ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Güncel Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

2023 Güncel Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?
09.01.2023

2023 güncel fizyoterapist maaşları kıdeme ve çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir. Özelde ve kamu kurumlarında çalışan fizyoterapistlerin maaşları birbirinden farklıdır. Bu işi kamu sektöründe yapanlar, daha fazla maaş alır. Özel sektörde ise taban ücretler genellikle daha düşüktür.

Kıdem de 2023 güncel fizyoterapist maaşlarında belirleyici rol oynar. Özel sektörde çalışılan kurumların maaş politikaları farklı olabilir. Kurumsal ve isim yapmış firmalarda daha yüksek maaş almak mümkündür. Ancak daha küçük çaplı güzellik merkezi, terapi merkezi ya da özel eğitim kurumu gibi yerlerde maaşlar daha düşük olabilir.

Fizyoterapistlerin çalışma alanları oldukça fazladır. Eğitimlerini tamamlayan fizyoterapistler, çeşitli sertifikalar alarak hizmet kapsamını genişletebilir. Bunun yanı sıra yüksek lisans ve doktora yaparak meslekleri hakkında daha kapsamlı bilgiler edinmeyi tercih edebilirler. 

Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Fizyoterapistlerin aldıkları maaş en fazla merak edilen konulardan biridir. Özellikle üniversite sınavından sonra tercih yapacak öğrenciler, maaş miktarını merak eder. Yüksek maaş almak umuduyla bir bölüm okumayı isteyenler detaylı maaş araştırması yapar.

Tıp fakültesi mezunu olan öğrencileri, uzmanlık alanını fizyoterapi olarak belirleyebilir. Uzmanların aldıkları maaşlar ve tekniker olarak bu işi yapmakta olanların ücretleri haliyle birbirinden farklıdır.

Maaşlar yıllar içinde yapılacak zam ve iyileştirmelerle artırılır. Bazı hastanelerde döner sermaye farkı olabilir. Bu da daha yüksek bir maaş anlamına gelir. Aynı zamanda özel sektörde büyük ve köklü hastaneler için de yüksek maaş tutarlarından bahsedilebilir.

2023 Fizyoterapi Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

2023 fizyoterapi teknikeri maaşları, özel sektör için en düşük 10.500 TL olarak ifade edilebilir. Ortalama olarak alınan maaş 11.500 TL’dir. En yüksek maaş ise 27.990 TL civarındadır. Kamu kurumlarında çalışan teknikerlerin ise maaşı daha yüksektir.

Fizyoterapi teknikerleri, iki yıllık bir eğitim ve staj süresini tamamladıktan sonra mesleğe başlar. Tekniker olarak çalışmak isteyenler, çeşitli kurumlara ve özel sektör firmalarına başvuru yapar. Bunun öncesinde bir maaş araştırması yapmakta fayda vardır. Özel sektör firmalarındaki maaşları öğrenmek için çalışanlarla görüşmek mümkündür.

İlk mesleğe başlandığında maaşlar düşük olsa da kıdemdeki artışa bağlı olarak artış gerçekleştirilir. Daha yüksek maaş almak için fizyoterapi teknikerlerinin fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümüne geçiş yapması mümkündür. Bu bölüm dört yıllık eğitim verir. Aynı zamanda tıp fakültesi sonrası uzmanlık alanı olarak da fizyoterapi tercih edilebilir.

2023 Devlet Fizyoterapist Maaşlar Ne Kadar Oldu?

2023 devlet fizyoterapist maaşları kıdeme göre farklılaşır. 2023 güncel fizyoterapist maaşları şu şekilde listelenebilir:

 • 1 yıllık hizmet süresi olanlar için 16.741 TL
 • 5 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar 17.320 TL
 • 10 yıllık süreyi bitirenler için 19.110 TL
 • 15 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar 19.357 TL
 • 15 yıldan fazla kıdemi olanlar 19.890 TL ve daha fazla maaş alabilir.

2023 devlet fizyoterapist maaşları yıllara göre artış gösterir. Hastanelerde nöbet gibi ekstra hizmetler varsa bunlar da maaşa yansıtılır. Böylece yüksek tutarlardan aylık almak mümkün olur. Bazı fizyoterapistler özel muayenehanelerinde hizmet verebilir. Bu sayede bağımsız olarak çalışan kişilerin kazançları, hasta sayılarına göre şekillenir.

2023 Özel Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

2023 özel fizyoterapist maaşları çalışılan kurum tarafından belirlenir. Düşük tutarların yanı sıra çalışılan kuruma göre yüksek tutarlarla karşılaşmak da söz konusu olabilir. Özel sektör çalışanları için en düşük tutar, asgari ücret olarak ifade edilebilir.

Asgari ücretten yüksek alan fizyoterapistler de vardır. Maaşlarda bir üst sınır belirlemek zordur. Ancak tahminen kıdem, deneyim ve hasta memnuniyetine göre 25 binin üzerine bile çıkmak mümkündür. Çalışma saatleri de bu noktada etkilidir. Nöbet, poliklinik hizmetleri ve farklı etkenler yüksek maaş almanızı sağlayabilir.

Zorlu ekonomik koşullar altında mücadele etmekte zorlananlar, yurt dışı fizyoterapist maaşlarını araştırır. Buna göre farklı ülkeler için şöyle bir sıralama yapılabilir:

 • Almanya için maaşların 2500-3000 Euro arasında olduğu söylenebilir.
 • Kanada’da 35 bin-85 bin aralığında bir maaş miktarı söz konusudur.
 • İngiltere’de 40 bin Euro civarında bir maaş söz konusudur.
 • Dubai’de 15 bin-25 bin AED tutarında bir maaştan bahsedilebilir.

MEB Fizyoterapist Maaşları

MEB fizyoterapist maaşları kamu kurumlarında çalışanların aldığı tutarla aynı seviyelerdedir. 2021 yılında alınan bir karar gereği artık tüm rehberlik ve araştırma merkezlerinde bir fizyoterapist çalıştırılmasına karar verilmiştir. Burada amaç özel eğitim öğrencilerinin değerlendirme süreçlerinin daha verimli şekilde geçmesidir.

MEB fizyoterapistleri görev yaptıkları yerlerde öğrencilerin durumunu izler. Aynı zamanda gereken rehabilitasyon desteği de sağlanır. Her rehberlik ve araştırma merkezinde bir fizyoterapist çalışmasına karar verilse de ihtiyaca göre sayı artırılabilir.

FİZYOTERAPİSTLER NE İŞ YAPAR?

Fizyoterapistlerin yaptıkları iş esasen fiziksel tedavidir. Konunun uzmanı olan hekimler tarafından hastalıkların tanısı konulur. Ardından fizik tedavi uzmanları devreye girer. Uzmanlar gerekli tedaviyi yürütür. 

Fizyoterapistler farklı uzmanlık alanlarına sahip hekimlerle beraber çalışır. Bunun dışında yaptıkları işler şu şekilde sıralanabilir:

 • Fiziksel egzersiz hareketlerini uygulamak ve hastanın uygulaması için bazı hareketler vermek
 • Hastalara hareketler hakkında gerekli eğitimi vermek
 • Yürüyemeyen hastaların gerekli ekipmanları kullanması konusunda destek sağlamak
 • Tekrar yürüme potansiyeli olan hastaları rehabilite etmek
 • Hastaların sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereken desteği sağlamak
 • Hastaların motivasyonunu en üst seviyede tutmak
 • Tedavi sürecini raporlayarak ilgili birimlerle paylaşmak

Fizyoterapistler Nerede Çalışır?

Fizyoterapistlerin çalışma alanı oldukça fazladır. Hastaneler, fizyoterapistlerin çalışabileceği kurumlardan biridir.

Bunun dışında fizyoterapist çalıştıran yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • Özel eğitim merkezleri
 • Spor salonları
 • Yaşlı bakım evleri
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri
 • SPA merkezleri
 • Termal tesisler
 • Futbol takımları
 • Güzellik merkezleri

Fizyoterapist Çalışma Saatleri Nasıldır?

Fizyoterapist çalışma saatleri kurumlara göre farklılık gösterir. Farklı kurumlarda nöbet gibi uygulamalar olabilir. Bunun yanı sıra hasta yoğunluğuna bağlı olarak hafta sonu çalışması da söz konusu olabilir.

Çalışma süreleri devlet hastanelerinde 08.00-17.00 aralığındadır. Özel sektörde ise saatler genellikle 09.00-18.00 şeklindedir. Kendi muayenehanesini açan bir fizyoterapist, çalışma saatlerini kendi belirleyebilir.

Fizyoterapist çalışma saatlerindeki artış maaşa da yansır. Maaşlarının daha fazla olmasını isteyenler, nöbet ve ekstra hizmetlerle bunu sağlayabilir. Yurt dışında fizyoterapist olarak çalışmak isteyenler ise daha şanslıdır.

Almanya’da haftalık çalışma süresinin 39 saat olması, çalışanların işini kolaylaştırır. Aynı zamanda bu 39 saatin bir kısmı da çalışanların gelişimi ve raporlama süreleri için ayrılmıştır. Böylece Almanya’da fizyoterapistler, sürekli hasta bakmak zorunda kalmaz. Kişisel gelişimi için de vakit ayırabilir.

Yurt dışında çalışan haklarının daha fazla olması, fizyoterapistler için farklı ülkeleri daha cazip hale getirir. Aynı zamanda yaşam standartlarının daha yüksek olması da yurt dışını cazip hale getiren bir diğer nedendir.

Fizyoterapist Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Fizyoterapist olmak için bu alanda gerekli eğitimi almalısınız. Bunun için fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünde okuyabilirsiniz. Aynı zamanda iki yıllık eğitim veren bölümlerde fizyoterapi teknikeri olarak da eğitim alabilirsiniz. Tıp fakültesi mezunları uzmanlık alanı olarak fizyoterapiyi tercih edebilir.

Fizyoterapist olmak isteyenlerin sabırlı, merhametli ve anlayışlı kişiler olmasında fayda vardır. Öte yandan öğrenmeye istekli ve gelişime açık olmak da önemlidir. Siz de kendinizi bu mesleği yapmaya uygun görüyorsanız gerekli eğitimi alarak fizyoterapist olabilirsiniz.

2023 güncel fizyoterapist maaşlarını da bu mesleği seçmeden önce araştırmakta fayda vardır. Maaşların zamanla değişeceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Hemşire Maaşları Ne Kadar Oldu

Güncel Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar Oldu?

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar Oldu

Yorumlar

 1. Ayşenur dedi ki:

  Fizyoterapistlerin maaşı neden bu kadar düşük hemşire devlette 5800 alırken fizyoterapistin ondan bin lira daha az maaş alması ne kadar adil