• E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  işsizlik maaşının sorgusu  e-devlet sistemi üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yapıldığında öğrenilebilmektedir. E- devlet sisteminden yararlanmak için mutlaka e- devlet şifresi alınması gerekmektedir. Her vatandaş için kişisel e-devlet şifreleri PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. E-devlet sitesindeki işsizlik maaşı sorgulama bölümünden yapılmaktadır. İşsizlik maaşına hak kazananlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilettiği tüm bilgilere ulaşabilmektedirler. T.C. kimlik numarası ve E-devlet şifresi elektronik ortamda bu bilgilere ulaşım için yeterlidir.


  İşsizlik maaşı sorgulama PTT şubelerinden de yapılabilmektedir. İşsizlik maaşının ödemeleri de PTT kapsamında yapılmaktadır. Aynı zamanda bir başka sorgulama imkanı da İŞKUR çağrı merkezi telefon numaralarından yapılabilmektedir. İşsizlik maaşı sorgulama telefon ile yapıldığında T.C.kimlik numarası bilgileri verildiğinde sistemden tüm sonuçlara ulaşılacaktır. Aynı şekilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi’nin telefonlarından da sorgulama yapılabilmekte ve işsizlik maaşı hakkında yardım alınabilmektedir. İŞKUR işsizlik maaşı sorgulama 2018 yılının son güncel gelişmelerine göre en fazla e-devlet sistemi tarafından yapılmıştır.

  İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  İşsizlik maaşı alabilmek için iş akdinin feshedilmesi gerekmektedir. Vatandaşın iş akdi feshedildiğinde işten çıkartılmış olur. Sigorta kapsamında çalışan vatandaşlar işlerinden kendi istekleri dışında çıkarıldığında işsizlik maaşı için hak kazanmış olurlar. Ve işsizlik maaşına bir diğer adıyla işsizlik ödeneğine başvurabilirler.

  İşsizlik ödeneği işten çıkarılan, kendi isteği dışında iş akdi feshedilen ve sigorta kapsamında çalışan vatandaşların işsiz kalma zamanlarında mağdur olmamaları adına alabildikleri bir maaştır. İşsiz kalındığında maddi olarak bir fayda sağlamaktadır. Kendi isteğiyle işten ayrılanlar işsizlik maaşını almaya hak kazanamazlar. Ve mutlaka işverenin iş akdinin feshedildiğine dair bir belge oluşturması şartı vardır. İşyerinde çalışırken sağlığında ve yeteneğinde bir sorun olmamasına rağmen, kasıtlı bir suç veya kusur olmamasına rağmen işverenin iş akdini feshetmesi durumunda başvuru yapılabilir. İşverenin iflas etmesi veya işverenin farklı sebepler ile işten çıkarması durumunda da çalışanın uğrayacağı gelir kaybını önlemek amacıyla çok sık başvurulan bir fırsattır. Sigortalı çalışan vatandaşların işsizlik maaşları son 3 yıl boyunca çalıştıkları gün sayısına bakılarak işsizlik ödeneğinden alacakları maaş miktarı hesaplanmaktadır. Yani iş akdinin feshinden önceki toplam 120 gün boyunca ödenmiş olan primlerin bulunması ve son üç yılda ise 600 gün süre ile prim ödenmiş olması gerekmektedir.

  Son 120 günde kesinti sayılmayan durumlar da olmaktadır. Yani işte kusuru veya kendi isteğinin dışında iş akdi devam etmekte olmasına rağmen prim yatırılmamasında, bu yatırılmayan primlerde 120 gün şartına bakılmamaktadır. Bu durumlar şunları kapsamaktadır:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Hastalık,
  • Ücretsiz izin,
  • Disiplin cezaları,
  • Gözaltı kararları,
  • Tutukluluk halleri,
  • İstihdam,
  • Grev,
  • Lokavt,
  • Hayatı etkileyen durumlar,
  • Ekonomik kriz,
  • Doğal afetler,
  • Ev hizmetlerinde 30 iş gününden az çalışma durumu,
  • Yarım veya kısa çalışma ödenekleri,
  • Fesih tarihinde çalışmamış olma durumu.

  İş akdinin sona ermesinden 30 iş günü içerisinde işsizlik maaşına başvuru yapılmaz ise bu haktan yararlanmak mümkün olmamaktadır.

  İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

  İşsizlik maaşı, iş akdi feshedilen ve işsizlik maaşına başvuruda bulunan vatandaşların son 3 yıl çalıştıkları gün sayısına göre farlılıklar gösterir. Sigortalının primine göre %1 sigortalı, %2 işveren ve %1 devlet payı olarak oluşturulmaktadır. Yatırılan primlere göre işsizlik maaşları değişmektedir. Her işten çıkarılan vatandaşın maaşı ve prim sayısı aynı olmadığı gibi işsizlik maaşları da aynı olmamaktadır. Aynı zamanda işsizlik maaşının miktarındaki farklılıklar bu maaşı alma süresinde de olacaktır. Ne kadar süre ile alınacağı da sigorta primleri belirleyici kıstasları oluşturmaktadır.

  İŞKUR işsizlik maaşı hesaplama, son güncel bilgilere göre, sigortalının son 4 aylık primleri ile gerçek kazançları üzerinden ve günlük ortalama kazancın %40’lık bir miktarı olarak hesaplanmaktadır. Bu ortaya çıkan tutar 30 çalışma günü ile çarpıldığında aylık maaş tutarı belli olmaktadır. Fakat bu tutar miktar olarak, güncel asgari ücretin %80 oranını geçmeyecektir. Asgari ücretin brüt tutarına göre alınacak aylık maaş hesaplanabilir. Vatandaşlar elektronik ortamda bazı sistemler üzerinden de işsizlik maaşını tahmini miktarını hesaplayabilmektedirler. Belirli bilgiler karşılığında kolayca aylık alınacak maaş tutarı hesaplanabilmektedir.

  İşsizlik Maaşı Başvurusu

  İşsizlik maaşı başvurusu, iş akdinin feshedilmesinin ardından 30 gün geçmemesi kaydıyla İŞKUR birimlerinden yapılmaktadır. Başvurular şahsen alındığı gibi aynı zamanda elektronik ortamda da başvuru yapabilmek mümkündür. İŞKUR internet sitesinden belirli bilgiler girilerek internet başvurusu da kabul görür. Bazı elde olmayan sebepler ile iş akdinin feshedilmesinden sonra 30 günden fazla zaman geçmişse, bu geciken süreler hak sahibinden düşmektedir. Elde olmayan sorunların sebepleri de mutlaka bildirilmelidir. Aksi halde 30 günü geçen başvurular kabul edilmemektedir. İşsizlik maaşı başvurusu ile birlikte İŞKUR tarafından, işten ayrılmış olan vatandaşa yeni iş arayan kaydı açılmaktadır. Bu sayede de işten çıkarılan vatandaşlar ve iş arayan, istihdam edilmesi gereken vatandaşların istatistiksel bilgileri toplanmış olmaktadır. Bu istatistiksel veriler sonucunda işveren ve iş arayan kişiler karşılaştırılmaktadır. Ve aynı zamanda İŞKUR verileri de güncel tutulmuş olur. Bu zaman içerisinde İŞKUR yeni iş arayan kaydını açtığı vatandaşlar için danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim gibi hizmetler de sunabilir.

  İŞKUR internet sitesi haricinde e-devlet sistemi üzerinden de e-devlet şifresi girişi ile işsizlik maaşı başvuruları yapılabilmektedir. Aynı şekilde sonucu sorgulamak için de bu kaynaklar kullanılabilir.  İşsizlik maaşı için elektronik ortamda başvuru yapmayı tercih etmiş vatandaşlar, başvurularını yapacakları siteye kayıt olmaları gerekmektedir. E-devlet sitesi için e-devlet şifresi almak ve T.C. kimlik numarası yeterli olacaktır. İŞKUR sitesinden başvuru yapmak için siteye kayıt olunmalıdır. Daha sonra istenilen kişisel bilgilerin eksiksiz doldurulması çok önemlidir. Çünkü bu sayede İŞKUR tarafından sisteme dahil olunmaktadır ve yeni iş arayışlarınız için de bilgileriniz kaydedilmiş olur. Geçmiş iş tecrübeleri, alınan eğitimler ve kurs sertifikaları gibi kişisel bilgileriniz işverenlere gönderilerek iş bulma durumunu hızlandırmış olur.

  İşsizlik ödeneği başvurusu için herhangi bir belge istenilmemektedir. İşverenin işten çıkardığına dair ilgili belge işveren tarafından İŞKUR birimine iletildiği için farklı bir belge gerekmemektedir. Sadece kişisel bilgileriniz başvuru için yeterli olacaktır. İşsizlik maaşı başvurusu sonucu kaç günde sonuçlanır? Sorusuna yanıt olarak 15- 20 gün kadar zaman yeterli olacaktır denilebilir. Kişisel bilgilerinizde verdiğiniz telefon numarasına başvuru sonucu mesaj olarak gelmektedir. İşsizlik maaşı onay mesajı geldiğinde işsizlik maaşı talebiniz kabul edilmiş olup belirtilen ayın sonunda PTT şubelerinden alınabilmektedir. İşsizlik maaşı ödemeleri PTT biriminin belirlediği tarihlerde yapılmaktadır. Son güncel bilgilere göre bu tür ödemeler ayın 5’inde yapılacaktır. Onay mesajı gelmesi ile birlikte ödeme yapılacağı gün hakkında hesaplama yapılabilir.

  İşsizlik Maaşı Ne kadar?

  Ülkemizde asgari ücretin %14,2 oran artışı ile 1,603 TL olması işsizlik maaşı miktarının da artmasını sağlamıştır. İşsizlik maaşları hesaplamasında asgari ücretin brüt tutarının %80’inini geçememesi kuralına göre işsizlik maaşlarında en güncel rakam belirlenmiştir. En düşün işsizlik maaşı 805 TL olmuştur. En yüksek işsizlik maaşı ise 1,623 TL olarak hesaplanmıştır. İşsizlik maaşlarının alındığı döneme bakılırsa toplam rakam olarak en fazla alınan miktar 16 bin 232 TL olacaktır.

  İş-Kur İşsizlik Maaşı Başvurusu

  İşsizlik Maaşı Hesaplama

  İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır  tıkla sorunu sor

  E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Cemali dedi ki:

   Allah aşkına bu iskura maaş için giriş formu varmış
   Reklamlardan başımı kaldırıp bu işi halledersin
   YOK MU BUNUN DÜZGÜN BİR YOLU BEEE…..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda http://www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

    Dediğiniz form nedir ? Anlayamadık…

  2. İsmail civelek dedi ki:

   İşsizlik başvurusu yaptım 12 gün oldu onaylan madı

  3. Mustafa Pehlivanlı dedi ki:

   Bagkurlu olup işyeri kapananlarada işsizlik maaşı bağlanıyordu?

  Sorunuzu Yazın