emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çocuğun (Bebeğin) Emekliliğe Etkisi Nedir?

Çocuğun (Bebeğin) Emekliliğe Etkisi Nedir?

Çocuğun (bebeğin) emekliliğe etkisine bakıldığında; her doğum için kadınların 2 yıla kadar borçlanma yapabilme hakları bulunmaktadır. Doğum borçlanmasının, emeklilik için sağlamaları gereken prim şartına etkisi bulunmaktadır. 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapılabilmesi mümkündür. Her doğum için 720 güne kadar doğum borçlanması yapılmasına imkan tanınmaktadır. Doğumdan sonra borçlanma yapılması, sigorta başlangıç tarihine etki eden bir durum değildir. Bu sebeple emeklilik koşullarında herhangi bir değişiklik yapmamaktadır. Prim günü eksiği olanların tercih ettiği bir hizmettir.

Çocuğun (Bebeğin) Emekliliğe Etki Etmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Doğum yapan kadınların doğumları emekliliklerine etki edebilmektedir. Bunun için doğum borçlanması yapmaları gerekmektedir. Doğum borçlanması ile prim gün sayılarını arttırabilmeleri mümkündür. Bu sayede emeklilik hakkı elde edebilmek için doldurmaları gereken prim gün sayısını daha erken doldurabilmektedirler. Ancak doğum borçlanmasının emeklilik yaşına doğrudan bir etkisi yoktur.

Doğum Borçlanması Yapılabilmesinin Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanmasının koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Sigortalı olarak çalışan kadının doğum borçlanması yapabilmesi için doğum yaptığı tarihten önce sigorta başlangıcının olması gerekmektedir. Kamu veya özel sektör çalışanı olması fark etmeksizin doğumdan önce sigortalılık hallerini tescil ettirmesi istenmektedir.
 • Doğum sonrasında kadın adına prim ödemesinin yapılmamış olması şartı sunulmaktadır.
 • Doğum borçlanması yapılacak olan dönem içerisinde borçlanmaya konu olan çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir.
 • İlk doğumunu yaptıktan sonra eğer 2 yıl geçmeden ikinci doğumunu yapar ise; bu durumda toplamda 4 yıl borçlanma hakkı verilmemektedir. İlk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ve ikinci doğumdan sonraki 2 yıl borçlanılabilmektedir.
 • Sigortalı kadının ne zaman emekli olacağı hesaplanırken sigorta başlangıç tarihi olarak staj dahil edilmemektedir. Ancak doğum borçlanması yapılırken staj yapılan dönem, sigorta başlangıcı olarak kabul edilebilmektedir. Bu sayede staj ile işe başlangıç tarihi arasında geçen sürede doğan çocuklar için de doğum borçlanması yapılabilmesi mümkündür.

Doğum Borçlanması Başvuruları Nasıl Gerçekleştirilir?

Doğum borçlanması yapacak olanların kamu veya özel sektörde çalışıyor olmalarına göre başvuru merkezleri değişiklik göstermektedir. Sigortalılar en son çalıştıkları yerin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek başvuru yapabilmektedirler. Kamu görevlileri ise; SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na borçlanma başvurusu yapabilmektedirler. Başvurular borçlanma talep dilekçesi ile yapılmalıdır. Kimlik belgesi ve dilekçe yeterli olmaktadır. Çalışılan kurumdan herhangi bir evrak alınması gerekli değildir. Başvuru değerlendirildikten sonra eğer şartlara uygun bulunur ise; ödeme yapılarak borçlanılabilmektedir.

Doğum Borçlanması Ödemeleri Nereden Yapılabilmektedir?

Doğum borçlanması yapacak olanlar, hesaplanan tutarı PTT şubeleri üzerinden yatırabilmektedirler. Ayrıca anlaşmalı bankalar ya da SGK online tahsilat üzerinden de ödemelerine olanak tanınmaktadır. Doğum borçlanması için gerekli işlemler yapıldıktan sonra ödeme yapabilmek için verilen süre 1 aydır. Eğer 1 ay içerisinde ödeme yapılmaz ise; yapılmış olan başvuru iptal edilmiş olarak kabul edilmektedir. Borçlanma tutarının taksit ile ödenebilmesi mümkün değildir. Tek seferde ödeme yapılması gerekmektedir ve isteyen kredi çekerek de ödeme yapabilmektedir.

Doğum Borçlanması Ödeme Tutarı Ne Kadardır?

Çocuğun (bebeğin) emekliliğe etkisi, eksik prim günlerinin ödenebiliyor olmasıdır ve ödeme yapılacak olan tutar da dönemin asgari ücreti üzerinden belirlenmektedir. Brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si minimum günlük borçlanma tutarıdır. Maksimum günlük borçlanma tutarı ise hesaplanan miktarın 7.5 katı olmaktadır. 2020 yılında bir aylık doğum borçlanması için yapılması gereken ödeme tutarı minimum 941.76 TL, bir yıllık için 11.301,12 TL ve iki yıllık için 22.602,24 TL olmaktadır.

Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Düşürür Mü?

Doğum borçlanması ile emeklilik yaşı geri çekilememektedir.

Memurlarda Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Düşürür Mü?

Staj ile işe başlama tarihi arasında doğum yapmış olanlar, doğum borçlanması ile emeklilik yaşını düşürebilmektedirler. Ancak bunun haricinde borçlanma emeklilik yaşına etki etmemektedir.

Doğum Borçlanması Hesaplaması Nasıl Yapılır?

3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapılmasına imkan verilmektedir ve toplamda 2.160 güne kadar borçlanılabilmektedir.

Ne Zaman Emekli Olunacağı Nasıl Hesaplanır?

SGK’nın sitesi üzerinden ne zaman emekli olunacağı hesaplanabilmektedir.

Doğum Borçlanması Nedir?

Çocuğun (bebeğin) emekliliğe etkisine bakıldığında; doğum borçlanması ile kadınların doğum sebebi ile çalışma hayatlarından uzak kaldıkları süreyi borçlanarak prim ödemesi yapabilmeleri mümkün olmaktadır.

Erken Emeklilik Şartları Neler, Emeklilik Tablosu

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar, Hesaplama Oranları

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?

Yorumlar
 1. esra dedi ki:

  5/3/1994 girişliyim-45 yaşındayım-1 oğlum var..Emekliliğe ne kadar etkisi olur.

 2. Tuğçe P. dedi ki:

  Merhabalar, ben 21.08.1989 doğumluyum. 2009 tarihinde yapmış olduğum üniversite stajı im sigorta numarası aldım. 1.5 ay kadar staj yaptım bir fabrikada . Daha sonra 15.03.2011 yılında memur olarak emekli sandığına bağlı işe başladım 8 yıldır çalışıyorum ve 03.04.2019 tarihinde bir bebeğim oldu . Sorum şu;
  Bir haberde okuduğum kadarıyla Doğum borçlanması için eskiden staj yaptığım esnada verilen sigorta numarası ile borçlanma yaparsam emekliliğim üzerine etkisi daha mı olumlu olur ?
  2. Si henüz ücretsiz izne ayrılmadım fakat ayrılır ayrılmaz Mı yoksa ücretsiz iznin bitince mi Sgk ya başvurmalıyım ?