• Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alıyor?


  Hem özel sektörde hem de kamuda çalışabilen fizyoterapistler çalışma alanı geniş olmasından dolayı sıkça tercih edilen meslekler arasında olmaya başlamıştır. Fizyoterapist olmak isteyenlerin akıllarına “fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor?” sorusu gelmektedir. Biz de size bu yazımızda zamlı fizyoterapist maaşları hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Kamu kurumlarında çalışmakta olan fizyoterapistler lisans mezunu olup sağlık hizmetleri sınıfında faaliyet göstermektedirler. Kamu kurumlarında çalışan bu meslek uzmanları sözleşmeli olabildiği gibi kadrolu memur da olabilirler. Özel sektörde de kendisine yer bulabilen bu meslekteki kişiler sürekli ihtiyaç duyulan personeller arasındadır. Tüm sağlık sektörünün genişleme göstermesi bu mesleğin çalışma alanlarının genişlemesine zemin hazırlar. Her geçen gün boyunca fizik tedavi uzmanlarına olan ihtiyaç da artış göstermektedir. Özel sektörde her gün yeni bir sağlık kurumu açılmakta olup bu meslektekilere de yeni çalışma alanı doğmaktadır. Sağlıklı bireyler de yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla bu meslek uzmanlarından yardım alırlar.


  Nasıl Fizyoterapist Olunur?

  Fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor, zamlı fizyoterapist maaşları, konusuna geçmeden önce fizyoterapist nasıl olunur sorusuna cevap verelim. Günümüzün popülaritesi yüksek olan mesleklerinden olan bu mesleği 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında olunmaktadır. Öğrencilerin sayısal bölümlerden yükseköğretim sınavlarına girmeleri gerekir. Lisans eğitiminin ardından Kamu Personeli Seçme sınavına giren öğrenciler yeterli puanı almalarının ardından kamu kurumlarına atama yapılabilirler. Kamu Personeli Seçme sınavından yeterli puanı alamayan mezunlar özel sektörde de kolaylıkla iş imkanı bulabilirler. YGS-2 MF-3 puan türlerinden üniversiteye öğrenci alan üniversite kurumları bu mesleğin çok tercih edilmesinden dolayı taban puanlarını yükseltmektedirler. Her üniversiteden üniversiteye taban puanı değişiklik gösterir. Bu sebeple bu mesleği yapmak istiyorsanız gireceğiniz üniversitenin taban puanlarını araştırmalısınız. Fizyoterapistler; devlet hastaneleri üniversite hastaneleri fizik tedavi merkezleri spor merkezleri kaplıcalar Milli Eğitim’e bağlı olan kurumları gibi birçok yerlerde çalışırlar.

  Fizyoterapistler Ne İş Yapar?

  Fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor ve zamlı fizyoterapist maaşları konusuna geçmeden önce fizyoterapistlerin iş tanımını yapalım. Kamu kurumlarında çalışmakta olan fizyoterapistlerin görev tanımları yönetmeliğe göre şu şekildedir;

  • Sağlıklı kişilerde kişilerin fiziksel faaliyetlerini düzene sokmak ve bu kişilerin hareket kabiliyetlerini yükseltmek için kişiye özel fiziksel faaliyetler ve egzersiz programı planlamak ve uygulamak.
  • Hastalık durumlarında ise; Uzmanlar tarafından fizyoterapistlere yönlendirilmiş olan hastaların fiziksel hareket bozukluklarının ortadan kaldırılması ve bu kişinin iyileştirilmesi amacıyla gerekli planlamaları uygular.
  • Fizyoterapi programında belirtilmiş olan amaca ulaşmak için hasta kişinin rolünü ve görevini tanımlar.
  • Hastanın fizyoterapi programını ve iyileşme sürecini izleyerek kaydeder. Rehabilitasyon ile alakalı olan cihaz ve teknolojik aletlerin kullanımını yapar.
  • Hasta için gerekli olan cihazlardaki uygun ölçüleri ve özellikleri belirler. Hasta için gerekli önerileri geliştirir.
  • Hasta ve aileye iyileşme sürecinde eğitim verir.
  • Hasta için uygun olmayan programları sonlandır. Hasta için de uygun olmayan programlar hakkındaki görüşlerini uzman doktorlara bildirir. Uzman doktorlar hasta için bu programın uygun olduğu görüşünde ise kayıt altına alarak bu programı uygulamaya devam ederler.
  • Hastaya tedavi sırasında kullanılacak olan ekipmanların istenmeyen sonuç çıkarmaması için gerekli tedbirleri alır.

  Fizyoterapist Maaşları

  Fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor? Zamlı fizyoterapist maaşları ne kadardır? Fizyoterapistler bilindiği gibi birçok alanda çalışma imkanı bulurlar. Devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, fizik tedavi merkezlerinde, spor akademilerinde, kaplıcalarda veya Milli Eğitim’e bağlı olan birçok kurumda çalışan fizyoterapistlerin maaşları değişiklik gösterebilir.

  Devlet kamu personeli olarak çalışan 657 devlet memuru yasasına tabi olan fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor? 2018 yılı itibariyle devlet memurlarına verilen zamlı maaşlar, zamlı fizyoterapist maaşları konusunda da etkili olmuştur. Her yıl devlet memurlarına düzenli olarak zam gelmekte olup 657 devlet memuru yasasına tabi olan fizik tedavi uzmanı da aynı şekilde düzenli zam oranına sahip olurlar.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2018 yılı itibariyle zamlı fizyoterapist maaşları yaklaşık olarak 2900 lira ile 3300 lira arasında değişiklik gösterir. Fizyoterapistlerin almış oldukları maaşlar görev yıllarına göre değişiklik gösterir. Kıdem dereceleri arttıkça fizik tedavi uzmanlarının maaşları da artış gösterir.

  Özel sektörde çalışan fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor? Devlet kurumlarında çalışan fizyoterapistler zamlı fizyoterapist maaşları konusunda biraz şanssızdırlar. Çünkü gözlemlere göre özel sektörde çalışan fizyoterapistler kamudaki fizyoterapistlerde çok düşük maaş alırlar.

  Özel sektörde özel sektörde maaş oranları ve zamlı fizyoterapist maaşları değişiklik gösterir. Özel sektör çalışanı fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor? Bir özel sektörde 1500 lira maaş alan fizik tedavi uzmanı olabilirken başka bir özel sektörde 3000 lira maaş alan fizik tedavi uzmanı da olabilir. Özel sektörde çalışan kişilerin maaşları işverenin inisiyatifindedir. En düşük olan maaş oranı ise asgari ücret oranına göre olur. Özel sektörde çalışan kişilerin maaşlarına asgari geçim indirimi, eş ücreti ve çocuk ücreti de eklenmek zorundadır.

  Aile geçim indirimi de eklendiği zaman fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor? 2018 yılı ile birlikte zamlı fizyoterapist maaşları içine bazı gelirleri de eklemek gerekir. Evli ve eşi çalışmayan 657 devlet yasasına ait olan bir fizik tedavi uzmanı maaşına 174 lira ek aile geçim indirimini eklemek gerekir. Bu fizik tedavi uzmanının çocuğu da varsa maaşına 45 lira daha eklenmelidir. Aile ve çocuk yardımları da her yıl düzenli olarak maaşlar gibi artış gösterir.

  Nikah Memuru Nasıl Olunur

  Bulgaristan Vatandaşlık Şartları

  Sefer Görev Emri Sorgulama  tıkla sorunu sor

  Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alıyor? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın