emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-Devlet üzerinden işsizlik maaşı sorgusu online olarak hem telefonlar hem de bilgisayarlar üzerinden yapılmaktadır.

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama için:

 • E-devlet üzerinden maaş sorgulamak için turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifre satın almak mümkündür.
 • Sisteme giriş yaptıktan ve kimlik doğrulaması yaptıktan sonra arama bölümüne İŞKUR yazmak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden işsizlik maaşı bilgileri ve detayları online ve ücretsiz olarak sorgulanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

İşsizlik maaşı başvurusunu sorgulama için e-devlet sistemine girmek gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvurusu yapan vatandaşların sonuçları 15 gün içinde belirlenmektedir. Olumlu yanıt alan işçiler telefon aracılığı ile bilgilendirilmektedir. Bazı durumlarda İşkur ve Sosyal Güvenlik Kurumu yoğunluk sebebiyle sonuçları bir ay içerisinde açıklamaktadır. Bu süre kapsamında vatandaşın işsizlik maaşı alıp almayacağını kontrol etmek için E-devlet sistemine giriş yapılabilir.

Buna göre:

 • E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu alanına tıklamak gerekmektedir.
 • Ancak bu alana sonuçlar, işsizlik maaşı başvurusu yaptıktan sonra çıkmaktadır. Vatandaşın işsizlik maaşı onayı ya da reddi almadan bu sistem üzerinden sorgulama yapması mümkün değildir.
 • İşsizlik maaşı alabilmek için 120 gün boyunca kesintisiz şekilde prim ödemesinin yapılması gerekmektedir.
 • İşsizlik sigortası kapsamında biriken toplam miktarın hesaplanmasından sonra onay alan vatandaşlara işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşı şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. İşsizlik maaşı kapsamında vatandaşın iş bulana kadar İŞKUR’dan maaş alması söz konusu olur. Ancak bu maaşı alabilmek için SGK tarafından belirlenmiş şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. İşçinin bir sigorta kolu kapsamında çalışması gerekmektedir. 120 gün eksiksiz primlerinin yatmış olması gerekmektedir. Primlerinin eksik olması işsizlik maaşı almasını engelleyecektir.

Prim günlerinin eksik olmasını engelleyen durumlar ise:

 • İşçinin hastalık sebebiyle işe gidememesi durumunda primleri eksik sayılmaz,
 • Ücretsiz ya da aylıksız izin durumlarında,
 • Disiplin cezası alması halinde,
 • Gözaltına alınma durumunda,
 • Kısmi istihdam durumunda,
 • Grev ya da lokavt durumlarında,
 • Genel hayatı etkileyen afetler ya da olumsuz durumlar halinde,
 • Ekonomik krizde,
 • Fesih tarihinde çalışmama durumlarda,
 • Ev hizmetlerinde 30 günden daha az çalışma durumunda,
 • Kısa çalışma ödeneklerinde,
 • Yarım çalışma ödeneceklerinde, primler eksik sayılmamaktadır.

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nereden Yapılır?

E-Devlet üzerinden işsizlik maaşı sorgulama için vatandaşın iş akdinin sonlanmasından sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurması gerekmektedir. Bu süreç çerisinde başvuru yapmayan vatandaşlar, işsizlik maaşı alma hakkını kaybedecektir. İşsizlik maaşı başvurusu İşkur merkezlerinden ya da online olarak yapılabilmektedir. Başvuru yapan vatandaşların sonuçları 30 gün içerisinde belirlenecektir. 30 gün içerisinde vatandaşlar İŞKUR, E-devlet ve SGK merkezlerinden işsizlik maaşı sorgulanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Bunun için:

 • Başvuru yaptıktan sonra 15 günden sonra İşkur şubelerine giderek işsizlik maaşı durumu sorgulanabilmektedir.
 • Başvuru yaptıktan sonraki 15 gün içerisinde turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Bu alan üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu alanına tıklamak gerekmektedir. Bu alan üzerinden işsizlik ile ilgili tüm bilgiler sorgulanabilir.
 • İşkur internet sitesi üzerinden de sorgulama yapılmaktadır. iskur.gov.tr adresi üzerinden sorgulama işlemleri tamamlanmaktadır.
 • İşsizlik maaşı onaylanan vatandaşlar PTT şubelerinden işsizlik maaşı alabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplama e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama yaparken ne kadar maaş yatacağı da görülmektedir. İşsizlik maaşı ödemeleri vatandaşa ödenen brüt maaş ve primlerine göre hesaplanmaktadır. İşsizlik maaşı sigortalı için ödenen primlere göre hesaplanmaktadır. Prim ödemeleri %1 sigorta, %2 işveren ve %1 devlet payı olarak verilmektedir.

Ödenen primlere göre de işsizlik maaşı belirlenmektedir. İşçinin son 4 ayda aldığı maaşlara göre prim kazançlarının yüzde 40’ı hesaplanmaktadır. Bu sonuç 30 çalışma günü ile çarpılır ve vatandaşın alacağı işsizlik maaşı hesaplanmaktadır. Ancak bu miktar, asgari tutarın en fazla yüzde 80’i kadar olmaktadır. Vatandaşlar, e-devlet sistemi üzerinden tahmini işsizlik maaşlarını hesaplayabilmektedir.

Buna göre:

 • En düşük işsizlik maaşı 2019 senesi için 805 TL olarak belirlenmiştir.
 • En yüksek işsizlik maaşı ise 2 Bin 20 TL olarak belirlenmiştir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

İşsizlik maaşı başvurusundaki belgeler 30 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu ya da İşkur’a teslim edilmektedir. İş akdinin feshedilmesinden sonraki 30 gün içinde başvuru süreci tamamlanmalıdır. İşkur birimlerine belgelerin teslim edilmemesi durumunda işsizlik maaşı başvurusu iptal edilecektir.

Buna göre İşkur tarafından talep edilen belgeler:

 • İşsizlik maaşı talep dilekçesi talep edilmektedir.
 • İşten ayrılış bildirgesinin temin edilmesi gerekmektedir.
 • Kimlik cüzdanı ve fotokopisi gerekmektedir.

İnternet üzerinden yapılan başvurular ise E-devlet sisteminden tamamlanmaktadır. E-devlet üzerinden online başvuru yapan kişilerin belgeleri bu alan üzerinden iletilebilir.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşı ödemesi PTT şubelerinden yapılmaktadır. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler her ay PTT şubelerinden işsizlik maaşı almaktadır. İşsizlik maaşı her ayın 5. Günü yatmaktadır. İşsizlik maaşları 6 aylık sürede çekilebilmektedir. 6 ay içerisinde alınmayan işsizlik maaşları devlete ödenmektedir. İşsizlik maaşı alan vatandaşlar, bu süre kapsamında sağlık hizmetlerinden de faydalanabilmektedir. Bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri de hastane imkanlarından faydalanmaktadır. İşsizlik maaşı alan vatandaşların bu süre zarfında iş aramalarına İŞKUR da destek vermektedir. Vatandaşın mesleki geliştirme ve yetiştirme kurslarına da katılım hakları bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplama prim ödemelerine göre yapılmaktadır. Vatandaşların alacağı işsizlik maaşı brüt maaşlarına ve prim ödemelerine göre değişmektedir. İşsizlik maaş hesaplamaları için işçinin işten ayrıldığı tarihten önceki 4 aylık süreç dikkate alınmaktadır. 4 aylık süreç kapsamında prime esas kazançlarına göre yatacak işsizlik maaşı hesaplanmaktadır. Maaş hesaplamaları için 4 aylık maaş ortalaması alınmaktadır.

Buna göre:

 • İşsizlik maaşları, kişiye yatan primlere göre hesaplanmaktadır. Buna göre vatandaşın kaç ay işsizlik maaşı alacağı hesaplanmaktadır.
 • Son 3 sene içerisinde 600 gün prim ödemiş olan vatandaşlar 6 ay süresince işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadır.
 • Son 3 sene içerisinde 900 gün prim ödemiş olan vatandaşlar 8 ay boyunca işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadır.
 • Son 3 sene içerisinde 1080 gün prim ödemesi olan vatandaşlar ise 10 ay süresince işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadır.

Kimlere İşsizlik Maaşı Verilmez?

İşsizlik maaş ödemeleri yalnızca SGK tarafından belirlenmiş kişilere ödenmektedir. Buna göre:

 • Hakim, savcı ve TSK personellerinin işsizlik maaşı alması söz konusu değildir.
 • Askerlik hizmeti yapan vatandaşlara işsizlik maaşı ödemesi yapılmamaktadır.
 • Ceza ve infaz kurumunda görev alan hükümlü vatandaşlar işsizlik maaşı alamamaktadır.
 • Sendika ve konferasyonda görevli olan vatandaşlar işsizlik maaşı almaya hak kazanamaz.
 • E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama için e-devlet üzerinden kaç ay maaş yatacağı ve ne kadar işsizlik maaşı alınacağı hesaplanabilmektedir.

İşten Çıkarılanlara Devlet Destekleri Nelerdir, Nasıl Alınır?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

e-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Para Yardımı Sorgulama

Yorumlar

 1. Mahmut Uzunharman dedi ki:

  2015 yılında 2478 bürüt ile O zaman ki asgari ücretin iki katı bir ücret ile iş akdimi sonlandırdım. Mahkeme kararı ile kazanılmış haklarım tazminatım faiziyle ödendi.
  5 sene sonra işkura işsizlik ödeneği başvurumu yaptım. Ödeme asgari ücretin %40 ına tekabul eden 1011 tl olarak ödeme yapıldı. Tüm ödemeler asgari ücretten mi yapılıyor beni aydınlatırmısınız. Bu konu hakkında işkura dilekçe yazdım henüz bir bilgiye ulaşamadım. Bu konu uzayacak gibi görünüyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşsizlik maaşları asgari ücretten hesaplanmaktadır. Ancak sizin verdiğiniz bilgilere göre Brüt asgari ücretin % 80 i bağlanmalıydı.

 2. Zeynur yarar dedi ki:

  İş çıkışım 23 03 2020 işsizlik maaşım hala yatmadı 05 04 2020 tarihinde yatacağını söylendilr henüz yatmadı acaba ne zaman yatırılır tc kimlik numarama yada ibaan numarama.

 3. Ahmet dedi ki:

  İşsizlik maaşım ptt yattimi

 4. İnan Göksun dedi ki:

  Benim sigorta girişim 2009 bugüne kadar 900 günü geçmiş ama hiç işsizlik maaşı almadım ve su an işsizim çalışmıyorum başvuru yapsam alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşsizlik maaşı alabilmeniz için son çalıştığınız yerde 120 gün aktif sigortalı olmalı ve işten çıkartılmanız gerekir. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

 5. Ezgi dedi ki:

  Benim 600 günün var ama bağlanmadı issizlik maasi

 6. Şaban dedi ki:

  Mrb benim 600 gün doluyor bu ay ancak e devlette işsizlik ödeneği çıkmıyor neden olabilir acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   İşsizlik ödeneği çıkması için işten çıkartılmanız ve işsizlik maaşına başvurmanız gerekir.

 7. Ali burak karaman dedi ki:

  Issizlik odeme ekraninda miktar 900 ssk primi 300 yaziyor benim alacagim tutar 900 mu yoksa 1200 tl midir. Simdiden tesekkurler.

 8. Necmettin küçük dedi ki:

  Ben 25/03/2019 işyerinden çıkışım verildi ve aynı gün konuya işkur müdürlüğüne işsizlik ödeneğine başvuru yaptım sonucunu öğrenmek istiyorum

 9. ahmet dedi ki:

  işsizlik maaşı onaylanmadı diye mesaj geldi 4 ay önce ama bugün öyle bir bakaym dedim e devlete girdigimde 4 aydır takır takır para yatmış gözüküyor nasıl iş anlamadım

 10. Cemali dedi ki:

  Allah aşkına bu iskura maaş için giriş formu varmış
  Reklamlardan başımı kaldırıp bu işi halledersin
  YOK MU BUNUN DÜZGÜN BİR YOLU BEEE…..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

   Dediğiniz form nedir ? Anlayamadık…

 11. İsmail civelek dedi ki:

  İşsizlik başvurusu yaptım 12 gün oldu onaylan madı

 12. Mustafa Pehlivanlı dedi ki:

  Bagkurlu olup işyeri kapananlarada işsizlik maaşı bağlanıyordu?