ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İŞKUR Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?

İŞKUR Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?
31.10.2023

İŞKUR profil oluşturma işlemi, e-Devlet ya da İŞKUR internet sitesi üzerinden yapılabilir. Bu işlem sayesinde İŞKUR’da bulunan iş ilanlarını takip edebilir ve başvuru yapabilirsiniz. İşsizler, iş değiştirmek isteyenler; İŞKUR profil oluşturma işlemini mutlaka yapmalıdır.

Birçok işveren, İŞKUR üzerinden işe alım yaparak kurumun sunduğu avantajlardan yararlanmak ister. İŞKUR üzerinden yapılan işe alımlarda maaşları ve primler, belirli bir süre devlet tarafından ödenir. İşçi ve işverenleri buluşturmayı amaçlayan İŞKUR, ilanlarını internet sitesi üzerinden yayınlar. Başvurular da bu site üzerinden yapılır.

İŞKUR Profili Nasıl Oluşturulur?

İŞKUR profili oluşturmak için ilk önce iskur.gov.tr adresinize giriş yapmalısınız. İŞKUR’a giriş için e-Devlet şifrenizi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda İŞKUR için özel bir şifre oluşturma şansınız da vardır. Ardından ekranın sağ kısmında bulunan ve üç çizgi şeklinde olan sembole tıklamalısınız.

Yukarıda gösterildiği şekilde üç çizgiye tıkladığınız takdirde karşınıza bir liste çıkar.

Açılan listede; internet şubesi, kurumsal, iş arayan gibi farklı seçenekler yer alır. Bunlar arasından “İnternet Şubesi” seçeneğini tercih ettiğiniz takdirde profil oluşturma ekranına ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda “İş Arayan” seçeneğini de tercih edebilir ve ilgili kısma ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki ekranda karşınıza iş arayan ve işveren olmak üzere iki seçenek çıkar. Bunun anlamı işverenlerin de bu kısımdan profil oluşturma işlemlerini gerçekleştirebileceğidir. İş arayanlar, kendileri için ayrılan kısımdaki “Üye Ol” seçeneğine tıklamalıdır. İşverenler de aynı işlemi yaparak üyelik oluşturabilir.

Yukarıdaki ekrandan danışman sorgulaması da yapabilirsiniz. Aynı zamanda daha önce sistemde kaydınız varsa “Giriş “ seçeneğine tıklamanız gerekir.

Üye Ol seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkar. Bu ekranda sizden istenilen bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kimlik numarası
 • Ad-soyad
 • Baba adı
 • Doğum tarihi
 • Telefon

Bu bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra alt kısımda yer alan sözleşmelerin hepsi için “Okudum, Onaylıyorum” kısmını işaretlemelisiniz.

Onay aşamasını tamamladıktan sonra “İleri” sekmesine tıklamalısınız. Bundan sonraki aşamada özgeçmişinizi oluşturmanız gerekir. Özgeçmiş kısmında geçmiş iş deneyimlerinizi ve eğitim bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Özgeçmiş bölümünde paylaşabileceğiniz bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişisel bilgiler
 • Kişisel durum
 • İletişim bilgileri
 • Öğrenim bilgileri
 • Meslek bilgileri
 • İş tecrübesi
 • İş tercihleri
 • Kişisel belgeler

İŞKUR Profil Statüsü Aktif Etme

İŞKUR profil statüsü aktif etme işlemi, iş aradığınızın sistemde görünmesi açısından önemlidir. İŞKUR size aktif ve pasif olmak üzere iki seçenek sunar. Eğer iş arayışınız devam etmiyorsa özgeçmişinizi pasif konuma getirebilirsiniz.

İş arama süreciniz devam ediyorsa statünüzü aktif hale getirmelisiniz. Bu sayede iş, kurs ve bireysel görüşme için başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda kişisel bilgilerinizin yer aldığı kısım görünür. Bu kısımda bulunan “İş Arama Statüsü” bölümünden aktif ya da pasif ayarını yapabilirsiniz. Bunun için “Düzenle” seçeneğine tıklamanız ve aktif-pasif seçeneklerinden birini tercih etmeniz gerekir.

Aynı ekrandan diğer bilgilerinizi de düzenleme şansınız vardır. Sol kısımda yer alan sekmelere tıklayarak ilgili seçenekleri düzenleyebilirsiniz. Örneğin, meslek bilgileri kısmına tıklayarak mesleğinize ilişkin bilgilerde değişiklik yapabilirsiniz. İŞKUR profil oluşturma işlemi görüldüğü üzere son derece basit adımlarla tamamlanır.

İŞKUR üzerinden iş aramanın çok fazla avantajı vardır. İlanları favorilerinize ekleyerek farklı seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra arama kaydı oluşturarak her defasında daha kolay bir şekilde yeni iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Halen öğrenciliğiniz devam ediyorsa staj başvurularını da İŞKUR internet sitesi üzerinden yapmanız mümkündür.

E-Devlet Üzerinden İŞKUR Profil Oluşturma

E-Devlet üzerinden İŞKUR profili oluşturma ekranına ulaşma şansınız vardır. Bunun için ilk önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Ardından sağ üst kısımda bulunan “Giriş” seçeneğine tıklamalısınız.

Yukarıda gösterilen kısımdan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından açılan ekranda kimlik numaranızı ve şifrenizi girebilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra arama alanına İŞKUR yazmalısınız. Açılan listede Türkiye İş Kurumu seçeneğini tercih etmelisiniz.

Son olarak “İş Arayan Üyelik” seçeneğine tıkladığınızda e-Devlet sizi İŞKUR sitesine yönlendirir.

Uygulamaya Git” seçeneğine tıkladığınızda İŞKUR ana sayfasından profil oluşturma işlemlerini yapabilirsiniz.

İŞKUR Profil Bilgilerini Güncelleme

İŞKUR profil bilgilerini güncelleme işlemi için yapmanız gereken e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmaktır. Ardından değişiklik yapmak istediğiniz kısımları tercih etmelisiniz.

Yukarıda gösterildiği gibi “Özgeçmiş” kısmına tıkladığınızda bilgilerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Özgeçmiş seçeneğine tıkladıktan sonra sol kısımda bulunan “İş Tecrübesi” seçeneğinden iş deneyimlerine bir yenisini ekleyebilirsiniz.

İş deneyiminizi güncellemek için girmeniz gereken bilgiler şunlardır:

 • İş yeri adı
 • İşe başlama ve işten ayrılma tarihi
 • İş yeri sektörü
 • Pozisyon
 • Meslek
 • Kısa iş tanımı

Bu bilgileri girdikten sonra “Ekle” tuşuna basarak yeni deneyiminizi oluşturabilirsiniz. Değişiklik yapabileceğiniz bir diğer alan da iş tercihleridir. İş tercihleri seçeneğinden çalışmak istediğiniz şehir ve ülkeleri girebilirsiniz.

Yeni mezunsanız “Eğitim Bilgileri” kısmından mezun olduğunuz okulu ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra aldığınız sertifikalar ve referanslar da İŞKUR profilinize ekleyebilecekleriniz arasındadır.

İŞKUR profilinizi güncelleyerek eğitim seviyenize ve tecrübenize göre daha kolay iş bulabilirsiniz. Birçok işveren deneyim şartıyla ilan vermektedir. Bu nedenle deneyimlerinizi profilinizde paylaşmanız son derece önemlidir.

Sizi rakipleriniz karşısında farklı kılan özellikleriniz varsa onları da sisteme girebilirsiniz. Yabancı dil, sertifika, bilgisayar bilgileri paylaşmanız gereken bilgiler arasındadır. Önemli olan bir konu da iletişim bilgilerinizin hatasız olmasıdır.

İŞKUR sizinle iletişime; telefon numaranız, mail adresiniz üzerinden geçer. Bu nedenle yeni işlerden haberdar olmak için aktif kullandığınız telefon bilgisini paylaşmalısınız. İŞKUR’a dosya üzerinden özgeçmiş de ekleyebilirsiniz.

İŞKUR Kayıt Kartı Nasıl Oluşturulur?

İŞKUR kayıt kartı oluşturmak için gerekli işlemleri e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Arama alanına “İŞKUR kayıt belgesi” yazarak ilgili kısma ulaşabilirsiniz.

Kayıt belgesinde şu bilgiler yer alır:

 • Kimlik numarası
 • Ad-soyad
 • Doğum tarihi
 • Kayıt tarihi
 • Kişisel durum
 • Meslek
 • Öğrenim seviyesi
 • Okul bölümü
 • Bağlı olduğu İŞKUR müdürlüğü

Kayıt kartını İŞKUR internet sitesi üzerinden de oluşturabilirsiniz. Bireysel kullanıcı kısmında yer alan “İŞKUR kayıt kartı” seçeneğine tıklamalısınız. Buraya tıkladıktan sonra karşınıza iki seçenek çıkar.

Karşınıza çıkan seçenekler sayesinde raporu Excel ya da pdf formatında oluşturabilirsiniz.  İkisinden birini tercih ederek kayıt kartını istediğiniz formatta indirebilirsiniz. Belgenin çıktısını almak için pdf formatında indirmelisiniz. İŞKUR üzerinden alacağınız belgede de yukarıdaki bilgiler yer alır.

Kayıt kartını oluşturarak sizden talep eden kurumlara sunabilirsiniz. Böylece iş başvurularınızı daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İŞKUR profil oluşturma işlemleri sırasında, kayıt belgenizin çıktısını alarak istediğiniz zaman kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama Ekranı

İŞKUR İşsizlik Maaşı Hesaplama Yöntemi

İşsizlik Maaşı Şartları Neler? Kimler Alabilir

Yorumlar

 1. onur dedi ki:

  önceden profilim olmasına rağmen profil oluştur diyor..?

 2. zilan dedi ki:

  işsizlik maaşı

 3. ozlem dedi ki:

  profil oluşturmak için tıklayın yazıyor ama tıklama yapılamıyor
  Nasıl profil oluşturacağım?

 4. mehmet dedi ki:

  profiloluşturmak istiyorum

 5. aynur dedi ki:

  profil oluşturamıyorum açıklamanın altında giriş butonu çalışmıyor dün yaptım ama olup olmadığını nasıl öğrenirim

 6. Kemal dedi ki:

  Issizlik maaşi icin pirofil olusturun diyor ama yapamiyorum

 7. Melek Gözel dedi ki:

  Merhaba kayıt yaptım. Profil olusturamiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz? Linkler açılmıyor, işe yaramıyor.

 8. Kuhi dedi ki:

  Profil oluşturmak için işkurdaki kaydınızın olduğu kısımda iş arayan kısmını aktif yapmanız gerekiyor. O aşamadan sonra işsizlik ödeneğine başvurabiliyorsunuz. O kısım pasif olursa profil oluşturmalısınız uyarısı çıkıyor. Bilmece gibi yapmışlar ve para vermemek içiç azami şekilde zorlaştırmışlar.

 9. sevgi dedi ki:

  profil oluşturmak istiyorum ama tıkla dediğiniz yere giriş yok

 10. gökhan dedi ki:

  işkur üzerinden kayıt yaptım fakat,halen diğer başvurular için profil oluşturmanız gerekmektedir diyor.neler yapmam lazım

  1. semih dedi ki:

   Profil oluşturmadınız uyarısını alan arkadaşlar özgeçmiş sayfasına gidip iş arama statüsünü “aktif – iş arayan” olarak değiştirsin.

 11. mehmet can atak dedi ki:

  işkur profili nasıl kurulur

 12. Irmak dedi ki:

  Merhaba işsizlik parası almak için başvuruda bulunamıyorum profılımde soyadım evlenmeden oncekı soyadı olarak gözüküyor guncelleyemıyorum yardım edebılırmısınız

 13. gökhan dedi ki:

  profil oluşturamıyorum

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Profil oluşturma ekranlarında bazı dönemler, sistemsel çalışmalar yapıldığından hata alabilirsiniz.

 14. serpil şen dedi ki:

  profil oluşturma

 15. PINAR dedi ki:

  İŞKUR KAYDI YAPTIM AMA İŞSİZLİĞE BAŞVURAMIYORUM. iŞKUR PROFİL OLUŞTURUNUZ DŞYE UYARI VERİYOR. nASIL YAPABİLİR ?

  1. elif dedi ki:

   ben de ayni seyi yasiyorum ve bir cozum bulamadim.

 16. Salih dedi ki:

  Profil nasil olusturuyiruz

 17. Can Akgül dedi ki:

  Merhaba,

  İşkur’a e-devlet üzerinden başvurdum. Başvuruyu tamamladıktan sonra sistemden nasıl geri bildirim alınır? E-Posta ve Cep telefon numaramı da belirtmiştim.

  Bilginiz varsa ortalama ne kadar süre içinde geri dönüş yapıldığını paylaşabilir misiniz?

  İyi çalışmalar.

 18. Murat dedi ki:

  Iyi günler ben işten ayrıldım daha doğrusu çıkartıldım işsizlik maaşı icin internet üzerinden başvuruyorum son aşamada profilinizi oluşturun diyor işkur hesabim var ama profilinizi oluşturun diyor sistem yardımcı olur musunuz

 19. şahsine dedi ki:

  profil oluşturamıtorum

 20. hakan dedi ki:

  profil olştr linkiniz pasif. iş kr profil olştrma aktif linkini tıklayınca yine bu sayfa çıkıyor. labirent gibi.

 21. Engin Gül dedi ki:

  Merhaba,
  İşsizlik ödeneği için başvuru sayfasında alttaki uyarıyı alıyorum.
  Kaydımı yaptım TC kimlk numaram ile kullanıcı oluşturmama rağmen profil oluşturmam gerektiği konsunda uyarılıyorum.

  “kişinin işkur Kaydı var fakat profil oluşturması gerekir.Lütfen Profilinizi Oluşturunuz Öyle deneyiniz.”

  profil oluşmama sebebi nedir,yardımcı olabilrisenz sevinirim.

 22. Hidayet dedi ki:

  Profil oluşturmak istiyorum

  1. Recep dedi ki:

   İşkura insan işsiz olduğu içzaten başvurur

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   https://esube.iskur.gov.tr/Ozgecmis/OzgecmisExternal.aspx
   linki ile siteye girin CTRL + F tuşuna basıp İş Arama Statüsü yazıp aratın, orada yeni kayıt yazıyor, onu aktif olarak düzenleyin.

 23. Songül dedi ki:

  İşsizlik maaşı başvurusu

 24. Olgun dedi ki:

  Olgun

 25. kavas dedi ki:

  profilimi atmak istiyorum

 26. tacettin ülger dedi ki:

  profil oluşturmak büyük sorun olmuyor bu sistemi kaldırın işkura kaydı varsa niye birde bu yol deneniyor saçma

 27. Oya dedi ki:

  Iskura giris yapiyorum issizlik odenegi icin basvuru yapmak icin butun kutulari dolduruyorum fakat is arayan profiline sahip degilsiniz diyor nasil duzeltecegum

  1. Sakir dedi ki:

   öz geçmiş oluşturma sayfasının ilk sayfasında en altta yer alan iş arama durumunu pasiften aktif olarak değiştirmeniz gerekiyor onu yaptıktan sonra başvurunuzu gerçekleştriebilirsiniz..

 28. filiz dedi ki:

  profillimi oluşturamıyorum.İşsizlik ödeneği başvurum için % kaç dolu olması gerekiyor.

  1. ömer dedi ki:

   öz geçmiş oluşturma sayfasının ilk sayfasında en altta yer alan iş arama durumunu pasiften aktif olarak değiştirmeniz gerekiyor onu yaptıktan sonra başvurunuzu gerçekleştriebilirsiniz..

 29. Emre dedi ki:

  Arkadaşlar sorunu çözdüm.
  https://esube.iskur.gov.tr/Ozgecmis/OzgecmisExternal.aspx
  Buraya giriyorsunuz CTRL + F tuşuna basıp İş Arama Statüsü yazıp aratıyorsunuz, orada yeni kayıt yazıyor, onu aktif olarak düzenliyorsunuz. Bu kadar basit.

  1. oğuz dedi ki:

   Çok teşekkürler Emre 🙂 Sen olmasan deliriyorduk.

  2. Sevil dedi ki:

   Allah Sizden razı olsun
   okumasaydım bulamazdım
   bir saatir profil oluşturmaya çalışıyorum..

 30. tugba dedi ki:

  Iskur profilimi olustudugum halde issizlik maasi basvurusunun sonunda profilnizi olusturun diyor.Bir turlu basvuramadim. Yardimci olabilir misiniz?

 31. ilknur dedi ki:

  profil olusturamiyorum

 32. Perihan dedi ki:

  İşsizlik maşı başvurusu

 33. Kadir yikit dedi ki:

  İşsizlik ödeneği başvurusu yapmak istiyorum

 34. Perihan dedi ki:

  İşsizlik ödeneği baş vurusu

 35. Şengül dedi ki:

  İşsizlik maşı için başvuru yapmak istiyorum

 36. Perihan dedi ki:

  İşsizlik ödeneği için

 37. Şükrü dedi ki:

  İşsizlik maaşı

 38. mustafa dedi ki:

  eski hukumluyum cezaevinden yeni ciktim issizlik maasini nasil alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşsizlik maaşı alabilmeniz için son çalıştığınız işyerinde 120 günü doldurup diğer şartları da sağlamanız gerekmektedir.

 39. Firizan dedi ki:

  İşkur profil oluşturma

 40. nida dedi ki:

  nasıl profil oluştururum

 41. nida dedi ki:

  ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Nida hanım merhaba,

   http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx linkinden adımları takip ederek oluşturabilirsiniz.

 42. nida dedi ki:

  nasıl profil oluşturulur

 43. nida dedi ki:

  profil oluşturamıyorum

 44. nida dedi ki:

  işsizlik maaşı

 45. nida dedi ki:

  işsizlik maaş başvurusu

 46. Melike dedi ki:

  Kayıt olmama rağmen is basvurusu yapamiyorum profil olusturun diyor yardim edebilirseniz sevinirim

 47. Merve dedi ki:

  Merhaba, isten çıkarıldim 600 gunu doldurdum ve işsizlik maasi almak istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşkur kaydı yaptırıp işten çıkış tarihinden itibaren 1 ay içinde başvuru yapmalısınız.

 48. taha konuklar dedi ki:

  Profil olusturamiyorum nasıl yapmam gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx linkinden profilinizi oluşturabilirsiniz.

 49. murat akdag dedi ki:

  merhaba profıl olustma linkı vaemı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx linkinden kayıt oluşturabilirsiniz.

 50. alaca dedi ki:

  profil oluşturma nasıl oluyor bütün bilgileri mi girdim ama yine de olmuyor

 51. yurda başak dedi ki:

  işsizlik maaşı

 52. serhat dedi ki:

  işkur prufilini nasıl yapacamı bilmiyorum 🙁 yardımcı olun lütfen

 53. Zeliha Balaban dedi ki:

  Merhaba;

  İşsizlik maaşı için başvuracağım. Kayıt olduğunu ancak profil oluşturmam gerektiğini söylüyor. Kayıtlı hesabımdan bir türlü ilgili profil oluşturma linkine ulaşamadım. YYUkarıdaki linkteki adres te açılmıyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 54. cihan özcan dedi ki:

  profil oluşturamıyorum.yardımcı olurmusunuz

 55. Gazi Aydemir dedi ki:

  Ne yapmalıyım

 56. Gazi Aydemir dedi ki:

  Evet ama formu internet üzerinden doldurdum böyle bir kayıt yok diyor

 57. Gazi Aydemir dedi ki:

  Evet çünkü meslek edindirme kurslarına baş vurmak istiyorum işsizim

 58. Gazi Aydemir dedi ki:

  İskur kaydım bir türlü ulaşamadım

 59. ramazan dedi ki:

  profili nasil olusturdunuz ben yapamadim

 60. Nurgül dedi ki:

  Merhaba, İşkur profilimi oluşturdum ve edevlet sistemi üzerinden işsizlik ödeneği başvurusunda bulundum. İşsizlik ödeneği almak için başka bir işlem yapmam gerekiyor mu?

  1. serhat dedi ki:

   mrb nurgül hanım acaba rica etsem nasıl profil oluşturdunuz anlatırsanız sevinirim

 61. fatma doğan dedi ki:

  kimlik bilgilerim neden doğrulamıyor doğru girdiğim halde

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İlgili makama direkt olarak başvurabilirsiniz.