SGK

SGK, Bağ-Kur Hizmet Dökümü Sorgulama ve Nasıl Alınır ?

SGK Hizmet dökümü alma ve sorgulama işlemi, tüm emeklilik türleri için e-devlet sisteminden alınabilmektedir. Bunun yanında kullanılacak işleme göre de hizmet dökümünün nerelerden alınacağına karar verilir. Yapılacak işlemler için hizmet dökümünün alınacağı yer farklılık gösterebilmektedir. Bazı durumlarda imzalı ve onaylı hizmet dökümü istenebilir. Banka kredilerinde ya da işe girişlerde istenen hizmet dökümünün ise kişilerin e- devlet sisteminden almaları yeterli olacaktır.

SGK (4A) Hizmet Dökümü Nerelerden Sorgulanır?

SGK 4A hizmet dökümünün sorgulanabileceği yerler şu şekilde sıralanabilir:
 • E- devlet sistemi
 • SGK hizmet binaları
 • Kaymakamlık büroları
 • Noterlikler

Bu yerlerden alınacak hizmet dökümlerinde kişilerin onaylı olarak hizmet dökümüne ulaşmaları sağlanır. Aslen e- devlet sisteminde alınacak hizmet dökümünün üzerinde barkot bulunacaktır. Bu barkot ile sisteme giriş yapıldığında belgenin gerçekliği de sorgulanabilir. Ancak bazı durumlarda belgenin ıslak imza ile işaretlenmesi istenebilir.

Bu durumlarda kişiler, çıktı aldıktan sonra kaymakamlığa giderek imzalarını attırabilir. Bunun yanında kişiler, direkt olarak hizmet dökümü almak için de buralara başvuru yapabilmektedir. Özellikle belirli nedenlerle e- devlet sisteminin kullanılamaması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binalarından işlemler yürütülebilir.

SGK (4/A) Hizmet Dökümü E- Devlet Sisteminden Nasıl Sorgulanır?

4/A hizmet dökümü sorgulaması için kişilerin öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Bu giriş işlemi için PTT veznelerinden e-devlet şifresi alınmalıdır. Şifrenin ve T.C. kimlik numarasının girilmesinin ardından kişilerin e-devlet sayfası açılır.

4/A Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Giriş yaptıktan sonra, alt kısımda bulunan e-hizmetler bölümüne giriş yapmanız ve ardından 4/A Hizmet dökümü sayfasını seçerek hizmet dökümünüze erişebilirsiniz.

SGK (4/A) Hizmet Dökümü Sorgu Sonucu Nasıl Çıktı Alınır?

SGK 4/A hizmet dökümü sayfasına eriştikten sonra çıktıların alınması için kişilerin yapmaları gereken, sağ üst kısımda bulunan Yazdır butonuna tıklamak olmalıdır. Bu buton, ana ekrana çıktısı alınacak sayfanın ön izlemesi geldikten sonra ortaya çıkar. Butona tıkladığınızda direkt olarak size hizmet dökümü sayfasının çıktısını verir.

SGK (4A) Hizmet Dökümü Sonucu Nasıl E- Posta İle Alınır?

4A hizmet dökümünün e-posta ile alınabilmesi için kişinin iletişim bilgileri dahilinde e-posta bilgilerinin de sisteme ekli olması gerekmektedir. Sistemde ekli olmayan e-posta bilgileri, gönderinin hazırlanmasını engeller. E-posta adresinin sistemde ekli olması sayesinde kişiler, direkt olarak gönderi alma butonunu aktive eder. aktive etme işleminin gerçekleşmesinin ardından hizmet dökümü, herhangi bir form doldurulmasına gerek kalmadan kişilere ulaştırılır.

Hizmet Dökümü Neden Sorgulanır?

Hizmet dökümü istenen durumlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Sigorta başlangıcının yapıldığından emin olunması için sorgulama işlemleri yapılabilir.
 • Kişilerin sigorta girişlerinde gecikme olduğuna dair mahkemede dava açmak istemesi durumunda hizmet dökümü istenmektedir.
 • Sigortanın dolması, emekliliğe hak kazanılması durumunda emeklilik başlangıcının yapılabilmesi için hizmet dökümü alınır.
 • İşten çıkış durumunda şaibeli bir çıkış söz konusu ise, sigorta başlangıcı ve prim ödemelerinin teyidi için hizmet dökümü alınır.
 • Kişilerin banka kredisi kullanmak istemeleri durumunda banka, sigortalı çalışan olduğunuza dair belge istediğiniz hizmet dökümü gerekebilir.
 • Fabrikalara girişte hizmet dökümü talep edilebilir.
 • Bazı vakıflar burs verecekleri öğrencilerin çalışmadıklarına emin olmak için hizmet dökümü talep edebilmektedir.
 • Bazı bankalar kredilerinde kişinin sigorta girişi için bu belgeyi alabilmektedir.

Bağ-Kur (4/B) Hizmet Dökümü E- Devlet Sisteminden Nasıl Sorgulanır?

Bağ-Kur hizmet dökümünü alabilmek için kişilerin e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. kişilerin sisteme giriş yapmalarının ardından en alt kısımda bulunan e- hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu’na girmeleri gerekmektedir. bunun yanında aynı menüye sağ köşede bulunan boşluğa SGK yazarak da erişilebilir.

4/B Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Kişilerin bu menülere ulaşması ile emekli olma zamanı, emekli olunduğunda alacakları ödemeler, emekli maaşları ve kaç yaşında emekli olacakları gibi bilgilerin tamamı öğrenilebilir. Sisteme girişin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapılmalıdır. Sistem girişinden sonra ‘4B Hizmet Dökümü’ menüsüne girilmelidir. Menüye yapılacak girişten sonra ekrana direkt olarak sigorta giriş sonucu gönderilmektedir.

Bağ-Kur (4/B) Hizmet Dökümü Sorgu Sonucu Nasıl Çıktı Alınır?

Bağ-Kur hizmet dökümünün çıktısı alınacaksa, hizmet dökümünün ekranda görüntülenmesi sırasında ekranın sağ üst kısmında bulunan yazıcı seçeneğine tıklanması gerekir. Kişiler, buraya girerek ekrana gördükleri belgenin birebir aynısını çıktı olarak alabilirler. Kişilerin bu çıktıları almaları için öncelikle önizleme görüntülemeleri gerekir. Herhangi bir sorun görünmüyorsa, direkt olarak çıktı alınabilir.

Bağ-Kur (4B) Hizmet Dökümü Sonucu Nasıl E- Posta İle Alınır?

Bağ-Kur hizmet dökümü sonucunun e-posta ile alınabilmesi için kişilerin e-posta adreslerinin sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Bunun için kişisel sayfaya giriş yapılması ve ana profilde bulunan ‘Bilgilerimi Güncelle’ butonuna tıklanması gerekir. Burada telefon numarası ve e-posta adreslerinin güncellenmesi için boşluk bulunan bir form bulunmaktadır. Bu boşluklarda bulunan telefon numarasının doldurulması durumunda kişilerin e-devlet şifrelerini kaybetmelerine karşı önlem alınmış olunur. E-devlet şifresinin yenilenmesi için kişilere telefon yoluyla SMS gönderilmektedir. E-posta adresinin de kayıtlı olması halinde hizmet dökümü e-posta yoluyla alınabilir.

Hizmet Dökümü İçinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Hizmet dökümü içinde yer alan bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır:
 • Sigortalıya ait prim gün sayısı
 • Sigorta başlangıç tarihi
 • Primler kapsamında yapılan ödemeler
 • Sigortalıya ait temel bilgiler, kimlik bilgileri
 • İlk girilen iş baz alınarak işe giriş tarihi
 • Çalışılan şu anki şirkete ait bilgiler
 • Hangi aylarda sigortanın ödendiğine dair bilgiler
 • Toplam sigortalı çalışma günlerine ilişkin bilgi

Emekli Sandığı (4/C)Hizmet Dökümü E- Devlet Sisteminden Nasıl Sorgulanır?

Emekli Sandığı emeklilerinin hizmet dökümü almaları için e-devlet sisteminden Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne girmeleri gerekir. Sisteme yapılacak girişten sonra kişilerin en alt menü içinden Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne girmeleri gerekir. Buraya yapılacak girişten sonra ekrana hizmet dökümü türleri yansıtılır. Hizmet türleri arasından 4C seçilmelidir. Kişilerin bilgilerinin tamamı T.C. kimlik numaraları üzerinde kayıtlı olduğundan herhangi bir form doldurulmasına gerek yoktur. Kişilerin T.C. kimlik numaraları da giriş kısmında sisteme kaydedildiğinden, direkt olarak hizmet dökümü sonucuna ulaşılabilir.

Emekli Sandığı (4/C)Hizmet Dökümü Sorgu Sonucu Nasıl Çıktı Alınır?

Emekli Sandığı sorgulamasının sonucunu çıktı olarak almak için kişilerin sorgulama sonucunu ekranda görmesi gerekmektedir. Sorgu sonucunun alınabilmesi için ekranda bulunan sorgulama sonucunun sağ kısmında bulunan ‘Yazdır’ butonuna tıklanması gerekir. Ardından önizlemeye onay vererek çıktıyı alabilirsiniz.

Emekli Sandığı (4/C) Hizmet Dökümü Sonucu Nasıl E- Posta İle Alınır?

Emekli Sandığı hizmet dökümünün alınabilmesi için kişilerin e-devlet sistemindeki bilgilerinin güncel olması gerekmektedir. bunun için ana profile girildiğinde ‘profilimi güncelle’ butonu kullanılabilir. Profilin güncek tutulması için bu sayfada size bir form gönderilecektir. Formun doldurulması ile verdiğiniz bilgilere uygun e-posta adresi ile cep telefonuna şifreler gönderilir. Gönderilecek şifrelerin kullanımı ile hizmet dökümünüzü e-posta olarak alabilirsiniz.

SGK, SSK Rapor Parası Hesaplama Tablosu

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvurusu Şartları ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

453 Yorum

 1. 12.9.1987 pancar dairesine şeker fabrikasında geçiciolarak tesellüm memuru olarak işe başladım.daha sonra 31.12.1987de işten ayrıldım sigortamın yatıp yatmadığını bilmiyorum o zamanda tc yoktu tc 2000yılında çıktı gün sayımı öğrenip emekliliğime bir katkısı olabilirmi lütfen bilgi veriniz 2015 yılı aralık sonunakadarda öğretmenlik yaptım emekli olmam da katkı sağlarmı.

  1. Merhaba,

   Hizmet sürenize ekleneceği için hem emekli maaşınıza hem de alacağınız kıdem tazminatına artı yönde etki eder. Kurum kayıtlarında mevcuttur. İl müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

 2. 07.10.1975 doğumluyum 01.02.2002 ise giriş tarihim ama ödenip ödenmediğini bilmiyorum iflas ettiler 3 ay sonra bir daha ödeme veya kayıt yapılmadı benim emekli olabilmek için bugün ki tarihe göre geçmişe yönelik ne kadar borçlanmam var öğrenebilirmiyim

 3. 06.06.1995 sigorta girişim var şu an 700 günüm var 42 yaşındayım 3600 günden emekli olabilirmiyim doğum borçlanması yaparak

 4. Merhaba 1976 DOĞUMLUYUM 01.03.1997 İŞE GİRİŞ TARİHİM 6710 PRİM GÜN SAYIM VAR. EYT YASALAŞIRSA NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM.

 5. merhaba, eylül 1977 doğumlu bayanım,
  sigorta başlangıç tarihim 04.06.1991 ve toplamda 4800 günüm var.
  ne zaman ve kaç yaşında emekli olurum.

  1. Merhaba,

   Emeklilik yaşınız hesaplanırken sigorta başlangıcınız 18 yaşını doldurduğunuz 01/09/1995 tarihine göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1995 ile 23.05.1996 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

  1. Merhaba,

   Askerlik sürenizi de borçlansanız 08/09/1999 tarihi öncesine çekilmez. Bo nedenle 2002 tarihli başlangıcı ile aynı şartlarda yani 7000 gün prim 60 yaşında emekli olabileceksiniz.

 6. 3 eylül 2018 tarihinde vefat eden babamın üzerinden annem varisi atandı,sgk hizmet dökümü adı altında 1475 tl borç çıkardı .bunun nedeni ne olabilir acaba

  1. Merhaba,

   Sebebini görmeden bilemeyiz ancak Bağkur borcu olabilir.

 7. Adım selma gürel ilk sigorta girişim okuldan 1992 eyül ayı sonra ise başladım 1993 nisan 2 çocuk annesiyim şu anda 2851 günün var çocuk borçlanması yapabilirmiyim taksitlendirme varmi ve ne zaman kaç yaşında emekli olurum yaşım 45 peki neden cevap verilmemiş daha once gon dediysem soruma cevap bekliyorum

  1. Merhaba,

   Eğer çocukların doğumu 1992 yılından sonra ise aralarında yeterli çalışılmayan süre olmak şartı ile 2 çocuk için toplam 4 yıl borçlanma yapabilirsiniz. Böylece 3600 günü tamamlayarak 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 8. e-devlet şifresiyle yaptığım SGK Hizmet Dökümü sorgulamasında (4A’ya ait) herhangi bir kayıt veya döküm çıkmamaktadır. Lakin eskiye dönük 4B dökümü görünmektedir 4A tescil kaydımın akıbetini nasıl öğrenebilirim?

  1. Merhaba,

   E-Devlet üzerinde ki sorgulamalarınız da gözükmeyen hizmet dökümleriniz için, size en yakın SGK’a giderek bildirimde bulunmanız gerekmektedir.

 9. 08 10 1982 doğumluyum 01 10 1998 ssk girişim var ama 09 03 2005 te prim ödemeye başladım 1035 günüm var sonra bağkur a geçtim 01 03 2008 de şu an itibariyle 10 yıl 5 ay 24 günüm var benim sorum kaç gün daha prim ödemeliyim ve kaç yaşında emekli olabilirim

 10. 15.02.1968 doğumluyum bayanım 01.01.1990 yılında girişim var sgk.tam 901 gün gözüküyor.su anda ev hanımıyım bir çocuğun var 1998 doğumlu.3600 emekli olabilmem için kaç yıl isteğe bağlı pirim yatırmalıyım ve ne zaman emk olurum teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   1 çocuk için 720 gün daha borçlanma yaparsanız toplamda 1621 gün olur. En az720 gün yani 2 sen daha aktis ssk lı çalışıp kalanını isteğe bağlı ödeyip 3600 günü tamamlarsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 11. Detay Bilgileri Goruntulerken Hata Olustu ! SİSTEMDEN DOĞUM SONRASI TARİH ALMAM LAZIM AMA SİSTEM BU HATAYI VERİYOR

 12. 01.12.1971 doğumluyum .31.12.1992 bağkur kaydırm var 22 gün yatmış .22.11.1994 askere gittim 550 gün askerliğimi ödedim .19.09.1997 den bu yana devlet memuruyum .kaç yaşında ve hangi yıl emekli olabilirim. saygılar sunarım

 13. 1962 doğumluyum.1983 işe girişli bayanım. 1627 gün primim var. halk eğitimde usta öğreticisi olarak çalıştım. torba yasasına göre geriye dönük borçlanma yapabiliyorum. bir de doğum borçlanması yapacağım. önce hangisini yapayım farkeder mi? toplam borçlanmayı 3600 günü bulana dek mi yapayım? yoksa 3600 günü geçmesi emekli maaşının artmasını sağlar mı? ne kadar sağlar?

 14. 1988-1990 yıllarında askerlik yaptım.sigorta başlangıç tarihim 1990 yılını haziran ayı, 1285 gün sigortalı günüm var. 540 günde askerliğimi saydırdım.16.12.1996 tarihinden itibarende emekli sandığına tabi bir kurumda görev yapmaktayım. kaç yaşında emekli olabilirim. Doğ. Tarihim: 13.10.1968

 15. Ben 5 kasım 2012 sgk girısliyim .02.01 .1963 doğum luyum. 1801 pirimim var.ne zaman emekli olabilirim.

 16. 1992 girişli 1973 doğum tarihli bir erkek kaç gün prim ödemeli ve kaç yaşında emekli olabilir

 17. Merhaba benim bir sorum olacaktı 2014 tek babam vefat etti ve vefat ettiğinde 2 yıllık Bağ-Kur odenmişi vardı merak ettiğim annem babamdan emekli olabilir mi böyle bir yasa imkan varmi

 18. merhaba işe giriş tarihim 15.04.1998 doğum tarihim 19.05.1980 toplam prim 4379 ne zaman emekli olurum

  teşekkürler
  iyi çalışmlaar.

 19. merhaba annem 27,01,1963 doğumlu 01,03,1983 ssk girişi var 1230 gün pirimi var son 4 yıldır ödüyoruz çiftçi ssk sı olarak 6 ay daha ödesek 3 çocuk borçlanması yapsa 3600 güne tamamlasak hemen emekli olabilir mi çocukların biri 6 yaşında vefat etti ondan faydalanabiliyor mu teşekkürler.

 20. 03.03 1963 dogumluyum askere gıdıs tarıhım 1983 . 20 ay yaptım yanı 610 edıyo sıgorta baslangıc tarıhı 08.o9 1978 su an ıhtıbarıyla yanı 08.02. 2018 . toplam gun sayım 3000bın yur dısı ve askerlık borclanmadım nasıl emeklı olurum veya 3600 emeklı ola bılırmıyım

  1. Merhaba,

   Askerliği borçlanarak 3600 günü sağlarsanız 60 yaşında emekli olabilirsiniz. Normal emeklilik için ise şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1976 ile 23.05.1979 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 44 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir.

 21. 11 ocak 1993 yılında kamuda öğretmen olarak göreve başladım.
  27-7-1968 doğumluyum.Daha önce 29-07-1986 ve 28-09-1988 yılları arasında toplam 3 ay 19 gün sigortam vardı.Hizmet birleştirme yaptım. Emeklilik için hangi tarihte başvuru yapabilirim?

  1. Merhaba,

   109 gün ssk hizmet sürenize eklenir. Ancak Emeklilik yaşınızı geriye çekmez. Verdiğiniz bilgilere göre;

   Tabi Olunan Emekli Yaşı: 53 (27.7.2021)
   Şuanki Yaşınız: 49
   Tabi Olunan Hizmet: 25
   Toplam Hizmet: 25 Yıl 4 Ay 19 Gün
   Kalan Hizmet: 0 yıl 0 ay 0 gündür
   Bilgi: Emekli olabilmeniz için yaş ve hizmet sürenizin(Her ikiside) mutlaka doldurulmuş olması gerekmektedir.

 22. Doğum tarihi: 1968
  Sigorta başlangıç tarihi: 01.05.1992
  Askerlik : 30.05.1989–28.08.1990 arası
  Prim gün sayısı: 9972
  Askerlik ödemesi yaptığım durumda ne zaman emekli olabilirim?

 23. 1993 Almanya’dan başlangıç var. Türkiye’de 1998 isteğe bağlı Bağkur başladı ve 2017 ağustosa kadar yatırdım. Ağustostosda işe başladım 4 aydır sigortam yatıyor nezaman emekli olurum ve günüm dolduysa çalışmama gerek varmı sigortam yatmadan yaşımı beklesem olurmu

  1. Merhaba,

   T.C kimlik numarası ve e devlet şifresi ile hizmet dökümünüzü görebilirsiniz.

 24. Merhabalar,

  Benim Annemin Kızlıktan Siğorta Primleri Var Ama E-Devlette Görünmüyor.E-Devlette 2014 Başlangıç Görünüyor.Biz Doğum Parasını Falan Ödeyerek Emekli Yapmaya Çalışıyoruz.Kızlıktaki Siğortasının Kartı Ve Sicil Numarası Elimizde Nasıl Bir Yol İzlemiz Gerekiyor.

 25. Adım cengiz polat öğrenmek istediğim şey şu SGK başlamış olduğum tarı 12.09.1991 ilk girişim oldu fakat iş veren beni çıraklık eğtim merkezine gönderdi ve bu yüzden giriş tarihimi 1997 fen gösterilmiş.ben şu an i.b.b büyük şehir belediyesinde çalışmaktayım iz enerji aş şirket girişim ise 01.01 2011 dir kaç yasında emekli olurum .ve bana yaş vuruyormu .birde doğum tarihim 24 11 1975 cvp verirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Çıraklık ve staj dan dolayı yapılan sigorta başlangıçları emeklilik başlangıcı sayılmıyor. Bu nedenle;

   Eğer normal sigorta girişiniz 1997 ise;

   24 Kasım 1995 – 23 Mayıs 1997 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 56, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5825 gündür.
   24 Mayıs 1997 – 23 Kasım 1998 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 57, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5900 gündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu