ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bulgaristan Vize Başvuru Formu ve Gerekli Evraklar

Bulgaristan Vize Başvuru Formu ve Gerekli Evraklar
10.04.2019

Bulgaristan vize başvuru formu ve gerekli belgeler nelerdir, sorusuna cevap olarak hazırladığımız bu yazımızda, Bulgaristan’a turist olarak veya iş için gitmek isteyenlerin merak ettiği soruların başında Bulgaristan’ın yabancı vatandaşlardan talep ettiği vize için gerekli evraklar yer almaktadır.

Bununla birlikte Bulgaristan vizesi alabilmek için söz konusu ziyaretçilerin doldurması gereken “Bulgaristan Vize Başvuru Formu” bulunmaktadır. Bu konular hakkında son dönemde internet aramalarının artması ve internet üzerinde Bulgaristan vizesi alma konusunda yeterli kaynakların bulunmaması üzerine böyle bir yazıyı hazırladık.

Rehber niteliğindeki bu yazımızı okuyarak;

 • Bulgaristan Turist Vizesi nedir?
 • Bulgaristan Turist Vizesi için gerekli evraklar nelerdir?
 • Bulgaristan Turistik Vizesi hakkında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir?
 • Bulgaristan Turist Vizesi kaç günde çıkar?
 • Bulgaristan Turistik Vizesinin süresi nasıl düzeltilir?
 • Bulgaristan Ticari ve Öğrenci Vizesi başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

gibi soruların yanıtlarını ve daha birçok faydalı bilgi hakkında detaylara hakim olabilirsiniz. Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar 2019 yılı itibariyle Bulgaristan Konsoloslukları tarafından Türk vatandaşlara duyurulmuştur. Bu bilgilere geçmeden önce Bulgaristan ziyaretlerinizde sizden talep edilen Bulgaristan turist vizesinin ne olduğuna bakalım.

Bulgaristan Turist Vizesi Nedir?

Bulgaristan turist vizesi, Bulgaristan sınırları içerisinde gezi, eğlence, tur, av ve benzeri sebeplerle bulunmak isteyen veya kısa süreli seyahat gerçekleştirmek isteyen Türk vatandaşları tarafından istenen bir belgedir. Dolayısıyla Bulgaristan turist vizesi başvurusunda bulunmadan bu saydığımız aktiviteleri, Bulgaristan sınırları içerisinde gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Bulgaristan turisti vize başvurularını, Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize hizmet merkezi adı verilen kurumlar aracığıyla yapabilirsiniz. Bu başvurularda turist sıfatıyla Bulgaristan’da bulunacağınız ve size kısa bir süre Bulgaristan’da bulunma hakkı verileceğini hatırlatmak isteriz.

Dolayısıyla ilgili kurumlara ve vize hizmet merkezlerine başvurmadan önce mutlaka Bulgaristan’a gerçekleştireceğiniz seyahatin turistik amaç doğrultusunda olduğunu belgelemeniz gerekir. Bununla birlikte; Bulgaristan turist vizesi tek girişli olarak Bulgaristan Konsolosluğu yetkili makamları tarafından görevlendirilmiş vize hizmet merkezinde onaylanıp, talepte bulunan kişi adına gerçekleştirilmektedir.

Bulgaristan Turist Vizesi için Gerekli Evraklar

Bulgaristan seyahatlerinizde, bu ülkeyi ziyaret etme amacınızla doğru orantılı olarak birçok çeşitte vize verilmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu’nun bizzat kendisi ve yetkilendirdiği görevli vize hizmet merkezleri tarafından hayata geçirilen bu işlem, vize talebinde bulunan vatandaşın Bulgaristan’da bulunma amacına göre değişiklik göstermektedir.

Bu sebeple ilk olarak Bulgaristan vize başvurularında en sık kullanılan turistik vize hakkında yani Bulgaristan turist vizesi için gerekli olan evrakları sizle paylaştıktan sonra, yazımızın sonuna doğru Bulgaristan ticari vize, Bulgaristan öğrenci vizesi gibi diğer vize türleri hakkında önemli bilgileri vereceğiz.

Bulgaristan’da turistik amaçla bulunmanız için Bulgaristan turist vizesi başvurusunda bulunmanız gerektiğini söylemiştik. Şimdi bu vize başvurusunda Bulgaristan Konsolosluğu veya bu kurumun yetkilendirdiği vize hizmet merkezleri tarafından sizden talep edilen Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar açıklayalım:

 • Bulgaristan Turist Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan’a turistik amaçla seyahat etmek isteyen ve bunun için gerekli olan vizeye başvuruda bulunmak isteyen kişiler ilk olarak Bulgaristan turist vizesi başvuru formunu temin etmeleri gerekiyor. Formu özenle ve kendi el yazınızla doldurduktan sonra, tarih ve imzalarını eksiksiz olarak attığınıza dikkat etmelisiniz.

 • Pasaportunuzun Aslı

Bulgaristan turist vizesi almak için sahip olduğunuz pasaportun aslının yanınızda olması gerekiyor. Öte yandan pasaportunuzun durumu ile ilgili önemli olan birtakım şartlar da söz konusu. Bunlar; pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve pasaportunuzun geçerlilik süresinin, Bulgaristan’dan geri Türkiye’ye dönmek istediğiniz tarihten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresinin olması gerekiyor. Söz konusu geçerlilik süresi, Bulgaristan’a gitmek için ne gerekli 2019 yılında bu sorunun cevabı olarak önemli bir detay olarak öne çıkmaktadır.

 • Eski ve Yeni Tüm Pasaportlarınızın Fotokopisi

Bu zamana kadar kullandığınız kullanım süresi bitmiş, deforme olmuş fark etmeksizin bütün pasaportlarınızın işlem görmüş olan sayfalarının fotokopisi de başvuru evrakları arasında yer almaktadır. Bu noktada işlem görmüş tabirinden kasıt, yaptığınız seyahatlerde ülke giriş ve çıkışlarınızda pasaportunuza vurulmuş olan damgalardır.

 • Kimlik Fotokopiniz

Şahsınıza ait kimlik fotokopinizin hem ön yüzü hem de arka yüzü, açıkça görülecek şekilde başvuru dosyanıza eklenmelidir.

 • 1 Adet Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf ölçülerinde 35×45 beyaz zemin üzerinde yüzünüzün net bir şekilde görülebileceği fotoğrafınızı da başvuru dosyasına eklemeniz gerekiyor. Bulgaristan Konsolosluğu’nun bu konu hakkındaki açıklamasına göre; türban takan kadınların fotoğraflarında yüz hatlarını kulaklar ile birlikte görünmesi gerekiyor.

 • Seyahat Sigortası

Bulgaristan bir Shengen ülkesi olarak değerlendirildiğinden, tüm Shengen ülkelerini kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı sigorta poliçesini de başvuru dosyanızda bulundurmanız önemlidir.

 • Seyahat Edeceğiniz Ulaşım Aracı İle İlgili Rezervasyon Bilgileri

Bulgaristan’a yapacağınız seyahatte kullanacağınız araçla ilgili rezervasyon bilgileri başvuruda sizden istenen belgeler arasındadır. Buna göre; uçak, tren, gemi biletleriniz dışında kişisel aracınız ile gezi yapmayı planlıyorsanız ehliyet, ruhsat ve sigorta poliçeniz dosyanızda bulunmalıdır.

 • Konaklama Bilgisi

Bulgaristan’da bulunacağınız süre boyunca nerede konaklayacağınızı ve konaklama yapacağınız yere ait rezervasyon bilgilerinizi başvuru dosyanızda bulundurmanız gerekiyor.

 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Tüm aile bireylerinizi içeren, alt ve üst soy bilgilerini açıkça gösteren vukuatlı nüfus örneğiniz de Bulgaristan turist vizesi için gerekli evraklar arasında yer alıyor.

Bulgaristan Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilen vizeler, kısa süreli vize kategorisine giren turist vizesi (C Vize) için 5 – 10 iş günü bir süre içinde çıkarılmaktadır.

Bulgaristan Turist Vizesinin Süresi Nasıl Düzeltilir?

Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilen turistik vizenin süresi, olağanüstü durumlarda veya planlanan seyahatten daha kısa olması durumundan değiştirilebilmektedir. Bunun için Bulgaristan turist vizesi başvurusunda bulunan vatandaşın, Bulgaristan Konsolosluğu’na veya Bulgaristan Büyükelçiliğine şahsen vize süresinin değiştirilmesi talebinde bulunması gerekiyor. Öte yandan bu kurumların dışında yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinde de bu işlem gerçekleştirilebilir.

Bu durumu örneklemek gerekirse, Bulgaristan turist vizesi başvurunuzda 5 günlük otel rezervasyonu ve uçak biletinizi göstermenize rağmen konsolosluk tarafında size 3 günlük vize verilmesi halinde gerekli kurumlara itirazda bulunarak bu sürenin değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan’a turistik amaçla ziyaret gerçekleştirmek yerine iş amaçlı bir ziyaret düzenlemeyi planlıyorsanız, Bulgaristan Konsolosluğu’ndan veya bu kurumun yetkilendirdiği diğer görevli yerlerden Bulgaristan ticari vizesi başvurusunda bulunmanız gerekiyor.  Bu tür vize için de yukarıda bahsettiğimiz belgelerin yanında ek olarak birtakım evraklar hazırlamanız sizden talep edilecektir.

Bunlar;

 • Ticari davetiyenin orijinali ve fotokopisi
 • Katılım gösterilecek olan fuara ait giriş kartı
 • Bulgaristan ile iş yapıldığını ispat eden kurumsal belgeler
 • Başvuru sahibine ait iş amacını belirten referans mektubu

Bulgaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Öğrencilerin eğitim amaçlı yapacakları Bulgaristan ziyaretlerinde öğrenci vizesi talebinde bulunmaları gerekiyor. Bu vize türü için gerekli evraklar yazımızın başında bahsettiğimiz belgelere ek olarak;

 • Öğrenci belgesi
 • Öğrencinin masraflarını karşılayacak olan sponsor
 • Bulgaristan tarafından gönderilen eğitim kabul mektubu

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Gelmek İçin Ne Gerekiyor?

Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.