Genel

2020 Güncel Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar (Özelde, Devlette)

2020 yılında fizyoterapistlerin maaşları; çalıştıkları kuruma, medeni durumlarına, çocuk sayılarına, hizmet yıllarına, deneyimlerine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişen bir ücretlendirmesi bulunmaktadır. Kendi kliniklerini veya tedavi merkezlerini açabilmeleri veya bir hastanede çalışabilmeleri mümkündür.


Fizyoterapist Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Fizyoterapist olmak isteyenlerin üniversitelerin FTR bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. 4 senelik bir lisans bölümüdür. Özel üniversitelerde de devlet üniversitelerinde de olan bir bölümdür. Fizik tedavi teknikeri olmak isteyenlerin ise; 2 yıllık fizyoterapi önlisans bölümünü tamamlamış olması gerekmektedir. Ayrıca zorunlu stajları da bulunmaktadır.

Fizyoterapistlerin Uyguladıkları Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Fizyoterapistler, fiziksel rahatsızlıklar için tedavi uygulaması yapmaktadırlar. Tam veya kimsi felç olan alanlar, periferik sinir yaralanmaları, kırıklar, skolyoz, ampute rehabilitasyon hastaları, kardiyo, kanser rehabilitasyonları, romatizmal rahatsızlıklar, travmatik beyin yaralanmaları, herhangi bir uzuvdaki rehabiliteler gibi birçok hastalık için tedavi uygulaması yapılmaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber fizyoterapide kullanılan cihazlar da oldukça gelişmiştir.

Uygulanan tedavi yöntemlerinden ise aşağıda bahsedilmiştir:

 • Egzersizler yaptırılmaktadır.
 • Elektroterapi uygulanmaktadır.
 • Manuel terapi yapılmaktadır.
 • Sıcak ve soğuk tedavisi uygulanmaktadır.

Fizyoterapistlerin Sorumlulukları Nelerdir?

Fizyoterapistlerin sorumluluklarını çalıştıkları iş yeri ve bu iş yerinin sahip olduğu donanım belirlemektedir. Belli başlı görevleri ise aşağıda sıralanmıştır:

 • İş güvenliği ve meslek etiği kuralları kapsamında, çevreyi korumayı ön planda tutarak görevlerini en iyi şekilde yerine getirmelilerdir.
 • Hastaların eklem bölgelerinde, sinir sistemlerinde ve kaslarında şikayet etmelerine neden olan konuyu tespit etmek sorumlulukları arasındadır.
 • Konulan tanıya göre uygulanması gereken tedavi sürecini ve rehabilitasyon programını oluşturmaktadırlar.
 • Tedavinin daha etkili olabilmesi için destekleyici tedaviler uygulamaktadırlar. Egzersiz hareketleri, masaj, özel teknikler ve yeni teknikler uygulanabilmektedir.
 • Tedavi sürecini kayda almaları ve tedavide ilerleme kaydedilmesi durumunda bunu izlemeleri gerekmektedir.
 • Yaş gruplarına özel tedavi programları oluşturmaları gerekmektedir.

Fizyoterapistler İçin İş İmkanları Nasıldır?

Fizyoterapistlerin iş imkanlarına bakıldığında; son yıllarda önceye göre daha fazla iş imkanlarının olduğu görülmektedir. Günümüzde insanlar sağlıklarına daha fazla dikkat etmektedirler ve sağlıklı yaşayabilmek adına araştırmalar içerisindedirler. Dolayısı ile de daha düzgün bir duruş, ağrısız bir yaşam, motive olmuş bir beden istemektedirler. Bu yüzden de fizyoterapistleri tercih etmektedirler. Oranlara bakıldığında son 5 yıl içerisinde fizyoterapist olan kişi sayısı, öncesine göre 2 kat artış göstermiştir. İnsanlar isterlerse evlerinde, isterlerse terapi merkezlerinde veya hastanelerde tedavi görebilmektedirler. Tedavi konusundaki bu çeşitlilik ise fizyoterapistlerinin maaşlarında artış olmasını sağlamaktadır.

Fizyoterapistlerin Çalışma Şartları Nelerdir?

Fizyoterapistler, sağlık sektöründe çalışmaktadırlar ve çalışma şartları da bu kapsamda belirlenmektedir. Ancak sağlık sektöründeki diğer çalışanlara göre daha iyi şartlarda mesleklerini yapabilmektedirler. Fizyoterapistlerin işlerini yaptıkları kısım ayrı bir katta olmaktadır. Muayene odaları bulunmaktadır ve terapileri de bu odalarda yapmaktadırlar. Buna ek olarak molalarda dinlenebilmeleri için bir odaları olmaktadır. Bilgisayar, telefon, yazıcı gibi donanımlar kendilerine zimmetlenmektedir. Ayrıca teknolojik ve teknik aletler de kullanmaları gerekmektedir.

Fizyoterapistlerin Çalışma Saatleri Nasıldır?

Fizyoterapistlerin çalışma yoğunluklarına bakıldığında, hasta sayısına göre değişmektedir. Genellikle yoğun bir tempoda çalışmaktadırlar. Çalışma saatleri ise çalıştıkları kuruma göre değişiklik göstermektedir. Vardiya ve nöbet sistemi olan bir meslek grubudur. Çalışma saatleri ile ilgili bir genelleme yapmak gerekir ise; 08:00 ile 17:00 arasında veya 09:00 ile 18:00 arasında çalışılabilmektedir. Nöbet sisteminde ise iki tercih bulunmaktadır. 12-24 ve 24-48’dir. 12-24, 12 saat çalıştıktan sonra 24 saat izin kullanma anlamına gelmektedir. 24-48 ise, 1 gün çalıştıktan sonra 48 saat izinli olmaktır.

Kamuda Çalışan Fizyoterapistler Ne Kadar Kazanmaktadır?

Kamuda fizyoterapist olarak çalışanlar normal maaşlarına ek olarak döner sermayeden de para almaktadırlar. Aylıkları ortalama 3.000 TL ile 3.250 TL arasında değişmektedir. Döner sermayeden verilen tutar ise yaklaşık 1.300 TL olmaktadır. Dolayısı ile kamu kuruluşunda fizyoterapistlik yapan kişilerin maaşları 4.000 TL ile 5.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kamu çalışanları için net bir maaş tutarı vermek doğru olmamaktadır. Çünkü maaşlarını belirleyen birçok unsur vardır. Asgari geçim indirimi, sigorta ve bireysel emeklilik kesintisi, döner sermaye, nöbet ve fazla mesai ücreti durumlar maaş tutarını etkilemektedir.

Kamuda Yeni Çalışmaya Başlayan Bir Fizyoterapistin Maaşının Detayları Nelerdir?

Kamuda çalışan fizyoterapist maaşlarına bakıldığında, yeni işe girmiş bir fizyoterapistin hizmet dökümü şöyledir:

 • Maaşlarından %15 oranında 294.65 TL gelir vergisi kesilmektedir.
 • %7.59 oranı ve 39.80 TL tutarı ile damga vergisi kesilmektedir.
 • SGK kesintisi %14 oranında ve 559.32 TL tutarındadır.
 • Bireysel emeklilik sistemi için yapılan kesintiler ise 119 TL tutarındadır ve %3 oranındadır.
 • İstihaklar toplamı 5.243,98 TL’dir.
 • Maaştan yapılan toplam kesintiler 1.012,77 TL’dir.
 • Net maaşları ise 4.231,21 TL’dir.

Özel Sektörde Çalışan Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Almaktadırlar?

Özel sektör ile kamu kıyaslandığında; maaşlar kadar çalışma şartları ve yoğunluğu da değişiklik göstermektedir. Özel sektörde fizyoterapistlere ortalama 3.000 TL maaş verilmektedir. Özel sektörde yeni işe başlayan kişilere asgari ücret verilmektedir. Ancak hizmet süresi ve deneyim arttıkça bu tutar 5.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özel Sektörde Fizyoterapist Maaşlarını Etkileyen Detaylar Nelerdir?

Özel sektörde çalışan fizyoterapistler; bilgi, tecrübe ve hasta potansiyellerine farklı tutarlarda maaşlar almaktadırlar. Maaşlarını etkileyen hususlar ise aşağıdaki gibidir:

 • El becerilerinin iyi olması ve göz koordinasyonlarını sağlayabiliyor olmaları maaşlarını arttırmaktadır.
 • Hastalarla devamlı iletişimde kalabilmeleri ve bu süreçte hastalar ile kaliteli iletişim kurabilmeleri kendileri için avantajdır.
 • Fizik tedavi süreci oldukça uzun bir süreçtir. Sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi olmaları beklenmektedir.
 • Karşılarına çıkan problemi tedavi edebilmek için biyoloji ve kimya gibi alanlarda yeterli donanıma ve bilgiye sahip olmaları istenmektedir.

2020 Yılında Fizyoterapist Maaşlarına Yapılan Zam Ne Kadardır?

2019 yılı için hesaplanan enflasyon artış oranı %6.49’dur. 1 Ocak 2020 tarihi ile beraber kamu görevlilerinin maaşlarına %4 oranında zam yapılmıştır. Ayrıca bu orana ek olara enflasyon farkı olan %1.49 oranında da zam yapılmaktadır. Son yapılan zam ile beraber 3.492 TL ile 5.024 TL arasında bir tutarda maaş almaktadırlar.

Yurt Dışında Fizyoterapistlere Ne Kadar Ödeme Yapılmaktadır?

Yurt dışında fizyoterapistlere sağlanan standartlara bakıldığında; Türkiye’dekine göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Döviz kuru nedeni ile daha fazla ücret alıyor olmalarının yanı sıra; fizyoterapistler bağımsız çalışarak ücretlerini de kendileri belirleyebilmektedirler. Özellikle Amerika’da popüler olan bir meslek grubudur. Amerika’da fizyoterapist olarak çalışan bir kişi sene içerisinde toplamda 64.806 Dolar para kazanmaktadır. Bu da aylık 3.010 Dolara denk gelmektedir. Fizyoterapist ihtiyacının fazla olduğu bölgelerde, fizyoterapistlere ödenen tutar da fazla olmaktadır.

Hizmet Yıllarına Göre Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Almaktadırlar?

Fizyoterapist maaşlarının hizmet yıllarına göre tutarları şu şekildedir:

 • 25 yıllık hizmet süresini dolduran çalışanların aylık maaşları 4.831 TL olmaktadır.
 • 24 yıl fizyoterapist olarak çalışanların aylıkları 4.800 TL’dir.
 • Hizmet yılı 23 sene olanlar 4.780 TL aylık almaktadırlar.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı