E-Devlet

E-Devlet Üzerinden Korona Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden korona virüs aşı randevusu alma ekranı Sağlık Bakanlığı tarafından 13 Ocak Çarşamba günü kullanıma açılmıştır. Çin’den gelen korona aşısına 12 Ocak Salı günü acil kullanım onayının verilmesi ile randevu ekranı ertesi gün kullanıma açılmıştır. İlk aşıları olacak öncelikli sınıf sağlık çalışanlarıdır ve yine ilk randevular onlar tarafından alınacaktır. Çin’den siparişi verilen 3 milyon doz aşının uygulaması ilk etapta sağlık çalışanlarına yapılacaktır. Sağlık çalışanlarına 2 doz yapılması planlanan aşı miktarı 1 milyon 119 bin olarak belirlenmiştir. Bu da 2 milyon 239 bin 772 doz aşı anlamına gelir. Geriye kalan 760 bin 228 doz aşının ise toplam 380 bin 114 kronik rahatsızlığı bulunan 65 yaş üstü risk grubundan kişiler için sistem açılacak ve aşılama başlayacak.

Korona aşı randevusu işlemleri Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) sisteminin https://www.mhrs.gov.tr/ adresi üzerinden, E-Devlet sistemi, E-Nabız sistemi, ALO 184 merkezi hastane randevu iletişim hattı ve 2023 SMS yolları ile aşı randevuları alınmaya başlamıştır. MHRS sistemine E-Devlet veya turkiye.gov.tr adresinden girilmektedir. Turkiye.gov.tr ya da e devlet mobil uygulamalarından da giriş yaparak ve arama bölümünden MHRS yazarak ulaşmak ve korona virüs aşısı için randevu almak mümkün. Korona virüs aşı başvurusu işlemleri e-devlet, e-nabız, MHRS mobil uygulamaları üzerinden de yapılabilecektir.

E-Devlet sistemi üzerinden korona aşısı randevusu almak işleminin adımları şöyledir:

 • İlk olarak E-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Başvuru yapmak isteyen kişinin E-Devlet şifresi yok ise en yakın PTT şubesinden T.C. kimlik numarası ile temin edilebilir.
 • Korona virüs aşısı randevusu almak için öncelikle Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) girişi yapılması gerekmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra açılan ekranda E-Devlet ile giriş yap butonu bulunmaktadır. Bu butona basılarak giriş yapılmalıdır.
 • Giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan “Hastane randevusu al” sekmesini tıklayınız.
 • “Genel Arama” seçeneğini işaretleyiniz.
 • “Covid-19 Aşı” seçeneğini işaretleyiniz.

İlk günlerde yapılan başvurular sonucunda çıkacak olan ekranda eğer sağlık çalışanı değilseniz “COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz. Yeni öncelikli gruplar eklendikçe durumunuz yeniden değerlendirilecektir.” uyarısı çıkacaktır.

Aşı Randevusu Almak İçin TIKLAYINIZ

Hastaneden korona virüs randevusu almak isteyen kişilere iki seçenek sunulmaktadır. Bunlardan biri ALO 182’yi arayarak yapılabilir. Randevu almak için diğer bir yöntem ise, MHRS internet adresi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve oluşturulan şifre ile birlikte alınabiliyor.

MHRS internet adresi üzerinden randevu almak için; başvuru yapacak kişi eğer üye değilse “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işlemini gerçekleştirebilir.

Üye olduktan sonra “Randevu Al” butonuna tıklayarak T.C. Kimlik Numarası ve şifresi ile birlikte istenilen hastane ve hekimi seçilerek randevunuzu oluşturulabilir.

Aşı Kayıtları Nasıl Yapılır?

Korona aşısı başvurusunun birkaç yöntemi daha mevcuttur. Bunlardan biri de Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği “Aşıla” mobil uygulamasıdır. Bu uygulama Sağlık Bakanlığı tarafından aşı takibini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Yeni geliştirilen bu “Aşıla” uygulaması üzerinden korona virüs aşı kaydı oluşturulabilir. Korona virüs aşısına başvurusundan önce mutlaka “Aşıla” mobil uygulaması üzerinden aşı uygunluğu kontrol edilmeli, kare kod okutularak kayıt oluşturulduktan sonra aşılama için gün verilecektir ve verilen tarihte aşı olunacaktır.

“Aşıla” uygulaması ile birlikte korona virüs aşısı ile ilgili bütün bilgilere, belgelere, yapılacak olan yeni duyurulara ve eğitici videolara erişim sağlanabilecek. Eğer uygulama indirme imkanı bulunmuyorsa sayılan bütün bu bilgilere https://asila.saglik.gov.tr sitesi üzerinden erişim sağlanabilir. “Aşıla” mobil uygulaması https://mobilmarket.saglik.gov.tr adresi üzerinden, İOS işletim sisteminde App Store mağazasından, Android telefonlar üzerinden Google Play mağazasından ve Huawei markalı cihazlar için Huawei Store’dan yükleme yapılabilir. Uygulama yüklendikten sonra belirtilen ayarların yapılması zorunludur. Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği uygulama ile hekimler ve sağlık personeli, kolay ve hızlı bir şekilde vatandaşların aşılanma sürecini takip edebilecek.

Aşı Sırası Nasıl Öğrenilir?

Aşı sırasının ne zaman geleceği veya aşılanıp aşılanmayacağınızı E-Nabız sisteminden ya da 2023’e ‘Aşıla’ yazıp SMS göndererek öğrenme şansı mümkündür. E-Nabız sistemine giriş yapmak için E-Devlet sisteminden giriş yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda hastaneye gelemeyen kişiler belirlenip, o kişiler için mobil aşılama uygulaması evine aşı olma imkanı verilmektedir.

Aşı Sırası Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

E-Nabız uygulamasına giriş yapamayan kişiler korona aşısı olup olamayacağı bilgisini ikamet ettikleri bölgede bulunan sağlık ocaklarına giderek aile hekimleri ile görüşerek bu bilgilere erişebilir.

E-Nabız Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

E-Nabız sistemine giriş yapmak için şifre almak veya E-Devlet üzerinden giriş yapmak gerekmektedir. E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet şifresi, E-İmza veya Mobil İmza seçenekleri kullanarak T.C. numarası ile sisteme giriş yapılabilir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra sistem sizi otomatik olarak e-Nabız uygulaması sayfasına yönlendirecektir.

E-Nabız sistemine girişi yaptıktan sonra çıkan ilk ekran “Kullanım Şartları” olacaktır. Profil oluşturmaya başlamak için “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretleyip, kişisel bilgilerin istendiği form açılacaktır. Bu formda istenilen bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

E-Nabız sisteminin en önemli özelliklerden biri olan paylaşım seçenekleri belirlenerek kişinin sağlık bilgilerini kimin görüp görmeyeceğine karar vermek mümkündür.

E-Nabız sisteminin kullanım amaçlarından biri de uzman doktor muayenesinde söylenilen şikayetlerin dinlenmesi üzerine incelemelerde bulunulur ve gerekli görülen durumlarda hastadan tahlil istenebilir. Hastanede yapılan bu tahliller ise bir süre sonra e-nabız sistemine aktarılır. Dolayısıyla kişiler geçmişte yaptırdıkları tahlillerin sonuçlarına ulaşmak için e-nabız sistemine giriş yapıp ilgili sayfadan inceleme yapabilirler.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Bakanlığa bağlı hastaneler için kendilerine en uygun gün ve saatte istedikleri hekimden kolay randevu alabilmeleri için geliştirilen bir sistemdir.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) 2011/2013 yılları arasında başlatılan “Sağlıkta Dönüşüm” proje kapsamında oluşturulan bir uygulama olarak hayata geçirilmiştir. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) sayesinde muayene olmak isteyen kişiler hastaneye gidip saatlerce sıra beklemek zorunda kalmamaktadır. Vatandaşlar MHRS uygulaması ile zaman harcamadan kolay ve hızlı bir şekilde randevu alabilirler.

Merkezi Hastane Randevu Sistemi’ne https://www.mhrs.gov.tr/ internet sitesi üzerinden veya ALO 184’ten randevu alınarak başvuru yapılabilir. MHRS sistemine E-Devlet veya turkiye.gov.tr adresinden de girilebilir.

Kimler Aşı Önceliğine Sahip Olacaktır?

Aşı önceliğine sahip kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından 4 aşamalı bir plan ile açıklandı. 1. aşamada korona virüs aşısı olacak kişiler şöyle sıralanmaktadır:

 • A grubunda öncelikli olarak aşı olacak kişiler sağlık kurumunda çalışan (kamu, özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil), tüm (kamu, serbest) eczane çalışanları (eczane ve kalfalar dahil) aşı olacaktır. Bu grupta toplam 1 milyon 119 bin 886 kişi bulunmaktadır. İlk etapta 3 milyon doz aşının yarısı, 28 gün sonra da diğer yarısı bu grupta bulunan sağlı sektörü çalışanlarına uygulanacaktır. Bu da 2 milyon 239 bin 772 doz aşı anlamına gelmektedir.
 • B grubunda yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve çalışan kişiler,
 • C grubunda bulunan 65 yaş üstü bireyler C1, C2, C3, C4, C5 olarak kendi içinde de gruplara ayrılmaktadır. C1 grubunda 85 yaş ve üstü bireyler, C2 grubunda 80 ila 84 yaş arası bireyler, C3 grubunda 75 ila 79 yaş arası bireyler, C4 grubunda 70 ila 74 yaş arası bireyler ve son olarak C5 grubunda 65 ila 69 yaş arası bireyler bu sıralama ile aşı olacaktır.
 1. aşamada korona virüs aşısı olacak kişiler şöyle sıralanmaktadır:
 • A grubunda öncelikli olarak aşı olacak kişiler hizmetin sürdürülmesi için öncellikli sektörlerde çalışan kişilerdir. A grubu kendi içerisinde A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8 ve A9 olarak ayrılmaktadır. A1 grubunda Milli Savunma Bakanlığı çalışanları, A2 grubunda İçişleri Bakanlığı çalışanları, A3 grubunda kritik görevlerdeki kişiler, A4 grubunda zabıtalar ve özel güvenlik sektöründe çalışan kişiler, A5 grubunda Adalet Bakanlığı çalışanları, A6 grubunda cezaevlerinde bulunan mahkumlar ve çalışanlar, A7 grubunda eğitim sektörü (öğretmenler ve eğitim üyeleri) çalışanları, A8 grubunda gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticiler vb.), A9 grubunda taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar (nakliye ve kargo şirketleri çalışanları) kişiler bu sıralama ile aşı olacaktır.
 • B grubunda aşı olacak kişiler 50-64 yaş arası bireylerdir. B grubu içerisinde B1, B2, B3 olarak ayrılmaktadır. B1 grubunda 60 ila 64 yaş arası bireyler, B2 grubunda 55 ila 59 yaş arası bireyler, B3 grubunda 50 ila 54 yaş arası bireyler bu sıralama ile aşı olacaktır.
 1. aşamada korona virüs aşısı olacak kişiler şöyle sıralanmaktadır:
 • A grubunda öncelikli olarak aşı olacak kişiler kronik hastalığı olan kişilerdir. A grubu içerisinde A1a, A1b ve A1c olarak ayrılmıştır. A1a grubunda 40 ila 49 yaş aralığında kronik hastalığı bulunan kişiler, A1b grubunda 30 ila 39 yaş aralığında kronik hastalığı bulunan kişiler, A1c grubunda 18 ila 29 yaş aralığında kronik hastalığı bulunan kişiler bu sıralama ile aşı olacaktır.
 • B grubunda aşı olacak kişiler diğer gruplardır. B grubu kendi içerisinde yaş aralıklarına göre B1, B2 ve B3 olarak ayrılmaktadır. B1 grubunda 40 ila 49 yaş arası bireyler, B2 grubunda 30 ila 39 yaş arası bireyler ve B3 grubunda 18 ila 29 yaş arasında bireyler bu sıralama ile aşı olacaktır.
 • aşamada korona virüs aşısı olacak kişiler aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayan kişiler olacaktır. 18 yaş altı şu an için aşılama listesinde değildir. Bunu sebebi korona virüs aşılarının çocuklar üzerinde olan etkisi üzerinde yapılan araştırmaların yetersiz olmasıdır.

Aşı Listesinde Bulunan Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Aşı listesinde bulunan kronik hastalıklara sahip bireyler öncelikli olarak korona aşısı olacaktır. Bu kronik hastalıklar şöyle sıralanmaktadır:

 • Hala sürmekte olan immünsüpressif tedavi alanlar hastalar,
 • Metastatik ve/veya kemoterapi/radyoterapi alan kanser hastaları,
 • Kornea nakli hariç solid organ nakli olan hastalar,
 • Kemik iliği/kök hücre nakli yapılan hastalar,
 • Kronik obstrüktif veya destrüktif akciğer hastalığı veya status astmatikus hikayesi olan hastalar,
 • İnsüline bağlı diyabet ve komplike (serebrovasküler) hasatlığı olan kişiler
 • Koroner, böbrek, polinöropati insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus hastaları,
 • Komplike hipertansiyon
 • Böbrek yetmezliği olan hastalar,
 • Konjestif kalp yetmezliği olan hastalar,
 • Dekompanse kalp yetmezliği olan hastalar,
 • Akut koroner sendrom geçiren hastalar,
 • Kronik karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar,
 • Serebrovasküler hastalık (inme, kanama) geçiren hastalar kronik hastalıklara sahip bireyler grubunda yer almaktadır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu