Emeklilik

Bireysel Emeklilik Vergi İadesi Sorgulama

Bireysel Emeklilik Vergi İadesi Nasıl Sorgulanır?

Bilindiği gibi ülkemizdeki emeklilik kapsamındaki hizmetlerden birisi Bireysel emekliliktir. Bireysel emeklilik sayesinde bireyler emekli olduktan sonraki yaşamlarını garanti altına almış olurlar ve bu dönemlerde de maaş alma durumları devam eder. Bireysel emeklilik konusunda bir diğer önemli konu da iadelerdir. Biz de bu yazımızda Bireysel emeklilik vergi iadesi sorgulama konusunu işleyeceğiz. Bilindiği gibi bu vergi iadesi stopaj adı altında geçmektedir.

Stopaj Nedir?

Bireysel Emeklilik vergi iadesi sorgulama konusuna geçmeden önce ilk olarak stopajın ne olduğuna bakalım. Stopaj, ödemelerin yapılması durumunda ödemeyi yapmış olan kişi tarafından gelir vergisinden kesinti yapılmasına denmektedir. Burada ödemeyi yapan kişi, kesintiyi vergi dairesine öder. Stopaj özellikle kiraların ödenmesi durumunda ve ücret ödenmelerinde yapılmaktadır. Stopajın yapılması gerektiği durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çalışan kişiye yapılan ücretlerin ödemesi.
 • Serbest mesleklerin ödemeleri.
 • Kiraların ödenmesi.
 • Mevduat faizi.

Burada vergi kesintisini yapmış olan kişilere vergi sorumlusu denmektedir. Vergi sorumluları, eğer stopaj yapmışlarsa bunu muhtasar beyanname ile beyan etmeli ve söz konusu olan vergi dairesine yatırmalıdır.

Bilindiği gibi Bireysel emekliliğe giriş yapılabildiği gibi bu vatandaşların Bireysel emeklilikten cayma hakkı da bulunmaktadır. Yılın belirli dönemlerinde devlet bireylere vergi iadesi başvuru hakkı tanımaktadır. Bireysel emeklilik vergi iadesi sorgulama kapsamında bireylere vergi iadesi yapılmaktadır. Yapılan düzenleme ile Bireysel emeklilik vergi iadesi ana para üzerinden yapılmaktadır.

Bireysel Emeklilikte Vergi İadesi Şartları

Bireysel emeklilik vergi iadesinin ya da Bireysel emeklilik vergi iadesi sorgulamasının yapılabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler Bireysel emeklilik vergi iadesi için başvuru yapabilir ve iadesini alabilir. Bireysel emeklilik vergi iadesi için gereken şartlar şu şekildedir:

 • İlk olarak verginin kesintili olmasına dair dava açılmamış olmalıdır. Eğer söz konusu dava önceden açılmışsa kişi feragatname vererek davadan vazgeçmelidir.
 • Vergi iadesini talep eden kişi, kesintinin yapılmış olduğu vergi dairesine “Anaparadan Kesilmiş Olan Gelir Vergisinin İadesi” konusu için dilekçe yazmalıdır.

Söz konusu olan bu şartlar kurumlar tarafından belirlenmiş olan tarihlere kadar yapılmalıdır. Aksi takdirde Bireysel emeklilik vergi iadesi söz konusu olmamaktadır.

Bireysel emeklilik vergi iadesi sorgulama da bu kapsamdadır. Fakat Bireysel emeklilik vergi iadesinde önemli olan birkaç nokta daha vardır. Buna göre 2007 yılının öncesindeki kesintiler için iade söz konusu olmayacaktır. Ayrıca söz konusu olan para için faizli bir ödeme olmayacaktır.

Stopajın Amacı Nedir?

Bireysel emeklilik vergi iadesi sorgulamada diğer bir önemli konu da stopajın amacıdır. Stopajın belli başlı amaçları vardır. Bu amaçları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Stopajın bir amacı vergiden dolayı kaynaklanan maliyeti azaltmaktır. Maliye kurumunun, vergiden kaynaklanan gelirleri toplaması için katlanmış olduğu maliyet stopaj ile azaltılır.
 • Stopajın vergi kaçağını ve kaybını engelleme amacı da vardır. Stopajın diğer adı vergi tevkifatıdır. Vergi güvenliğinden de sorumludur ve ayrıca verginin tahsilatının güvenliğini de sağlamaktadır.
 • Stopajın amaçlarından bir diğeri de mali anestezidir. Mali anestezi, verginin ödemelerden önce kesilmesidir. Böylece birey vergi yükünü daha az oranda hissetmektedir.
 • Stopajın bir diğer amacı da vergi gelirlerinin tahsil edilmesini hızlandırmaktır. Vergi süresinin uzaması verginin gerçek değerini azalttığından, verginin hızlı tahsil edilmesi önemli olmaktadır.

Bireysel emeklilik vergi iadesi sorgulamaya gelelim şimdi de. Devlet, bireysel emeklilik için resmi bir site açmıştır. Bu sitenin linkini yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra karşınıza sık sorulan sorular bölümü çıkmaktadır. Bu sorular sayesinde Bireysel emeklilik vergi iadesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın sonunda vermiş olduğumuz diğer linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda vergi kimlik numaranızı ya da T. C. kimlik numaranızı girdikten sonra Bireysel emeklilik vergi iadesi sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Bilgiler İçin TIKLAYINIZ!

Bireysel Emeklilik Vergi İadesi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

1 Yorum

 • Sevim
  05.10.2018

  10 yılı doldurarak nakit ihtiyacım sebebiyle bireysel emeklilik sisteminden çıktım 1157 tl stopaj kesintisi yapılmış bunun iadesini nasıl alabilirim nereye başvurmam gerekli lütfen detaylı bilgi verirmisiniz?

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir