• 2018 Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır?


  Otomatik BES’ten çıkabilmek için belirtilen cayma haklarının bilinmesi gerekmektedir.  Vatandaşların birikim yapabilmeleri ve tasarruf elde edebilmeleri için düzenlenmiş otomatik bireysel emeklilik sistemi bulunmaktadır. Bu bireysel emeklilik sisteminden çıkabilmek için öncelikle belirtilen kuruma dilekçe yazılması gerekmektedir. BES 2017 yılı itibariyle zorunlu hale getirilmiştir. Kamu çalışanları ve çalışan sayısının belirtilen miktarın üzerinde olduğu iş yerlerindeki kişilerin maaşlarından otomatik kesinti ile sisteme dahil edilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi otomatik olarak her ay maaştan birikim için kesinti yapmaktadır. Her vatandaşın kanunlar dahilinde bu sistemden kendi isteği ile çıkma hakkı vardır.


  Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

  Otomatik bireysel emeklilik, sistemi çalışan vatandaşın maaşından her ay belirli bir miktarın birikim için ayrılması olarak çalışmaktadır. Her ay %3’lük bir kesinti ile maaştan alınan miktarlar gelecekte çalışan kişi için emeklilik olarak kazanca dönüşecektir.  BES 2017 yılından itibaren otomatik ve zorunlu bir şekilde çalışanları kayıt altına almaktadır. Birikimlerin toplanmasına, tasarruf sağlanmasına ve ileride toplu para, maaş ödemeleri yapılmasına katkı sağlayan ve yardımcı olan bir sistemdir.

  Bireysel emeklilik sisteminin otomatik olması sebebiyle devletin de bu sisteme katkısı bulunmaktadır. Devletin bu sistem için ayırdığı katkı payı %25 olarak hesaplanır. Sistemde belli bir süre kalan kişiler için artı olarak 100 TL eklenmesi devletin katkılarından birisidir.

  BES, çalışanın aktif olarak devam ettiği işlerde sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı görevi ile vatandaş için ek gelir elde etme imkanı sağlayacaktır. Sistemde toplamda 10 yıl kalma koşulu bulunmaktadır. Bireysel emeklilik birikimlerini 10 yılda tamamlayan vatandaşlar emekli olma hakkına sahip olacaklardır. İsteyen vatandaş 10 yılın sonunda toplu halde birikimlerini alabilecektir. 2017 yılından önce gönüllü katılım olarak başlatılan bu sistem daha sonrasında halkın refah seviyesinin koruyabilmek amaçlı zorunlu hale getirilmiştir. Bireysel emeklilik sisteminde emekli olabilmek için 56 yaşını tamamlamak gerekecektir. Zorunlu hale gelen bireysel emeklilik sistemi için 45 yaşın altında olunması ve kamu, özel sektör çalışanları arasında olunması gerekmektedir.

  BES ile anlaşmalı kamu bankalarında emeklilik birikimleri sağlanmaktadır. Vatandaşlar için işverenler, belirlenen bankalara maaştan kesinti yaparak iletmektedirler. Her vatandaşın bireysel emeklilik sisteminden çıkma hakkı bulunmaktadır. Anlaşmalı bankalara verilecek olan bir iptal dilekçesi ile çıkış işlemleri başlatılır. Ziraat BES’ ten nasıl çıkılır veya başka bir bankaya kayıtlı olan BES’ ten nasıl çıkılır soruları kamu çalışanları tarafından merak edilen sorulardandır. Ziraat Bankası’nın sağlayacağı iptal başvuru formu doldurularak BES iptali sağlanmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Otomatik Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkabilme Şartları Nelerdir?

  Tüketicilerin birikim yapabilmeleri ve bu birikimler sayesinde gelecek zamanlarda tasarruf etmelerini sağlayan BES, devlet teşviki ile zorunlu hale getirilmiştir. Çalışan vatandaşların bireysel emeklilik imkanlarına sahip olması sağlanmıştır. Devlet teşvikli bu sistemde katılım yapılması halinde çok fazla kolaylıklar sağlanmaktadır. Şahsi olarak bankalara bireysel emeklilik başvurularında BES kadar imkan verilmemektedir. Bu fırsattan yararlanan vatandaşlar için bu sistem her ay maaşlarından bir kısmını BES’e ayırmaları şeklinde işler.

  Otomatik bireysel emeklilik sistemine dahil olan bazı vatandaşlar bu ödemeleri yapmakta zorlanabilir. Bu sebep ile sistemden çıkmak isteyebilirler. BES için belirlenen bankalara en kısa zamanda iptal dilekçesi ile başvurmaları gerekecektir. Her bankanın kendi içerisinde bu sistemden cayma hakkı için bir form bulunmaktadır. Bankadaki bu form doldurularak, dilekçe ile başvurular hazırlanır. BES’ ten çıkış nasıl yapılır, işverene iptali için yazılı bir dilekçe ile başvurma ile yapılacaktır. Çalışan vatandaşların bireysel emeklilik sistemi ödemelerini sağlayan işverenlerin bu dilekçe sayesinde iptaline yönelik başvuru yapması gerekecektir.

  Çoğu zaman BES, iş yerleri tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Kanunlara göre 2017 yılından itibaren zorunlu olan bu sistemin takibini de işverenler sağlar. Genellikle çalışan vatandaşın maaşından %3 oranında bir kesinti oluşturmaktadır. Çalışan kişilerin BES kayıtlarının iptali için işveren ile de irtibata geçmesi ve bilgi alması gerekmektedir. Bireysel emeklilik sistemi dahilinde olan çalışanlarına, işveren maaşlarından aldığı kesintileri kendisi iletmektedir. Resmi Gazete’de belirtildiğine göre Bireysel emeklilik sistemine göre çalışan kişilerin işverene dilekçe ile ayrılmak istediklerini bildirmeleri gerekmektedir. BES’ten ayrılma kararını gerek yazılı olarak, gerektiği durumlarda ise e-posta yolu ile yapmaları yeterli olmaktadır. BES’e kayıtlı olan çalışanının iptali için 10 iş günlük kadar zaman verilmektedir.

  Belirlenen bu süre içerisinde kişinin yasal haklarına bağlı olarak ödenen kesintilerin geri ödenmesine karar verilir. Bu sürede bazı gecikmeler olması halinde geçen zaman içindeki kesinti tutarları da hesaplanır ve çalışana geri ödenir.

  Zorunlu bireysel emeklilik sisteminin iptali için ve bireysel emeklilikten nasıl çıkılır sorusunun cevabı olarak, 2 aylık bir süre ile dilekçe yoluyla başvurular yapılmalıdır denilmektedir. İptal etmek için başvuran çalışanın dilekçesinin kabul edilmemesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. İşveren ve yasal haklar bu sistemden ayrılma hakkını çalışana vermiştir. Ödeme süresi için geçen zamanda işverenin on iş gününü geçirmesi halinde kişiye toplam ödeme miktarını hesaplayarak iade etmesi gerekecektir. Gönüllü BES’ten nasıl çıkılır diye merak edilecek olursa, sistemin aynı işlediği ve iptali için dilekçe ile başvurulması gerekildiği bilgisi ortaya çıkar.

  Bireysel Emeklilik Sisteminde Çalışanların Kazancı Ne Kadar Olacak?

  Bireysel emeklilik sisteminde belirlenen yasalara göre maaşın %3’lük bölümü kesinti ile birikime dahil edilecektir. Bu hesaplamaya göre asgari ücretlilerden aylık olarak 50 TL kesinti yapılmaktadır. Bir yıl boyunca 50 TL kesinti birikimi toplamda 600 TL olacaktır. Bireysel emeklilik sisteminde kalan vatandaşlara devletin sağladığı katkı payı ile birlikte bu birikim toplanacaktır. Her vatandaşın sisteme girmesi ile birlikte devletin teşvik için verdiği 1000 TL’si sistemde bulunmaktadır. Devlet yasalara göre ayrıca sistemde kalan vatandaşın birikimlerine %25 katkı sağlamaktadır. Bu bilgilere göre bireysel emeklilik sisteminden toplanan miktar bir yılsonunda 1750 TL olarak hesaplanır. Fakat her ay bu kesintiyi yaşamak istemeyen kişiler sistemden ayrılmayı düşünebilir. Bireysel emeklilik sisteminin zorunlu hale gelmesiyle birlikte, BES’ten nasıl çıkılır, telefon ile çıkmak mümkün mü soruları ile karşılaşılmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminden sadece telefon numarası ile çıkmak mümkün olmamaktadır. Mutlaka işverene ve belirtilen bankaya dilekçe ile bildirim yapılması gerekecektir.

  Zorunlu BES Primleri Ne Kadar

  Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

  Maaşımdan Ne Kadar BES Kesintisi Yapılacak?




  tıkla sorunu sor

  2018 Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Oğuz dedi ki:

   Yeni memurum BES ten ayrılmak istiyorum. Maaşımı veren bankaya mı başvurmalıyım?

  2. serkan yücel dedi ki:

   bireysel emeklilik iptali

  3. Ergun aslan dedi ki:

   5,5yıl 24bin tl yatırdım şimdi ayrılıyom devlt katkısıhla birlikte 27 bin veriyorlar avivesa tuzaktan başkabirşey degil ben bunu dolar veya altın olarak biriktirseydim 3 katı belki 4 olurdu hiç kimseye tavsiye etmem arkadaşlar damdan düşenim

  4. ayhan apaydın dedi ki:

   selamlar
   yaş itibariyle gecen ay 8 kısı ye bordro uzerınden kesıntı yaptık. 2 iş gunu sonunda da swozlesmelerı(bes) ıptal ettık.ama bu ay yıne bordroda bes kesıntılerı gorunmekte. acaba bızım bu 2 gun ıcınde cıkısımız da usulsuzluk varmı yoksa 2. donemı yatırmak zorundamıyız.
   saygılarımla.

  5. Hamit dedi ki:

   26 aydır kayıtlıyim devlet katkısı ile birlikte 2.900 tl olmuş
   devlet katkısı toplamı 600 tl
   giriş aidatı 580 tl
   şu durumda çıkmak istersem bana ne kadar ücret ödenir

  6. ebru dedi ki:

   10. ay bes ödemesini yaptım ayrılmak istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru hanım merhaba,

    Ödeme yaptığınız bireysel emeklilik kurumunun müşteri hizmetlerini arayıp kayıt oluşturun. Size ayrılma formu gönderecekler. Onu doldurup söyleyecekleri mail adresine gönderin. Ama mutlaka yazılı başvuru yapın 20 gün içinde iadeniz gerçekleşir.

  Sorunuzu Yazın