Genel

2019 Güncel Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist olarak çalışan kişilerin aldıkları maaşlar, 2 bin TL ila 8 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Kişilerin alacakları maaşların değerleri, kamu ya da özel sektörde çalışılmasına göre değişiklik göstermektedir. Kamuda çalışan fizyoterapist maaşları, kişilerin tecrübesine ve meslekteki yılına göre artmaktadır. Mesleğe yeni başlamış fizyoterapistler, uzun süreli tecrübeyle çalışmaya devam eden fizyoterapistlerden daha az maaş almaktadır.


Kamuda Çalışan Fizyoterapistlerin Maaşı Ne Kadardır?

Kamu personeli olarak görev yapan fizyoterapistlerin maaşları, kişilerin statüsüne ve meslekteki yılına göre artmaktadır. Fizyoterapistlerin kamu kurumlarından aldıkları maaşların detayları aşağıda sıralanmıştır:

 • Mesleğe yeni başlamış fizyoterapistin net maaşı 4.281 TL’dir.
 • Meslekte ikinci yılını dolduran fizyoterapistlere 4.305 TL maaş ödemesi yapılmaktadır.
 • 3 yıldır fizyoterapistlik yapan kişilerin maaşı 4.329 TL’dir.
 • 5 yıldır görev yapan fizyoterapistler 4.338 TL maaş almaktadır.
 • 10 yıldır görev yapan fizyoterapistlerin net maaşı 4.567 TL’dir.
 • 12 yıldır görev yapan fizyoterapistlere 4.598 TL maaş ödemesi yapılmaktadır.
 • 20 yıldır görev yapan fizyoterapistler, 4.869 TL maaş almaktadır.
 • Meslekte 25 yılı tamamlayan fizyoterapistler 4.885 TL maaş almaktadır.

Kamuda çalışan fizyoterapistlerin aldıkları maaşlar için belirtilen değerler, bekar ve çocuk sahibi olmayan kişilerin aldığı temel limitleri temsil etmektedir. Fizyoterapistlerin evli olmaları ve çocuk sahibi olmaları gibi etmenler, maaşların yükselmesini sağlamaktadır. Kamu kurumlarında sözleşmeli olarak görev yapan fizyoterapistlerin maaşları, 3 bin 900 TL ila 4 bin 100 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Özel Sektörde Çalışan Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alır?

Özel sektörde görev yapan fizyoterapistler, 2 bin TL ila 12 bin TL arasında maaş almaktadır. Özel sektörde ilk defa işe başlayan fizyoterapistlerin maaşları oldukça düşükken, meslekte uzun yıllar tecrübe edinen ve kendisini donanımsal anlamda geliştiren fizyoterapistlerin maaşları, 12 bin TL ve üzerine çıkabilmektedir. Devlet hastanelerinin dışında kalan kurumların tamamı, özel sektör olarak değerlendirilmektedir.

Özel hastaneler başta olmak üzere, özel eğitim merkezleri, klinikler ve spor kulüpleri gibi alanların tamamında, fizyoterapistler için iş imkânı bulunmaktadır. Fizyoterapistlerin yüksek gelir elde edebilmesi için kendi bürolarını açmaları ve bireysel olarak hizmet vermeleri gerekmektedir. Kendi kliniğine sahip olan fizyoterapistler, 12 bin TL’ye kadar kazanç sağlayabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar


Yurt Dışında Çalışan Fizyoterapistlerin Maaşı Ne Kadardır?

Amerika ve diğer ülkelerdeki fizyoterapistler, yılda 64 bin dolar gelir elde etmektedir. Özellikle özel sektörde çalışan ya da bireysel kliniğe sahip olan fizyoterapistler, alacakları ücretleri kendileri belirlemektedir. Özellikle Amerika’da en fazla tercih edilen meslek kollarından bir tanesi olan fizyoterapistlik, ayda ortalama 3 bin dolar ila 10 bin dolar arasında getiri sağlamaktadır.

Fizyoterapi Teknikerleri Ne Kadar Maaş Alır?

Fizyoterapi teknikeri olarak görev yapan kişiler, ortalama 3 bin 700 TL maaş almaktadır. Devlet kurumlarında görev yapan fizyoterapi teknikerlerinin alacakları maaşlar sabit olurken, özel sektörde görev yapan fizyoterapi teknikerlerinin maaşlarında değişiklik görülmektedir. Özel sektörde görev yapan bir fizyoterapi teknikerinin alacağı maaş, 1.500 TL ila 7 bin TL aralığındadır. Kişilerin çevresine, hasta sayısına, tecrübesine ve kabiliyetlerine göre alacakları maaşlarda da artışlar meydana gelecektir.

Fizyoterapist Olmak İçin Hangi Bölüm Bitirilmelidir?

Fizyoterapi uzmanı olmak için üniversitelerin 4 yıllık fizik tedavi bölümü tamamlanmalıdır. Fizyoterapi uzmanlarının en az 4 yıllık lisans mezunu olması şart koşulmuştur. 2 yıllık fizik tedavi mezunu olan kişiler, fizyoterapi teknikeri olarak anılmaktadır.

Kamu kurumlarında fizyoterapist olarak işe başlayacak kişilerin, KPSS üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir. KPSS puanını elde eden kişiler, atama sistemiyle görevlendirilmekte ve işe başlamaktadır.

Özel sektörde fizyoterapist olmak için herhangi bir sınava girilmesine gerek yoktur. Hastanelerin insan kaynakları üzerinden iş başvurusu yapıldıktan sonra, hastane koşullarınca gerekli görülen sınav ya da mülakat sürecine dahil olunması yeterli olacaktır.

Fizyoterapist Görev Tanımı Nedir?

Fizyoterapi uzmanlarının yapması gereken işlem, doğuştan ya da sonradan oluşan fiziksel rahatsızlıklara doktor teşhisi konulduktan sonra, hastaların tedavi sürecinde uygulanacak rehabilitasyon programını planlamak ve hastalara gerekli egzersizleri uygulamaktır. Fizyoterapi uzmanları, bedensel kas dokularında ya da fiziki özelliklerde problemler yaşayan kişilerin, bedensel fonksiyonlarını güçlendirmek amacıyla çalışmalar yürütmektedir.

Hastaların tedavi sürecinde, programa uyum sağlanıp sağlanmadığı takip edilmekte, hastaların yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirecek düzeyde gelişmesi için gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Hastaların fiziksel gelişimi için gerekli egzersizler, hastalara ve ailelerine öğretilmeli, düzenli şekilde uygulanması sağlanmalıdır.

Fizyoterapist Olmak İsteyenlerde Aranan Şartlar Nelerdir?

Fizyoterapi uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilerin sahip olması gereken şartlar, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Fizyoterapist olmak için en az 4 yıllık fizik tedavi bölümü bitirilmelidir.
 • Kişilerin, fen bilimleri alanında başarılı olması, özellikle fizik kimya ve biyoloji derslerine ilgi duyması gerekir.
 • Göz ve ellerin eşzamanlı olarak koordinasyon içerisinde olması gerekir.
 • Hastalarla iletişim kurabilmek için iletişim becerisi yüksek olmak zorundadır.
 • Tedavi süreci boyunca sabırlı ve dikkatli olarak çalışılmalıdır.
 • Masaj ve egzersizleri dikkatlice gerçekleştirecek düzeyde el becerisi bulunmalıdır.
 • Meslekte kullanılması gereken temel araçlara hâkim olunmalıdır.

Fizyoterapistlerin kullanmak zorunda olduğu meslek araçları:

 • Enfraruj
 • Ultrason
 • Baker
 • Traksiyon Cihazı
 • Kum Torbası ve Ağırlıklar
 • Parafin
 • Servikal Tranksiyon Cihazı
 • Vakum
 • Isı – Işık Ajanları
 • Elektriksel Modaliteler
 • Protez – Ortez
 • Lumbalı Tansiyon Ölçer
 • Elektrikli Stimülasyon Cihazı

Fizyoterapi Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

Fizyoterapistlerin görevleri şu şekildedir:

 • Hastaların kas yapısı, sinir dokuları ve eklem hareketlerindeki güçleri tespit etmek için çeşitli cihazlarla ölçümler yapmaktadır.
 • Hastaların fiziksel ve fonksiyonel becerilerini değerlendirdikten sonra, ağrıların giderilmesi için gerekli tedavi sürecini planlamakta ve uygulamaktadır.
 • Hastaların ihtiyaç duyduğu alanlarda egzersiz ve eğitim programları hazırlamakta, ısı – ışık hidroterapi eğitimlerini planlamakta, elektro terapi, manuel ve mekanik terapiler ve radyoterapi alanlarında gerekli programları belirlemekte ve uygulamaktadır.
 • Felçli hastaların hareket sistemini düzeltmek için gerekli tedavileri uygulamaktadır.
 • Sırt ve boyun alanlarında kireçlenme problemi yaşayan kişilere, özel ısı ve ışın tedavileri uygulamaktadır.
 • Sürekli akım cihazlarını kullanarak, felçli hastaların sinir dokularını genişletmekte ve vücut fonksiyonlarının eski haline gelmesini sağlamaktadır.
 • İşlev yetersizliği ya da tamamen işlev kaybı sebebiyle vücuttan alınan organların yerine takılan protezler ve ortezlerin kullanımı için hastalara gerekli eğitimleri sağlamaktadır.

Fizyoterapistler, ortopedi hekimlerinin hastalara tanı koyması ve tedavi sürecini oluşturmasının ardından, tedavi sürecini bizzat kontrol etmektedir. Hastaların vücut fonksiyonlarının eski haline gelmesi için gerekli egzersiz ve tedaviler, bizzat fizyoterapi uzmanları tarafından yönetilmektedir.

Fizyoterapistlerin Çalışma Ortamı Nasıldır?

Fizyoterapistler, hastanelere kıyasla daha sakin ve rahat bir ortamda çalışmaktadır. Fizyoterapistlerin çalışma ortamı olan rehabilitasyon bölümlerinde, az sayıda insan bulunmakta ve randevu sistemiyle hasta kabul edilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında iş bulma olasılığı olduğu gibi, spor salonlarında, özel hastanelerde, huzur evlerinde, özel sağlık kurumlarında, kliniklerde, spor kulüplerinde, özel eğitim merkezlerinde ve termal tesislerde iş bulma imkânı mevcuttur.

Fizyoterapistlerin uyguladıkları tedaviler, ayakta ve hastayla bire bir temas halinde gerçekleştirilmektedir. Devlet hastanelerinde ya da devlete bağlı kurumlarda fizyoterapist olarak görev yapan kişiler, nöbet sistemi haricinde kamu kuruluşlarıyla aynı sürelerde hizmet vermektedir. Kamu kurumlarında görev yapan fizyoterapistler, sabah 08.00 ila 17.00 saatleri arasında mesaide olmaktadır.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı