• 2018 İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

  İŞKUR’un verdiği işsizlik maaşı nasıl alınır işi olmayan pek çok vatandaşın merak ettiği bir konu olmuştur. Bizde bu merakı gidermek adına, bu paranın nasıl alınabileceğini, başvurmak için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğini, nereye başvuru yapılabileceğini ve çok daha fazlasını sizin için kaleme alacağız.


  İşsizlik Maaşına Başvurmak için Şartlar Nelerdir?

  İşsiz kalan vatandaşlara müjdeli haber İŞKUR’dan geldi. Artık işi olmayan vatandaşlarda belirli bir miktarda finansal destek alabilecekler. Peki, işsizlik maaşı şartları 2018 nelerdir? Herkes bu maaştan faydalanabilir mi? Neler yapmak lazım?

  • Öncelikli şart, başvuran kişinin kendi istediği ve kendi kusuru dışında işsiz kalmış olması gerekmektedir.
  • Son üç sene içerisinde en az 600 gün işsizlik sigorta pirimi ödemesi yapmış olması gerekmektedir.
  • Hizmet akdinin dolması ile sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine online olarak ve şahsen başvuru yapmış olması gerekmektedir.
  • Hizmet akdinin feshinden önceki 120 günlük zaman dilimde pirimlerinin ödenmiş olarak çalışmış olması gerekmektedir.
  • Çalıştığınız iş yerinden kendi isteğiniz ile ayrıldıysanız veya çıkartıldıysanız sigortanız kesintiye uğrayacaktır.

  İŞKUR Ne Kadar İşsizlik Maaşı Yardımında Bulunuyor?

  Gerekli şartları yerine getiriyorsunuz fakat ne kadar maaş alabileceğinizi bilmiyorsunuz. Bunun için aşağıdaki işsizlik maaşı hesaplama maddelerinden faydalanabilirsiniz.

  • Son 4 ay asgari ücret ile çalıştıysanız, prime esas kazancın aylık ortalaması 2.029 TL, hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı 811 TL ve damga vergisinin düşürülmesi ile ödenecek net miktar 805 TL oluyor.
  • Son 4 ay 3.500 TL ücret ile çalıştıysanız, prime esas kazancın aylık ortalaması 3.500 TL, hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı 1.400 TL ve damga vergisinin düşürülmesi ile ödenecek net miktar 1,389TL oluyor.
  • Son 4 ay 5.000 TL ücret ile çalıştıysanız, prime esas kazancın aylık ortalaması 5.000 TL, hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı 1.623 TL ve damga vergisinin düşürülmesi ile ödenecek net miktar 1,611 TL oluyor.

  Bu örnek hesaplamalardan da anlaşıldığı üzere, maaşı belirleyen en önemli etken sigorta pirimleri. İşsizlik maaşı hesabı yapılırken, sigortalının son 4 aydaki pirimine dikkat ediliyor. Bu pirimlerin günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı ele alınıyor. Sonuç olarak hesaplanan ödenek miktarı aylık asgari ücretin yüzde 80’ini geçmiyor.

  İşsizlik maaşını almaya hak kazanan vatandaşlar işsizlik ödeneğinin yanı sıra, genel sağlık sigortası pirimlerinden yararlanıyor. Yeni bir iş bulma hakkını elde ediyor. Mesleğini geliştirme fırsatını kazanıyor.

  Sponsorlu Bağlantılar


  İşsizlik maaşından faydalanırken  bir yandan emekli maaşı alıyorsanız, kayıt dışı başka bir yerde çalıştığınız tespit edildiyse ve son olarak haksız bir nedenle işten ayrıldıysanız maaşınız kesilir.

  İşsizlik Maaşından Faydalanmak İsteyenler Başvurularını Nereye Yapmalı?

  Başvurularını nereye yapacaklarını bilmeyen vatandaşalr için işsizlik maaşı için nereye başvurulur sorusunu yanıtlamayı amaçladık. İşssizlik maaş başvurusu için hizmet akdinizin fesh edilmesinden sonra otuz gün içerisinde İŞKUR’a gitmelisiniz. 30 günü geçirdikten sonra yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır. İŞKUR’a şahsen gidemeyen kişiler, İŞKUR’un resmi internet adresini ziyaret ederek online olarak da başvurularını tamamlayabilirler.

  İşsizlik Maaş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Işkur işsizlik maaşı sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar turkiye.gov.tr sitesine girerek, e-devlet şifreleri ile maaş sorgulaması yapabilir, işsizlik ödeneği ödemelerini takip edebilirler. Bu sorgulama için kimlik doğrulaması yapılması şarttır. E-devlet şifresi, elektronik imza, banka, mobil imza yolları ile kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında yeni şifrenizi alabilirsiniz.

  İş Arayan Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ve Ne İşe Yarar?

  İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

  İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?  tıkla sorunu sor

  2018 İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. alper dedi ki:

   MERHABALAR
   Toplam Uzun Vade Gün Sayım 1994’dür
   3 yıl içerisinde 1080 gün sigorta primi yatırılmış olan kişiler ise 10 ay süre boyunca işsizlik maaşı alıyor. Bende bu maddeden maaş alıyorum. bana yatacak olan miktar 1135.04 ssk primi 213.3 bu kadar görünüyor.
   Son 3 ayda askere gitmeden bana yatan ssk primleri şu şekilde 2.378,25+2.425,73+4.063,78
   bir sorun olduğunu düşünüyorum arkadaşim 1401 lira almakta bana yardımcı olur musunuz

  Sorunuzu Yazın