• 2018 – SGK Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları

  Türkiye’de işveren firmalarda emir altında çalışan birçok sigortalı personel bulunmaktadır. Çalışan sigortalılar ve işveren kişiler bir takım belgeleri gerekli kurumlara gerekli zamanlarda ve belirlenen zamanlar içerisinde, belirlenen şekilde (elden veya internet üzerinden) vermek, teslim etmek zorundalardır. Teslim edilmesi gereken önemli belgelerden bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet belgesidir. Biz size bu yazımızda 2018 – SGK hizmet belgesi vermeme cezaları konusunda bilgiler vereceğiz.


  Belirli dönemler içerisinde işveren kişiler aylık prim ve hizmet belgelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmelidirler. Fakat bazı durumlardan dolayı bu belgelerin yollanmasını ihmal edebiliyorlar. Bazen iş yoğunluğundan dolayı bazen unutmalarından dolayı olabilmekte olan bu belgenin yollanması bazı cezaları da beraberinde getirmektedir. Bu cezalar genellik ile 2018-SGK hizmet belgesi vermeme cezaları getirmektedir.

  Hizmet Belgesi Teslim Edebilme Tarihi

  Hizmet belgeleri özel sektör çatısı altında olan işveren kişiler tarafından düzenlenmektedir. Aylık prim durumu ve hizmet belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na en geç teslim edebilme tarihi, belgelerin takip etmiş olduğu ayı takip edecek olan ayın 23’üne kadar olan zamanda internet üzerinden yollanarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi zorunlu bir haldir. Belgelerin teslim edilmesi gereken ayın 23’ü resmi tatil günlerine denk gelmiş ise teslim tarihi resmi tatilden sonra gelen ilk işi gün olacaktır.

  Aylık gün primi ve aylık hizmet belgelerinin belirlenmiş olan yasal süreler içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmemesi durumunda 2018 – SGK hizmet belgesi vermeme cezaları ile karşılaşılmaktadır. Yasal sürenin son bulmasından sonra Hizmet belgelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na internet üzerinden gönderme imkânı bulunmamaktadır. Ayın 23’ünden sonra internet üzerinden belgeleri teslim etme imkânı olmadığından dolayı belgelerinizi kâğıt olarak düzenlemelisiniz ve iş yerinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek elden teslim etmelisiniz. Hizmet belgelerinizi elden teslim edebilme imkânınız bulunmuyor ise bu belgeleri posta yolu ile de Sosyal Güvenlik Kurumu’na yollayabilirsiniz.

  Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları ve Tutarları

  Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gereken hizmet belgeleri ayın 23’ün den sonra teslim edilir ise iş yerlerine bazı idari cezalar verilmektedir. Bu idari cezaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Hizmet belgesi asıl bir belge ise ceza olarak 1 aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere belgede kayıtlı durumda bulunan sigortalı çalışan kişi sayısı başına aylık Asgari ücret oranının beşte biri oranında 2018-SGK hizmet belgesi vermeme cezaları uygulanması söz konusu olmaktadır.
  • Şayet hizmet belgesi ek belge ise; 1 aylık asgari ücret miktarının 2 katı kadarını geçmemek kaydı ile belgede kaydı bulunan sigortalı çalışan için; kişi sayısı başına aylık olarak asgari ücret miktarının 8’de biri oranında bir idari para cezasının ödenmesi söz konusu olmaktadır. Hizmet belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na 23 günden sonra teslim edilmesi ile birlikte uygulanan bu idari para cezasının tebliğ edilme tarihinden itibaren ilk 15 gün süre içerisinde ödenir ise tutarın yalnızca 4te 3ü kadarı tahsil edilebilmektedir. 2018-SGK hizmet belgesi vermeme cezaları indirim yoluna gitmek ister iseniz idari para cezasını kesildikten ilk 15 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir.

  Hizmet belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na geç teslim edilmesi ile hiç teslim edilmemesi halinde de idari para cezası uygulaması yapılmaktadır. Söz konusu olan işveren çalışanlarının hizmet belgelerini vermemiş ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışanları işverenini şikâyet edebilir veya sosyal güvenlik kurumunun yapacağı incelemeler sonucunda bu eksiklik fark edilebilir. Aylık prim ve hizmet belgelerinin teslim edilmediği tespit edilir ise bu defa 2018-SGK hizmet belgesi vermeme cezaları türünü ve ne kadar olacağını belirlemek için belgenin asıl nitelikte veya ek niteliğinde olup olmaması ya da işveren kişi tarafından düzenlenip düzenlenmemiş olmasına bakılmaktadır.

  Bu durumda idari para cezası aylık Asgari ücretin iki katı oranında kişi başına olacak şekilde hesaplanır ve söz konusu olan işveren kişiye bu ceza kesilir. Yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi bir sigortalı kişi çalıştırmakta olan işveren kişi aylık prim ve hizmet belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmemesi durumunda uygulanacak olan 2018 – SGK hizmet belgesi vermeme cezaları tutarı yetkili olan kişiler sorumluluğunda olan cezaya göre 10 kat daha fazla olabilmektedir. Bu sebep ile aylık prim ve hizmet belgelerini zamanında yani ayın 23’ünde kadar olan zamanda teslim eder ise işveren kişi daha karlı ve avantajlı olacaktır idari para cezası uygulamasına maruz kalmayarak zarara uğramayacaktır.

  İşverenlerin dikkatini çekmek istediğimiz bir başka konu ise Sigortalı işe giriş belgesinin verilmemesine bağlı olarak uygulanan idari para cezaları 2018 yılı itibariyle artırılmış olup bu belgelerin verilmediğinin kurumlarca tespit edilmesi halinde uygulanacak olan 2018 – SGK hizmet belgesi vermeme cezaları asgari ücret tutarının 2 katından 10 katına kadar olabilmektedir.

  İdari para cezalarında 5 yıl olarak bilinen zamanaşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir işyeri kayıtlarının belgelerinin saklanması için belirlenen 5 yıllık süre artırılmış bu süre 10 yıla çıkarılmıştır.

  Diğer bir yönden kamu idareleri için belirlenen bu süre 30 yıla çıkarılmıştır. Hizmet belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yollanmaması ayrıca çalışanların daha fazla mağdur edilmesi ile birlikte çalışanlar is yeri sahiplerine ekstra dava açabilmektedir ve tazminat talep edebilmektedir. Mağdur bir iş yeri sahibi olmak istemiyor iseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlenmiş olduğu kurallara göre hareket etmek yollanması gereken belgeleri zamanında yollamanız gerektiğini unutmamalı, işiniz konusunda öz veriyi kenara itmemelisiniz.

  2018 – SGK İdari Para Cezaları

  03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Nedeni

  Sigorta Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın