Emeklilik

Zorunlu BES’ten Nasıl Çıkılır, Otomatik Katılım İptali

Zorunlu BES’ten çıkış için bireysel emeklilik şirketi ile iletişime geçilmesi ve iptal talebinin oluşturulması gereklidir. Zorunlu BES’ten çıkış için sadece telefon ile bireysel emeklilik şirketini aramak iptalin gerçekleşmesi için yeterlidir.

Minimum 5 personelin bulunduğu kamu ya da özel sektörde çalışıp henüz 45 yaşını doldurmamış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları otomatik olarak zorunlu BES’e katılırlar ve katkı payı ödemeleri maaşlarından kesilir.

Ancak bu durumdan memnun olmayan çalışanlar cayma haklarını kullanabilirler. Otomatik katılım iptali yapıldıktan sonra istenilen herhangi bir zaman diliminde o zamana kadar ödemesi yapılan katkı payı sadece gelir vergisi kesintisi yapılmış hali ile geri alınabilir. Kesintisiz hali ile katkı payı ödemesini geri almak isteyenlerin ise sistemden çıkmak için 2 ay süreleri vardır.

Zorunlu BES’ten Çıkış Süreci Nasıl İşler?

Zorunlu BES iptali için çalışanın sistemden ayrılmaya ilişkin hükümler kapsamında başvuru yapması gereklidir. Emeklilik süresini doldurmadan önce sistemden ayrılabilmesi mümkündür. Otomatik BES’ten cayma hakkı, sisteme katılımının sağlandığının bildirilmesinden sonraki 2 ay içerisinde vardır.

Bu süre içerisinde çalışanın başvuru yapması için yapması gerekenler ise şöyledir:

 • BES’e otomatik katılımı gerçekleşen çalışana maaşından kesinti yapıldıktan sonra bu kesintinin bireysel emeklilik şirketine geçmesi ile beraber posta, SMS, faks, e-mail ya da herhangi bir iletişim yolu ile bildirim gider. Çalışana bu bildirimden sonra cayma hakkı doğar.
 • Cayma hakkının verildiği 2 ay içerisinde çalışanın BES’in yapıldığı sigorta şirketine başvuruda bulunması gereklidir. Cayma talebini online olarak form doldurarak veya dilekçe yazarak şirkete iletebilir.
 • Çalışanın cayma talebi şirkete ulaştıktan sonra bireysel emeklilik şirketi 10 iş günü içerisinde o zamana kadar yapılmış olan kesintileri başvuru sahibine iade eder. Başvuru esnasında belirtilmiş olan hesaba öncesinde yapılmış olan kesintiler yatırılır. Tutarın yatırılması eğer geciktirilir ise, çalışanın faizi ile beraber bu tutarı talep etme hakkı vardır.

Zorunlu BES’ten Çıkış İçin Cayma Hakkı Süresini Aşanlar İptal İşlemini Nasıl Yapar?

Cayma hakkı süresini aştıktan sonra otomatik BES’ten çıkmak isteyenlerin izlemeleri gereken adımlar aşağıda anlatılmıştır:

 • Bireysel emeklilik şirketi ile telefon, e-mail, faks ya da posta yolu ile iletişime geçerek sistemden çıkış yapmak istendiği bildirilmelidir.
 • Çalışanın iptal talebinin bireysel emeklilik şirketine ulaşması ile beraber çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formu ve hesap özeti gönderilir. Evrakların gönderimi, ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra ortalama 5 iş günü içerisindedir.
 • Çalışanın kendisine gönderilen formları doldurup imzalayarak tekrar bireysel emeklilik şirketine geri göndermesi gereklidir. Faks ya da posta yöntemi ile gönderim sağlayabilir.
 • Cayma talebinin şirkete ulaşması ile beraber çalışanın sistemde olduğu süre içerisinde biriken parası ve hak ettiği devlet katkısı tutarı hesabına aktarılır. Aktarım ortalama 20 iş günü içerisinde gerçekleştirilir.

Garanti BBVA Zorunlu BES’ten Çıkış İşlemi Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA otomatik katılım sisteminin iptali için talepte bulunanlar, sistemden çıkmak istedikleri zamana kadar ödedikleri katkı payının tamamını alabilirler.

BES’ten çıkmak için uygulanabilecek yöntemler ise aşağıdadır:

 • Garanti BBVA mobil uygulaması üzerinden Bireysel Emeklilik Sistemi menüsüne giriş yapılarak hem dahil olunan BES ile ilgili detaylar görülebilir hem de sistemden çıkış talebi oluşturulabilir. Sözleşmeden ayrılma seçeneği ile iptal işlemi başlatılabilir.
 • 444 0 336 numaralı Garanti BBVA Emeklilik Çağrı Merkezi arandığında BES ile ilgili iptal dahil bütün işlemler yapılabilir.

Avivasa Zorunlu BES İptal İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Avivasa otomatik katılım iptali çağrı merkezi üzerinden yapılabilir. Bunun için 444 11 11 numaralı Avivasa Emeklilik Çağrı Merkezi’nin aranması gereklidir. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra BES iptali yapmak istendiği söylenmeli ve ardından kimlik doğrulaması için görevlinin sorduğu sorulara cevap verilmelidir.

BES iptali için görevliye onay verildikten sonra talep oluşturulur ve o zamana kadar ödenmiş olan katkı payı da çalışanın hesabına en kısa süre içerisinde aktarılır.

Yapı Kredi Bankası Zorunlu BES İptal Talebi Nasıl Oluşturulur?

Yapı Kredi otomatik katılım iptali için 0850 222 0 448 aranmalıdır. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra BES sisteminden ayrılmak istendiğine yönelik talep oluşturulmalıdır. Temsilcinin işlemi tamamlayabilmek için ihtiyaç duyduğu bilgiler doğru şekilde verilmelidir.

Ziraat Bankası Otomatik Katılım İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası BES iptali için dijital bankacılık yöntemleri kullanılabileceği gibi çağrı merkezi de aranabilir. Zorunlu BES’ten çıkış için yollar şunlardır:

 • Ziraat Bankası’nın web sitesi üzerinden internet bankacılığına ya da mobil uygulaması ile mobil bankacılığa giriş yapılarak zorunlu BES iptal edilebilir. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra BES menüsüne gidilmesi ve yönlendirmelerin takip edilmesi yeterlidir.
 • 0850 222 97 00 numaralı Ziraat Bankası Emeklilik Çağrı Merkezi aranmalıdır. Müşteri temsilcisi ile görüşme sağlandığında zorunlu BES’ten çıkmak istendiği söylenmeli ve müşteri temsilcisinin talep ettiği bilgiler eksiksiz şekilde verilmelidir.

Allianz Otomatik Katılım Sisteminden Çıkış Nasıl Yapılmalıdır?

Allianz BES iptali için uygulanabilecek yöntemler aşağıda belirtilmiştir:

 • Allianz’ın hazırladığı BES İptal Ayrılma Formu edinilmeli ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Bu form doldurulduktan sonra Allianz’a dijital iletişim yollarından iletilebileceği gibi şubeleri üzerinden de gönderilebilir.
 • 0850 399 99 99 numaralı Allianz Sigorta Çağrı Merkezi üzerinden zorunlu BES iptal talebi oluşturulabilir.

Vakıf Emeklilik BES İptal Hizmeti Nasıl Alınır?

Vakıf Emeklilik otomatik katılım iptali için oluşturulan talepler ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Zorunlu BES iptal talebi oluşturma yolları ise aşağıda açıklanmıştır:

 • SMS ile BES iptal talebi iletilebilir. Bunun için telefonun mesaj kısmına VEML yazıp boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numarasının yazılması ve tekrar boşluk bırakıldıktan sonra CAYMA yazılması gereklidir. Ardından tekrar boşluk bırakarak doğum tarihi yazılmalı ve mesaj 4933’e gönderilmelidir.
 • 0850 222 9 237 numaralı Vakıf Emeklilik Müşteri Hizmetleri aracılığı ile BES iptal talebi oluşturulabilir. Bunun için numara arandıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanılması gereklidir.
 • 0549 802 47 75 numarasına Whatsapp üzerinden mesaj göndererek zorunlu BES ile ilgili bilgi almak ve iptal talebi oluşturmak mümkündür.

Halkbank Otomatik Katılım İptal İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Halkbank BES iptali telefon ile sadece birkaç dakika içerisinde yapılabilir. 0850 222 0 400 numaralı çağrı merkezi arandıktan sonra sesli yanıt sistemi ile BES menüsüne ulaşılmalı ve zorunlu BES’ten çıkış talebi iletilmelidir.

Anadolu Hayat Zorunlu BES Sisteminden Nasıl Çıkılır?

Anadolu Hayat otomatik katılım iptali için 0850 724 55 00 aranmalıdır. Anadolu Hayat Emeklilik Çağrı Merkezi müşteri temsilcisi ile görüşme sağlandığında zorunlu BES’ten çıkış yapmak istendiği söylenmelidir. Görevli bazı kimlik bilgileri ile kimlik doğrulaması yaptıktan sonra ayrılma talebini sisteme işler.

Türkiye Ekonomi Bankası Otomatik BES’ten Çıkış Nasıl Yapılır?

TEB zorunlu BES iptali, cayma talebi sonrasındaki 10 iş günü içerisinde gerçekleşir ve katkı payı ödemeleri iade edilir. İptal talebinin oluşturulabilmesi için ise; 444 43 23 ya da 0850 200 0 666 numaralarının aranması gereklidir.

Çalışanların Akbank Zorunlu BES İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

Akbank otomatik katılım iptali için talep oluşturulduğunda bu talep maksimum 14 iş günü içerisinde sonuçlanır. Talep sonuçlandıktan sonra çalışanın katkı payı ödemeleri otomatik olarak hesabına yatırılır.

Akbank zorunlu BES iptali için sunulan yollar aşağıda verilmiştir:

 • 444 25 25 numaralı müşteri hizmetlerini arayıp müşteri temsilcisine zorunlu BES iptali yapmak istendiği söylenmelidir.
 • Kimlik belgesi ile beraber herhangi bir Akbank şubesine gidilmelidir. Şubedeki görevliye otomatik katılım sisteminden çıkmak istendiği söylenmelidir. Şubedeki görevli çalışandan bireysel emeklilik sistemi iptal dilekçesi doldurmasını ister. Bunun üzerine görevli tarafından BES iptal talebi oluşturulur.
 • Akbank internet bankacılığı üzerinden BES sisteminden ayrılma talebinde bulunulabilir.

Zorunlu BES’ten İstenilen Zaman Çıkmak Mümkün müdür?

Otomatik katılımdan istenen zaman çıkılması mümkündür. Cayma süresi ilk 2 ay olsa da belirli şartlar kapsamında çalışanın emeklilik hakkı elde etmeden istediği zaman diliminde zorunlu BES’ten çıkmak için talepte bulunma hakkı vardır.

Zorunlu BES İçin Temel Sözleşme Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Otomatik katılım sisteminin temel sözleşme bilgileri ile zorunlu BES’ten çıkış yapmak isteyen çalışan, ihtiyaç duyacağı bilgileri e-devlet sistemi üzerinden edinebilir. Temel sözleşme bilgilerine ek olarak hak edilen devlet katkısı tutarı, devlet katkısı limiti gibi bilgiler de bu sayfada yer alır. E-devlet sisteminden BES sorgulaması yapılması için takip edilecek adımlar şu şekildedir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada bulunan Giriş Yap butonuna tıkladıktan sonra e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ya da T.C. kimlik kartı ile kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapmayı tercih edenlerin öncesinde PTT şubelerinden şifre almaları gereklidir.
 • Ana sayfadaki e-hizmetler menüsü açılmalı ve kurumlar içerisinden Emeklilik Gözetim Merkezi bulunmalıdır.
 • İlgili kurum ile yapılabilecek işlemler içerisinden Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama başlığına tıklanmalıdır. Açılan sayfada çıkış yapmak istenen zorunlu BES kapsamında hak edilen devlet katkısı tutarının detayları görülebilir.

Zorunlu BES’ten Çıkış Yapanlar Devlet Katkısından Yararlanabilir Mi?

Zorunlu BES’ten ayrılanların devlet katkısı alma durumları, 3 sene dolmadan ayrılmak istemeleri halinde yoktur. Sistemde bulunulan yıllara göre devlet katkısı hak ediş oranları ise aşağıda verilmiştir:

 • Sistemde en az 3 sene kalanlara %15 oranında devlet katkısı verilir.
 • BES’te minimum 6 yıl kalanların hak ettikleri devlet katkısı oranı %35’tir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 sene kalındığında alınacak devlet katkısı oranı %60’tır.
 • Zorunlu BES’ten emekli olan, sistemdeyken vefat eden veya maluliyet durumu oluşan çalışanlar %100 oranında devlet katkısı hak eder.

Zorunlu BES’ten Çıkış Yapanların İade Edilen Paraları Kesintiye Uğrar Mı?

BES iptali sonrası kesinti; stopaj kesintisidir. Sistemden ayrılanların ayrılma şekillerine göre değişen oranlar ile yapılan kesintiler aşağıdaki gibidir:

 • Emeklilik hakkı elde ettiği için sistemden ayrılmak isteyenlerin biriken paralarından %5 oranında kesinti yapılır.
 • Vefat, maluliyet veya tasfiye gibi sebeplerden dolayı BES’ten ayrılmak isteyenlerin paralarından %5 kesinti yapılır.
 • 10 sene sistemde kaldıktan sonra emeklilik hakkı elde etmeden sistemden ayrılmayı tercih edenlerin paraları %10 oranında kesintiye uğrar.
 • BES’te 10 seneden daha az süre ile kalan ve sistemden ayrılmak isteyen çalışanların birikmiş paralarının %15’i kesilir.

Zorunlu BES’ten Çıkış Yapmak Yerine Ara Verme Hakkı Var Mıdır?

BES için katkı payı ödemeye ara vermek mümkündür. Çalışanlar azami 3 ay ara verme hakkına sahiptir. Ara verdikleri sürenin bitiminde ya da bitiminden önce, bu sürenin uzatılması için tekrar ara verme talebinde bulunabilirler. Bu sayede zorunlu BES’ten çıkış yapmalarına gerek kalmadan mevcut ekonomik durumlarını düzeltene kadar katkı payı ödemesine ara vermiş olurlar.

BES İptali İçin Bankaların ve Firmaların Telefon Numaraları

İptal etmek istediğiniz BES firmalarının telefon numaraları aşağıda detaylı şekilde yer almaktadır.

Kurum Adıİptal Telefon Numarası
Allianz BES İptali0850 399 99 99
AvivaSA BES İptali444 11 11
Groupama BES İptali0 212 367 67 67
NN Hayat BES İptali0850 210 66 94
Akbank BES İptali444 25 25
Odeabank BES İptali444 8 444
ING Bank BES İptali444 1 666
ZiraatBankası BES İptali0850 222 97 00
Garanti Bankası BES İptali444 0 336
Yapı Kredi BES İptali0850 222 0 444
Denizbank BES İptali0850 222 0 800
TEB BES İptali0850 200 0 666
Halkbank BES İptali0850 222 0 400
Vakıfbank BES İptali444 92 37
Türkiye Finans Katılım Bankası BES İptali0850 222 22 44
QNB Finanasbank BES İptali0850 222 0 900
İş Bankası BES İptali0850 724 55 00
HSBC BES İptali0850 211 0 111
Shares:

29 Yorumlar

 • ismail
  07.08.2022

  Bes iptalini yapılmasını istiyorum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.08.2022

   Merhaba,

   Hangi bes kurumundan yaptıysanız oraya başvurmalısınız.

 • Görkem
  14.05.2022

  Merhaba. 2019da zorunlu besden 6 aylık kesinti vardı tekrar 2022de tekrar kesinti yapmaya başladı 2022nin’kini iptal ettirdim 5 aylık ama 2019da’kini iptal ettiremiyorum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.05.2022

   Merhaba,

   Hangi sigorta şirketi ila yapıldıysa oradan iptal ettirebilirsiniz. Zaman aşımı gibi bir durumu yok.

 • Bir hiç
  17.04.2022

  BES e Girerken fikrimi bile sormayan zihniyet şimdi BES ten çıkmak istiyorum deyince belge doldurmamı istiyor belgeyi faxlamamı istiyor yani yokuşa sürüp duruyor. Tarih bunları da yazsın. Garibanın üç kuruşluk aldığı maaşa dahi göz dikip devlet katkısı aldatmacasıyla üçkuruşluk katkı payıyla milleti kandırıyorlar. Neden millete altın hesabı açmadınız isteyene işi bilene yaptınız bilmeyeni de siz yaptınız! Haram olsun! Yazıklar olsun!

  Cevapla
 • Turgay
  05.04.2022

  Çıkış formunu onaylıyorum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   06.04.2022

   Merhaba,

   Hangi bes ise o kurumla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 • NUR MUSTAFA
  19.02.2022

  ALBARAKA BANKASI Hesabımdan para çekti ve bes bireysel emeklilik sözleşmesi için kesilmiş nasil paramı iade albilorm ve bu sözleşmeyi iptal ederim

  Cevapla
 • Mehmet
  07.01.2022

  hcsb bankasi bes iptal etmek istiyorum bir türlü iptal etmiyorlar neden ama

  Cevapla
 • Bahar
  12.11.2021

  Merhaba. Otomatik katılım sisteminde iptal ettirmek istiyorum aradan 3 ay geçti iptal ettiremedim. Nasıl iptal ettireceğim ? Garanti bankayı arayıp iptal edebilir miyim ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   13.11.2021

   Merhaba,

   Garanti emekliliği arayarak iptal ettirebilirsiniz.

 • Sumeyye
  12.09.2020

  Bes iptali yaptırmak istiyorum aylardır bir yetkiliye bağlanamıyorum. Mesaj gönderiyorsunuz mail gelecek 2 gün içinde diye 2 aydrı mail gönderemediz. Artık biri yardımcı olabilir mi bana ayrılmak istiyorummmm

  Cevapla
 • Metin kaya
  26.10.2019

  Bes iptali banka subesinden yapilabilirmi

  Cevapla
  • Yonetici
   26.10.2019

   Merhaba,

   BES iptali için telefon ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bankalar, şubelerde BES hizmeti vermiyor.

  • Bahar
   12.11.2021

   Merhaba. Otomatik katılım sisteminde iptal ettirmek istiyorum aradan 3 ay geçti iptal ettiremedim. Nasıl iptal ettireceğim ? Garanti bankayı arayıp iptal edebilir miyim ?

 • süleyman
  19.08.2019

  Daha önce bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak giriş yapıldım 3 ay sonunda paramı aldım.
  Şimdi o iş yerinden ayrıldım başka iş yerinde de otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine kayıt olacaktır muhtemelen 2 defada 2 ay bekleme zorunluluğum varmıdır.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.08.2019

   Merhaba,

   2 ay bekleme zorunluluğu yok. ilk kesintiden hemen sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Gülsün Kantaroğlu
  05.08.2019

  Merhaba besten ayrılma talep formumun fotoğrafını çekip mail olarak atsam olurmu

  Cevapla
 • Habi
  10.07.2019

  36 ay bes yatırdım iptal etmek istiyorum herhangi bir kesinti olurmu ne kadar katkı payı alırım

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.07.2019

   Merhaba,

   Sadece üzerine eklenen fondan % 15 kesinti olur. anaparadan kesinti olmaz. Devlet katkısının % 15 ini alabileceksiniz.

 • Esra
  25.06.2019

  2017 yılında allianz in bes ine kaydoldum.21.bin yatırdım.duzenli ödeme yapamadım.3 kez 400 tl,2 kez de 150 tl yatırdım.simdi besi iptal etmek zorundayım.hesapta devlet katkısıyla 34.bin katkısız 27 bin görünüyo sizce bana ödenecek tutar yatırdığım 21.bin mi olur yoksa 27 bin mi? Bide kağıt kürek parası kesiyorlarmış sanırım.

  Cevapla
 • Songül ünsal
  28.01.2019

  Ziraat bankasindan yetim maasini aliyorum ziraat bankasindan kiredi cektimde bireysel emekliliğe kayitimi yaptilar 33 ay kesildi aralik 2018de bireysel emeklilikten ciktim bana konusulan para odenmedi kendi maasimdan kesilen parayi bile iade etmediler pes ettim tarihte insanlari kandiriyorlar devlet katkisi ne yok

  Cevapla
 • Oğuz
  21.11.2018

  Yeni memurum BES ten ayrılmak istiyorum. Maaşımı veren bankaya mı başvurmalıyım?

  Cevapla
 • serkan yücel
  06.11.2018

  bireysel emeklilik iptali

  Cevapla
 • Ergun aslan
  22.09.2018

  5,5yıl 24bin tl yatırdım şimdi ayrılıyom devlt katkısıhla birlikte 27 bin veriyorlar avivesa tuzaktan başkabirşey degil ben bunu dolar veya altın olarak biriktirseydim 3 katı belki 4 olurdu hiç kimseye tavsiye etmem arkadaşlar damdan düşenim

  Cevapla
 • ayhan apaydın
  03.09.2018

  selamlar
  yaş itibariyle gecen ay 8 kısı ye bordro uzerınden kesıntı yaptık. 2 iş gunu sonunda da swozlesmelerı(bes) ıptal ettık.ama bu ay yıne bordroda bes kesıntılerı gorunmekte. acaba bızım bu 2 gun ıcınde cıkısımız da usulsuzluk varmı yoksa 2. donemı yatırmak zorundamıyız.
  saygılarımla.

  Cevapla
 • Hamit
  17.06.2018

  26 aydır kayıtlıyim devlet katkısı ile birlikte 2.900 tl olmuş
  devlet katkısı toplamı 600 tl
  giriş aidatı 580 tl
  şu durumda çıkmak istersem bana ne kadar ücret ödenir

  Cevapla
 • ebru
  16.11.2017

  10. ay bes ödemesini yaptım ayrılmak istiyorum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.11.2017

   Ebru hanım merhaba,

   Ödeme yaptığınız bireysel emeklilik kurumunun müşteri hizmetlerini arayıp kayıt oluşturun. Size ayrılma formu gönderecekler. Onu doldurup söyleyecekleri mail adresine gönderin. Ama mutlaka yazılı başvuru yapın 20 gün içinde iadeniz gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir