E-Devlet

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet askerlik sorgulama işleminin yapılabilmesi için e-devlet şifresinin olması yeterlidir. Askerlik tecilinin yapılması için askerlik şubesine gidilmesi gereklidir. Ancak askerlik yoklama başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.


E-Devlet Üzerinden Askerlik Durum Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Askerlik durum belgesi sorgulama, askerlik durumunun sorgulamasının yapılabileceği bir hizmettir. Sorgulama ekranında açılan belgenin çıktısının alınabilmesi de mümkündür.

Askerlik durum belgesi sorgulaması için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır.
 • Ardından T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile beraber sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlet şifresi olmayanların bu işlem öncesinde PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında, kapalı zarfta e-devlet şifresi almaları gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra açılan sayfada görülen yatay menüden e-hizmetler menüsüne giriş yapılmalıdır.
 • Ardından Milli Savunma Bakanlığı’nın seçilmesi gereklidir.
 • Milli Savunma Bakanlığı aracılığı ile yapılabilecek işlemler içerisinden Askerlik Durum Belgesi Sorgulama seçeneğine tıklanması gereklidir.
 • Bir bilgilendirme ekranı açılmaktadır. Bu ekranda 12 saatte bir askerlik durum belgesinin oluşturulabileceği, belgenin sadece oluşturulan tarih için geçerli olduğu, sorgulama işlemini 7179 sayılı Askeralma Kanunu gereğince askerlik yapma yükümlülüğü olanların yapabileceği yazmaktadır. Ayrıca belge üzerindeki barkod sayesinde belgenin sunulduğu kurumların bu belgeyi askerlik durum belgesi doğrulama olarak görüntüleyebileceği, belge ile ilgili bir problemin olması durumunda ise askerlik şubesine gidilmesi gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır.
 • Bilgilendirme ekranındaki şartlar kabul edildikten sonra sorgula butonuna tıklanmalıdır ve açılan sayfada sorgulama belgesi görülebilmektedir.

Askerlik Yoklaması Nedir ve Nasıl Yaptırılır?

Askerlik yoklaması; askerlik çağına gelmiş olan erkek vatandaşların durumlarının askerlik yapmaya uygun olup olmadığının incelenmesi durumuna verilen isimdir. 20 yaşını doldurmuş olan erkek bireyler, askere gitme yaşı gelmiş olarak kabul edilmektedir. Kendilerine belirtilen süre içerisinde de askerlik yoklamalarını yaptırmaları gerekmektedir. Askerlik yoklaması yaptırılması zorunludur.

Yaptırılmaması durumunda, yoklama kaçağı sayılmaktadır. Sağlık ve eğitim gibi durumlar dikkate alınarak incelemeler yapılmaktadır. Askerlik yoklamasının e-devlet üzerinden yaptırılabilmesi mümkündür. Bunun için uygulanması gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • E-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • Ardından Milli Savunma Bakanlığı aracılığı ile yapılabilecek olan işlemlerin listesine ulaşılması gereklidir. Bunun için sayfanın üst kısmında bulunan ve size nasıl yardım edebilirim yazan arama kısmından yardım alınabilmektedir.
 • Sonrasında ASAL Yoklama Başvurusu butonuna tıklanması gereklidir.
 • İstenen bilgilerin doldurulması ile beraber gerekli yönlendirmeler ile askerlik sevk işlemi veya askerlik tecil işlemi yapılabilmektedir.
 • Yoklama başvurusu kısmında JPEG veya JPG formatında vesikalık fotoğrafın yüklenmesi gerekmektedir. Ayrıca sonrasında aile hekimine giderek muayene olunması gerekmektedir. Askerlik yapmaya engel bir durumun olmaması durumunda, aile hekimi askerliğe elverişlidir kararı vermektedir. Bu kararı sisteme girmesi ile beraber de bütün bilgiler otomatik olarak askerlik şubesine gönderilmektedir.

Askerlik Şubesine Gitmeden E-Devlet Üzerinden Askerlik İşlemleri Yapılabilir Mi?

Askerlik ile ilgili işlemlerin askerlik şubesine gitmeden yapılabilmesi mümkündür. E-devlet üzerinden askerlik yoklama başvurusu yapabilmek ve askerlik durumu sorgulama belgesi alabilmek mümkündür. Askerlik yoklama başvurusu yapanların belgeleri askerlik şubesine otomatik olarak iletildiğinden ekstra bir başvuruya gerek duyulmamaktadır.

Ayrıca yoklama başvurusundan sonra 1 iş günü içerisinde askerlik durum belgesini sistemden sorgulamak da mümkün olmaktadır.

E-Devlet Aracılığı İle Askerlik Yeri Nasıl Öğrenilir?

Askerlik yerinin öğrenebilmesi için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Öncelikle resmi e-devlet sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan size nasıl yardımcı olabilirim kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazılmalıdır.
 • Ardından listelenen işlemler içerisinden Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu seçeneğinin seçilmesi gereklidir.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulamasının yapılması gereklidir. E-devlet şifresi ile veya uygun görülen diğer yöntemlerden biri ile doğrulama işlemi yapılabilmektedir. Ardından açılan sayfada askerlik yeri görülebilmektedir.

Askerlik Belgelerinde Bulunan Sevk Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Nedir?

Askerlik görevini yerine getirecek olan kişinin görevini yerine getireceği birliğe teslim olacağı tarihin başlangıcına; sevk başlangıç tarihi denmektedir. Askerliğin yapılacağı birliğe teslim olmak için gerekli olan son gün ise sevk bitiş tarihi olarak görülmektedir. Askerlik başvurusu yapmış olanlara verilen belgelerde bulunan tarih aralıklarıdır. Aynı zamanda e-devlet askerlik sorgulama işlemi yapanların da sevk tarihlerini görebilmek mümkündür.

Askerlik Yol Parasını Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Askerlik yol parası alma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar hak kazanabilmektedir.
 • Bireyin askerlik görevini yerine getirecek olması yeterlidir. Bedelli veya normal askerlik yapıyor olması fark etmemektedir.
 • Ulaşım masrafları bazı şehirler için otobüs bileti parası olarak ve bazı şehirler için de uçak bileti parası olarak verilmektedir.
 • Askerlik başvurusu için gerekli olan belgelerin eksiksiz olması durumunda yol parası alınabilmektedir.

Askerlik Yol Parası Nasıl Alınabilmektedir?

Askerlik yol parası; yol ve iaşe parası olarak ayrılmaktadır. Askerlik görevini yerine getirecek olanların askerlik yapacakları birliğe teslim olmaları için seyahat etmeleri durumunda alabilmektedirler.

Kişinin banka hesabına devlet tarafından yatırılmaktadır. Askere gitmeden önce yatırılan bir paradır. Ancak kişiler askerden döndükten sonra da bu parayı çekebilme hakkına sahiptirler.

Askerlik Yol Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Askerlik yol parasını sorgulamak isteyenlerin PTT aracılığı ile veya e-devlet üzerinden sorgulama işlemi yapabilmeleri mümkündür. E-devlet üzerinden paranın tutarı görülebilmektedir. Ancak henüz yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek mümkün değildir. Bu bilginin öğrenilebilmesi için ise PTT şubesine kimlik belgesi ile beraber gidilmesi gereklidir.

Geçmişten Bugüne Askerlik Sürelerindeki Değişim Nasıldır?

Askerlik sürelerindeki değişim şöyledir:

 • 21 Haziran 1927’de; piyade sınıfı 18 ay, mızıka sınıfı 24 ay, jandarmalar 30 ay ve denizciler 36 ay askerlik yapmaktaydılar.
 • 24 Ocak 1963 tarihinde bütün askerlikler 2 yıla indirilmiştir.
 • 27 Temmuz 1970’den itibaren 1 yıl 8 ay süre ile askerlik yapılmaktadır.
 • Askerliğin 1 yıl 6 aya düşmesi, 9 Temmuz 1984 tarihi ile olmuştur.
 • 11 Temmuz 1992 tarihi ile beraber askerlik 1 yıl 3 aya düşmüştür.
 • 6 Ocak 1995 tarihi ile beraber askerlik süresi 1 yıl 6 aya çıkarılmıştır.
 • 15 Temmuz 2003 tarihi ile ikinci kere askerlik süresi 1 yıl 3 aya düşürülmüştür.
 • Günümüzde uzun dönem 12 ay ve kısa dönem 6 ay askerlik uygulaması bulunmaktadır.

SGK Askerlik Borçlanması Nedir?

Askere gitmeden önce sigorta başlangıcı yapmış olan kişilerin emeklilik tarihlerini öne çekebilmeleri için askerlik borçlanması yapmaları gereklidir. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapılması gerekmektedir. Askerlik borçlanma tutarı hesaplanırken, günlük kazancın %32’si üzerinden borçlanılacak olan tutar hesaplanmaktadır.

Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Askerlik tecili için nüfusa kayıtlı olunan veya ikamet edilen ildeki askerlik şubesine gidilmesi gereklidir. Gerekli belgeler ve sağlık raporu ile başvuru yapıldıktan sonra tecil evrakı verilmektedir. Tecil işlemi 30 dakika ile 2 saat arasında sürebilmektedir.

Öğrencilerin Askerlik Tecili İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Askerlik tecili için istenen belgeler şu şekildedir:

 • E-devlet askerlik sorgulaması yaptıktan sonra tecil yaptırmak isteyenlerin öğrenci olmaları durumunda öğrenci belgelerini 4 nüsha halinde sunmaları gereklidir.
 • Sağlık durumundan tecili uzatmak isteyenlerin sağlıklarının askerliğe elverişli olmadığına dair sağlık raporu almaları gereklidir.
 • Kimlik belgesinin 4 adet fotokopisi istenmektedir.
 • 6 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.

E-Devlet İlk Giriş Nasıl Yapılır?

E-Devlet Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Cep Telefonu ve E Posta Doğrulaması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı