ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

2023 Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından illere gönderilen resmi yazıda: “657 sayılı Kanunun ek 32’nci maddesinde öngörülen öğretim yılına hazırlık ödeneği; 2023 yılında 1.400 TL olarak ödenir” belirtilmiştir. 2023 yılı kırtasiye yardımı ücreti 1.350 TL’dir. Öğrenciler için ise velilerine verilen para 450 – 550 TL arasında değişiyor. Bakanlık ya da il belediyelerinden gerekli başvuru şartlarını sağlayan ve gerekli belgeleri ileten herkes kırtasiye yardımı hizmetinden faydalanabilir.

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Kişiler ikametgahlarına göre belediye binasında hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ulaşıp başvuru yaparlar. Gerekli koşulları sağlayan kişiler kırtasiye yardımı almaya hak kazanırlar.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Her yıl eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğrenciler belirli kırtasiye ürünlerine ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda öğretmenler de verdikleri eğitimin kalitesini arttırmak adına belirli başlı kırtasiye ürünlerine ihtiyaç duyarlar.

Maddi durumu yeterli olarak görülmeyen ailelere, çocuklarının eğitimi ve öğretimi için kullanmaları adına ve çocuklarının diğer öğrencilerle eşit imkanlar dahilinde eğitim ve öğretimini almasına olanak sağlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardıma kırtasiye yardımı denir.

Kırtasiye yardımı sadece öğrencilere değil öğretmenlere de verilir. Öğretmenlerin de ders anlatım kalitesini arttırmak adına bazı kırtasiye materyallerine ihtiyaçları vardır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu ihtiyaçları gidermek adına her eğitim ve öğretim dönemi başında öğretmenlere de kırtasiye yardımı yapılır.

Yapılan bu yardımlar sayesinde, öğrenciler arasındaki eşitsizlik bir nebze de olsa ortadan kalkar ve eğitim öğretim için daha elverişli bir ortam oluşur. Ayrıca öğretmenler de aldıkları yardım ile birlikte verdikleri dersi çeşitli materyaller ile destekleyerek dersin işleyiş kalitesini arttırıp öğrencilere daha faydalı olur.

Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Ödenir?

Kırtasiye yardımı ödeme zamanı 2 Eylül’den başlar. Kırtasiye yardımı ödeme günleri ilden ile değişiklik gösterebilir. Yardımın sırasıyla tüm öğretmen ve öğrencilere yatırılacağı belirtilmiştir.

Bazı belediyeler, öğrencilere para vermek yerine direkt gerekli kırtasiye ihtiyaçlarını alıp velilerine teslim ediyorlar. Örneğin; kitap, defter, kalem vb. öğrencilerin ihtiyaç duyduğu ürünleri kendi adlarına satın alıp başvuru yapan öğrencinin adresine teslim ediyorlar.

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Kırtasiye yardımı verilen kişiler şunlardır:

 • İlkokul öğrencileri,
 • Lise öğrencileri,
 • Ceza evinde öğretmenlik yapan öğretmenlere,
 • Müdürlere,
 • Müdür yardımcılarına,
 • İlkokul öğretmenlerine,
 • Ana sınıfı öğretmenlerine.

Kırtasiye Yardımına Kimler Başvurabilir?

Kırtasiye yardımına başvurabilecek kişiler şunlardır:

 • İhtiyaç sahibi öğrenciler, (Velileri aracılığıyla)
 • İlkokul öğretmenleri,
 • İlkokul müdürleri,
 • Ceza evinde öğretmenlik yapmakta olan öğretmenler,
 • Fiilen öğretmenlik hizmeti yapan kişiler,
 • Müdür yardımcıları.

Kırtasiye Yardımı İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kırtasiye yardımı için gereken şartlar öğrenciler ve öğretmenler için farklıdır. Öğretmenlerin, eğitim öğretim dönemi başında hesaplarına otomatik olarak devlet tarafından yardım parası yatırılır. Geçerli tek şart fiilen öğretmenlik görevi yapıyor olmalarıdır.

Yardım yapılan öğrencilerin ve velilerin durumları aşağıdaki gibidir:

 • Çocuğun öksüz ve yetim olması.
 • Bir işi ya da herhangi bir düzenli geliri olmayan dul kadın velayeti altındaki çocuklara.
 • Dar gelirli aile çocuklarına.
 • Hanedeki kişi başı aylık ortalama gelir, asgari ücretin 1/3’ü miktarında olmalıdır.
 • Pandemi sebebiyle iş yerlerini kapatmak zorunda olan esnaf ve yine pandemi sebebiyle iş yerinden çıkarılmış kişilerin çocukları,
 • Şehit, gazi, vazife malulleri ya da çocukları bu yardımdan faydalanabilirler.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen dar gelirli ailenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapmaları gerekir. Bu durumun dışında dar gelirli aile ve çocukları kırtasiye yardımını almayı tercih ederlerse ikametgahının bulunduğu mahalle muhtarına ya da il belediyelerine de başvuru yapabilirler. Aynı zamanda belediye ya da kaymakamlık binasında bulunun sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından da müracaat yapılabilir.

Ayrıca veliler E-Devlet uygulaması üzerinden de kırtasiye yardımı başvurusu yapabiliyorlar. E-Devlet uygulaması üzerinden başvuru yapmak için “e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” adresi kullanılabilir.

Öğretmenler de ise süreç bundan biraz daha farklı işliyor. Öğretmenlerin herhangi bir başvuruda bulunmaları gerekmiyor. Her eğitim öğretim dönemi başında öğretmenlerin hesabına otomatik olarak kırtasiye yardımı ücreti yatıyor.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öğretmenlerden yine herhangi bir belge istenmiyor. Tek geçerli durum öğretmenin fiilen eğitim öğretim hizmeti veriyor olması durumudur.

Öğrencilerin yaptığı başvurularda, hem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hem de belediyelerin ailelerden talep ettiği belgeler bulunur.

Kırtasiye yardımı başvurusu için gerekli evraklar şunlardır:

 • Başvuruyu yapan veliye ait Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ya da nüfus cüzdanı,
 • Çocuğa ait Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ya da nüfus cüzdanı,
 • Çocuğun öğrenci olduğunu kanıtlar nitelikte, okuduğu okuldan temin edilecek öğrenci belgesi,
 • Veli için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak gelir belgesi ya da işsizlik belgesi,
 • Aile İkametgâh Belgesi,
 • Aile kirada bir evde oturuyor ise bahsi geçen eve ait kira sözleşmesi,
 • Evin sahibi aileden bir birey ise evin tapu fotokopisi,
 • Eğer öğrencinin velisi çalışmak için başvuru yaptıysa, İŞKUR kayıt belgesi,
 • Muhtarlıktan temin edilmesi gereken fakirlik belgesi. (Bu belge başvuran kişinin kırtasiye yardımı kazanma şansını arttırıyor.)

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ya da belediyelere kırtasiye yardımı başvurusu için giden velilerin kırtasiye yardım başvurusu formunu eksiksiz şekilde doldurması gereklidir.

Bu formun içeriğinde velilerin maddi durumlarına, muhtaçlık seviyelerine, aylık harcamalarına ve aylık gelir giderlerine ilişkin sorular bulunuyor. Başvuru formu doldurulurken mutlaka bilgilerin gerçekçi ve eksizsiz şekilde girilmesi gerekiyor.

Başvuru formu kabul gören ailelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ya da belediyeler tarafından kırtasiye yardım hizmeti sunulur.

Maddi durumu aslında kötü olmayıp yardım alabilmek için kendini yoksul gösteren veliler ve muhtaçlık seviyesi aslında belirlenen düzeyin üstünde olan veliler, sonradan ilgili kurum tarafından tespit edilirse cezai yaptırımlara maruz kalabilirler. Aldıkları yardımların toplamını faiziyle birlikte ilgili kurumlara tekrar ödemek zorunda oluyorlar.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Kırtasiye yardımı başvurusu E-Devlet uygulaması üzerinden de yapılabiliyor. Yardım Formunu doldurulduktan sonra sisteme yüklenir. Bu başvuru bir ön başvuru niteliği taşıyor. Ön başvurusu kabul edilen kişilerin sonradan kesinlikle gereken belgelerle birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ya da belediyelere gidip başvurularını yapmaları gerekiyor.

İhtiyaç sahibi kişiler aynı zamanda ilgili formda bulunan diğer yardım hizmetlerine de başvuruda bulunmuş oluyor.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Kırtasiye yardımı başvuru süreci işleme yöntemi şöyledir:

İlk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ya da belediyeler kişilerin doldurdukları formların üzerindeki bilgileri detaylıca inceliyor.

İncelenen belgeler doğrulandıktan sonra ilgili kurum tarafından en muhtaç öğrenciler listesi çıkarılıyor ve bu liste açıklanıyor. Bu listede kırtasiye yardımı almaya hak kazanan kişiler ilgili kurum tarafından haberdar edilip yardım hizmetleri başlatılıyor. Bu süreç yaklaşık olarak 3-4 hafta arasında değişiyor. Kişi başvurulan kuruma gidip ilgili birimle irtibata geçerek süreci sorgulayabiliyor.

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar ? Başvuru Şartları

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, E-Devlet Başvurusu

Yorumlar

 1. Zehra dedi ki:

  Ben kıradayım kiram 3000 esım dek calişiyor ve 3 cocuk bir 2ıncı sınıf gecdı yetmiyor sizden kırtasiye yardım işiyorum lutfenn

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   bulunduğunuz belediye sosyal yardımlara müracaat etmelisiniz.

 2. Kevser gulmez dedi ki:

  Benkirada oturuyom iki öğrencim var madi durumum yok kırtasiye malzemesi istiyom