İŞKUR

2020 İŞKUR Maaşları Ne Zaman Yatacak? İŞKUR Eğitim Ücretleri

İŞKUR eğitim programları dahilinde verilmekte olan İŞKUR maaşları, eğitimlerin tamamlanmasının akabinde maksimum 30 iş günü içerisinde verilmektedir. Bunun için eğitimin tamamlanması ve maaşın hak edilmesi gerekmektedir.


İŞKUR eğitim süreçlerinin sonrasında verilmekte olan maaşlarla ilgili otuz iş gününe ilişkin takip sorumluluğu kurumda değildir. Bu nedenle kişilerin hesaplarının mesai saatleri içerisinde kontrol edilmesi gerekmektedir.

İŞKUR maaşları kapsamında değerlendirilmekte olan bir diğer maaş kategorisi ise işsizlik maaşı olarak bilinmektedir. Fakat maaş ödemelerinin zamanları birbirinden farklı tarihlerde sağlanmaktadır.

İŞKUR Maaşları Nereden Alınır?

İŞKUR maaşlarının genel olarak PTT üzerinden temin edildiği bilinmektedir. Fakat bazı durumlarda IBAN numarası üzerinden hesaba para yatırma olarak da maaş ödemesinin yapıldığı bilinmektedir.

Maaş ödemelerinde net bir tarih bulunmamaktadır. Bu nedenle hesapların ve güncel haberlerin takip edilmesi gerekmektedir. Maksimum 30 iş günü içerisinde yatırılmayan maaşlar için İŞKUR birimleri ile irtibat kurulabilmektedir.

İŞKUR Eğitim Ücret Tutarları Ne Kadar ?

İŞKUR eğitimlerinin alınması için ödenmesi gereken cüzi tutarlar bulunmaktadır. Bu tutarlar, İŞKUR tarafından kişilerin hesabına yatırılmaktadır. Eğitim programlarında ödenecek ortalama tutarlar günlük zaruri olarak belirlenmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

İŞKUR Eğitim Ücretleri

 • Genel 89,4 TL
 • Öğrenci 67,05 TL
 • İşsizlik ödeneği bulunanlar 44,7 TL

Sektörlere Göre İŞKUR Eğitim Saatleri Ne Kadar ?

İŞKUR eğitim saatleri, sektörler bazında şu şekilde belirlenmektedir:
 • Bilişim ve imalat sektörü: maksimum 6 ay
 • Siber güvenlik, kodlama, yazılım sektörleri: maksimum 9 ay

Bu sektörlerin toplam saatlerinin yanı sıra günlük olarak da minimum 5 saat ve maksimum 8 saat şeklinde eğitim planı oluşturmaları gerekmektedir. Haftalık olarak planlanan eğitim saatlerinin haftalık 45 saati aşmadan aylara yayılarak sürdürülmesi gerekmektedir.

Eğitim programları dahilinde haftanın 7 günü boyunca eğitim almak kabul edilmemektedir. İŞKUR yetkilileri tarafından değerlendirilmekte olan bu programda hafta boyunca maksimum 6 gün olacak şekilde gün belirlemesinin yapılması gerekmektedir.

İŞKUR Profil Oluşturma Nasıl Yapılır? Kayıt Yenileme

İŞKUR İşsizlik Maaşları Ne Zaman Ödenir?

İŞKUR işsizlik maaşlarının ödenmesi, eğitim ücretlerinden farklı olarak her ayın beşinci gününde hesaplara yatırılmaktadır. Bu ödemelerin işsizlik durumunun beyan edilmesinin ardından altı ay boyunca ödendiği bilinmektedir.

İşsizlik maaşı ödemelerinin yapılabilmesi için İŞKUR tarafından belirli koşulların sağlanmış olması gerekmektedir. İşsiz olan herkes için ödenek verilmesi kabul edilmemektedir. Bu nedenle gerekli koşullar noktasında İŞKUR ile iletişime geçilebilmektedir.

İşsizlik Maaşı Alma Koşulları Nelerdir?

İşsizlik maaşına başvuran kişilerin şu koşulları sağlamaları halinde 6 ay boyunca minimum 1.177 TL, en yüksek 2.354 TL işsizlik maaşı almaları mümkün olmaktadır:
 • İşsizlik durumunun işveren tarafından oluşması gerekmektedir. Kişilerin kendi istifaları durumunda işsizlik maaşı almaları söz konusu olmamaktadır.
 • İşten çıkarılma durumunda işverenin beyan ettiği herhangi bir kusur durumunun bulunmaması gerekmektedir.
 • İşsizlik maaşına başvuru yapılmasından önce 4 ay boyunca sigorta primlerinin düzenli olarak ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Sigorta prim ödemelerinde 600 gün sınırının tamamlanmış olması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşları Kesintiye Uğrar Mı?

İşsizlik maaşlarının herhangi bir problem olmaması halinde 6 ay boyunca düzenli olarak devam etmesi gerekmektedir.

Fakat şu durumlarla karşılaşılması halinde işsizlik maaşında kesinti olabilmektedir:
 • İşten çıkarılan işçinin işe geri dönmesi durumunda
 • İşsizlik maaşı almakta olan kişinin emekli maaşı almaya başlaması halinde
 • Ayrıldığı işten farklı bir işe başlanması halinde
 • SGK birimleri tarafından sağlık raporu durumunun beyan edilmesi halinde
 • İkametgâhın farklı yere alınması halinde
 • Askerlik girişinin olması halinde

İŞKUR Maaşları Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İŞKUR üzerinden alınmakta olan maaşların sorgulamaları farklı adımlarla yapılabilmektedir. İŞKUR maaşları ile ilgili sorgulama yapmak isteyenlerin şu yolları kullanmaları gerekmektedir:

 • SGK resmi web sitesi üzerinden sorgulama yapılabilir.
 • turkiye.gov.tr adresi olan E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.
 • SGK il ve ilçe birimlerine doğrudan başvuru yapılarak da maaş sorgulaması yapılabilmektedir.
 • Alo 175 olarak bilinen hat da SGK maaş durumlarının sorgulanmasına yönelik açılmış bir hat olarak kullanılmaktadır.

İŞKUR Maaş Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

Bu sorgulama işlemlerinde kişinin T.C kimlik numarasının yanı sıra farklı verilerinin de istendiği bilinmektedir. Bu nedenle E-devlet üzerinden istenen bilgilere erişim sağlanarak sorgulama yapılması gerekmektedir.

İŞKUR Sosyal Çalışma Programı Başvurusu ve Şartları

İŞKUR Maaş Başvuruları Ne Şekilde Yapılır?

İŞKUR üzerinden maaş alabilmek için öncelikli olarak hangi kapsamda maaş alınacağının İŞKUR üzerinden tespit edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle maaş başvurusunun da İŞKUR İl Müdürlüklerinden yapılması gerekmektedir.

İŞKUR üzerinden yapılan başvuruların sonrasında web sitesi üzerinden başvuru sonuçlarına da ulaşılabilmektedir. Bu nedenle maaş alınmaya hak kazanıldığının bilgisine de E-devlet üzerinden ulaşılabilmektedir.

İŞKUR Maaşları Neye Göre Belirlenir?

İŞKUR maaşlarının belirlenmesi, işsizlik maaşının özelinde kişilerin mevcut sigorta prim tutarları üzerinden belirlenmektedir. Prim ödemeleri yüksek olan kişilerin daha yüksek maaş alırken, prim ödemesi asgari düzeyde olanların daha düşük işsizlik ödeneği aldıkları bilinmektedir.

İşsizlik maaşı hesaplanırken aynı zamanda son dört aylık maaş ödemesi baz alınmaktadır. Bu bağlamda verilmekte olan maksimum maaş tutarı, 2.030 TL şeklinde belirlenmektedir. İşsizlik maaş ödeneğinin minimum tutarı ise 1.117 TL olarak açıklanmaktadır.

E-Devlet Üzerinden İŞKUR Maaşları Nasıl Sorgulanır?

E-devlet üzerinden İŞKUR maaş sorgulamasının yapılabilmesi için öncelikli olarak bir E-devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. E-devlet şifresini ilk defa kullanacak olanların PTT üzerinden şifrelerini almaları gerekmektedir.

Şifrelerin alınmasının akabinde gizlilik ve güvenlik önlemleri nedeniyle kullanıcıların yeni bir şifre edinmeleri ve sonrasında işlemlerini sürdürmeleri gerekmektedir. Güvenlik amacıyla şifrenin aynı zamanda kimseyle paylaşılmaması gerekmektedir.

E-devlet arama butonu üzerine İŞKUR maaşları ya da SGK yazılması ile birlikte istenen sayfaya erişim sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra SGK hizmetleri başlığı altında da istenen sorgulama sayfasına ulaşılabilmektedir.

İŞKUR Maaşı ile Beraber Hangi Destek Hizmetler Sunulur?

İŞKUR işsizlik maaşının alınması için başvuruda bulunanların mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik İŞKUR birimleri tarafından şu hizmetler de verilmektedir:
 • 6 ay boyunca sağlanan işsizlik ödeneği ile mali kayıpların önlenmesi sağlanmaktadır.
 • Sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmesi için genel sağlık sigortası ücreti olarak bilinen tutar İŞKUR tarafından ödenmektedir.
 • Mevcut beceri ve yetenekleri doğrultusunda alternatif iş sahalarına yönlendirme yapılmaktadır.
 • Mesleki becerilerin geliştirilmesine yönelik eğitimlere ve kurslara yönlendirme yapılmaktadır.

İşsizlik Maaş Ödeme Günleri Nasıl Belirlenir?

İşsizlik maaşının miktarlarının değişmekte olduğu gibi aynı zamanda ne kadar süreyle işsizlik ödeneğinin verileceği de farklılaşmaktadır. Bu farklılaşmalar doğrudan prim günlerinden hareketle belirlenmektedir.

Minimum olarak bilinen 600 günlük prim ödemeleri tamamlanan kişiler için verilen işsizlik maaşları, 6 ay boyunca sürdürülmektedir. Bunun yanı sıra 900 gün olarak yapılan prim ödemeleri için işsizlik maaşının 8 ay boyunca ödendiği bilinmektedir.

İşsizlik maaşının en uzun süre ödendiği grup ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı almakta olup, prim ödeme günlerinin 1.080 olarak doldurulması gerekmektedir. Bu sınırlamalar SGK birimleri tarafından resmi olarak belgelendirilmesi gereken sınırlandırılmalardır.

İŞKUR maaşları, prim günlerinin yanı sıra maaş türüne göre de farklılaşmaktadır. Her maaş grubunda yapılan ödemelerde aynı kriterler geçerli olmamaktadır. Bu nedenle maaş tutarlarına ilişkin başvuru esnasında bilgilendirme alınması gerekmektedir.

İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

144 Yorum

 1. Merhaba bendr iskurla sok markete girdim
  24 ekimde basldim 7 kasımda ıstifa
  Çalıştığım günlerin maaşını alabilir acaba

 2. Merhaba. Ben iskura bağlı olarak bir markette işe başladım. Üç ay maaşımı iskurdan alacakmışım. Ayin 25’inde ise girdim. Geçen aydan çalıştığım 5 gün bu ay yatacak mı? Yoksa ilk 5 gün kesiliyor mu?

  1. Merhaba,

   geçen ay çalışmış olduğunuz günlerin ödemesi bu aya yapılacak. Tüm sürelerin maaşını işkurdan alacaksınız.

 3. Merhaba ben şoka 1 eylulde girdim 11 gun çalıştım ama hala maaşım yatmadı. İlk maaşlara özel halkbank tarafından mesaj atıldığı soylendi o mesaj da gelmedi. Halkbank’a gidip sormalı mıyım? Maaşlar ne zaman yatar

  1. Merhaba,

   İş kur maaşları e geç 15 ine kadar yatmaktadır. Yakında mesaj gelecektir. Yine de banka ya uğrayabilirsiniz.

 4. merhaba işkur kursiyer bilgilerinde bu ayın çalışma süresi sistemde gözüküyor ödeme yatmış olabilirmi acaba ?

  1. Merhaba,

   Ödeme yapıldığı zaman ödeme yapıldı ibaresini görürsünüz.

  1. Merhaba,

   Hesap bilgilerinizde bir sıkıntı olmuş olabilir mi ? Ödemeler yapıldı. İşkur temsilcinizle görüşmenizi tavsiye ederiz.

 5. İşkurdan A101 e işe basladım.ımzalarımı kendım atmadım işyerı kendı halletmıs yollamıs.merak ettıgım konu eksık ımza atmıslarmıdır acaba.ben eksıksız calıstım.nasıl ögrenebılrım

 6. Merhaba ben kayseride yaşıyorum işkur aracılığı ile bir fabrikada çalışıyorum her ayi 10 da maaş yatıyor bu ay bayram olduğu için maaşlar erken verilirmi

  1. Merhaba,

   İş kur kısa çalışma ödenekleri yatırıldı ancak kursiyer ücretleri ile ilgili bilgi gelmedi.

 7. Merhaba 2 hafta kadar işkur kursiyeri olarak a101 de çalıştım. Çalıştığım günlerin ücretini nereden alabilirim?

  1. Merhaba,

   İşkur belirttiğiniz hesap numarasın bir sonraki ayın 1-10 arası yatıracaktır.

 8. Merhaba çağrı merkezine iş kur üstünden giriş yaptım girişim ayın 23unde gerçekleşti ne zaman maaş yatar bilginiz varmı ?

 9. MErhaba.İşbaşı eğitim programı ile A101 e girdim maaşımı nereden nasıl alacağım acaba söylenmedi bana

  1. Merhaba,

   Maaşınız her ayın 1-10 u arasında işkur tarafından hesabınıza yatırılacak.

 10. Bu ayın 5 inde yatacak olan maaşım hala yatmadı işkur iş başı egitim programından yararlanıyorum ne zaman yatar

  1. Merhaba,

   Her ayın 10 a kadar işkur ödenekleri yatması gerekiyor. Bu dönem de gecikmeler yaşanıyor. Net bir tarih verebilmek mümkün değil.

  1. Merhaba,

   bu hafta yatması bekleniyordu. Olağanüstü bir durum var. Bu nedenle gecikmeler yaşanıyor.

  2. Nisan 1’de iş başı yaptım. Ayın 15’inde yatar dediler. hesap açılmış ama açılan hesabıda göremiyorum. maaş yatıp yatmadığını bile anlayamıyoruz. bu konuda yardımcı olurmusunuz..

 11. Typ kapsamında çalışanlarin maaşlari hala neden ödenmedi yada ne zaman ödenecek evi kira olanlar var bu kadar geciktirmenizin sebebi ne

 12. Merhaba 3 nisan 2020 de Şok markette işe başladım maaş ödemeleri ne zaman ve nereye yatıyor acaba yattı da haber verilmedi mi acaba ?

  1. Merhaba,

   Mayıs ayı 5 10 arası yatmaktadır. Ancak yoğun bir süreç var 15 ine kadar uzayabilir.

 13. Merhaba kolay gelsin ben 3 nisanda işe başladım karantina günleri hariç hiç işe gitmemezlik yapmadım ama param yatmadı ya da yattıda benim mi haberim yok mesajda gelmedi?

  1. Merhaba,

   Ödemelerin 11 – 15 Mayısa kadar yapılması bekleniyor. İş kur sisteminden ödeme tarihlerinizi görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu