• E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Askerlik ile ilgili işlemler kişilerin bağlı bulundukları askerlik şubelerinden yapılmaktadır. Fakat bu işlemlerin haricinde olan ve sadece bilgi almaya yönelik olanlar ise gelişen teknoloji sayesinde artık internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternetin sağlamış olduğu kolaylıktan dolayı insanlar askerlik şubesine gitmeden bir takım sorgulamalar yaparak askerlik durumları ile ilgili bilgi alabilmektedir. Bu sorgulamalar devletin resmi hizmetlerini vermiş olduğu siteden yani e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır, askerlik ile ilgili hangi bilgilere e-devlet üzerinden ulaşılabilir gibi soruların cevabı yazımızın içerisinde yer almaktadır. Bu bilgiler sayesinde insanlar askerlik ile bir takım işlemler için şubeye kadar yorulmadan online olarak yapabileceklerdir.


  Askerlik ile ilgili sorgulamaların yapıldığı e-devlet normal bir internet sitesinden çok daha farklıdır. Buradaki sorgulamalar ve işlemlerin tamamı resmidir. Dolayısıyla da siteye giriş için kişilerin gerçek bilgilerinin kullanılması gerekmektedir. Bunun için farklı yollar bulunsa da insanlar genel olarak PTT üzerinden e-devlet şifresi almayı daha fazla tercih etmektedir. PTT şubelerinden bir tanesine nüfus cüzdanı ile giden kişiler 2 TL karşılığında bu şifreyi alabilmektedir. Şifre alındıktan sonra ise bu siteye giriş için T.C. kimlik numarasının ve alınan e-devlet şifresinin yazılarak siteye giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet askerlik sorgulama işlemleri bu aşamadan sonra kolay bir şekilde yapılabilmekte ve insanlar buradan çok sayıda bilgiye ulaşabilmektedir.

  E-Devlet Askerlik Sorgulama ve Askerlik Yerinin Öğrenilmesi

  E-Devletten askerlik sorgulama yaparak farklı bilgiler elde edilebilmektedir. Bu bilgilerden en fazla ilgi çekeni askerlik yerinin öğrenilmesidir. Bilindiği gibi askere gidecek olan kişilerin yerleri celp döneminde belli olmakta ve bu bilgi e-devlet üzerinden öğrenilebilmektedir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

  • TC. kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazılarak siteye giriş yapılması gerekmektedir.
  • E-Devlet Giriş İçin TIKLAYINIZ
  • Bu sitede devlet kurumları ve bakanlıklar tarafından çok sayıda hizmet verilmektedir. Bu hizmetler verildiği kurumlara göre sınıflandırılmış durumdadır. Bundan dolayı bu aşamadan sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme giriş yapılmalıdır.
  • Burada bakanlık tarafından verilen çok sayıda hizmet bulunmaktadır. Bunlar arasından “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Asal Sevk Başvurusu” bölümüne tıklamak suretiyle kişiler askerlik yerlerini öğrenebilmektedir.
  • Bu sorgulama sırasında adaylara askerliklerini ne olarak yapacakları bilgisi de verilmektedir.
  • Askerliğini yedek subay olarak yapacak olan kişiler bu sorgulamayı “Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Asal Sevk Başvurusu” bölümünden yapabilmektedir.

  Askerlik sorgulama denilince bunun dışında da farklı bilgilerin e-devlet üzerinden öğrenilmesi anlamı çıkmaktadır. Bu bilgilerden bir tanesi de kişilerin tecil durumlarıdır. Bilindiği gibi askerlik 20 yaşına gelen bütün erkekler için zorunludur. Fakat kişilerin eğitimlerinin devam etmesi ve sağlık sorunları yaşaması gibi nedenlerden dolayı ilgili kanun maddesi tecil fırsatı vermiştir. Tecil askerliğin ertelenmesi demektir ve bununla ilgili bütün hususlar ilgili yasada yer almaktadır.

  E-Devlet Askerlik Sorgulama ve Tecilin Ne Zaman Biteceğini Öğrenme

  E-Devlet askerlik sorgulama işlemleri arasında yer alan hizmetlerden bir tanesi sayesinde adaylar tecillerinin ne zamana kadar devam ettiğini ve ne zaman askere gitmeleri gerektiğini öğrenebilmektedir. Bunun için öncelikle yukarıda belirtilen adımların aynen izlenmesi ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme gelinmesi gerekmektedir. Burada yer alan “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” bölüme giriş yapılarak belge oluştur denildiği zaman kişinin askerlik durumuna ait bütün bilgilere buradan ulaşabilmektedir. Tecilin ne zaman biteceği ya da kişinin askerliğini nerede ne olarak yaptığı gibi bilgilere bu sorgulama sonucunda ulaşmak mümkündür.

  Sponsorlu Bağlantılar


  PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

  E-Devlet Maaş Sorgulama İşlemleri

  E-Devlet Askerlik Yeri Öğrenme  tıkla sorunu sor

  E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın