Emeklilik

ÇOCUĞUN EMEKLİLİĞE ETKİSİ

Bu yazımızda, çocuğun emekliliğe etkisi hakkında bilgi vereceğiz. Çocuk sayısının arttırılması için birçok teşvik yapılmaktadır. Bu teşviklerden biri de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı bir çalışma ile hem çocuk sayısının arttırılması hem de kadınların çalışma şartlarında iyileştirmeye gidilmesine yönelik adımlar atıldı. Halk arasında çocuğun emeklilik için etkisi genel olarak erken emeklilik olarak bilinmektedir. Fakat bu bilgi asılsız ve kesinlikle yanlıştır. Çocuğun emekliliğe etkisine gelirsek, nasıl erkeklerde askerlik yaptıklarında borçlanma devreye giriyorsa, bayanlar içinde çocuk sahibi olduklarında bir gün borçlanma olayı devreye girmektedir.


Çocuğun emekliliğe etkisi 5510 sayılı kanuna göre, SSK‘lı kadın sigortalılar en fazla iki çocukla sınırlı olmak üzere toplam dört yıllık çalışmadıkları sürelerini borçlanarak prim gün sayılarına ekleyebiliyorlar. Kanunda iki çocuk için getirilen sınırlamanın 3 çocuğa çıkarılarak borçlanılabilecek sürenin 6 yıla çıkarılması bekleniyor. Yani özetleyecek olursak bu borçlanma kapsamında doğum izniyle çalışılmayan ve sigorta kapsamına girmeyen bu süreler, prim günlerine eklenilmektedir. Kesinlikle erken emeklilik söz konusu değildir.

Çocuğun emeklilik için etkisi kapsamında doğum izni borçlanma hizmetinden yararlanabilmek için yapmanız gereken birtakım işlemler de bulunmaktadır. Sigortalı olarak çalışan bayanların zorunlu sebeplerle ücretsiz doğum izni alarak ya da diğer bir adıyla analık izni alarak çalışmadığı süreyi prim gün sayısına ekletebilmesi için çalıştığı işyerinden alınacak belgelerle başvuru yapılması gerekmektedir. Bu hizmetten yararlanabilmek için diğer bir şart ise doğan bebeğin sağ olarak doğması ve başvuru yapılacak sırada da sağ olması gerekmektedir. Çocuğun emekliliğe etkisi başlığı altında verilecek bilgiler bu kadardır.

İlgili Makaleler

110 Yorum

  1. Merhabalar, ben 21.08.1989 doğumluyum. 2009 tarihinde yapmış olduğum üniversite stajı im sigorta numarası aldım. 1.5 ay kadar staj yaptım bir fabrikada . Daha sonra 15.03.2011 yılında memur olarak emekli sandığına bağlı işe başladım 8 yıldır çalışıyorum ve 03.04.2019 tarihinde bir bebeğim oldu . Sorum şu;
    Bir haberde okuduğum kadarıyla Doğum borçlanması için eskiden staj yaptığım esnada verilen sigorta numarası ile borçlanma yaparsam emekliliğim üzerine etkisi daha mı olumlu olur ?
    2. Si henüz ücretsiz izne ayrılmadım fakat ayrılır ayrılmaz Mı yoksa ücretsiz iznin bitince mi Sgk ya başvurmalıyım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu