E-Devlet

2021 E-Devlet Askerlik Yeri Sorgulama ve Celp Dönemleri

Askerlik yeri sorgulama e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmekte ve celp dönemleri de https://asal.msb.gov.tr adresi üzerinden takip edilebilmektedir. 2021 celp dönemleri ile ilgili yapılmış güncel bir duyuru olmamakla beraber, web sitesi üzerinden duyurular takip edilerek ve e-devlet sisteminden sorgulama yaparak askerlik yeri ile celp dönemleri hakkında bilgi edinilebilmektedir. Askerlik yeri sorgulaması yapılıp sevk tarihinin açıklandığı görüldükten sonra, sevk başlangıç tarihinden 15 gün önce askerlik şubesinden sevk belgesinin alınabilmesi mümkün olmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Askerlik Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik yerini sorgulamak isteyenler, e-devlet sistemine giriş yaparak sorgulama yapabilmektedirler. Bunun için izlemeleri gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekmektedir.
 • Ana sayfada bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır. Ardından kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi bulunanlar T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilmektedirler. E-devlet şifresi olmayanlar ise; PTT şubesinden ücreti karşılığında e-devlet şifresi talep edebilmektedirler. Ayrıca mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı ile de sisteme giriş yapılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra e-hizmetler içerisinden Milli Savunma Bakanlığı bulunmalıdır.
 • Milli Savunma Bakanlığı ile yapılabilecek işlemler içerisinden Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Sevk Başvurusu butonuna tıklanmalıdır.
Askerlik Yeri Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Bedelli Askerlik Yapacak Olanlar E-Devlet Aracılığı İle Askerlik Yeri Sorgulamasını Nasıl Yapabilirler?

Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyenler; e-devlet üzerinden askerlik yeri sorgulaması yapabilmektedirler. Bunun için takip etmeleri gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler sayfasında listelenen işlem yapılabilecek kurumlar içerisinden Milli Savunma Bakanlığı tercih edilmelidir.
 • Milli Savunma Bakanlığı başlığının altındaki işlemler içerisinden Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan askerlik yeri sorgulaması yapılabilmekte, bilgilendirme broşürüne ulaşılabilmekte ve ASAL sevk başvurusu yapılabilmektedir.
Bedelli Askerlik Yeri Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Askerlik Sevk Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Neyi İfade Etmektedir?

Askerlik başvurusu yapan erkeğin askerlik yapacağı birliğe teslim olacağı tarih, sevk başlangıç tarihi olmaktadır. Kişinin askerlik yapacağı birliğe teslim olması için kendisine tanınan son gün ise; sevk bitiş tarihi olmaktadır.

Askerlik Sevk Tarihleri Nedir?

2020 yılı için askerlik sevk tarihleri aşağıdaki gibidir:

 • Yedek subay ve astsubay adayları, erbaş ve erlerin birinci grubu için sevk tarihi 30 Ekim 2020’dir.
 • Bedelli askerlik yapacak olanlar için kasım celp ve sevk dönemi 21 Kasım 2020’dir.
 • İkinci gruptaki er ve erbaşlar için sevk tarihi 25 Kasım 2020 olmaktadır.
 • Üçüncü gruptaki er ve erbaşların celp dönemi 24 Aralık 2020 tarihidir.

2020 Kasımda Sevke Tabi Olanların Sevkleri Ertelendi Mi?

23 Kasım ile 25 Kasım tarihleri arasında askerlik görevini yapmak üzere askerlik yapacağı birliğe teslim olması gereken kişilerin sevkleri 22 Aralık ile 24 Aralık tarih aralığına ertelenmiştir. Askerlik yeri sorgulama işlemi yapıldığında; sevk tarihlerindeki değişiklik görülebilmektedir. Milli Savunma Bakanlığı pandemi ile mücadele sebebi ile sevk tarihinde erteleme kararı aldıklarını duyurmuştur. Bu nedenle 2021 celp dönemleri ile ilgili beklenen açıklamaların da ne zaman geleceği ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır.

2021 Askerlik Celp Dönemleri Ne Zaman Açıklanacak?

2021 yılının şubat celbinin 15 Ocak ile 23 Ocak tarihleri arasında açıklanacağı düşünülmektedir. Ancak şubat celp dönemi ile ilgili aralık ayında gelmesi beklenen duyuru henüz yapılmadığı için celp dönemlerinin açıklanmasında erteleme olabileceği düşünülmektedir. Salgın nedeni ile celp duyuruları gecikebilmektedir.

MSB Celp Tarihleri İçin TIKLAYINIZ

2021 Şubat Celbinde Askere Gitmek İçin Ne Yapılmalıdır?

2021 yılının şubat ayında askere gidilebilmesi için kasım ayının sonuna kadar askerlik başvuruları ile ilgili gerekli işlemlerin tamamlanmış olması ve belgelerin eksiksiz bir şekilde ilgili kuruma iletilmesi gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinden yoklama başvurusu yaptıktan sonra hastaneden sağlık raporu almaları ve bu raporu onaylattıktan sonra da askerlik şubesinin askerlik başvurularını onaylaması gerekmektedir.

Askerlik Yoklaması Nedir ve Nasıl Yaptırılır?

Askerlik yoklaması; askerlik çağına gelmiş olan erkek vatandaşların durumlarının askerlik yapmaya uygun olup olmadığının incelenmesi durumuna verilen isimdir. 20 yaşını doldurmuş olan erkek bireyler, askere gitme yaşı gelmiş olarak kabul edilmektedir. Kendilerine belirtilen süre içerisinde de askerlik yoklamalarını yaptırmaları gerekmektedir. Askerlik yoklaması yaptırılması zorunludur.Yaptırılmaması durumunda, yoklama kaçağı sayılmaktadır. Sağlık ve eğitim gibi durumlar dikkate alınarak incelemeler yapılmaktadır. Askerlik yoklamasının e-devlet üzerinden yaptırılabilmesi mümkündür.

Bunun için uygulanması gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • E-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • Ardından Milli Savunma Bakanlığı aracılığı ile yapılabilecek olan işlemlerin listesine ulaşılması gereklidir. Bunun için sayfanın üst kısmında bulunan ve size nasıl yardım edebilirim yazan arama kısmından yardım alınabilmektedir.
 • Sonrasında ASAL Yoklama Başvurusu butonuna tıklanması gereklidir.
 • İstenen bilgilerin doldurulması ile beraber gerekli yönlendirmeler ile askerlik sevk işlemi veya askerlik tecil işlemi yapılabilmektedir.
 • Yoklama başvurusu kısmında JPEG veya JPG formatında vesikalık fotoğrafın yüklenmesi gerekmektedir. Ayrıca sonrasında aile hekimine giderek muayene olunması gerekmektedir. Askerlik yapmaya engel bir durumun olmaması durumunda, aile hekimi askerliğe elverişlidir kararı vermektedir. Bu kararı sisteme girmesi ile beraber de bütün bilgiler otomatik olarak askerlik şubesine gönderilmektedir.

Askerlik Şubesine Gitmeden E-Devlet Üzerinden Askerlik İşlemleri Yapılabilir Mi?

Askerlik ile ilgili işlemlerin askerlik şubesine gitmeden yapılabilmesi mümkündür. E-devlet üzerinden askerlik yoklama başvurusu yapabilmek ve askerlik durumu sorgulama belgesi alabilmek mümkündür. Askerlik yoklama başvurusu yapanların belgeleri askerlik şubesine otomatik olarak iletildiğinden ekstra bir başvuruya gerek duyulmamaktadır.Ayrıca yoklama başvurusundan sonra 1 iş günü içerisinde askerlik durum belgesini sistemden sorgulamak da mümkün olmaktadır.

E-Devlet Aracılığı İle Askerlik Yeri Nasıl Öğrenilir?

Askerlik yerinin öğrenebilmesi için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Öncelikle resmi e-devlet sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan size nasıl yardımcı olabilirim kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazılmalıdır.
 • Ardından listelenen işlemler içerisinden Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu seçeneğinin seçilmesi gereklidir.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulamasının yapılması gereklidir. E-devlet şifresi ile veya uygun görülen diğer yöntemlerden biri ile doğrulama işlemi yapılabilmektedir. Ardından açılan sayfada askerlik yeri görülebilmektedir.

Askerlik Belgelerinde Bulunan Sevk Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Nedir?

Askerlik görevini yerine getirecek olan kişinin görevini yerine getireceği birliğe teslim olacağı tarihin başlangıcına; sevk başlangıç tarihi denmektedir. Askerliğin yapılacağı birliğe teslim olmak için gerekli olan son gün ise sevk bitiş tarihi olarak görülmektedir. Askerlik başvurusu yapmış olanlara verilen belgelerde bulunan tarih aralıklarıdır. Aynı zamanda e-devlet askerlik sorgulama işlemi yapanların da sevk tarihlerini görebilmek mümkündür.

Askerlik Yol Parasını Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Askerlik yol parası alma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar hak kazanabilmektedir.
 • Bireyin askerlik görevini yerine getirecek olması yeterlidir. Bedelli veya normal askerlik yapıyor olması fark etmemektedir.
 • Ulaşım masrafları bazı şehirler için otobüs bileti parası olarak ve bazı şehirler için de uçak bileti parası olarak verilmektedir.
 • Askerlik başvurusu için gerekli olan belgelerin eksiksiz olması durumunda yol parası alınabilmektedir.

Askerlik Yol Parası Nasıl Alınabilmektedir?

Askerlik yol parası; yol ve iaşe parası olarak ayrılmaktadır. Askerlik görevini yerine getirecek olanların askerlik yapacakları birliğe teslim olmaları için seyahat etmeleri durumunda alabilmektedirler. Kişinin banka hesabına devlet tarafından yatırılmaktadır. Askere gitmeden önce yatırılan bir paradır. Ancak kişiler askerden döndükten sonra da bu parayı çekebilme hakkına sahiptirler.

Askerlik Yol Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Askerlik yol parasını sorgulamak isteyenlerin PTT aracılığı ile veya e-devlet üzerinden sorgulama işlemi yapabilmeleri mümkündür. E-devlet üzerinden paranın tutarı görülebilmektedir. Ancak henüz yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek mümkün değildir. Bu bilginin öğrenilebilmesi için ise PTT şubesine kimlik belgesi ile beraber gidilmesi gereklidir.

Geçmişten Bugüne Askerlik Sürelerindeki Değişim Nasıldır?

Askerlik sürelerindeki değişim şöyledir:

 • 21 Haziran 1927’de; piyade sınıfı 18 ay, mızıka sınıfı 24 ay, jandarmalar 30 ay ve denizciler 36 ay askerlik yapmaktaydılar.
 • 24 Ocak 1963 tarihinde bütün askerlikler 2 yıla indirilmiştir.
 • 27 Temmuz 1970’den itibaren 1 yıl 8 ay süre ile askerlik yapılmaktadır.
 • Askerliğin 1 yıl 6 aya düşmesi, 9 Temmuz 1984 tarihi ile olmuştur.
 • 11 Temmuz 1992 tarihi ile beraber askerlik 1 yıl 3 aya düşmüştür.
 • 6 Ocak 1995 tarihi ile beraber askerlik süresi 1 yıl 6 aya çıkarılmıştır.
 • 15 Temmuz 2003 tarihi ile ikinci kere askerlik süresi 1 yıl 3 aya düşürülmüştür.
 • Günümüzde uzun dönem 12 ay ve kısa dönem 6 ay askerlik uygulaması bulunmaktadır.

SGK Askerlik Borçlanması Nedir?

Askere gitmeden önce sigorta başlangıcı yapmış olan kişilerin emeklilik tarihlerini öne çekebilmeleri için askerlik borçlanması yapmaları gereklidir. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapılması gerekmektedir. Askerlik borçlanma tutarı hesaplanırken, günlük kazancın %32’si üzerinden borçlanılacak olan tutar hesaplanmaktadır.

Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Askerlik tecili için nüfusa kayıtlı olunan veya ikamet edilen ildeki askerlik şubesine gidilmesi gereklidir. Gerekli belgeler ve sağlık raporu ile başvuru yapıldıktan sonra tecil evrakı verilmektedir. Tecil işlemi 30 dakika ile 2 saat arasında sürebilmektedir.

Öğrencilerin Askerlik Tecili İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Askerlik tecili için istenen belgeler şu şekildedir:

 • E-devlet askerlik sorgulaması yaptıktan sonra tecil yaptırmak isteyenlerin öğrenci olmaları durumunda öğrenci belgelerini 4 nüsha halinde sunmaları gereklidir.
 • Sağlık durumundan tecili uzatmak isteyenlerin sağlıklarının askerliğe elverişli olmadığına dair sağlık raporu almaları gereklidir.
 • Kimlik belgesinin 4 adet fotokopisi istenmektedir.
 • 6 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu