• İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 2018 ?


  Sosyal devlet olmanın yüklediği görevleri yerine getirmek için tüm birimleri ile sürekli bir çalışma hali de olan devlet işsizlik maaşı uygulaması ile de kendi kusuru olmayan kişilere belli bir dönem maaş ödemesi yapıyor. Bunun yanı sıra işsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişilerin başka şartları da yerine getirmeleri gerekiyor. Aksi halde kişi kendi kusuru olmasa dahi bir işten ayrılırsa işsizlik maaşı hakkından yararlanamıyor.


  İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

  • Öncelikli şart kişinin kusursuz olmasına rağmen iş veren tarafından işine son verilmesi durumudur.
  • Kişi işten ayrılmasından önceki 120 gün boyunca çalışmış yani primlerinin
   ödenmiş olması gerekiyor.
  • Geriye dönük olarak son 3 yıl içerisinde en alt sınır olan 600 günlük sigortasının yatırılmış olması da gerekiyor.

  İşsizlik maaşını kimler alır sorusundan sonra en çok merak edilen konulardan biri de işsizlik maaşını alabilmek için ne tür bir yol izlemek gerekir. Yani başvuruların nereye yapılması gerekir. İşten çıkarılmış olan bir kişi devletin sağlamış olduğu işsizlik maaşı uygulamasından yararlana bilmek için kurum tarafından istenen evrakları da tamamlayarak İşkur’a başvuruda bulunması gerekiyor. Bu başvurunun ise belli bir süresi vardır. Kişi işten ayrılışından itibaren 30 gün içerisinde İşkur’a işsizlik maaşı talebini gerçekleştirmelidir. Bu sürenin geçmesi halinde ise kişi devletin sağladığı bu haktan feragat etmiş sayılacaktır. Süre bitiminde yapılan başvurular da zaten dikkate alınmamaktadır.

  İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

  Devletin işsiz kalan kişilere karşı olan maddi desteği devam etmek ile birlikte zaman zaman yapılan çalışmalar ile bu desteğin sınırları genişletilmeye çalışılıyor. Bu doğrultuda devlet ilerleyen dönemlerde maaşın oranlarının yanı sıra maaş alım süresini de iyileştirmeyi planlıyor. Tüm bu bahsi geçen çalışmalar tamamlandığında işsizlik maaşları iyileştirilmiş olmak ile birlikte uygulama için belirlenmiş olan süre de uzatılacaktır.

  Bu noktada pek çok kişinin aklında işsizlik maaşının ne kadar olduğu ve ne kadar süre ile bu maaştan yararlanıldığı soruları gelmektedir. İşsizlik maaşları halihazırda yani 2017 yılının son aylarında en yüksek 1.451 TL iken bu rakamın alt sınırı ise 710 liradır. Alt ve üst limitler çerçevesinde işsizlik maaşı değişiklik gösteriyor. Peki, bu değişikliği belirleyen etkenler nelerdir. Kişi hangi koşullarda daha yüksek bir işsizlik maaşı alır. Bu noktada belirleyici koşul olarak ilk sırada yer alan prim gün sayılarıdır. Prim gün sayısı yüksek olan kişilerin maaşları da daha yüksek olmak ile birlikte prim limiti de önemlidir. Kişinin sigorta primleri düşük ücretten ödenmiş ise yine alınacak olan işsizlik maaşında da düşüş görüle bilir. 2018 yılı itibari ile maaşların zamlanması bekleniyor. Fakat yapılacak olan zam yüzdeleri ya da oranları hakkında henüz detaylı bir açıklama devletten gelmedi.

  İşsizlik Maaşı için Gerekli Evraklar

  İşsizlik maaşlarında merak edilen bir diğer konu ise maaşın süresidir. Maaş süreleri de yine maaş oranları gibi değişiklik göstermektedir. Bu noktada yine belirleyici olan prim gün sayısıdır. Burada dikkat edilen

  Sponsorlu Bağlantılar

  • 3 yıl içerisinde yatırılmış olan sigorta primleridir. Örneğin 3 yılda en az 600 gün sigorta primi yatan bir kişi 6 ay,
  • 900 gün primi ödenmiş olan kişiye 8 ay,
  • 3 yıl içerisinde 1080 gün sigorta primi yatırılmış olan kişiler ise 10 ay süre boyunca işsizlik maaşı alıyor.

  Görüldüğü gibi maaşa hak kazanmaktan maaş miktarına hatta süreye kadar belirleyici olan tek konu prim gün sayısıdır. Bu neden ile kişilerin aktif biçimde çalıştıkları süre boyunca mutlaka primlerinin ödenip ödenmediğini kontrol etmeleri gerekir. İşsizlik maaşı için İşkur’a giderek bizzat başvuru yapılabileceği gibi artık e devlet hizmetinden de yararlanarak başvuru işlemleri tamamlanabilir. Bu şartları taşımanız halinde kurum tarafından istenen evrakları da tamamlayarak başvuru yapabilirsiniz.

  Bu Evraklar;

  • TC kimlik belgesi / Nüfus Cüzdanı)
  • İşten Ayrıldığınıza dair belge ( Bu belge ayrıldığınız firma tarafından size verilen belgedir.)

  Bu iki belge ile birlikte 30 gün için de bağlı olduğunuz İşkur’ başvuru yapmanız gerekir. Fakat günümüzde teknoloji ilerlediği için kuruma gitmeden de bu işleri evrak hazırlama derdi olmadan da www.işkur.gov üzerinden de kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. E devlet şifresini ise size en yakın postaneden alabilirsiniz.

  İşsizlik maaşı başvurusunda bulunacak kişilerin dikkate alması gereken önemli belli konular vardır. Bunlardan birincisi süre konusudur. Devlet haktan yararlanmak isteyenler için 1 aylık bir süre verirken bu süre içerisinde ne kadar geç başvuruda bulunulursa maaştan kesinti yapılmaktadır. Yani hak edilen maaştan kesinti yapılmasını istemiyorsanız son iş gününüzün bitiminden itibaren vakit kaybetmeden İşkur’a bizzat ya da e devlet üzerinde işlemlerinizi başlatın. Aksi halde kesintiye maruz kalırsınız. Bir diğer önemli konu ise işsizlik maaşının sadece bir kereye mahsus olduğudur. Yani belli aralıklarla işsiz kalıp işsizlik maaşı alma gibi bir durum söz konusu değildir.

  İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN  tıkla sorunu sor

  İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 2018 ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. alper dedi ki:

   MERHABALAR
   Toplam Uzun Vade Gün Sayım 1994’dür
   3 yıl içerisinde 1080 gün sigorta primi yatırılmış olan kişiler ise 10 ay süre boyunca işsizlik maaşı alıyor. Bende bu maddeden maaş alıyorum. bana yatacak olan miktar 1135.04 ssk primi 213.3 bu kadar görünüyor.
   Son 3 ayda askere gitmeden bana yatan ssk primleri şu şekilde 2.378,25+2.425,73+4.063,78
   bir sorun olduğunu düşünüyorum arkadaşim 1401 lira almakta bana yardımcı olur musunuz

  Sorunuzu Yazın