E-Devlet

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet askerlik sorgulama işlemi, internet sitesi ve mobil uygulama aracılığıyla yapılır. Sorgulama ile askerlikle ilgili pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Askerlik yaşınız geldiğinde herhangi bir tecil talebinde bulunmazsanız doğrudan askere alınırsınız. Eğitim durumunuza göre hizmet süreniz farklılaşabilir. Dilerseniz tecil talebinde bulunarak hizmet zamanını daha ileri bir tarihe alabilirsiniz. E-Devlet askerlik sorgulama ile tecilinizin durumunu da öğrenebilirsiniz.

Askerlik yapmak istemeyenler için belirli dönemlerde bedelli hakkı getirilir. Belirtilen miktarda para ödeyerek hizmetten muaf tutulabilirsiniz. Askerlik bilgilerinize geçmişe dönük olacak şekilde de ulaşabilirsiniz. Bu sayede hangi tarihlerde nerede bu hizmeti verdiğinize dair döküm almanız gerektiğinde sorgulama ekranını kullanabilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten askerlik yerini öğrenme işlemleri dört farklı sayfa üzerinden yapılır. Er, yedek subay, bedelli ve yedek astsubay için işlemler farklı sekmeler altından yapılır.

E-Devlet üzerinden sorgulama yapılabilecek askerlik yerleri için şu sekmeler kullanılır:

 • Er Sınıflandırma Sonucu Sorgulama ve Sevk Başvurusu
 • Yedek Astsubay Sınıflandırma Sonucu Sorgulama ve Sevk Başvurusu
 • Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu Sorgulama ve Sevk Başvurusu
 • Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama

Er Askerlik Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Erler için askerlik yerini öğrenme işlemlerinde MSB sayfası altında yer alan “Er Sınıflandırma Sonucu Sorgulama ve Sevk Başvurusu” sekmesi kullanılır. Sekmeye ulaşmak için “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama” linkine giderek sorgulama yapılır.

Link aracılığı ile giriş yapılan sayfada, sorgulamanın yapılabilmesi için aşağıda gösterildiği şekilde kimlik doğrulama işlemlerinin başlatılabilmesi için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklanması gerekldiir.

Açılan kimlik doğrulama sayfasında, kendiniz için uygun olan giriş yöntemini seçerek E-Devlet kimlik doğrulama işlemini tamamlayın. Aşağıda e-Devlet ile giriş seçimi için işlemin nasıl yapılacağı resmedilmiştir.

Görselde kırmızı çerçeve içine alınan “e-Devlet Şifresi” sekmesine tıklayarak, ilgili alanlara “TC kimlik numarası” ve “e-Devlet şifresi” bilgilerini girerek “Giriş Yap” butonuna tıklayın.

edevlet giriş ekranı

Yukarıda görselde yapılan kimlik doğrulama işlemi sonrası, askerlik yerini öğrenmeniz için gerekli ekrana ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki görselde örnek olarak yapılan sorgulama ile karşılaşacağınız ekran görüntüsü paylaşılmıştır.

Yedek Astsubay Askerlik Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yedek astsubaylar için askerlik yeri öğrenme işlemleri “Yedek Astsubay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama” linki üzerinden ulaşılan “Yedek Astsubay Sınıflandırma Sonucu Sorgulama ve Sevk Başvurusu” sayfası üzerinden yapılır.

Link aracılığı ile giriş yapılan sayfada sorgulamanın tamamlanabilmesi için, bir üst başlıkta anlatıldığı şekilde kimlik doğrulama işlemlerinin yapılması yeterlidir.

Sorgulama için e-Devlet üzerinde yer alan MSB sayfasını kullanmak isteyen okurlarımız, “ASAL Sevk İşlemleri” menüsü altından aşağıda kırmızı çerçeve içine alınarak gösterilen sekmeye giriş yaparak işlemlerini tamamlayabilirler.

yedek subay sınıflandırma sonucu

Yedek Subay Askerlik Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yedek subayların askerlik yerini öğrenmek için “Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama” linki üzerinden giriş yapılabilir. Açılan sayfada sorgulamanın tamamlanabilmesi için “TC Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” kullanılarak kimlik doğrulama yapılması gereklidir.

Link yerine MSB sayfası kullanıldığında ise sorgulama işlemi için turuncu çerçeve içine alınan, “Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu Sorgulama ve Sevk Başvurusu” sekmesi kullanılabilir.

yede ast subay sınıflandırma sonucu

Bedelli Askerlik Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik yerini öğrenmek için e-Devlet’e hizmet veren ilgili sayfaya “Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama” linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Link üzerinden yapılan giriş ardından kimlik doğrulama yapılır ve bedelli askerlik yeri öğrenilir.

MSB sayfası altında “Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama” sekmesi üzerinden yapılan sorgulama işlemleri için aşağıda kahverengi çerçeve içinde gösterilen sekmeye giriş yapılması bedelli askerlik için E-Devlet askerlik yeri sorgulama işleminin tamamlanması için yeterlidir.

bedelli askerlik sınıflandırma sonuç sorgulama

E-Devlet Askerlik Yoklama Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten askerlik yoklamasına başvurmak için “Yoklama Başvurusu” linki üzerinden giriş yapılır. Başvuru için linke tıklanması ardından kimlik doğrulama yapılarak ilgili başvuru sayfasına giriş yapılır.

Sayfaya erişim için link yerine şu işlem basamaklarını tamamlayarak yoklama başvurunuzu yapabilirsiniz.

 1. e-Devlet Kapısına giriş yapın.
 2. Kimlik doğrulamayı yaparak “Kamu Kurumları” menüsüne tıklayın.
 3. Milli Savunma Bakanlığı” sayfasına girin.
 4. Sayfada “ASAL Yoklama İşlemleri” menüsü altında yer alan ve aşağıda gösterilen “Yoklama Başvurusu” sekmesine tıklayın.
yoklama başvurusu

Askerlik Yoklama Belgesi Nasıl Görüntülenir?

Askerlik yoklama belgesi sorgulaması yukarıda paylaşılan görselde “Yoklama Başvurusu Süreç Takibi” menüsü altından yapılır. Menüye doğrudan ulaşmak için “Yoklama Başvurusu Süreç Takibi” linkini kullanabilirsiniz.

Askerlik yoklama başvurunuzu yaptırmamanız halinde, görüntüleme işlemleriniz başarısız olacaktır. Yoklama başvurusu yapılmadan ilgili hizmet kullanıldığında karşılaşılan ekran görüntüsü aşağıda gösterilmektedir.

Yapılan sorgulamada aşağıdaki sonuçla karşılaşanlar, bir üst başlıkta anlatıldığı şekilde askerlik yoklama başvurularını tamamlayarak süreci bu başlık altında anlatıldığı şekilde takip edebilirler.

yükümlü kaydı ekranı

Askerlik durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik durum belgesini E-Devlet’ten görüntüleme işlemleri MSB sayfası üzerinden yapılabilir. Sorgulama için “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” sekmesine giriş yapılan “E-Devlet” linki kullanılır. Link üzerinden yapılan giriş ardından kimlik doğrulama yapılarak sorgulama işlemlerine geçilir.

Açılan sayfada barkodlu belge oluşturmak için onay metnini okumanız ve onayladığınızı belirten işaretlemeyi yapmanız gereklidir. Aşağıda gösterildiği şekilde onay kutucuğunu işaretleyin ve “Sorgula” butonuna tıklanarak belge oluşturulur.

onay kutucuğu

Yukarıda anlatıldığı şekilde yapılan sorgulama ardından, 15 gün geçerliliğe sahip askerlik durum belgesine sahip olabilirsiniz. Sorgulama sonrası size verilecek barkodlu belgenin örneği aşağıda paylaşılan görsel ile aktarılmıştır. Herhangi bir kurum için talep edilen askerlik durum belgesini e-Devlet’ten barkodlu olarak üreterek çıktı alabilirsiniz.

msb askerlik sonucu

Askerlik Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılır

E-Devlet’ten askerlik ertelemesi TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile yapılabilir. Erteleme başvuruları için MSB sayfası altında yer alan “Askerlik Erteleme Başvurusu” sekmesini kullanabilirsiniz.

Sekmeye doğrudan giriş yapmak için “MSB” linkini kullanabilirsiniz. Başvurularda 7129 sayılı Askerlik Kanununun 20. maddesi kapsamına uygun işlem yapılmaktadır.

Erteleme başvurularını tamamlamak için aşağıda sıralanan üç aşamanın tamamlanması yeterlidir:

 • Bilgilendirme ve Onay
 • Öğrenim Bilgisi
 • İşlem Sonucu

Askerlik Erteleme İptal Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik erteleme başvurularının iptali E-Devlet üzerinden yapılır. İptal başvuruları için “MSB ASAL İptal Başvuru” linkini kullanarak başvurunuzu iletebilirsiniz.

Sayfaya manuel ulaşmak için Milli Güvenlik Bakanlığı hizmetlerinin yer aldığı sayfayı açarak, aşağıda gösterildiği şekilde “Askerlik Erteleme İptali Başvurusu” sekmesine giriş yapmanız yeterlidir.

Sekmeye giriş yapılarak istenen bilgilerin girişi tamamlanması ardından tecil iptal işlemi gerçekleştirilebilir.

askerlik erteleme iptali

E-Devlet Sülüs Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet’ten sülüs belgesi almak için yukarıda paylaşılan “Askerlik Yeri Öğrenme” işlemleri takip edilir. Bedelli, er, yedek astsubay ve yedek subay olarak askerliğini yapacak olan herkes; sevk dönemi içerisinde sülüs belgelerini e-Devlet’ten alabilirler.

Sülüs belgesi almak için sevk dönemlerinde işlem yapılması gereklidir. Sevk dönemleri hakkında detaylı bilgiye https://asal.msb.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sülüs Belgesi Aldıktan Kaç Gün Sonra Askere Gidilir?

Sülüs belgesi sonrası birliğe teslim süresi ile ilgili bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Sevk belgesi olmadan kışlaya teslim olunamazken, ilgili belgeyi almak için kışlaya teslim tarihinden 3 ila 4 gün öncesine kadar mühlet bulunmaktadır.

Sevk Başlangıç ve Bitiş Tarihi Nedir?

Sevk tarihleri ve anlamları doğru yorumlanmalıdır. Sevk başlangıç tarihi, askerlik vazifesini yapacak kişinin birliğe teslim olması için belirlenmiş tarih başlangıcını ifade eder. Yazılı olan tarihte sevk belgesini alanların kışlaya teslim olması için kendilerine tanınan sürenin başlangıcı, sevk başlangıç tarihine karşılık gelir.

Sevk bitiş tarihi ise kışlaya teslim olmak için son günü ifade eder. Askerlik hizmetini yapmak için kışlaya en geç, sevk bitiş tarihinde teslim olmak gereklidir. Sevk dönemi ile ilgili ayrıntılı bilgiye, yukarıda erler için E-Devlet askerlik yeri sorgulama işlemi sonuç ekranında paylaşılan “Celp ve Sevk Dönemi” bölümünden ulaşılabilir.

Askerlik Nereye Çıktı Nasıl Öğrenebilirim?

Askerliğin nereye çıktığını öğrenmek için yukarıdaki sorgulama adımlarını takip etmelisiniz. Türkiye’deki pek çok kışlada askerlik hizmetinizi icra edebilirsiniz. Size verilen görevler farklı kriterlere göre belirlenebilir. Askerlik hizmetinde sınıflar şu şekilde sıralanabilir:

 • Piyade
 • Süvari
 • Tank
 • Topçu
 • Hava savunma
 • Kara havacılık
 • İstihkâm
 • Muhabere
 • İstihbarat

Bu sınıflardan hangisinde yer alacağınız fiziki özellikler, eğitim gibi farklı niteliklere göre belirlenir.

E-Devlet Cep Telefonu ve E Posta Doğrulaması

E-Devlet Mahkeme Kararı Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet İlk Defa Giriş Yapacaklar İçin Detaylı Rehber

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir