Emeklilik

2020 Zorunlu BES’ten Nasıl Çıkılır, Otomatik Katılım İptali

2020 yılında zorunlu otomatik BES’ten çıkmak isteyenler; iptal dilekçeleri ile beraber ilgili bankaya ve işverenlerine taleplerini ileterek sistemden çıkabilmektedirler. Otomatik olarak BES sistemine dahil edildikleri kendilerine bildirildikten ve maaşlarından ilk ödeme kesildikten sonraki iki ay içerisinde sistemden herhangi bir kesinti olmadan çıkabilmektedirler.


Otomatik Katılım Nedir, Nasıl Uygulanır?

Bireysel emeklilik sisteminin bir parçası olan otomatik katılım, 45 yaş altında özel sektörde ya da kamuda çalışan veya çalışmaya başlamış kişilerin doğrudan sisteme dahil olmasını ifade etmektedir. Bireysel emeklilik sistemi, temelde iki şekilde çalışmaktadır. Bunlardan ilki gönüllü olarak sisteme girmek, diğeri ise çalışanlara uygulanan zorunlu katılım. Gönüllü katılım için herhangi bir bireysel emeklilik sistemi sunucusu ile çalışmak yeterliyken, zorunlu katılımlarda işverenin anlaşma sağladığı sigorta firmaları üzerinden işlem yapılmaktadır. Bu durumda çalışanın aylığı üzerinden de asgari tutar üzerinden kesinti yapılmaktadır.

Sisteme gönüllü katılımlarda tamamen katılımcının belirlediği tutarları ödemek mümkünken, zorunlu olarak sisteme giriş yapılması halinde en alt tutar üzerinden kesinti yapılmaktadır. Nihayetinde sistemde biriken prim tutarları her ne kadar daha sonra kullanılacak olsa da çalışanlar istekleri doğrultusunda sistemden çıkış yapmak ve yapılan kesintilerin de alınmasını talep etmektedirler. Her ne kadar sisteme ilk kez giriş yapmış çalışanlara devlet teşvikleri ile birlikte avantajlı imkânlar sunuluyor olsa da sistemden çıkış yapılması da isteğe bağlı olarak mümkün olmaktadır.

Zorunlu Otomatik BES’e Kimler Dahil Olur?

2017 yılı sonrasında BES’e katılım gönüllülük esasına dayanmamaktadır. Katılımı zorunlu olanlar ise aşağıdaki gibidir:

 • 45 yaşını doldurmamış olanlar katılabilmektedirler.
 • En az 5 bireyin istihdam edildiği bir şirkette SGK kapsamında çalışıyor olunması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır.

Zorunlu Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır?

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenlerin öncelikle bir iptal dilekçesi yazmaları gerekmektedir. Ancak bu süreçte sağlanması gereken şartlar da bulunmaktadır. Şartlar ise şöyledir:

 • Otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil olanlar 2 ay içerisinde sistemden çıkış yapabilmektedirler. Ancak 2 ay içerisinde sistemden çıkmamaları durumunda; üç seneyi doldurmadan sistemden çıkabilmeleri mümkün olmamaktadır.
 • İptal dilekçesi ile hem işverene hem de bankaya iptal başvurusu yapılmalıdır.
 • İlk 2 ay içerisinde sistemden çıkılır ise; herhangi bir kesinti yapılmadan kesilen primler geri ödenmektedir.
 • Otomatik BES iptal edilir ise; devlet katkı payı alınamamaktadır.

Garanti BBVA Zorunlu Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır?

Garanti BBVA zorunlu otomatik BES’e katılmış olanlar; ilk ödeme yapmaya başladıkları aydan itibaren iki ay içerisinde sistemden ayrılır iseler, bu süreçte ödedikleri katkı payının tamamını alarak sistemden çıkabilmeleri mümkün olmaktadır. İlk 2 aylık döneme, başlangıç dönemi denmektedir ve ödenen katkı payı herhangi bir kesintiye uğramadan verilmektedir. Sadece fon işletim gideri kesilmektedir. Ancak 2 aylık süreçten sonra da istendiği zaman emeklilik planının iptal edilebilmesi mümkündür. Sistemden erken ayrılma olarak tanımlanan bu işlemi gerçekleştirenlerin getirileri üzerinden stopaj tutarı kesilmektedir.

Garanti BBVA zorunlu otomatik BES’ten ayrılmak için internet şubesi, mobil bankacılık, çağrı merkezi ve banka şubesi kullanılabilmektedir. İnternet veya mobil bankacılık üzerinden işlem yapmak isteyenler; sözleşmeden ayrılma adımını takip ederek BES’ten çıkış yapabilmektedirler. Ayrıca 444 0 336 numaralı Garanti BBVA Emeklilik Çağrı Merkezi’ni arayarak da sesli yanıt sistemine BES’ten ayrılma taleplerini iletebilmektedirler. Kimlik belgeleri ile beraber Garanti BBVA şubesine giderek de sistemden çıkmak istediklerini söyleyebilmektedirler.

Vakıfbank Zorunlu Otomatik BES’ten Nasıl Ayrılınır?

Vakıfbank otomatik katılım sözleşmesi olanların emekli olabilmeleri için sistemde 10 yıl kalmaları ve 56 yaşlarını doldurmuş olmaları gerekmektedir. BES’ten erken ayrılmak isteyenler ise; üç seneyi doldurmaları durumunda devlet teşviğini hak etmektedirler. Üçüncü yılın sonunda %15, altıncı yılın sonunda %35 ve onuncu yılın sonunda %60 oranda teşvik alabilmektedirler. Devlet teşviği ile beraber ödedikleri katılım payını geri alarak sistemden ayrılabilmektedirler.

Otomatik katılım sisteminden ilk 2 ay içerisinde cayma hakkı bulunmaktadır. Herhangi bir kesinti yapılmadan bu iki ay içerisinde ödenmiş olan katkı payının iadesi yapılmaktadır. 2 aylık süreçten sonra çıkıldığında ise; stopaj kesintisi ile beraber ödenen katkı payının alınabilmesi mümkün olmaktadır. 0212 401 32 40 numaralı Vakıf Emeklilik Çağrı Merkezi aranarak sistemden çıkmak istendiği bildirilebilmektedir.

Ziraat Bankası Otomatik Katılım Sisteminden Ayrılma Yöntemleri Nelerdir?

Ziraat Bankası otomatik BES’ten çıkmak isteyenlerin uygulayabilecekleri yöntemler şu şekildedir:

 • https://www.ziraatemeklilik.com.tr adresine giriş yaptıktan sonra bireysel internet şubesi girişi yapılmalıdır. T.C. kimlik numarası ve kayıtlı cep telefonu numarası girilerek sisteme giriş yapılabilmektedir. Ardından ana sayfanın sol kısmında yer alan menü içerisinden değişiklik ve talepler butonuna tıklanmalıdır. Sonrasında ayrılma butonuna tıklanmalıdır. Tamam butonuna tıkladıktan sonra ayrılma talep formunu e-posta adresine gönderebilmek mümkündür. Form doldurulduktan sonra bankaya iletilmelidir.
 • Android veya IOS işletim sistemli cihazlara sahip olan kişiler; Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulamasını indirmelilerdir. Mobil şubeye giriş yaptıktan sonra ekranın sol üst köşesindeki üç çizgiye tıklayarak menü açılmalıdır. Açılan menüden ayrılma talebi butonuna tıklanmalıdır. Ayrılma talep formunun hangi e-posta adresine gönderilmesinin istendiği sorulmaktadır. Ardından e-posta adresine ayrılma talep formu gönderilmektedir ve ayrılma talebi de alınmaktadır.
 • 0850 222 97 00 numaralı müşteri iletişim merkezi aranarak zorunlu otomatik BES’ten ayrılmak istendiği bildirilebilmektedir.

Akbank BES Otomatik Katılım Uygulamasından Nasıl Çıkılır?

Akbank zorunlu otomatik BES’ten çıkmak isteyenler; emeklilik planına dahil olduktan sonraki 2 ay içerisinde cayma haklarını kullanarak sistemden çıkabilmektedirler. Ancak 2 ayın sonunda katılımcının emeklilik hakkı elde etmiş olması, maluliyetinin olması, vefat etmesi dışında sistemden erken ayrılabilmesi mümkün olmamaktadır. Otomatik katılım sisteminde olan kişinin vefat etmesi durumunda; o zamana kadarki birikimi, kanuni varislerine aktarılmaktadır.

İş Bankası Otomatik Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Çıkılır?

İş Bankası zorunlu otomatik BES’ten cayma hakkı bulunmaktadır. Emeklilik sistemine dahil olduktan sonraki 2 ay içerisinde iptal talebi iletilebilmektedir. 0850 724 0 724 numaralı müşteri iletişim merkezinden veya banka şubesine giderek sistemden ayrılma talebi bildirilebilmektedir.

Yapı Kredi Bankası BES Otomatik Katılım Sisteminden Nasıl Çıkılır?

Yapı Kredi Bankası zorunlu otomatik BES’ten çıkmak isteyenler; sisteme dahil oldukları ilk 2 ay içerisinde sistemden çıkabilmektedirler. Bu durumda; maaşlarından kesilen tutarlar ve bunların yatırım gelirleri iade edilmektedir. Daha sonraki zamanlarda sistemden çıkmak isteyenlerin ise; belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. 0850 222 0 44 numaralı telefon aranarak zorunlu otomatik BES iptali yapılabilmektedir.

Türkiye Ekonomi Bankası Otomatik BES’ten Çıkış Nasıldır?

TEB’in BES otomatik katılım sisteminden çıkış yapabilmek mümkündür. Bunun için emeklilik planına dahil olmalarının kendilerine bildirilmesi ile beraber 2 aylık bir süreleri vardır. Cayma taleplerini iletmeleri ile beraber 10 iş günü içerisinde o zamana kadar ödedikleri katkı payları ve eğer varsa yatırım gelirleri iade edilmektedir. Ayrıca iadesi gerçekleşecek olan katkı paylarının değer kaybetmemesi için yapılacak fon yönetiminden de bireysel emeklilik şirketi sorumlu olmaktadır. 444 43 23’ü veya 0850 200 0 666’yı arayarak zorunlu otomatik BES ile ilgili detaylı bilgi alabilmek ve sistemden çıkabilmek mümkün olmaktadır.

Kuveyt Türk Otomatik Katılım Sistemine Devam Etmek İstemeyenler Ne Yapabilir?

Kuveyt Türk zorunlu otomatik BES’ten çıkabilmek için iki ay içerisinde sözleşmeden cayabilmek mümkündür. Sistemden çıkmak isteyenlerin elde edebilecekleri yatırım getirisi üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Ödenen katılım payları ise iade edilmektedir. Sistemden çıkmak için 444 0 123 numaralı müşteri iletişim merkezi aranabilmektedir.

Zorunlu Otomatik BES’ten Çıkmak İçin Aranabilecek Numaralar Nelerdir?

BES iptali için iptal telefon numaraları şunlardır:

 • Allianz BES iptali için 0850 399 99 99
 • AvivaSA BES iptali için 444 11 11
 • Groupama BES iptali için 0212 367 67 67
 • NN Hayat BES iptali için 0850 210 66 94
 • Odeabank BES iptali için 444 8 444
 • ING Bank BES iptali için 444 1 666
 • Denizbank BES iptali için 0850 222 0 800
 • Halkbank BES iptali için 0850 222 0 400
 • QNB Finansbank BES iptali için 0850 222 0 900
 • Türkiye Finans Katılım Bankası BES iptali için 0850 222 22 44
 • HSBC BES iptali için 0850 211 0 111

Zorunlu Otomatik BES Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olup olunmadığını sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Ardından e-hizmetler listesinden Emeklilik Gözetim Merkezi bulunmalıdır. Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama seçilmelidir. Açılan sayfadan Otomatik Katılım Sistemi seçilmelidir. Otomatik katılım sistemi ile ilgili detaylar görülebilmektedir. Zorunlu otomatik BES’ten çıkmak isteyenler, sistemine dahil oldukları bankayı sayfadan görüntüleyerek iletişime geçebilmektedirler.

Otomatik Katılım Sisteminden Nasıl Çıkılır?

Eğer çalışan otomatik katılım iptali yaptırmak istiyorsa bu durumda belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Buna göre çalışanın ücretinden kesilmek kaydıyla, yapılmış olan ilk katkı payı ödemesinin emeklilik şirketine ulaşması ve sistemine yansımasını takip edecek iş günü otomatik katılım ile birlikte sisteme dahil edildiğinin kendisine haber verilmesi gerekmektedir. Haber verildikten yani kişiye sisteme dahil edildiği haberinin ulaşmasının ardından çalışan talebi doğrultusunda iki ay içerisinde sözleşmeden cayma hakkını kullanabilmektedir. Bu süre içinde ödenmiş olan prim tutarları ve varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri de çalışana iade edilmektedir. Eğer cayma süresinin sonunda sistem çıkış yapılmak isteniyorsa, bu durumda belirli kesintiler ile sistemden çıkış hakkı tanınacaktır.

Otomatik katılımdan çıkış yapılması için cayma hakkı süresine dikkat edilmesi gerekiyor. Sisteme katılım 45 yaşın altında olan tüm 4C ve 4A kapsamında olanları kapsadığı için herkesi ilgilendirmekte olan bir durum olarak öne çıkıyor. Bu bakımdan sistemde kalmak istemeyenler ilgili süreler içerisinde çıktıklarında herhangi bir kayıp yaşamamaktadırlar.

Cayma Süresinin Sonunda Sistemden Çıkış Yapmak

Otomatik katılım süresi kapsamında sistemde çıkış yapılmadıysa, daha sonraki süreler için de sistemden çıkış yapmak mümkün. Ancak bu durumdaki çıkışlarda belirli kesintiler uygulanıyor. Eğer cayma süresi geçmişse ve kişi 10 yılını doldurmadan sistemden çıkış yapmak isterse, bu durumda yatırılmış olan prim tutarları ile birikimlerinin tamamı baz alınarak ilgili vergi kanunlarına göre toplam tutar üzerinden yüzde 15 oranında kesinti yapılmaktadır. Eğer katılımcı 10 yıllık prim ödemesi yaparsa fakat yaş şartını tamamlamadan sistemden çıkış yapmak isterse, bu durumda da birikimleri üzerinden yüzde 10 kesinti yapılmaktadır. Kişinin vefat etmesi halinde ise yakınlarına yüzde 5’lik kesinti ile prim ödemeleri yapılıyor.

Bu kesintilerin yanında sistemden çıkış yapılması halinde devlet tarafından verilen teşviklerden de bir daha sisteme giriş yapılsa bile yararlanmak mümkün olmuyor. Vergi avantajı olarak bilinen bu durumda sürelerine göre farklılık göstermekle birlikte en üst seviyeden emekli olurken vergi indirimi altında yüzde 25’lik tutarın devlet tarafından ödenmesini sağlıyor. Ancak sistemden çıkış halinde vergi indirimi bir daha geçerlilik taşımıyor.

BES İptali İçin Bankaların ve Firmaların Telefon Numaraları

İptal etmek istediğiniz BES firmalarının telefon numaraları aşağıda detaylı şekilde yer almaktadır.

Kurum Adı İptal Telefon Numarası
Allianz BES İptali 0850 399 99 99
AvivaSA BES İptali 444 11 11
Groupama BES İptali 0 212 367 67 67
NN Hayat BES İptali 0850 210 66 94
Akbank BES İptali 444 25 25
Odeabank BES İptali 444 8 444
ING Bank BES İptali 444 1 666
ZiraatBankası BES İptali 0850 222 97 00
Garanti Bankası BES İptali 444 0 336
Yapı Kredi BES İptali 0850 222 0 444
Denizbank BES İptali 0850 222 0 800
TEB BES İptali 0850 200 0 666
Halkbank BES İptali 0850 222 0 400
Vakıfbank BES İptali 444 92 37
Türkiye Finans Katılım Bankası BES İptali 0850 222 22 44
QNB Finanasbank BES İptali 0850 222 0 900
İş Bankası BES İptali 0850 724 55 00
HSBC BES İptali 0850 211 0 111

Zorunlu BES Primleri Ne Kadar

Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

Maaşımdan Ne Kadar BES Kesintisi Yapılacak?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. Merhaba,

   BES iptali için telefon ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bankalar, şubelerde BES hizmeti vermiyor.

 1. Daha önce bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak giriş yapıldım 3 ay sonunda paramı aldım.
  Şimdi o iş yerinden ayrıldım başka iş yerinde de otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine kayıt olacaktır muhtemelen 2 defada 2 ay bekleme zorunluluğum varmıdır.

  1. Merhaba,

   2 ay bekleme zorunluluğu yok. ilk kesintiden hemen sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Sadece üzerine eklenen fondan % 15 kesinti olur. anaparadan kesinti olmaz. Devlet katkısının % 15 ini alabileceksiniz.

 2. 2017 yılında allianz in bes ine kaydoldum.21.bin yatırdım.duzenli ödeme yapamadım.3 kez 400 tl,2 kez de 150 tl yatırdım.simdi besi iptal etmek zorundayım.hesapta devlet katkısıyla 34.bin katkısız 27 bin görünüyo sizce bana ödenecek tutar yatırdığım 21.bin mi olur yoksa 27 bin mi? Bide kağıt kürek parası kesiyorlarmış sanırım.

 3. Ziraat bankasindan yetim maasini aliyorum ziraat bankasindan kiredi cektimde bireysel emekliliğe kayitimi yaptilar 33 ay kesildi aralik 2018de bireysel emeklilikten ciktim bana konusulan para odenmedi kendi maasimdan kesilen parayi bile iade etmediler pes ettim tarihte insanlari kandiriyorlar devlet katkisi ne yok

 4. 5,5yıl 24bin tl yatırdım şimdi ayrılıyom devlt katkısıhla birlikte 27 bin veriyorlar avivesa tuzaktan başkabirşey degil ben bunu dolar veya altın olarak biriktirseydim 3 katı belki 4 olurdu hiç kimseye tavsiye etmem arkadaşlar damdan düşenim

 5. selamlar
  yaş itibariyle gecen ay 8 kısı ye bordro uzerınden kesıntı yaptık. 2 iş gunu sonunda da swozlesmelerı(bes) ıptal ettık.ama bu ay yıne bordroda bes kesıntılerı gorunmekte. acaba bızım bu 2 gun ıcınde cıkısımız da usulsuzluk varmı yoksa 2. donemı yatırmak zorundamıyız.
  saygılarımla.

 6. 26 aydır kayıtlıyim devlet katkısı ile birlikte 2.900 tl olmuş
  devlet katkısı toplamı 600 tl
  giriş aidatı 580 tl
  şu durumda çıkmak istersem bana ne kadar ücret ödenir

  1. Ebru hanım merhaba,

   Ödeme yaptığınız bireysel emeklilik kurumunun müşteri hizmetlerini arayıp kayıt oluşturun. Size ayrılma formu gönderecekler. Onu doldurup söyleyecekleri mail adresine gönderin. Ama mutlaka yazılı başvuru yapın 20 gün içinde iadeniz gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu