Emeklilik

2019 Otomatik BES ’ten Nasıl Çıkılır?

2019 Otomatik BES ’ten çıkmak, belirli şartlara uygunluk sağlandığında kişinin kendi isteği ile yapabilmesi mümkün olan bir durumdur. BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi, öncesinde kişilerin kendi isteğine bağlı olarak katıldığı ve devlet katkılı olarak kişilere ikinci bir emeklilik hakkı sağlayan bir sistem idi. 2017 yılı itibariyle zorunlu BES sistemi getirildi ve bu sistem kapsamında sigortalı olarak çalışan herkes sisteme dahil edildi. Devlet tarafından verilen teşvik ile %25 oranında katkı sağlanmaktadır.


BES sistemine dahil olunması zorunlu olsa da kalması zorunlu değildir. BES sisteminde kalmak istemeyen ya da BES prim ödemeleri konusunda zorlanan kişiler sistemden çıkabilmektedir. BES ’ten nasıl çıkılır 2019 yılı sorusunun cevabı ise kişinin maaşını aldığı bankaya yapılacak olan müracaat olarak verilebilmektedir. İşverenler maaş yatırdıkları banka ile anlaşarak, işçileri için otomatik olarak BES girişi yaptırmaktadır. Bu noktada BES sistemine dahil olunan bankaya iptal dilekçesi ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra işverene de sistemden ayrılmak istendiğine dair dilekçe ile başvuru yapılmalıdır.

Dilekçe ile başvuru yapılmadan BES iptali gerçekleşmemektedir. Otomatik BES ’e giriş yapıldıktan sonra 2 ay içerisinde iptal için dilekçe verilmelidir. 2 ay içerisinde iptal edildiğinde herhangi bir kesinti yapılmadan ödenen primler geri alınabilmektedir. BES sistemi para biriktirme ve emeklilik zamanında ekstra gelir elde etmek için büyük avantajlar sağlamaktadır. İptal etmek isteyen kişilerin bulunduğu gibi , sistemde kalarak avantajlardan faydalanmak isteyen bir kişi de bulunmaktadır.

Otomatik BES ’ten Çıkabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

BES ’ten nasıl çıkılır Vakıfbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası ve diğer tüm bankalar için cevap iptal dilekçesi ile başvuru yapmak olacaktır. Otomatik olarak dahil olunan BES sisteminden çıkılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Otomatik BES sistemine giriş yapıldıktan sonra 2 ay içerisinde iptalinin yapılması gerekmektedir.
 • 2 ay içerisinde iptali yapılan otomatik BES için kesilen primler herhangi bir kesinti yapılmadan geri ödenmektedir.
 • 2 ay içerisinde iptali yapılmayan otomatik BES, üç sene iptal edilememektedir.
 • Otomatik BES iptal edildiğinde verilen devlet katkı payından faydalanılamamaktadır.
 • Kişilerin BES sisteminden ayrılmak için yasal hakları bulunmaktadır. Bu sebeple kişiler isterse sistemden ayrılma hakkına sahiptir.
 • Hem işverene hem de ilgili bankaya dilekçe ile iptal başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

BES Nedir, Sistem Nasıl İşler?

Bireysel Emeklilik Sistemi; sigorta kapsamında ve aktif olarak çalışan kişilerin ufak birikimler yaparak emeklilik zamanlarını refah içerisinde geçirmesini sağlayan bir sistemdir. Ülkemizde aktif olarak sürdürülen sosyal güvenlik sistemi için tamamlayıcı bir parça olan sistem, emeklilik döneminde ek bir gelir sağlamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım sağlandığında en az 10 yıl devam edilmesi durumunda 56 yaş kriteri tamamlandığında sistem üzerinden emekli olabilmek mümkün hale gelmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde emekliliğe hak kazanan kişiler için farklı seçenekler sunulmaktadır. Kişi kendi talebine göre emeklilik hakkını değerlendirebilmektedir. Bu seçenekler şu şekildedir;

 • BES emeklilik hakkı kazanan kişiler isterse birikimlerini toplu olarak talep edebilmektedir. Böylece tek seferde toplu ödeme alarak emeklilikleri için kullanabilirler.
 • BES emeklilik hakkı kazanan kişiler isterse tercihlerine göre geri ödeme planı oluşma hakkına da sahiptir. Belirlenen geri ödeme planına göre aylık olarak emekli maaşı şeklinde ödeme alabilirler.
 • BES emeklilik hakkı kazanan kişiler isterse hem toplu hem de aylık olarak hazırladıkları geri ödeme planına göre emeklilik hakkını kullanabilirler. Bu durumda kişi hak ettiği emeklilik parasının bir kısmı toplu olarak talep edebilir. Toplu talep ettiği bir kısımdan kalan tutarı da aylık olarak emekli maaşı şeklinde geri almaya devam edebilir.

Kimler Zorunlu BES Sistemine Dahil Edilir?

2017 yılı itibariyle zorunlu hale getirilen BES, tamamen gönüllü katılıma esas olmaktan çıkarılmıştır. Zorunlu BES sistemine dahil edilen kişiler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,
 • 2019 yılı itibariyle 45 yaş altında olan,
 • En az 5 kişinin istihdam ettiği şirketlerde SGK kapsamında çalışan kişiler zorunlu BES sistemine dahil olmaktadır.

Zorunlu BES Primleri Ne Kadar Ödenmektedir?

2019 asgari brüt ücret 2558 TL, net ücret ise 2020 TL olarak belirlenmiştir. BES prim hesaplamaları kişinin aldığı brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır. BES primleri kişinin aldığı brüt ücretin %3’ü kadar kesilmektedir. Bir kişinin asgari ücret üzerinden çalıştığı düşünüldüğünde aldığı brüt asgari ücretin %3 kadar BES prim kesintisi yapılacaktır. Bu durumda kişinin aldığı brüt ücret üzerinden 76,74 TL kesinti yapılacaktır.

Ödenen bu primlere %25 katkı payı da devlet tarafından verilmektedir. Bu durumda kişinin aylık toplam primi 19,18 TL olacaktır. Düz bir hesap yapmak gerekirse ödediğiniz her 100 TL prim için 25 TL devlet katkı alacaksınız demektedir. Zorunlu BES primleri kişilerin maaşlarından kesilerek tahsil edilmektedir.

BES Devlet Katkı Payının Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

BES kapsamında bulunan kişiler primlerini ödeyerek sistemde kalmaya devam edebileceği gibi taleplerine göre sistemde çıkarak ödedikleri primi geri alabilmektedirler. Sistemden çıkıldığında devlet tarafından verilen %25’lik teşvik katkı payı ödenmemektedir. BES devlet katkı payının alınabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bireysel Emeklilik sistemine dahil olunduktan sonra, kişi ilk 3 yıl içerisinde cayma hakkını kullandığı noktada devlet katkı payından hiçbir hak elde edememektedir.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde kalınan süre 3 yıl ila 6 yıl arasındaki bir dönemde iken cayma hakkı kullanılırsa, kişi yalnızca hak ettiği devlet katkı payının %15’ini alabilmektedir.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde kalınan süre 6 yıl ila 10 yıl arasındaki bir dönemde iken cayma hakkı kullanılırsa, kişi devlet katkı payının %35’lik kısmını alabilmektedir.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde kalınan sürede 10 yılı aşan kişiler 56 yaş sınırını beklemeden cayma hakkını kullanılır ise devlet katkı payının %60’lık kısmını alabilmektedir.
 • Kişi Bireysel Emeklilik Sisteminde 10 yıl kalırsa ve 56 yaşını beklerse devlet katkı payının %100’lük kısmını almaya hak kazanabilmektedir.

BES Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

BES sorgulama işlemi için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Sorgulama için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/emeklilik-gozetim-merkezi-bireysel-emeklilik-sistemi-devlet-katkisi-kullanim-ve-limit-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığında ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama seçeneklerinden en uygunu seçilerek, kimlik doğrulama işlemi tamamlanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama işlemini dilerseniz E-Devlet şifreniz ile, dilerseniz İnternet Bankacılığınızla, dilerseniz mobil imza ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada ‘Bireysel Emeklilik Sistemi’ ve ‘Otomatik Katılım Sistemi’ şeklinde iki seçenek göreceksiniz.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi bölümünde kendi arzunuz ile kayıtlı olduğunuz Bireysel Emeklilik Sisteminin ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Otomatik Katılım Sistemi bölümünde ise zorunlu olarak yapılan Bireysel Emeklilik Sistemi ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.

Otomatik BES sorgulama işlemi için ilgili bankada aranabilmektedir. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, Bireysel Emeklilik Sisteminiz ile ilgili detaylı bilgi alabilmeniz mümkündür.

BES İptali İçi Telefon Numaraları

İptal etmek istediğiniz BES firmalarının telefon numaraları aşağıda detaylı şekilde yer almaktadır.

Kurum Adı İptal Telefon Numarası
Allianz BES İptali 0850 399 99 99
AvivaSA BES İptali 444 11 11
Groupama BES İptali 0 212 367 67 67
NN Hayat BES İptali 0850 210 66 94
Akbank BES İptali 444 25 25
Odeabank BES İptali 444 8 444
ING Bank BES İptali 444 1 666
ZiraatBankası BES İptali 0850 222 97 00
Garanti Bankası BES İptali 444 0 336
Yapı Kredi BES İptali 0850 222 0 444
Denizbank BES İptali 0850 222 0 800
TEB BES İptali 0850 200 0 666
Halkbank BES İptali 0850 222 0 400
Vakıfbank BES İptali 444 92 37
Türkiye Finans Katılım Bankası BES İptali 0850 222 22 44
QNB Finanasbank BES İptali 0850 222 0 900
İş Bankası BES İptali 0850 724 55 00
HSBC BES İptali 0850 211 0 111

Zorunlu BES Primleri Ne Kadar

Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

Maaşımdan Ne Kadar BES Kesintisi Yapılacak?

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Daha önce bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak giriş yapıldım 3 ay sonunda paramı aldım.
  Şimdi o iş yerinden ayrıldım başka iş yerinde de otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine kayıt olacaktır muhtemelen 2 defada 2 ay bekleme zorunluluğum varmıdır.

  1. Merhaba,

   2 ay bekleme zorunluluğu yok. ilk kesintiden hemen sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Sadece üzerine eklenen fondan % 15 kesinti olur. anaparadan kesinti olmaz. Devlet katkısının % 15 ini alabileceksiniz.

 2. 2017 yılında allianz in bes ine kaydoldum.21.bin yatırdım.duzenli ödeme yapamadım.3 kez 400 tl,2 kez de 150 tl yatırdım.simdi besi iptal etmek zorundayım.hesapta devlet katkısıyla 34.bin katkısız 27 bin görünüyo sizce bana ödenecek tutar yatırdığım 21.bin mi olur yoksa 27 bin mi? Bide kağıt kürek parası kesiyorlarmış sanırım.

 3. Ziraat bankasindan yetim maasini aliyorum ziraat bankasindan kiredi cektimde bireysel emekliliğe kayitimi yaptilar 33 ay kesildi aralik 2018de bireysel emeklilikten ciktim bana konusulan para odenmedi kendi maasimdan kesilen parayi bile iade etmediler pes ettim tarihte insanlari kandiriyorlar devlet katkisi ne yok

 4. 5,5yıl 24bin tl yatırdım şimdi ayrılıyom devlt katkısıhla birlikte 27 bin veriyorlar avivesa tuzaktan başkabirşey degil ben bunu dolar veya altın olarak biriktirseydim 3 katı belki 4 olurdu hiç kimseye tavsiye etmem arkadaşlar damdan düşenim

 5. selamlar
  yaş itibariyle gecen ay 8 kısı ye bordro uzerınden kesıntı yaptık. 2 iş gunu sonunda da swozlesmelerı(bes) ıptal ettık.ama bu ay yıne bordroda bes kesıntılerı gorunmekte. acaba bızım bu 2 gun ıcınde cıkısımız da usulsuzluk varmı yoksa 2. donemı yatırmak zorundamıyız.
  saygılarımla.

 6. 26 aydır kayıtlıyim devlet katkısı ile birlikte 2.900 tl olmuş
  devlet katkısı toplamı 600 tl
  giriş aidatı 580 tl
  şu durumda çıkmak istersem bana ne kadar ücret ödenir

  1. Ebru hanım merhaba,

   Ödeme yaptığınız bireysel emeklilik kurumunun müşteri hizmetlerini arayıp kayıt oluşturun. Size ayrılma formu gönderecekler. Onu doldurup söyleyecekleri mail adresine gönderin. Ama mutlaka yazılı başvuru yapın 20 gün içinde iadeniz gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu