• Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bir kişinin ayrı iki ülkenin vatandaşı olması durumunda çifte vatandaşlık hakkı bulunmaktadır. Bu hakka sahip olan kişiler her iki ülkenin de imkanlarına sahip olmaktadırlar. Türkler açısından ikinci vatan olarak görülen Almanya’ya yıllar önce çalışmaya gidenler uzun yıllar kalınca Türk vatandaşlığının yanı sıra Almanya vatandaşlığını da almışlardır. Her ülke vatandaşlık talebinde kendi yasalarına göre bazı prosedürler uygulamaktadırlar. ABD vatandaşı olan kişi çocuğunu başka bir ülkede doğurması durumunda hem ABD vatandaşı olduğu gibi hem de doğdu ülkenin vatandaşı olabilmektedir. Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap arayanlar için son zamanlarda ülke politikasından dolayı vatandaşlığın kabul edilmemesi gündemde bulunmaktadır.


  Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar

  2000 yılında yapılan değişiklikle 8 yıl Almanya’da kalan ve süresiz oturma izne sahip olan ailelerin çocuklarına vatandaşlık hakkı tanınmış, 15 yıllık kalma süresi de 8 yıl olarak belirlenmiştir. 2008 yılındaki değişiklikle beraber vatandaşlığa başvuru yapan kişilerden Almanca bilgisi ve yapılan vatandaşlık testini geçmesi koşulu eklenmiştir. Bunun yanında ebeveynlerden birinsin Alman olması durumunda doğacak çocuk çifte vatandaş hakkına sahip olmaktadır. Almanya’da doğan ve farklı ülkenin vatandaşı olan kişinin 23 yaşına kadar hangi ülkenin vatandaşı olacağını belirlemesi gerektiği gibi belirlemeyen kişiler ülkenin vatandaşlığından çıkarılmaktadırlar. Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Diyenler için otuma izni, çalışma süresi ve doğum gibi durumlar göz önünde bulundurulmaktadır.

  Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Soruna verilecek bir diğer yanıt ise çoğu kişinin çifte vatandaşlığı kısa yoldan elde etmek için yaptıkları evlilik olayında bazı sorunlar yaşanmaktadır. Evlenilecek olan kişinin oranın vatandaşı olması gerektiği gibi ülke de oturma izninin de bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Almancayı temel düzeyde bilmesi, 6 ay boyunca çalışıyor olması, geçimini sağlayacak maddi durumunun sağlayacak nitelikte olması, evliliğini resmi kurumlara bildirmesi ve ikna etmesinin yanı sıra kişilerin beraber kalabilecekleri evin olması gibi hususlar istenilebilmektedir. Özellikle evlilik yapan kişiler arasındaki yaş farkının fazla olması durumunda resmi kurumlar bu şekilde yapılan evliliklerin sahte olduğunu düşünerek vatandaşlık hakkı vermeyebilmektedir. Ayrıca ülkeye yasa dışı yollardan giren kişi asla vatandaşlığa kabul edilmemektedir.

  Almanya tarafından vatandaşlığa geçmek isteyenler için bazı kriterler yer almaktadır. Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusuna bu kriterlere sahip olan kişiler ülkenin vatandaşlığına geçebilmektedirler.

  • Ülkenin anayasalarına bağlı olanlar,
  • Almanca’yı iyi bilmesi ve yazılı sözlü sınavlarda başarılı olması,
  • Ülke sınırları içerisinde 8 yıl boyuca yaşamış olması,
  • Kamu düzeni hakkında bilgi sahibinin olması,
  • Maddi olarak geçimini sağlayacak bütçeye sahip olmak,
  • Sabıkasının olmaması,
  • Herhangi bir maddi kurum veya kuruluştan yardım almaması,
  • Herhangi bir ülkenin vatandaşlığından çıkarılmamış olması,
  • Siyasi irtica hakkında bulunanlar 6 sene,
  • 60 yaşından büyükler 12 sene,
  • Hiçbir devlet vatandaşlığı yer olmayanlar 6 sene boyunca kaldıklarında vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

  Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Gereken Evraklar

  Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi evraklar gereklidir sorusuna cevap aranacak olursak; Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar vatandaşlık hakkını elde edebilmek için ikamet ettikleri yerde bulunan Vatandaşlık Dairesine dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedirler. Vatandaşlığa geçmek isteyen her aile bireyi bireysel olarak dilekçe vermeleri gerekmektedirler. 16 yaşında küçük olan bireyler adına velisi vermektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Dilekçe,
  • Doğum belgeleri,
  • Maddi gelirini belgeleyecek evraklar,
  • Pasaport ve fotokopisi,
  • Evlilik cüzdanı,
  • Boşanmış olanların bununla ilgili evrakları,
  • Almanca bilgisinin olduğuna dair belgeler,
  • Herhangi bir yardım alıyorsa aldığı yardıma dair belgeler dilekçeye eklenerek ibraz edilmektedir. Ancak belgeler verilmeden önce başvuru sahibi vatandaşlık dairesine giderek Almancalarının ne durumda olduğu öğrenilmektedir.

  Dilekçe teslim edildikten sonra başvuran şahsa Almanya’nın Anayasasına bağlı kalacağına dair belge imzalatılırken dil sertifikası da istenilmektedir. Dil sertifikasına sahip olmayan kişiler ne kadar Almanca bildiklerine dair sınava girmektedirler. Sınav  da kişilere gazete veya günlük yazılardan okutularak tercüme edilmesi istenilmektedir. Sınavdan başarısız olan kişilerin vatandaşlık başvuruları askıya alınarak Almanca öğrenilmesi ve kursa gitmesi istenilmektedir. Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusuna başvurusunu tamamlayan kişilerin evrakları incelenmektedir. Bu inceleme süresi ortalama 12 hafta veya daha uzun sürebilmektedir. Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişiye teminat belgesi verilmektedir. Bazı durumlar göz önüne alındıktan sonra kişiye vatandaşlık hakkı verilmektedir.

  Son zamanlarda Almanya hükümeti tarafından çifte vatandaşlık hakkı bulunan kişilerin vatandaşlıktan çıkarılma durumu gündeme gelmektedir. Hükümet yetkilileri bu konuda henüz bir açıklama yapmazken Almanya İç İşleri Bakanlığı mevcut yasaların düzenlenmesi gerektiğini açıklaması yapılmıştır. Şuana kadar herhangi bir düzenleme yer almazken Almanya vatandaşlığına geçmek isteyenler gerekli evraklarını hazırladıklarında başvurularını yapabilirler. Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusuna ve istenilen evrakları detayları Almanya Başkonsolosluğun http://www.almanyakonsoloslugu.com/almanya-vatandaslik-islemleri adresinden detaylı bilgiye sahip olabilirler.

  Çifte vatandaşlık sorusu özellikle son zamanlarda E Devlet sisteminde açılan soyağacını inceleyen kişiler soylarının başka ülkelerden geldiklerini öğrendiklerinde soylarının bu ülkeye bağlı olduklarını düşünerek vatandaşlık haklarının olduğunu söylemektedirler. Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap verildikten sonra başvurusunu yapan ve kabul gören kişiler çifte vatandaş olduklarını kendi ülkelerine bildirmeleri zorunludur. Şartlar kolaylaşmışken ve yeni düzenlemeler yer almadan vatandaşlık şartını taşıyan kişiler başvurularını biran önce yapmaları gerekmektedir. Daha fazla bilgi almak isteyenler Almanya Başkonsolosluğu ziyaret ederek bilgi alabilirler.

  Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı  tıkla sorunu sor

  Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sami abgay dedi ki:

   oglum alman vatandasi türk vatandasi olmak istiyor
   akmanaya dogumlu.baba türk anne alman vatatandasi
   neler gerekiyor
   dogum tarihi.1991

   sagilarimla

  2. zühal şimşek dedi ki:

   merhaba ;

   03.03.1976 Almanya doğumluyum çifte vatandaşlık alma hakkım var mıdır acaba rica etsem bilgilendirebilirmisiniz 7 yaşında türkiyeye döndük

  3. Arzu dedi ki:

   Merhabalar,

   1971 yili Istanbul dogumluyum. 2006 yilinda annem Alman vatandasi oldugu icin Türk vatandasligindan cikip Alman vatandasi oldum. Türkiye bana Mavi Kart cikartti. Ancak vatandasliktan ciktigim icin Türkiye’den Emekli olamiyorum. Yaklasik 2 yillik prim eksigim var. Bunu tamamlayabilmem icin ya Alman Vatandasligindan cikmam gerekiyor ya da cifte vatandaslik hakkimin olmasi gerekiyor.

   Alman vatandasligindan cikmak istemiyorum. Bana cifte vatandaslik alabilmem ile ilgili bilgi verebilirseniz memnun olurum.

   Saygilarimla

   Arzu Sarigul

  Sorunuzu Yazın