• Denizbank Bireysel Emeklilik

  Denizbank, ülkemizde uzun yıllardan beri hizmet veren bankalardan birisidir. Başlarda Türk denizcilik sektörü için kurulan banka daha sonra normal bankacılığa da geçiş yapmıştır. Denizbank, sadece kredi ve diğer alanlarda değil artık Bireysel emeklilik alanında da hizmet vermektedir. Biz de bu yazımızda günümüzde önemli olmaya başlayan Denizbank Bireysel Emeklilik konusunu işleyeceğiz.


  Denizbank Bireysel emeklilik ile ilgili konulara geçmeden önce Bireysel emekliliğin ne olduğuna ve kimlerin bu emeklilik kapsamına girdiğine bakalım.

  Bireysel Emeklilik Sistemi

  Bireysel emeklilik sistemi, vatandaşların iş hayatında sürdürdükleri düzeni emeklilik hayatlarında da devam ettirmelerini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde bireyler çalışma dönemlerinde düzenli olarak tasarruf yapabilirler. Bireysel emeklilik sistemi yasalar tarafından düzenlenmiştir ve hem işverenler için vergi avantajı sağlar hem de katılımcılar için ise devlet katkısı sağlamaktadır.

  Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

  Bireysel emeklilik sisteminin bazı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlara bakıldığında bu sisteme kaydolmak daha mantıklı olmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bireysel emeklilik sayesinde çalışanlar, gelirleri üzerinden tasarruf yapabilirler.
  • Bireysel emeklilik sisteminde, birikimleriniz profesyonel kişiler tarafından değerlendirilir ve yönetim de bu durumu desteklemektedir.
  • Bireysel emeklilik sistemi, katılımcılarına fon yönetimleriyle gelişen ve gittikçe büyüyen birikimler ile katılımcılarına emekli oldukları dönem için düzenli olarak gelir alma imkanı sunmaktadır.
  • Bireysel emeklilik sistemi aynı zamanda Sosyal Güvenlik Sisteminin de tamamlayıcısı olarak bilinmektedir.
  • Bireysel emeklilik sistemi şeffaf ve kanunlarla düzenlenmiştir.
  • Bireysel emeklilik sisteminde katılan kişiler, fonlarını kendi istekleri doğrultusunda seçebilirler.
  • Ayrıca Bireysel emeklilik sistemindeki en önemli avantajlardan birisi de devletin sağladığı katkı payıdır.

  Bireysel emeklilik sistemi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bağımsız Denetim Kurumları ve Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenmektedir. Ayrıca bu sistemde, Takasbank ve Emeklilik Gözetim Merkezi de gözetim denetim işlerini yapmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bireysel emeklilik sisteminde bilinmesi gereken bir diğer konu da, fonların emeklilik şirketindeki hesapta değil; Takasbank’taki hesaplarda saklandığıdır. Bu da sistemin güvenli olmasını sağlamaktadır.

  Bireysel Emeklilik sisteminde artık otomatik katılım söz konusudur. Otomatik katılım, çalışan kişilerin Bireysel emeklilik sistemine başvuru yapmadan katılmalarını sağlamaktadır. Otomatik sistemden yararlanabilen kişiler 45 yaşın altındaki özel sektör ya da kamuda çalışmakta olan ve yeni çalışmaya başlayan kişilerdir. Otomatik katılım sistemi 1 Ocak 2017’de hayata geçirilmiştir. İşveren ile Bireysel emekliliğe katılan şirketlerde, emeklilik şirketini işveren seçmektedir.

  Şimdi de Denizbank Bireysel emeklilik sistemini ve nasıl başvurulduğunu inceleyelim.

  Denizbank Bireysel Emeklilik Başvurusu

  Bireysel emeklilik sistemi kapsamında artık çalışanlar, Denizbank Bireysel emeklilik sistemine de başvurabilmektedir. Denizbank Bireysel emeklilik kuralları da diğer sistemlere benzerlik gösterir. Otomatik katılımı bu banka ile yapabilirsiniz. Devlet tarafından ödenen katkı payı Denizbank Bireysel emeklilik sistemine katılanlarda da geçerlidir. Otomatik katılımdaki devlet katkısı yaklaşık 1,000 Türk Lirası tutarındadır.

  Denizbank Bireysel Emeklilik sisteminden çıkış da yapılabilmektedir. Çalışan kişiler, istedikleri takdirde bu plana dahil oldukları dönemdeki 2 ay içerisinde cayma haklarını kullanabilirler. Cayma hakkının kullanılmasından sonra, gereken ödemeler 10 iş günü içerisinde yapılmaktadır.

  Şimdi de bu sisteme nasıl başvurulduğunu inceleyelim. Denizbank Bireysel emeklilik başvuruları internet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklamalısınız. Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

  Bu sayfada Denizbank Bireysel emeklilik başvurusu için sizden bazı bilgiler istenmektedir. Denizbank Bireysel emeklilik başvurusu yapmak için ilk olarak adınızı, soyadınızı, telefon numaranızı, yaşadığınız yeri eklemelisiniz. Daha sonra güvenlik kodunu da girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

  Denizbank Bireysel Emeklilik Sistemine Başvurmak İçin TIKLAYINIZ!

     tıkla sorunu sor

  Denizbank Bireysel Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın