emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 Güncel Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar Oldu?

2022 Güncel Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar Oldu?

Fizyoterapistlerin güncel maaşları yapılan asgari ücret ve memur maaş zammı sonrası yükseldi. Kamuda ve özel sektörde çalışan fizyoterapistleri ve fizyoterapist adaylarını yakından ilgilendiren aylık tutarları, tecrübe ve ek ödemeler baz alınarak güncellendi.

Kariyerini sağlık sektöründe fizyoterapist olarak yürütmek isteyen okurlarımız için yazımızda kamu ve özel sektör fizyoterapist maaşları 2022 listesine ve fizyoterapist kariyeri için atılması gereken adımlar hakkında merak edilen her detaya ulaşabilirsiniz.

Fizyoterapistler Ne İş Yapar?

Fizyoterapistin işi hastalık, yaralanma ya da sağlıkla ilgili herhangi bir şikayetten kaynaklanan ağrı ve hareket bozukluklarını tedavi etmek adına fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarını yürütmektir.

Doğuştan ya da sonradan oluşan ve yukarıda sıralanan nedenlere dayanan hareket kısıtlamalarını ve bu kısıtlamalara bağlı ağrı yaşan bireylerin yeniden sağlığına kavuşmaları yönünde yapılan fizyoterapi tedavi uygulamaları, fizyoterapistlerce yürütülür.

Genel hatları ile fizyoterapistin yaptığı işleri özetlemek gerekirse, yapılan işin detayları şu şekilde sıralanabilir:

 • Fiziksel egzersiz programları düzenlemek ve uygulatmak,
 • Yürütülecek fizyoterapi tedavi süreci hakkında hastayı bilgilendirmek,
 • Kaza, travma, yaşlılık ya da kas sisteminde meydana gelen zayıflama kaynaklı bel, boyun fıtığı sorunu yaşayan ya da fiziksel problemler yaşayan hastalara uygun egzersiz programı vererek yeniden optimum hareket kabiliyetini kazanmalarını sağlamak,
 • Uygulanan tedavileri raporlamak.

Fizyoterapist Görevleri Nelerdir?

Fizyoterapistin görevleri konulan teşhise dayalı olarak uygun tedaviyi hazırlamak, hastayı fiziksel tedavi hakkında bilgilendirmek, tedaviyi uygulatmak ve raporlamak olarak özetlenebilir. Farklı nedenlerle sonradan oluşan ya da doğuştan var olan hareket kısıtlayan ya da bireyde ağrı oluşturan durumların tedavilerinde fizyoterapist görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Teşhis edilen rahatsızlığı gidermeye yönelik uygun fiziksel egzersiz programını düzenler.
 • Düzenlenen programın uygulanması ve nedenine ilişkin hastayı bilgilendirir.
 • Hastaya öngörülen fiziksel egzersiz programını uygulatır.
 • Uygulanan tedaviye ilişkin rapor hazırlar.

Fizyoterapistlerin Görev ve Sorumluluk Tanımları

Fizyoterapistlerin görev ve sorumlulukları pek çok kişi tarafından FTR uzmanı (Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı) ile karıştırılmaktadır. Fizyoterapist, teşhisi konulan bir rahatsızlığın tedavisine yönelik gerekli uygulamaları düzenler ve uygulatır. Bahsi geçen hareketi kısıtlayıcı şikayetin teşhisi ise FTR uzmanı tarafından konulmaktadır.

Bu detay dikkate alınarak listelendiğinde, fizyoterapistlerin görev ve sorumluluk tanımları şu şekilde özetlenebilir:

 • Doktor ve hemşirelerle birlikte çalışarak sorumluluklarını yerine getirmek,
 • Teşhisi konulan şikayetin iyileştirilmesine yönelik egzersiz programı düzenlemek ve hastayı program hakkında bilgilendirmek,
 • Fiziksel egzersizin uygulanması için seansları düzenlemek,
 • Yürüme engeli yaşayan hastaların ihtiyaç duyduğu koltuk değneği, atel ve tekerlekli sandalye gibi yardımcı ekipmanları kullanmak ve nasıl kullanıldığını anlatmak,
 • Hastasının yaşan konforunu artıran ve egzersiz destekli daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesini teşvik etmek,
 • Hastaların devam eden tedavilerinde zorlandıkları her an onları motive etmek,
 • Meslekle ilgili son gelişmeleri yakından takip etmek,
 • Tedavi sürecini ve gösterilen aşamaları raporlamak.

Fizyoterapistlerin Çalışma Alanları Neler?

Fizyoterapistlerin çalışabildiği yerler sağlık ve sağlıklı yaşam yönünde hizmet veren kamu ve özel kuruluşlardan oluşmaktadır. Fiziksel tedavi programlarının uygulandığı şu alanlarda fizyoterapistler sağlık ekibinin vazgeçilmez üyeleridir:

 • Kamu ve özel yataklı tedavi merkezleri,
 • Spor kulüpleri,
 • Kamu ve özel ayakta teşhis ve tedavi veren sağlık kuruluşları,
 • Endüstri sanayi tesisleri,
 • Kaplıca (Termal Sağlık Merkezleri),
 • Özel okullar,
 • Mesleki rehabilitasyon merkezleri,
 • Huzur evleri,
 • Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri,
 • Fizik tedavi merkezleri,
 • Evde tedavi merkezleri,
 • Üniversitelerin ilgili bölümleri.

Fizyoterapistler Hangi Alanda İşe Girebilir?

Fizyoterapistlerin çalıştığı alanlar pek çok farklı hastalık grubu ile ilişkilidir. Nöroloji, pediatri, göğüs hastalıkları, kardiyoloji, fiziksel tıp, ortopedi ve travmatoloji, göğüs ve kalp damar cerrahisi, nöroşirurji ve el cerrahisi gibi bilim dallarında hizmet veren kuruluşlarda fizyoterapistler işe girebilmektedir.

Fizyoterapistlerin Çalışma Saatleri Nasıl Belirlenir?

Fizyoterapistlerin mesai saatleri uzmanın kamu ve özel sektörde istihdam edilme durumuna göre değişir. Devlette çalışan fizyoterapistler 08.00 – 17.00 saatleri arasında çalışır. Özel sektörde ise fizyoterapistlerin çalışma saatleri 09.00 – 18.00 olarak uygulanır. Nöbet tutulduğunda ise 12.00 – 00.00 ya da 1 tam gün çalışmaya 2 gün dinlenme hakkı verilerek çalışabilmektedirler.

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist olmak hakkında henüz kariyerini şekillendirmeyen adaylar da hatalı bilgi sahibidir. Her ne kadar meslek sağlıkla ilintili olsa da fizyoterapist olmak için tıp okunması gerekmemektedir. Lisans mezunu olma şartı bulunan meslekte, okunacak lisans programı “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” bölümüdür.

Bahsedilen lisans programını başarı ile bitiren herkes gerekli şartları yerine getirerek kamu ya da özel sektörde yukarıda listelenen alanlarda işe girebilir ya da formasyon alarak veya yüksek lisans yaparak kariyerini öğretmenlik üzerine şekillendirebilir.

Kamuda Çalışan Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar 2022

Devlette fizyoterapist aylıkları 2022 yılı %30,5 olarak uygulanan memur maaş zammı oranında artırıldı. Yapılan son zam ardından kamuda fizyoterapist maaşları 2022 en düşük 8.986,17 TL’ye yükselirken, 15 yılı aşan fizyoterapist aylığı 10.850,44 TL’ye ulaştı. Yapılan son zamla birlikte hizmet süresine göre güncel maaş listesi aşağıdaki paylaşılan tablodaki gibi şekillendi:

Hizmet YılıKamu Fizyoterapist Maaşı 2022
18.986,17 TL
29.147,92 TL
39.341,43 TL
49.393,41 TL
59.429,68 TL
69.990,82 TL
79.942,96 TL
89.955,73 TL
99.967,48 TL
1010.418,26 TL
1110.432,98 TL
1210.446,70 TL
1510.558,44 TL
15 Yıl Üzeri10.850,44 TL

Özel Sektörde Çalışan Fizyoterapist Maaşları Neler 2022

Özelde fizyoterapist aylığı sahip olunan tecrübe ve istihdam edilen rehabilitasyon merkezinin müşteri potansiyeline bağlı olarak değişebilmektedir. Özel sektörde fizyoterapistler en düşük 4.250 TL maaşla çalışmaktadır. Artan tecrübe ve isminin duyulmasına bağlı olarak artan hasta tercihine bağlı olarak fizyoterapistler, ayda 10.000 TL ila 18.000 TL arasında kazanabilmektedirler.

Fizyoterapist Maaşları Nasıl Yükselir?

Fizyoterapistlerin maaş artışı başta tecrübe, özel sektörde ise ek olarak çalışılan merkezin müşteri potansiyeli ve fizyoterapistten duyulan hasta memnuniyetine göre değişir. Kamuda fizyoterapistler artan hizmet yılı ve aile durumuna bağlı değişimlere göre yeni başlayanlara göre daha yüksek maaş alabilmektedirler.

Özel sektörde ise tecrübe yanında bahsettiğimiz gibi sağlık merkezinin maaş politikası ve fizyoterapistin becerileri, artan maaşla doğrudan ilişkilidir.

Kamuda Fizyoterapist Maaşlarına Eklenen Aile Yardımları

Kamuda fizyoterapistlere verilen aile yardımı diğer devlet memurları ile benzerdir. Eşi sigortalı olarak çalışmayan eş için aile yardımı alan fizyoterapist, sahip olduğu çocuk sayısına göre değişen tutarda çocuk yardımı almaktadır. Ek olarak AGİ yerine getirilen maaşın asgari ücret tutarına kadar getirilen vergi muafiyetinden devlette fizyoterapistler de yararlanmaktadır.

Gerekli şartları sağlayan fizyoterapistlerin kamuda aldığı aile yardımları şu şekildedir:

 • Çalışmayan Eş İçin Aile Yardımı: 521 TL
 • 6 Yaşından (72 Aydan) Küçük Çocuklar İçin Ödenen Çocuk Yardımı: 115 TL
 • 6 Yaşından (72 Aydan) Büyük Çocuklar İçin Ödenen Aile Yardımı: 57 TL

Uzman Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar 2022

Uzman fizyoterapist aylıkları kamuda ve özel sektörde farklı seyreder. Kamuda 5 yıl ve üzeri tecrübeye sahip uzman fizyoterapist 9.429,68 TL ile 10.850,44 TL arasında aylık alır. Özel sektörde ise uzman fizyoterapistlere ortalama 18.000 TL tutarında maaş ödenmektedir.

Yurtdışında Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar 2022

Yurtdışında fizyoterapist aylıkları ülke standartlarına göre ortalama düzeyde seyretse de Euro kuru nedeniyle Türk Lirası’na çevrildiğinde ülkemizde aylıkları aşmaktadır. Yurtdışında fizyoterapistlere ortalama 2.000 Euro ile 3.000 Euro arasında değişen maaşlar verilmektedir.

Çalışmak istediği ülkenin dilini öğrenen ve mesleğinde kendisini geliştiren fizyoterapistler, farklı ülkelerde çalışmak için uygun prosedürleri tamamlayarak 2.000 Euro’dan başlayan maaşla işbaşı yapabilirler.

4 Yıllık Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

4 yıllık fizyoterapist aylığı kamuda 9.393, 41 TL’dir. Özel sektörde ise 7.000 TL’den başlayan 4 yıl tecrübeye sahip fizyoterapistin aylığı kurum bazında yaşanan değişikliğe göre 15.000 TL’ye ulaşabilmektedir.

Spor Kulübünde Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Spor kulüplerde fizyoterapistlerin maaşı büyük değişkenlik gösterir. Kulübün popülaritesi, bütçesi, mevcut destekçi sayısı ya da fizyoterapistin becerisi gibi çok sayıda değişkene bağlı olarak aylıklar belirlenmektedir. En düşük 5.000 TL ile spor kulüplerinde çalışabilen fizyoterapistler, bahsedilen değişkenlere bağlı olarak 18.000 TL düzeylerini aşabilmektedir.

Acıbadem Hastanesinde Fizyoterapist Maaşları

Acıbadem’de fizyoterapist aylıkları çalışanın becerisi, hasta memnuniyeti noktasında olumlu referansları ve ekip çalışmasına olan yatkınlığına bağlı olarak değişmektedir. İş ilanı sitelerinden edinilen ortalama rakamlara göre Acıbadem’de bir fizyoterapist en düşük 4.250 TL, en yüksek 11.160 TL maaşla çalışmaktadır. Ortalama 6.120 TL ile çalışan fizyoterapistlerin özel sağlık sigortası, lojman, servis ve yemekhane gibi yan hakları da bulunmaktadır.

Emekli Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapistlerin emekli aylığı kamudan emekli olanlar için %30,5 oranında artarken, özel sektörden emekli fizyoterapistler için %25,48 oranında arttı. Kamudan emekli olan ve 25 yıl hizmet süresine sahip olan 1. derece 1. kademe fizyoterapistin aylığı 5.242,56 TL’ye yükseldi. Özel sektörde ise en düşük emekli fizyoterapist aylığı 2.500 TL’ye yükseldi.

Sözleşmeli Fizyoterapist Maaşları

Sözleşmeli fizyoterapistlerin aylıkları 2022 yılında memurlar ile aynı oranda artış kaydetti. Bekar ve yeni başlayan sözleşmeli bir fizyoterapist, yeni yılda 8.384,55 TL aylık alacak. Hizmet yılı 5’e çıktığında ise bu rakam 8.581,34 TL’ye ulaşacak.

Devlet Hastanesinde Fizyoterapist Maaşları

Devlet hastanelerinde fizyoterapistlere verilen aylık en düşük 8.986 TL ile 10.558 TL arasında belirlendi. 15 yıllık hizmet süresi aşıldığında ise devlet hastanesinde çalışan fizyoterapist maaşları 2022 yılı tutarı 10.850 TL’ye ulaşmaktadır.

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar? (Kamu ve Özel Sektör)

Güncel Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar Oldu

İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar

Yorumlar

 1. Ayşenur dedi ki:

  Fizyoterapistlerin maaşı neden bu kadar düşük hemşire devlette 5800 alırken fizyoterapistin ondan bin lira daha az maaş alması ne kadar adil