabilir.

  29. kemal koçak dedi ki:

   İyi Günler 15/03/1970 doğumluyum.18/06/1990 Köy Hiz.İşe Başladım 3 Yıl 2 Ay 22 Gün Hizmetim var 16/11/1998 devlet memurluğuna başladım halen göreve devam ediyorum, 18 ay askerliğimi hizmete saydırdım, ne zaman emekli olurum bilgilendirirseniz sevinirim.

  30. Taner Görmez dedi ki:

   Merhaba ben 11 Mart 1972 doğumluyum..SSK 4/A işe giriş tarihim o1.12.1989
   8500 günüm var..ne zaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ortalama sonuca göre 25 yıl 52 yaş 5525 günden ssk kapsamında emekli olabilirsiniz.

  31. mehmet ali kavuk dedi ki:

   iyi günler 3 01 2017 tarihinde emeklilik dilekçemi hatay antaya ssk kurumuna vermiş ve hala herhangi bilgi almamış bulunmaktayım lütfen bilgi 03 01 1967 hatay doğumlu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Takip için hemen alo 170 SGK hattını arayın

  32. lemya dedi ki:

   Merhaba, annem rahmetli babamdan kalan bağkur dul maaşı alıyordu. Annemde vefat etti. Ben eşimden ayrılmak üzereyeyim.Çalışmıyorum ve hiçbir güvencem yok. Annemin aldığı maaşı boşandığım zaman ben alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz.Başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  33. mustafa akkaş dedi ki:

   012/08/1966 doğumluyum 06/09/1993 bağkur girişim var 6595 gün pirim ödedi
   18/06/2012 tarihinde sigortalı oldum 986 gün pirimim var ne zaman emekli olabilirim yeni geçen yasa beni etkiliyormu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  34. Ömer dedi ki:

   06.08.1986 doğumluyum 13.02.2007 sigorta başlangıcım var nezaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurum bilginizin olmaması dolayısıyla detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  35. elif dedi ki:

   18.08.1995 işe girişim 1.02.1966 doğum tarihim ne zaman emekli olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Prim gününz mevcut değil. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  36. Senad Hadziahmetovic dedi ki:

   Yabanci uyruklu olarak 1999-2002 yillari arasinda Türkiyede calistim. Su anda Almanya´da calismaktayim ve buradaki emeklilik sigorta kurumu benden daha once calistigim ülkelerden hizmet dökümünü istiyor.
   TC kimligim olmadigi icin e-devlet üzerinde islem yapamiyorum.
   Su halde, hizmet dökümü nasil alabilirim.

   Tesekkurler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Normal şartlar altında hizmet dökümünü SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA sayfasından alabilirdiniz. Ancak; Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayınız.

  37. Ahmet dedi ki:

   Slm hocam ihbar için yazdım emekli olup ta devam eden ustalar var sigortasız çalışiyorlar diye duydum bir arkadaştan lütfen hocam yetkilileri yonlendiriniz Rica ediyorum kaçak çalışmasını tahammül edemiyorum şirket adını yazmak istiyorum ama benimle ilgilenirlerse mailden yazarim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen bu durumu SGK’ya bildiriniz.

  38. Ekrem dedi ki:

   10/06/1966 doğumluyum 2/2/1985 ilk sigorta girişim var toplam günüm 497 gün ve bu günlerimi aktardım. 1986/1988 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım ve borçlanmamı ödedim 27/7/1992 yılından itibaren kamuda memurum ne zaman emekli olabilirim yardımcı olurmusunuz tşkler

  39. hüseyin saçlı dedi ki:

   merhaba ben 01/01/1964 doğumluyum askerliğimi 1984 yılında 18 ay olarak yaptım 03/01/1994 ilk sigorta girişim halen aktif olarak devam etmekte 7200 gün de günüm var askerliği yatırırsam ne zaman emekli olurum askerlik emeklililiğimi geriye çekermi. teşekkürler

  40. veli erdem dedi ki:

   meraba
   ben 1977 doğumluyom 1997-1998 de askerlik yaptım.2001 emekli sandığı girişim var 2008 de çıktım.2008 den buyana bağkur yatırıyorum askerlik borçlanırsam sigorta girişim hangi yıl olur.kaç yaşına tabi olurum.

  41. Eren Gölet dedi ki:

   E-Devlet’ten Genel sağlık sigortası ilişiksiz belgesini nasıl alabilirim.

  42. İbrahim halil kaya dedi ki:

   Slm babam bagkur emeklisi evde ablam var hic evlenmedi ama sakat ayligi aliyor babam’a öldügünde ablam babam’in ayligini alabilirmi

  43. Züleyha Bügrü dedi ki:

   Merhabalar. Ablam ve ben 1983 yilinda ssk li olarak bir fabrikada calistik .Ablam ise ilk giris tarihinin yazili oldugu dökümani belgeledi .Ben ise, ise ayni gün ve tarihde girdigim halde kanitlayamiyorum .1992 ye kadar olan yillarimi nasil ispat edebilirim .Ayni isyerinde calistigimiza sahitlik edebilecek bircok insan var .Simdi, emeklilik icin muracaat etmek istiyorum. Kayip olan; yani bulunamayan calisilmis yillarimin belgelerini nasil temin edebilirim. Veya ,kayip yillarimin hakkini nasil araya bilirim ?tesekkürler

  44. Nihat dedi ki:

   Marhba Ben Nihat , 14.04.1975 dogum, 1996 girisim var 2010 Kader ödemem yapilmamis ,2010 dan itibaren düzeli bir sirkette calisiyorum ne zaman emekli olurum ?Tesekürler.

  45. ALİ dedi ki:

   1979 DOĞUMLUYUM 2002 SSK GİRİŞLİYİM 1999 DA 18 AY ASKERLİK YAPTIM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

  46. ZEYNEL ÇAKMAK dedi ki:

   1992 YILINDA BENİM SSK NUMARAMA AİT HİZMET DALDIM.NUMARA BANA AİT AMA İSİM BAŞKASI ÇIKIYOR,SSK NO 15ÖKÜMÜ
   832 262
   GÖRÜNEN İSİM MEHMET ÇELİK YANILMIYORSAM BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM

  47. ahmet cemal dedi ki:

   ben 1969 doğumlu işe giriş tarihim 02.11.1998 dir .6-7 ay boşluğum var artı askerden önce büfe işletiyordum onunla ilgili maliyede kaydımı bulamıyordum bugün vergi dairesine gidip 01.09.1993 ile 14.01.1995 tarihleri arası vergi mükellefi olduğumu tespit ettirdim bu tarihleri de sisteme giriş yaptılar. Buna göre ne zaman emekli olurum.

  48. Fatma dedi ki:

   İyi günler burs başvuru için SGK dan belge alınması gerekiyor .tam olarak nasıl bir belge acaba bu
   Yardımcı olursanız çok sevinirim
   Bir de bu belgeyi e- devlet ten alabiliyormuyiz

  49. Seda dedi ki:

   Hayırlı günler benim 21/10/1998 tarihli oglum işe başladı ben oglumun ssksından yararlana bilirmiyim bir oglum daha var 14 yaşında okuyor

  50. demirci dedi ki:

   merhabalar işe giriş tarihim 12.04.1972 doğum tarihim 15.02.1953 prim gün sayısı 1907 bu durumda emekli olma şartları nelerdir ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim..

  51. hamza eser dedi ki:

   10 03 1970 doğumluyum 20 06 1989 başlangıc tarihim 8050 gun pirimim var 54 ay sonra yaşımı dolduruyorum emeklilik dilekçemi verip tazminatımı alabilirmiyim sonrasında 54 ay beklersem şu andaki emekli maaşımda bir düşme olurmu

  52. Ayfer üzmez dedi ki:

   Ben 1968 doğum t. 1982 ssk girişim. 2453 iş günüm var. Ne yapmalıyım

  53. nuri fidan dedi ki:

   21.9.1989 girişim var 25 yılım doldu ama 3480 prim günüm var

  54. cemal YLIDIRIM dedi ki:

   1.03.1975 DOĞUMLUYUM İLK İŞE GİRİŞ TAHRİHİM 16.10.1989 TAHRİHİNDE 7296 GÜN ÖDENMİŞLİĞİM VAR BEN NE ZAMAN KAÇ YASINDA EMEKLİ OLURUM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

  55. michel dedi ki:

   2002 sigorta başlangıcı 5000 gün primim oldu ne zaman emekli olurum

  56. fikret dedi ki:

   780 gün devlet şeker fabrikasında çalışmışlığım var,bu kurumdan kendi isteğimle ayrıldım ve tazminat almadım,başka bir devlet kurumundan emekli olduğumda bu tazminatı alabilirmiyim teşekkürler.

  57. fikret dedi ki:

   10.01 1967 doğumluyum ssk ilk girişim 20. 06. 1990 askere 1987 de gidip 550 günlük borçlanmamıda yaptım. bu sebeple yaşımı öne çekermi ,ve nezaman emekli olurum.

   1. fikret dedi ki:

    ayrıca 7500 günlük pirimim var.

  58. Ugurlu düriye dedi ki:

   Ben alman vatandasiyim
   20.4.1971dogum
   1996beri alman vatandasiyim
   Ne kadar ödemem gerekiyor
   Ve ne kadar emekli alirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  59. merdane karanfil dedi ki:

   merhaba
   06.02.1973 dogumluyum
   27.9.1989 – 02.06.1991 – 26.07.1996 almanya dogumlu 3 cocugum var
   14.12.2006 turkiyede sigorta başlangıcım ve 2661 gunum var

  60. Metin Şener dedi ki:

   Selam 29 05 1967 doğumluyum. 1995 bulgaristan dan Türkiye göç ettim. Bulgaristan da sigorta başlangıç tarihim 18 05 1988. Türkiyede ssk başlangıç tarihim 01 09 2000. Ne zaman emekli olurum ve yurtdışı borćlanma yapabilirmiyim. Saygılar Metin Şener

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    7000 prim günü ve 60 yaş şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  61. Ebru Çalış dedi ki:

   kasım 1973 doğumluyum.2001 yılı Şubat ayında bir bankada işe başladım.5530 gün prim ödemem mevcut.eşimin işi dolayısıyla Almanya ya taşınmak durumundayım.Yaşı beklesem emekliliğe hak kazanır mıyım? Primlerimi dışardan ödemeye devam edersem emeklilik maaşımda artış olur mu? Ayrıca hem Türkiye hem de Almanya dan emekli olma şansın var mıdır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik şartlarınızı tamamladığınızda emekli olursunuz. Yurt dışı borçlanması ile yurt dışı primlerinizi Türkiye’ye aktarabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  62. aycan dedi ki:

   Merhaba 1982 doğumluyum. 01081995 ilk işe giriş tarihi sigorta kartım var ama sorgulamada giriş günümü göremiyorum ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette işe giriş tarihi kısmında görebilirsiniz. Göremiyorsanız Alo 170 SGK hattından yardım alabilirsiniz.

  63. Ramazan dedi ki:

   2001 sigorta baslangicim 3027 yovmiyem var özel sektörden şimdi ise maden yeraltında 1800 yevmiye yapsam sonra tekrar Madenden çıkıp özel sektör de çalış Sam her iki toplamda 7.500 yevmiyem olsa nezaman emekli olabilirim tsk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  64. nihat es dedi ki:

   ben 2004 yılı ekimde 7700 gün üzerinden emekli oldum.aynı şirkette
   tekrar emekli olarak 2012 yılının 7 ayın 26 gününe kadar emekli olarak çalıştım bu süre içinde yaklaşık 2800 prim günüm oldu bu prim günleri emekliğime tekrar hesaplanabilirmi veya haberlede işitim yatan prim günlerin tekrar ödeme gibi durum anlattı 2004 yılından 2012 yıllar arası ödenen prim paralarını tahsil edebilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilikten sonra primleri geri alamazsınız. Primleri geri alma emeklilik yaşını geçmiş kişilerin emekli olma şansları kalmadığında olabilmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  65. ali zenin dedi ki:

   01021987 tarihinde ssk oldum 9970 ün ssk ödedim bankada çalıştım ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  66. Esat dedi ki:

   Ben 1994 ten girişim var ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    55 yaşınızı ve 5750 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  67. Deniz dedi ki:

   Eşimden ayrıldım Babamın emekli maaşını annemle birlikte alıyorduk annem 2 ay önce vefat etti 2 aydır aldığım maaş aynı babamın maaşının yüzde kaçını alabilirim alabiliyorsam yapmam gerek bişey var mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşın iki katını almanız gerekir. SGK müdürlüklerine başvurup dilekçe verebilirsiniz.

  68. şahin imeer dedi ki:

   21/03/1955 doğ.31/08/1992yılında öğrt. olarak göreve başladım emeklilik tarihim nedir teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yıllık hizmet sürenizi tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  69. Veysel Eren dedi ki:

   1979 yılında Kayseri SSK da işlem gören bir firmada işçi olarak çalıştım ve SSK SİCL numaram hatırlatdığım kadarıyla 6875066 olacak Ancak kaydmı bulamıyorum bu hususta yardımcı olursanız sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi alıp E-Devlet sayfanızdan SSK ile ilgili bilgilerini öğrenebilirsiniz.

  70. Hakan Özaslan dedi ki:

   Sayın Bay Ve Bayan
   Ben 4 A Yurtdışı Borclanması Yaptım Sosyal Güvenlik il
   Müdürlüğünden Gelen 3493 gün için karşılığı Olan 47.448.91TL yi Ödediyim Halde edevlet Sisteminde Göremiyorum Mümkünse
   Hizmet Günlerimi Sisteme işlemenizi Sizlerden Rica Ediyorum
   Saygılarımla
   Hakan Özaslan
   TC NR.50026247422
   SGT.NR.3408201528285

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  71. Haşim SAVAŞ dedi ki:

   2010- 2016 tarihleri arasında taşeronda çalıştım..
   2016 mayıs ayında sözleşmeli olarak atandım.
   Çalıştığım yılları nasıl işletebilirim.
   Taşeronda çalıştığım yıllar derecemi etkilermi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine çalıştığınızı gösterir belgeler ile başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  72. muharrem hamdi yıldırım dedi ki:

   03 01 1971 dogumluyum sigorta başlangıcım 08 03 1983 4116 gün sigortam var son 3 yılda bagkur um var ne zaman emekli olurum askerligi borc lansam bişey degişirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmalısınız. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız hakkında SGK müdürlüklerin detaylı bilgi alabilirsiniz.

  73. Ali DAG dedi ki:

   ismim ali dağ sigorta başlangıcım 17.11.1987 sigorta sürem askerlik dahil 3900 günüm var 3600 dan emekli olabilirmiyim yaşım dolduruyor sigorta gün sayım 28 yıl .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600.günü tamamladığınız tarihe göre emeklilik şartlarınız değişmektedir. 60 yaşında emekli olabilirsiniz. (3600 günden)
    575 prim günü ile 50 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. (Normal emeklilik)

  74. Sibel ç dedi ki:

   7 9 doğum yılı 1994 te ssk başladı üç çocuk var ikisinin arasında bir yaş var en azından iki yaş olması gerekir diye duydum böyle bir şey varmı çocuk ları ödesem emekli ne zaman olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  75. cenk sevimli dedi ki:

   ssk giriş tarihimi öğrenmek istiyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet sayfanızdan öğrenebilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa PTT den alabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet hizmet dökümü sayfanızdan öğrenebilirsiniz.

  76. Orhan gül dedi ki:

   S.a 50 yaşındayım 1987 sigorta girişim var 2350 gün olmuş kaç yaşında emekli olcam tesekkurederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik için gerekli yaşı doldurmuş bulunmaktasınız, 5375 prim gün sayınızı doldurmanız durumunda normal şartlardan emekli olabilirsiniz. 3600 günden emekli olmayı isterseniz de eksik olan primlerinizi tamamlayıp 60 yaşını beklemeniz gerekmektedir.

  77. Ayhan gül dedi ki:

   Otomobil boyacisiyim kimyasal mazemeler kullanıyoruz 5 sene erken emekli olcakmisiz dogrumudur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  78. gülsüm dedi ki:

   merhaba ben işkurdan çalışıyon 2 yıldır acaba işkur sigorta primi yatıyomu yoksa sadece sağlıktan mı yararlanıyoruz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten durumunuzu öğrenebilirsiniz.

  79. tansel aynali dedi ki:

   beni işten çikartilar ben ssk gunumu ögrenmek istıyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

  80. ercan yıldırım dedi ki:

   15.08.1975 doğumluyum askerlikten önce sigortaliyim sigorta başlangıcı 12.05.1992 pirim gün sayım 7698 nezaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    53 yaş ve 5600 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  81. Ümit Özdemir dedi ki:

   01/07/1973 doğumluyum Askerden sonra 18/09/1995 yılında sigortalı oldum 6400 primim var Askerlik borçlanmasını yapar isem kaç yılında emekli olabilirim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik başlangıcınız 24 mayıs 1994 öncesi ise emeklilik yaşınız 1 yıl geriye çekilir.

  82. mehmet KUMRU dedi ki:

   06.03.1964 dogumluyum 17.06.1987 işe giriş gün toplamı 2844 bagkur gün toplamı 240 tolam 3084 günüm var emekli olmam için neler önerirsiniz teşekkür ederim…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Emeklilik şartlarınız 50 yaş ve 5375 prim günüdür.

  83. mehmet KUMRU dedi ki:

   06.03.1964 dogum 1984 askere gittim 17.06.1987 işe giriş tarihi arada boşluklar var gun sayım 2844 bagkur gun sayım 240 toplam 3084 emekli olabilmek ve yapmam ne gerekiyo bilgi verirmisiniz teşekkür ederim…..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ve hizmet birleştirme sizin için yararlı olacaktır. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  84. hakan dedi ki:

   10/12/1982 doğumluyum sigorta başlangıcım 03/03/2005 ,2500 işgünüm,sigortalılık süresi 11 yıl, ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    7000 prim günü ve 60 yaş şartını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

  85. Mürşit eraslan dedi ki:

   25/03/1968 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 01/02/1984 7300 gün prim ve 32 yil calisma sürem var .Emeklilik dilekçesi ni gönderdim .cevap olarak sgk dan 48 yaş şartini tamamlamamissiniz diye eve kagit geldi.bunun sebebi ne olabilir işe başlangıç tarinde 18 yasinda olmamam mi ? Birde 1968 doğumlu olarak 48 yasinda degilmiyim ben anlam veremedim ne zaman emekli olabilirim ben yardimci olursaniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    48 yaşını tamamlamanız gerekir.

  86. cengiz topel bilgin dedi ki:

   15/08/1967 doğumluyum işe giriş tarihim 01/07/1990 8053 günüm var askerlik borçlarımı ödersem ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik sigorta girişinden önce askerlik borçlanması yapmanız halinde 51 yaşında, askerliğiniz sigorta başlangıcı sonrasında ise askerlik borçlanmasına gerek kalmadan 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

  87. Hikmet Güneş dedi ki:

   sigorta başlangıç tarihim ile ilgili şüphelerim var.E devlet üzerinde yazılan tarihin yanlış olma gibi bir olasılığı var mıdır acaba.

   Şimdiden Teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Böyle bir düşünceniz varsa SGK müdürlüğüne giderek itiraz edebilirsiniz.

  88. ayse dedi ki:

   Merhaba ben 1989 doğumluyum 2009 da sigorta başlangıcım var ve 1 senelik yatırım var sigortayı eşim yaptırdi bana ve şuanda ödemioruz 4buçuk bin kadar prim var ben onu temin edebiliyorumuyum SGK dan bunu öğrenmek istiyorum yani içerdeki parami alabiliyomuyum. Şimdiden tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik yaş şartını geçtikten sonra primleriniz yeterli değilse talep edebilirsiniz.

  89. arzu Güzeloğlu dedi ki:

   Yusuf Bey iyi çalışmalar.Ben 10/1998 yılında Uludağ Üniversitesinde part time çalışmaya başladım.Öğrenci asistan olarak adı geçiyordu.Hizmet dökümümde ilk işe giriş tarihim 01.10.1998 görülüyor.Ama öğrendiğim üzere o üç yıl sadece sağlık ödemesi yapılmış.İlk sgk kartım ve numaram o yıl çıktı.sicilim 1601199833638.Hizmet dökümünde ilk görülen tarih ise 2001/03.Giriş yılı itibari ile 99 öncesi yasadan yararlanabilirmiyim?Arada emekliliğim açısından hesaplamada 8 yıl fark çıkıyor.Bu durumla ilgili ne yapmamı önerirsiniz?
   Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
   Saygılarımla,

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik için ilk yatırılan prim tarihi geçerlidir. 1999 öncesinden yararlanamıyorsunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  90. seda dedi ki:

   01/ 05/ 1956 doğumluyum
   işe giriş tarihim 08 /06 /1978
   çıkış tarihim 01/03/1980..
   28/05/1981 doğumlu çocuğum için doğum borçlanması yapabilirmiyim?
   01 / 01 / 1990 yeniden işe girişim toplam 803 iş günüm var
   yaşım 60 emeklilik için ne yapmam lazım teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. En az 3600 prim gününü sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  91. TALİP SEFİ dedi ki:

   PRİMLERİM DÜZENLİ ÖDENİYOR MU

   TOPLAM PRİM GÜN SAYIMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz, Talip Bey.

  92. neşe duran dedi ki:

   1974 doğumluyum. 1989 eylül ayından 1991 yılı haziran ayına kadar 2 yıl stajım var. sgk günüm 1013.
   31.12.1997 tarihinde memur oldum . ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yaptıktan sonra 20 yıllık hizmet sürenizi tamamlamanız gerekir.

    1. neşe duran dedi ki:

     cok teşekkür ederim. yaş olarak nezaman emekli olurum.

  93. emre dedi ki:

   18 yaşını aşmış bi genç hiç çalışmamış genel saglık sigortasının ödenceyi bilmediyi için yüklü birikmiş bi para ödeyeceyini ögrenince ne yapmalı hiç bir uyurı için bir kağıt da gelmemiş yüklü bir borçla karşılaşınca ne yapmalı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK Müdürlüklerine başvurabilir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.