• Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır?


  Açık adıyla Bireysel Emeklilik Sistemi olan BES hali hazırda ülkemizde bazı vatandaşlarımız tarafından tercih edilmekteydi ve bu sisteme katılan vatandaşlar %25 olan devlet desteğinden de faydalanıyordu. Daha önceden gönüllülük esasına dayanan BES, 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kamu ve özel sektör çalışanları için için kazançtan tasarruf edilmesi ve sonraki dönemde vatandaşların refah seviyesinin bir miktar dada artırılması amacıyla devlet desteği devam edecek şekilde uygulamaya konulmaya başlandı.


  Kamu ya da özel sektör çalışanları kazanç ve çalışma durumuna göre otomatik BES sistemine kademeli olarak dahil edilmeye başlandı.

  Otomatik BES’in Çalışanlara Faydaları Nelerdir?

  Halihazırda gönüllü olarak BES sistemine dahil olan vatandaşlar zaten bu sistemin avantajlarından yararlanmaktaydı. Zorunlu BES’in uygulanmaya konulması ile birlikte hem çalışanlar sisteme dahil edildi hem de birtakım avantajlardan faydalanmaya başladı.

  BES’in en önemli avantajı devlet desteği. BES’e dahil olan her çalışana, kişinin kendi katkı payının %25’i kadar devlet desteği var. Bu oldukça önemli bir konu çünkü sizin biriktirmiş olduğunuz miktar %25’lik devlet desteği ile birlikte önemli bir ölçüde artmı oluyor. Yine 2 aylık cayma süresinden sonra sistemde kalan vatandaşlara 1.000 TL’lik devlet desteği ve emeklilik sonunda emeklilik hesabında bulunan birikimini en az on yıl süreli bir yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih edenlere de birikiminin %5’i kadar ek katkı yapılacak.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Otomatik BES’ten Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  Çalışanlar Otomatik BES’e dahil edilip, birseysel emeklilik sözleşmeleri kendilerine iletildikten sonra 2 ay içinde cayma hakkını kullanarak herhangi bir kesinti yapılmadan sistemden ayrılabilir. Sistemden çıkmak için sadece bir dilekçe verilmesi yeterli oluyor.

  2 aylık cayma süresi sonunda yine sistemden çıkılabiliyor, ancak kalınan sürelere göre de birikimden kesinti yapılıyor. BES’ten 0-3 yıl arasında çıkanlar devlet katkısı alamıyor, 3-6 yıl arasında kalanlar %15, 6-10 yıl arasında kalanlar %35, 10 yılı tamamlayıp ayrılanlar %60, sistemden emekli olanlara ise devlet desteğinin %100’ü ödenecek.  tıkla sorunu sor

  Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ebru dedi ki:

   10. ay bes ödemesini yaptım ayrılmak istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru hanım merhaba,

    Ödeme yaptığınız bireysel emeklilik kurumunun müşteri hizmetlerini arayıp kayıt oluşturun. Size ayrılma formu gönderecekler. Onu doldurup söyleyecekleri mail adresine gönderin. Ama mutlaka yazılı başvuru yapın 20 gün içinde iadeniz gerçekleşir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.