Yardımlar

2024 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, Başvuru Şartları

Şartlı sağlık yardımı, ihtiyaç sahibi ailelere sunulan önemli bir sosyal destek mekanizmasıdır. Şartlı sağlık yardımı, özellikle ekonomik zorluklar içinde olan ve sosyal güvencesi bulunmayan aileler için hayati bir öneme sahiptir.

Şartlı sağlık yardımı ne kadar 2024 güncel miktarını, şartlarını, evraklarını ve diğer önemli detayları yazımızda hazırladık. Şartlı sağlık yardımı nasıl alınır merak ediyorsanız yazımızda bütün ayrıntıları bulacaksınız.

ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI NEDİR?

Şartlı sağlık yardımı, sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik olarak desteklenmeye ihtiyaç duyan ailelere yönelik bir devlet yardımıdır. Şartlı sağlık yardımı, ailelerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve özellikle çocukların sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmalarını teşvik etmek için tasarlanmıştır. Sosyal güvencesi olmayan aileler bu yardım için başvuruda bulunarak aylık olarak devletten destek alabilir.

Şartlı Sağlık Yardımı Kaç Yıl Geçerli?

Şartlı sağlık yardımı, çocuklar 72 aylık olana kadar geçerlidir ve ailelerin belirli sağlık hizmetlerini düzenli olarak almasını şart koşar. Yani, çocuk 6 yaşına gelene kadar devletten sağlık yardımı alınabilir.

ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

Şartlı sağlık yardımı, hanede sosyal güvenceli birey bulunmayan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi olarak tespit edilen ailelere verilir. Siz de gerekli koşulları taşıyorsanız bağlı bulunduğunuz ilçedeki vakfa başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı : https://www.ssk.biz.tr/muhtac-ayligi-maasi-basvuru-ve-sartlari-nelerdir/

Şartlı Sağlık Yardımı Sigortalılara Verilir Mi?

Hayır, şartlı sağlık yardımı sadece sosyal güvencesi olmayan ailelere sağlanır. Buradaki temel amaç, hiçbir geliri olmayan fakir ailelerin çocuklarının sağlık ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu nedenle sigortanız varsa başvuruda bulunmayınız.

ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular, ikamet edilen il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılır. Gerekli belgelerle birlikte doldurulan başvuru formu vakıf tarafından değerlendirilir. Onay çıkması halinde her ay düzenli olarak adınıza para yatırılır.

ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Şartlı sağlık yardımının devamı için Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği periyotlarda düzenli doktor kontrolüne gidilmesi ve ailenin ihtiyaç sahibi olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Doktor kontrolüne gidilmemesi ya da ihtiyaç sahipliği durumunun ortadan kalkması halinde yardım kesilir.

ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Şartlı sağlık yardımı başvurusu için gerekli evraklar arasında;

 1. Kimlik belgesi,
 2. İkametgâh belgesi,
 3. Gelir durumunu gösteren belgeler bulunmaktadır.

2024 ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI NE KADAR?

2024 yılında şartlı sağlık yardımı, 0-6 yaş arası çocuklar için çocuk başına aylık 100 TL olarak belirlenmiştir. 6 yaşını dolduran çocuklar için yardım kesilir.

Şartlı Sağlık Yardımı Kaç Ay Veriliyor?

Şartlı sağlık yardımı, çocuklar 72 aylık olana kadar aylık olarak verilmektedir.

ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI NE ZAMAN YATAR?

Yardım ödemeleri, anne adına açılan hesaba PTT aracılığı ile 2 ayda bir yatırılır. Anne, kimlik belgesiyle en yakın PTT şubesine giderek adına yatan ödemeyi alabilir.

Şartlı Sağlık Yardımı Neden Eksik Yattı?

Eksik ödeme, genellikle belirli şartların yerine getirilmemesinden kaynaklanabilir. Bu durumda, ilgili vakıfla iletişime geçmek önemlidir.

SED Yardımı : https://www.ssk.biz.tr/sed-yardimi/

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Zaman Kesilir?

Şartlı sağlık yardımı, belirlenen şartların yerine getirilmemesi veya çocuğun yaş sınırını geçmesi durumunda kesilir.

ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI NEREYE YATAR?

Yardım, anne adına PTT aracılığı ile açılan hesaba yatırılır. Banka hesaplarına ödeme yapılmamaktadır, ödemeyi sadece PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Şartlı sağlık yardımı, geliri olmayan ailelerin çocuklarının sağlık harcamaları için oldukça önemli bir destektir. 2024 şartlı sağlık yardımı ne kadar, başvuru şartları neler gibi soruları cevapladık. Soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdan yazabilirsiniz.

Shares:

6 Yorumlar

 • Ayten çalışır
  08.11.2023

  Bnde kiradaym eşim şuan çalışmıyor iki ccgm var bizede yardmci olrmusnzrica etsem

  Cevapla
 • Asuman
  19.08.2023

  Benimde durumum yok bende yardım almak istiyorum oğlumun geleceği için lütfen banada yardımcı olurmusunuz eşim ceza evinden izinli olarak cikti ve iş bulamıyor evimiz kira

  Cevapla
 • Gülçin
  07.12.2022

  2 cocugum var yardim istiyorum ikisinide bezliyorum oglum 1 bucuk yasinda kizim 3 yasinda saglik yardim istiyorum

  Cevapla
 • Zeynep Yalçın
  25.10.2022

  Eşimi iki yıl önce koronadan kaybettim iki bebeğimle kiradayim onların ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyorum destek olursanız sevinirim

  Cevapla
 • Gönül
  06.07.2022

  Şartlı sağlık yardımı almak istiyorum maddi durumum yok evim kira eşim çalışmıyor 2 kızım okuyor

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.07.2022

   Merhaba,

   Sosyal yardım müdürlüklerine başvuru yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir