SGK Hizmet Birleştirme | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SGK Hizmet Birleştirme  SSK

  Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın SSK ile Bağ-Kur hizmetlerini birleştirebilmelerine olanak sağlamaktadır.  SGK hizmet birleştirme işlemi yapmak isteyen vatandaşlarımızı en çok dikkat etmeleri gerekli olan husus ise bu işlemi emeklilikten önce yapılması gerektiğidir. Bu işlem sayesinde ülkemizde hem SGK’ ya bağlı olarak hem de Bağ-Kur’ a bağlı olarak çalışmış olan vatandaşlar bu iki hizmet süresini birleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

  Bu noktada ülkemizde bu işlemi gerçekleştirmekte olan vatandaşlar son yedi yıl içerisinde hangi sigorta koluna bağlı olarak çalışmış ise o emeklilik işlemleri de o sigorta türüne göre gerçekleştirilmektedir.

  SGK Hizmet Birleştirme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

  Ülkemizde SGK hizmet birleştirme işlemi son yedi içerisinde en çok hangi sigorta koluna prim ödenmiş ise hizmetler o sigorta kolu üzerinde bir araya getirilerek birleştirme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu noktada eğer vatandaşlar son yedi yıl içerisinde en çok Bağ-Kur’ a prim ödemesi gerçekleştirmiş ise hizmet birleştirme işlemi Bağ-Kur çatısı altında bir araya getirilirken eğer en çok sigorta prim ödemesi gerçekleştirilmiş ise SSK üzerinde hizmet birleştirilme işlemleri gerçekleştirilerek belirtilen sigorta altında toplanmaktadır.

  SGK Hizmet Birleştirme Başvurusu

  SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Vatandaşların işlemlerin daha hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna vermiş oldukları dilekçede daha önceden kendisine verilmiş olan Bağ-Kur ve SSK numarasını vermesi gerekmektedir.

  Bunun dışında mutlak suret ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen dilekçeye ek olarak nüfus cüzdanı fotokopisi eklenmelidir. Bu dilekçenin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesinden sonra kurum son yedi yıllık süreç içerisinde en çok Bağ-Kur koluna mı yoksa SSK koluna mı prim yatırılmış ona bakmaktadır. Daha sonra bu belirleme işlemini tamamladıktan sonra kişi emeklilik hakkı elde edebiliyor ise emeklilik işlemleri başlatılmaktadır.

  Ancak bu noktada eğer kişinin Bağ-Kur ya da SSK prim borcu var ise son yasa değişikliği ile artık emekli olamamaktadır. Bu neden ile vatandaşların SSK hizmet birleştirme işlemi için başvuruda bulunmadan önce varsa prim borçlarını ödemesi gerekmektedir.  tıkla sorunu sor

  SGK Hizmet Birleştirme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yalçın aybey diyor ki:

   hizmet birleştirme ile ilgili dilekce verdim. sonucunu nerden öğrenebilirim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bunun için ALO 170’i arayın yada SGK Müdürlüğünüze başvurun. Size ayrıntılı bilgi vereceklerdir.

  2. meral bozkurt diyor ki:

   hizmet birleştirmesi yaptım ama doğruluğundan emin değilim.Meb ‘de kadrolu öğretmen olarak çalışıyorum.2 yıl önce hizmet birleştirmesi yaptırdım.Memuriyetten önce (1988 yılında) 867 gün sigortalılığım var.Emekliliğe esas hizmet süreme 7 ay eklendi.Bu hesaplama doğru mu? Bu konuda kime danışsam cevap alamadım.Sizden cevap alabilirsem çok memnun olacağım.Teşekkürler….

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu birleştirmeyi SGK, yani resmi kurumlar yaptığı için bu konuda bir yanlış yoktur Meral Hanım.

    1. meral bozkurt diyor ki:

     Aykut Bey cevabınız için teşekkür ederim.Sorum şu : sgk da çalıştığım gün sayısı 2.4 yıl.Kamuya aktarlınca 7 ay mı oluyor?kaybım olması doğru mu?Birlştirmeyi yapan memurun bilgili olduundan emin değilim.Teşekkürler.

    2. Mustafa Kestek diyor ki:

     Sayın Meral Bozkurt, 27 Eylül 2013 tarihinde sorduğunuz konuyu gördüm ve konu ile ilgilendiğim için de cevap verme ihtiyacı hissettim.
     867 gün hizmet sürenize 2 yıl 4 ay 27 gün olarak yansıyacaktır.İlk işe giriş tarihiniz olarak da Emekli Sandığından önce ilk SSK ‘lı olduğunuz tarih başlangıç ve yaş hesabında dikkate alınacaktır. Bu konuda yapılan düzenlemeler 5510 sayılı SGK’nuna geçici madde ile eklenmiş ve mülga 2829 sayılı kanuna atıfta bulunulmuştur. Yani emeklilik yş hesabında 1988 yılı ilk başlangıç tarihi olarak dikkate alıncaktır yasa gereği.

  3. Osman Aksu diyor ki:

   Aykut Bey, Ben 1969 doğumluyum ve 4A hizmet gün sayısı 6102 gün ; 4B için başlangıç tarihi 22.02.2011 ve terk tarihi 07.09.2012 olacak şekilde günlerim var. Şu an çalışmıyorum. Emekliliğe hak kazanma şartlarım nedir ve emeklilik tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmam için prim ödemem gerekiyor mu, eğer gerekliyse ödeme miktar ve süresi ne olabilir.? Yani kısa bir süre sonra evleneceğim ve eşimin de benim gibi sağlık hizmetlerinden yararlanmasını istiyorum. Bununla ilgili yapmam gereken bir işlem varsa nedir? Beni bilgilendirebilirseniz sevinirim. İlginize teşekkürederim…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Osman Bey, emekli olabilmeniz için öncelikle varsa SSK ve Bağkur prim borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Borcunuz varsa yeni yasaya göre emekli olamazsınız. Prim borçlarınızı ödedikten sonra, SGK hizmet birleştirme ile SSK ve Bağkur günlerinizi birleştirebilirsiniz. Son 7 yıl içerisinde, en fazla hangi kol için prim ödenmişse o kola bağlı olarak emekliliğiniz gerçekleşir.

  4. meral bozkurt diyor ki:

   hizmet birleştirmesi yaptım ama doğruluğundan emin değilim.Meb ‘de kadrolu öğretmen olarak çalışıyorum.2 yıl önce hizmet birleştirmesi yaptırdım.Memuriyetten önce (1988 yılında) 867 gün sigortalılığım var.Emekliliğe esas hizmet süreme 7 ay eklendi.Bu hesaplama doğru mu? Bu konuda kime danışsam cevap alamadım.Sizden cevap alabilirsem çok memnun olacağım.Teşekkürler….

  5. Deniz Gül diyor ki:

   Merhaba . 1995- 1998 yılları arasında Milli Eğitim’de vekil öğretmen olarak görev yaptım. O yıllarda yapmış olduğum görevin dökümünü aldım. 400 gün gibi bir zaman çıktı. Şimdi SGK’lı bir işte çalışıyorum ve emekli sandığına kesilen 400 günümü SGK’ya aktarmak istiyorum. Bunu ne zaman yapmam gerekir ve nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Emeklilik zamanınız gelmeden önce hizmet birleştirme yapabilirsiniz.

  6. kübra yaldız diyor ki:

   merhaba Aykut bey,

   babam 01.01.1996’dan ekim 2009’a kadar tarım bağkurluydu ve ziraat odasından kadını sildirerek bağkuru kapattırmak için başvurduk onlarda onayladılar ve ekim 2009 da ssk’lı olarak çalışmaya başladı 31.08.2013′ e kadar şimdi bağkuru kapattırmamıza ve ssk’lı çalışmasına rağmen marmarabirliğe üye diye aynı tarihte zorunlu bağkur yapmışlar ve emeklilik başvurusu yaptığımızda prim borcu çıkardılar , şuan ne yapacağız bilmiyoruz yol göstermenizi rica ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu durumu anlatan bir dilekçe ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

    1. kübra yaldız diyor ki:

     sgk ile anlaşma yoluna gittim durumu anlattım defalarca kontrol ettiler 3,5 yıl önce yaptıkları hatayı kabul ediyorlar ancak düzelmek için önerileri çıkan borcu ödememiz gerektiği çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına dilekçe ile bildirmem ya da dava etmem nasıl olur duruma benzer emsal dava var mıdır?

     1. kübra yaldız diyor ki:

      sgk ile anlaşma yoluna gittim durumu anlattım defalarca kontrol ettiler 3,5 yıl önce yaptıkları hatayı kabul ediyorlar ancak düzelmek için önerileri çıkan borcu ödememiz gerektiği çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına dilekçe ile bildirmem ya da dava etmem nasıl olur duruma benzer emsal dava var mıdır?

  7. Rıza ÖNDER diyor ki:

   Slm. 1994 yılı 9. ayından itibaren kamuda çalışıyorum. M.Y.Okulu Makina mezunuyum. 1990 yılında Ordu İli Köy Hizmetlerine staj yaptım. ücret almadım. staj yaptığım yılda sigorta yapılmamış. Köy Hizmetlerinde sigorta yaptığımı ispat edersem sigorta başlangıcım olur mu? Şayet sigorta başlangıcım olsaydı daha erken emekli olacağım. Ne yapmam gerekiyor. Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Rıza Bey, işverenler stajyerler için SSK primi ödemedikleri için bu emeklilikte sigorta başlangıcı olarak sayılmamaktadır. Siz orada çalıştığınızı ispatlasanız bile sonuç değişmez çünkü staj yapmışsınız.

  8. ali yılmaz diyor ki:

   slm.haziran ayında babam vefaat etti ssk ve bağ-kur dan hizmeti var emeklilik başvurusu yaptık annem için pirim borcu vardı bağ-kura onuda ödedik evrak takipte şöylediyor:son statü bağ-kur devir: ayrıntısıda:aydın sgim emeklilik ser.1 elden sevk edilmek üzere işlendi ve iyade kabul edildi:aydın sgim sigortalı tescil ve hizmet servisi3:elden svk edilmek üzere işlendi ve iade kabul edildi:aydın sgim emeklilik servisi 3:elden sevk edilmek üzere işlendi:aydın sgim emeklilikservisi :3:zimmetten çıkarıldı diyor ve arama sayfasına tekrar dönüyorum altta aydın ssk hiz.ist. diyor onun ayrıntısı aydın sgim sigortalı tescil ve hizmet servisi.2:elden sevk edilmek üzere işlendi:aydın sgim sigortalı tescil ve hizmet servisi.2:zimmetten çıkarıldı dıyor bunlar ne anlama geliyor 5 ay oldu daha hala maaş bağlanmadı lütfen bilgilendirin herşey için teşekkürler:

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yazdıklarınızı tam olarak anlayamadık Ali Bey. Bu konu hakkında SGK Müdürlüğünüze başvurarak öğrenebilirsiniz.

  9. esra diyor ki:

   merhaba,ben 1996 yılında 8 ay süresince ssklı olarak çalıştım.işten ayrıldım.2003 yılında da tekrar işe girerek 10 ay ssklı olarak görev yaptım.şuan kadrolu öğretmenim.hizmet birleştirme yapmak istiyorum.ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verebilir misiniz.Ayrıca yapılan bu birleştirme memuriyet hizmet süreme de eklenir mi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Esra Hanım hizmet birleştirme işlemi için, görev yaptığınız yer aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Zaten hizmet birleştirme işlemi eklenmesi için yapılmaktadır.

  10. yunus diyor ki:

   Merhabalar. Ben 2007 yılının 7. ayında 27 gün bir sanayide sigortalı çalıştım. Şu an 2010’un Aralık ayından bu yana kadrolu öğretmenim. Benim geçmişte çalışmış olduğum bu süreyi emekliliğime saydırmam için ne yapmam gerekiyor?teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hizmet birleştirme yapmanız gerekiyor Yunus Bey.

    1. Ercan diyor ki:

     Aynı durum bendede var 1997de 21gün sigorta yatmış 2002den bu yana sigortam var lakin SGK daha önceki 21 günlük başlangıcın emeklilik yaşına bir faydası olmayacağını söylüyor bu ne anlama geliyor

     1. Hürcan Karataş diyor ki:

      Ne demek olmuyor. SSK girişiniz 97 yılına çekilir ve yaş şartınız da geriye çekilir daha erken emekli olursunuz. 1997 girişinizi kullanınız.

  11. burcu diyor ki:

   2000 yılından beri sgk ya bağlı olarak özel bir kurumda sigortalı olarak çalışıyorum.
   Daha önce 1997-1998 senesinde üniversitede araştırma görv. olarak çalıştım.Bu hizmetimi birleştirmek istiyorum.Hangi kuruma müracaat etmeliyim.Dilekçe örneğini nereden bulabilrim.teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sgk’ya, 97-98 seneleri arasında yaptığınız çalışmayı belgeleyen bir dilekçe ile giderek hizmet birleştirme yapmak istediğinizi söylemelisiniz.

  12. sadık diyor ki:

   17. 11. 86 bağkur giişliyim 13yıl 9 ay hizmetim var 2000 yılında ssk ya geçtim oradada 4200 günüm var halen çalışmaktayım fakat bağkur basamağı çok düşük 7 acaba ileride alacağım emekli maaşını etkilermi bu tplam günlere göre şimdi emekli olsam nekadar maaş alırım teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Sadık Bey ne yazık ki emekli maaşları hakkında bilgilendirme yapamıyoruz.

  13. Güngör DUMAN diyor ki:

   Selam Ben emekli sandığı emeklisiyim. Memuriyetimden önce 2 yıl sigortam vardı emekli olurken onu atlamışız. Şimdi emekliyim o sigortamı birleştirebilirmiyim. Birleştirirsem bana faydası olrmu. Ne şekilde bir müracaat yaplayım. Saygılarımla

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Emekli olduktan sonra hizmet birleştirmesi yapılamıyor Güngör Bey.

  14. emre levent diyor ki:

   Merhaba aykut bey. Babam 1990 da tarım sigortasi girişi var ve 540 gunü var daha sonra tarim sigortayi iptal ediyor.ve babamin adina arazi oldugu icin ocak 2013 te gelir elde ettigi icin sigortasi tekrar basliyor ( sgk kendiliginden baslatiyor ) ocaktan bu yana primlerini oduyoruz. Eski gunleri birlestirme yapabilirmiyiz. Tesekkurler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yapabilirsiniz Emre Hanım, yazıda gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

  15. hasan aksoy diyor ki:

   aykut bey selamlar… ssk girişim 2000 yılı, 2006 yılında 3 ay kadar 4/C li olarak çalıştım.daha sonra ayrılıp tekrar ssk lı olarak çalışmaya ediyorum.hizmet birleşimi yapabilirmiyim? yaparsam nasıl bir yol izleyeceğim yardımcı olurmusunuz? teşekkürler…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hizmet birleştirme yapabilirsiniz Hasan Bey, yukarıdaki yazımızda detaylı bilgilendirme yapılmıştır.

  16. ergun alev topoyan diyor ki:

   SSK VE BAĞKUR BİRLEŞTİRMESİ NASIL YAPABİLİRİM BAĞKUR TERK SİGORTALILARDA ÇIKACAK OLAN PRİM AFFINDAN FAYDALANABİLİRMİ

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Ergun Bey eğer SSK dan emekli olacaksanız , emekliliğinize 6 ay ile 1 yıl kala hizmet birleştirme yapabilirsiniz.

  17. HALİL AŞKAROĞLU diyor ki:

   Selamlar ben MEB de çalışan kadrolu Öğretmenim 1990 da göreve başlayıp 1991 de istifa ettim 1995 te tekrar göreve başladım .Sorum şu istifa süremi borçlana biliyor muyum?
   Amacım Hizmet süremi tamamlayıp emeklilik yaşını beklemek bu mümkün mü* veya ne yapmalıyım?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Halil Bey istifa ettiğiniz tarihten yeniden başladığınız tarihe kadar olan süreyi borçlanabiliyorsunuz. Hizmet sürenizi tamamladıktan sonra çalışmayıp emeklilik yaşınızı bekleyebilirsiniz.

    1. halil aşkaroğlu diyor ki:

     Yani şunu mu anlıyorum istifa ettiğim süreyi borçlandığım da hizmet yılım olan 1990-2015 25 yılı doldurup emekli sandığından emekli olmam mümkün.Yoksa sigortadan mı emekli olmuş oluyorum.

     1. halil aşkaroğlu diyor ki:

      kUSURA BAKMAYIN Ayrıca 1988 sigorta girimde var bu da emeklilik yaşımı veya hizmet süremi etkiler mi? Etkilerse ne yapmalıyım onuda borçlanıp hizmet mi birleştirmeliyim.

  18. Erol diyor ki:

   1967 doğumluyum 11.kasım1985-2001 arası bağkur luydum 2001 de sgk lı olarak halen çalışmaktayım emekliliğime nekadar süre kala hizmet birleştirme yapmalıyım.Saygılarımla.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Erol Bey SSK emeklisi olmanıza 6 ay ile 1 yıl kala hizmet birleştirme yapmalısınız.

  19. nurkan diyor ki:

   Sayın Aykut Bey,
   Sigorta gün sayımı öğrenmek için yukarıdaki linke tıkladığımda “il Seçiniz” kısmı aktif olmuyor. acaba sorun olabilir mi?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu sorunla sık sık karşılaşılıyor ne yazık ki ancak bizim yapabileceğimiz herhangi bir şey bulunmamakla birlikte sistem ile ilgili bir sorundur. Sayfanızı yenileyip tekrar deneyerek veya daha sonra tekrar deneyerek sorunu giderebilirsiniz.

  20. rahmi diyor ki:

   merhaba ben 79 doğumluyum .5650 gün ssk primim var 2012 yılında memuriyete atamam oldu .benim sorum geçmiş ssk primlerimin emekli yaşına ve emekli maaşına bir faydası olacakmı .2008 sonrası memur olanların hizmet birleştirmesi yapılmadığını söylediler doğrumu teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hizmet birleştirme yapabilirsiniz Rahmi Bey.

  21. ersin diyor ki:

   Sayın Aykut Bey ben daha önceden yaklaşık 2 yıl ücretli öğretmenlik yaptım şimdi 2 yıldır kadrolu öğretmenim ben hizmet birleştirme için hangi yolları izlemeliyim şimdiden teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hizmet birleştirme için gerekli bilgilendirme yukarıdaki yazıda verilmiştir Ersin Bey.

  22. zülfiye diyor ki:

   Merhabalar benim 2004 yılında ilk ssk girişim var 2004-2008 yılları arasında kamu kuruluşunda işçi olarak çalıştım ve sigortam ödendi.2008 yılının 3.ayından itibaren emekli sandığına geçtim hizmet birleştirmesini kurumumuz yeni yapacak benim sorum hizmet birleştirilmesi yapıldıktan sonra yıllık izin süremiz değişecek mi 10 yıldan sonra 30 günlük hakkımız olacakmı yoksa emekli sandığına bağlı olduğumuz yıl mı geçerli yıllık izin için ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmanız bu durumu etkilemez, hizmet birleştirme yaptıktan sonra da emekli sandığına bağlı kalırsanız sorun yok.

  23. Engin B.Karalı diyor ki:

   Ben şunu öğrenmek istiyorum.Şuan kadrolu memur(mühendis) olarak çalışıyorum.Ama 2003-2007 yılları arasında özel sektör de çalıştım.yani özelde de şuan yaptığım işi yaptım.özel sektörde çalıştığım yıllar benim kadro/dereceme bir etki eder mi? Hizmet birleştirme için SGk ya dilekçe vermem gerekir mi? Teşeekkür ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hizmet birleştirme yapmanız gerekiyor Engin Bey, farklı sigorta kolları.

  24. Ataman diyor ki:

   Merhaba 1988-1989 öğretim yılında vekil öğretmenlik yaptım.1992 yılında ise emekli sandığına tabii personel olarak işe başladım.Sözkonusu hizmet birleştirmemi (İşe başlama tarihinin 1988) yaptırmam için ne yapmam gerekir.Teşekkür ederim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yukarıda ki yazımızda gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır Ataman Bey.

  25. hakan diyor ki:

   2640 gün sgk 10 yıl 5 ay bagkur prim gün sayım var 4 yıldır çalıştığım yerden ayrılıcam bu 4 yıl için kıdem tazminatımı alabilirmiyim? 2 yıl bag kurda borç görünüyor. emekli olmuyorum sadece 4 yıl için kıdem tazminatımı alablirmiyim?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    İşyerinizden kendi isteğiniz ile ayrılmanız yani istifa etmeniz halinde tazminat alamazsınız.

  26. Galip Şener diyor ki:

   Sn.Aykut Oku;
   09.11.1964 doğumluyum.
   20.08.1987 Memuriyete başlama tarihim. Bu gün tarihi ile halen çalışmaktayım.
   01.03.1985-01.09.1986 tarihlerinde askerliğimi er olarak yaptım.
   E-SGM de; 4A Hizmet bilgisi 1983(27 gün), 1984(16 gün), 1987(116 gün) olmak üzere toplam 159 gün görülmekte.

   Askerlik borçlanması da yaparak(en az ne kadar yapılmalı?) en kısa sürede ne zaman emekli olabilirim?

   Açıklamalarınız için şimdiden teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Askerlik borçlanmasını istediğiniz gün sayısı kadar yapabilirsiniz bu size bağlı.

  27. özgür karacan diyor ki:

   merhabalar aykut bey 1998 yılında bir ecza deposunda paketleme görevlisi olarak çalıştım ssk sicil kartım olmasına rağmen ssk mın sistem de kayırlı olarak görünmüyor. ayrıca bu yılda stajyer olarak değil resmi kayıtlı olarak çalıştım bunun için ne yapmalıyım…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SGK ya başvurarak bunu öğrenebilirsiniz.

  28. memet diyor ki:

   merhaba 1998 yılı sgg girişliyim toplam 725 günüm varken işten ayrıldım 2007 den 2011 kadar bağ kur hizmetim vardı. Tekrar 2011 den şu ana kadar sgg lı olarak çalışıyorum, şu an 1600 gün hizmetim var bağ kur sgg ya nasıl aktara bilirim teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hizmet birleştirme işlemi emeklilik şartlarının sağlanmasına 1 sene kala gerçekleştirilebilir.

  29. Faik Salih Karaman diyor ki:

   Aykut bey, benim durumum yukarıdakilerden biraz farklı; 1985’te Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışmaya başladım. 1996’da istifa ettim ve istifamın hemen ardından SSK’lı olarak çalışmaya başladım. Şimdi e-devlet sayfalarının hiçbirinde 1996 öncesi hzimetlerimi göremiyorum. İstanbul’da ikamet ediyorum. Nereye, nasıl başvurmalıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla,

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bağlı olduğunuz SGK ya başvurmalısınız Faik Bey.

  30. mesut arat diyor ki:

   aykut bey babam 12.07.1938 tarinde dogdu 03.11.2013 tarihinde vefat etti.17.03.1965 tarihinde ssk lı olarak işe başlamış sgk nın internet sitesinde gördük çeşitli tarihlerde 68 gün ssk lı görünüyor.hiç bir güvencesi olmayan anneme maaş baglanabilmesi için eksik kalan günleri toptan ödeyebilirmiyiz yoksa ay ay mı öderiz.2 yıl ssk dan önce askerligide var biz ne yapmamız lazım aydınlatırsanız memnun oluruz.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Babanız 1800 gün şartını tamamlamadığı için annenizin onun üzerinden yararlanma gibi bir imkanı bulunmuyor Mesut Bey, bu yüzden;
    Muhtaç durumda yani geliri 250 TL’nin altında, sigortalı bir işte çalışmıyor veya bir başkası ile yaşamıyor ise, iki ayda bir 500 TL aylık almaya hak kazanabilir. Ayrıca böyle olunca, doğrudan GSS kapsamına alınacak ve ilave prim ödemeden sağlık yardımlarından yararlanabilecek.

  31. nurettin karakaş diyor ki:

   aykut bey 16.06.1964 d.lıyımişe giriş asker sonrası 16.12.1988 ssk lı olarak 30.11.2002 de ayrıldım 4569 gün ssk var.askerligi 540 gün ödedim.eksik kalan günlerim için 19.06.2013 tarindende istege baglı siğortalı oldum ben istege baglıyı ne zaman sonlandırmalıyım.hangi ştatüden emekli olurum ssk mı bagkurmu ne zaman emekli olurum,saygılarımla

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Nurettin Bey son birkaç yıl içerisinde bağkurdan ödeme yaptığınız için emekliliğiniz de bağkurdan olacaktır.

  32. Şehriban diyor ki:

   Aykut bey merhaba. o1.1984 tarihi ile 12.2005 ssk dan 2.702 gün prim ödemem ve 720 günde analık borçlanmam var. 01.10.2008-08.12.2010 tarihleri arasında ise bağkur girişim bu tarihler arasında 788 gün bağkur ödemem bulunmaktadır. 17.07.2011 tekrar ssklı olarak işe başladım. 01.12.2013 tarihi itibari ile 761 gün prim ödemem daha bulunmaktadır. halen çalışmaya devam ediyorum ama 12.10.2014 tarihinden itibaren şehir değişikliğinden dolayı işten ayrılmayı ve emeklilik başvurumu yapmak istiyorum. Toplamda 5010 gün gibi bir gün sayım bulunmuş olacaktır. Bağkura her hangi bir prim borcum bulunmamamktadır. 5000 iş günü 20 yıl hizmet ve 40 yaşa tabiyim. Doğum tarihim 1966. Sgk hizmet sorgulamadan 4a ve 4b ile ilgili dökümlerimi görebiliyorum. yinede hizmet birleştirme için başvuruda bulunmalımıyım. başvurursam ne kadar zaman içinde cevap alabilirim. Bu arada son 7 yıl içinde en fazla hangi kurumdan daha fazla ödeme yaparsak o kurum üzerinden emekli göstereceğimi biliyorum. Son yedi yıl içinde bağkurdan 788 ssk dan ise 801 gün olucaktır aradaki fark sorun yaratırmı? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Son 7 yıl içerisinde en fazla hangi koldan prim ödendiyse oradan emekli olursunuz, SSK fazla ise oradan. Eğer gerekli prim şartını sağlamıyorsanız hizmet birleştirme için başvurabilirsiniz. Ancak ayrıntılı bilgi için lütfen ALO 170 i arayınız.

  33. .emine diyor ki:

   Öncelikle merhaba Aykut Bey. Babam 1966 doğumlu. 1988-1993 yılları arasında 670 gün yatırılmış sigortası var ve son 3 yıldır da çiftçi bağkuru yatırıyor. En erken hangi koldan emekli olur acaba?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Emine Hanım son 7 yıl içerisinde en çok hangi koldan prim ödenmişse o koldan emekli olunur.

    1. .emine diyor ki:

     Peki birleştirilebilir mi bağkur ile ssk?

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Birleştirilir Emine Hanım.

      1. .emine diyor ki:

       çok teşekkürler, emeğinize, bilginize sağlık.

  34. ASLI diyor ki:

   Merhaba 88 yilindan stajyerlikle baslayan sigorta baslangicim var. ozel bir kurumda 15 yil 9 ay emekli sandigina prim odemem oldu daha sonra da suanki isimde calismaya basladim 2.5 yil da buradan var. toplamda prim gunlerim dolmus hatta 7 ay fazladan odenmis. Yas icin 7 sene beklemem gerek. Ancak prim odemeye devam etmem sart mi? sadece kurum kendi payini odese yeterli mi? Ne yapmam lazim? Tesekkurler.. Syg.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Eğer yaş dışında diğer şartları sağladıysanız emekli olabilirsiniz Aslı Hanım prim ödemeye devam etmenize gerek yok, ancak emekli maaşı alabilmeniz için yaşı da doldurmanız gerekiyor.

    1. ASLI diyor ki:

     Cok tesekkurler Aykut Bey, dogru anliyorum degil mi? Suan calistigim kurum isveren payini odeyecek ancak benim kendi payima odemem gereken birsey yok?

     Saygilarimla,

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Aslı hanım eğer prim ve sigortalılık süre şartlarını sağladıysanız prim ödemesi yapmanıza gerek yok emekli olabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi emekli maaşı için yaşınızı beklemeniz gerekiyor.

  35. ALİ SATILMIŞ diyor ki:

   merhaba aykut bey ben 1977 – 81 yıllarında arasında izmirde sigortalı olarak çalıştım ve 2007 den beride tarım sigortası yatırıyorum ama ordakı ordakı çalıstıgım günleri aktaramıyorum çıkmıyo ne yapmam gerekır

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SGK ya başvurmanız gerekiyor Ali Bey.

  36. Ramazan şerif diyor ki:

   selam 06.08.1987 sigorta girişim 16.11.1992 de 4C olarak emniyette görev yaptım 15.11.1999 yılına kadar ve şuan sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyorum sigorta gün sayım 1160 acaba ne kadar toplam gün sayım var ve birde ne zaman emekli olabirim yaş ve gün olarak. ayrıca hizmet birleştirmeyi nasıl yapabilirim şimdiden teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Ramazan bey gün sorgulama işlemi için : https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/
    Emeklilik hesaplama işlemi için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  37. erol önder diyor ki:

   hizmet birleştirme internet ortamında yapılabiliyormu.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır Erol Bey.

  38. mahmut diyor ki:

   Merhaba Aykut Bey, 01.01.1968 doğumluyum .15.12.1988 yılından 15.11.2013 tarihine kadar 4/a olarak çalıştım ve 8055 gün prim gün sayım var sigortalı olarak fiili 25 yılı tamamladım. 15.11.2013 tarihinde emekli sandığında göreve başladım . Emekli olacabileceğim tarih olan 01.01.2019 tarihinde hizmet birleştirmesi yapmadan 4/a dan emekli olma hakkım var mıdır? bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim . Şimdiden teşekkür ediyorum.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    50 yaş, 25 yıl, 5375 prim günü şartınız bulunuyor Mahmut Bey. Ancak emekliliğiniz son 7 yıla göre belirlenir. 7 yıl içerisinde en fazla hangi kola prim yatırdıysanız o koldan emekli olabilirsiniz.

  39. aslı diyor ki:

   merhaba.05/10/1994 tarihinde 25 günlük sigorta girişi var.29/09/2000 tarihinde öğretmenliğe başladım.bu sigorta başlangıç tarihi emekliliği etkiler mi?hizmet birleştirmesi mi yapmalıyım?teşekkürler.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet Aslı hanım sigortaya ilk ne zaman başladıysanız o sizin başlangıç tarihinizdir. Ancak o 25 günün de emekli sandığına geçmesini istiyorsanız hizmet birleştirme yapmanız gerekiyor.

  40. can diyor ki:

   Merhaba.2008 yılına ait sivil kurumda sgk girişim var ve günü az daha sonra bazı nedenlerden dolayı calısmadım ve 2012 yılında kamu personelı oldum ve hizmet birleştirmesi yapmak ıstıyorum fakat arada ki 4 yıllık farkın ücretini ödeyip farkı kapatabılırmıyım.Kanunda bu 4 yılı ödeme ımkanından bahsedıyor mu ? teşekkürler.

  41. mustafa diyor ki:

   ben 01.02.2014 de emeklili hak ettim ancak ssk üzerinden 5080 görünüyor bakur pirimim gözükmüyor 2700 gibi bağkur günüm ben 5080 denmi emekli oldum ancak az mağşla emekli ettiler bakurla sska 7780 benim ssk başlangıç 1985 teşekürler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    48 yaş, 25 yıl, 5525 prim günü şartınız bulunuyor Mustafa Bey. Yani 5080 prim günüyle emekli olma şansınız bulunmuyor.

  42. abdullah sahin diyor ki:

   1970 doğumluyum 1991 de ssk lı oldum 120 gün primim var , 1995 de bağkurlu oldum ve 15 yıl primim yattı , bağkurlu olduğum dönemde , 120 günlük ssk mı bağkura aktarmışdım bir dilekçe ile, fakat
   daha ssk lı oldum 1260 gün daha ssklı oldum , şimdi ben hangi kuruma göre emekli olacam , kurum bana sen ssk nı bağkura aktarmışssın git 6 – 7 sene daha prim yatır gel dermi , yoksa normal şartlarda emeklilik hakkını kazandım , tek kafama takılan verdiğim o dilekçe.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Abdullah Bey son 7 yıl içerisinde hangi kola daha fazla prim ödediyseniz o koldan emekli olabilirsiniz. Eğer Bağkur prim günleriniz fazla ise tüm SSK günlerinizi Bağkur a aktarabilirsiniz. Bu noktada bir engel bulunmuyor. Ancak siz hizmet birleştirme işleminizi emekliliğe hak kazandığınız zaman yapabilirsiniz.

  43. ÖZLEM GÜVEN diyor ki:

   2005-2009 yılları arasında ücretli öğretmenlik yaptım.2009 ekim ayında doğuya atandım sonra hizmet birleştirme yaptım .puanlar mebbise işlendi ama bu sene mebbiste hizmet puanlarım silindi. Meb tekrar okullardan dilekçe alıp yeniden yapılmasını söyledi ama okullardan bu dilekçeyi alamıyorum bir sürü bahane buluyorlar ssk dökümü ve dilekçemi çalıştığım okullara verdim. cevap bekliyorum benim şu anda ne yapmam gerek. Teşekkürler …

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Şu anda daha fazla yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor Özlem Hanım ancak SGK ya giderek bu sorunu halledebilirsiniz. Veya hiç olmuyorsa dava açabilirsiniz.

  44. B: Burak Gülşen diyor ki:

   daha önce 1998 – 2000 tarihleri arasında Milli Eğitimde Kadrolu olarak öğretmenlik yaptım asalet tasdikinden 2 yıl sonra da istifa ettim. ancak SGK hizmet dökümünde bu sürem görünmüyor. Hizmet birleştirmesi yapmak için bir dilekçe yazdım. karşılığında bana şöyle bir yazı geldi. “Hakkınızda kurumumuzca yapılacak işlemlere esas olmak üzere; kurumumuza tabi geçen hizmetlerinizin en son hangi kurumca ve hangi il ya da ilçede geçtiğinin bildirilmesi gerekmektedir.” bu yazı bana SGK (Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığından geldi. SORUM ŞU; ben hangi kısımla ilgili dilekçe yazıp belirteceğim. Emekli Sandığındaki hizmetim mi yoksa Özel Sektörde olan hizmetim mi? Teşekkür Ederim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Burak Bey hizmet birleştirme işlemi emekliliğinize son 7 yıl kala en çok hangi kola prim ödemesi yaptıysanız o kurum etrafında yapılır. Yani siz eğer son 7 yıl içerisinde en fazla SSK’ya prim ödemesi yaptıysanız SSK’ya giderek diğer hizmetlerinizin birleştirilmesini talep etmelisiniz.

  45. Şükrü diyor ki:

   Mrba annemin 05.10.1995 tarihinde 4a statüsünde 665 gün prim ödemesi var isteğe bağlı sigorta ödemeye başladık 1 ay oldu galiba bağkurlu 4b sayılıyor şuanda.4 a statüsünde ki prim günleri bir işe yaramıcakmı emekli olması için bide 4a statüsünde isteğe bağlı ödeme yapamaz mı bağkurdan mı tamamlamak zorunda prim günlerini annemin doğum tarihi 19.12.1967

  46. ilker diyor ki:

   Merhaba ..
   Ben 1981 doğumluyum.
   2011 Mart ayında kpss ile memur olarak işe başladım ve halen devam ediyorum çalışmaya.
   Memuriyetten önce 15 ay askerlik yapmıştım. Bunu belgeleyip hizmet süremi 15 ay geriye aldılar ve hizmet sürem 2009 aralık ayında başlamış gibi oldu.
   Şimdi ise sormak istediğim şu..
   Haziran 1999 tarihinde ilk kez SSK’lı olarak iş başı yaptım ve bu tarihten itibaren 1780 günlük bir prim ödemem mevcut.
   Ben hizmet birleştirmesi yaparsam eğer izin sürem 30 güne çıkarmı. Ve birleştirme yapmak bana şuan herhangi bir yarar yada zarar getirirmi bunu bilmek istiyorum. Teşekkür ederim..

  47. SEDAT diyor ki:

   İyi günler,
   A) Eşim (bayan) 13.03.1968 Doğumlu. B) İşi bankacı ve İlk işe başlama tarihi 01.11.1989 bankadan ayrılış tarihi ise 31.08.2001 geçen sürede 13 yılı ve 4259 çalışma günü mevcut. Durumu gösteren SSK’dan alınma belge elinde var. Daha sonra ise 01.11.2002 – 30.11.2004 tarihleri arası isteğe bağlı SSK sigortası var. Yani Banka ve isteğe bağlıyla birlikte SSK da toplam olarak 5009 günü mevcut.
   C) Eşim adına açtığımız Dükkan sonrası 10.05.2005 – 19.01.2010 tarihleri arası Bağkur ödemeleri mevcut. D) İsteğe bağlı olarak 07.04.2010 – 30.09.2011 tarihleri arası isteğe bağlı Bağkur ödemesi mevcut

   Durum biraz karışık fakat sonuçta 5009 gün SSK , 6 yıl 2 ay 4 gün BAĞKUR ödemesi vardır.

   Eşim yaş gününden bir gün sonra olan 14.03.2014 tarihinde emeklilik için başvuru da bulundu. Sizce; EMEKLİLİK ŞARTLARI OLUŞMUŞMUDUR ? Oluştu ise halen cevap bekliyoruz gün için bir öngörünüz varmıdır?

   Saygılar, SEDAT

  48. süheyla diyor ki:

   merhaba
   ben 2013 eylül de memur olarak atandım.benim 1988 den itibaren kısa dönemlerde sigorta girişlerim oldu toplamda 158 gün.şu an aday memurum eğer bu günleri memurluğum süresindeki sigorta gün sayıkmla birleştirebilirsem yıllık izin hakkım olur mu.eğer böyle bi hakkım varsa ne yapmalıyım.bu konuda yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

  49. adem taşçı diyor ki:

   merhaba Aykut bey, ben 1998 yılında başlamak kaydıyla 3 yıl esnaf bağkurlusu oldum ve pirimlerimi ödedim, bağkura herhangi bir borcum yok. 2006 yılından itibarende ssk lı olarak çalışmaya başladım 8 yıllıkta ssk pirimim var, bağkur pirimimi ssk’la birleştirme talebinde bulunduğumda emekli olurken ssk başlangıcım 1998 yılından mı? yoksa 2006 tı yılından mı sayılacak, şimdiden çok teşekürler…

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    1998 yılı geçerli olacaktır Adem Bey.

  50. Erdoğan FİDAN diyor ki:

   Merhaba Aykut Bey,

   01.09.1992 tarihinde Sağlık Astsubay Sınıf Okulu öğrencisiyken 74 699 0020 Sicil No ile 4C Tescil kaydım yapıldı. 30.08.1993 tarihine kadar öğrenci olarak, 31.08.1993- 01.09.1994 tarihleri arasında da Astsubay olarak 1 yıl süre ile Türkiye’de çalışıp KKTC’ye döndüm. 4C tescil kaydım olmasına rağmen 1 yıllık çalışma sürem hizmet dökümü olarak görünmemekte.

   1. 1 yıllık çalışma süremi hizmet olarak nasıl kayda geçirebilirim?
   2. Emeklilik hesabında girişim 01.09.1992 mi olacak?

   Saygılarımla..

   1. feyza diyor ki:

    Erdoğan Bey bu sorularınızın cevabını dilerseniz yazımızı okuyarak dilerseniz de ALO 170 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

  51. OSMAN TANRIVERDİ diyor ki:

   Merhaba aykut bey.Ben1969 dogumluyum. 1987 yılında ssk lı olarak işe başladım.1994 yılında astegmen olarak askerliğimi yaptım.1996-2001 arası bagkurluydum.2004 ten bu güne kadarda SSK lı olarak çalışmaktayım.2014 yılında emekliliğe hak kazandım fakat yaştan dolayı 2019 yılını beklemekteyim.Hizmet birleştirmesi için 2019 yılını beklememe gerek var mı.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Son yıllarda birleştirebilirsiniz.

  52. m.kemal arslan diyor ki:

   eşimin 1996 dan ssk lı olarak girişi bulunmaktadır altı ay çalıştıktan sonra işi bırak mış şimdi pirimlerini doldurabilmek için tarın sigortası na baş vurduk ne zaman emekli olabilir 1978 doğumlu

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  53. ismail diyor ki:

   SGK bünyesinde ücret garanti fonu varmı dır ve faal mi dir nasıl faydalanılır cevap verirseniz çok sevinirim Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Gerekli bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  54. nezihe diyor ki:

   Merhaba benim 5600 gün özelden sigortam var 2 yıldırda emekli sandığındayım hizmetleri birleştirmek bana ne gibi yarar sağlar.Maaş artışı yıllık izin vb..

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Hizmet birleştirme işlemi emeklilik şartlarınızı sağlayıp emekli olmanızı sağlar. Maaş konusundaki sorularınızı Alo 170 SGK hattında sorabilirsiniz.

  55. sadık altın diyor ki:

   sn yetkili 1994 yılı ssk girişim var oyıl yıldırım olan soyadım altın olarak değişti 2005 yılında tekral ssk lı olarak işe başladımyeni soyadım altın olarak bu hizmetleri nasıl birleştirmeliyim saygılarımla yardımcı olmanızı rica ederim

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    SGK ya başvurarak durumunuzu bildirebilirsiniz.

  56. ismail yurdakul diyor ki:

   Aykut bey,1997 – 98 arası bir lisede okul müdürü tarafından bir dönem bilgisayar dersi vermem istendi,bende derslere girdim.Ancak bu hizmet sgk da gözükmüyor neyapmalıyım.
   teşekürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    O dönem sigortalı olarak çalıştığınızı belgelerle SGK ya kanıtlamanız gerekmektedir. Sistemde oluşan hatalardan hizmetiniz gözükmüyor olabilir.

  57. Emin diyor ki:

   Selam site yöneticisi arkadaşlar.Öncelikle böyle bir ortam hazırlayıp,merak edilenleri birebir muhataplarına açıklayarak anlatmanız takdire şayan.Bunun için Teşekkür ediyorum sizlere.

   Benim sorunum sanırım biraz daha farklı.Ben 3 kurumda çalışmış birisiyim.En son çalıştığım kurum ssk.Bu hafta malulen emekli olmak için sgk ya başvurdum.Memur günlerime baktı ssk ve bağkur toplamı 1800 günden aşağı seni hastaneye sevk edemem dedi.Emekli sandığı hizmetim sistemde görünmüyordu.Bende 2700 gün emekli sandığında hizmetim olduğunu söyledim ama ne yazık ki hakkımda bir işlem yapmadı.Bir gün sonra aynı memura Hizmet Belgemi götürdüm.O belgede işe giriş,işi bırakma ,derece ve kademe ilerlemesi gibi bilgiler yeralmaktaydı ama bunu kabul edemeyeceğini söyledi.Bu durumda Hizmet birleştirmesi yapmam gerektiğini ve 6 belkide 7 ay gibi bir sürede birleşmenin olabileceğini söyledi.Bu durum tabiki benim için çok kötü.Çünki hastalığımdan dolayı çalışamaz durumdayım.6-7 Ay bekleyecek durumda değilim.

   Bana bu hususta yardımcı olmanızı sizlerden rica ediyorum.En kısa zamanda işlemlerimin gerçekleşmesi için acaba ne gibi bir yol izlemem gerekiyor.Hizmet belgesi çalıştığım kurumdan verilebilecek tek belgeydi ama nedense kabul etmedi Memur.Bana bu hususta bir yol göstermenizi rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Emekli sandığına ait çalıştığınızı kanıtlayan belgeleri SGK ya götürmeniz durumunda kabul etmemesi mümkün değildir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  58. Hikmet Vahit Uzer diyor ki:

   16.6.1971 doğumluyum.Sırasıyla: iş bankası emekli sandığı, bağkur, ssk ve askerlik borçlanması yolu ile pirim ödedim.Bankaya giriş tarihim 7.8.1998 ve askerlik borçlanması tarihim 31.3.1996’dır.Seneler önce iş bankası ve bağkur hizmetlerini birleştirmiştim.Ama bunu sistemde göremiyorum.Bugün itibariyle saymış olduğum kurumların toplam pirim günü 5851’dir.Yaş ve sigortalılık süresi tamamlanmadan, sadece pirim günü tamamlanınca hizmet birleştirmesi yapabilir miyim?Ayrıca ilk sigortalı olduğum banka çalışmalarını göremiyorsam bir hata sözkonusu olabilir mi?Teşekkürler.

   1. fatma diyor ki:

    hıkmet bey merhaba , ben bır konu hakkında bılgı sorcaktım ısbankasında calısmıslıgınızı gordugum ıcın sorma ıhtıyacı duydum ben de yapıkredı bankasında calıstım ancak bankalşarın sıgorta odemelerı sgk uzerınden ya da e devlet uzerınden gorunmuyor.Sız ıs bankasında yapılan odemelerı mı bırlestırdınız ben de bankada calısmıs oldugum zamandakı prım odemelerımı bırlestırmek ıstıyorum ancak sgk bana boyle bırseyın olamayacagını aktardı bıldıgım kadarıyla banka calısanları emeklı sandıgına baglı olarak calısıyorlar ancak ozel saglık sıgortası olarak yararlanıyorduk bız devlet hastanesıne de subelerden sevk alarak gıdebılıyorduk. sız ne sekılde bırlestırdınız..ıs yerınden herhangı bır belge almamıza gerek var mı ..170 ı aeadım orası da sgk nın hızmet tescıl bırlestırme servısıne dılekce yazmanız gerekıyor dedı ancak burdakı sgk bırlesme olmaz hızmet dokumunuzde goremessınız dedı.:( kafam karıstı 2 yıl bosa mı calıstım

  59. Sultan diyor ki:

   Merhaba
   03.03.1965 dogumluyum 01.08.1990da sigortalı oldum.SSK prim günüm 5029 gün Bağkur prim günüm 421 gün. 30.12.2014 günü emeklilik dilekçesi verdim.Daha önceden hizmet birleştirmesi yapmadım.Emekli olabilmek için hizmet birleştirmesi dilekçesi vermem gerekiyor mu ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    hizmet birleştirmeye gerek yok.

  60. yunus diyor ki:

   Mrb.2014 eylul ayinda ogretmen olarak atandim.daha once 2005 eylul-2014 eylul tarihleri arasinda belediyede(kamu) calistim kadrolu isci olarak.simdi hizmet birlestirme yapmak istiyorum.kademe derece ilerlemesi ve emeklilige esas olurmu?yoksa sadwce emeklilige mi yansir.tesekkurler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  61. HÜLYAKARAKAŞ diyor ki:

   8 yil 7sigortali çalıştıktan sonra öğretmen olarak 20 yil çalıştım hizmet birleştirdim.
   Bu yıl emekli olacağım. SSK li çalıştığım yillarda daha çok prim ödenmiştir. Bu durum emekli maaşı yükseltir mi?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Maaş konusunda SGK dan direkt doğru bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

  62. selahattin esen diyor ki:

   Aykut Bey merhaba;
   6347 gün 4A, 4156 gün 4B sigortam var.Şu an 4A ya tabi olarak çalışıyorum ve emekliliğime 2 yıl var.henüz hizmet birleştirme yapmadım. Geçen yıl çakışan 4A ve 4B sigorta günlerimi iptal ettirdim ve şu an toplam 10.503 günüm var.sigortam yıllarca tavandan yattı,şu anda tavana yakın yatıyor. SGK sitesinden girdiğimde oldukça yüksek bir emekli maaşım görünüyor.Size sorum hizmet birleştime için ne zaman başvurayım, diğer sorum hizmet birleştirdikten sonra 4156 gün bağkurum devreye gireceğinden görünen emekli maaşımda çok düşme olurmu.Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Emeklilik şartlarınızı tamamladığınıza göre hizmet birleştirme işlemini yapabilirsiniz. Maaşta çok düşme olmaz.

  63. Ejder diyor ki:

   Merhaba Aykut Bey,

   2013 yılında kadrolu olarak öğretmenliğe atandım. 2006-2013 yılları arası özel sektör hizmetlerimi birleştirdim. Emeklilik hizmet sürem arttı ancak emekliliğe esas derece ve kadememin de artması gerekmiyor mu?
   Yardımlarınızı rica ediyorum
   Teşekkürler

  64. Tugba sevda diyor ki:

   Aykut bey merhaba;
   Benim babam vefat edeli 10 yil oldu babamin 40 gun ssk si 800 gunde bagkuru vardi babam 2005 te vefat etti ve vefat ettiginde bagkurluydu bu birlestirme ssk ve bagkurun birlestirmesi mi bu sartlarda emekli olabilir mi eger olursa nasil? Askerligi yok bu gunlerin icersinde borclandirma yoluyla annem babamin uzerinden emekli olurmu olursa nasil olur nasil bir yol izlemeliyiz.. Cevaplarsaniz cok mutlu olurum tesekkurler..

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Evet hizmet birleştirme işlemi bu şekilde. Ancak emekli olması için daha çok prim gününe ihtiyaç oluyor. Durumunuz biraz farklı olabilir. Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  65. burhan berber diyor ki:

   Benim 01.11.1985 – 31.08.1986 yılları arasında bir özel şirkette S.S.K lı olarak 300 gün çalışmışlığım var. 17.12.1990 tarihinde memuriyete başladım ve Emekli Sandığına kayıtlıyım. Ben kaç yaşında ne zaman emekli olabilirim.Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi yaparak prim günlerinizi birleştirebilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı da bu adresten http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ öğrenebilirsiniz.

  66. aytaç parlakay diyor ki:

   Merhabalar
   Bende 1999 yılında Hava kuvvetlerinde astsubay olarak göreve başladım. Geçen yıl hizmet başvurusu için Ankara Sgk ya dilekçe verdim. Emekli sandığı ile hizmet birleştirilmesi yapıldı.Fakat kurumuma gönderilen hizmet dökümlerinde Sgk ya ait olan günlerde 2003 yılında memurken gözüken bana ait olmayan günler çıktı. Bununla ilgili aydın sgk ya dilekçe gönderdim. Fakat hala cevap gelmedi.Ne yapmalıyım.Bununla ilgili arayacağım bir numara var mı? yada işlemin hangi süreçte olduğunu nasıl öğrenebilirim.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. aytaç parlakay diyor ki:

     tşk

  67. BAKİ diyor ki:

   2005 2007 yılları arasında Nallıhan müftülüğünde vekil olarak görev yaptım fakat bu hizmetim sgk dökümünde görünmüyor.bunun için ne yapmalıyım

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    SGK müdürlüğüne dilekçe yolu ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Çalıştığınız yerden belirttiğiniz yıllar arasında çalıştığınızı kanıtlayan belgeler ile SGK ya başvuruda bulunmalısınız. Daha detaylı bilgi için Alo 170 hattını arayabilirsiniz.

  68. Şennur Baklan diyor ki:

   2013 yılında torba yasa ile kamuda sözleşmeli lere verilen kadro hakkı ile 2010 yılından beri sözleşmeli olarak çalıştığım kamu kurumunda kadrolu memur oldum. 1990 senesi ilk ssk girişim. Bu güne kadar toplam 5150 gün ssk günüm var. Emekli sandığı giriş tarihim 5151 gün geri gider mi? Emekli sandığından kaç yaşında emekli olabilirim?
   Teşekkürler..

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Sorunuzu detaylı olarak Alo 170 SGK hattında anlatabilirsiniz.

  69. ejder diyor ki:

   Merhabalar

   2013 yılında kadrolu olarak öğretmenliğe atandım. 2006-2013 yılları arası özel sektör hizmetlerimi birleştirdim. Emeklilik hizmet sürem arttı ancak emekliliğe esas derece ve kadememin de artması gerekmiyor mu? maaşımdan daha fazla emeklilik kesintisi olacak mı?
   Yardımlarınızı rica ediyorum

   Teşekkürler

  70. ayla diyor ki:

   MErhabalar yeniden ,
   Kusura bakmayın Tarihleri yanlış yazmışım ,
   2004 * 2012 yılları arasında toplamda 8 yıl sgk lı olarak Romanya da çalıştım ,sonra kesin dönüş yaptım Ülkemize 2012- 2015 yılları arasında Türkiyede sgk lı olarak çalışmaya başladım , Romanya da çalıştığım günleri hizmet birleştirme sistemiyle orda ödenen tüm günleri ve primleri ülkemize aktarılması için hizmet birleştirme dilekçesi ve yanında gerekli evrakları bağlı bulunduğum sgk kurumuna verdim 9 ay oldu henüz bir cevap yok sürekli konuşuyorum evraklarım Ankara ya gitmiş ordanda Romanya ya gönderilmiş ordan cevap bekleniyor şu anda . Benim sorum ben bu ödenen günler için borçlanmış bulunmuyorum değilmi yani tekrardan bu günler için burda prim ödicekmiyim ?
   Hizmet birleştirme olduktan herhangi bir ücret ödeyecekmiyim?

   Saygılarımla ,
   Teşekkür ederim .

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  71. fatma diyor ki:

   merhaba
   ben bır konu hakkında bılgı almak ıstıyorum. bu konuda kafam cok karıstı aramadıgım yer kalmadı . ben yaklasık 2 yıl yapıkredı bankasında calıstım ve evlılık nedenıyle ayrıldım. Ancak bankalarda genelde ozel saglık sıgortası adı altında saglık sıgortamız yapılıyor. Bıldıgım kadarıyla da emeklı sandıgına baglı oluyoruz.Hastanelerden anlasmalı kurumlardan kartlarımızda devlet hastanelerınden ıse subelerden sevk kagıdı alarak yararlanabılıyorduk. ben suan da farklı bır ıse gırdım ve burda calıstıgım sure ıcınde odenen prımlerın bırlestırılmesını ıstıyorum 170 ı aradım oradan bana bulundugunuz yerdekı sgk hızmet tescıl bırlestırme servısıne ıslak ımzalı dılekce ıle basvuru yapabılecegımı aktardılar ben sonr aburdakı sgk ıle gorustum onlar da herhangıbır bırlestırme yapılamayacagını aktardılar . her kafandan farklı bır bılgı alıyorum .. bu sekılde calısıp da hızmet bırlestırme yapan var mı . hızme bırlestırme olmuyorsa bosa mı calısmıs oluyoruz .. anlayamadım gıttı gercekten . ıyı gunler

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Hizmet birleştirme yapabilirsiniz.

  72. Sibel diyor ki:

   Merhaba, 21.04.1976 doğumluyum. 01.10.1993 ssk giriş ve 2820 gün prim ödemem var. 04.10.2000 bagkur girişim 12 yıl 6 ay prim ödemem var. 1.4.2013 den beri ssk liyim. Bu duruma göre hangi kurumdan ve ne zaman emekli olabilirim? ilginiz için teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Son 3.5 yılda hangi kurumdan primleriniz yatmışsa o kurumdan emekli olursunuz. Bu durumda SSK dan emekli olabilirsiniz. Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. Emeklilik şartlarınızı aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

    1. Sibel diyor ki:

     Teşekkürler

  73. Ferit diyor ki:

   Merhaba ben 1992-1993 yıllarında vekil öğretmenlik yaptım. Sigorta başlangıcım 1992 olarak mı sayılır. 1994 de sigortalı işte çalışmaya başladım. Ayrıca vekil öğretmenlik hizmet dökümümü nerden alacağım.Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Eğer SGK sistemlerinde gözükmüyorsa vekil öğretmenlik zamanınıza ait belgeler ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  74. ulku tezel diyor ki:

   1.11.1995 te ssk lı işe girdim 16.11.1998 de kadrora geçtim 20 yılımı doldurabilmek için ssk lı günlerimden kesinti yapılacakmı

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  75. asurakkus diyor ki:

   italyada 5 sene sıgortalı çalıştım kesın donus yaptıgımda sıgorta bıleşimi yapabılırmıyım yanı borçlandırma yapabılırmıyım turkıye ıtalya ışcı anlasması olmadıgını soyluyorlar ne derece dogrudur bılmıyorum

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Ancak anlaşma durumuna göre değişebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  76. senay diyor ki:

   Merhaba ,1987 1989 arasi emekli sandigina bagli olarak calistim.istifa edip Almanya ya geldim ,bu yil Türkiye de sigorta baslangici yaptim pirim ödeyerek ssk dan emekli olmak istiyorum.emekli sandigindaki iki yillik hizmetimi birlestirebilirmiyim .ne yapmam gerekiyor?

   saygilarimla ,tesekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Birleştirebilirsiniz. Ancak emeklilik zamanına doğru yapmanız daha iyi olur. Primlerinizi ödeyebilirsiniz. Son 7 içerisinde hangi kuruma daha çok prim yatırmışsanız o kurumdan emekli olursunuz.

  77. Ender GÜNEY diyor ki:

   İyi çalışmalar dilerim, Ben01.02.1190 yılında 30 günlük SSK primi ile sigorta başlangıcı yaptım. 20.01.1993 yılından 03.12. 1996 ya kadar 1366 gün ssklı olarak belediyede çalıştım, 18.12. 1996 tarihinden 22.01.2002 ye kadar Emekli Sandığına bağlı memur olarak hizmetim var, 07.05.2004 tarihinden 28.02.2006 ya kadar SSK’lı olarak hizmetim,yine 20.02.2011 tarihine kadar 696 gün hizmetim,09.03.2011 yılından itibaren şuana kadar emekli sandığına bağlı memur olarak çalışmaktayım yaş ve prim durumuna göre ne zaman emekli olurum, kayıplarım var mı?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Öncelikle hizmet birleştirme işlemi uygulamanız gerekir. Günlerinizin toplam durumuna göre emeklilik şartlarınız belli olmaktadır. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

    1. Ender GÜNEY diyor ki:

     Teşekkürler Hürcan KARATAŞ ben hizmet birleştirme yaptım ssk olarak ilk başlangıç tarihi 01.02.1990 30 günlük prim var sonra 20.01.1993 den 03.12.1996 ya kadar ssk var 18.12.1196 dan 22.01.2002 ye kadar emekli sandığı07.05.2004 den 28.06.2006 ya kadar ssk- 2011 yılına kadar aralıklarla ssklı çalıştım. 09.03.2011 den itibaren halen emekli sandığında memur olarak çalışıyorum yaş haddim 52 mi ?54 mü? emekli sandığından emekli olma durumum.. farklı farklı söylemler var kimisi 52 kimisi 54 diyor.. bu konuda açıklama istiyorum lütfen…

  78. ihsan bilgin diyor ki:

   merhaba aykut bey ben 01.05.2005 tarihinde sigortalılığım başladı 2009 yılında çifçilik yapmaya başladım aynı zamanda da sigortalı çalıştım bağkurum 2 yıl 8 ay 14 gün çalışmış ziraat odasına kayıtlı olduğum için ve 2009 v3e 2012 tarihleri arasında siğortalı çalıştığım ve çalışmadığım günlerde oldu neticede bağkurda bir borç görüküyor bu durumu ssk ve bağkura sorduğumda bağkura aktaracaksın dediler dilekçe ver dediler ben ssk yla çakışan bağkur günlerimin silinmesini istedim ama ssk lı günlerim bağkura aktarıldı ve ssk günlerim otomatik olarak aşağı düştü ve hala bağkura bir miktar 7 ay borcum görüküyor şimdi o günleri tekrar ssk ya aktarmam için ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin teşekkür ederim….

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Tekrar SSK ya aktarma durumu pek mümkün gözükmüyor. Ancak yinede Alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  79. melahat diyor ki:

   merhabalar. benim 12,5 yıl emekli sandığı primim bulunuyor. ssk da ise 1 yıla yakın bir sürelik primim var. 52 yaşındayım 1988 girişli emekli sandığım. sakatım fakat rapor verilmiyor. çalışma gücüm kalmadığı için en kolay nasıl emekli olabilirim? teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  80. Ercan diyor ki:

   1997de 21 günlük sigortam vardı 2002de işe girdim hala sigortalıyım geçenlerde SGK ya gidip hizmet birleştirmek istediğimi söyledim ancak o 21 günlük sürenin emeklilik yaşına hiçbir faydası olmayacağını söylediler neden yaşa faydası olmayacak yardımcı olursanız sevinirim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Neden faydası olmasın sigorta girişiniz 1997 de yapılmıştır. Emeklilik şartlarınız bu tarihe göre belirlenir.

  81. özkan şamcı diyor ki:

   merhaba hürcan karataş ben özkan şamcı 28.03.1965 doğumluyum öğretmenim öğretmenlikten önce ilk sigortalı işe giriş tarihim 01.07.1981 dir toplam 923 gün sigortam var 14.05.1997 yılında öğretmen oldum o tarihten bu yana ilkokul öğretmenliği yapıyorum hizmet birleştirmemi de yaptım 12 ay askerlik yaptım bunun 8 ayı yedek subay olarak maaş aldım bunu da hizmet birleştirmesinde kullandım sizden çok rica ediyorum bu kadar detaylı bilgi verdikten sonra ne zaman emekli olacağımı söylermisiniz kimseden bunun cevabını şu ana kadar alamadım şimdiden çok teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Askerlik tarihiniz sigorta girişinizde önce ise sigortalılık başlangıcınız askerlik başlangıç tarihine çekilmektedir. Bu durumda askerlik tarihinizi detaylı olarak girebilirseniz emeklilik tarihinizi hesaplayabiliriz.

  82. taner yeter diyor ki:

   Ben İstanbul’ da yaşayan bir öğretmenim hizmet birleştirme işlemi için bu gün kurumunuza faks çektim. Faksıma cevap gelir mi yoksa şahsen Manisa’ya gelmeme mi gerekli ? Teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Faks çektiğiniz makama direkt olarak telefonla ulaşırsanız sizin için daha yararlı olacaktır.

  83. Ziya TÜRKEL diyor ki:

   sayın Aykut Bey; 28.01.2015 doğumluyum ve benim 01.09.1987 den itibarin 287 gün ssk primim var ve bunun 11 günü 18 yaşımdan küçükken ödenmiş.14.05.1993 ten beri de memurum.Memur iken 18 ay askerliğimi de borçlanıp ödedim.memuriyete lise mezunu olarak başladım ama memurken açık öğretim fak. bitirdim (4 Yıllık lisans).şu an 1/4 derecedeyim 2 senedir. sorularıma gelince;
   1- bu 287 yada 11 gün düşünce 276 gün hizmetimi birleştirmek için ssk ya yazı yazdık kurum olarak ve günlerimi gösteren yazı yolladılar.Bu birleştirmeyi kim nasıl yapacak ilçemde ve kurumumda bilen yok.İlk memuriyetten beri bu güne kadar keseneklerin hesaplanması gerekiyormuş bunlarr nasıl yapılıyor.Sgk ya yaptıramazmıyız ya da siz yardmcı olurmusunuz.
   Ben tam tarih olarak ne zaman emekli olmayı hak ederim.
   Yardımınz için şimdiden teşekkür eder mail adresime cevap verirseniz memnun olrum iyi çalışmalar.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  84. özkan şamcı diyor ki:

   merhaba hürcan karataş ben özkan şamcı size bir hafta önce yani 28 haziran 2015 günü bir yazı göndermiştim bana askerliğimi yaptığım tarihin önemli olduğunuzu söylemişsiniz kusura bakmayın onu unutmuşum şimdi bilgilerimi baştan tekrar veriyorum 01.07 1981 yılında ilk sigortalı olarak işe başladım çeşitli işlerde sigortalı olarak çalıştım toplam 923 gün sigortam var 01.11.1991 ile 31.11.1992 tarihleri arasında 12 ay yedek subay olarak askerlik görevimi yaptım ancak bunun son 8 ayında maaş aldım daha sonra 14.05.1997 yılında öğretmen oldum ve o tarihten bu yana 18 yıldır halen bir devlet okulunda ilkokul öğretmenliği yapıyorum ayrıca askerlik, sigorta ve devlet memurluğu hizmetlerini birleştirdim şimdi bana ne zaman emekli olacağımı gün ay ve yıl olarak söylerseniz çok sevinirim şimdiden vereceğiniz bilgi için çok çok teşekkür ederim

  85. özkan şamcı diyor ki:

   merhaba hürcan karataş ben özkan şamcı çok özür dilerim az önce yazdığım yazıda da doğum tarihimi unutmuşum şimdi kesin olarak eksiksiz bilgi veriyorum ben 28.03. 1965 doğumluyum ilk işe başlangıç ve sigortalı oluş tarihim 01.07.1981 dir bundan sonra çeşitli işlerde toplam 923 gün sigortam var daha sonra 01.11.1991 tarihi ile 31.11 1992 tarihleri arasında 12 ay yedek subay olarak askerlik yaptım ama bunun sadece son 8 ayında maaş aldım daha sonra 14.05.1997 yılında bir devlet okulunda sınıf öğretmeni oldum ve o tarihten bu yana 18 yıldır ilkokul yada diğer adıyla sınıf öğretmenliği yapıyorum ayrıca sigorta, askerlik ve devlet memurluğu hizmetlerimi birleştirdim şimdi bu eksiksiz bilgilerimden sonra son defa rica ediyorum ben ne zaman emekli olurum bana bunu gün,ay ve yıl olarak söylerseniz çok sevinirim sizi çok meşgul ettim kusuruma bakmayın şimdiden çok çok teşekkür ederim

  86. muhammet ali bektas diyor ki:

   30.04 1977 dogumluyum 1992yilindan 16.03.1995 yurtdisinda austuyada calismiligim var 1996 da türkiye temelli döndüm askerligimi yaptim15.05. 2000den beri de türkiyede sigortali calismakdayim yurtdisindaki sigortami baslangic olarak saydiramadi 45 günden dolayi 18 yasi doldurmadan calismisim ben nasil baslangicimi geri cekebilirim kanun degisirmi baslangic yas dusermi yil olarak doldurmusum gün olarak doldurmadimdan dolayi 6 yil kaybim oluyor sonuc olarak 18 alti da prim yatirilmis neden borclanamiyorum ilginize tesekkürler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Askerlik borçlanması yaparak sigorta başlangıcınızı askerlik başlangıç tarihine çekebilirsiniz.

  87. ayşegül diyor ki:

   merhaba ben işten 17,06,2015 tarihi itibariyle ayrıldım. sorum şu sigortam şimdi nasıl yürürlükte olucak. eşimin sigortası otomatik olarak benim için faal olur mu yoksa bunun için işlem yaptırmam gerekiyor mu ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    E-Devlet üzerinden sigortalılık durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Eğer otomatik olarak eşinizin üzerinden sigortaya geçmemişseniz, dilekçe ile bunu talep edebilirsiniz.

  88. NALAN diyor ki:

   Merhaba,

   Asagıdakı bagkur ve skk bırlestırdıgımde ne zaman emeklı olacağımı bıldırebılırmısınız?

   Bagkur 19.06.2001 -29.03.2006
   skk 2006 yılı 213 gun 2007 yılı 360 gun 2008 yılı 360 gun 2009 yılı 352 2010 ylında 360 gun 2011 yılında 360 gun 2012 yılında 210 gun 2013 yılında 240 gun 2014 yılında 147 gun 2015 yılında 61 gun olmak uzere 2663 toplamda sıgortalı gunum var ve şuandada sıgorta devam edıyor

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Hesaplama için SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  89. Hüseyin Hakan Doymaz diyor ki:

   İyi günler

   Toplam Gün Sayısı 8.216
   7.9.65 doğumluyum bildiğim kadar
   eylül 2018 emekliolucam sorum
   askerlik öncesi sgk yok oder isem nezaman emekli olurum ve kaç para ödemem gerekicek (18) ay için 1985 haziranda askere gitim

   Teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Askerlik borçlanması yaparsanız emekli olabilirsiniz. Yaşınızı doldurmuş oluyorsunuz.

    1. Hüseyin Hakan Doymaz diyor ki:

     Teşekkür ederim Hürcan bey

  90. Ercan çakar diyor ki:

   Merhaba,
   1999 Kasım askere gittim ve yedek subay olarak yaptım.
   Daha sonra 10 yıl SSK’lı çalıştım.
   2014 Eylül’de öğretmen oldum.
   Hizmet birleştirmesi için hizmet dökümü istediler.
   Ben yedek subaylık günlerim ve ssk günlerinin birleşmesi için dilekçe verdim arayıp olmaz böyle şey dediler.Benim kuruma yedek subay ve ssk günlerinin işlenmesi için ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  91. Mustafa diyor ki:

   SSK başlangıcının bagkurdan emekli olurken neden yaş hesabında dikkate alınmıyor O zaman ben geçmişte niye ssklıoldum bu iki kurum devletin ama çifte standart uygulanıyor sadece hizmetler bagkurun önüne ekleniyor çok büyük haksızlık Küçük esnaflar mağdur oluyor yetkililer
   Biçare düşünmüyorum ??

  92. Yüksel ÇUKURLU diyor ki:

   Merhaba;
   Temmuz 1982 den beri SSK 4-A lı olarak sigortalıyım.
   1986 yılından 8 aylık emekli sandığına tabi öğretmenliğim vardı.
   Ekim 2013 de Antalya SGK ya hizmet birleştirmesi için başvurdum.
   Onlarda Emekli Sandığına tabi hizmetim için Ankara Sigortalı Tescil Hizmet Dairesi Başkanlığına bir yazı ile sormuşlar.
   Bu kez Ankara SGK da; görev yaptığım Bingöl Milli Eğitim’e 16 Ocak 2014 de hizmetimi sormuşlar.
   Bingöl’den bir cevap gelmemiş bende kendim 19 Mart 2015 de dilekçe ile hizmetimi sordum bu kez bana 2000 yılında arşiv kayıtlarının yandığını adıma hiçbir belgenin olmadığını bildirdiler.
   Bingöl’den bana gelen yazıyı 8 Mayıs 2015 tarihli dilekçemle Ankara ‘ya İadeli taahhütlü olarak gönderdim. Bu dilekçeme cevap alamadım.
   Bu kez Ankara’ya şahsen gidip 29 Haziran 2015 de tekrar bir dilekçe daha verdim.
   Bingöl’de 1986 yılında 8 aylık yaptığım öğretmenlikle ilgili hizmetimi bir türlü birleştirip sonuca varamadım.
   Dolayısı ile emeklilik işlemlerimi başlatamıyorum.
   Antalya SGK’ya gidip Ankara SGK’dan haber varmı diye sık sık gidip soruyorum ama nafile.
   2013 den beri hizmet birleştirmesini yapamadım.
   Keşke hizmetimin olduğunu hiç beyan etmeseydim. SSK ile yetinseydim diyorum.
   Bu kadar uğraşacağımı bilemedim.
   Ankara Sıhhıye SGK da 6 Kat HİB 6 133 nolu personel durumumu biliyor , ama dilekçelerim hakkında ben bir sonuç alamadım.
   Biraz uzun oldu ama bu konuda bana nasıl bir yol gösterirsiniz.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Maalesef bu tür karışıklıklar sıkça olabiliyor. Yeterince uğraşmışsınız sanırım duruma yapılacak bir şey görünmüyor. Bir de Alo 170 SGK hattında durumunuzu anlatabilirsiniz.

  93. Ayşen Kayacan diyor ki:

   1980 kasımında sigorta başlangicim, 1998 ekim de ögretmenlige başladım sigorta ve bagkurlu olarak gecen yilların hizmet birleştirme işlemlerini yaptırdım memuriyette 16 yıl 9 ay 12 gün, emeklilige esas 23 yıl 2ay 13 gün.1964 ocak doğumluyum. Emekli olursam emekli sandıgı baz alınmıyacakmış, maaşım düşük olucak.Ne zaman emekli olursam emekli sandıgının maaşı baz alınır. 22 07 2015

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirme işlemi ile emeklilik tarihinden önce 7 yılda hangi kuruma daha çok prim yatırmışsanız o kurumdan emekli olursunuz.

  94. lavmin diyor ki:

   Merhabalar.
   2007 ile 2013 yılları arasında istanbul büyükşehir belediyesi kurslarında (ismek)’te 1720 gün arapça öğretmenliği yaptım. 2013 ‘te meb ‘te kadrolu öğretmen olduktan sonra hizmet birleştirmesi yaptım. Hizmet puanı verilmesine rağmen kademe-derece verilmedi. İtiraz ettiğimde ise, özel sektör de çalıştığım için kademe alamayacağımı söylediler. Sizce doğru mu?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  95. aylin diyor ki:

   merhaba 29 ekim 1979 doğumluyum bir bayanım.4350 gün sigorta prim ödemen var.(sgk)ilk işe girişim 1 ağustos 1996.sorum şu:
   ağustos atamasında öğretmen olarak atanırsam sgk primlerimin kademe maaş ve emeklilikte etkisi ne olur?3/2 sistemi olduğu söyleniyor ama tam olarak anlayamadım.işe başladığım andan itibaren değil de 1 yıl adaylığım kalktıktan sonra bana ne gibi artısı olacak?
   kaç yıl prim üzerinden emekli olacağım? kafam çok karışık.öğretmen olarak devam etmek istiyorum ama bu emekliliğimi maaaşımı ve kıdemimi ne şekilde etkiler?artı ve eksisi ne olur?zaman ayırıp cevaplarsanız beni aydınlatmış ve düşüncelerimi netleştirmiş olursunuz .şimdiden çok teşekkür ederim.saygılarımla.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi almak isterseniz Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  96. SERKAN diyor ki:

   benim 1998 den sigorta girişim var 2009 da sözleşmeli 2011 dede kadrolu memur oldum hizmet birleştirmesi yapsam senelik iznime yararı olurmu?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  97. Mustafa diyor ki:

   SSK başlangıcının bagkurdan emekli olurken neden yaş hesabında dikkate alınmıyor O zaman ben geçmişte niye ssklıoldum bu yüzden birçok küçük esnaf emekli olamıyor mağdur oluyoruz

  98. Beyhan Karadeniz diyor ki:

   Ben yaklasik bir bucuk ay önce Emeklilik borclanmasi ve hizmet birlestirmesi icin muracaat ettim. Iadeli taahhütlü yazima cevap alamadim. Evrak isleme konuldumu acaba?Yurtdisindayim. Bilgi verirseniz sevinirim. Zahmetiniz icin simdiden tesekkürler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Durumunuzu buradan öğrenmeniz mümkün değil. Konsolosluğunuza başvurunuz.

  99. murat Denizli diyor ki:

   ha bu arada herhangi bir iletişim bilgisi vermedim her an cevap gelmişmi diye bakacakmışız bu sayfaya yoksa yöneticiler mail mi gönderecek bana

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Sayfaya bakıp kontrol edebilirsiniz.

  100. Mehmet Çelik diyor ki:

   kerem sarı tarafından adıyaman bağkur il müuürlüğüne mehmet çelik hakkında yazılan dys yazısı hakkında bilgi lütfen saygılar

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    İlgili makama direkt olarak telefonla ulaşınız lütfen.

  101. Özkan şamcı diyor ki:

   Merhaba Say’ın hürcan Karataş ben Özkan Şamcı 28mart 1965 doğumluyum Sigortalı olarak ilk işe giriş tarihim 01.07.1981 dir çeşitli işlerde toplam 923 gün sigortam var askerliğimi01.12.1991 ile31.11.1992 tarihleri Arasında 12 ay yedek subay olarak Yaptım bunun son 8 Ayında maaş aldım daha sonra 14 Mayıs 1997 de devlet okulunda sınıf öğretmeni olarak göreve başladım o tarihten bu yana yaklaşık 18 yıl 2 aydır sınıf öğretmenliği yapıyorum sigorta,askerlik ve emekli sandığı hizmetlerimi birleştirdim ben emekli sandığından25 yılda emekli olacağıma göre benim ne zaman emekli olacağımı bana gün ay ve yıl olarak söylerseniz çok sevinirim şimdiden size çok çok teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirme durumlarında emeklilik şartları değişiklik gösterebiliyor. Kesin sonuç için SGK müdürlüğüne gidebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

  102. Yasemin Demir diyor ki:

   Merhabalar. 2000 yılı itibarı ile SGK girişim yapıldı ancak 1999-2000 yılları arasında İngiltere’de aupair vizesi ile bir çalışmam olmuştu. Bu sureci SGK başlangıc tarihimi de geriye aldırtacak sekilde sureme ekletme sansım var mıdır? Ancak Aupair’lik konusu sadece vize ile kanıtlanabilen, kendi yonetmeliklerine gore de elden odenen ve vergisi olmayan bir çalışma şekli idi. tesekkurler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Ancak çalıştığınıza dair belgeleri SGK müdürlüklerine vermeniz gerekir.

  103. özkan diyor ki:

   merhabalar ben kadrolu infaz koruma memuru olarak görev yapıyorumderecem 9/3.hacettepe matematik mezunuyum.okulda hazırlık zorunlu olduğu için bu kademe yükseltilmesi için başvuru yapacağım.sizce bir sıkıntı çıkarmı.ayrıca bu memuriyet öncesi 8 dönem (sigortada 418 gün) ücretli öğretmenlik yaptım meb de.bunu da eklettirebilirmiyim kademe ilerlemesi için.ne yapmam gerekir.teşekkürler..

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  104. filiz diyor ki:

   kamu kurumunda geçici işci olarak çalıştıgım daha sonda 4b torba yasayla memur olduk hizmet birleştirmesi hemen yapılmalı emekli kesenegi artar önder gider kademe derecen geriden gelir deniyor aksi takdirde emekli maaşın düşük olurmuş teşekkür ederim.

  105. celil diyor ki:

   4a hizmetimi 4b ile birleştirebilir miyim?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Evet birleştirebilirsiniz.

  106. Yavuz ŞEN diyor ki:

   1975 doğumluyum. 1995 yılında sgk başlangıcım var ve 50 günlük sigortam var. Daha sonra 1998 yılında öğretmen oldum halen çalışıyorum. Hizmet birleştirmesi yaptırmalı mıyım?Yaptırırsam ne getirisi olur. Bu konuda bilgilen dirirseniz sevinirim.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi ile emeklilik yaşınız geri çekilebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  107. Rıza diyor ki:

   4a dan 7000 günüm var, 2005-2008 arası 4bden en düşük basamaktan 800 günüm var, 1- birleştirme yapmak zorunda mıyım? 2- birleştirme sonucu sskdan emekli oluyorum, birleştirme emeklilik maaşımı düşürür mü?
   teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Birleştirme yapmanıza gerek yoktur. SSK primleriniz yeterlidir. En düşük basamak olduğu için maaşı düşürebilir.

  108. Mustafa ÖKSÜZ diyor ki:

   31.07.2015 tarihine öğretmen olarak emekli oldum. İlk görev 01.07.1976 tarihinde Diyanet İşl.Bşk.lığı taşra teşkilatında başladım ve 13.03.1986 tarihinde NAKLEN Milli E.Bak.lığına öğretmen olarak atandım. 8 ay kısa dönem askerlik yaptım ve borçlanmadım. Bu süre düşüldüğü zaman toplam hizmet sürem 38 yıl 4 ay 19 gün olması gerekirken 28 yıl 10 ay üzerinden emekli işlemi yapılmış. Emekli sandığına bir türlü ulaşamıyorum. 02.09.2015 tarihinde iadeli tahütlü dilekçe gönderdim. Yardımlarınızı bekler saygılar sunasrım. Bir aydan fazla oldu maaş yok ve sıkıntılar çok.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Bizim yapabileceğimiz birşey yok bu site bilgilendirme amaçlıdır. Başvurunuzu yaptıysanız mecbur beklemeniz gerekiyor.

  109. B.türkeli diyor ki:

   1982 doğumluyum..Primlerimi 6/7/2002,den itibaren 2008 yılına kadar ssk,dan isteğe bağlı ödüyordum yeni kanundan sonra(2008) 4/b bağkurlu olarak 2015 eylül ayına kadar primlerimi ödedim,geçen sene 4500 (kısmi) 7000 Normal emekli olabilirsiniz diye bağlı olduğum sgk müdürlüğünden bilgi aldım,1 sene daha ödersen kısmi olarak 58 yaşında emekli olabilirsiniz dendi..bende kısmi emeklilik için prim gün sayısını 4735,e kadar ödedim ağustos 2015,de primimi durdurdum ama yeni öğrendiğime göre daha önce 4500-çıkan kısmi emeklilik şartlarımın 5000 olduğunu gördüm şaşırdım? ….bilgi verirseniz çok memnun olurum.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

    1. ibrahim diyor ki:

     evet türkeli bey doğrudur kısmi emeklilik 5000 güne çıkarıldı

  110. ersan cankurtaran diyor ki:

   1969 9. ay doğumluyum. sigorta girişim 1984/06.ay
   2700 gün çaşitli iller de yatan prim var.8 yıl özel banka sandığın da yatan primler var. 17 ay yedek subay olarak görev yaptım. 2017/09. emekliliği hak ediyorum.yani hala yaşı bekliyorum.Hizmet birleştirme işlemi için ne zaman başvuru yapmam gerekiyor?.
   Saygılarımla;

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Emekliliğe kalan son 3 yılda yapabilirsiniz.

  111. zeynep diyor ki:

   Merhaba,benim sorum;eşimin ssk prim gün sayısını kendi prim gün sayımla birleştirebilir miyim?(biraz komik bir soru fakat merak ediyorum)şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Böyle bir şey olamıyor.

  112. mehmet diyor ki:

   iyi çalışmalar. nisan 1968 doğumluyum. haziran 1986 yılında SSK da sigortalı olarak işe başladım. her yıl 30 ar gün ssk lı olarak toplamda 270 gün ssk günüm var. ve 1994 yılında öğretmen olarak emekli sandığında göreve başladım. halen çalışmaktayım. sigortalılık günlerimi nasıl saydırabilirim. ve saydırdığımda emekliliğime yararı olur mu? ( gün ve para olarak) yanıtlarsanız sevinirim. teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirme işlemi prim günlerinizi arttıracaktır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz. SGK müdürlüklerine birleştirme işlemi için başvurabilirsiniz.

  113. sevda ak diyor ki:

   merhaba ben hizmet birleştirmesi yaptım 15 yıl sgk lı çalışmışlığım ve 5707 sgk primim vardı 2010 temmuz ayında devlet memuru oldum mesleğim sgk lı iken çalıştığım mesleğe uygundu hizmet birleştirmem yapıldı bordromda kıdem ay/yıl 4/5 derecem 6/3 görünüyor kıdem yılımın değişmesi gerekmiyor mu birleşme yapılmasına göre ve bordromda daha neler değişmeli bilgi verirseniz , çok teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  114. ISA diyor ki:

   2004 aralik ayinda tedaş ta kamu işçisi olarak işe basladim 2009 da ozellesti enerisa ya devroldu 2014 ocak ayinda gelir idaresi baskanligina yardimci hizmetler kadrosunda memur olarak ise basladim hizmet birlestirmesi yaptirsam unvan ,derece, yıllık iznin 30 gune cikmasi vb.gibi konularda lehimize bir durum olur mu TEŞEKKÜRLER

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  115. Gökmen gül diyor ki:

   Mrb ben 2014 eylül de öğretmen olarak göreve başladım atanmadan önce 727 gün SGK prim günüm var hizmet birleştirme yapabilir miyim ? Olursa eğer yüzde kaçı kabul edilir

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet yapabilirsiniz. SGK müdürlüklerinde detaylı bilgi verilecektir.

  116. serpil diyor ki:

   merhaba
   10 nisan 2011 -06.agustos 2012 tarihleri arasında halkbankasında çalıştım.477 prim günüm var şu anda devlette memurum.halkbankasının özel sandığı olduğu için sgk da prim günlerimiz gözükmüyor. çalıştıgım idare ne emekli dereceye ne ödemeye esasa ne de hizmet süresine saymadı .nasıl bi yol izlemem gerekiyor ayrıntılı bi cevap verirseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  117. Erdoğan diyor ki:

   Değerli uzman arkadaşlar, saygılar sunar, mutluluklar ve başarılar dilerim. Şimdiye dek hiç kimseden düzgün cevap alamadığım bazı sıkıntılarım var. Yardımcı olursanız mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim…

   04.03.1968 doğumluyum. 02.09.1982 tarihinde J.Astsb.Hazırlama Okulu’na (lise kısmı) askeri öğrenci olarak başladım ve 30.08.1986 tarihinde J.Astsb.Çvş rütbesiyle mezun oldum. 14 Temmuz 1999’da 5434/39-e gereği res’en emekli edildim. (Askeri mahkeme kararına istinaden) fiili hizmet zammı ile birlikte toplam 16 yıl 4 ay 7 gün hizmetiniz tespiti bahisle; 25 sene emeklilik şartlarınızı yerine getiremediğinizden hizmetleriniz tasfiye edilerek defaten ödeme yapılmıştır şeklinde yazıyla ödemeyi aldım, ve geçtiğimiz hafta parayı 13.840,00 TL olarak ihya ettim. 02.02.2000 den beri de boşluksuz SSK’lı kamu işçisi olarak çalışıyorum malum primlerimde tavana yakın ödenmektedir. (aylık brüt 5000 -6000 TL civarı) ve bugün itibariyle SPEK (Sigorta primine esas kazancım, sadece son defa ssk bünyesinde) 430.000,00’e ulaşmıştır.

   Hizmet birleşimi yapılırken, E.Sandığındaki hizmetlerim görev süresi prime her yıl 360 la çarpılarak mı prime dönüştürülecek?
   SGK’nın değişik sosyal güvenlik kurumlarında farklı etkili ve 3 kademeli aylık bağlama oranları malumunuz. Benim, fiili hizmet zammıyla 16 yıl 4 ay 7 gün emekli sandığı, 02.02. 2000 yılından buyana da SSK. Şu an çalıştığım kurumda başlangıçtan beri SSK”lı olarak çalışan 30 yıllık işçiler 3.000,00 TL civarında emekli maaşı ile emekli oluyorlar. Benim durumumda, yarısı Emekli Sandığı yarısı SSK olduğuna göre aylık bağlanırken nasıl ayarlanacak. Emsallerimden az mı, benzer mi yoksa biraz fazla mı alabilirim? 6 yıl güneydoğuda yüksek maaşla görev yaptım. Bizden kesilen emekli keseneği ile şimdiki statümde (kamu işçisi olarak) tavandan ödenen pirimlerin gücü (emeli maaş hesabında) aynı mıdır?

   Bazı görüşler, Askerlikten gelen fiili hizmet süresinin son defa SSK’da yaştan düşülemeyeceği, yaşı geriye çekmeyeceğinden bahsetmekte, bazı görüşlerde de çektiği bildirilmektedir. Doğrusu nedir? Bu durumda ne zaman, hangi yaşta emekli olabilirim?

   Malum, Kamu işçisi olarak SSK’lıyım. Son defa SSK’dan emekli olurken buradan kıdem tazminatı alma koşulunu yerine getirmiş oluyor muyum? Yurt dışına yerleşeceğimden eğer emekli olursam kıdem tazminatını kurumdan alabilir miyim? Malum, Emekli Sandığı da emeklilik koşulları gerçekleştirlmediğinden bahisle bize emekli ikramiyesi ödememişti ve bu konu yıllarca yargıda sürüncemede kaldı ve son olarak karara bağlandı. Son yargı kararına göre Emekli Sandığından da geçmiş hizmetlerimin karışılığını tazminat olarak alabilir miyim?

   Bunları çok merak ediyorum ve cevaplarını bir çok farklı kaynağa sormama rağmen herhangi bir cevap alamadım.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  118. mete diyor ki:

   1988 yılında 16 gün sigorta başlangıcım oldu 03.12.1990 yılından itibarende memur olarak çalışmaktayım hizmet birleştirmesi için dilekçemi kendi kurumuma vermiştim fakat hiç bir yansıma olmadı ayrıca e devletten kontrol ettiğimde işe başlangıç olarak memurite başlangıcım gözükmektedir emeklilik işlemleri için ssk başlangıcımın önemi varmıdır

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Emeklilik şartlarınız prim yatırma başlangıcına göre belirlenmektedir. Ne kadar eski tarihli girişiniz varsa hizmet birleştirme işlemi o kadar yararlı olacaktır.

  119. HİKMET K. diyor ki:

   Merhaba 1999 yılında taşeron firma altında ssk güvencesinde belediyede görev yaptım. 2011 yılında sözleşmeli memur 2013 yılında ise memur oldum.ssk lı olarak 4690 prim günüm var.şu an hizmet birleştirmesi yapabilirmiyim 4690 günümü.teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüğüne başvurunuz. Detaylı bilgiyi orada alabilirsiniz.

  120. Hamza diyor ki:

   1965 dogumluyum 07.09.1994 ogretmen olarak goreve basladim ,adli bir cezam olduğu için 10.05.2013 tarihinde görevden ayrılmak zorunda kaldım. 10.12.2014 tarihinde ssk lı olarak bir işte halen çalışıyorum.Emekliliğim Nezaman ve hangi kurumdan olursa avantajlı olur?emekli sandığındaki ikramiyemi de ala bilirmişim?Teşekürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Durumunuz hakkında detaylı bilgiyi orada alabilirsiniz.

  121. sencer erşen diyor ki:

   28.06.1972 doğumluyum.10.10.1990 başlangıçlı 140 gün günüm var,20.01 2001 tarihine kadar aralık boş.20.01.2001 itibariyle 3150 gün devlet memurluğu yaptım ve istifa ettim.19.11 2009 itibariyle 4a kapsamında çalışıyorum.Toplamda 2150 gün sgk ve 3150 gün emekli sandığı prim günüm var.3600 ile kıdem tazminatı alıp işten ayrılabilirmiyim?Hangi tarihte emekli olurum?Saygılarımla

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Durumunuz hakkında detaylı bilgiyi orada alabilirsiniz.

  122. mehmet diyor ki:

   İyi çalışmalar hizmet birleştirmelerde içinden çıkamadım bir problem var 1985 tarihinden 1990 a kadar parça parça ssk günüm var 1995 de kadrolu öğretmenliğe başladım hizmet birleştirme yaptım ama emeklilik yaşımı emekli sandığı 1985 e göre yapmıyor çalışmış ssk lı olarak çalışmış olduğum günler yaşımı geri çekiyormuş 3 yıl kadar. 1964 doğumluyum ssk ya göre 49 yaş emekli sandığın göre 53 diyor bu doğrumudur.Halan öğretmen olarak çalışıyorum.Emekli olmak istiyorum baş vuruda bulunabilirmiyim. Teşekkürler

  123. sencer erşen diyor ki:

   Merhabalar

   10.10.1990 sigortalı oldum 160 gün prim ödendi.Sonra 20.01.2001 de devlet memuru oldum ve 3150 gün çalışıp istifa ettim.Halen 4a kapsamında çalışıyorum.
   TOPLAM 3150 gün memurluğum ve 2320 gün sigorta günüm var.
   3600 ile tazminat alıp işten ayrılabilirmiyim?

   Ne zaman emekli olurum? ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  124. tufan diyor ki:

   Merhaba İlk İşe Giriş Tarihi 15.10.1997 dogum tarihim 01/01/1974
   şuan için 3378 günüm var fakat öncesinde 2005/01/01 bagkur başlangıcım 2007/01/03 bagkur bitişim 3600 gün üzerinden kıdem tazminatımı alabilirmiyim ssk kurumuna gitmiş olsam ne kadar zaman içerisinde aktarılır acaba

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirme işlemi sonrası 3600 prim günü ve emeklilik şartlarını sağlıyorsanız tazminat alabilirsiniz.

  125. 1976 diyor ki:

   merhaba,

   04.07.1988 sgk 57 gün bayanım,

   1997-2013 banka sandığı 5497 günüm var
   (banka çalışan durumundayken 2007 yılında sgk döküm ve nüfus kayıt bilgilerimizi birleştirme için aldığını belirtmişti takibe gerek duymadım )
   2015 yılı hizmet dökümü almak için sandığa gittiğimde emeklilik yılımı teyid için sorduğumda 2030 dendi telaşlandım 2021 olmalı dediğimde hizmetiniz birleştirilmemiş dendi ,

   sandığın eski çalışanlarının yönlendirmesi ile bir dilekçe bıraktım
   “”2829 yasa geregi 1988 ylılı 57 gün 4a hizmetimin sandığınızda 4a birleştirilmesini arz eder ,
   eksik primim var mı,
   emeklilik yılım hangi yıl
   toplam hizmetimin dökümünü ayrıntılı olarak belirtin yazdırıldı””

   sorum şu ki ;

   ben 1988 sgk ya 12 yaşında dahil oldum ve 2829 yasada 18 yaşa atıf var bunun benim durumuma etkisi nedir ?
   ayrıca bu yasada birleştirilemeyecek hizmetler bendinde; prim ödemesi yapılmamış dönemler birleştirmeye dahil değil der yani
   ; 1988 sonrası 1997 ye kadar prim ödenmemiş yıllara etkisi nedir
   kısacası 14.05.2021 olan emeklilik tarihim 2829 a göre değişiklik mi gösterecek öyle ise hangi yıl olarak hesaplanacak bilgi rica derer saygılarımı sunarım .

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz

  126. Ali diyor ki:

   Merhaba,

   SGK 4A sigorta koluna tabiyim (giriş tarihi: 11.03.1996) ama öncesinde yaklaşık 3.5 yıl Emekli sandığına bağlı kamuda çalışmışlığım var (ilk işe giriş: 11.11.1992). Buradaki hizmetlerim 2004 tarihinde birleştirildi.

   Soru: Emeklilik hesabımda, Emekli Sandığı’na tabi 1992 yılındaki ilk işe giriş tarihim mi dikkate alınır, yoksa SGK’ya tabi 1996 yılındaki işe giriş tarihi mi?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  127. mustafa diyor ki:

   selamlar. ben 1996 yılından beri bir kamu kurumunda çalışmaktayım. askerlik hizmetimi saydırdım bu hizmetle beraber ve toplamda 20 yıl 6 ay hizmetim çıkıyor. sigorta başlangıcım: 4a hizmet bilgilerimde 1987 yılında staj yaptığım tarih görünüyor. ama sigortalı olarak 1992 yılından itibaren pirim yatmış olarak görünüyor. benim sorum hizmet birleştirmesi yapmam halinde ilk işe giriş tarihi olarak 1992 mi 1987 mi baz alınır ? toplam 332 gün sigortalı hizmetim çıkıyor geri kalan boşluklar için bana bor çıkarmı ? saygılarımla .

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  128. Ersan diyor ki:

   15.09.1990 – 14.11.1998 yıllar arasında Emekli Sandığına (4C) tabi çalıştım,
   16.11.1998 tarihinden bu yana da 4A kapsamında çalışmaktayım.
   E Sgk Hizmet dökümü sayfasından sorgulama yaptığımda sadece 4A çalışmalarımı görebiliyorum.
   Tüm hizmetlerimi yada sadece 4A hizmetlerimi nasıl görebilirim.
   Bilgi verirseniz memnun olurum.
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

  129. Nur diyor ki:

   Merhaba .1998 yılında haftanın üçgünü olmak kaydıyla ziraat bankasında staj yaptım 1 yıl.o dönem ziraat bankasından stajyer maaşı aldık.fakat stajyerlik dönemime ait sigorta bildirimim görünmüyor yapılmamış olabilitmi bilemiyorum.okulumu aradım fakat geri dönüş sağlamıyorlar.yapılmadı ise bununla ilgili ne yapabilirim,tam olarak nereden öğrenebilirim bunu yardımcı olurmusunuz

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  130. Aylin diyor ki:

   Merhaba
   01.10.1991 ilk işe giriş tarihim
   4a Prim gün sayım 2277
   4b prim gün sayım 760
   Bunlar birleşiyormu ne zaman birleştirilmeli
   Bide ne zaman emekli olabilirim
   Teşekkürler

  131. Yusuf Karataş diyor ki:

   48 yaş ve 5525 prim günü emeklilik şartlarınızdır. Birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine gidebilirsiniz. Henüz birleştirme yapmayabilirsiniz. 4000 prim gününü geçtikten sonra birleştirebilirsiniz.

  132. Ayşe diyor ki:

   Merhabalar 1997-2002 yılları arasında özel okulda öğretmenlik yaptım.2002 yılında milli eğitimde kadrolu olarak öğretmenliğe başladım.2005 yılında hizmet birleştirmesi yaptım.Çalıştığım zamanın üçte ikisi eklendi.Maaş derece ve kadememle emekliliğe esas olan derece ve kademe farklı benim sorum şu;hizmet birleştirme yaparken emekli sandığına paramı ödemek gerekiyordu bana böyle bişey söylenmedi emekli olurken bana borç çıkarılır mı,eğer para ödemem gerekiyorsa şu anda yapmam gereken nedir?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Durumunuz hakkında detaylı bilgiyi orada alabilirsiniz.

  133. salih diyor ki:

   Merhabalar,eşim(bayan) 1971 doğumlu,1989 -1990 yıllarında 330 gün bir şirkette sigortalı olarak çalışmış.Daha sonra 1995 yılına kadar hiçbir işte çalışmamış,1995 kasım ayında itibaren memur(öğretmen) olarak görev yapıyor.1989 yılındaki sigortalılığının emeklilik yaşına bir faydası olurmu?Yani sormak istediğim ne zaman ,kaç yaşında emekli olur?Yardımcı olursanız memnun olurum.Saygılarımla

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi için SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Memurlar için farklı bir durum olabilir. En net bilgiyi SGK müdürlüklerinde alırsınız, Salih Bey.

  134. serap diyor ki:

   2004-2010 yılları arasında kamu işçisi olarak çalıştım ve 2011 den bu yana memur olarak çalışmaktayım.Kamuda geçen hizmet sürem 10 yılı aştı ve çalıştığım kuruma yıllık izin süremin 30 güne çıkarılması ile ilgili dilekçe verdim.Kurum da sgk dan hizmet dökümümü istemiş ve 10 yılı aşkın süredir kamuda çalıştığımı doğrulamış.Ancak çalıştığım kurum bana bunun hizmet birleştirmesi yaptırmam şartıyla mümkün olabileceğini sözyledi. Hizmet birleştirmesi yaptırmak zorunda mıyım ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet dilekçenizin tam olarak onaylanması için hizmet birleştirmesi yapmalısınız, Serap Hanım.

  135. MURAT MUTLU diyor ki:

   01.08.1986 ssk girişliyi.bu zamana kadar farklı şehirlerde ve farklı iş yerlerinde ssk lı olarak çalıştım 2002-2005 yılları arası istege baglı sigorta ödedim.bu istege baglı hizmetimi ve farklı şehirlerdeki hizmetlerimi toplattırmam gereklimi emeklilik bakımından gerekli ise nasıl bir işlem takip etmeliyim.Doğum tarihim 12.04.1968

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Zaten hepsi aynı kategoridedir, Murat Bey. Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na ait primleriniz varsa hizmet birleştirmesi ile toplatabilirsiniz.

  136. Hikmet Erdoğan diyor ki:

   Merhaba. Ben yedi yıl önce 4a sigortalı olarak emekli oldum. Ancak emekli sandığında ki günlerim birleştirilirken bağ -kur da ki ödenmiş 300 günüm emekli maaşım bağlanırken dikkate alınmamış. Bu günleri dahil ettirebilir miyim. Bunun maaşıma olumlu etkisi olur mu. Doğacak farkları geriye yönelik alabilir miyim.

   Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır bir etkisi olmaz Hikmet Bey.

  137. Mehmet UYSAL diyor ki:

   15.12.1989 da yedek subay olarak kıtada göreve başladım.15.12.1990 da terhis oldum..Askeriyede yıpranma hizmet günü ilavesinden dolayı 360 gün yerine 450 gün sayılacak deniyor.Dolayısıyla hizmet başlangıcım 31.07.1989 tarihi sayılır mı? Ayrıca 01.12.1993 tarihinde 4-c li olarak çalışmaya başladım..2004-2008 yılları arasında ltd şirket ortaklığımdan dolayı mecburi 4-b li oldum fakat hiç prim yatıramadım ve bu 4 yılın ilk yılından sonra şirket feshi yapamadığımızdan dolayı bağkurlu görünürken 4-c li olarak çalışmaya başladım..toplam 1000 gün hizmet çakışması oldu..SGK memurunun yönlendirmesiyle çakışmadan dolayı hizmet günüm silinmesin diye dilekçe ile çakışan 4-c günlerimi 4-b ye geçirdim..Fakat e-devlet sayfamda 1000 günümün 397 gününü 4-b de gördüm..emeklilik başvurusu yaptığımda bu durum düzelir mi…?şimdiden cevabınıza çok teşekkür ederim..saygılarımla..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Mehmet Bey.

  138. hüseyin günkaya diyor ki:

   01.07.1985 tarihinde ssk girişim var 2024 gün pirim ödedim 31.10.1967 doğumluyum 31.12.1993 te memur olarak çalışmaya başladım askerliğimi memur olarak çalışırken borçlanarak ödedim ve hizmet birleştirmesi yaptım halen çalışıyorum ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi yaptıktan sonra emeklilik şartlarınız SGK müdürlüklerinde belirlenir. Gerekli bilgiyi başvurduğunuz SGK müdürlüğünden alabilirsiniz, Hüseyin Bey.

  139. HASAN ACUN diyor ki:

   Efendim ben 4/C emeklisiyim. Toplam hizmet yılım 28 yıl 5 aydır. Bu sürenin 17 yılı memuriyet , yaklaşık 9 yılı kamu işçiliği ve kalan sürede 1,5 yıl askerlik borçlanması ve 1,5 yılda bağ – kur hizmetim vardır. Sormak istediğim konu şudur. 4/C Emekli maaşı hesap edilirken bu 28 yıl 5 aylık sürenin tamamının emekli sandığında geçmiş gibimi yoksa hizmetlerin ayrı ayrı olarak mı hesaplanması gerekmektedir. Yanıtlarsanız çok sevinirim. çok teşekkürler.Hasan ACUN 21.01.2016

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirme işleminde farklı farklı hizmetlerin hangi kurumdan emekli olmuşsanız o kuruma göre denklikleri hesaplanır. Yani hizmetlerin ayrı ayrı hesaplanması gibidir, Hasan Bey.

  140. Erhan KUrt diyor ki:

   İyi akşamlar yusuf bey. Ben 22/07/1997 tarihinde ssk’lı olarak işe başladım.2006 askere gittim. Gelince de çalışmaya devam ettim. 15/07/2010 da devlet memuru olarak atandım. Hizmet birleştirme için personel şubeye başvuru yaptım. SGK ‘ya gönderilen yazï sonucu ile personel şubeye bana çalïştığım yerlerden yazı getirmemi istedi. Ben şimdi çalıştığım yerleri mi bulmam gerekiyor. Cevabınızı bekliyorum. İzlemem gereken prosedür ne

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Bu tür konularda SGK müdürlüğünde detaylı bilgi verilmelidir. Başvurduğunuz SGK müdürlüğü ile tekrar iletişime geçebilirsiniz, Erhan Bey.

  141. gülümser diyor ki:

   merhaba 2015 bahar döneminde yaklaşık 4 ay ücretli öğretmenlik yaptım.haziranda ama ilaç almak için eczaneye gittiğimde ssk çalışıyo görünüyo fazladan 7 ay acaba borç çıkar mı normalde meb çıkış vermesi lazım babam emekli olduğu için ondan yararlanıyordum ne yapmam lazım ssk aradım kimse açmıyor.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz, Gülümser Hanım.

  142. Temel ÜNAL diyor ki:

   sayın yusuf bey ben 1987 yılında devlet memuru olarak işe başladım ve 2002 yılında memuriyetten ayrıldım 2003 yılında bag-kur 1.dereceden pirimlerimi yatırdım ve 2007 yılında emekli olmak için müracaat ettim.emekli sandığına tabi olarak emekli edildim ve maaşlarımı almaya başladım bir süre sonra bana bag-kurdan derece borcu çıkarıldı ve 7.500 lira para ödedim şu an bag-kurdan baktığımda 15.derecede görünüyor ben bu benden alınan 7.500 lirayı bag-kurdan alabilirmiyim ve alabilirsem nasıl alırım teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Temel Bey.

  143. Fedai diyor ki:

   Merhaba,
   Sgk giriş tarihim 01/10/1989 dur. Şu anda SGK ya bağlı olarak çalışmaktayım. 18/12/1974 doğumluyum. Şu anda 3115 gün prim im ödendi ve ödenmeye devam ediyor. Daha öncesinde 9 yıl ve Yapı kredi bakasında 2 yılda Şekerbankta hizmet sürem var. her iki bankanında sandıkları ayrı. Hizmet birleştirmesi ni ne zaman yapmam gerekiyor. Ayrıca hizmet birleştirmeleri emekli aylığına etki, edermi. Ne zaman emekliliğe hak kazanabilirim.
   Syg/FS

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi için SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir. SGK müdürlüklerinde durumunuza göre emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

  144. SERKAN YEL diyor ki:

   Merhaba benim 1997de. 2ay 14gün bağkur girişim var borç yok terk gözüküyor emeklilik yaşı hesaplarken bu tarihten mi hesaplıyayım. 2001den bu yana ssk lı çalışıyorum hangisi geçerli tarih teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi yaparsanız 1997 tarihinden hesaplanmaktadır, Serkan Bey.

  145. yaşar diyor ki:

   merhaba benim 1981 deki soy ismim ile çalışmış oldugum 246 günüm vardı soyadım şuan farklı olduğu için sicil birleştirme için ssk ya 2 ay önce dilekçe vermiştim şuan e devletten kontrol ettıgımde toplam gunumde 71 gün fazlalık gorunuyor parça parça yansıması gibi bir durum olabılırmı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Yaşar Bey.

  146. muzaffer öztürk diyor ki:

   kadastro genel müdürlüğü bünyesinde çalışmış olduğum günlerin toplamını nasıl öyrenebilirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz, Muzaffer Bey.

  147. habibe göbekci diyor ki:

   merhaba yusuf bey 1989 da 4 a olarak başladım 2000 yılına kadar 2000de 4b oldum 2009 da terk ettim 2013 mayısta 4 a oldum hala yatırıyorum birleştirme için dilekce verdim birleşmenin olup olmadıgını nasıl anlarım

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Başvuru yaptığınız kurum ile iletişime geçerek durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

  148. kadriye T. diyor ki:

   merhabalar,
   hizmet birleştirme ile ilgili bir sorun yaşıyorum, size danışmak istedim.
   1998den 10 gün sonrasında ise 2003-2009 arasında toplamda 1700 günlük ssk lılığımı takiben 2009 itibariyle 657 ile atanıp devlet memuruyum. çalıştığım kuruma hizmet birleştirilmesi, derece kıdem ilerlemesi için dilekçe verdim. onlarda sgk ya yazmışlar 1 yıl önce. fakat sorunlar burda başlıyor sgk da herhangi bir işlemim görünmüyor.
   çalıştığım üniversite hastanesi 2003-2009 arasında fizyoterapist olarak çalıştığım kurumlardan yazı istiyor ki bu hakları kazanayım. fakat hem il değişikliği hemde bazı kurumların şuan hizmet vermemesi vs gibi sorunlar nedeni ile bu yazıyı temin edemiyorum. personel işleri diyorki o kurumlarda fizyoterapist olarak çalıştığınızı ispat etmeniz gerek. bizim böyle bir zorunluluğumuz var mı? bunu nasıl ispatlayabilirm* teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Dedikleri gibi bu durumunu ispatlamalısınız. Çalıştığınıza dair belgeleri bulmanız gerekiyor, Kadriye Hanım.

  149. Sezai diyor ki:

   merhabalar,
   hizmet birleştirme sorularımı, size danışmak istedim.
   1982 yılı itibarıyle lise mezunu olarak 18 ay bağkur primi ödedim. Daha sonra üniversiteyi bitirdim ve 1993 yılında 657 ile atanıp üniversitede öğretim görevlisi olarak göreve başladım.Halen bu görevime devam etmekteyim.1960 doğumluyum ve 1980-1982 arasında 20 ay er olarak askerlikte yaptım. öğrenmek istediğim benim hizmet birleştirmeden ne gibi bir katkım olabilir?Emekliliğime nasıl yansır?Askerliği hizmete saydırmak için ne yapmam gerekir. teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Emeklilik yaşınıza olumlu etkisi olabilir, Sezai Bey. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  150. Nuri Benli diyor ki:

   02/09/1968 doğumluyum yatılı meslek lisesi mezunuyum kazai rüşt kararı ile 17/09/1985′ de maliye bakanlığında emekli sandığına tabi olarak çalışmaya başladım. 05/02/1996 tarihinden itibaren ssk’lı bir işte çalışıyorum. sgk merkezine uğradım. emeklilik tarihimin 02/09/2017 olduğu ve emekli sandığında geçen sürelerim için şimdilik herhangi bir işlem yapmama gerek olmadığı emeklilik tarihimde hizmetlerimin birleştirileceği söylendi.
   Benim yapmam gerekn bir şey varmı ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır şimdilik yapacağınız bir şey bulunmuyor. Emeklilik tarihinizde hizmet birleştirmesi yapmalısınız, Nuri Bey.

  151. Rüya diyor ki:

   650 gün sgk kaydm var ve 1 dönem vekil öğretmenlik yaptım emlekli sandığında kaydm var 2 yıldır devlet memuruyum hizmet birleştirme yaparsam maaş -derece-kıdeme etki eder mi nasıl birleştirme yapmalıyım vekil öğretmenlik yaptığım dökümü nasıl alabilirim (enlekli sndığına bağlı ) 2008 ekim ayı öncesi kaydım var 1985liyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi sizin için yararlı olacaktır. Kurumunuza başvurabilirsiniz.

  152. Nurten YILDIZ diyor ki:

   Merhabalar
   04.05.1968 doğumluyum ilk işe girişim 8 aralık 1983 gün sayım primim 53 gündür.
   uzun zaman çalışmadım fakat 01.06.2007 den 14.03.2013 kadar 5.yıl 9.ay 14. gün Mecburi (Tarım) Sigortalılık yatırdım . Daha sonra 17.03.2013 tarihinde SSK lı işe girdim halen çalışıyorum.
   Ancak haziran 2013 te 2 çocuğum için doğum borçlama yaptım ve 1177 gün prim ödedim. (çocuklar 1996 birisi öbürü 1998 doğumluydular.)
   sorum doğum borçlama hangi kuruma yazılacak ve ben ne zaman emekli olurum. Sigorta kolları birleştire bilir miyim.
   şimdide teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. SSK’dan borçlanma yapmış olabilirsiniz, Nurten Hanım.

  153. serpil diyor ki:

   1977 doğumluyum. 13 yaşında 1990 yılında 4A kapsamında 60 günlük sigortam var. 19.9.1999 da Meb ‘de 4 C li olarak öğretmenliği başladım. Emeklilik için 1990 yılı ise giriş başlangıcı sayılır mi? 18 yaş öncesi olması problem olur mu? 48 yaşında emekli olabilir miyim? Hizmet birlestirme yaptırabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. 1990 yılı sayılır. Detaylı bilgi için kurumunuza başvurabilirsiniz, Serpil Hanım.

  154. mehmet diyor ki:

   14.06.1968 doğumluyum emekli olacağım tarih 14.06.2017 bağkurda 19 yıl ödenmiş pirimim bulunmaktadır. bağkuru 2007 yılında kapattım ve sigortaya geçtim 2013 yılına kadar sigortalı çalıştım. hizmet birleştirmesini ne zaman yapmalıyım.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesini şuan yapabilirsiniz, Mehmet Bey.

  155. Hünkar KELEŞ diyor ki:

   Merhaba ben 07/06/1973 doğumluyum (erkek) ilk işe giriş tarihi 31/10 /1989 fakat bu tarihte 16 yaş olduğum için sayılmıyor muş. sayilabilmesi için ne yapılabilir.(Borçlanma vs )20/10 /2000 yılından bu yana, toplam 5500 günüm var.4/A kapsamında (kapıcı )olarak çalışmaktayım.kıdem tazminatı alabilirmiyim.teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine ilk sigorta girişiniz hakkında itirazda bulunabilirsiniz. Emeklilik zamanınızda veya haklı sebeplerle işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı alabilirsiniz, Hünkar Bey.

  156. ali bolat diyor ki:

   1991 yılında 3 ay vekil öğretmenlik yaptım ve 72712257 nolu 4-c sicil numarası aldım. 1995 tarihinden itibarende sigortalı olarak çalışmaktayım. hizmet birleştirmemi ne zaman yapmalıyım. emekli başlangıç tarihim 1991 yılımı baz alınır. 1972 doğumluyum ne zaman emekli olurum.
   kolay bgelsin.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    İStediğiniz zaman yapabilirsiniz. Başlangıç 1991 yılı alınacaktır.

  157. sena diyor ki:

   Sayın Yusuf Bey, şu anda mebde 22 yıl 2 ay Şef olarak görev yapmaktayım. İşe giriş tarihim 1994 yılı Ocak ayı. Ayrıca Ticaret lisesinde okuduğum dönemde 1988-1989 ve 1989-1990 yıllarında Bankada iki yıl stajyerlik yaptım. Sigorta kartı ve numarası verildi. iki yıllık stajyerliğimde alınan sigorta numarası ile hizmet birleştirme yapabilir miyim veya emekliliğime saydırabilir miyim. 1973 doğumluyum ne zaman emekli olurum bu durumda .Bu konuda bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Stajerlik zamanınız E-Devlette gözüküyorsa hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz.

  158. Yüksel diyor ki:

   Slm babam 1960 dogumlu 1992 yilinda bir belediye isinde calismis 2003 te market acip 9 yil kadar bagkur yatirdi su anda sigortaya cevirdi 1992 calistigi gunler gozukmuyor giris 2003 olarak gorunuyor acaba arsivden bulunabilirmi yada napmamizi onerirsiniiz

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Çalıştığına dair belgeleri kurumdan bulabilirseniz SGK müdürlüklerine dilekçe yoluyla itiraz edebilirsiniz.

  159. tuğba şekerci diyor ki:

   merhaba Yusuf Karataş bey öncelikle bu hizmetiniz için teşekkür ediyorum.ssk ya ilk girişim 21.09.1998 de yapıldı.sonra 2003 yılında işe başladım özel sektörde ve 2006 yılına kadar özel ssk lı olarak sektörde çalıştım.sonra maliye bakanlığından sözleşneli olarak hastaneye girdim halen devam etmekteyim.fakat hastanede çalıştığım sürede 2007 de 4b li devlet memuru oldum sonra 2011 de 657 kadrolu devlet memuru oldum. sgk hizmet dökümüne girdiğimde toplam günlerim 2660 görünüyor ama toplam çalışma yıllarımı toplayınca 4600 bivarı tutuyor.2003 den bu yana tüm primlerim yatmış görünüyor ama toplamda sadece hastanede çalıştığım yıllar var yani memuriyet yıllarım.buradan hşzmet birleştirmesi yapılmadığı mı anlaşılıyor? eğer hizmet birleştirmem gerekiyorsa bana faydaları neler olacak?bir dip not daha iletmek istiyorum hastanenin özlük işleri özelde eğer hastanede yaptığım görevi yapıyorsam hizmet birleştirmesi yapabileceğimi söyledi eğer farklı sektörse hizmetim sayılmazmış. bu ne kadar doğru?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. Emekliliğiniz için oldukça faydalı olacaktır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  160. alper diyor ki:

   ocak 1987 de meb de memur olarak başladım.15 kasım 1987 de istifa edip aynı tarihte ssk lı sözleşmeli perseonel olarak memuriyete başladım 2 yıl sonra kadroya geçtim eski çalıştığımı bildirmediğimden memuriyete ilk atama gibi işlem yapıldı. eski çalıştığım 2 yıl 10 ay süreyi bildirmedim. memuriyette aynı gün istifa edip başka bir yere başlamada sıkıntı olur dediler, ancak ssk lı çalıştım. sıkıntı olurmu . sgk birleştiğinden hizmet birleştirmesini yapmak için sgk una mı meb e mi başvurulabilirim. teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  161. Uğur NURTEN diyor ki:

   Merhaba ben 1995-2012 (Kasım) tarihleri arasında TSK’de Astsubay olarak görev yaptım ve istifa ederek ayrıldım. Emekli Sandığı Kanununa göre 6 ay içinde isteğe bağlı prim ödeyerek hizmet yılımı tamamlayabiliyor ve prim ödediğim sürece derece kademe artışım yaplılabiliyordu. Fakat ben bu süre içerisinde başvuru yapmadım ve bu hakkımı kaybettim. Sorum ; sigortalı bir işte çalışıp hizmet süremi 25 yıla tamamlayıp Emekli Sandığı hükümlerine göre emekli olabiliyorum. Peki bu sigortalı çalıştığım süre için derece kademe ilerlemesi yapabiliyor muyum. İyi çalışmalar.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  162. Hanife Kara diyor ki:

   Sigorta başlangıcım 1981 toplam 1 yıllık ödemem var 2 çocuktan doğum borçlanması yapsam sonra isteğe bağlı prim ödesem olurmu hizmet birleştirebilir miyim.şu an çalışmıyorum

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet yapabilirsiniz.

  163. Mustafa diyor ki:

   Teknik Bölüm Mezununun Hizmet Birleştirmesi.
   Merhaba arkadaşlar. Hizmet birleştirme ile ilgili bir sorum olacaktı. 2006 yılında makine teknikerliğinden mezun oldum ve aynı yıl bir inşaat firmasında sigortam başladı. 15.12.2006-19.01.2015 tarihler arasında fasılalı olarak 397 gün ( 1 yıl 1 ay 7 gün) sigortam (SSK) var. 2008-2011 arası Teknik Eğitim fakültesini bitirdim. 31.03.2013-30.09.2013 tarihleri arasında askerliğimi yaptım (6 ay). Bitirdiğim bölümler teknik ve çalıştığım işlerde teknik. POMEM de okurken sigorta bilgilerimi vermiştim. Özlükte önceki sigorta 1 yıl 1 ay 7 gün gözüküyor. Toplam hizmet 1 yıl 10 ay 9 gün yazıyordu an itibariyle. Hizmet birleştirmede teknik, sağlık ve avukatlık çalışmışlıkları emeklilik, maaş, asalet tasdiki, yıllık izin hakkı ve derece-kademede ekleniyor diye biliyorum. Ayrıca askerliğini yapan personelin askerlik borçlanması yapıp yapmadığına bakılmaksızın hizmet birleştirilmesi yapılır diye biliyorum. Birleştirme yapılırken geçmiş çalışmışlığın 3/4 mü derece kademe, maaş, emelilik derece, asalet tasdiki ve yıllık izin hesabında değerlendirilecek yoksa tamamı mı? Bu konuda beni bilgilendirecek arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşırlarsa memnun olurum. Durum çok acil!

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Bu konuda detaylı bilgi almak için Alo 170 SGk danışma hattını arayabilirsiniz.

  164. seyhan ürüm diyor ki:

   sayın yetkil ben 01.05.1968 doğumluyum. 12.07.1994 – 12.07.2002 tarihlerinde uzman erbaş olarak tsk da görev yapıp hizmet szöleşmemi yenilemeyerek ayrıldım. fiili hizmet süresi dahil 10 yıl hizmet yaptım. daha sonra sgk lı olarak çalışmayabaşladım ve 2641 gün ssk mevcut. nisan 2016 ayında % 57 rapor aldım. ve vergi indirimi belgesi almaya hak kazandım. ne zaman vergi indiriminden emekli olurum. ayrıca emekli sandığındaki hizmetlerim e devlette gözükmüyor. hizmet birleştirmesi için kırıkkale sgk il müdürlüğüne dilekçe verdim. işlem uzun sürer mi. ilk işe giriş tarihim 12.07.1994 . şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gerekli bilgiler ve işlemleriniz için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

  165. veli mesud topçu diyor ki:

   asteğmenlik hizmetimi sgk da birleştirmek istiyorum.ne yapmam gerekir.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  166. Sevda diyor ki:

   2003 yılında ssk lı olarak işe girdim. 2010 yılında kadrolu atandim. Hizmet birleştirme işlemimi kurumumdan talep ettim yapıldı.SSK lı çalışmış olduğum kısım memuriyet hizmet suremden sayilmadi. Yıllık izin olarakda hak kaybim olduğunu düşünüyorum. Aslında yanlis hatirlamiyor isem 2008 Yılında SGK çatısı altında birleştirme oldu bu yıllarında memuriyetden sayılması gerekmezmi.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  167. abdurrahman diyor ki:

   2002-2006 yılları arasında meb de ücretli öğretmenlik yaptım. 2006 yılından itibaren 657 tabii devlet memuruyum.Kadrom VHKİ. Şimdi hizmet birleştirmesi yapabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Kurumunuz ile görüşmelisiniz. Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz.

  168. İbrahim özen diyor ki:

   01.10.1962 doğumluyum.ilk işe başlama tarihim 06.09.1982 de öğretmen olarak göreve başladım.askerlik sürem dahil 8 yıl görev yaptıktan sonra istifa ettim.daha sonra kasım 2011 de ssk da başladım halen devam etmekteyim.emekli sandığı ve ssk toplatıldığında ne zaman emekli olabilirim ve hangi kurumdan emekli olurum.teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi için SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. Müdürlüklerde emeklilik şartlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz. SSK’dan emekli olursunuz.

  169. Ali ELT diyor ki:

   Atanmadan hemen önce 4 ay ücretli öğretmenlik yaptım. 10 puan getiren bir okuldu. Az derse girdiğim için 4 ay için 28 gün prim yatmış. Hizmet puanı olarak kaç puan alabilirim ? Eksik primler için ücret isterler mi benden? Sizce uğraştığıma değmeyecek şekilde mi, hiç mi uğraşmayım ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  170. ASUDE ALAN diyor ki:

   ŞU AN ZİRAAT MÜHENDİSİ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM.DAHA ÖNCE VEKİL ÖĞRETMENLİK YAPTIM,3 YIL ZİRAAT BANKASINDA ÇALIŞTIM,ÖZEL SEKTÖRDE SSK’LI OLARAK ÇALIŞTIM .HİZMET BİRLEŞTİRME YAPARSAM NE KADAR FAYDASI OLUR

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi ile primlerinizi toplatıp arttırabilir ve emeklilik şartlarınızı sağlayabilirsiniz.

  171. Bünyamin diyor ki:

   Özel bankada 10 yıl çalıştım ve ayrıldım. Sosyal kesintilerim banka özel sandığına yatıyordu. Şimdi eşimle tüp bebek yapmak için gereken tüm diğer şartları sağladığımız halde son şu koşulda —“en az beş yıldır GSS lısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün GSS prim gün sayısının olması”— takılıyoruz. SGK müdürlüğü dahil işin içinden çıkamadık. Ben son 1.5 yıldır çalışmıyorum GSS kendim ödüyorum. SGK yetkilileri internetten baktıklarında SSK lı çalışmanız yok görünmüyor diyorlar. Banka sandığından yaklaşık 10 yıllık çalıştığımı gösteren belgeyi (2960 gün) aldım. Bu belgeyi bağlı bulunduğum SGK ya vererek hizmet birleştirme giremezmiyiz. Sadece emeklilik aşamasında mı giriliyor? Bu sorunu bu şekilde giderebilir miyim ? Biz de sosyal güvenlik kesintisine maruzduk, biz SSK lı değilmiyiz ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Şuan hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Belge ile birlikte SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  172. sezgin diyor ki:

   1992 yılından başlayarak kamu kuruluşunda SGK lı olarak görev yaptım.1992 yılından önce ise esnaf olarak 1000 gün Bağkur prim ödemem bulunmaktadır. Primlerimin SGK ye aktarılması durumunda SGK emekli maaşı hesaplama cetvelinde bu 1000 günlük süre sigortalılık kapsamında 2000 senesinden öncemi sayılır.Bu durumu sormama sebep sizde bilirsiniz ki emekli maaşına farklı yansıyor.Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet sayılacaktır. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  173. Çiğdem diyor ki:

   Babamın mail adresi olmadığı ve bilgisayar bilgisi yeterli olmadığından iletişime ben geçiyorum, destek olursanız çok sevinirim.

   -Babam 16.05.1953 doğumlu,
   -İlk sigorta girişi 08.10.1968 (askerlikten önce)
   -1982-1984 arasında üzerine küçük minibüs var (dolmuş şoförü olarak çalıştı-Bağkur).
   -1994-2001 arası lokal işletmesi (BağKur)
   -09.2007-12.2009 (SGK)
   -10.2013-hala devam ediyor (SGK)
   -Askerlik ödemesi yapılmamış

   Şimdi askerlik dışında 2 yıl kadar bir ödeme dönemine ihtiyacımız var. Bağkur günlerinin vergisi ödenmiş fakat başka hiçbir ödeme yapılmamış. Hizmet birleştirmesi için sadece 82-84 arasındaki süreyi ödeyip, diğer bağkur ödemesni yapmadan emekli olabilir mi? Daha doğrusu böyle bir hakkı var mı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hizmet birleştirmesi ile hizmetlerinin toplanması gerekir. Toplamda 5000 prim gününe ulaştığınızda emekli olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  174. zübeyde diyor ki:

   merhaba
   4.1.1993 sigorta girişimvar ,sıgorta suresını doldurdum ,yaşa takılıyorum,daha once ykb sandığındakı 1815 gun hızmet bırlestırmemı yaptım lakın bana gelen cevapta 2829 sayılı yasa geregı son 7 yıllık hızmet suresı ıcınde kurumumuza tabi 1260 gun bulunması gerekırken 791 gun bulunyor demısler, su ana yasa degısse yaşa takılanlar emeklı olacak dense emeklı olamaz mıyım
   saygılar

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Yasa ile ilgili değişikler ön görülemiyor maalesef. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  175. Musa Çiçek diyor ki:

   Merhaba Yusuf Karataş bey öncelikle bu hizmetiniz için teşekkür ediyorum.20.03.1968 doğumluyum.1991 -1992 öğretim yılında 4 ay süreyle vekil(ücret karşılığı) Kırşehir ili Boztepe ilçesi karacaören orta okulunda derslere girdim.Daha sonra Mart 1992 yılında Askere gittim.01.10.1993 yılında ise özel sektörde ise işe girdim.7841 pirim günüm var.Şu an işsizim.
   -Ücretli öğretmenlik yapmış olduğum süreyi sgk hizmet başlangıç yapabilirmiyim.
   -Ücretli öğretmenlik yapmış olduğum döneme ait Kırşehir İl ve İlçe MEB olur yazısı var.Ancak Mail ortamında kendilerine Hizmet yaptığıma dair belge istedim,Geri dönüşleri olumsuz oldu.Yani o dönemde çalıştığıma ait bir belgenin ellerinde olmadığını söylediler..(Resmi dönüş yazısı var elimde)
   -Konu ile BİMER e yazı yazdım onlarda il sgk müdürlüğüne bizzat başvuruda bulun dediler.Bende öyle yaptım.(Hizmet birleştirme dilekçesi ile başvuruda bulundum)Ancak olumlu bir dönüş olacağını umut edemiyorum.
   -Özetle ben Vekil ücretli öğretmenlik yaptığım dönemi sigorta başlangıcı yapabilmem için izlenecek yol var mı.Desteğinizi ve geri dönüşünüzü rica ederim.
   Not;O yıllara ait öğrencilerim,Öğretmen arkadaşım ve Okulun hademesi de vardır.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Konu ile ilgili detaylı bilgiyi Alo 170 SGK hattından alabilirsiniz.

  176. Aysel Kara diyor ki:

   Ssk li iken iki yıl götürü iş yeri açtım iş yerimin vergisini götürü ödedim , elimde malliyeye ödediğim makbuzlar var .Acaba götürü çalıştırdığım bu iki yılımı nasıl ssk lı veye bağkurlu olarak doldurabilirmiyim veya geçen bu iki yıl süreyi borçlanarak ssk ya ödeme yapabilirmiyim .TEŞEKÜRLER

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  177. Seçkin uslu diyor ki:

   2008 yılınin temmuz ayından sigortam var 2012 memur oldum emekli sandigına geçtim aradaki süre birlestirilebilir mi bana bi avantaj sağlar mı

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Maalesef aradaki süreyi birleştiremezsiniz.

  178. ramazan diyor ki:

   İyi günler 2007 tarihinden 13 günlük sigortam var 2012 yılında öğretmen oldum acaba hizmet birleştirme yapılır mı avantajı nedir

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.