emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İŞKUR Profil Oluşturma Nasıl Yapılır? Kayıt Yenileme

İŞKUR Profil Oluşturma Nasıl Yapılır? Kayıt Yenileme

İŞKUR’dan profil oluşturma iş arayan vatandaşların işverenle buluşmasını sağlamaktadır. İŞKUR profil oluşturma sayesinde meslek bulma ya da danışmanlık alma avantajları sağlamaktadır. İşkur profili oluşturan işçiler uygun işveren bulmayı sağlamaktadır. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye’de yaşayan ve ikamet eden TC vatandaşlarının ilgili sektörlerde iş bulmasına destek olmaktadır.

Bu sayede Türkiye’deki istihdamda artış sağlanmaktadır. İşkur profil oluşturan işçiler için meslek danışmanlığı da sunmaktadır. İşkur, profil oluşturan vatandaşları için meslek danışmanları atamaktadır. Bu danışmanlar işçiye en uygun iş ilanlarını sunmaktadır.

İŞKUR Profili Nasıl Oluşturulur?

İŞKUR profil oluşturma işlemleri için İşkur’un resmi internet sitesine giriş yapmak ya da İşkur merkezlerine başvurmak gerekmektedir. İşkur’a kayıt olarak meslek ve eğitim özelliklerine göre en uygun işi bulmak mümkündür.

İşkur profili oluşturmak için izlenmesi gereken adımlar:

 • Online olarak İşkur profili oluşturmak için İşkur’un resmi internet sitesi olan iskur.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Siteye giriş yapılmasının ardından sayfanın sol tarafında bulunan internet şubesi alanına tıklanması gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden İşkur E-Devlet şubesine tıklanması gerekmektedir. Bu alan üzerinden kayıt sayfası açılmaktadır.
 • Bu sayfa üzerinden sayfanın sol tarafında bulunan İş Arayan bölümüne tıklamak ve oradan da Üye Ol kısmına tıklamak gerekmektedir.
 • İş arayan için üyelik bilgilerini girdikten sonra sayfada yer alan üyelik sözleşmesini okumak ve kabul etmek gerekmektedir.
 • Daha sonra kimlik bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girilmelidir.
 • Bilgilerin girilmesi ve adımların tamamlanmasından sonra işçinin profil oluşturması tamamlanmaktadır.

İşverenler Nasıl İŞKUR Profili Oluşturur?

İşverenlerin İŞKUR profili oluşturması özellikle talep ettiği kriterleri karşılayan işçiler bulması için önemlidir.

İşverenlerin İŞKUR üzerinde profil açması için izlemesi gereken adımlar:

 • İşverenlerin esube.iskur.gov.tr adresine giriş yapması gerekmektedir. Bu alan üzerinden sayfanın üst sağ köşesinde bulunan üye olma sekmesine tıklanması gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden İşkur kayıt sayfanın genel koşullarının okunması ve kabul edilmesi gerekmektedir.
 • Genel koşulların onaylanmasından sonra talep edilen Sosyal Güvenlik Kurumu numarası, vergi numara bilgileri, faaliyet alanları, yasal bilgiler, şirket kuruluş tarihi, adres ve iletişim bilgilerinin eksiksiz ve doğru şekilde girişmesi gerekmektedir.
 • Gerekli bilgilerin girilmesinden sonra işverenin İşkur profili tamamlanacaktır.

İŞKUR’da Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

İşkur’da kayıtların yenilenmesi profillerin güncellenmesi için önemlidir. Kayıt yenileme işlemlerini yapmak daha güncel iş alanlarını görebilmek için önem teşkil eder.

İŞKUR kayıt yenilemesi için yapılması gereken işlemler ise:

 • İlk olarak iskur.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Ardından İşkur’a kayıt olma alanına tıklanması gerekmektedir.
 • Bu adımdan sonra İşkur sayfasının en üzerinde bulunan kutu alanında doğrulama kodunun girilmesi gerekmektedir.
 • Bu alandan sonra TC kimlik numarası ve talep edilen kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.
 • Bilgilerin revize edilmesi ve güncellenmesinden sonra kayıt işlemleri tamamlanmaktadır.

İŞKUR İş Arayan Kayıt Belgesi Oluşturma Nasıl Yapılır?

İşkur iş arayan kaydı belgesi iş bulmak için talep edilmektedir. İş arayan kayıt belgesi alabilmek için işçilerin İşkur’da profil oluşturması gerekmektedir. Kayıt işlemlerinin tamamlanması için İşkur şubelerine bizzat başvurmak gerekmektedir.

İşkur şubelerine gitmek, tüm süreci hatasız şekilde tamamlamak için önemlidir. Ancak şubelere gidemeyen vatandaşlar internet adresi üzerinden başvuru yapabilmektedir.İŞKUR profil oluşturma işlemlerinin tamamlanmasından sonra iş arayan belgesi İşkur merkezlerinden alınabilir.

İşkur merkezlerine gidemeyen vatandaşlar elektronik imza kullanarak sistemden belgenin çıktısını alabilmektedir. İş arayan belgesi aldıktan sonra İŞKUR tarafından vatandaş için uygun iş ilanları SMS olarak gönderilmektedir.

Bunun yanı sıra mail üzerinden ya da telefon ile bilgilendirme de yapılmaktadır. İşçiler, kendilerine uygun olarak gördüğü işler için görüşmeyi kabul edebilir ve işe başlayabilir.

İŞKUR İşçi Alım Başvurusu Nereden Yapılır?

İşkur’dan işçi alım başvurusu yapmak için İşkur sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Özellikle kamu kuruluşları ya da özel sektör firmalarında çalışacak olan işçilerin online olarak ya da İşkur şubelerinden başvuru yapması gerekmektedir.

Özellikle yurt dışında iş arayan TC vatandaşları, Türk firmalar ile çalışma imkanını da İşkur üzerinden bulabilmektedir. İş arayan vatandaşlar İşkur İl müdürlüklerine başvuru yaparak kendilerine uygun iş ilanları için başvuru yapabilmektedir.

İş arayan kişiler İşkur’un sitesine öz geçmişlerini doğru, eksiksiz ve talep edilen uslüpla eklemeleri gerekmektedir. Talep edilen bilgilerin girilmesinden sonra İşkur’a kayıt olan kişiler hem yurt içi hem de yurt dışı iş ilanlarına ulaşabilmektedir.

Güncel İŞKUR İş İlanları

İŞKUR iş ilanı sorgulama hem e-devlet sistemi üzerinden hem de İşkur’un resmi internet sayfası üzerinden yapılabilmektedir.

İŞKUR iş ilanlarını görebilmek için:

 • İşkur’da mevcut iş ilanlarını sorgulamak için ilk olarak esube.ikur.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra bu sayfa üzerinden iş ilanlarını güncel şekilde görebilirsiniz.
 • Bu sayfa üzerinden Türkiye ve yurt dışındaki tüm sektörlerden, tüm iş ilanları görülebilmektedir. Bu aramayı sınırlamak için ülke, il, ilçe, sektör, ilan tarihi, meslek, eğitim bilgileri gibi tüm detayları girerek, aramayı filtrelemek gerekmektedir.
 • İşçilerin kendine uygun şekilde aramayı daraltmasından sonra sağ alt kısımda bulunan arama bölümüne tıklamak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden tüm iş ilanları görülecektir.
 • İlanlar hakkında tüm detaylı bilgiler bu alan üzerinden görülebilmektedir.
 • İşkur’da bulunan iş ilanlarında ücret, çalışma koşulları ve diğer tüm bilgiler de verilmektedir.
 • İşçi kendine uygun iş ilanı bulduğunda, aynı sayfa üzerinden başvur alanına tıklayabilir.
 • İşverenin başvuruyu kabul etmesi halinde, iş görüşmesi için gün verilecektir.

İşkur Kayıt Belgesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşkur’dan kayıt belgesi alma şartları için işçinin İşkur’a kayıt yaptırması gerekmektedir. İşkur’a kayıt yaptırmak için İşkur İş Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bu unsurların yanı sıra İşkur resmi internet sitesi üzerinden de İşkur kaydı oluşturmak mümkündür.

İŞKUR’da kayıt oluşturmak için gerekli şartlar ise:

 • İşkur’a yalnızca TC vatandaşları kayıt yapabilmektedir.
 • Başvuru yapan vatandaşların 14 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Reşit olan vatandaşların askerlik ile ilişiğinin olmaması gerekmektedir.
 • Bu şartları karşılayan vatandaşlar İşkur’a kayıt oluşturabilir.
 • İşkur’a kayıt oluşturmak için SGK çalışanı olmak gerekmemektedir.
 • Vatandaşın herhangi bir yetisi yoksa, İşkur’un düzenliği meslek edindirme kurslarına gitmesi gerekmektedir.
 • İş arayan kayıt belgesini İşkur’dan temin edilmiş olması gerekmektedir.

İşkur Profil Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İŞKUR profilini sorgulama işlemleri İşkur il müdürlüklerinden bizzat yapılabilir ya da online olarak sorgulama yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden ya da İşkur resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapmak mümkündür.

İşkur’da profil oluşturmuş işverenler, kimlik bilgilerinin ve iş bilgilerinin güncel olup olmadığını da sorgulayabilmektedir. İş başvurusu sırasında iş arayan kayıt belgesi temin edilmelidir. Bu belgeyi alabilmek için vatandaşların bizzat İşkur İl Müdürlükleri’ne başvuru yapması gerekmektedir.

Belgesi olmayan vatandaşların iş başvurusu yapması söz konusu değildir. İŞKUR profil oluşturma işlemlerini tamamladıktan sonra İşkur web sitesi üzerinden sorgulama yapılmaktadır. Uygun işlere de aynı sayfa üzerinden başvurulabilir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İŞKUR TYP Nedir? TYP Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Yorumlar

 1. zilan dedi ki:

  işsizlik maaşı

 2. ozlem dedi ki:

  profil oluşturmak için tıklayın yazıyor ama tıklama yapılamıyor
  Nasıl profil oluşturacağım?

 3. mehmet dedi ki:

  profiloluşturmak istiyorum

 4. aynur dedi ki:

  profil oluşturamıyorum açıklamanın altında giriş butonu çalışmıyor dün yaptım ama olup olmadığını nasıl öğrenirim

 5. Kemal dedi ki:

  Issizlik maaşi icin pirofil olusturun diyor ama yapamiyorum

 6. Melek Gözel dedi ki:

  Merhaba kayıt yaptım. Profil olusturamiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz? Linkler açılmıyor, işe yaramıyor.

 7. Kuhi dedi ki:

  Profil oluşturmak için işkurdaki kaydınızın olduğu kısımda iş arayan kısmını aktif yapmanız gerekiyor. O aşamadan sonra işsizlik ödeneğine başvurabiliyorsunuz. O kısım pasif olursa profil oluşturmalısınız uyarısı çıkıyor. Bilmece gibi yapmışlar ve para vermemek içiç azami şekilde zorlaştırmışlar.

 8. sevgi dedi ki:

  profil oluşturmak istiyorum ama tıkla dediğiniz yere giriş yok

 9. gökhan dedi ki:

  işkur üzerinden kayıt yaptım fakat,halen diğer başvurular için profil oluşturmanız gerekmektedir diyor.neler yapmam lazım

  1. semih dedi ki:

   Profil oluşturmadınız uyarısını alan arkadaşlar özgeçmiş sayfasına gidip iş arama statüsünü “aktif – iş arayan” olarak değiştirsin.

 10. mehmet can atak dedi ki:

  işkur profili nasıl kurulur

 11. Irmak dedi ki:

  Merhaba işsizlik parası almak için başvuruda bulunamıyorum profılımde soyadım evlenmeden oncekı soyadı olarak gözüküyor guncelleyemıyorum yardım edebılırmısınız

 12. gökhan dedi ki:

  profil oluşturamıyorum

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Profil oluşturma ekranlarında bazı dönemler, sistemsel çalışmalar yapıldığından hata alabilirsiniz.

 13. serpil şen dedi ki:

  profil oluşturma

 14. PINAR dedi ki:

  İŞKUR KAYDI YAPTIM AMA İŞSİZLİĞE BAŞVURAMIYORUM. iŞKUR PROFİL OLUŞTURUNUZ DŞYE UYARI VERİYOR. nASIL YAPABİLİR ?

  1. elif dedi ki:

   ben de ayni seyi yasiyorum ve bir cozum bulamadim.

 15. Salih dedi ki:

  Profil nasil olusturuyiruz

 16. Can Akgül dedi ki:

  Merhaba,

  İşkur’a e-devlet üzerinden başvurdum. Başvuruyu tamamladıktan sonra sistemden nasıl geri bildirim alınır? E-Posta ve Cep telefon numaramı da belirtmiştim.

  Bilginiz varsa ortalama ne kadar süre içinde geri dönüş yapıldığını paylaşabilir misiniz?

  İyi çalışmalar.

 17. Murat dedi ki:

  Iyi günler ben işten ayrıldım daha doğrusu çıkartıldım işsizlik maaşı icin internet üzerinden başvuruyorum son aşamada profilinizi oluşturun diyor işkur hesabim var ama profilinizi oluşturun diyor sistem yardımcı olur musunuz

 18. şahsine dedi ki:

  profil oluşturamıtorum

 19. hakan dedi ki:

  profil olştr linkiniz pasif. iş kr profil olştrma aktif linkini tıklayınca yine bu sayfa çıkıyor. labirent gibi.

 20. Engin Gül dedi ki:

  Merhaba,
  İşsizlik ödeneği için başvuru sayfasında alttaki uyarıyı alıyorum.
  Kaydımı yaptım TC kimlk numaram ile kullanıcı oluşturmama rağmen profil oluşturmam gerektiği konsunda uyarılıyorum.

  “kişinin işkur Kaydı var fakat profil oluşturması gerekir.Lütfen Profilinizi Oluşturunuz Öyle deneyiniz.”

  profil oluşmama sebebi nedir,yardımcı olabilrisenz sevinirim.

 21. Hidayet dedi ki:

  Profil oluşturmak istiyorum

  1. Recep dedi ki:

   İşkura insan işsiz olduğu içzaten başvurur

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   https://esube.iskur.gov.tr/Ozgecmis/OzgecmisExternal.aspx
   linki ile siteye girin CTRL + F tuşuna basıp İş Arama Statüsü yazıp aratın, orada yeni kayıt yazıyor, onu aktif olarak düzenleyin.

 22. Songül dedi ki:

  İşsizlik maaşı başvurusu

 23. Olgun dedi ki:

  Olgun

 24. kavas dedi ki:

  profilimi atmak istiyorum

 25. tacettin ülger dedi ki:

  profil oluşturmak büyük sorun olmuyor bu sistemi kaldırın işkura kaydı varsa niye birde bu yol deneniyor saçma

 26. Oya dedi ki:

  Iskura giris yapiyorum issizlik odenegi icin basvuru yapmak icin butun kutulari dolduruyorum fakat is arayan profiline sahip degilsiniz diyor nasil duzeltecegum

  1. Sakir dedi ki:

   öz geçmiş oluşturma sayfasının ilk sayfasında en altta yer alan iş arama durumunu pasiften aktif olarak değiştirmeniz gerekiyor onu yaptıktan sonra başvurunuzu gerçekleştriebilirsiniz..

 27. filiz dedi ki:

  profillimi oluşturamıyorum.İşsizlik ödeneği başvurum için % kaç dolu olması gerekiyor.

  1. ömer dedi ki:

   öz geçmiş oluşturma sayfasının ilk sayfasında en altta yer alan iş arama durumunu pasiften aktif olarak değiştirmeniz gerekiyor onu yaptıktan sonra başvurunuzu gerçekleştriebilirsiniz..

 28. Emre dedi ki:

  Arkadaşlar sorunu çözdüm.
  https://esube.iskur.gov.tr/Ozgecmis/OzgecmisExternal.aspx
  Buraya giriyorsunuz CTRL + F tuşuna basıp İş Arama Statüsü yazıp aratıyorsunuz, orada yeni kayıt yazıyor, onu aktif olarak düzenliyorsunuz. Bu kadar basit.

  1. oğuz dedi ki:

   Çok teşekkürler Emre 🙂 Sen olmasan deliriyorduk.

  2. Sevil dedi ki:

   Allah Sizden razı olsun
   okumasaydım bulamazdım
   bir saatir profil oluşturmaya çalışıyorum..

 29. tugba dedi ki:

  Iskur profilimi olustudugum halde issizlik maasi basvurusunun sonunda profilnizi olusturun diyor.Bir turlu basvuramadim. Yardimci olabilir misiniz?

 30. ilknur dedi ki:

  profil olusturamiyorum

 31. Perihan dedi ki:

  İşsizlik maşı başvurusu

 32. Kadir yikit dedi ki:

  İşsizlik ödeneği başvurusu yapmak istiyorum

 33. Perihan dedi ki:

  İşsizlik ödeneği baş vurusu

 34. Şengül dedi ki:

  İşsizlik maşı için başvuru yapmak istiyorum

 35. Perihan dedi ki:

  İşsizlik ödeneği için

 36. Şükrü dedi ki:

  İşsizlik maaşı

 37. mustafa dedi ki:

  eski hukumluyum cezaevinden yeni ciktim issizlik maasini nasil alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşsizlik maaşı alabilmeniz için son çalıştığınız işyerinde 120 günü doldurup diğer şartları da sağlamanız gerekmektedir.

 38. Firizan dedi ki:

  İşkur profil oluşturma

 39. nida dedi ki:

  nasıl profil oluştururum

 40. nida dedi ki:

  ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Nida hanım merhaba,

   http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx linkinden adımları takip ederek oluşturabilirsiniz.

 41. nida dedi ki:

  nasıl profil oluşturulur

 42. nida dedi ki:

  profil oluşturamıyorum

 43. nida dedi ki:

  işsizlik maaşı

 44. nida dedi ki:

  işsizlik maaş başvurusu

 45. Melike dedi ki:

  Kayıt olmama rağmen is basvurusu yapamiyorum profil olusturun diyor yardim edebilirseniz sevinirim

 46. Merve dedi ki:

  Merhaba, isten çıkarıldim 600 gunu doldurdum ve işsizlik maasi almak istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşkur kaydı yaptırıp işten çıkış tarihinden itibaren 1 ay içinde başvuru yapmalısınız.

 47. taha konuklar dedi ki:

  Profil olusturamiyorum nasıl yapmam gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx linkinden profilinizi oluşturabilirsiniz.

 48. murat akdag dedi ki:

  merhaba profıl olustma linkı vaemı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx linkinden kayıt oluşturabilirsiniz.

 49. alaca dedi ki:

  profil oluşturma nasıl oluyor bütün bilgileri mi girdim ama yine de olmuyor

 50. yurda başak dedi ki:

  işsizlik maaşı

 51. serhat dedi ki:

  işkur prufilini nasıl yapacamı bilmiyorum 🙁 yardımcı olun lütfen

 52. Zeliha Balaban dedi ki:

  Merhaba;

  İşsizlik maaşı için başvuracağım. Kayıt olduğunu ancak profil oluşturmam gerektiğini söylüyor. Kayıtlı hesabımdan bir türlü ilgili profil oluşturma linkine ulaşamadım. YYUkarıdaki linkteki adres te açılmıyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 53. cihan özcan dedi ki:

  profil oluşturamıyorum.yardımcı olurmusunuz

 54. Gazi Aydemir dedi ki:

  Ne yapmalıyım

 55. Gazi Aydemir dedi ki:

  Evet ama formu internet üzerinden doldurdum böyle bir kayıt yok diyor

 56. Gazi Aydemir dedi ki:

  Evet çünkü meslek edindirme kurslarına baş vurmak istiyorum işsizim

 57. Gazi Aydemir dedi ki:

  İskur kaydım bir türlü ulaşamadım

 58. ramazan dedi ki:

  profili nasil olusturdunuz ben yapamadim

 59. Nurgül dedi ki:

  Merhaba, İşkur profilimi oluşturdum ve edevlet sistemi üzerinden işsizlik ödeneği başvurusunda bulundum. İşsizlik ödeneği almak için başka bir işlem yapmam gerekiyor mu?

  1. serhat dedi ki:

   mrb nurgül hanım acaba rica etsem nasıl profil oluşturdunuz anlatırsanız sevinirim

 60. fatma doğan dedi ki:

  kimlik bilgilerim neden doğrulamıyor doğru girdiğim halde

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İlgili makama direkt olarak başvurabilirsiniz.