emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Axa Hayat ve Sigorta Bireysel Emeklilik Sistemi

Axa Hayat ve Sigorta Bireysel Emeklilik Sistemi
13.03.2017

Bireysel Emeklilik Sistemi, çalışma hayatınız süresince birikim yapmanızı sağlayarak, emeklilik hayatınızda ekonomik açıdan daha rahat etmenizi sağlayan bir sistemdir. Sosyal Güvenliğe alternatif olmayıp onu tamamlayan ve destekleyen bir sistemdir. Son zamanlarda hükümet politikası içinde de yer alan bu sistem giderek yaygınlaşmaya, bazı şirketlerde zorunlu hale gelmeye başlamıştır. Fakat genel itibari ile bireyin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilen sistemde, amaç emeklilik hayatında ek bir gelir sağlamaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi, devlet katkısı ile desteklenen yasal bir sistemdir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin amaçları şu şekildedir;

  • Bireylerin emeklilik hayatlarında kullanmaları amacıyla, güvenli bir şekilde tasarruf yapmalarını sağlamak
  • Bireylerin tasarruf yapmasını teşvik etmek, yatırıma yönlendirmek
  • Emekli aylığı ve toptan geri ödeme yolu ile katılımcılara emeklilik dönemlerinde ek gelir sunmak
  • Ekonomiye kaynak yaratmak
  • İstihdamı arttırmak

Axa Hayat ve Sigorta Bireysel Emeklilik Sistemi

Axa Sigorta uzun yıllardır müşterilerine bireysel emeklilik kapsamında planlamalar ve uzman görüşlerle birlikte hizmet vermektedir. Axa Hayat ve Sigorta Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde emeklilik hayatınızda, çalışma hayatınızdaki hayat standartlarını koruyabilir, birikimlerinizi yatırıma dönüştürebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi, Sosyal Güvenlikten farklı bir sistem olmakla birlikte sağlık ve diğer hizmetleri sunmamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Kimler Yararlanabilir?

Bireysel Emeklilik Sisteminden 15 yaşını doldurmuş herkes yararlanabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Nasıl Emekli Olunur?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olduktan sonra 56 yaşınızı tamamladığınızda emeklilik işlemleriniz gerçekleşir. Emekliliğinizin tamamlanması için sisteme girişinizden itibaren 10 yıl süreyle sistem içinde kalmanız ve 56 yaşını doldurmuş olmalısınız. Emekliliğiniz gerçekleştikten sonra, ödemelerinizi sözleşmenizde belirlediğiniz şekilde temin edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Haklarınız Nelerdir?

Emeklilik sözleşmeniz yapıldıktan sonra, sistem içerisinde çeşitli alanlarda değişiklik yapma hakkına sahipsiniz. Size en uygun emeklilik planını, Axa Sigorta’nın deneyimli uzman kadrosu sayesinde sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. Emeklilik sistemi dahilinde katkı payı tutarınızı değiştirebilirsiniz. Sözleşmenizde belirtilmiş ise birikimin başka bir şirkete aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için, sisteme giriş tarihinden sonra en az 2 yıl süre ile sistem içinde kalmış olmanız gerekmektedir. Emeklilik sözleşmeniz gereğince, ödemelerine ara verebilirsiniz. Bir sözleşmede yılda en fazla 6 defa fon dağılımı oranınızı ve 4 defa da emeklilik planınızı değiştirebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinden emekli olmadan önce dilediğiniz anda sistemden ayrılabilirsiniz. Sistemden erken ayrılma durumunda birikimlerinizin ve Devlet Katkı Payları ödemeye konu olan kısımları stopaj ve varsa giriş aidatı kesintileri düşülür. Emekliliğe hak kazandıktan sonra, toplu para, programlı ödeme veya yıllık gelir sigortası seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Planlama Nedir?

Axa Sigorta içerisinde emeklilik planınız uzmanlar tarafından, sahip olduğunuz imkanlar ve ekonomik durumunuza göre belirlenir. Emeklilik planınız belirlendikten sonra emeklilik sözleşmesi imzalanır. Söz konusu sözleşme banka ve sizin haklarınızı korumak için gerçekleştirilir.

Axa Sigorta Bireysel Emeklilik Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank (İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş.) dahilinde tutulur ve bu hesaplarda bulunan günlük fon paylarınızı izleyebilirsiniz. Emeklilik yatırım fonlarının getirdikleri stopaj kesintisinden muaf olduğu için yatırım aşamasında avantaj sağlamaktasınız. Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olmanız durumunda, %25 devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Bu sayede birikimleriniz katlanarak devam eder.  Bireysel emeklilik sisteminin tanıtım ve satışı, mesleki yeterlilikleri ölçülmüş bireyler, bireysel emeklilik aracıları tarafından yapılır. Bu sayede uzmanlar tarafından, doğru yönlendirmeler aracılığı ile bireysel emeklilik sistemine dahil olabilirsiniz.

Axa Sigorta Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinden istediğiniz zaman ayrılma hakkına sahipsiniz. Ayrıca dilediğiniz takdirde ödemelere ara verebilirsiniz.

Axa Sigorta Bireysel Emeklilik Programları Nelerdir?

Axa Sigorta Bireysel Emeklilik Programlarında toplam 4 çeşit planlama bulunur.

  1. Destek Emeklilik Planı:

Bu plan kapsamında katkı payı ödemeleri aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık dönemlerde yapılabilir. Aylık asgari katkı payı 150 TL’dir. Katılımcı veya ad ve hesabına katkı payı ödenen kişinin talebi ile sözleşme süresi içerisinde ödenecek katkı payı 150 TL olarak belirlenmiştir.

  1. Artı Emeklilik Planı:

Bu emeklilik planında asgari katkı payı 200 TL’dir. Katkı ödemeleri aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık dönemlerde yapılabilir.

  1. Tam Emeklilik Planı:

Başlangıç katkı payı önceden belirlenir ve başlangıç katkı payı en az 10.000 TL’dir. Sözleşmenin yürürlüğe girmesi için başlangıç katkı payı tutarının teklif aşamasında ödemesi gereklidir. Katkı payı ödemeleri aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık dönemlerde yapılabilir. Aylık asgari katkı payı en az 300 TL ‘dir.

  1. Rahat Emeklilik Planı:

Katkı payı ödemeleri aylık, 3 aylık, 6aylık ve yıllık dönemlerde yapılabilir. Asgari katkı payı ise 125 TL’dir. Axa Sigorta’nın en çok tercih edilen emeklilik planlarından biridir.

Emeklilik Planlarına Dair Banka Tahsilatı Masraf Tablosu ve Blokaj Sürelerini ulaşmak için BURAYA TIKLAYINIZ!

Axa Sigorta İletişim Bilgileri:

Telefon: 0850 250 99 99

Detaylı Bilgi İçin : www.axahayatemeklilik.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.