• Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alıyor?

  Fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor, kamu sektörüne ve özel sektöre göre farklılık göstermektedir. Fizyoterapistlerin faaliyet alanları oldukça geniş olmakla birlikte, alınan maaşlarda farklılık göstermektedir.


  Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan fizyoterapistler, lisans mezunlarıdır. Kamu fizyoterapistleri, sağlık hizmetleri dahilinde hizmet vermektedirler. Kamu kurumlarında iki farklı şekilde çalışma sistemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi sözleşmeli personellerdir diğerleri ise kadrolu memurlardır. Peki fizyoterapistler ne kadar maaş alır?

  Fizyoterapist Maaşları Nasıl Belirleniyor?

  Kamuya fizyoterapist atamaları, sözleşmeli personel olarak ya da belirlenen şartlar ve uygunluk dahilinde kadrolu memur olarak yapılıyor. Fizik ve tedavi alanında faaliyet gösteren fizyoterapistler özellikle alternatif tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi nedeniyle pek çok alanda faaliyet göstermektedirler.

  Fizyoterapistler, fizyoterapi bilimi dahilinde, insan vücudundaki hareket ve fonksiyon kabiliyetleri bazı sebeplerle değişiklik gösterdiğinde masaj, elektrik akımı, ses dalgası ve egzersiz gibi tedavi yöntemleri uygular. Yaşam kalitesinin artırılması ve kişinin sağlıklı formuna yeniden kavuşması için uygulanan yöntemler dahilinde; kas, iskelet ve sinir sisteminin sağlığı ile ilgili çalışmalar sunulur. Beden fonksiyonların geliştirilmesi maksadıyla uygulanan tedavi yöntemleri, fizyoterapistlik kapsamındadır.

  Fizyoterapistler Ne İş Yapar?

  Su terapisinden masaj tekniklerine, egzersizlerden cihaz uygulama yöntemlerine dek pek çok uygulama yaparlar. Türkiye fizyoterapistlik, 56 yıldır meslek olarak kabul görmektedir. Fizyoterapist nedir konusunda, üniversitelerin sağlık bilimleri fakültelerinin, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinden mezun olan sağlık görevlileri olarak nitelendirildikten bahsedebiliriz. Bu fakültelerden mezun olan kişiler ancak fizyoterapistlik yapabilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Fizyoterapistlerin Görevleri Nelerdir?

  Fizyoterapistler, doğuştan gelen veya çeşitli nedenlerde sonradan oluşmuş fiziksel hareket kısıtlamalarında, tedavi uygular. Belirlenen hastalık dahilinde, hastalığa göre belirleme yapılır ve sonrasında hekim tanısına göre, en uygun tedavi yöntemi seçilir ve program hazırlanır. Her hastalık ve tedavi yöntemine göre tedavi süreleri farklılık göstermektedir.

  Fizyoterapistlerin Çalışma Alanları Nelerdir?

  Ulusal ve uluslararası yataklı tedavi merkezlerinde, fizyoterapistler görev alabilirler. Devlet ya da üniversite hastanelerinde çalışabildikleri gibi özel hastanelerde de faaliyet göstermektedirler. Ayrıca;

  • Kamu ya da özel fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde,
  • Protez- ortez üretim ve rehabilitasyon merkezlerinde
  • Okul, spor kulüpleri, huzur evlerinde
  • Alternatif sağlık merkezlerinde
  • Kaplıcalar, sağlık turizmi kapsamında faaliyet gösteren işletmeler, spa ve masaj salonlarında
  • Mesleki rehabilitasyon merkezlerinde
  • Evde bakım merkezlerinde görev alabilmektedirler.

  Fizyoterapistlerin Tedavi Ettiği Hastalıklar

  Fizyoterapist atamaları devlet kurumlarında sözleşmeli ya da memur olarak yapılmaktadır. Faaliyet alanlarına göre ve kurumların hizmetlerine göre fizyoterapistlerin tedavi ettikleri hastalıklar arasında;

  • Kronik fiziksel ağrılar
  • İskelet ve kas sistemi rahatsızlıkları
  • Sinir sistemi hastalıkları
  • Nörolojik hastalıklar
  • Romatizma hastalıkları
  • Kırık, çıkık, travma türü ortopedik rahatsızlıklar
  • Yoğun bakımda tedavileri
  • Yanık sonrası hareket kayıpları tedavisi
  • Gelişme geriliği
  • Otizm
  • Geriatrik rahatsızlıklar

  İle Down Sendromu, Celebral Palsy, kireçlenme gibi hastalık ve rahatsızlıkların tedavisinde faaliyet göstermektedirler. Fizyoterapistler ayrıca; sporcu sakatlanmalarında, fıtık, Skolyoz, ameliyatlardan sonra gelişen fonksiyon bozukluklarının tedavisinde, osteoporoz ve çeşitli meslek hastalıkları ve sakatlıklarında tedavi seçenekleri sunmaktadır.

  Fizyoterapistlik Nasıl Yapılır?

  Trend mesleklerden olan ve 4 yıllık lisans eğitimiyle birlikte yapılabilen fizyoterapistlik için, üniversitelerin sayısal bölümlerinden yükseköğretim sınavlarına girilmesi gereklidir. Özel sektörde fizyoterapist maaşları farklılık göstermekte olup, yüksek maaş sunan çeşitli merkezleri hastaneler, fizik ve tedavi merkezleri bulunmaktadır. Dolayısıyla bu meslek pek çok öğrenci tarafından talep görmektedir.

  Fizyoterapist olmak için lisans eğitimi sonrası Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girilmesi gereklidir. Yeterli puanların alınmasıyla atamalar yapılmaktadır. Sınavda gerekli puan alamayan fizyoterapist adayalı ise geniş kapsamlı özel sektör fırsatlarından yaralanabilirler.

  YGS- 2 ve MF- 3 puan türleriyle girilen fizyoterapistlik bölümleri, öğrencilerin yoğun talep göstermesi nedeniyle yüksek puanlarda sunulmaktadır. Dolayısıyla üniversitelere göre bölüme giriş puanları farklılık göstermektedir.

  Fizyoterapistlik Hangi İş Alanlarını Kapsar?

  Kamuya bağlı kurumlarda çalışan fizyoterapistler için sağlık görevi tanımları yönetmelikle belirtilmektedir. Yönetmeliğe göre fizyoterapist görevleri şu şekildedir;

  • Sağlıklı kişilerin, fiziksel faaliyetlerini düzenlemek ve tedavi olacak kişilerin hareket kabiliyetlerini yükseltmek için fiziksel faaliyetler uygulamaktır. Bu yöntemler, kişiye özel olarak belirlenmektedir. Tedavi programına göre egzersiz programı planlamak ve uygulamak, fizyoterapistlerin görevleri arasındadır.
  • Hastalık durumlarında ise fizyoterapistler; hekimler tarafından fizyoterapist bölümlerinde yönlendirilen hastaların, fiziksel hareket bozukluklarını ortadan kaldırmak üzere tedavi yöntemi planlar ve uygularlar. Kişilerin iyileştirilmesi için belirlenen tedavi yöntemlerini uygularlar.
  • Fizyoterapi programında belirlenen sağlık formuna ulaşmak üzere, tedaviye başvuran kişinin programını ve tedavi sürecindeki görevlerini tanımlar.
  • Tedavi alan hastanın fizyoterapi programını ve iyileşme sürecini kontrol ve takip ederek kaydeder. Rehabilitasyon ile ilgili cihaz ve teknolojik aletlerin kullanımını sağlamakla görevlidirler.
  • Tedavi için gerekli cihazların program dahilinde, uygun ölçüleri ve özellikleri fizyoterapist tarafından belirlenir. Ayrıca tedaviye ek ve ekstra gerekli önerileri geliştirir.
  • Hasta ve aileye iyileşme sürecinde eğitim verir.

  Fizyoterapi ve rehabilitasyon maaşları 2018 seçenekleri, kurumlara ve özel sektörlere göre farklılık göstermektedir. Fizyoterapist olmak isteyen öğrencilerin ve mezun adayların, KPSS puanlarına göre sözleşmeleri yapılmakta veya kadrolu olarak işe alınmaktadırlar. Yeterli puan alamayan veya özel sektörde çalışmak isteyenler ise mezuniyet sonunda diledikleri özel merkezlerde görev alabilirler.

  Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

  Fizyoterapistler, devlet ve üniversite hastanelerinde, fizik tedavi merkezlerinde, spor akademilerinde ya da Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalışabiliyor. Dolayısıyla fizyoterapistlerin maaşları farklılık gösteriyor.

  Devlet kamu personeli olarak çalışan fizyoterapistler, 657 devlet memuru yasasına göre maaş almaktadırlar. Her sene kamuda çalışan devlet memurlarına düzenli olarak maaş zammı verilmektedir. Dolayısıyla kadrolu memur kapsamında görev alan fizyoterapistler, kadro kapsam ve hizmet sürelerine göre memur maaşı almaktadırlar.

  2018 yılında yapılan maaş zamları ile fizyoterapistler ortalama olarak 2.900 TL ile 3.300 TL arasında maaş almaktadırlar. Alınan fizyoterapist maaşları, hizmete başlama yıllarına göre farklılık göstermektedir. Kıdem derecesi arttıkça, fizyoterapist maaşları da artmaktadır.

  Özel sektörde çalışan, özel fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, sağlık kurumlarında, spa, kaplıca ve tedavi merkezlerinde çalışan fizyoterapistlerin maaşları, devlet memurlarına göre daha düşük olarak verildiği belirtilmektedir. Ancak merkezlerin kapasite ve faaliyetlerine ve uzmanlık alanlarına öre daha yüksek maaşlar alınabildiği de bilinmektedir.

  Özel Sektör Fizyoterapist Maaşları

  Özel sektörde görev alan ve kamu kurumlarına atanamayan fizyoterapistler genellikle 1.600 TL ile 3.000 TL arasında maaş almaktadırlar. Fizik tedavi uzmanı olarak hizmet veren fizyoterapistlerin aldığı özel sektör maaşları, kuruluşlara göre farklılık göstermektedir.

  Özel sektörlerde fizyoterapist maaşları asgari ücretten başlayıp, çeşitli rakamlarla işletmenin bünyesine göre artırılarak verilmektedir. Özel sektörde çalışanların aldıkları maaşlara; asgari geçim indirimi, eş ücreti ile çocuk ücreti eklenmek zorundadır. Fizyoterapistlerin aldığı maaşlara çeşitli opsiyonlar ile eklenen 174 TL mevcuttur. Fizik tedavi uzmanlarının aldıkları maaşlara her çocuk için 45 TL ek ücret verilmektedir. Bu ücretlendirmelerde de yıllık maaş artışları oranında zam yapılmaktadır.

  Fizyoterapistlerin aldıkları maaşların 2019 yılında asgari ücret artışı ile artması bekleniyor. 1.603 TL net ve 2.029 TL brüt olan asgari ücretin 2.000 TL net üzerinde olması planlanırken, özel sektör ve kamu çalışanı fizyoterapist maaşlarının da artması, özel sektörde 2 bin TL ile 4.000 TL arasında olacağı tahmin ediliyor.

  Nikah Memuru Nasıl Olunur

  Bulgaristan Vatandaşlık Şartları

  Sefer Görev Emri Sorgulama  tıkla sorunu sor

  Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alıyor? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın