SGK

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvurusu Şartları ?

SGK hizmet birleştirmesi yapmak farklı üç sosyal güvenlik kurumu bir çatı altında toplayarak ülkemizde bir reform gerçekleştirmiştir. 2008 senesine kadar üç farklı kurum olarak hizmet veren Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı SGK kurumu olarak bir başlık altında toplanmıştır. SGK hizmet birleştirme sosyal güvenlik reformundan önce sigortalı olan kişiler için geçerli olmaktadır.


SGK kurumu kurulmadan önce farklı kurumlara bağlı olarak çalışma hayatını sürdüren kişiler emeklilik zamanları gelmeden evvel hizmet birleştirme işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Hizmet birleştirme yapılan geçerli kurumlar;

 • Sosyal Sigortalar Kurumu
 • Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı
 • Sosyal Sigortalar Kanunu 506 sayılı geçici 20. maddesine göre kurulmuş olan emekli sandıkları
 • Sanatkârlar, esnaflar ve diğer bağımsız çalışanlar Sosyal Sigorta Kurumu

SGK hizmet birleştirme yapılan kurumlardır. Bu kurumlarda çalışmış olan vatandaşlar birleştirme yaptırmak için başvuru yapabilirler.

SGK öncesinde farklı kurumlarda çalışmış olan vatandaşların emekliliklerine 1 sene veya en az 6 ay süre kaldığında SGK hizmet birleştirmesi için başvurmaları gerekir. Birleştirme işlemini yapmayan vatandaşların emeklik işlemleri uzar ve bu durum sıkıntı yaşamalarına neden olur.

Hizmet birleştirmesi yapmadan emeklilik başvurusu yapanların işlemleri uzamaktadır. Birleştirme işlemlerini evvelden yapmamış olan vatandaşların işlemleri başvurularından sonra yapılır ve hizmet birleştirme işlemleri oldukça uzun süreceği için başvuru sahiplerinin emeklilik tahsis işlemleri uzamış olur.

SGK Hizmet Birleştirmesi İçin Yapılması İzlenecek Adımlar

SGK hizmete başlamadan önce farklı kurumlarda senelerce çalışmış olan vatandaşlar emeklilik vakitleri yaklaştığında hizmet birleştirme faydalarından yararlanmak için başvuru yapmaları gerekir. SGK hizmet birleştirme şartlarında başvuru yapan vatandaşlar için sınırlama bulunmaz. Başvuru sahipleri evraklarını kendileri bizzat bağlı bulundukları kuruma teslim edebilir veya posta yolu ile ulaştırabilirler.

Birleştirme işlemini yapmak için ilk olarak hizmet birleştirme dilekçesinin eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Vatandaşlar tam ve eksiksiz olarak doldurdukları ve hizmet numarası bulunan dilekçeyi son çalıştıkları kuruma teslim ederler. Hizmet numarası mutlaka dilekçe içerisinde bulunmalıdır. Hizmet numarası olmadan teslim edilen dilekçeler kabul edilmez.

Hizmet Birleştirme işlemleri ilgili kurumun birimleri tarafından dilekçe ile başvuru sonucu başlatılır ve başvuru sonrasında kişilerin hizmet süreleri ve nerede hizmet verdikleri bilgileri incelenerek SGK kurumu ile yapılan yazışmalar sonrasında hizmetler birleştirilir. Yapılan uygulama bu şekilde ilerler ve başvuru sahiplerinden istenen hizmet birleştirme için gerekli belgeler bulunmaz. İstenen tek belge ilgili dilekçedir.

Hizmet Birleştirme Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirmesi için teslim edilen dilekçelerin sonuçlanması için belli bir süre geçmesi gerekir. Başvuru sahiplerinin geçmiş kayıtlarına ulaşmak belirli bir süreç ister ve en geç 1 ay içersinde sonuçlanır. İşleme alınan dilekçenin hangi aşamada olduğunu öğrenmek için internet üzerinden sorgulama yapılabilir.

https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine giriş yaparak dilekçenizin durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

SGK müdürlüklerine gitmenize gerek kalmadan SGK’nın sunduğu hizmet ayrıcalığından faydalanarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca E-devlet sistemine şifreniz ile giriş yaparak hizmet birleştirme sorgulamasını online olarak yapabilirsiniz.

Hizmet Birleştirme İşlemi Ne Zaman Yapılır

Hizmet birleştirme işlemi emeklilik öncesinde yapılmalıdır. Birleştirme işlemi emeklilik durumu emekli olunacak kurum tarafından yapılan hesaplamalar sonucunda ortaya çıkar. Çalışan kişinin diğer sigorta hizmetlerinden sağladığı prim gün sayısı mevcut olan primlerine ilave edilerek emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı elde edilir.

Bu işlem sonucuna göre yapılan birleştirme emekli maaşında artış avantajı sağlar. Hizmet birleştirme işlemi Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile yapılır. Hizmet birleştirme işlemi emeklilik döneminden önce gerçekleştirilir ise çalışma dönemlerine artış yaşamalarına sebep olmaktadır.

Memurların Hizmet Birleştirmesi İşlemleri Ne Zaman Yapılır

Memur hizmet birleştirme işlemleri diğer çalışanlara göre daha farklı olarak yapılmaktadır.  Memurlar birleştirme başvurularını çalıştıkları kurumlara teslim ederek birleştirme talebinde bulunurlar. Memurun çalıştığı kurum SGK ile yazışmaları gerçekleştirir ve başka işlem yapmaya gerek kalmadan memurların birleştirme işlemler, çalışılan kurum ile SGK arasında gerçekleşir.

Zaman geçirmeden başvurularını yapan memurlar maaşlarında düşme tehlikesi yaşamadan işlemlerini tamamlamış olurlar.  Memurların hizmet birleştirme işlemlerini zamanında gerçekleştirmeleri emeklilik kıdem ve derecelerini yükselterek avantaj sağlar.

Hizmet Birleştirme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hizmet birleştirme için SGK hesaplamaları bazı kriterler baz alınarak yapılmaktadır. Farklı sigorta kollarına bağlı olarak çalışan kişiler için hizmet birleştirme başvurusu alındıktan sonra, SGK tarafından hesaplama yapılmaktadır. Bu hesaplamalarda dikkat edilen hususlar şu şekildedir;

 • 01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olan kişilerin hizmet birleştirme hesaplaması, son 7 yıldaki sigorta primleri baz alınarak yapılmaktadır. Başvuruda bulunan kişinin son 7 yıl içerisinde prim gün sayısı 1261 gün olarak hesaplanan sigorta kolu hangisi ise birleştirme bu kol üzerinden yapılmaktadır.
 • 01.10.2008 tarihinden sonra sigortalı olan kişilerin hizmet birleştirme işlemi yapılırken, hangi sigorta koluna daha fazla ödeme yaptıkları dikkate alınmaktadır. Sigorta primi hangi sigorta koluna daha fazla ödenmiş ise o sigorta kolu üzerinden hizmet birleştirme yapılmaktadır.
 • 01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olan kişilerin son 7 yıldaki farklı sigorta kollarında prim günleri eşit ise son çalışılan sosyal güvenlik kurumu üzerinden hizmet birleştirme yapılmaktadır.

Hizmet birleştirmenin yapıldığı sigorta kolu üzerinden emeklilik işlemleri yapılabilmektedir. Sigortalı kişi hizmet birleştirme işlemi sonucu SKK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı üzerinden emekli olabilmekte ve toplam prim gün sayısını tek çatı altında toplayabilmektedir.

Hizmet birleştirme başvuruları geçmiş yıllarda 6 aya kadar uzayabilen sürelerde sonuçlanmaktaydı. Günümüzde teknolojinin gelişimi sayesinde işlemlerin süresi bir hayli kısaldı. Hizmet birleştirme başvurunuz minimum 10, maksimum 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Başvuruların sonuçlanması için geçebilecek maksimum 30 günlük süreçte, sigortalının emekli maaşı hakkı kaybolmamaktadır. Geçen süreçte emekli maaşı hakkı içeride birikmektedir.

Sigortalının emekli maaşı bağlandıktan sonra içeride biriken emekli maaşını çekebilmektedir. Hizmet birleştirme başvurusu vatandaşlara erken emeklilik fırsatları sunabilmektedir. Çünkü gereken emeklilik şartlarının yerine getirilebilmesi için uygun koşulların oluşabilmesini sağlamaktadır.

Hizmet Birleştirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

4A ve 4B hizmet birleştirme işlemlerinde bilinmesi gereken bilgiler şunlardır:

 • Birleştirme uygulaması isteğe bağlı yapılır ve vatandaşlar uygulamayı yapmaları için hiçbir şekilde zorlanamazlar.
 • Hizmet birleştirme işleminde yapılan hesaplamalarda 1 ay 30 gün olarak ve 1 sene 360 gün olarak dikkate alınmaktadır.
 • Hizmet birleştirme işlemlerinde prim gün sayıları hesaplanmasına askerlik borçlanmaları da eklenmektedir.
 • İki farklı hizmeti bulunan kişilerin çalışmalarının çakışması durumunda bir tanesi seçilerek hizmet birleştirmesinde kullanılmaktadır.
 • Hizmet birleştirmenin emekliliğe etkisi emeklilik maaşının artması yönünde olmaktadır.
 • 7 yıl 1261 prim gününü SGK dan doldurarak geçiren kişiler yüksek emekli maaşı almaktadır.
 • Kamu çalışanlarının hizmet birleştirme işlemlerini gerçekleştirmek için geçirdikleri her süre emekli maaşlarının düşük olmasına neden olmaktadır.
 • Kamu çalışanları kendi kurumlarına başvuru yaparken tüm çalışanlar SGK il müdürlüğüne dilekçe ile hizmet başvurusunda bulunabilirler.

SGK’ya yapılan hizmet birleştirme başvurularında başvuru sahiplerinin dilekçe ve kimlik belgeleri yeterli olmaktadır.

Kimler SGK Hizmet Birleştirmesi Yapabilir ?

SGK Hizmet birleştirmesi yapabilecek kişiler kanunen belirlenmiştir. Bağ-Kur, SGK ve Emekli Sandığı kapsamında çalışmış kişi ve kişiler hizmet birleştirmesi yapabilirler.

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Sigorta Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır

İlgili Makaleler

531 Yorum

 1. 1971 doğumluyum. 01.05.1993 sigorta baslangıcı ile 1795 gün 4a’lıydım ve 4a devam ediyorum. Arada 01.02.2000 ile 11.12.2017 arasında 6.431‬ gün 4b’liydim. Suan 4a dan devam ediyorum. Toplam gün sayım 8226 . 450 gün askerlik borçlanması da yapacağım. Askerlik borçlanmasını yaptıktan sonra prim ödemem ne zaman sonlanır ve ne zaman emekli olabilirim. Teşekkürler 🙂

 2. Merhaba. 22.01.1983 doğumluyum. 30.08.1999 işe giriş tarihi. Devlet memuru olarak 4C kapsamında 7006 gün prim ödendi ve 2016 yılında işten ayrıldım. 2018 Yılında 4B’li olarak kendi işletmemi açtım. Halen prim ödüyorum (şu ana kadar 448 gün ödendi). 9000 günü tamamlayıp emekli olmak istersem (yılı beklemek şartıyla) yıl dolduğunda en yüksek aylığı almak için ne yapmalıyım? Hemen hizmet birleştirmesi yapmalı mıyım? Müteakip bağkur primlerini yüksek yatırsam faydası olur mu? Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Maaşınızı yüksek alabilmek için bağkur prim matrahını da yüksek göstermeniz gerekiyor. Hizmet birleştirmesinin şimdi veya sonra yapılması maaşınızı etkilemez.

 3. İyi Günler

  Hem Sgk Hem Bağkur Prim bulunmaktadır.

  20.06.1967 doğumluyum. 18 ay askerlik sürem bulunmaktadır.
  01.08.1984 Sgk başlangıç tarihim, prim gün sayım 1181 Aktif şekilde sigortalıyım.
  4b hizmet dökümü;
  tescil tarihi: 28.11.1989, durumu: 19-Ek-19 Terki, 2283 gün

  Bu şartlarda ne zaman ve nasıl emekli olabilirim?

  Şimdiden teşekkürler

 4. merhaba 2007 yılında bagkurumu başlattım,2014 te de sigortaya geçtim 1988 yılında da askere gittim 1968 doğumluyum.
  sorularım şunlardır;
  1. askerlil borçlanması yaparsam sigorta girişim ne olur
  2. emekli olabilmem için hangi şartları oluşturmam gerekiyor.

  şimdiden teşekkür ederim

 5. merhaba 1972 doğumluyum.01.06.1989 ssk başlangıcım var.27.11.1999 dan.16.05.2016 tarıhıne kadar ticari bağkur pirimi ödedim.2018 e kadar da 100 kadar ssk günüm var.ssk dan emekli olmam için 1261 gün sigortali çalişmam gerekırmı.

 6. 1977 doğumluyum 1992 sigorta başlangıcım var 1999-2004 yılları arasında özel sandığı olan bankalarda çalıştım hizmet birleştirmesi için emeklilik beklemek gibi gerekiyor yoksa şimdiden mi yapmalıyım

 7. E Devlet üzerinden hizmet birleştirilmesi talep ettim.2 aylık süre geçti hala işleme alındı yazıyor. Dilekçemi ankara SSK’ya mi Yazmaliyim

  1. Merhaba,

   İşleme alındı ise tekrar göndermenize gerek yok. 60 -90 gün süren bir süreç olabilir.

 8. Merhaba ;
  1991/1 ay sigorta girişliyim.2011 yılında 143 gün bağkur ödemem oldu Şuan sgk lı olarak 8 yıldır hizmetimi sürdürmekteyim.Toplam ödeme gün sayım 4a olarak 3360 gün 4b olarak 143 gün.3600 kıdem tazminatından faydalanmak için birleştirebilirmiyim? Birleştirme işlemi için ne yapabilirim.

 9. Merhabalar 20 haziran 1994 yılında SSK kı olarak işe başladım. Sonra ara verdım bir kızım oldu. 5 yıl sonra tekrar işe girdim.2361 gun SSK çalıştım. Çalıştığım dönemde 2 kez daha hamilelik geçirdim. Doğum iznim bitince çıkmak zorunda kaldım. Sonrasında kendi işyeri i açarak 1767 gündür bağkur primi ödemekteyım. 22.08.1975 doğumluyum toplamda 3 çocuğum var. Bağkur dan emekli olmak için ne kadar daha prim ödemem gerekir ve ne zaman emekli olurum. SSK lı bır işe gırsem ne zaman emekli olabılırim. Doğum borçlanması bağkurlu yen yapılınca bağkur günü olarak mı sayılıyor. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla

 10. Merhaba,
  05.05.1971 DOĞUMLUYUM
  Bağ Kur başlangıç tarihim 15.06.1994
  Toplam Gün Sayısı 706 (1 yıl 11 ay 16 gün)

  SSK başlangıç tarihi 16.06.1997
  SSK bitiş tarihi 17.09.2018
  Toplam SSK Gün sayısı 7322
  TOPLAM GÜN SAYISI 8028

  NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM
  SAYGILARIMLA

 11. merhaba ben 24.07.1998 yılı sıfır hizmet günlü bagkur girişim var ama pirim yatmamış.2003 yılı sgk girişim var .bagkur ile sgk girişi birleştirilebilirmi acaba hizmet yılı başlangıcı 1998 olurmu

 12. 01.12.1994 TARİHİ 4a sigorta başlangıç tarihi
  24.01.2001 TARİHİ 4B sigorta başlangıç tarihi

  4A 2199 prim gün sayısı
  4B 5317 prim gün sayısı

  Doğum tarihim 03.05.1971

  Ne zaman emekli olabilirim?

  Sgk bağkur birleştirmesi için kuruma başvuru yaptım. İşlemi yapıp yapmadıklarını sorgulayabileceğim bir yer var mı? (E devlet gibi )

  Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu