E-Devlet

E-Devlet İşsizlik Maaşı ve Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden işsizlik maaşına başvuru yapılabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapmak için e-devlet şifresi almak gerekmektedir. Her vatandaşın kişisel e-devlet şifreleri PTT şubelerinden 2 TL karşılığında verilmektedir. E-devlet şifresi ile giriş yapıldığında istenilen bölümler bulunup başvuru veya sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.


Teknolojinin yaygın kullanılması devlet işlerinde de birçok hizmeti teknolojiye taşımasına sebebiyet vermiştir. Bu sayede vatandaşa daha sağlıklı, kaliteli ve hızlı hizmet vermek mümkün olabilmiştir. Vatandaş her konuda e-devlet sistemi üzerinden bilgi alabilmektedir. Aynı şekilde başvuru işlemlerini, sorgulama veya ödeme işlemlerini de bu sistem üzerinden halledebilmektedir. Birçok kurum ve bakanlığın bu sistem ağı içinde daha iyi hizmet vermek aynı zamanda bazı yanlışlıkları özellikle bazı problemleri ortadan kaldırmak hedeflenmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun sağladığı hizmetlerin İŞKUR ve PTT ile birlikte bilgi paylaşımlarının daha hızlı olabilmesi için e-devlet sistemi üzerinden işsizlik maaşlarına başvurular kabul edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan işveren ve çalışanlar maaş ve sigorta işlemleri için aynı zamanda İŞKUR ile de bağlantılıdırlar. İşsizlik maaşı konusu da İŞKUR biriminin düzenlediği,

Sosyal Güvenlik Kurumunun hesapladığı bir olanaktır. E-devlet sistemi vatandaşın bu kurumlara ulaşımını ve iletişimini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda devlet dairelerinde sıra beklemek veya bazı olumsuzlukların da önüne geçilmiştir. Vatandaş için yolsuzluk, rüşvet veya insan kayırma gibi olumsuz hallerin olabileceği endişesi de bu elektronik hizmet sayesinde ortadan kalkmıştır.

E-Devlet İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Sigorta kapsamında bir işyerinde çalışılırken kendi isteği dışında işten çıkarılması halinde işsizlik maaşına başvurulabilir. İşsizlik maaşı başvurusu İŞKUR birimlerinden yapılacağı gibi e-devlet sistemi üzerinden de kolay ve hızlıca yapılabilmektedir. Bunun için vatandaşın belirli kriterlere uygunluğu önemli olmaktadır. Aksi bir durum olmaması halinde e-devlet sistemine girişin yapılması ile birlikte İŞKUR hizmetlerinin bulunduğu buton tıklanmalıdır.

Bu butondaki seçenekler bölümünden İşsizlik ödeneği başvurusunu bulmak gerekmektedir. Vatandaşın karşısına çıkan işsizlik maaşı formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Bu formda istenilen, SSK Sicil No, İl-İlçe ve işten ayrılış tarihleri gibi bilgilerdir. Bu bilgiler sonucunda başvur butonu tıklanıldığında başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır. Başvuru formları İŞKUR tarafından incelenmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvuruları Nasıl Sonuçlanır?

İŞKUR tarafında başvurunun onaylanıp onaylanmadığı bilgisi başvuru yapan vatandaşa en az 15- 20 gün içerisinde işsizlik maaşı başvuru sonucu olarak bildirilecektir. İşsizlik maaşına başvurmak için vatandaşların iş akdinin feshedilmesinden itibaren 30 gün içerisinde başvurma hakları vardır. 30 günden sonra başvurular kabul edilmemektedir. İş akdi feshedilen vatandaş işsizlik maaşı başvurusundan 30 günü geçtiğinde bu gün sayısı hakkı olan maaştan düşülecektir.

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

İşsizlik maaşı başvuru süreci olan 30 iş günü uyarısına mutlaka dikkat edilmelidir. Uygun koşullar sağlandığında alınabilecek olan 180 günlük işsizlik maaşı miktarı gecikme günleri sayısınca eksilecektir. Vatandaşın bu hakkı kazanma şartları OECD ülkelerine göre biraz serttir. Bu şartlardan biri de 120 gün kesintisiz prim ödemeleridir.

120 gün primi kesintisiz ödenen çalışanın sigortalı gün sayısına göre belirlenmiş olan maaşında damga vergisi kesintisi de olacaktır. İşsizlik sigortası fonunda biriken toplam para düşünüldüğünde kazanılan haklar ile birlikte işsizlik maaş oranları düşük görünmektedir. 30 günlük başvuru süresi aşılıp 60 gün sonra başvuru yapılması halinde 180 olan maaş alma günü hakkı 150 güne düşecektir.

İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşı sigorta kapsamında çalışan vatandaşın kendi isteği dışında, yetenek eksikliği, sağlık sorunu gibi bir sebep olmaksızın işveren tarafından işten çıkarılması sonucunda alınmaktadır. Çalışanın işsiz kaldığı belirli bir dönem boyunca maddi anlamda mağdur olmasını önlemek hedeflenmiştir.

Çalışan kendi isteğiyle iş akdini feshetmemesi ilk öncelikli şartlardan biridir. İş akdi feshedilmesinden itibaren 120 gün boyunca prim ödemeleri devam etmiş olmalıdır. Bu 120 gün primlerinin yatırılmaması fakat iş akdinin devam etmesi sadece belirli durumlarda kesinti sayılmamaktadır.

Bu durumlar şunlardır:
 • Hastalık,
 • Ücretsiz izin/aylıksız izin
 • Disiplin cezası
 • Gözaltına alınma,
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 • Kısmi istihdam,
 • Grev,
 • Lokavt,
 • Genel hayatı etkileyen olaylar,
 • Ekonomik kriz,
 • Doğal afet,
 • Fesih tarihinde çalışmamış
 • Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma,
 • Kısa çalışma ödeneği,
 • Yarım çalışma ödeneği.

İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli evraklar, işveren tarafından İŞKUR sistemine gönderilecektir. Başvurusu sırasında vatandaşın herhangi bir evrak vermesi gerekmemektedir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşı başvuru süresi 30 gündür ve işsizlik maaşına başvurulduktan yaklaşık olarak 15-20 gün içerisinde İŞKUR birimi tarafından onay mesajı gelecektir. Başvurular internet üzerinden e-devlet sistemi ile yapıldığında veya İŞKUR internet sitesi üzerinden yapıldığında yine aynı kanallar üzerinden sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. Özellikle e-devlet sistemi üzerinden sadece e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldığında çok hızlı bir şekilde başvuru sorgulama işlemine ulaşılabilinir.

İŞKUR Profil Oluşturmak İçin TIKLAYINIZ

Diğer başvuru kanalı olan İŞKUR birimi için de İŞKUR internet sitesinde İŞKUR profil oluşturma koşulu ile istenilen kişisel bilgiler ile giriş yapıldığında sorgulama işlemi kolayca yapılabilmektedir. Diğer başvuru kanalları daha bireysel ve başvurunun bizzat yapıldığı birimlerdir. Bu kanalların başında yine bu konunun ilgili birimi olan İŞKUR şubeleri gelmektedir. İŞKUR birimine bizzat gidilerek de başvuru yapılacağı gibi sorgulama sonucuna da ulaşılması mümkündür.

Aynı şekilde İŞKUR biriminin işsizlik maaşı ile ilgili sorgulama işlemlerinin yapılabileceği telefon numarası mevcuttur. Çağrı merkezi aranıldığında belirli kişisel bilgiler karşılığında işsizlik maaşı sonucu sorgulamaları yapılmaktadır. İŞKUR işsizlik maaşı için sorgulama veya başvuru hizmetlerini yapan diğer bir birim ise yine işsizlik maaşının alınacağı birim olan PTT şubeleridir. Aynı şekilde PTT şubelerine gidilerek de işsizlik maaşı sorgulaması yapılabilmektedir.

İstifa Eden Çalışan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Kendi isteği dışında iş akdi feshedilen çalışanların başvurduğu işsizlik maaşının ilk şartlarından biri işverenin iş akdini feshetmesi olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu değişebilmektedir. Aynı zamanda işsizlik maaşını alabilmek için resmi olan tüm gereklilikler tamamlanmış fakat ahlak, iyi niyet gibi kurallara uyulmadığı için işten çıkarılma söz konusu ise işsizlik maaşı başvurusu olumlu sonuçlanmamaktadır.

Bununla birlikte işten çıkmayı kendisi isteyen yani istifa eden çalışanın işsizlik maaşı almaya hakkı bulunmamaktadır. Fakat işsizlik maaşı almaya hak kazanmış ve bu maaşı alıyorken iş bulan bir vatandaşın bu işten istifası halinde işsizlik maaşını tekrar alabilme hakkı bulunmaktadır.

Bu durumun da belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi de elbette ki yeni bulunan işte ne kadar çalışıldığıdır. Ve bu işin de sigorta kapsamında olması gereklidir. Kısacası işsizlik maaşını alan bir kişi maaş alma zamanı tamamlanmadan yeni bir iş bulması işsizlik maaşının geri kalan hakkını silmemektedir.

Yeni bulunan işten bu hak edilen zaman içerisinde istifa edildiğinde geri kalan miktarı almaya devam edebilmektedir. Yeni iş bulunmasından tedirgin olan vatandaşların bu zaman içerisinde yeni iş bulma olanaklarını kaybetmemeleri gerekmektedir. Aynı zamanda İŞKUR sisteminde kayıtlı olunduğu için yeni iş fırsatları konusunda da yardımcı olunacaktır.

İŞKUR işsizlik maaşı alan kişilere belirli şartlarda iş bulmayı sağlamaktadır. Mesleğine uygun kıstaslarda, son çalıştığı iş ve aldığı maaşa uygun olacak bir iş bulunmuşsa İŞKUR bu iş için iletişime geçecektir. Ve İŞKUR biriminin bulduğu işi, işsizlik maaşı alan vatandaş kabul etmemesi halinde vatandaşın maaşı kesilecektir.

Ne Kadar Süre İşsizlik Maaşı Alabilirim ?

Ne kadar süre işsizlik maaşı alabileceğinizi aşağuda ki şartlar belirlemektedir.
 • 600 gün süre çalışıp ve eksiksiz sigorta primleriniz ödendi ise 6 ay,
 • 900 gün süre çalışıp ve eksiksiz sigorta primleriniz ödendi ise 8 ay,
 • 1080 gün süre çalışıp ve eksiksiz sigorta primleriniz ödendi ise 10 ay

İşsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alanlar, Sağlık Sigortasından Yararlanabilir mi ?

İşsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar, işsizlik maaşı aldığı süre boyunca genel sağlık sigortasından yararlanabilir.

İşsizlik Maaşına Ne Zaman Başvurmalıyım ?

İşsizlik maaşı başvursuna, işten çıkış belgenizi aldınız günden sonra başvurabilirsiniz. Başvuru süreniz 30 günü geçmemesi gerekiyor.

30 günü geçiren hak sahipleri, yine başvuru yapabilirler ama geçirdikleri gün kadar alacakları işsizlik maaşlarından düşülecektir.

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Ben gecen ayin 17 sinde isi biraktim isyeri ise kisa calisma odenegi icin basvuru yapti fakat bende ayin 19 da yeni ise basladim. Bu durum benim icin kisa calisma odenegi yararlanamama bi durum sozkonusu mu bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Kısa çalışma ödeneği için son işyerinde en az 60 gün sigortalı olma zorunluluğu var. Yeni işyerinde kısa çalışmadan faydalanamazsınız.

 2. Merhaba;
  E devletten işsizlik maaşı için başvuru yapmak istedim. Fakat sicil no kısmı ile ilgili kafam karıştı. O kısma kendi sicil numaramızı mı yazıyoruz?çünkü işyeri adı diye bi not atılmış. Bunu öğrenmek istedim.

  1. Merhaba,

   İşyerinden işten çıkış bildirimi alacaksınız Bu belgede işyeri sicil numarası yazar şehrinizin plakası ile başlayan bir numaradır. Bu numarayı yazacaksınız.

  2. Merhaba,

   İşyerinden işten çıkış bildirimi var orada üstte işyeri sicil numarası yazar şehrinizin plakası ile başlayan bir numaradır. Bu numarayı yazacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu