• Emeklilik Dilekçesi Örneği 2018 Nasıl Yazılır? Nereye Verilir?

  Emeklilik için dilekçesi Örneği 2018 sigortalı olarak çalışan kişilerin çalışılan kuruma emeklilik işlemlerini başlatmak amacıyla sundukları belgeye denmektedir. Bu belgeye aynı zamanda kurumca talep, tahsis ve de beyan taahhüt belgesi de denmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişiler, emeklilik sürecini başlatmak amacıyla bu belgeyle birlikte başvuru yapmaları gerekir.


  Emeklilik işlemlerinin başlatılması, kişilerin çalışma yaşamları ile doğru orantılıdır. Emeklilik sürecini başlatmak isteyen kişi, sadece tek bir şehirde ya da tek bir iş yerinde çalışmışsa, emekli adayının emeklilik işlemleri de son derece kolay bir biçimde gerçekleştirilebilir. Yani bir kişi, iş yaşamında ne kadar az şehir ya da iş yeri değişikliği yapmışsa emeklilik sürecinin başlaması da o kadar kolay olmakta ve daha sürede gerçekleşmektedir. Emekli adayı kişi, ne kadar farklı kurum ya da şehirde çalıştıysa, emeklilik işlemleri için gerekli olan süre de daha uzun olmaktadır.

  Farklı şehir ya da kurumlarda çalışmış kişi emeklilik işlemleri için son çalıştığı şehir ve kurum üzerinden emeklilik işlemlerini başlatır. Emeklilik dilekçesini verdikten sonra da çalışılan son kurum, kişi bilgilerini çeşitli kurum ve şehirlerden toplayarak emeklilik sürecini tamamlar. Bu da belirli bir zaman alması anlamına gelir. Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik süreci için geçerli olan süreyi aynı şehir ve kurumda çalışmış kişiler için 15 gün içinde tamamlarken, farklı şehir ve kurumlarda çalışmış kişiler için bu süre 3 ayı bulabilmektedir.

  Emeklilik Dilekçesi Yazma ve Teslimi Hakkında

  Emeklilik başvurusu nasıl yapılır 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da emekliye ayrılmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Emeklilik için başvuru yapmak isteyen kişilerin öncelikle bağlı oldukları sosyal güvenlik koluna dilekçe yazmaları gerekmektedir. SSK, Bağ – Kur ya da Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarından bağlı olunan kuruma, T.C kimlik numarası ya da sicil numarasının bulunduğu ve emeklilik sürecinin başlatılması talebinin yer aldığı bir dilekçeyle başvuru yapılmalıdır. Kuruma gönderilen dilekçenin incelenmesi ile emeklilik tahsis işlemleri başlatılır.

  Emeklilik dilekçesi, bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumuna verilmeden önce emeklilik koşularının tam ve eksiksiz olarak karşılandığından emin olunması gerekmektedir. Bunun için emekli adayının hizmet yılını ve prim gün sayısını tamamen doldurmuş olması zorunludur. Bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumu, emeklilik şartı taşıyan kişiler için emeklilik dilekçesi talep etmektedir. Bu dilekçenin de tam ve eksiksiz olarak doldurulması son derece önemlidir. Herhangi bir aksi durum yaşanmadığı takdirde, emeklilik için başvurudan ve başvurunun onaylanmasından sonra emekli maaşı, kişinin emekliliği hak ediş tarihinden sonraki ay yatırılmaya başlanacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emeklilik İçin Gerekli Olan Evraklar

  Emeklilik başvurusu 2018 yılı için gerekli olan evraklar, kişilerin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumlarına göre farklılık göstermektedir. Emekli adayı SGK’ya bağlı bir çalışansa, emeklilik için gerekli evraklar;

  • İşten ayrılma belgesi,
  • Gelir vergisinden muafiyet belgesi,
  • Kişinin emekliliğe hak kazandığını gösteren tahsis, talep ve beyan taahhüt belgesi, şeklindedir.

  Emekli adayı Bağ – Kur’a bağlı olarak çalışmışsa, emeklilik sürecinde gerekli olacak evrak, kişiye ait tahsis, talep ve beyan taahhüt belgesi olmaktadır. Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kişiler ise emeklilik başvurusunda gerekli olan evraklar;

  • 3 adet vesikalık fotoğraf,
  • Mühürlü ve fotoğraflı emeklilik belgesi,
  • Emekli ikramiyesinin ve emekli aylığının hangi bankadan alınmasını istendiğini belirten bir dilekçe,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve de vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Emekli adayı erkek ise; askerliğin yapılmış olduğunu gösteren terhis belgesi; askerlik borçlanması yapıldıysa, borçlanmanın gösterildiği belge ile birlikte ödeme belgesi,
  • Tasdikli olacak şekilde, memuriyet hayatına başlama tarihinde mezun olunmuş okul ile emekli olunmak istenilen tarihte mezun olunan okulların diploma örnekleri,
  • Emekli adayı, memuriyetten önce sigortalı bir hizmette bulunmuş ve sigortalı hizmetini memuriyet hizmeti ile birleştirmişse, durumu kanıtlayan bir belge ve de kesenek farkının tahsil edildiğini gösteren belge,
  • Bağlı olunan kuruma ait resmi kimlik,
  • İkametgah belgesi, şeklindedir.

  Memur emeklilik dilekçesi ne zaman verilir sorusu da Emekli Sandığı’na bağlı çalışan memurlar için bu noktada çok önemli olmaktadır. Tam kesenek verilen sürelerde, memurlar aylıklarını her ayın 15’inde almaktadırlar. Bu bakımdan tam kesenek alabilmek için memur emeklilik dilekçesinin her ayın 15’i ile bir sonraki ayın 14’ü arasında verilmesi en doğru zaman olmaktadır.

  Bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumlarına, yukarıda belirtilen evraklarla birlikte başvuru yapılmalıdır. Hizmet ve prim gününü tamamlamış kişiler, emeklilik işlemlerini e- devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirebilmektedirler.

  Memur Emeklilik Katsayısı Hesaplama

  Devlet memurları her ayın 15’inde maaş alırlar. Bu bakımdan emekli olunacak ayın 15’inde SGK emeklilik kesintisi yapılır. Yapılan emeklilik kesintisi de bir diğer ayın 14’üne kadar geçen süreyi kapsamaktadır. Yani 15 Haziran’da maaşını alan bir memur eğer 16 Haziran’da ya da 1 Temmuz’da emekliye ayrılmak isterse, bu memurun hizmet süresi 14 Temmuz’a kadar olan süreye kadar sayılmaktadır. Bu, emekli adayı memurun 15 Temmuz tarihine kadar yapılmış zamlardan da yararlanmasını sağlamaktadır. Çünkü işyerine verilen emeklilik dilekçesi örneği değerlendirilmeye alınırken katsayılardaki artışlar genel olarak 1 Ocak ya da 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak şekilde belirlenmektedir. 15 Ocak ya da 15 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak şekilde katsayı artışları değerlendirmeye alınmamaktadır. Bu bakımdan 6 Haziran’da emekli olan bir memura, temmuzda yapılan katsayı artışı uygulanarak emeklilik işlemleri yapılmaktadır. Ancak emekli adayı memur, 14 Haziran’dan önce ya da daha önceki aylarda emekli olmak istediğinde, temmuz ayında yapılacak zamlardan yararlanamamaktadır.

  Tüm veriler bir örnekle anlatılacak olunursa; bir memur mayıs ayında emekli olduğunda emekli ikramiyesi, ortalama olarak her yıl için 3000 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak emekli adayı memur, haziran ayında emekli olduğunda temmuzda yapılan katsayı artışlarından yararlanacak ve her yıl için emekli ikramiyesine gelen katsayı artışları emekli ikramiyesine eklenerek alınabilecektir. Yani % 4’lük bir artış yapıldığı farz edildiğinde, kişi her yıl için 3000 TL yerine 3120 TL oranında yıllık ikramiye hesaplaması yapılarak emekli ikramiyesini alabilecektir.

  Memur Emekli Aylıkları Hakkında

  Emeklilik dilekçesi ne zaman sonuçlanır sorusundan sonra emekli adayları arasında en çok merak edilen konu, memur emekli aylıklarının değişip değişmediğidir. Memur emeklileri için emekli aylıkları değişmemektedir. Çalışan memurlar ve de emekli memurlar için katsayılar aynı oranda belirlenmektedir. Emekli aylıklarının artması için emeklilik tarihinin ocak ya da temmuz olarak belirlenmesinin bu noktada bir önemi yoktur.

  Örneğin mayıs ayında emekli olan bir memurun emekli aylığı 2000 TL. Bu kişi temmuz ayında yapılacak katsayı artışını, maaşına yansımış bir şekilde görebilir. Yani temmuz maaşını % 4’lük bir zam yapıldığında 2080 TL olarak alabilir. Temmuz ayında emekli olmak istediğinde de alacak olduğu maaş aynı olacaktır. Yani emekli aylıkları eşit olarak verilmektedir. Temmuz ayında verilecek emekli dilekçesi sadece emekli ikramiyesi açısından önemli olmaktadır. Katsayı artışı sadece emekli ikramiyelerinin belirlenmesi aşamasında kullanılmaktadır.

  Ek 1: 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
  Ek 2: 1 adet adli sicil kaydı

  Emeklilik Dilekçe Örneği 1 İndirmek İçin TIKLAYINIZ

  Emeklilik Dilekçe Örneği 2 İndirmek İçin TIKLAYINIZ

  Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Değiştirir mi?

  Emekliler Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi?

  Emeklilik Hesaplama Tablosu  tıkla sorunu sor

  Emeklilik Dilekçesi Örneği 2018 Nasıl Yazılır? Nereye Verilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ali ihsan aydın dedi ki:

   merhaba
   01.06.1968 dogumluyum
   01.04.1985 ssk lı olarak başladım 311 gün
   14.10.1991 de memur olarak başladım hale calışmaktayım askerlik boşlanmasını yaptım
   28.11.1988 tarihli ne zaman emekli olurum
   teşekürler

  2. Çiğdem ata ayturay dedi ki:

   Marhaba ben 06.02.71 doğumluyum
   1992 sigorta girişliyim 5600 günüm
   Doldu emekli olabilirmiyim . Dilekçemi
   Verebilir miyim teşekkür ediyorum

  3. FATMA TOSUN dedi ki:

   selam eşim yurt dişında 1980ile 1984 yıllarında bulundu.bu sure zarfında 6 ay çalışmışlıgı bulunmaktadır.kesın dönüşyaptıkdan sonra 2006 yılından bu güne bagkurlu olarak kendi şirketimizin,ortagı bulunmaktadır. Yurdışında bulunma suresini bagkur a ödeme yaptık.eşim 10/12/1962 doğumludur.emekli olmasında her hangi bir sakınca varmıdır. yurt dişını başlangıc olarak göre bilirmiyiz.Cevaplarsanız seviniriz.

  4. Fatma Özbek dedi ki:

   Emekliligim fiilen calismadi sebebinden 360 gunluk pirimle iptal edildi ve tekrar müracat ettim 360 gunluk yurtdışı borclanmasi yaparak emekliligi hak kazandim. Ben zamaninda ve simdi tahdis talep formunda bakmakla yukumlu oldugum bir kizim var. Ama işaretledigimi hatirlamiyorum be yapabilirim. Emeklilik kagidimda bi kac günden gelir.

  5. Fazıl Süer SERPER dedi ki:

   Emeklilikte yaşı bekliyorum.Ekim’in başını.Benim durumumda emeklilik müracatında istenen evraklar neler?Bu işlemi online yapabiliyorsam, hangi link’i kullanmam gerekir?

  6. İsmail dedi ki:

   Selamlar,
   Emeklilik şartlarımı 32 yıl ve 9055 gün olarak sağladım yaş şartım ise 30 Eylül 2018 tarihinde doluyor. 30 Eylül tarihi hem ayın son günü hem de pazar gününe denk geliyor. SGK dan emekliliğe hak kazanmıştır kağıdı alamıyorum, işveren bu kağıt olmadan çıkışımı yapmıyor dolayısıyla emeklilik başvurusu yapamıyorum.Ekim ayı itibariyle emekliliğe hak kazanabilmem için benim şartlarımda nasıl bir yol izlemeliyim.

  7. Ercan dedi ki:

   Merhaba ben 47 yaşındayım 1.4 89 ssk girisliyim 9070 günüm var 1971 doğumluyum yaş bekleyen yasa çıkarsa emekli olabilirmiyim nekadar maaş baglanir 29 yıl oldu calismisligim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1990 giriş öncesine yaş ile ilgili yasa çıkacağı duyumları alıyoruz. Bu yasa çıkarsa emekli olabileceksiniz. Mevcut durumda ise;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

  Sorunuzu Yazın