• Almanya Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı


  Almanya’da emeklilik yaşı ve emekli aylığı hesaplanmaları, bu konuda yapılan puanlama sisteminin emekliği aylığına katkısını anlatmaya çalışacağız. Emekli aylığı hesaplama tekniğini anlatmadan önce kişinin emeklilik hakkını kazanıp kazanmadığına bakılıyor. Almanya emeklilik yaşı ve Emekli Maaşı şu şekilde hesaplanıyor. Maluliyet, yaşlılık ve ölüm aylığı hakkını elde etmek için her durum için şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar sigorta pirim süresi, yaş ve pirim gün sayısı tamamlanmalı daha sonra aylıkları hesaplanmaktadır.


  Ayrıca Almanya emeklilik yaşı ve Emekli Maaşı hesaplanmasında gerekli şartları, gerekli olan sigortalılık zamanı ve pirim gün sayınız yeterli değil ise sisteme entegre olan varsa tabii ülkemize bulunan SGK (4 A),  BAĞ-KUR (4 B), Emekli Sandığı (4-c), isteğe bağlı sigortalılık gibi hususlar devreye girmek sureti ile Almanya’da emekliliğe hak kazanabiliyorsunuz. Bunlara ilaveten doğum ve askerlik borçlanmaları da emeklilik pirim günlerinize eklenerek emeklilik için katkı sağlamaktadır. Almanya emeklilik yaşı ve Emekli Maaşı 65 veya 67 olarak hesaplanmaktadır. 1947 ve üzeri doğanlar için 2012 senesinden 2029 senesine kadar kademeli bir şekilde yükseltilmektedir. Ayrıca 5 yıl bekleyerek asgari sigortalı kalma zamanını doldurmuş olunması gerekmektedir. Almanya’da emekli olacak kişilerin aylık hesabı sigortalı kalınan gün sayısı, ödenen pirim miktarı, iş geliri ve iş ücreti hususları ve öğrenim durumları da etki etmektedir.

  Her yılda pirim ödemek sureti ile sigortalı çalışan kişinin iç ücretlendirmesi ve geliri kazanç puanı şeklinde hesaplanır. Pirim ödeme konusunda muaf olan yıllar da kazanç olarak hesaplanmaktadır. Mecburi primleri sakıt olan sigorta işçilerinin ödemek zorunda oldukları primleri 1992 yıllarına kadar hesaplanır ve elde edilen değerin bir buçuk katına, en fazla ortalama bir gelirin prim ödemesinin % 75 ‘ine yükseltilir. Bu konuta temel olan şart iki ülke arasındaki hizmet süreleri birleştirildiğinde yada tek taraflı olarak 35 yıl bekletilme zamanının dolması gerekmektedir.

  Almanya’da emeklilik aylığında esas olan veriler nelerdir?

  Almanya emeklilik yaşı ve Emekli Maaşı konusunda esas olan veriler şöyle olmaktadır. Emeklilik aylığının ölçüsünü üç etken belirlemektedir. PEB yani kazanç puanlaması (Persönliche Entgeltpunkte ) her yılın sigortalı geçen iş geliri  ( Sigortalanma üst miktarı ) bütün sigortalı kişilerin içinde bulunan takvim yılının ortalama gelirine paylaştırılarak, bütün sigortalı yaşama zamanı için toplanıp hesaplanarak g giriş etkeni ZF ( Zugansfaktor) ile çarpılmalıdır. RAF emekli olma çeşidi faktörü (Rentenfaktor) Hesabı yapılacak olan emekliliğin güvencesinin hedef göstergesine göre belirlenen etkeni belirtir. AR güncellenmiş emeklilik ederi  (Aktueller Rentenwert) 1 takvim yılında ortlama gelire bakılarak hesabı yapılan yaşı sebebi ile emekli maaşına tekabül düşen ölçüsü anlamına gelmektedir. Almanya emeklilik yaşı ve Emekli Maaşı hesaplamalarında görüldüğü üzer oldukça hassas davranılmakta ve en uygun emekli maaşı bağlanmaktadır. Ayrıca emeklilik aylığı hesaplamalarında pirim ve ücrete dayanan emekli maaşlarında şu ana durumların dikkate alınarak hesaplandığını bilmekte fayda vardır.

  Öncelikle sigortalı olunan dönemlerde ödemiş olduğunuz pirim miktarına sigorta altına aldığınız iş ücret miktarı ve gelirinizin ölçüsüne bağlı olmaktadır. Her yıl prim ödeyip sigorta altına aldığınız çalışma ücreti ve gelir miktarınız kazanç puanı olmak sureti ile Almanya emeklilik yaşı ve Emekli Maaşı hesaplanmasında etken olmaktadır. Pirim ödemediğiniz yani muaf olduğunuz yıllar için ise kazanım puanı olarak bazen hesaba eklenebilmektedir. Görüldüğü üzere Almanya’da bütün faktörler göz önünde tutularak emekli maaşı bağlanması işlemleri dikkatli bir şekilde yapılmaktadır. Olası bir hatanın önüne geçilebilmesi için oldukça hassas davranılmakta ve her iki ülke arasındaki ortak protokoller gereği emeklilik maaşlarının bağlanmasında gerekli itinayı göstermektedirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emeklilik ödemelerinin değerlendirilmesi

  Emeklilik maaşı ücretlendirmesi sadece sigortalı bulunduğunuz yıllarınızda sigorta altına aldığınız iş ve ücret miktarına bağıntılı değildir. Aynı zamanda prim ödemelerinin muafiyeti veya prim miktarının azaltıldığı zamanlarda dikkate alınarak hesaplanır. Aslında kastetmek istediğimiz olay şudur. Toplamda ödeme süresinin üstünden ortalama bir ölçü olarak hesaba katılan sürelerdir. Almanya emeklilik yaşı ve Emekli Maaşı hesabında kişisel olmak kaydı ile kişilerin maaşını makul duruma getirebilmek için bütün etkenlerin dikkate alınarak hesaplandığını unutmamak gerekmektedir. Ayrıca askerli borçlanmasının faydalı olup olmadığını da anlatmak gerekmektedir. Askerlik borçlanması emekli olma yaşınızı alacak olduğunuz aylığınızı ve size ödenmesi gereken miktarı olumlu yönde etkilemektedir.

  Bu arada madenciler için emeklilik sistemi biraz daha farklı olmaktadır zira yerin çok altında çalışan bu işçiler oldukça zor şartlarda çalıştıkları için madencilere Almanya emeklilik yaşı ve Emekli Maaşı farklı bir uygulama sunmaktadır. Yıllarca yerin çok altında çalışan madenciler 60 yaşını doldurduklarında ve 25 yıllık çalışma süresine geldiklerinde yaşlılık veya emeklilik aylığı almaya hak kazanmış olmaktadırlar. 31.12.1951 yılından sonra dünyaya gelmiş sigortalı kişiler için Almanya yaş sınırını kademeli bir şekilde 62 olarak belirlemiştir. Madenci maaşı 50 yaşını doldurduktan sonra bağlanmaktadır. Bu kural için 50 yaşını bitirmiş ve 25 yıl hizmet süresini doldurmuş olması gerekmektedir. Son olarak Almanya’da emekli olmak oldukça kolay ve ücretlendirmede en üst seviyeden belirlenmektedir. Her ülkenin kendine has emeklilik hesaplanma yöntemleri vardır. Türkiye’de ise emeklilik maaşlarının iyileştirilmesi konusunda da gerekli çalışmalar yapılmakta ve kademeli olarak iyileştirilmektedir.

  Bulgaristan Vize Başvuru Formu

  Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?
  tıkla sorunu sor

  Almanya Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Çağlar Güntürk dedi ki:

   37 yıl ALMANYADA yaşadım ve çalıştım 1983 de işe başladım 24.9.2011 ne kadar. 25. 09.2011 Türkiye dönüş yaptım. Ne kadar emekli maaşı bağlanır?

   Sayģılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bilgileriniz yeterli olmadığından emekli maaşı hesaplamamız mümkün değil.

  2. Yasemin dedi ki:

   Eşim almanyadan emekli ölmüş olsa ben eşi olarak maaş alabilicemmi yüzde nekadar kesilicek..

  3. Salih seven dedi ki:

   01.07.1956 doğumluyum almanyada 1973 sigorta girişi g991 e kadar almanyadan kaç yaşında emekli olabilirim
   saygılarımla.

  Sorunuzu Yazın