• İŞKUR Profil Oluşturma


  Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye’de her türlü sektörde görev yapmak isteyen kişilerin iş bulmalarına yardımcı olmak, istihdama daha fazla katkı sağlamak, işsizliğin önlenmesini sağlamak ve işsizlik sigortası hizmetlerinin takibini sağlamak amacıyla faaliyete geçirilmiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bir kuruluştur.


  İŞKUR’un Görevleri Nelerdir?

  İŞKUR profil oluşturma hizmeti veren İŞKUR’un mevzuatta yer alan bazı görevleri vardır. Bu görevler,

  • Meslek ya da Danışmanlığı Yapmak: İŞKUR profil oluşturma hizmeti olan İŞKUR’un diğer hizmetleri ise ilgili her işlemin tek bir kişi tarafından yürütülmesi, kayıtlı olması şartıyla iş arayan üyelere ve bunun yanında farklı sektörlerdeki işverenlere meslek danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. İŞKUR’un görevlendirdiği meslek danışmanlarının görevi ise, iş arayan bireylerle tercih ettiği sektör hakkında görüşmeler yapmak, ona iş hayatıyla ilgili genel ya da sektörel bilgi paylaşımında bulunmak. Danışmanların, iş yeri sahipleri açısından da görevleri bulunmaktadır. İşveren bireylerin iş yerlerine düzenli olarak ziyarette bulunmak, cezaevi, okul ve diğer eğitim kurumları ile iş arama sürecini oluşturmak, onlara kendi seçecekleri meslekler açısından bilgilendirmek ve doğru seçimlerde bulunabilmeleri için yardımcı olmaktır. İş arayan İŞKUR üyelerine, iş arama konusunda üyelerin hangi alanlara ilgisi ve yeteneğinin olduğunu belirlemek, gerekli olduğu durumlarda onlara testler yapmak ve onları doğru tercihler konusunda desteklemek gibi görevleri vardır.
  • İstihdam: İŞKUR’a üye olan iş arayan bireyler ve kanunlarda belirtilen çalışma yaşına sahip olan bireylerin, istedikleri işe yerleşme hizmetinden yararlanmak için talepte bulunabilirler. İŞKUR aracılığı ile iş arayan bireyler kuruma giderek ya da kurum internet üzerinden İŞKUR profil oluşturma şeklinde kayıt yaptırıp, daha sonra da internet sayfasının yönlendirmesi doğrultusunda bir özgeçmiş oluşturabilirler ve kendilerine uygun olan işin sorgulamasını gerçekleştirebilirler. İŞKUR aracılığı ile gerçekleştirilen iş başvuruları, işveren açısından daha güvenilir olmaktadır. Çünkü iş aramanızda İŞKUR gibi bir kurumdan referansınız vardır.

  Engelli, eski hükümlü ve terör mağduru gibi bireylerin iş başvurusunda bulunması, işe yerleştirilme aşaması İŞKUR tarafından gerçekleştirilir. İŞKUR bu konuda bireylere hizmet vermektedir.

  • İşsizlik Ödeneği: İŞKUR profil oluşturma hizmeti olan kurumun, herhangi bir sebeple, işvereni tarafından işten çıkarılmış olan bireylere, yeni bir iş bulup, yerleşinceye kadar olan zamanda destek vermektir. Herhangi bir işte çalışan bireylerin alacakları ücret, yatırılan sigortanın süresi ve yatırılan sigorta miktarına göre 6 ve 10 ay arasında değişmektedir. İşten çıkarılan bireyler için, devletin sunduğu hizmetlerden olan işsizlik ödeneğinden yararlanmak için, işten çıkma tarihinden önceki 120 günün kesintisiz olması şartıyla, bireyin son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı olması ve İŞKUR’a başvurması gerekmektedir.
  • Ücret Garanti Fonu: Herhangi bir sektörde yer alan işverenin iflas etmesi gibi durumlarda çalışanların, iş
  • vereninden temin edemedikleri son 3 aylık maaşlarını İŞKUR’a başvurarak almaları mümkündür.
  • İş Kaybı Tazminatı: Devlet kurumunun özelleştirilme işleminin sonucunda işten ayrılmak zorunda kalan bireyler için düzenlenmiş finansal bir destektir.
  • Kısa Çalışma Ödeneği: Bazı durumlarda ortaya çıkan finansal kriz sonucunda, bu dönemlerde çalışanların çalışma saatlerinin kısaltılması ve işverenlerin çalışanlarını çıkarmaması durumunda onlara sağlanan bir destek primidir.
  • İşgücü Yetiştirme Kursları: Herhangi bir çalışma alanında mesleği olmayan ya da çalıştığı alanı değiştirmek isteyen bireyler, İŞKUR’un aracılığıyla düzenlenen iş gücü uyum programlarından yararlanabilirler. İstihdam garantisi veren kurum, engellileri, işsizlik ödeneğinden yararlanan bireyleri, tutuklu ve hükümlü bireyleri kapsayan mesleksel kurslar düzenlenmektedir. Kurslardan yararlanmak isteyen bireylerden, kurs süresi boyunca herhangi bir ücret alınmamaktadır, belirli bir miktar maddi yardımda da bulunulmaktadır ve ayrıca kaza sigortası da yapılmaktadır.
  • Toplum Yararına Çalışma Programları: Bu programda yer alan bireylere, asgari ücret şeklinde maaş sağlanmakta ve sigorta primleri İŞKUR tarafından ödenmekte olduğu çeşitli programlardır.
  • Girişimcilik Programları: Kendi işini kurmak isteyen bireyler KOSGEB’in düzenlediği iş fikri, yatırım, girişimcilik ve proje hazırlama gibi konularda sunulan mesleki eğitim programlardır. Eğitim programlarına katılıp, başarılı bir şekilde kursu tamamlayan bireyler, kendi işlerini kurmak için KOSGEB’e başvurarak, finansal bir destek alabilirler.
  • Çalışma İlişkileri Hizmetleri: Bazı sektörlerde kurum ve çalışan arasında birtakım sorunlar oluşabilir. Bu uyuşmazlık durumunda çalışanlar ücretlerini alamayabilirler, bu durumda İŞKUR’un şikayet masasına, şikayetlerini bildirerek, ücretlerini işverenden alabilirler.

  İŞKUR Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?

  İŞKUR hizmetlerinden yararlanabilmeniz için İŞKUR profil oluşturma işlemini yapmanız gerekmektedir. İŞKUR profil oluşturma işleminiz için ilk olarak İŞKUR’un web sayfasını tıklayabilirsiniz, yazımızın sonunda yer alan linkten İŞKUR profil oluşturma sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz. Açılan yeni sayfada yer alan boşluklara, uygun kişisel bilgilerinizi sisteme aktardıktan sonra, istediğiniz işi sorgulama işleminizi başlatabilirsiniz.

  Adsız

  Sponsorlu Bağlantılar


  İŞKUR aracılığıyla istediğiniz nitelikte iş bulabilmeniz için, sisteme bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde aktarımı sağlamalısınız. İŞKUR profil oluşturma için 14 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

  Doğuştan ya da sonradan engelli olan bireylerin, vücudunun %40’nı kullanamadıklarına dair bir rapor sunmaları gerekmektedir. İnternet üzerinden İŞKUR profil oluşturma yapmak isterseniz, bu raporu İŞKUR’a şahsen iletmeniz gerekmektedir.

  Herhangi bir suçtan dolayı hükme sahipseniz, internet aracılığıyla eski hükümlü olarak kayıt yaptırmak isterseniz, belgelerinizi İŞKUR’a getirerek, onaylatmanız gerekmektedir. 

  İŞKUR Profil Oluşturma İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  İŞKUR Profil Oluşturma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. gökhan dedi ki:

   profil oluşturamıyorum

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Profil oluşturma ekranlarında bazı dönemler, sistemsel çalışmalar yapıldığından hata alabilirsiniz.

  2. Can Akgül dedi ki:

   Merhaba,

   İşkur’a e-devlet üzerinden başvurdum. Başvuruyu tamamladıktan sonra sistemden nasıl geri bildirim alınır? E-Posta ve Cep telefon numaramı da belirtmiştim.

   Bilginiz varsa ortalama ne kadar süre içinde geri dönüş yapıldığını paylaşabilir misiniz?

   İyi çalışmalar.

  3. Murat dedi ki:

   Iyi günler ben işten ayrıldım daha doğrusu çıkartıldım işsizlik maaşı icin internet üzerinden başvuruyorum son aşamada profilinizi oluşturun diyor işkur hesabim var ama profilinizi oluşturun diyor sistem yardımcı olur musunuz

  4. şahsine dedi ki:

   profil oluşturamıtorum

  5. hakan dedi ki:

   profil olştr linkiniz pasif. iş kr profil olştrma aktif linkini tıklayınca yine bu sayfa çıkıyor. labirent gibi.

  6. Engin Gül dedi ki:

   Merhaba,
   İşsizlik ödeneği için başvuru sayfasında alttaki uyarıyı alıyorum.
   Kaydımı yaptım TC kimlk numaram ile kullanıcı oluşturmama rağmen profil oluşturmam gerektiği konsunda uyarılıyorum.

   “kişinin işkur Kaydı var fakat profil oluşturması gerekir.Lütfen Profilinizi Oluşturunuz Öyle deneyiniz.”

   profil oluşmama sebebi nedir,yardımcı olabilrisenz sevinirim.

  7. Hidayet dedi ki:

   Profil oluşturmak istiyorum

   1. Recep dedi ki:

    İşkura insan işsiz olduğu içzaten başvurur

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    https://esube.iskur.gov.tr/Ozgecmis/OzgecmisExternal.aspx
    linki ile siteye girin CTRL + F tuşuna basıp İş Arama Statüsü yazıp aratın, orada yeni kayıt yazıyor, onu aktif olarak düzenleyin.

  8. Songül dedi ki:

   İşsizlik maaşı başvurusu

  9. kavas dedi ki:

   profilimi atmak istiyorum

  10. tacettin ülger dedi ki:

   profil oluşturmak büyük sorun olmuyor bu sistemi kaldırın işkura kaydı varsa niye birde bu yol deneniyor saçma

  11. Oya dedi ki:

   Iskura giris yapiyorum issizlik odenegi icin basvuru yapmak icin butun kutulari dolduruyorum fakat is arayan profiline sahip degilsiniz diyor nasil duzeltecegum

   1. Sakir dedi ki:

    öz geçmiş oluşturma sayfasının ilk sayfasında en altta yer alan iş arama durumunu pasiften aktif olarak değiştirmeniz gerekiyor onu yaptıktan sonra başvurunuzu gerçekleştriebilirsiniz..

  12. filiz dedi ki:

   profillimi oluşturamıyorum.İşsizlik ödeneği başvurum için % kaç dolu olması gerekiyor.

   1. ömer dedi ki:

    öz geçmiş oluşturma sayfasının ilk sayfasında en altta yer alan iş arama durumunu pasiften aktif olarak değiştirmeniz gerekiyor onu yaptıktan sonra başvurunuzu gerçekleştriebilirsiniz..

  13. Emre dedi ki:

   Arkadaşlar sorunu çözdüm.
   https://esube.iskur.gov.tr/Ozgecmis/OzgecmisExternal.aspx
   Buraya giriyorsunuz CTRL + F tuşuna basıp İş Arama Statüsü yazıp aratıyorsunuz, orada yeni kayıt yazıyor, onu aktif olarak düzenliyorsunuz. Bu kadar basit.

   1. oğuz dedi ki:

    Çok teşekkürler Emre 🙂 Sen olmasan deliriyorduk.

  14. tugba dedi ki:

   Iskur profilimi olustudugum halde issizlik maasi basvurusunun sonunda profilnizi olusturun diyor.Bir turlu basvuramadim. Yardimci olabilir misiniz?

  15. ilknur dedi ki:

   profil olusturamiyorum

  16. Perihan dedi ki:

   İşsizlik maşı başvurusu

  17. Kadir yikit dedi ki:

   İşsizlik ödeneği başvurusu yapmak istiyorum

  18. Perihan dedi ki:

   İşsizlik ödeneği baş vurusu

  19. Şengül dedi ki:

   İşsizlik maşı için başvuru yapmak istiyorum

  20. Perihan dedi ki:

   İşsizlik ödeneği için

  21. Şükrü dedi ki:

   İşsizlik maaşı

  22. mustafa dedi ki:

   eski hukumluyum cezaevinden yeni ciktim issizlik maasini nasil alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı alabilmeniz için son çalıştığınız işyerinde 120 günü doldurup diğer şartları da sağlamanız gerekmektedir.

  23. Firizan dedi ki:

   İşkur profil oluşturma

  24. nida dedi ki:

   nasıl profil oluştururum

  25. nida dedi ki:

   ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nida hanım merhaba,

    http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx linkinden adımları takip ederek oluşturabilirsiniz.

  26. nida dedi ki:

   nasıl profil oluşturulur

  27. nida dedi ki:

   profil oluşturamıyorum

  28. nida dedi ki:

   işsizlik maaşı

  29. nida dedi ki:

   işsizlik maaş başvurusu

  30. Melike dedi ki:

   Kayıt olmama rağmen is basvurusu yapamiyorum profil olusturun diyor yardim edebilirseniz sevinirim

  31. Merve dedi ki:

   Merhaba, isten çıkarıldim 600 gunu doldurdum ve işsizlik maasi almak istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşkur kaydı yaptırıp işten çıkış tarihinden itibaren 1 ay içinde başvuru yapmalısınız.

  32. taha konuklar dedi ki:

   Profil olusturamiyorum nasıl yapmam gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx linkinden profilinizi oluşturabilirsiniz.

  33. murat akdag dedi ki:

   merhaba profıl olustma linkı vaemı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx linkinden kayıt oluşturabilirsiniz.

  34. alaca dedi ki:

   profil oluşturma nasıl oluyor bütün bilgileri mi girdim ama yine de olmuyor

  35. yurda başak dedi ki:

   işsizlik maaşı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    https://www.ssk.biz.tr/2017-issizlik-maasi-sartlari-nelerdir/ makalemizi okuyup, bilgi alabilirsiniz.

  36. serhat dedi ki:

   işkur prufilini nasıl yapacamı bilmiyorum 🙁 yardımcı olun lütfen

  37. Zeliha Balaban dedi ki:

   Merhaba;

   İşsizlik maaşı için başvuracağım. Kayıt olduğunu ancak profil oluşturmam gerektiğini söylüyor. Kayıtlı hesabımdan bir türlü ilgili profil oluşturma linkine ulaşamadım. YYUkarıdaki linkteki adres te açılmıyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  38. cihan özcan dedi ki:

   profil oluşturamıyorum.yardımcı olurmusunuz

  39. Gazi Aydemir dedi ki:

   Ne yapmalıyım

  40. Gazi Aydemir dedi ki:

   Evet ama formu internet üzerinden doldurdum böyle bir kayıt yok diyor

  41. Gazi Aydemir dedi ki:

   Evet çünkü meslek edindirme kurslarına baş vurmak istiyorum işsizim

  42. Gazi Aydemir dedi ki:

   İskur kaydım bir türlü ulaşamadım

  43. ramazan dedi ki:

   profili nasil olusturdunuz ben yapamadim

  44. Nurgül dedi ki:

   Merhaba, İşkur profilimi oluşturdum ve edevlet sistemi üzerinden işsizlik ödeneği başvurusunda bulundum. İşsizlik ödeneği almak için başka bir işlem yapmam gerekiyor mu?

   1. serhat dedi ki:

    mrb nurgül hanım acaba rica etsem nasıl profil oluşturdunuz anlatırsanız sevinirim

  45. fatma doğan dedi ki:

   kimlik bilgilerim neden doğrulamıyor doğru girdiğim halde

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İlgili makama direkt olarak başvurabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın