Emeklilik

2019 Emeklilik Dilekçesi Örneği Nasıl Doldurulur ?

2019 emeklilik dilekçesi örneği doldurulması ve ilgili kuruma teslim edilmesi işlemi ile emekli olmak için başvuru gerçekleştirilir. TC vatandaşı kadın ve erkek bireyler emekliliğe hak kazandıklarında ve sigorta primi ödemelerinin tamamı gerçekleştiğinde, emeklilik dilekçesi örneğini doldurarak, ilgili kuruma başvuru gerçekleştirirler. Dilekçenin doldurulması için Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne ait resmi web sitesiyle dilekçe edinilip, dilekçe içerisine, kişinin emeklilik hakkını kazandığı tarih, vatandaşlık numarası, dahil olduğu sigorta kolunun bilgisi gibi detaylı açıklamalar doldurulur.


2019 Emeklilik Dilekçesi Örneği İçeriğinde Olan Bilgiler Nelerdir?

2019 emeklilik dilekçesi örneği içerik bilgileri:

 • Emeklilik başvurusu yapacak kişinin hangi sigorta çeşidine dahil olduğunun bilgisi,
 • 4A, 4B, 4C sigorta çeşitlerinden hangisi ile çalışma sağladığının bilgisi,
 • Kişinin TC kimlik numarası,
 • Kişinin işe bağladığı yılın tarih bilgisi,
 • Kişinin çalıştığı toplam yıl süresinin bilgisi,
 • Kişinin emekliliğe hak kazandığı tarihin bilgisidir.

Bu bilgiler emeklilik dilekçesi doldurulurken açıklanması gereken, emeklilik dilekçesine ait içerik bilgileridir. Bu bilgiler emeklilik formuna eksiksiz doldurularak, dilekçe ile Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine başvuru sağlanır.

2019 Emeklilik Dilekçesi Örneği Hangi Kuruma Verilir?

2019 Emeklilik Dilekçesi örneği, Sosyal Güvenlik Müdürlüğü Kurumuna verilir. Emekliliğe hak kazanan kişiler, emekli olma talebinde bulunmak amacı ile emeklilik dilekçeleri ile birlikte, ikamet ettikleri ilin, Sosyal Güvelik İl Müdürlüğüne giderek, başvuruda bulunurlar. Kurum dilekçede yer alan içerik bilgilerinin ve doldurulan açıklama bilgilerinin incelemesini yapıp, kişinin emekli olması için gereken kayıt işlemlerini başlatır.

2019 Emeklilik Dilekçesi Örneğine Nereden Ulaşılır?

2019 emeklilik dilekçesi örneğine ulaşılan yerler:

Sponsorlu Bağlantılar


Bu adreslere internet üzerinden giriş yapılarak, emeklilik dilekçesi örneği temin edilip, dilekçe doldurulur. Doldurulan dilekçe ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru sağlanır. İkinci maddede yer alan E-devlet adresi ile online, emeklilik başvurusu talebi yapılabilmektedir.

2019 Emeklilik Dilekçesi Hangi Tarihte Verilir?

2019 emeklilik dilekçesi verilen tarih, emekli olacak kişilerin, emeklilik hakkını kazandığı tarihe bağlı olarak belirlenir. TC vatandaşı kadınlar 58 yaşını doldurduklarında ve TC vatandaşı erkekler 60 yaşlarını doldurduklarında, çalışma sürelerine ilişkin prim ödemeleri tamamlanmış ise emeklilik hakkı kazanırlar. Her kişi, kendine ait emekliğe hak kazanmış olduğu tarihte, emeklilik dilekçesi örneğini, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine teslim etmeli veya E-devlet yoluyla emeklilik dilekçesini doldurarak, kuruma yollamalıdır.

Dilekçe teslimi hakkında dikkat edilecek ayrıntı ise dilekçe teslimi yapılan tarihi izleyen bir sonraki ayın başlangıç tarihinde, emekli maaşı alınmaya başlanmasıdır. Bu duruma bağlı olarak, emeklilik hakkı kazanımı sağlanan ilk ay içerisinde, dilekçe teslimi veya online gönderimi yapılması sağlanır.

2019 Emeklilik Dilekçesi Nasıl İndirilir?

2019 emeklilik dilekçesi doldurma işleminde öncelikle, dilekçenin indirilmesi ve elde edilmesi gerekir.

Dilekçeyi indirmek için izlenilen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • İnternet yoluyla, ‘’ http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/form_ve_dilekçeler/formlar ‘’ adresine girilir.
 • Açılan sayfada yer alan başlıklardan, ‘’emeklilik belgesi’’ başlığına tıklanır.
 • İşlem ile dilekçe bilgisayara indirilir.
 • Bilgisayara inen ve bilgisayar ekranının alt kısmında yer alan panelde görüntülenen, emeklilik dilekçesi örneği dosyasının üzerine tıklanır.
 • Bu işlem ile dilekçe ekranda görüntülenir. Dilekçede yer alan maddelerin yanlarına, işten ayrılış tarihi, görev yapılan il bilgisi, ödenmiş kıdem tazminatı ver ise bu tazminatın ödenme tarihi, sırasıyla yazılır.
 • Daha sonra, ekranda görüntülenen dilekçe sayfasının üst bölümünde yer alan ‘’sayfa düzeni’’ başlığının üstündeki ‘’ok’’ imgesine tıklanır. Tıklama ile açılan başlıklardan ‘’hızlı yazdır’’ başlığı seçilir.

İşlem ile doldurulan dilekçenin çıktısı alınır. Bu dilekçe emeklilik başvurusu için kişi tarafından, ikamet ettiği ilin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne iletilmelidir.

2019 Emeklilik Dilekçesi Örneği Nasıl Teslim Edilir?

2019 emeklilik dilekçesi örneği bir üst başlık altında yer alan yazının adımları izlenerek indirilir, doldurulur ve çıktısı alınır. Bu işlemler sonrasında doldurulan dilekçenin teslimini yapmak için kişi, ikamet ettiği yerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü kurum binasına gider. Burada yer alan çalışanlara, emeklilik dilekçesini elden iletir.

2019 emeklilik dilekçesi örneği doldurulmuş hali, kişinin emekliliğe uygun olup olmadığının karara kavuşması amacı ile inceleme sürecine alınır. Kurum incelemesi sonrası, onay alan ve dilekçeleri kurumca mühürlenen kişiler, emekli olmak için gerekli hakkı kazandıkları onaylanan kişilerdir. Bu kişiler, dilekçenin mühür ile onay alması sonrasında, emeklilik için gerekli olan diğer evrakları kuruma iletmek için hak kazanırlar.

Emeklilik Dilekçesi Örneği İçin E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Emeklilik dilekçesi örneği doldurmak için E-devlet şifresi alınırken izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi, nüfus cüzdanı ile kendisine en yakın PTT şubesine gider.
 • PTT gişe çalışanlarına E-devlet sistemine giriş için şifre almak istediğini bildirir.
 • Çalışanlara telefon numarasını bilgisini verir.
 • Çalışanlara 2 TL olan şifre alım bedeli ödenir.
 • Talep üzerine şifre, kişinin cep telefonuna SMS yoluyla iletilir.

Bu adımların tamamlanması ile E-devlet sistemine giriş için şifre alınır. Şifre sahibi olan kişiler, E-devlet sistemine giriş yaparak, emeklilik dilekçesi örneğini online olarak doldururlar. Doldurulan dilekçeyi aynı internet adresi üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne göndeririler. Şifre sayesinde dilekçe gönderimi internet üzerinden yapılır.

Emeklilik Dilekçesi Örneği E-Devlet İle Nasıl Gönderilir?

Emeklilik dilekçesi örneğini E-devletle doldurmak ve kuruma göndermek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • İnternet yoluyla, ‘’ turkiye.gov.tr’’ adresine giriş yapılır.
 • Açılan sayfanın sağ üst köşesinde yer alan, ‘’giriş yap’’ başlığına tıklanır.
 • İşlem ile açılan sayfada yer alan boşluklara, TC kimlik numarası ve E-devlet kullanıcı şifresi yazılıp, ‘’ sisteme giriş yap’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu adımlar ile ana sayfaya giriş sağlanır.
 • Görüntülenen ana sayfanın üst bölümünde yer alan arama paneli boşluğuna, ‘’emeklilik’’ başlığı yazılıp, klavyeden ‘’enter’’ tuşuna basılır.
 • Yeni görüntülenen sayfada yer alan ‘’ 4A emeklilik kaydı’’ başlığına tıklanır.
 • İşlem ile ekrana gelen soruların cevaplanması için verilen boşluklara, TC kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi, yaş, cinsiyet, gibi bilgiler yazılıp, ‘’ilerle’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni gelen ekranda ise emeklilik dilekçesi formu örneği görüntülenir.
 • Dilekçede yer alan maddelerin yanlarına, emekliliğe hak kazanılan tarih, işe başlangıç ve bitiş tarihleri, hizmet süresinin toplam bilgisi, çalışma unvanına ilişkin bilgi detayları yazılır.
 • Dilekçe eskizsiz doldurulduktan sonra, ekran görüntüsünün alt kısmında yer alan, ‘’gönder’’ kutucuğuna tıklanır.

Bu adımların tamamlanması ile emeklilik dilekçesi, online işlem yoluyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Evrak Bölümü Servisine gönderilir. E-devlet yoluyla emeklilik dilekçesi gönderimi sağlayanların, tekrar elden bir dilekçe iletmesine gerek duyulmaz. Emeklilik başvurusu için dilekçe gönderimi tamamlanır.

Emeklilik Dilekçesi Onayı Nasıl Alınır?

Emeklilik dilekçesinin onayı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü binasına dilekçe teslimi yapıldıktan sonra alınır. Kişi doldurmuş olduğu dilekçeyi elden teslim ettiğinde, kurum kişinin bilgileri hakkında incele yapar. İnceleme sonrası bilgilerin doğru olduğunun teyit edilmesiyle, onaylanmış ve kurumca mühürlenmiş olan dilekçe kişiye teslim edilir. E-devlet yoluyla dilekçe gönderimi sağlayanlar, başvurularından sonra ikamet ettikleri yerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü binasına giderek, emekliliğe hak kazandıkları kurumca onaylanmışsa, onaylanmış ve mühürlenmiş dilekçelerini teslim alırlar.

Emeklilik Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Emeklilik başvurusu belgeleri şu şekilde sıralanır:

 • Mühürlü ve onaylanmış emeklilik dilekçesi örneği
 • Kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Son beş ay içinde çektirilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Çalışılan kurumdan alınan işten çıkış belgesi,
 • Emeklilik maaşının alınmak istendiği bankanın isminin belirtildiği kişi tarafından yazılan dilekçe,
 • Gelir muafiyeti bilgisini gösteren belge,
 • Nüfus kayıt örneği, emeklilik başvurusunda iletilen evraklardır.

Nüfus kayıt örneği, E-devlet şifresi ile ‘’ turkıye.gov.tr’’ adresine giriş yapılıp, açılan sayfada yer alan ‘’e-hizmetler’’ başlığına tıklanıp, yeni sayfada ‘’nüfus kayıt belgesi sorgula’’ başlığına tıklanarak görüntülenir. Görüntülenen sayfadan belgenin çıktısı alınır.

Gelir muafiyeti belgesi ise, ikamet edilen yerin kaymakamlık binasına, nüfus cüzdanı ile gidilerek alınır. Evrakların tümü emeklilik başvurusu için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine iletilir.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi ikamet ettiği ile bağlı olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü binasına gider.
 • Daha önceden alınmış olan emeklilik dilekçesi örneğinin mühürlü halini ve bir üst başlıkta yer alan, nüfus cüzdanı fotokopisi, iş çıkış belgesi, nüfus kayıt belgesi, gelir muafiyet belgesi, maaş alım dilekçesi, vesikalık fotoğraf olarak belirlenen, başvuru evraklarını kurum çalışanına teslim eder.
 • Kurum çalışanı talebi kayıt altına alır.

Adımların tamamlanması ile emeklilik başvurusu emeklilik dilekçesi iletilerek yapılır. Başvuru talebi sonrası ise başvurunun onaylanma süreci başlatılır.

Emeklilik Başvurusu Değerlendirmesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Emeklilik başvurusu değerlendirmesi süresi, çalışılan kurumların sayısına bağlı olarak değişir. Başvuru sürecinde verilen bilgilerin ve evrakların incelenmesi ve araştırmaların yapılması sağlanır. Kişi ne kadar fazla kurumda çalıştı ise araştırmalarda o kadar uzun sürecektir. Kişi tek bir kurumda çalışmış ise başvuru sonucu değerlendirmesi, 15 gün sonra tamamlanacaktır.

Kişi birden fazla kurumda iş değişikliği yapmış ise 20 ila 80 gün arasında şekillenen süre içerisinde başvuru sonucu açıklanır. Kişi emeklilik başvuru sonucunu, 2019 emeklilik dilekçesi örneği teslimi yaptığı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü binasından öğrenir. Başvuru onayı alanların maaşları, onay alımı sağlanan tarihten sonraki ilk ayın başlangıcında, başvuruda dilekçe ile bilgisi iletilen banka hesaplarına yatırılır.

Emekli Maaşım Bağlandı Mı, Ne Zaman Bağlanır ?

Erken Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Emeklilik Yaş Tablosu Erkek / Kadın

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. merhaba
  01.06.1968 dogumluyum
  01.04.1985 ssk lı olarak başladım 311 gün
  14.10.1991 de memur olarak başladım hale calışmaktayım askerlik boşlanmasını yaptım
  28.11.1988 tarihli ne zaman emekli olurum
  teşekürler

 2. Marhaba ben 06.02.71 doğumluyum
  1992 sigorta girişliyim 5600 günüm
  Doldu emekli olabilirmiyim . Dilekçemi
  Verebilir miyim teşekkür ediyorum

 3. selam eşim yurt dişında 1980ile 1984 yıllarında bulundu.bu sure zarfında 6 ay çalışmışlıgı bulunmaktadır.kesın dönüşyaptıkdan sonra 2006 yılından bu güne bagkurlu olarak kendi şirketimizin,ortagı bulunmaktadır. Yurdışında bulunma suresini bagkur a ödeme yaptık.eşim 10/12/1962 doğumludur.emekli olmasında her hangi bir sakınca varmıdır. yurt dişını başlangıc olarak göre bilirmiyiz.Cevaplarsanız seviniriz.

 4. Emekliligim fiilen calismadi sebebinden 360 gunluk pirimle iptal edildi ve tekrar müracat ettim 360 gunluk yurtdışı borclanmasi yaparak emekliligi hak kazandim. Ben zamaninda ve simdi tahdis talep formunda bakmakla yukumlu oldugum bir kizim var. Ama işaretledigimi hatirlamiyorum be yapabilirim. Emeklilik kagidimda bi kac günden gelir.

 5. Emeklilikte yaşı bekliyorum.Ekim’in başını.Benim durumumda emeklilik müracatında istenen evraklar neler?Bu işlemi online yapabiliyorsam, hangi link’i kullanmam gerekir?

 6. Selamlar,
  Emeklilik şartlarımı 32 yıl ve 9055 gün olarak sağladım yaş şartım ise 30 Eylül 2018 tarihinde doluyor. 30 Eylül tarihi hem ayın son günü hem de pazar gününe denk geliyor. SGK dan emekliliğe hak kazanmıştır kağıdı alamıyorum, işveren bu kağıt olmadan çıkışımı yapmıyor dolayısıyla emeklilik başvurusu yapamıyorum.Ekim ayı itibariyle emekliliğe hak kazanabilmem için benim şartlarımda nasıl bir yol izlemeliyim.

 7. Merhaba ben 47 yaşındayım 1.4 89 ssk girisliyim 9070 günüm var 1971 doğumluyum yaş bekleyen yasa çıkarsa emekli olabilirmiyim nekadar maaş baglanir 29 yıl oldu calismisligim

  1. Merhaba,

   1990 giriş öncesine yaş ile ilgili yasa çıkacağı duyumları alıyoruz. Bu yasa çıkarsa emekli olabileceksiniz. Mevcut durumda ise;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı