HaberlerSGK

ERKEKLERİN DOĞUM İZNİ ARTIYOR!

Doğum İzni Düzenlemeleri

Doğum teşviki ile birlikte yeni düzenlemeler de gündemde. Nüfus artırma politikası kapsamında erkeklerin 3 gün olan doğum izni 10 güne çıkarılıyor! Memurlarda 10 gün olan doğum izni, artık SSK’lılarda da 10 gün olarak belirlendi. Bu bağlamda kadınlar için de yeni düzenlemeler geldi.


Kadınlar için doğum izni 16 hafta olarak belirlenmişti. Yeni güncellemeyle birlikte bu doğum izni 18 haftaya çıktı. Aslında 24 hafta olarak düşünülen doğum izni işverenlerin yüksek itirazları sonucunda 18 haftada kaldı. Fakat yeni bir yasayla doğumdan sonra isteyen kadınlar yarım mesai yapabilecekler. Çocukları ilkokula başlayana kadar yarım mesai yapabilecek olan kadın çalışanlar aldıkları ücretin de yarısını alacaklar. Bu sayede hem çalışmış hem de çocuğuyla ilgilenebilmiş olacaklar.

Yeni düzenlemeyle gelen bir konu da özel istihdam bürolarının kurulması. Doğum iznine ayrılan annelerin yerine geçici olarak istihdam edilmek üzere çalışan sağlanacak. Bu bağlamda hem çalışanlar hemde işverenler mağdur olmayacak. Ayrıca yeni iş imkanları da açılmış olacak.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. erkeklere bile verilen doğum izni 0-1 yaş arası evlat edinene neden verilmiyor anlamıyorum.doğurmasanda bebek bakımı evlat da edinsen aynı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı