E-Devlet

E-Devlet SGK Provizyon Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi ile devlete ait birçok kurum ve kuruluş işleri ile ilgili uğraşları kolay ve kısa yoldan web sitesi üzerinden halletmek mümkün olmaya başlamıştır. E-devletin bizlere sunduğu birden fazla avantajlı bağlantılar arasında yer alan SGK işlemleri, provizyon belgesi sorgulama işlemi olarak da yer almaktadır. Öncelikle provizyon sorgulamaya geçmeden, daha önce duymayanlar ve bilmeyenler için provizyon kavramının anlamına değinmek faydalı olacaktır.

Provizyon Ne Demektir?

Vatandaşların gerekli olarak görülen Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvurmalarına gerek bırakmadan, SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı kurumlarının tek bir çatı altında toplanmasıyla birlikte 2012 Ocak ayı itibariyle oluşturulmuş olan bir yazılım uygulamasıdır. Provizyon uygulaması, kişilerin genel sağlık sigortalarını aktivasyon yaptırabildikleri ve aynı zamanda bu kişilerin bakmakla mükellef olduğu yakınlarının da sağlık aktivasyon işlemlerini daha pratik ve kısa yolla otomatik olarak yürütülmesi işlemlerini ortaya çıkarmaktadır.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı olan bütün vatandaşların hak işlemlerini provizyon uygulaması ile elde etmek mümkündür.

Genel olarak bilinen adı Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi kısaca SPAS şeklindedir.

SGK Provizyon Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet sistemi üzerinden erişimi sağlanan Sgk Sağlık Provizyon Belgesi alma işlemi, öncelikle E-devlet şifresinin alınması ve bu şifre ile istenen vatandaşlık bilgilerinin girilmesi ile oluşturulan E-devlet üyelik kapsamında E devlet Sgk Provizyon Sorgulama işlemi yapılmaktadır.

Eğer E-devlet şifresi bulunmuyorsa kişiler en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında E-devlet şifresi temin edebilirler.

E-devlet SGK Provizyon Sorgulama İşlemi

 • İlk olarak E-devlet sistemine mevcut olan şifre ve T.C. bilgileri ile giriş yapılır.
 • Daha sonra sistemde yer alan SGK Müstehaklık Belgesi sorgulama (SPAS) bağlantısı bulunur ve tıklanır.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra SPAS müstehaklık sorgulama işlemi elde edilmiş olur.
Shares:

1 Yorum

 • mustafa erkan
  23.05.2019

  provizyon belgesini almak istediğimde böyle sorunla karşılaşıyorum
  Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir