• SGK Hizmet Birleştirme

  SSK

  Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın SSK ile Bağ-Kur hizmetlerini birleştirebilmelerine olanak sağlamaktadır.  SGK hizmet birleştirme işlemi yapmak isteyen vatandaşlarımızı en çok dikkat etmeleri gerekli olan husus ise bu işlemi emeklilikten önce yapılması gerektiğidir. Bu işlem sayesinde ülkemizde hem SGK’ ya bağlı olarak hem de Bağ-Kur’ a bağlı olarak çalışmış olan vatandaşlar bu iki hizmet süresini birleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

  Bu noktada ülkemizde bu işlemi gerçekleştirmekte olan vatandaşlar son yedi yıl içerisinde hangi sigorta koluna bağlı olarak çalışmış ise o emeklilik işlemleri de o sigorta türüne göre gerçekleştirilmektedir.

  SGK Hizmet Birleştirme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

  Ülkemizde SGK hizmet birleştirme işlemi son yedi içerisinde en çok hangi sigorta koluna prim ödenmiş ise hizmetler o sigorta kolu üzerinde bir araya getirilerek birleştirme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu noktada eğer vatandaşlar son yedi yıl içerisinde en çok Bağ-Kur’ a prim ödemesi gerçekleştirmiş ise hizmet birleştirme işlemi Bağ-Kur çatısı altında bir araya getirilirken eğer en çok sigorta prim ödemesi gerçekleştirilmiş ise SSK üzerinde hizmet birleştirilme işlemleri gerçekleştirilerek belirtilen sigorta altında toplanmaktadır.

  SGK Hizmet Birleştirme Başvurusu

  SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Vatandaşların işlemlerin daha hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna vermiş oldukları dilekçede daha önceden kendisine verilmiş olan Bağ-Kur ve SSK numarasını vermesi gerekmektedir.

  Bunun dışında mutlak suret ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen dilekçeye ek olarak nüfus cüzdanı fotokopisi eklenmelidir. Bu dilekçenin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesinden sonra kurum son yedi yıllık süreç içerisinde en çok Bağ-Kur koluna mı yoksa SSK koluna mı prim yatırılmış ona bakmaktadır. Daha sonra bu belirleme işlemini tamamladıktan sonra kişi emeklilik hakkı elde edebiliyor ise emeklilik işlemleri başlatılmaktadır.

  Ancak bu noktada eğer kişinin Bağ-Kur ya da SSK prim borcu var ise son yasa değişikliği ile artık emekli olamamaktadır. Bu neden ile vatandaşların SSK hizmet birleştirme işlemi için başvuruda bulunmadan önce varsa prim borçlarını ödemesi gerekmektedir.

  tıkla sorunu sor

  SGK Hizmet Birleştirme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yalçın aybey dedi ki:

   hizmet birleştirme ile ilgili dilekce verdim. sonucunu nerden öğrenebilirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bunun için ALO 170’i arayın yada SGK Müdürlüğünüze başvurun. Size ayrıntılı bilgi vereceklerdir.

  2. meral bozkurt dedi ki:

   hizmet birleştirmesi yaptım ama doğruluğundan emin değilim.Meb ‘de kadrolu öğretmen olarak çalışıyorum.2 yıl önce hizmet birleştirmesi yaptırdım.Memuriyetten önce (1988 yılında) 867 gün sigortalılığım var.Emekliliğe esas hizmet süreme 7 ay eklendi.Bu hesaplama doğru mu? Bu konuda kime danışsam cevap alamadım.Sizden cevap alabilirsem çok memnun olacağım.Teşekkürler….

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu birleştirmeyi SGK, yani resmi kurumlar yaptığı için bu konuda bir yanlış yoktur Meral Hanım.

    1. meral bozkurt dedi ki:

     Aykut Bey cevabınız için teşekkür ederim.Sorum şu : sgk da çalıştığım gün sayısı 2.4 yıl.Kamuya aktarlınca 7 ay mı oluyor?kaybım olması doğru mu?Birlştirmeyi yapan memurun bilgili olduundan emin değilim.Teşekkürler.

    2. Mustafa Kestek dedi ki:

     Sayın Meral Bozkurt, 27 Eylül 2013 tarihinde sorduğunuz konuyu gördüm ve konu ile ilgilendiğim için de cevap verme ihtiyacı hissettim.
     867 gün hizmet sürenize 2 yıl 4 ay 27 gün olarak yansıyacaktır.İlk işe giriş tarihiniz olarak da Emekli Sandığından önce ilk SSK ‘lı olduğunuz tarih başlangıç ve yaş hesabında dikkate alınacaktır. Bu konuda yapılan düzenlemeler 5510 sayılı SGK’nuna geçici madde ile eklenmiş ve mülga 2829 sayılı kanuna atıfta bulunulmuştur. Yani emeklilik yş hesabında 1988 yılı ilk başlangıç tarihi olarak dikkate alıncaktır yasa gereği.

  3. Osman Aksu dedi ki:

   Aykut Bey, Ben 1969 doğumluyum ve 4A hizmet gün sayısı 6102 gün ; 4B için başlangıç tarihi 22.02.2011 ve terk tarihi 07.09.2012 olacak şekilde günlerim var. Şu an çalışmıyorum. Emekliliğe hak kazanma şartlarım nedir ve emeklilik tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmam için prim ödemem gerekiyor mu, eğer gerekliyse ödeme miktar ve süresi ne olabilir.? Yani kısa bir süre sonra evleneceğim ve eşimin de benim gibi sağlık hizmetlerinden yararlanmasını istiyorum. Bununla ilgili yapmam gereken bir işlem varsa nedir? Beni bilgilendirebilirseniz sevinirim. İlginize teşekkürederim…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Osman Bey, emekli olabilmeniz için öncelikle varsa SSK ve Bağkur prim borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Borcunuz varsa yeni yasaya göre emekli olamazsınız. Prim borçlarınızı ödedikten sonra, SGK hizmet birleştirme ile SSK ve Bağkur günlerinizi birleştirebilirsiniz. Son 7 yıl içerisinde, en fazla hangi kol için prim ödenmişse o kola bağlı olarak emekliliğiniz gerçekleşir.

  4. meral bozkurt dedi ki:

   hizmet birleştirmesi yaptım ama doğruluğundan emin değilim.Meb ‘de kadrolu öğretmen olarak çalışıyorum.2 yıl önce hizmet birleştirmesi yaptırdım.Memuriyetten önce (1988 yılında) 867 gün sigortalılığım var.Emekliliğe esas hizmet süreme 7 ay eklendi.Bu hesaplama doğru mu? Bu konuda kime danışsam cevap alamadım.Sizden cevap alabilirsem çok memnun olacağım.Teşekkürler….

  5. Deniz Gül dedi ki:

   Merhaba . 1995- 1998 yılları arasında Milli Eğitim’de vekil öğretmen olarak görev yaptım. O yıllarda yapmış olduğum görevin dökümünü aldım. 400 gün gibi bir zaman çıktı. Şimdi SGK’lı bir işte çalışıyorum ve emekli sandığına kesilen 400 günümü SGK’ya aktarmak istiyorum. Bunu ne zaman yapmam gerekir ve nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Emeklilik zamanınız gelmeden önce hizmet birleştirme yapabilirsiniz.

  6. kübra yaldız dedi ki:

   merhaba Aykut bey,

   babam 01.01.1996’dan ekim 2009’a kadar tarım bağkurluydu ve ziraat odasından kadını sildirerek bağkuru kapattırmak için başvurduk onlarda onayladılar ve ekim 2009 da ssk’lı olarak çalışmaya başladı 31.08.2013′ e kadar şimdi bağkuru kapattırmamıza ve ssk’lı çalışmasına rağmen marmarabirliğe üye diye aynı tarihte zorunlu bağkur yapmışlar ve emeklilik başvurusu yaptığımızda prim borcu çıkardılar , şuan ne yapacağız bilmiyoruz yol göstermenizi rica ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu durumu anlatan bir dilekçe ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

    1. kübra yaldız dedi ki:

     sgk ile anlaşma yoluna gittim durumu anlattım defalarca kontrol ettiler 3,5 yıl önce yaptıkları hatayı kabul ediyorlar ancak düzelmek için önerileri çıkan borcu ödememiz gerektiği çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına dilekçe ile bildirmem ya da dava etmem nasıl olur duruma benzer emsal dava var mıdır?

     1. kübra yaldız dedi ki:

      sgk ile anlaşma yoluna gittim durumu anlattım defalarca kontrol ettiler 3,5 yıl önce yaptıkları hatayı kabul ediyorlar ancak düzelmek için önerileri çıkan borcu ödememiz gerektiği çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına dilekçe ile bildirmem ya da dava etmem nasıl olur duruma benzer emsal dava var mıdır?

  7. Rıza ÖNDER dedi ki:

   Slm. 1994 yılı 9. ayından itibaren kamuda çalışıyorum. M.Y.Okulu Makina mezunuyum. 1990 yılında Ordu İli Köy Hizmetlerine staj yaptım. ücret almadım. staj yaptığım yılda sigorta yapılmamış. Köy Hizmetlerinde sigorta yaptığımı ispat edersem sigorta başlangıcım olur mu? Şayet sigorta başlangıcım olsaydı daha erken emekli olacağım. Ne yapmam gerekiyor. Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Rıza Bey, işverenler stajyerler için SSK primi ödemedikleri için bu emeklilikte sigorta başlangıcı olarak sayılmamaktadır. Siz orada çalıştığınızı ispatlasanız bile sonuç değişmez çünkü staj yapmışsınız.

  8. ali yılmaz dedi ki:

   slm.haziran ayında babam vefaat etti ssk ve bağ-kur dan hizmeti var emeklilik başvurusu yaptık annem için pirim borcu vardı bağ-kura onuda ödedik evrak takipte şöylediyor:son statü bağ-kur devir: ayrıntısıda:aydın sgim emeklilik ser.1 elden sevk edilmek üzere işlendi ve iyade kabul edildi:aydın sgim sigortalı tescil ve hizmet servisi3:elden svk edilmek üzere işlendi ve iade kabul edildi:aydın sgim emeklilik servisi 3:elden sevk edilmek üzere işlendi:aydın sgim emeklilikservisi :3:zimmetten çıkarıldı diyor ve arama sayfasına tekrar dönüyorum altta aydın ssk hiz.ist. diyor onun ayrıntısı aydın sgim sigortalı tescil ve hizmet servisi.2:elden sevk edilmek üzere işlendi:aydın sgim sigortalı tescil ve hizmet servisi.2:zimmetten çıkarıldı dıyor bunlar ne anlama geliyor 5 ay oldu daha hala maaş bağlanmadı lütfen bilgilendirin herşey için teşekkürler:

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yazdıklarınızı tam olarak anlayamadık Ali Bey. Bu konu hakkında SGK Müdürlüğünüze başvurarak öğrenebilirsiniz.

  9. esra dedi ki:

   merhaba,ben 1996 yılında 8 ay süresince ssklı olarak çalıştım.işten ayrıldım.2003 yılında da tekrar işe girerek 10 ay ssklı olarak görev yaptım.şuan kadrolu öğretmenim.hizmet birleştirme yapmak istiyorum.ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verebilir misiniz.Ayrıca yapılan bu birleştirme memuriyet hizmet süreme de eklenir mi?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Esra Hanım hizmet birleştirme işlemi için, görev yaptığınız yer aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Zaten hizmet birleştirme işlemi eklenmesi için yapılmaktadır.

  10. yunus dedi ki:

   Merhabalar. Ben 2007 yılının 7. ayında 27 gün bir sanayide sigortalı çalıştım. Şu an 2010’un Aralık ayından bu yana kadrolu öğretmenim. Benim geçmişte çalışmış olduğum bu süreyi emekliliğime saydırmam için ne yapmam gerekiyor?teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hizmet birleştirme yapmanız gerekiyor Yunus Bey.

    1. Ercan dedi ki:

     Aynı durum bendede var 1997de 21gün sigorta yatmış 2002den bu yana sigortam var lakin SGK daha önceki 21 günlük başlangıcın emeklilik yaşına bir faydası olmayacağını söylüyor bu ne anlama geliyor

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Ne demek olmuyor. SSK girişiniz 97 yılına çekilir ve yaş şartınız da geriye çekilir daha erken emekli olursunuz. 1997 girişinizi kullanınız.

  11. burcu dedi ki:

   2000 yılından beri sgk ya bağlı olarak özel bir kurumda sigortalı olarak çalışıyorum.
   Daha önce 1997-1998 senesinde üniversitede araştırma görv. olarak çalıştım.Bu hizmetimi birleştirmek istiyorum.Hangi kuruma müracaat etmeliyim.Dilekçe örneğini nereden bulabilrim.teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sgk’ya, 97-98 seneleri arasında yaptığınız çalışmayı belgeleyen bir dilekçe ile giderek hizmet birleştirme yapmak istediğinizi söylemelisiniz.

  12. sadık dedi ki:

   17. 11. 86 bağkur giişliyim 13yıl 9 ay hizmetim var 2000 yılında ssk ya geçtim oradada 4200 günüm var halen çalışmaktayım fakat bağkur basamağı çok düşük 7 acaba ileride alacağım emekli maaşını etkilermi bu tplam günlere göre şimdi emekli olsam nekadar maaş alırım teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sadık Bey ne yazık ki emekli maaşları hakkında bilgilendirme yapamıyoruz.

  13. Güngör DUMAN dedi ki:

   Selam Ben emekli sandığı emeklisiyim. Memuriyetimden önce 2 yıl sigortam vardı emekli olurken onu atlamışız. Şimdi emekliyim o sigortamı birleştirebilirmiyim. Birleştirirsem bana faydası olrmu. Ne şekilde bir müracaat yaplayım. Saygılarımla

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Emekli olduktan sonra hizmet birleştirmesi yapılamıyor Güngör Bey.

  14. emre levent dedi ki:

   Merhaba aykut bey. Babam 1990 da tarım sigortasi girişi var ve 540 gunü var daha sonra tarim sigortayi iptal ediyor.ve babamin adina arazi oldugu icin ocak 2013 te gelir elde ettigi icin sigortasi tekrar basliyor ( sgk kendiliginden baslatiyor ) ocaktan bu yana primlerini oduyoruz. Eski gunleri birlestirme yapabilirmiyiz. Tesekkurler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yapabilirsiniz Emre Hanım, yazıda gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

  15. hasan aksoy dedi ki:

   aykut bey selamlar… ssk girişim 2000 yılı, 2006 yılında 3 ay kadar 4/C li olarak çalıştım.daha sonra ayrılıp tekrar ssk lı olarak çalışmaya ediyorum.hizmet birleşimi yapabilirmiyim? yaparsam nasıl bir yol izleyeceğim yardımcı olurmusunuz? teşekkürler…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hizmet birleştirme yapabilirsiniz Hasan Bey, yukarıdaki yazımızda detaylı bilgilendirme yapılmıştır.

  16. ergun alev topoyan dedi ki:

   SSK VE BAĞKUR BİRLEŞTİRMESİ NASIL YAPABİLİRİM BAĞKUR TERK SİGORTALILARDA ÇIKACAK OLAN PRİM AFFINDAN FAYDALANABİLİRMİ

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ergun Bey eğer SSK dan emekli olacaksanız , emekliliğinize 6 ay ile 1 yıl kala hizmet birleştirme yapabilirsiniz.

  17. HALİL AŞKAROĞLU dedi ki:

   Selamlar ben MEB de çalışan kadrolu Öğretmenim 1990 da göreve başlayıp 1991 de istifa ettim 1995 te tekrar göreve başladım .Sorum şu istifa süremi borçlana biliyor muyum?
   Amacım Hizmet süremi tamamlayıp emeklilik yaşını beklemek bu mümkün mü* veya ne yapmalıyım?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Halil Bey istifa ettiğiniz tarihten yeniden başladığınız tarihe kadar olan süreyi borçlanabiliyorsunuz. Hizmet sürenizi tamamladıktan sonra çalışmayıp emeklilik yaşınızı bekleyebilirsiniz.

    1. halil aşkaroğlu dedi ki:

     Yani şunu mu anlıyorum istifa ettiğim süreyi borçlandığım da hizmet yılım olan 1990-2015 25 yılı doldurup emekli sandığından emekli olmam mümkün.Yoksa sigortadan mı emekli olmuş oluyorum.

     1. halil aşkaroğlu dedi ki:

      kUSURA BAKMAYIN Ayrıca 1988 sigorta girimde var bu da emeklilik yaşımı veya hizmet süremi etkiler mi? Etkilerse ne yapmalıyım onuda borçlanıp hizmet mi birleştirmeliyim.

  18. Erol dedi ki:

   1967 doğumluyum 11.kasım1985-2001 arası bağkur luydum 2001 de sgk lı olarak halen çalışmaktayım emekliliğime nekadar süre kala hizmet birleştirme yapmalıyım.Saygılarımla.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Erol Bey SSK emeklisi olmanıza 6 ay ile 1 yıl kala hizmet birleştirme yapmalısınız.

  19. nurkan dedi ki:

   Sayın Aykut Bey,
   Sigorta gün sayımı öğrenmek için yukarıdaki linke tıkladığımda “il Seçiniz” kısmı aktif olmuyor. acaba sorun olabilir mi?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu sorunla sık sık karşılaşılıyor ne yazık ki ancak bizim yapabileceğimiz herhangi bir şey bulunmamakla birlikte sistem ile ilgili bir sorundur. Sayfanızı yenileyip tekrar deneyerek veya daha sonra tekrar deneyerek sorunu giderebilirsiniz.

  20. rahmi dedi ki:

   merhaba ben 79 doğumluyum .5650 gün ssk primim var 2012 yılında memuriyete atamam oldu .benim sorum geçmiş ssk primlerimin emekli yaşına ve emekli maaşına bir faydası olacakmı .2008 sonrası memur olanların hizmet birleştirmesi yapılmadığını söylediler doğrumu teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hizmet birleştirme yapabilirsiniz Rahmi Bey.

  21. ersin dedi ki:

   Sayın Aykut Bey ben daha önceden yaklaşık 2 yıl ücretli öğretmenlik yaptım şimdi 2 yıldır kadrolu öğretmenim ben hizmet birleştirme için hangi yolları izlemeliyim şimdiden teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hizmet birleştirme için gerekli bilgilendirme yukarıdaki yazıda verilmiştir Ersin Bey.

  22. zülfiye dedi ki:

   Merhabalar benim 2004 yılında ilk ssk girişim var 2004-2008 yılları arasında kamu kuruluşunda işçi olarak çalıştım ve sigortam ödendi.2008 yılının 3.ayından itibaren emekli sandığına geçtim hizmet birleştirmesini kurumumuz yeni yapacak benim sorum hizmet birleştirilmesi yapıldıktan sonra yıllık izin süremiz değişecek mi 10 yıldan sonra 30 günlük hakkımız olacakmı yoksa emekli sandığına bağlı olduğumuz yıl mı geçerli yıllık izin için ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmanız bu durumu etkilemez, hizmet birleştirme yaptıktan sonra da emekli sandığına bağlı kalırsanız sorun yok.

  23. Engin B.Karalı dedi ki:

   Ben şunu öğrenmek istiyorum.Şuan kadrolu memur(mühendis) olarak çalışıyorum.Ama 2003-2007 yılları arasında özel sektör de çalıştım.yani özelde de şuan yaptığım işi yaptım.özel sektörde çalıştığım yıllar benim kadro/dereceme bir etki eder mi? Hizmet birleştirme için SGk ya dilekçe vermem gerekir mi? Teşeekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hizmet birleştirme yapmanız gerekiyor Engin Bey, farklı sigorta kolları.

  24. Ataman dedi ki:

   Merhaba 1988-1989 öğretim yılında vekil öğretmenlik yaptım.1992 yılında ise emekli sandığına tabii personel olarak işe başladım.Sözkonusu hizmet birleştirmemi (İşe başlama tarihinin 1988) yaptırmam için ne yapmam gerekir.Teşekkür ederim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yukarıda ki yazımızda gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır Ataman Bey.

  25. hakan dedi ki:

   2640 gün sgk 10 yıl 5 ay bagkur prim gün sayım var 4 yıldır çalıştığım yerden ayrılıcam bu 4 yıl için kıdem tazminatımı alabilirmiyim? 2 yıl bag kurda borç görünüyor. emekli olmuyorum sadece 4 yıl için kıdem tazminatımı alablirmiyim?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    İşyerinizden kendi isteğiniz ile ayrılmanız yani istifa etmeniz halinde tazminat alamazsınız.

  26. Galip Şener dedi ki:

   Sn.Aykut Oku;
   09.11.1964 doğumluyum.
   20.08.1987 Memuriyete başlama tarihim. Bu gün tarihi ile halen çalışmaktayım.
   01.03.1985-01.09.1986 tarihlerinde askerliğimi er olarak yaptım.
   E-SGM de; 4A Hizmet bilgisi 1983(27 gün), 1984(16 gün), 1987(116 gün) olmak üzere toplam 159 gün görülmekte.

   Askerlik borçlanması da yaparak(en az ne kadar yapılmalı?) en kısa sürede ne zaman emekli olabilirim?

   Açıklamalarınız için şimdiden teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Askerlik borçlanmasını istediğiniz gün sayısı kadar yapabilirsiniz bu size bağlı.

  27. özgür karacan dedi ki:

   merhabalar aykut bey 1998 yılında bir ecza deposunda paketleme görevlisi olarak çalıştım ssk sicil kartım olmasına rağmen ssk mın sistem de kayırlı olarak görünmüyor. ayrıca bu yılda stajyer olarak değil resmi kayıtlı olarak çalıştım bunun için ne yapmalıyım…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    SGK ya başvurarak bunu öğrenebilirsiniz.

  28. memet dedi ki:

   merhaba 1998 yılı sgg girişliyim toplam 725 günüm varken işten ayrıldım 2007 den 2011 kadar bağ kur hizmetim vardı. Tekrar 2011 den şu ana kadar sgg lı olarak çalışıyorum, şu an 1600 gün hizmetim var bağ kur sgg ya nasıl aktara bilirim teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi emeklilik şartlarının sağlanmasına 1 sene kala gerçekleştirilebilir.

  29. Faik Salih Karaman dedi ki:

   Aykut bey, benim durumum yukarıdakilerden biraz farklı; 1985’te Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışmaya başladım. 1996’da istifa ettim ve istifamın hemen ardından SSK’lı olarak çalışmaya başladım. Şimdi e-devlet sayfalarının hiçbirinde 1996 öncesi hzimetlerimi göremiyorum. İstanbul’da ikamet ediyorum. Nereye, nasıl başvurmalıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla,

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bağlı olduğunuz SGK ya başvurmalısınız Faik Bey.

  30. mesut arat dedi ki:

   aykut bey babam 12.07.1938 tarinde dogdu 03.11.2013 tarihinde vefat etti.17.03.1965 tarihinde ssk lı olarak işe başlamış sgk nın internet sitesinde gördük çeşitli tarihlerde 68 gün ssk lı görünüyor.hiç bir güvencesi olmayan anneme maaş baglanabilmesi için eksik kalan günleri toptan ödeyebilirmiyiz yoksa ay ay mı öderiz.2 yıl ssk dan önce askerligide var biz ne yapmamız lazım aydınlatırsanız memnun oluruz.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Babanız 1800 gün şartını tamamlamadığı için annenizin onun üzerinden yararlanma gibi bir imkanı bulunmuyor Mesut Bey, bu yüzden;
    Muhtaç durumda yani geliri 250 TL’nin altında, sigortalı bir işte çalışmıyor veya bir başkası ile yaşamıyor ise, iki ayda bir 500 TL aylık almaya hak kazanabilir. Ayrıca böyle olunca, doğrudan GSS kapsamına alınacak ve ilave prim ödemeden sağlık yardımlarından yararlanabilecek.

  31. nurettin karakaş dedi ki:

   aykut bey 16.06.1964 d.lıyımişe giriş asker sonrası 16.12.1988 ssk lı olarak 30.11.2002 de ayrıldım 4569 gün ssk var.askerligi 540 gün ödedim.eksik kalan günlerim için 19.06.2013 tarindende istege baglı siğortalı oldum ben istege baglıyı ne zaman sonlandırmalıyım.hangi ştatüden emekli olurum ssk mı bagkurmu ne zaman emekli olurum,saygılarımla

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Nurettin Bey son birkaç yıl içerisinde bağkurdan ödeme yaptığınız için emekliliğiniz de bağkurdan olacaktır.

  32. Şehriban dedi ki:

   Aykut bey merhaba. o1.1984 tarihi ile 12.2005 ssk dan 2.702 gün prim ödemem ve 720 günde analık borçlanmam var. 01.10.2008-08.12.2010 tarihleri arasında ise bağkur girişim bu tarihler arasında 788 gün bağkur ödemem bulunmaktadır. 17.07.2011 tekrar ssklı olarak işe başladım. 01.12.2013 tarihi itibari ile 761 gün prim ödemem daha bulunmaktadır. halen çalışmaya devam ediyorum ama 12.10.2014 tarihinden itibaren şehir değişikliğinden dolayı işten ayrılmayı ve emeklilik başvurumu yapmak istiyorum. Toplamda 5010 gün gibi bir gün sayım bulunmuş olacaktır. Bağkura her hangi bir prim borcum bulunmamamktadır. 5000 iş günü 20 yıl hizmet ve 40 yaşa tabiyim. Doğum tarihim 1966. Sgk hizmet sorgulamadan 4a ve 4b ile ilgili dökümlerimi görebiliyorum. yinede hizmet birleştirme için başvuruda bulunmalımıyım. başvurursam ne kadar zaman içinde cevap alabilirim. Bu arada son 7 yıl içinde en fazla hangi kurumdan daha fazla ödeme yaparsak o kurum üzerinden emekli göstereceğimi biliyorum. Son yedi yıl içinde bağkurdan 788 ssk dan ise 801 gün olucaktır aradaki fark sorun yaratırmı? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Son 7 yıl içerisinde en fazla hangi koldan prim ödendiyse oradan emekli olursunuz, SSK fazla ise oradan. Eğer gerekli prim şartını sağlamıyorsanız hizmet birleştirme için başvurabilirsiniz. Ancak ayrıntılı bilgi için lütfen ALO 170 i arayınız.

  33. .emine dedi ki:

   Öncelikle merhaba Aykut Bey. Babam 1966 doğumlu. 1988-1993 yılları arasında 670 gün yatırılmış sigortası var ve son 3 yıldır da çiftçi bağkuru yatırıyor. En erken hangi koldan emekli olur acaba?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Emine Hanım son 7 yıl içerisinde en çok hangi koldan prim ödenmişse o koldan emekli olunur.

    1. .emine dedi ki:

     Peki birleştirilebilir mi bağkur ile ssk?

     1. Aykut Otu dedi ki:

      Birleştirilir Emine Hanım.

      1. .emine dedi ki:

       çok teşekkürler, emeğinize, bilginize sağlık.

  34. ASLI dedi ki:

   Merhaba 88 yilindan stajyerlikle baslayan sigorta baslangicim var. ozel bir kurumda 15 yil 9 ay emekli sandigina prim odemem oldu daha sonra da suanki isimde calismaya basladim 2.5 yil da buradan var. toplamda prim gunlerim dolmus hatta 7 ay fazladan odenmis. Yas icin 7 sene beklemem gerek. Ancak prim odemeye devam etmem sart mi? sadece kurum kendi payini odese yeterli mi? Ne yapmam lazim? Tesekkurler.. Syg.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Eğer yaş dışında diğer şartları sağladıysanız emekli olabilirsiniz Aslı Hanım prim ödemeye devam etmenize gerek yok, ancak emekli maaşı alabilmeniz için yaşı da doldurmanız gerekiyor.

    1. ASLI dedi ki:

     Cok tesekkurler Aykut Bey, dogru anliyorum degil mi? Suan calistigim kurum isveren payini odeyecek ancak benim kendi payima odemem gereken birsey yok?

     Saygilarimla,

     1. Aykut Otu dedi ki:

      Aslı hanım eğer prim ve sigortalılık süre şartlarını sağladıysanız prim ödemesi yapmanıza gerek yok emekli olabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi emekli maaşı için yaşınızı beklemeniz gerekiyor.

  35. ALİ SATILMIŞ dedi ki:

   merhaba aykut bey ben 1977 – 81 yıllarında arasında izmirde sigortalı olarak çalıştım ve 2007 den beride tarım sigortası yatırıyorum ama ordakı ordakı çalıstıgım günleri aktaramıyorum çıkmıyo ne yapmam gerekır

   1. Aykut Otu dedi ki:

    SGK ya başvurmanız gerekiyor Ali Bey.

  36. Ramazan şerif dedi ki:

   selam 06.08.1987 sigorta girişim 16.11.1992 de 4C olarak emniyette görev yaptım 15.11.1999 yılına kadar ve şuan sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyorum sigorta gün sayım 1160 acaba ne kadar toplam gün sayım var ve birde ne zaman emekli olabirim yaş ve gün olarak. ayrıca hizmet birleştirmeyi nasıl yapabilirim şimdiden teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ramazan bey gün sorgulama işlemi için : https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/
    Emeklilik hesaplama işlemi için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  37. erol önder dedi ki:

   hizmet birleştirme internet ortamında yapılabiliyormu.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hayır Erol Bey.

  38. mahmut dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey, 01.01.1968 doğumluyum .15.12.1988 yılından 15.11.2013 tarihine kadar 4/a olarak çalıştım ve 8055 gün prim gün sayım var sigortalı olarak fiili 25 yılı tamamladım. 15.11.2013 tarihinde emekli sandığında göreve başladım . Emekli olacabileceğim tarih olan 01.01.2019 tarihinde hizmet birleştirmesi yapmadan 4/a dan emekli olma hakkım var mıdır? bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim . Şimdiden teşekkür ediyorum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    50 yaş, 25 yıl, 5375 prim günü şartınız bulunuyor Mahmut Bey. Ancak emekliliğiniz son 7 yıla göre belirlenir. 7 yıl içerisinde en fazla hangi kola prim yatırdıysanız o koldan emekli olabilirsiniz.

  39. aslı dedi ki:

   merhaba.05/10/1994 tarihinde 25 günlük sigorta girişi var.29/09/2000 tarihinde öğretmenliğe başladım.bu sigorta başlangıç tarihi emekliliği etkiler mi?hizmet birleştirmesi mi yapmalıyım?teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet Aslı hanım sigortaya ilk ne zaman başladıysanız o sizin başlangıç tarihinizdir. Ancak o 25 günün de emekli sandığına geçmesini istiyorsanız hizmet birleştirme yapmanız gerekiyor.

  40. can dedi ki:

   Merhaba.2008 yılına ait sivil kurumda sgk girişim var ve günü az daha sonra bazı nedenlerden dolayı calısmadım ve 2012 yılında kamu personelı oldum ve hizmet birleştirmesi yapmak ıstıyorum fakat arada ki 4 yıllık farkın ücretini ödeyip farkı kapatabılırmıyım.Kanunda bu 4 yılı ödeme ımkanından bahsedıyor mu ? teşekkürler.

  41. mustafa dedi ki:

   ben 01.02.2014 de emeklili hak ettim ancak ssk üzerinden 5080 görünüyor bakur pirimim gözükmüyor 2700 gibi bağkur günüm ben 5080 denmi emekli oldum ancak az mağşla emekli ettiler bakurla sska 7780 benim ssk başlangıç 1985 teşekürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    48 yaş, 25 yıl, 5525 prim günü şartınız bulunuyor Mustafa Bey. Yani 5080 prim günüyle emekli olma şansınız bulunmuyor.

  42. abdullah sahin dedi ki:

   1970 doğumluyum 1991 de ssk lı oldum 120 gün primim var , 1995 de bağkurlu oldum ve 15 yıl primim yattı , bağkurlu olduğum dönemde , 120 günlük ssk mı bağkura aktarmışdım bir dilekçe ile, fakat
   daha ssk lı oldum 1260 gün daha ssklı oldum , şimdi ben hangi kuruma göre emekli olacam , kurum bana sen ssk nı bağkura aktarmışssın git 6 – 7 sene daha prim yatır gel dermi , yoksa normal şartlarda emeklilik hakkını kazandım , tek kafama takılan verdiğim o dilekçe.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Abdullah Bey son 7 yıl içerisinde hangi kola daha fazla prim ödediyseniz o koldan emekli olabilirsiniz. Eğer Bağkur prim günleriniz fazla ise tüm SSK günlerinizi Bağkur a aktarabilirsiniz. Bu noktada bir engel bulunmuyor. Ancak siz hizmet birleştirme işleminizi emekliliğe hak kazandığınız zaman yapabilirsiniz.

  43. ÖZLEM GÜVEN dedi ki:

   2005-2009 yılları arasında ücretli öğretmenlik yaptım.2009 ekim ayında doğuya atandım sonra hizmet birleştirme yaptım .puanlar mebbise işlendi ama bu sene mebbiste hizmet puanlarım silindi. Meb tekrar okullardan dilekçe alıp yeniden yapılmasını söyledi ama okullardan bu dilekçeyi alamıyorum bir sürü bahane buluyorlar ssk dökümü ve dilekçemi çalıştığım okullara verdim. cevap bekliyorum benim şu anda ne yapmam gerek. Teşekkürler …

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şu anda daha fazla yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor Özlem Hanım ancak SGK ya giderek bu sorunu halledebilirsiniz. Veya hiç olmuyorsa dava açabilirsiniz.

  44. B: Burak Gülşen dedi ki:

   daha önce 1998 – 2000 tarihleri arasında Milli Eğitimde Kadrolu olarak öğretmenlik yaptım asalet tasdikinden 2 yıl sonra da istifa ettim. ancak SGK hizmet dökümünde bu sürem görünmüyor. Hizmet birleştirmesi yapmak için bir dilekçe yazdım. karşılığında bana şöyle bir yazı geldi. “Hakkınızda kurumumuzca yapılacak işlemlere esas olmak üzere; kurumumuza tabi geçen hizmetlerinizin en son hangi kurumca ve hangi il ya da ilçede geçtiğinin bildirilmesi gerekmektedir.” bu yazı bana SGK (Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığından geldi. SORUM ŞU; ben hangi kısımla ilgili dilekçe yazıp belirteceğim. Emekli Sandığındaki hizmetim mi yoksa Özel Sektörde olan hizmetim mi? Teşekkür Ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Burak Bey hizmet birleştirme işlemi emekliliğinize son 7 yıl kala en çok hangi kola prim ödemesi yaptıysanız o kurum etrafında yapılır. Yani siz eğer son 7 yıl içerisinde en fazla SSK’ya prim ödemesi yaptıysanız SSK’ya giderek diğer hizmetlerinizin birleştirilmesini talep etmelisiniz.

  45. Şükrü dedi ki:

   Mrba annemin 05.10.1995 tarihinde 4a statüsünde 665 gün prim ödemesi var isteğe bağlı sigorta ödemeye başladık 1 ay oldu galiba bağkurlu 4b sayılıyor şuanda.4 a statüsünde ki prim günleri bir işe yaramıcakmı emekli olması için bide 4a statüsünde isteğe bağlı ödeme yapamaz mı bağkurdan mı tamamlamak zorunda prim günlerini annemin doğum tarihi 19.12.1967

  46. ilker dedi ki:

   Merhaba ..
   Ben 1981 doğumluyum.
   2011 Mart ayında kpss ile memur olarak işe başladım ve halen devam ediyorum çalışmaya.
   Memuriyetten önce 15 ay askerlik yapmıştım. Bunu belgeleyip hizmet süremi 15 ay geriye aldılar ve hizmet sürem 2009 aralık ayında başlamış gibi oldu.
   Şimdi ise sormak istediğim şu..
   Haziran 1999 tarihinde ilk kez SSK’lı olarak iş başı yaptım ve bu tarihten itibaren 1780 günlük bir prim ödemem mevcut.
   Ben hizmet birleştirmesi yaparsam eğer izin sürem 30 güne çıkarmı. Ve birleştirme yapmak bana şuan herhangi bir yarar yada zarar getirirmi bunu bilmek istiyorum. Teşekkür ederim..

  47. SEDAT dedi ki:

   İyi günler,
   A) Eşim (bayan) 13.03.1968 Doğumlu. B) İşi bankacı ve İlk işe başlama tarihi 01.11.1989 bankadan ayrılış tarihi ise 31.08.2001 geçen sürede 13 yılı ve 4259 çalışma günü mevcut. Durumu gösteren SSK’dan alınma belge elinde var. Daha sonra ise 01.11.2002 – 30.11.2004 tarihleri arası isteğe bağlı SSK sigortası var. Yani Banka ve isteğe bağlıyla birlikte SSK da toplam olarak 5009 günü mevcut.
   C) Eşim adına açtığımız Dükkan sonrası 10.05.2005 – 19.01.2010 tarihleri arası Bağkur ödemeleri mevcut. D) İsteğe bağlı olarak 07.04.2010 – 30.09.2011 tarihleri arası isteğe bağlı Bağkur ödemesi mevcut

   Durum biraz karışık fakat sonuçta 5009 gün SSK , 6 yıl 2 ay 4 gün BAĞKUR ödemesi vardır.

   Eşim yaş gününden bir gün sonra olan 14.03.2014 tarihinde emeklilik için başvuru da bulundu. Sizce; EMEKLİLİK ŞARTLARI OLUŞMUŞMUDUR ? Oluştu ise halen cevap bekliyoruz gün için bir öngörünüz varmıdır?

   Saygılar, SEDAT

  48. süheyla dedi ki:

   merhaba
   ben 2013 eylül de memur olarak atandım.benim 1988 den itibaren kısa dönemlerde sigorta girişlerim oldu toplamda 158 gün.şu an aday memurum eğer bu günleri memurluğum süresindeki sigorta gün sayıkmla birleştirebilirsem yıllık izin hakkım olur mu.eğer böyle bi hakkım varsa ne yapmalıyım.bu konuda yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

  49. adem taşçı dedi ki:

   merhaba Aykut bey, ben 1998 yılında başlamak kaydıyla 3 yıl esnaf bağkurlusu oldum ve pirimlerimi ödedim, bağkura herhangi bir borcum yok. 2006 yılından itibarende ssk lı olarak çalışmaya başladım 8 yıllıkta ssk pirimim var, bağkur pirimimi ssk’la birleştirme talebinde bulunduğumda emekli olurken ssk başlangıcım 1998 yılından mı? yoksa 2006 tı yılından mı sayılacak, şimdiden çok teşekürler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    1998 yılı geçerli olacaktır Adem Bey.

  50. Erdoğan FİDAN dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey,

   01.09.1992 tarihinde Sağlık Astsubay Sınıf Okulu öğrencisiyken 74 699 0020 Sicil No ile 4C Tescil kaydım yapıldı. 30.08.1993 tarihine kadar öğrenci olarak, 31.08.1993- 01.09.1994 tarihleri arasında da Astsubay olarak 1 yıl süre ile Türkiye’de çalışıp KKTC’ye döndüm. 4C tescil kaydım olmasına rağmen 1 yıllık çalışma sürem hizmet dökümü olarak görünmemekte.

   1. 1 yıllık çalışma süremi hizmet olarak nasıl kayda geçirebilirim?
   2. Emeklilik hesabında girişim 01.09.1992 mi olacak?

   Saygılarımla..

   1. feyza dedi ki:

    Erdoğan Bey bu sorularınızın cevabını dilerseniz yazımızı okuyarak dilerseniz de ALO 170 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

  51. OSMAN TANRIVERDİ dedi ki:

   Merhaba aykut bey.Ben1969 dogumluyum. 1987 yılında ssk lı olarak işe başladım.1994 yılında astegmen olarak askerliğimi yaptım.1996-2001 arası bagkurluydum.2004 ten bu güne kadarda SSK lı olarak çalışmaktayım.2014 yılında emekliliğe hak kazandım fakat yaştan dolayı 2019 yılını beklemekteyim.Hizmet birleştirmesi için 2019 yılını beklememe gerek var mı.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Son yıllarda birleştirebilirsiniz.

  52. m.kemal arslan dedi ki:

   eşimin 1996 dan ssk lı olarak girişi bulunmaktadır altı ay çalıştıktan sonra işi bırak mış şimdi pirimlerini doldurabilmek için tarın sigortası na baş vurduk ne zaman emekli olabilir 1978 doğumlu

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  53. ismail dedi ki:

   SGK bünyesinde ücret garanti fonu varmı dır ve faal mi dir nasıl faydalanılır cevap verirseniz çok sevinirim Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gerekli bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  54. nezihe dedi ki:

   Merhaba benim 5600 gün özelden sigortam var 2 yıldırda emekli sandığındayım hizmetleri birleştirmek bana ne gibi yarar sağlar.Maaş artışı yıllık izin vb..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi emeklilik şartlarınızı sağlayıp emekli olmanızı sağlar. Maaş konusundaki sorularınızı Alo 170 SGK hattında sorabilirsiniz.

  55. sadık altın dedi ki:

   sn yetkili 1994 yılı ssk girişim var oyıl yıldırım olan soyadım altın olarak değişti 2005 yılında tekral ssk lı olarak işe başladımyeni soyadım altın olarak bu hizmetleri nasıl birleştirmeliyim saygılarımla yardımcı olmanızı rica ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK ya başvurarak durumunuzu bildirebilirsiniz.

  56. ismail yurdakul dedi ki:

   Aykut bey,1997 – 98 arası bir lisede okul müdürü tarafından bir dönem bilgisayar dersi vermem istendi,bende derslere girdim.Ancak bu hizmet sgk da gözükmüyor neyapmalıyım.
   teşekürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    O dönem sigortalı olarak çalıştığınızı belgelerle SGK ya kanıtlamanız gerekmektedir. Sistemde oluşan hatalardan hizmetiniz gözükmüyor olabilir.

  57. Emin dedi ki:

   Selam site yöneticisi arkadaşlar.Öncelikle böyle bir ortam hazırlayıp,merak edilenleri birebir muhataplarına açıklayarak anlatmanız takdire şayan.Bunun için Teşekkür ediyorum sizlere.

   Benim sorunum sanırım biraz daha farklı.Ben 3 kurumda çalışmış birisiyim.En son çalıştığım kurum ssk.Bu hafta malulen emekli olmak için sgk ya başvurdum.Memur günlerime baktı ssk ve bağkur toplamı 1800 günden aşağı seni hastaneye sevk edemem dedi.Emekli sandığı hizmetim sistemde görünmüyordu.Bende 2700 gün emekli sandığında hizmetim olduğunu söyledim ama ne yazık ki hakkımda bir işlem yapmadı.Bir gün sonra aynı memura Hizmet Belgemi götürdüm.O belgede işe giriş,işi bırakma ,derece ve kademe ilerlemesi gibi bilgiler yeralmaktaydı ama bunu kabul edemeyeceğini söyledi.Bu durumda Hizmet birleştirmesi yapmam gerektiğini ve 6 belkide 7 ay gibi bir sürede birleşmenin olabileceğini söyledi.Bu durum tabiki benim için çok kötü.Çünki hastalığımdan dolayı çalışamaz durumdayım.6-7 Ay bekleyecek durumda değilim.

   Bana bu hususta yardımcı olmanızı sizlerden rica ediyorum.En kısa zamanda işlemlerimin gerçekleşmesi için acaba ne gibi bir yol izlemem gerekiyor.Hizmet belgesi çalıştığım kurumdan verilebilecek tek belgeydi ama nedense kabul etmedi Memur.Bana bu hususta bir yol göstermenizi rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Emekli sandığına ait çalıştığınızı kanıtlayan belgeleri SGK ya götürmeniz durumunda kabul etmemesi mümkün değildir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  58. Hikmet Vahit Uzer dedi ki:

   16.6.1971 doğumluyum.Sırasıyla: iş bankası emekli sandığı, bağkur, ssk ve askerlik borçlanması yolu ile pirim ödedim.Bankaya giriş tarihim 7.8.1998 ve askerlik borçlanması tarihim 31.3.1996’dır.Seneler önce iş bankası ve bağkur hizmetlerini birleştirmiştim.Ama bunu sistemde göremiyorum.Bugün itibariyle saymış olduğum kurumların toplam pirim günü 5851’dir.Yaş ve sigortalılık süresi tamamlanmadan, sadece pirim günü tamamlanınca hizmet birleştirmesi yapabilir miyim?Ayrıca ilk sigortalı olduğum banka çalışmalarını göremiyorsam bir hata sözkonusu olabilir mi?Teşekkürler.

   1. fatma dedi ki:

    hıkmet bey merhaba , ben bır konu hakkında bılgı sorcaktım ısbankasında calısmıslıgınızı gordugum ıcın sorma ıhtıyacı duydum ben de yapıkredı bankasında calıstım ancak bankalşarın sıgorta odemelerı sgk uzerınden ya da e devlet uzerınden gorunmuyor.Sız ıs bankasında yapılan odemelerı mı bırlestırdınız ben de bankada calısmıs oldugum zamandakı prım odemelerımı bırlestırmek ıstıyorum ancak sgk bana boyle bırseyın olamayacagını aktardı bıldıgım kadarıyla banka calısanları emeklı sandıgına baglı olarak calısıyorlar ancak ozel saglık sıgortası olarak yararlanıyorduk bız devlet hastanesıne de subelerden sevk alarak gıdebılıyorduk. sız ne sekılde bırlestırdınız..ıs yerınden herhangı bır belge almamıza gerek var mı ..170 ı aeadım orası da sgk nın hızmet tescıl bırlestırme servısıne dılekce yazmanız gerekıyor dedı ancak burdakı sgk bırlesme olmaz hızmet dokumunuzde goremessınız dedı.:( kafam karıstı 2 yıl bosa mı calıstım

  59. Sultan dedi ki:

   Merhaba
   03.03.1965 dogumluyum 01.08.1990da sigortalı oldum.SSK prim günüm 5029 gün Bağkur prim günüm 421 gün. 30.12.2014 günü emeklilik dilekçesi verdim.Daha önceden hizmet birleştirmesi yapmadım.Emekli olabilmek için hizmet birleştirmesi dilekçesi vermem gerekiyor mu ?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    hizmet birleştirmeye gerek yok.

  60. yunus dedi ki:

   Mrb.2014 eylul ayinda ogretmen olarak atandim.daha once 2005 eylul-2014 eylul tarihleri arasinda belediyede(kamu) calistim kadrolu isci olarak.simdi hizmet birlestirme yapmak istiyorum.kademe derece ilerlemesi ve emeklilige esas olurmu?yoksa sadwce emeklilige mi yansir.tesekkurler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  61. HÜLYAKARAKAŞ dedi ki:

   8 yil 7sigortali çalıştıktan sonra öğretmen olarak 20 yil çalıştım hizmet birleştirdim.
   Bu yıl emekli olacağım. SSK li çalıştığım yillarda daha çok prim ödenmiştir. Bu durum emekli maaşı yükseltir mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaş konusunda SGK dan direkt doğru bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

  62. selahattin esen dedi ki:

   Aykut Bey merhaba;
   6347 gün 4A, 4156 gün 4B sigortam var.Şu an 4A ya tabi olarak çalışıyorum ve emekliliğime 2 yıl var.henüz hizmet birleştirme yapmadım. Geçen yıl çakışan 4A ve 4B sigorta günlerimi iptal ettirdim ve şu an toplam 10.503 günüm var.sigortam yıllarca tavandan yattı,şu anda tavana yakın yatıyor. SGK sitesinden girdiğimde oldukça yüksek bir emekli maaşım görünüyor.Size sorum hizmet birleştime için ne zaman başvurayım, diğer sorum hizmet birleştirdikten sonra 4156 gün bağkurum devreye gireceğinden görünen emekli maaşımda çok düşme olurmu.Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Emeklilik şartlarınızı tamamladığınıza göre hizmet birleştirme işlemini yapabilirsiniz. Maaşta çok düşme olmaz.

  63. Ejder dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey,

   2013 yılında kadrolu olarak öğretmenliğe atandım. 2006-2013 yılları arası özel sektör hizmetlerimi birleştirdim. Emeklilik hizmet sürem arttı ancak emekliliğe esas derece ve kadememin de artması gerekmiyor mu?
   Yardımlarınızı rica ediyorum
   Teşekkürler

  64. Tugba sevda dedi ki:

   Aykut bey merhaba;
   Benim babam vefat edeli 10 yil oldu babamin 40 gun ssk si 800 gunde bagkuru vardi babam 2005 te vefat etti ve vefat ettiginde bagkurluydu bu birlestirme ssk ve bagkurun birlestirmesi mi bu sartlarda emekli olabilir mi eger olursa nasil? Askerligi yok bu gunlerin icersinde borclandirma yoluyla annem babamin uzerinden emekli olurmu olursa nasil olur nasil bir yol izlemeliyiz.. Cevaplarsaniz cok mutlu olurum tesekkurler..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet hizmet birleştirme işlemi bu şekilde. Ancak emekli olması için daha çok prim gününe ihtiyaç oluyor. Durumunuz biraz farklı olabilir. Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  65. burhan berber dedi ki:

   Benim 01.11.1985 – 31.08.1986 yılları arasında bir özel şirkette S.S.K lı olarak 300 gün çalışmışlığım var. 17.12.1990 tarihinde memuriyete başladım ve Emekli Sandığına kayıtlıyım. Ben kaç yaşında ne zaman emekli olabilirim.Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yaparak prim günlerinizi birleştirebilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı da bu adresten http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ öğrenebilirsiniz.

  66. aytaç parlakay dedi ki:

   Merhabalar
   Bende 1999 yılında Hava kuvvetlerinde astsubay olarak göreve başladım. Geçen yıl hizmet başvurusu için Ankara Sgk ya dilekçe verdim. Emekli sandığı ile hizmet birleştirilmesi yapıldı.Fakat kurumuma gönderilen hizmet dökümlerinde Sgk ya ait olan günlerde 2003 yılında memurken gözüken bana ait olmayan günler çıktı. Bununla ilgili aydın sgk ya dilekçe gönderdim. Fakat hala cevap gelmedi.Ne yapmalıyım.Bununla ilgili arayacağım bir numara var mı? yada işlemin hangi süreçte olduğunu nasıl öğrenebilirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. aytaç parlakay dedi ki:

     tşk

  67. BAKİ dedi ki:

   2005 2007 yılları arasında Nallıhan müftülüğünde vekil olarak görev yaptım fakat bu hizmetim sgk dökümünde görünmüyor.bunun için ne yapmalıyım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK müdürlüğüne dilekçe yolu ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Çalıştığınız yerden belirttiğiniz yıllar arasında çalıştığınızı kanıtlayan belgeler ile SGK ya başvuruda bulunmalısınız. Daha detaylı bilgi için Alo 170 hattını arayabilirsiniz.

  68. Şennur Baklan dedi ki:

   2013 yılında torba yasa ile kamuda sözleşmeli lere verilen kadro hakkı ile 2010 yılından beri sözleşmeli olarak çalıştığım kamu kurumunda kadrolu memur oldum. 1990 senesi ilk ssk girişim. Bu güne kadar toplam 5150 gün ssk günüm var. Emekli sandığı giriş tarihim 5151 gün geri gider mi? Emekli sandığından kaç yaşında emekli olabilirim?
   Teşekkürler..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sorunuzu detaylı olarak Alo 170 SGK hattında anlatabilirsiniz.

  69. ejder dedi ki:

   Merhabalar

   2013 yılında kadrolu olarak öğretmenliğe atandım. 2006-2013 yılları arası özel sektör hizmetlerimi birleştirdim. Emeklilik hizmet sürem arttı ancak emekliliğe esas derece ve kadememin de artması gerekmiyor mu? maaşımdan daha fazla emeklilik kesintisi olacak mı?
   Yardımlarınızı rica ediyorum

   Teşekkürler

  70. ayla dedi ki:

   MErhabalar yeniden ,
   Kusura bakmayın Tarihleri yanlış yazmışım ,
   2004 * 2012 yılları arasında toplamda 8 yıl sgk lı olarak Romanya da çalıştım ,sonra kesin dönüş yaptım Ülkemize 2012- 2015 yılları arasında Türkiyede sgk lı olarak çalışmaya başladım , Romanya da çalıştığım günleri hizmet birleştirme sistemiyle orda ödenen tüm günleri ve primleri ülkemize aktarılması için hizmet birleştirme dilekçesi ve yanında gerekli evrakları bağlı bulunduğum sgk kurumuna verdim 9 ay oldu henüz bir cevap yok sürekli konuşuyorum evraklarım Ankara ya gitmiş ordanda Romanya ya gönderilmiş ordan cevap bekleniyor şu anda . Benim sorum ben bu ödenen günler için borçlanmış bulunmuyorum değilmi yani tekrardan bu günler için burda prim ödicekmiyim ?
   Hizmet birleştirme olduktan herhangi bir ücret ödeyecekmiyim?

   Saygılarımla ,
   Teşekkür ederim .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  71. fatma dedi ki:

   merhaba
   ben bır konu hakkında bılgı almak ıstıyorum. bu konuda kafam cok karıstı aramadıgım yer kalmadı . ben yaklasık 2 yıl yapıkredı bankasında calıstım ve evlılık nedenıyle ayrıldım. Ancak bankalarda genelde ozel saglık sıgortası adı altında saglık sıgortamız yapılıyor. Bıldıgım kadarıyla da emeklı sandıgına baglı oluyoruz.Hastanelerden anlasmalı kurumlardan kartlarımızda devlet hastanelerınden ıse subelerden sevk kagıdı alarak yararlanabılıyorduk. ben suan da farklı bır ıse gırdım ve burda calıstıgım sure ıcınde odenen prımlerın bırlestırılmesını ıstıyorum 170 ı aradım oradan bana bulundugunuz yerdekı sgk hızmet tescıl bırlestırme servısıne ıslak ımzalı dılekce ıle basvuru yapabılecegımı aktardılar ben sonr aburdakı sgk ıle gorustum onlar da herhangıbır bırlestırme yapılamayacagını aktardılar . her kafandan farklı bır bılgı alıyorum .. bu sekılde calısıp da hızmet bırlestırme yapan var mı . hızme bırlestırme olmuyorsa bosa mı calısmıs oluyoruz .. anlayamadım gıttı gercekten . ıyı gunler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmet birleştirme yapabilirsiniz.

  72. Sibel dedi ki:

   Merhaba, 21.04.1976 doğumluyum. 01.10.1993 ssk giriş ve 2820 gün prim ödemem var. 04.10.2000 bagkur girişim 12 yıl 6 ay prim ödemem var. 1.4.2013 den beri ssk liyim. Bu duruma göre hangi kurumdan ve ne zaman emekli olabilirim? ilginiz için teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Son 3.5 yılda hangi kurumdan primleriniz yatmışsa o kurumdan emekli olursunuz. Bu durumda SSK dan emekli olabilirsiniz. Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. Emeklilik şartlarınızı aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  73. Ferit dedi ki:

   Merhaba ben 1992-1993 yıllarında vekil öğretmenlik yaptım. Sigorta başlangıcım 1992 olarak mı sayılır. 1994 de sigortalı işte çalışmaya başladım. Ayrıca vekil öğretmenlik hizmet dökümümü nerden alacağım.Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Eğer SGK sistemlerinde gözükmüyorsa vekil öğretmenlik zamanınıza ait belgeler ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  74. ulku tezel dedi ki:

   1.11.1995 te ssk lı işe girdim 16.11.1998 de kadrora geçtim 20 yılımı doldurabilmek için ssk lı günlerimden kesinti yapılacakmı

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  75. asurakkus dedi ki:

   italyada 5 sene sıgortalı çalıştım kesın donus yaptıgımda sıgorta bıleşimi yapabılırmıyım yanı borçlandırma yapabılırmıyım turkıye ıtalya ışcı anlasması olmadıgını soyluyorlar ne derece dogrudur bılmıyorum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Ancak anlaşma durumuna göre değişebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  76. senay dedi ki:

   Merhaba ,1987 1989 arasi emekli sandigina bagli olarak calistim.istifa edip Almanya ya geldim ,bu yil Türkiye de sigorta baslangici yaptim pirim ödeyerek ssk dan emekli olmak istiyorum.emekli sandigindaki iki yillik hizmetimi birlestirebilirmiyim .ne yapmam gerekiyor?

   saygilarimla ,tesekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Birleştirebilirsiniz. Ancak emeklilik zamanına doğru yapmanız daha iyi olur. Primlerinizi ödeyebilirsiniz. Son 7 içerisinde hangi kuruma daha çok prim yatırmışsanız o kurumdan emekli olursunuz.

  77. Ender GÜNEY dedi ki:

   İyi çalışmalar dilerim, Ben01.02.1190 yılında 30 günlük SSK primi ile sigorta başlangıcı yaptım. 20.01.1993 yılından 03.12. 1996 ya kadar 1366 gün ssklı olarak belediyede çalıştım, 18.12. 1996 tarihinden 22.01.2002 ye kadar Emekli Sandığına bağlı memur olarak hizmetim var, 07.05.2004 tarihinden 28.02.2006 ya kadar SSK’lı olarak hizmetim,yine 20.02.2011 tarihine kadar 696 gün hizmetim,09.03.2011 yılından itibaren şuana kadar emekli sandığına bağlı memur olarak çalışmaktayım yaş ve prim durumuna göre ne zaman emekli olurum, kayıplarım var mı?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öncelikle hizmet birleştirme işlemi uygulamanız gerekir. Günlerinizin toplam durumuna göre emeklilik şartlarınız belli olmaktadır. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

    1. Ender GÜNEY dedi ki:

     Teşekkürler Hürcan KARATAŞ ben hizmet birleştirme yaptım ssk olarak ilk başlangıç tarihi 01.02.1990 30 günlük prim var sonra 20.01.1993 den 03.12.1996 ya kadar ssk var 18.12.1196 dan 22.01.2002 ye kadar emekli sandığı07.05.2004 den 28.06.2006 ya kadar ssk- 2011 yılına kadar aralıklarla ssklı çalıştım. 09.03.2011 den itibaren halen emekli sandığında memur olarak çalışıyorum yaş haddim 52 mi ?54 mü? emekli sandığından emekli olma durumum.. farklı farklı söylemler var kimisi 52 kimisi 54 diyor.. bu konuda açıklama istiyorum lütfen…

  78. ihsan bilgin dedi ki:

   merhaba aykut bey ben 01.05.2005 tarihinde sigortalılığım başladı 2009 yılında çifçilik yapmaya başladım aynı zamanda da sigortalı çalıştım bağkurum 2 yıl 8 ay 14 gün çalışmış ziraat odasına kayıtlı olduğum için ve 2009 v3e 2012 tarihleri arasında siğortalı çalıştığım ve çalışmadığım günlerde oldu neticede bağkurda bir borç görüküyor bu durumu ssk ve bağkura sorduğumda bağkura aktaracaksın dediler dilekçe ver dediler ben ssk yla çakışan bağkur günlerimin silinmesini istedim ama ssk lı günlerim bağkura aktarıldı ve ssk günlerim otomatik olarak aşağı düştü ve hala bağkura bir miktar 7 ay borcum görüküyor şimdi o günleri tekrar ssk ya aktarmam için ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin teşekkür ederim….

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Tekrar SSK ya aktarma durumu pek mümkün gözükmüyor. Ancak yinede Alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  79. melahat dedi ki:

   merhabalar. benim 12,5 yıl emekli sandığı primim bulunuyor. ssk da ise 1 yıla yakın bir sürelik primim var. 52 yaşındayım 1988 girişli emekli sandığım. sakatım fakat rapor verilmiyor. çalışma gücüm kalmadığı için en kolay nasıl emekli olabilirim? teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  80. Ercan dedi ki:

   1997de 21 günlük sigortam vardı 2002de işe girdim hala sigortalıyım geçenlerde SGK ya gidip hizmet birleştirmek istediğimi söyledim ancak o 21 günlük sürenin emeklilik yaşına hiçbir faydası olmayacağını söylediler neden yaşa faydası olmayacak yardımcı olursanız sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Neden faydası olmasın sigorta girişiniz 1997 de yapılmıştır. Emeklilik şartlarınız bu tarihe göre belirlenir.

  81. özkan şamcı dedi ki:

   merhaba hürcan karataş ben özkan şamcı 28.03.1965 doğumluyum öğretmenim öğretmenlikten önce ilk sigortalı işe giriş tarihim 01.07.1981 dir toplam 923 gün sigortam var 14.05.1997 yılında öğretmen oldum o tarihten bu yana ilkokul öğretmenliği yapıyorum hizmet birleştirmemi de yaptım 12 ay askerlik yaptım bunun 8 ayı yedek subay olarak maaş aldım bunu da hizmet birleştirmesinde kullandım sizden çok rica ediyorum bu kadar detaylı bilgi verdikten sonra ne zaman emekli olacağımı söylermisiniz kimseden bunun cevabını şu ana kadar alamadım şimdiden çok teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik tarihiniz sigorta girişinizde önce ise sigortalılık başlangıcınız askerlik başlangıç tarihine çekilmektedir. Bu durumda askerlik tarihinizi detaylı olarak girebilirseniz emeklilik tarihinizi hesaplayabiliriz.

  82. taner yeter dedi ki:

   Ben İstanbul’ da yaşayan bir öğretmenim hizmet birleştirme işlemi için bu gün kurumunuza faks çektim. Faksıma cevap gelir mi yoksa şahsen Manisa’ya gelmeme mi gerekli ? Teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Faks çektiğiniz makama direkt olarak telefonla ulaşırsanız sizin için daha yararlı olacaktır.

  83. Ziya TÜRKEL dedi ki:

   sayın Aykut Bey; 28.01.2015 doğumluyum ve benim 01.09.1987 den itibarin 287 gün ssk primim var ve bunun 11 günü 18 yaşımdan küçükken ödenmiş.14.05.1993 ten beri de memurum.Memur iken 18 ay askerliğimi de borçlanıp ödedim.memuriyete lise mezunu olarak başladım ama memurken açık öğretim fak. bitirdim (4 Yıllık lisans).şu an 1/4 derecedeyim 2 senedir. sorularıma gelince;
   1- bu 287 yada 11 gün düşünce 276 gün hizmetimi birleştirmek için ssk ya yazı yazdık kurum olarak ve günlerimi gösteren yazı yolladılar.Bu birleştirmeyi kim nasıl yapacak ilçemde ve kurumumda bilen yok.İlk memuriyetten beri bu güne kadar keseneklerin hesaplanması gerekiyormuş bunlarr nasıl yapılıyor.Sgk ya yaptıramazmıyız ya da siz yardmcı olurmusunuz.
   Ben tam tarih olarak ne zaman emekli olmayı hak ederim.
   Yardımınz için şimdiden teşekkür eder mail adresime cevap verirseniz memnun olrum iyi çalışmalar.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  84. özkan şamcı dedi ki:

   merhaba hürcan karataş ben özkan şamcı size bir hafta önce yani 28 haziran 2015 günü bir yazı göndermiştim bana askerliğimi yaptığım tarihin önemli olduğunuzu söylemişsiniz kusura bakmayın onu unutmuşum şimdi bilgilerimi baştan tekrar veriyorum 01.07 1981 yılında ilk sigortalı olarak işe başladım çeşitli işlerde sigortalı olarak çalıştım toplam 923 gün sigortam var 01.11.1991 ile 31.11.1992 tarihleri arasında 12 ay yedek subay olarak askerlik görevimi yaptım ancak bunun son 8 ayında maaş aldım daha sonra 14.05.1997 yılında öğretmen oldum ve o tarihten bu yana 18 yıldır halen bir devlet okulunda ilkokul öğretmenliği yapıyorum ayrıca askerlik, sigorta ve devlet memurluğu hizmetlerini birleştirdim şimdi bana ne zaman emekli olacağımı gün ay ve yıl olarak söylerseniz çok sevinirim şimdiden vereceğiniz bilgi için çok çok teşekkür ederim

  85. özkan şamcı dedi ki:

   merhaba hürcan karataş ben özkan şamcı çok özür dilerim az önce yazdığım yazıda da doğum tarihimi unutmuşum şimdi kesin olarak eksiksiz bilgi veriyorum ben 28.03. 1965 doğumluyum ilk işe başlangıç ve sigortalı oluş tarihim 01.07.1981 dir bundan sonra çeşitli işlerde toplam 923 gün sigortam var daha sonra 01.11.1991 tarihi ile 31.11 1992 tarihleri arasında 12 ay yedek subay olarak askerlik yaptım ama bunun sadece son 8 ayında maaş aldım daha sonra 14.05.1997 yılında bir devlet okulunda sınıf öğretmeni oldum ve o tarihten bu yana 18 yıldır ilkokul yada diğer adıyla sınıf öğretmenliği yapıyorum ayrıca sigorta, askerlik ve devlet memurluğu hizmetlerimi birleştirdim şimdi bu eksiksiz bilgilerimden sonra son defa rica ediyorum ben ne zaman emekli olurum bana bunu gün,ay ve yıl olarak söylerseniz çok sevinirim sizi çok meşgul ettim kusuruma bakmayın şimdiden çok çok teşekkür ederim

  86. muhammet ali bektas dedi ki:

   30.04 1977 dogumluyum 1992yilindan 16.03.1995 yurtdisinda austuyada calismiligim var 1996 da türkiye temelli döndüm askerligimi yaptim15.05. 2000den beri de türkiyede sigortali calismakdayim yurtdisindaki sigortami baslangic olarak saydiramadi 45 günden dolayi 18 yasi doldurmadan calismisim ben nasil baslangicimi geri cekebilirim kanun degisirmi baslangic yas dusermi yil olarak doldurmusum gün olarak doldurmadimdan dolayi 6 yil kaybim oluyor sonuc olarak 18 alti da prim yatirilmis neden borclanamiyorum ilginize tesekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaparak sigorta başlangıcınızı askerlik başlangıç tarihine çekebilirsiniz.

  87. ayşegül dedi ki:

   merhaba ben işten 17,06,2015 tarihi itibariyle ayrıldım. sorum şu sigortam şimdi nasıl yürürlükte olucak. eşimin sigortası otomatik olarak benim için faal olur mu yoksa bunun için işlem yaptırmam gerekiyor mu ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devlet üzerinden sigortalılık durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Eğer otomatik olarak eşinizin üzerinden sigortaya geçmemişseniz, dilekçe ile bunu talep edebilirsiniz.

  88. NALAN dedi ki:

   Merhaba,

   Asagıdakı bagkur ve skk bırlestırdıgımde ne zaman emeklı olacağımı bıldırebılırmısınız?

   Bagkur 19.06.2001 -29.03.2006
   skk 2006 yılı 213 gun 2007 yılı 360 gun 2008 yılı 360 gun 2009 yılı 352 2010 ylında 360 gun 2011 yılında 360 gun 2012 yılında 210 gun 2013 yılında 240 gun 2014 yılında 147 gun 2015 yılında 61 gun olmak uzere 2663 toplamda sıgortalı gunum var ve şuandada sıgorta devam edıyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hesaplama için SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  89. Hüseyin Hakan Doymaz dedi ki:

   İyi günler

   Toplam Gün Sayısı 8.216
   7.9.65 doğumluyum bildiğim kadar
   eylül 2018 emekliolucam sorum
   askerlik öncesi sgk yok oder isem nezaman emekli olurum ve kaç para ödemem gerekicek (18) ay için 1985 haziranda askere gitim

   Teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması yaparsanız emekli olabilirsiniz. Yaşınızı doldurmuş oluyorsunuz.

    1. Hüseyin Hakan Doymaz dedi ki:

     Teşekkür ederim Hürcan bey

  90. Ercan çakar dedi ki:

   Merhaba,
   1999 Kasım askere gittim ve yedek subay olarak yaptım.
   Daha sonra 10 yıl SSK’lı çalıştım.
   2014 Eylül’de öğretmen oldum.
   Hizmet birleştirmesi için hizmet dökümü istediler.
   Ben yedek subaylık günlerim ve ssk günlerinin birleşmesi için dilekçe verdim arayıp olmaz böyle şey dediler.Benim kuruma yedek subay ve ssk günlerinin işlenmesi için ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  91. Mustafa dedi ki:

   SSK başlangıcının bagkurdan emekli olurken neden yaş hesabında dikkate alınmıyor O zaman ben geçmişte niye ssklıoldum bu iki kurum devletin ama çifte standart uygulanıyor sadece hizmetler bagkurun önüne ekleniyor çok büyük haksızlık Küçük esnaflar mağdur oluyor yetkililer
   Biçare düşünmüyorum ??

  92. Yüksel ÇUKURLU dedi ki:

   Merhaba;
   Temmuz 1982 den beri SSK 4-A lı olarak sigortalıyım.
   1986 yılından 8 aylık emekli sandığına tabi öğretmenliğim vardı.
   Ekim 2013 de Antalya SGK ya hizmet birleştirmesi için başvurdum.
   Onlarda Emekli Sandığına tabi hizmetim için Ankara Sigortalı Tescil Hizmet Dairesi Başkanlığına bir yazı ile sormuşlar.
   Bu kez Ankara SGK da; görev yaptığım Bingöl Milli Eğitim’e 16 Ocak 2014 de hizmetimi sormuşlar.
   Bingöl’den bir cevap gelmemiş bende kendim 19 Mart 2015 de dilekçe ile hizmetimi sordum bu kez bana 2000 yılında arşiv kayıtlarının yandığını adıma hiçbir belgenin olmadığını bildirdiler.
   Bingöl’den bana gelen yazıyı 8 Mayıs 2015 tarihli dilekçemle Ankara ‘ya İadeli taahhütlü olarak gönderdim. Bu dilekçeme cevap alamadım.
   Bu kez Ankara’ya şahsen gidip 29 Haziran 2015 de tekrar bir dilekçe daha verdim.
   Bingöl’de 1986 yılında 8 aylık yaptığım öğretmenlikle ilgili hizmetimi bir türlü birleştirip sonuca varamadım.
   Dolayısı ile emeklilik işlemlerimi başlatamıyorum.
   Antalya SGK’ya gidip Ankara SGK’dan haber varmı diye sık sık gidip soruyorum ama nafile.
   2013 den beri hizmet birleştirmesini yapamadım.
   Keşke hizmetimin olduğunu hiç beyan etmeseydim. SSK ile yetinseydim diyorum.
   Bu kadar uğraşacağımı bilemedim.
   Ankara Sıhhıye SGK da 6 Kat HİB 6 133 nolu personel durumumu biliyor , ama dilekçelerim hakkında ben bir sonuç alamadım.
   Biraz uzun oldu ama bu konuda bana nasıl bir yol gösterirsiniz.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maalesef bu tür karışıklıklar sıkça olabiliyor. Yeterince uğraşmışsınız sanırım duruma yapılacak bir şey görünmüyor. Bir de Alo 170 SGK hattında durumunuzu anlatabilirsiniz.

  93. Ayşen Kayacan dedi ki:

   1980 kasımında sigorta başlangicim, 1998 ekim de ögretmenlige başladım sigorta ve bagkurlu olarak gecen yilların hizmet birleştirme işlemlerini yaptırdım memuriyette 16 yıl 9 ay 12 gün, emeklilige esas 23 yıl 2ay 13 gün.1964 ocak doğumluyum. Emekli olursam emekli sandıgı baz alınmıyacakmış, maaşım düşük olucak.Ne zaman emekli olursam emekli sandıgının maaşı baz alınır. 22 07 2015

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi ile emeklilik tarihinden önce 7 yılda hangi kuruma daha çok prim yatırmışsanız o kurumdan emekli olursunuz.

  94. lavmin dedi ki:

   Merhabalar.
   2007 ile 2013 yılları arasında istanbul büyükşehir belediyesi kurslarında (ismek)’te 1720 gün arapça öğretmenliği yaptım. 2013 ‘te meb ‘te kadrolu öğretmen olduktan sonra hizmet birleştirmesi yaptım. Hizmet puanı verilmesine rağmen kademe-derece verilmedi. İtiraz ettiğimde ise, özel sektör de çalıştığım için kademe alamayacağımı söylediler. Sizce doğru mu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  95. aylin dedi ki:

   merhaba 29 ekim 1979 doğumluyum bir bayanım.4350 gün sigorta prim ödemen var.(sgk)ilk işe girişim 1 ağustos 1996.sorum şu:
   ağustos atamasında öğretmen olarak atanırsam sgk primlerimin kademe maaş ve emeklilikte etkisi ne olur?3/2 sistemi olduğu söyleniyor ama tam olarak anlayamadım.işe başladığım andan itibaren değil de 1 yıl adaylığım kalktıktan sonra bana ne gibi artısı olacak?
   kaç yıl prim üzerinden emekli olacağım? kafam çok karışık.öğretmen olarak devam etmek istiyorum ama bu emekliliğimi maaaşımı ve kıdemimi ne şekilde etkiler?artı ve eksisi ne olur?zaman ayırıp cevaplarsanız beni aydınlatmış ve düşüncelerimi netleştirmiş olursunuz .şimdiden çok teşekkür ederim.saygılarımla.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak isterseniz Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  96. SERKAN dedi ki:

   benim 1998 den sigorta girişim var 2009 da sözleşmeli 2011 dede kadrolu memur oldum hizmet birleştirmesi yapsam senelik iznime yararı olurmu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  97. Mustafa dedi ki:

   SSK başlangıcının bagkurdan emekli olurken neden yaş hesabında dikkate alınmıyor O zaman ben geçmişte niye ssklıoldum bu yüzden birçok küçük esnaf emekli olamıyor mağdur oluyoruz

  98. Beyhan Karadeniz dedi ki:

   Ben yaklasik bir bucuk ay önce Emeklilik borclanmasi ve hizmet birlestirmesi icin muracaat ettim. Iadeli taahhütlü yazima cevap alamadim. Evrak isleme konuldumu acaba?Yurtdisindayim. Bilgi verirseniz sevinirim. Zahmetiniz icin simdiden tesekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Durumunuzu buradan öğrenmeniz mümkün değil. Konsolosluğunuza başvurunuz.

  99. murat Denizli dedi ki:

   ha bu arada herhangi bir iletişim bilgisi vermedim her an cevap gelmişmi diye bakacakmışız bu sayfaya yoksa yöneticiler mail mi gönderecek bana

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sayfaya bakıp kontrol edebilirsiniz.

  100. Mehmet Çelik dedi ki:

   kerem sarı tarafından adıyaman bağkur il müuürlüğüne mehmet çelik hakkında yazılan dys yazısı hakkında bilgi lütfen saygılar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İlgili makama direkt olarak telefonla ulaşınız lütfen.

  101. Özkan şamcı dedi ki:

   Merhaba Say’ın hürcan Karataş ben Özkan Şamcı 28mart 1965 doğumluyum Sigortalı olarak ilk işe giriş tarihim 01.07.1981 dir çeşitli işlerde toplam 923 gün sigortam var askerliğimi01.12.1991 ile31.11.1992 tarihleri Arasında 12 ay yedek subay olarak Yaptım bunun son 8 Ayında maaş aldım daha sonra 14 Mayıs 1997 de devlet okulunda sınıf öğretmeni olarak göreve başladım o tarihten bu yana yaklaşık 18 yıl 2 aydır sınıf öğretmenliği yapıyorum sigorta,askerlik ve emekli sandığı hizmetlerimi birleştirdim ben emekli sandığından25 yılda emekli olacağıma göre benim ne zaman emekli olacağımı bana gün ay ve yıl olarak söylerseniz çok sevinirim şimdiden size çok çok teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme durumlarında emeklilik şartları değişiklik gösterebiliyor. Kesin sonuç için SGK müdürlüğüne gidebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

  102. Yasemin Demir dedi ki:

   Merhabalar. 2000 yılı itibarı ile SGK girişim yapıldı ancak 1999-2000 yılları arasında İngiltere’de aupair vizesi ile bir çalışmam olmuştu. Bu sureci SGK başlangıc tarihimi de geriye aldırtacak sekilde sureme ekletme sansım var mıdır? Ancak Aupair’lik konusu sadece vize ile kanıtlanabilen, kendi yonetmeliklerine gore de elden odenen ve vergisi olmayan bir çalışma şekli idi. tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Ancak çalıştığınıza dair belgeleri SGK müdürlüklerine vermeniz gerekir.

  103. özkan dedi ki:

   merhabalar ben kadrolu infaz koruma memuru olarak görev yapıyorumderecem 9/3.hacettepe matematik mezunuyum.okulda hazırlık zorunlu olduğu için bu kademe yükseltilmesi için başvuru yapacağım.sizce bir sıkıntı çıkarmı.ayrıca bu memuriyet öncesi 8 dönem (sigortada 418 gün) ücretli öğretmenlik yaptım meb de.bunu da eklettirebilirmiyim kademe ilerlemesi için.ne yapmam gerekir.teşekkürler..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  104. filiz dedi ki:

   kamu kurumunda geçici işci olarak çalıştıgım daha sonda 4b torba yasayla memur olduk hizmet birleştirmesi hemen yapılmalı emekli kesenegi artar önder gider kademe derecen geriden gelir deniyor aksi takdirde emekli maaşın düşük olurmuş teşekkür ederim.

  105. celil dedi ki:

   4a hizmetimi 4b ile birleştirebilir miyim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet birleştirebilirsiniz.

  106. Yavuz ŞEN dedi ki:

   1975 doğumluyum. 1995 yılında sgk başlangıcım var ve 50 günlük sigortam var. Daha sonra 1998 yılında öğretmen oldum halen çalışıyorum. Hizmet birleştirmesi yaptırmalı mıyım?Yaptırırsam ne getirisi olur. Bu konuda bilgilen dirirseniz sevinirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi ile emeklilik yaşınız geri çekilebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  107. Rıza dedi ki:

   4a dan 7000 günüm var, 2005-2008 arası 4bden en düşük basamaktan 800 günüm var, 1- birleştirme yapmak zorunda mıyım? 2- birleştirme sonucu sskdan emekli oluyorum, birleştirme emeklilik maaşımı düşürür mü?
   teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Birleştirme yapmanıza gerek yoktur. SSK primleriniz yeterlidir. En düşük basamak olduğu için maaşı düşürebilir.

  108. Mustafa ÖKSÜZ dedi ki:

   31.07.2015 tarihine öğretmen olarak emekli oldum. İlk görev 01.07.1976 tarihinde Diyanet İşl.Bşk.lığı taşra teşkilatında başladım ve 13.03.1986 tarihinde NAKLEN Milli E.Bak.lığına öğretmen olarak atandım. 8 ay kısa dönem askerlik yaptım ve borçlanmadım. Bu süre düşüldüğü zaman toplam hizmet sürem 38 yıl 4 ay 19 gün olması gerekirken 28 yıl 10 ay üzerinden emekli işlemi yapılmış. Emekli sandığına bir türlü ulaşamıyorum. 02.09.2015 tarihinde iadeli tahütlü dilekçe gönderdim. Yardımlarınızı bekler saygılar sunasrım. Bir aydan fazla oldu maaş yok ve sıkıntılar çok.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bizim yapabileceğimiz birşey yok bu site bilgilendirme amaçlıdır. Başvurunuzu yaptıysanız mecbur beklemeniz gerekiyor.

  109. B.türkeli dedi ki:

   1982 doğumluyum..Primlerimi 6/7/2002,den itibaren 2008 yılına kadar ssk,dan isteğe bağlı ödüyordum yeni kanundan sonra(2008) 4/b bağkurlu olarak 2015 eylül ayına kadar primlerimi ödedim,geçen sene 4500 (kısmi) 7000 Normal emekli olabilirsiniz diye bağlı olduğum sgk müdürlüğünden bilgi aldım,1 sene daha ödersen kısmi olarak 58 yaşında emekli olabilirsiniz dendi..bende kısmi emeklilik için prim gün sayısını 4735,e kadar ödedim ağustos 2015,de primimi durdurdum ama yeni öğrendiğime göre daha önce 4500-çıkan kısmi emeklilik şartlarımın 5000 olduğunu gördüm şaşırdım? ….bilgi verirseniz çok memnun olurum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

    1. ibrahim dedi ki:

     evet türkeli bey doğrudur kısmi emeklilik 5000 güne çıkarıldı

  110. ersan cankurtaran dedi ki:

   1969 9. ay doğumluyum. sigorta girişim 1984/06.ay
   2700 gün çaşitli iller de yatan prim var.8 yıl özel banka sandığın da yatan primler var. 17 ay yedek subay olarak görev yaptım. 2017/09. emekliliği hak ediyorum.yani hala yaşı bekliyorum.Hizmet birleştirme işlemi için ne zaman başvuru yapmam gerekiyor?.
   Saygılarımla;

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekliliğe kalan son 3 yılda yapabilirsiniz.

  111. zeynep dedi ki:

   Merhaba,benim sorum;eşimin ssk prim gün sayısını kendi prim gün sayımla birleştirebilir miyim?(biraz komik bir soru fakat merak ediyorum)şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Böyle bir şey olamıyor.

  112. mehmet dedi ki:

   iyi çalışmalar. nisan 1968 doğumluyum. haziran 1986 yılında SSK da sigortalı olarak işe başladım. her yıl 30 ar gün ssk lı olarak toplamda 270 gün ssk günüm var. ve 1994 yılında öğretmen olarak emekli sandığında göreve başladım. halen çalışmaktayım. sigortalılık günlerimi nasıl saydırabilirim. ve saydırdığımda emekliliğime yararı olur mu? ( gün ve para olarak) yanıtlarsanız sevinirim. teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi prim günlerinizi arttıracaktır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz. SGK müdürlüklerine birleştirme işlemi için başvurabilirsiniz.

  113. sevda ak dedi ki:

   merhaba ben hizmet birleştirmesi yaptım 15 yıl sgk lı çalışmışlığım ve 5707 sgk primim vardı 2010 temmuz ayında devlet memuru oldum mesleğim sgk lı iken çalıştığım mesleğe uygundu hizmet birleştirmem yapıldı bordromda kıdem ay/yıl 4/5 derecem 6/3 görünüyor kıdem yılımın değişmesi gerekmiyor mu birleşme yapılmasına göre ve bordromda daha neler değişmeli bilgi verirseniz , çok teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  114. ISA dedi ki:

   2004 aralik ayinda tedaş ta kamu işçisi olarak işe basladim 2009 da ozellesti enerisa ya devroldu 2014 ocak ayinda gelir idaresi baskanligina yardimci hizmetler kadrosunda memur olarak ise basladim hizmet birlestirmesi yaptirsam unvan ,derece, yıllık iznin 30 gune cikmasi vb.gibi konularda lehimize bir durum olur mu TEŞEKKÜRLER

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  115. Gökmen gül dedi ki:

   Mrb ben 2014 eylül de öğretmen olarak göreve başladım atanmadan önce 727 gün SGK prim günüm var hizmet birleştirme yapabilir miyim ? Olursa eğer yüzde kaçı kabul edilir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yapabilirsiniz. SGK müdürlüklerinde detaylı bilgi verilecektir.

  116. serpil dedi ki:

   merhaba
   10 nisan 2011 -06.agustos 2012 tarihleri arasında halkbankasında çalıştım.477 prim günüm var şu anda devlette memurum.halkbankasının özel sandığı olduğu için sgk da prim günlerimiz gözükmüyor. çalıştıgım idare ne emekli dereceye ne ödemeye esasa ne de hizmet süresine saymadı .nasıl bi yol izlemem gerekiyor ayrıntılı bi cevap verirseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  117. Erdoğan dedi ki:

   Değerli uzman arkadaşlar, saygılar sunar, mutluluklar ve başarılar dilerim. Şimdiye dek hiç kimseden düzgün cevap alamadığım bazı sıkıntılarım var. Yardımcı olursanız mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim…

   04.03.1968 doğumluyum. 02.09.1982 tarihinde J.Astsb.Hazırlama Okulu’na (lise kısmı) askeri öğrenci olarak başladım ve 30.08.1986 tarihinde J.Astsb.Çvş rütbesiyle mezun oldum. 14 Temmuz 1999’da 5434/39-e gereği res’en emekli edildim. (Askeri mahkeme kararına istinaden) fiili hizmet zammı ile birlikte toplam 16 yıl 4 ay 7 gün hizmetiniz tespiti bahisle; 25 sene emeklilik şartlarınızı yerine getiremediğinizden hizmetleriniz tasfiye edilerek defaten ödeme yapılmıştır şeklinde yazıyla ödemeyi aldım, ve geçtiğimiz hafta parayı 13.840,00 TL olarak ihya ettim. 02.02.2000 den beri de boşluksuz SSK’lı kamu işçisi olarak çalışıyorum malum primlerimde tavana yakın ödenmektedir. (aylık brüt 5000 -6000 TL civarı) ve bugün itibariyle SPEK (Sigorta primine esas kazancım, sadece son defa ssk bünyesinde) 430.000,00’e ulaşmıştır.

   Hizmet birleşimi yapılırken, E.Sandığındaki hizmetlerim görev süresi prime her yıl 360 la çarpılarak mı prime dönüştürülecek?
   SGK’nın değişik sosyal güvenlik kurumlarında farklı etkili ve 3 kademeli aylık bağlama oranları malumunuz. Benim, fiili hizmet zammıyla 16 yıl 4 ay 7 gün emekli sandığı, 02.02. 2000 yılından buyana da SSK. Şu an çalıştığım kurumda başlangıçtan beri SSK”lı olarak çalışan 30 yıllık işçiler 3.000,00 TL civarında emekli maaşı ile emekli oluyorlar. Benim durumumda, yarısı Emekli Sandığı yarısı SSK olduğuna göre aylık bağlanırken nasıl ayarlanacak. Emsallerimden az mı, benzer mi yoksa biraz fazla mı alabilirim? 6 yıl güneydoğuda yüksek maaşla görev yaptım. Bizden kesilen emekli keseneği ile şimdiki statümde (kamu işçisi olarak) tavandan ödenen pirimlerin gücü (emeli maaş hesabında) aynı mıdır?

   Bazı görüşler, Askerlikten gelen fiili hizmet süresinin son defa SSK’da yaştan düşülemeyeceği, yaşı geriye çekmeyeceğinden bahsetmekte, bazı görüşlerde de çektiği bildirilmektedir. Doğrusu nedir? Bu durumda ne zaman, hangi yaşta emekli olabilirim?

   Malum, Kamu işçisi olarak SSK’lıyım. Son defa SSK’dan emekli olurken buradan kıdem tazminatı alma koşulunu yerine getirmiş oluyor muyum? Yurt dışına yerleşeceğimden eğer emekli olursam kıdem tazminatını kurumdan alabilir miyim? Malum, Emekli Sandığı da emeklilik koşulları gerçekleştirlmediğinden bahisle bize emekli ikramiyesi ödememişti ve bu konu yıllarca yargıda sürüncemede kaldı ve son olarak karara bağlandı. Son yargı kararına göre Emekli Sandığından da geçmiş hizmetlerimin karışılığını tazminat olarak alabilir miyim?

   Bunları çok merak ediyorum ve cevaplarını bir çok farklı kaynağa sormama rağmen herhangi bir cevap alamadım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  118. mete dedi ki:

   1988 yılında 16 gün sigorta başlangıcım oldu 03.12.1990 yılından itibarende memur olarak çalışmaktayım hizmet birleştirmesi için dilekçemi kendi kurumuma vermiştim fakat hiç bir yansıma olmadı ayrıca e devletten kontrol ettiğimde işe başlangıç olarak memurite başlangıcım gözükmektedir emeklilik işlemleri için ssk başlangıcımın önemi varmıdır

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik şartlarınız prim yatırma başlangıcına göre belirlenmektedir. Ne kadar eski tarihli girişiniz varsa hizmet birleştirme işlemi o kadar yararlı olacaktır.

  119. HİKMET K. dedi ki:

   Merhaba 1999 yılında taşeron firma altında ssk güvencesinde belediyede görev yaptım. 2011 yılında sözleşmeli memur 2013 yılında ise memur oldum.ssk lı olarak 4690 prim günüm var.şu an hizmet birleştirmesi yapabilirmiyim 4690 günümü.teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurunuz. Detaylı bilgiyi orada alabilirsiniz.

  120. Hamza dedi ki:

   1965 dogumluyum 07.09.1994 ogretmen olarak goreve basladim ,adli bir cezam olduğu için 10.05.2013 tarihinde görevden ayrılmak zorunda kaldım. 10.12.2014 tarihinde ssk lı olarak bir işte halen çalışıyorum.Emekliliğim Nezaman ve hangi kurumdan olursa avantajlı olur?emekli sandığındaki ikramiyemi de ala bilirmişim?Teşekürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Durumunuz hakkında detaylı bilgiyi orada alabilirsiniz.

  121. sencer erşen dedi ki:

   28.06.1972 doğumluyum.10.10.1990 başlangıçlı 140 gün günüm var,20.01 2001 tarihine kadar aralık boş.20.01.2001 itibariyle 3150 gün devlet memurluğu yaptım ve istifa ettim.19.11 2009 itibariyle 4a kapsamında çalışıyorum.Toplamda 2150 gün sgk ve 3150 gün emekli sandığı prim günüm var.3600 ile kıdem tazminatı alıp işten ayrılabilirmiyim?Hangi tarihte emekli olurum?Saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Durumunuz hakkında detaylı bilgiyi orada alabilirsiniz.

  122. mehmet dedi ki:

   İyi çalışmalar hizmet birleştirmelerde içinden çıkamadım bir problem var 1985 tarihinden 1990 a kadar parça parça ssk günüm var 1995 de kadrolu öğretmenliğe başladım hizmet birleştirme yaptım ama emeklilik yaşımı emekli sandığı 1985 e göre yapmıyor çalışmış ssk lı olarak çalışmış olduğum günler yaşımı geri çekiyormuş 3 yıl kadar. 1964 doğumluyum ssk ya göre 49 yaş emekli sandığın göre 53 diyor bu doğrumudur.Halan öğretmen olarak çalışıyorum.Emekli olmak istiyorum baş vuruda bulunabilirmiyim. Teşekkürler

  123. sencer erşen dedi ki:

   Merhabalar

   10.10.1990 sigortalı oldum 160 gün prim ödendi.Sonra 20.01.2001 de devlet memuru oldum ve 3150 gün çalışıp istifa ettim.Halen 4a kapsamında çalışıyorum.
   TOPLAM 3150 gün memurluğum ve 2320 gün sigorta günüm var.
   3600 ile tazminat alıp işten ayrılabilirmiyim?

   Ne zaman emekli olurum? ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  124. tufan dedi ki:

   Merhaba İlk İşe Giriş Tarihi 15.10.1997 dogum tarihim 01/01/1974
   şuan için 3378 günüm var fakat öncesinde 2005/01/01 bagkur başlangıcım 2007/01/03 bagkur bitişim 3600 gün üzerinden kıdem tazminatımı alabilirmiyim ssk kurumuna gitmiş olsam ne kadar zaman içerisinde aktarılır acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi sonrası 3600 prim günü ve emeklilik şartlarını sağlıyorsanız tazminat alabilirsiniz.

  125. 1976 dedi ki:

   merhaba,

   04.07.1988 sgk 57 gün bayanım,

   1997-2013 banka sandığı 5497 günüm var
   (banka çalışan durumundayken 2007 yılında sgk döküm ve nüfus kayıt bilgilerimizi birleştirme için aldığını belirtmişti takibe gerek duymadım )
   2015 yılı hizmet dökümü almak için sandığa gittiğimde emeklilik yılımı teyid için sorduğumda 2030 dendi telaşlandım 2021 olmalı dediğimde hizmetiniz birleştirilmemiş dendi ,

   sandığın eski çalışanlarının yönlendirmesi ile bir dilekçe bıraktım
   “”2829 yasa geregi 1988 ylılı 57 gün 4a hizmetimin sandığınızda 4a birleştirilmesini arz eder ,
   eksik primim var mı,
   emeklilik yılım hangi yıl
   toplam hizmetimin dökümünü ayrıntılı olarak belirtin yazdırıldı””

   sorum şu ki ;

   ben 1988 sgk ya 12 yaşında dahil oldum ve 2829 yasada 18 yaşa atıf var bunun benim durumuma etkisi nedir ?
   ayrıca bu yasada birleştirilemeyecek hizmetler bendinde; prim ödemesi yapılmamış dönemler birleştirmeye dahil değil der yani
   ; 1988 sonrası 1997 ye kadar prim ödenmemiş yıllara etkisi nedir
   kısacası 14.05.2021 olan emeklilik tarihim 2829 a göre değişiklik mi gösterecek öyle ise hangi yıl olarak hesaplanacak bilgi rica derer saygılarımı sunarım .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz

  126. Ali dedi ki:

   Merhaba,

   SGK 4A sigorta koluna tabiyim (giriş tarihi: 11.03.1996) ama öncesinde yaklaşık 3.5 yıl Emekli sandığına bağlı kamuda çalışmışlığım var (ilk işe giriş: 11.11.1992). Buradaki hizmetlerim 2004 tarihinde birleştirildi.

   Soru: Emeklilik hesabımda, Emekli Sandığı’na tabi 1992 yılındaki ilk işe giriş tarihim mi dikkate alınır, yoksa SGK’ya tabi 1996 yılındaki işe giriş tarihi mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  127. mustafa dedi ki:

   selamlar. ben 1996 yılından beri bir kamu kurumunda çalışmaktayım. askerlik hizmetimi saydırdım bu hizmetle beraber ve toplamda 20 yıl 6 ay hizmetim çıkıyor. sigorta başlangıcım: 4a hizmet bilgilerimde 1987 yılında staj yaptığım tarih görünüyor. ama sigortalı olarak 1992 yılından itibaren pirim yatmış olarak görünüyor. benim sorum hizmet birleştirmesi yapmam halinde ilk işe giriş tarihi olarak 1992 mi 1987 mi baz alınır ? toplam 332 gün sigortalı hizmetim çıkıyor geri kalan boşluklar için bana bor çıkarmı ? saygılarımla .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  128. Ersan dedi ki:

   15.09.1990 – 14.11.1998 yıllar arasında Emekli Sandığına (4C) tabi çalıştım,
   16.11.1998 tarihinden bu yana da 4A kapsamında çalışmaktayım.
   E Sgk Hizmet dökümü sayfasından sorgulama yaptığımda sadece 4A çalışmalarımı görebiliyorum.
   Tüm hizmetlerimi yada sadece 4A hizmetlerimi nasıl görebilirim.
   Bilgi verirseniz memnun olurum.
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

  129. Nur dedi ki:

   Merhaba .1998 yılında haftanın üçgünü olmak kaydıyla ziraat bankasında staj yaptım 1 yıl.o dönem ziraat bankasından stajyer maaşı aldık.fakat stajyerlik dönemime ait sigorta bildirimim görünmüyor yapılmamış olabilitmi bilemiyorum.okulumu aradım fakat geri dönüş sağlamıyorlar.yapılmadı ise bununla ilgili ne yapabilirim,tam olarak nereden öğrenebilirim bunu yardımcı olurmusunuz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  130. Aylin dedi ki:

   Merhaba
   01.10.1991 ilk işe giriş tarihim
   4a Prim gün sayım 2277
   4b prim gün sayım 760
   Bunlar birleşiyormu ne zaman birleştirilmeli
   Bide ne zaman emekli olabilirim
   Teşekkürler

  131. Yusuf Karataş dedi ki:

   48 yaş ve 5525 prim günü emeklilik şartlarınızdır. Birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine gidebilirsiniz. Henüz birleştirme yapmayabilirsiniz. 4000 prim gününü geçtikten sonra birleştirebilirsiniz.

  132. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar 1997-2002 yılları arasında özel okulda öğretmenlik yaptım.2002 yılında milli eğitimde kadrolu olarak öğretmenliğe başladım.2005 yılında hizmet birleştirmesi yaptım.Çalıştığım zamanın üçte ikisi eklendi.Maaş derece ve kadememle emekliliğe esas olan derece ve kademe farklı benim sorum şu;hizmet birleştirme yaparken emekli sandığına paramı ödemek gerekiyordu bana böyle bişey söylenmedi emekli olurken bana borç çıkarılır mı,eğer para ödemem gerekiyorsa şu anda yapmam gereken nedir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Durumunuz hakkında detaylı bilgiyi orada alabilirsiniz.

  133. salih dedi ki:

   Merhabalar,eşim(bayan) 1971 doğumlu,1989 -1990 yıllarında 330 gün bir şirkette sigortalı olarak çalışmış.Daha sonra 1995 yılına kadar hiçbir işte çalışmamış,1995 kasım ayında itibaren memur(öğretmen) olarak görev yapıyor.1989 yılındaki sigortalılığının emeklilik yaşına bir faydası olurmu?Yani sormak istediğim ne zaman ,kaç yaşında emekli olur?Yardımcı olursanız memnun olurum.Saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi için SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Memurlar için farklı bir durum olabilir. En net bilgiyi SGK müdürlüklerinde alırsınız, Salih Bey.

  134. serap dedi ki:

   2004-2010 yılları arasında kamu işçisi olarak çalıştım ve 2011 den bu yana memur olarak çalışmaktayım.Kamuda geçen hizmet sürem 10 yılı aştı ve çalıştığım kuruma yıllık izin süremin 30 güne çıkarılması ile ilgili dilekçe verdim.Kurum da sgk dan hizmet dökümümü istemiş ve 10 yılı aşkın süredir kamuda çalıştığımı doğrulamış.Ancak çalıştığım kurum bana bunun hizmet birleştirmesi yaptırmam şartıyla mümkün olabileceğini sözyledi. Hizmet birleştirmesi yaptırmak zorunda mıyım ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet dilekçenizin tam olarak onaylanması için hizmet birleştirmesi yapmalısınız, Serap Hanım.

  135. MURAT MUTLU dedi ki:

   01.08.1986 ssk girişliyi.bu zamana kadar farklı şehirlerde ve farklı iş yerlerinde ssk lı olarak çalıştım 2002-2005 yılları arası istege baglı sigorta ödedim.bu istege baglı hizmetimi ve farklı şehirlerdeki hizmetlerimi toplattırmam gereklimi emeklilik bakımından gerekli ise nasıl bir işlem takip etmeliyim.Doğum tarihim 12.04.1968

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Zaten hepsi aynı kategoridedir, Murat Bey. Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na ait primleriniz varsa hizmet birleştirmesi ile toplatabilirsiniz.

  136. Hikmet Erdoğan dedi ki:

   Merhaba. Ben yedi yıl önce 4a sigortalı olarak emekli oldum. Ancak emekli sandığında ki günlerim birleştirilirken bağ -kur da ki ödenmiş 300 günüm emekli maaşım bağlanırken dikkate alınmamış. Bu günleri dahil ettirebilir miyim. Bunun maaşıma olumlu etkisi olur mu. Doğacak farkları geriye yönelik alabilir miyim.

   Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır bir etkisi olmaz Hikmet Bey.

  137. Mehmet UYSAL dedi ki:

   15.12.1989 da yedek subay olarak kıtada göreve başladım.15.12.1990 da terhis oldum..Askeriyede yıpranma hizmet günü ilavesinden dolayı 360 gün yerine 450 gün sayılacak deniyor.Dolayısıyla hizmet başlangıcım 31.07.1989 tarihi sayılır mı? Ayrıca 01.12.1993 tarihinde 4-c li olarak çalışmaya başladım..2004-2008 yılları arasında ltd şirket ortaklığımdan dolayı mecburi 4-b li oldum fakat hiç prim yatıramadım ve bu 4 yılın ilk yılından sonra şirket feshi yapamadığımızdan dolayı bağkurlu görünürken 4-c li olarak çalışmaya başladım..toplam 1000 gün hizmet çakışması oldu..SGK memurunun yönlendirmesiyle çakışmadan dolayı hizmet günüm silinmesin diye dilekçe ile çakışan 4-c günlerimi 4-b ye geçirdim..Fakat e-devlet sayfamda 1000 günümün 397 gününü 4-b de gördüm..emeklilik başvurusu yaptığımda bu durum düzelir mi…?şimdiden cevabınıza çok teşekkür ederim..saygılarımla..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Mehmet Bey.

  138. hüseyin günkaya dedi ki:

   01.07.1985 tarihinde ssk girişim var 2024 gün pirim ödedim 31.10.1967 doğumluyum 31.12.1993 te memur olarak çalışmaya başladım askerliğimi memur olarak çalışırken borçlanarak ödedim ve hizmet birleştirmesi yaptım halen çalışıyorum ne zaman emekli olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yaptıktan sonra emeklilik şartlarınız SGK müdürlüklerinde belirlenir. Gerekli bilgiyi başvurduğunuz SGK müdürlüğünden alabilirsiniz, Hüseyin Bey.

  139. HASAN ACUN dedi ki:

   Efendim ben 4/C emeklisiyim. Toplam hizmet yılım 28 yıl 5 aydır. Bu sürenin 17 yılı memuriyet , yaklaşık 9 yılı kamu işçiliği ve kalan sürede 1,5 yıl askerlik borçlanması ve 1,5 yılda bağ – kur hizmetim vardır. Sormak istediğim konu şudur. 4/C Emekli maaşı hesap edilirken bu 28 yıl 5 aylık sürenin tamamının emekli sandığında geçmiş gibimi yoksa hizmetlerin ayrı ayrı olarak mı hesaplanması gerekmektedir. Yanıtlarsanız çok sevinirim. çok teşekkürler.Hasan ACUN 21.01.2016

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işleminde farklı farklı hizmetlerin hangi kurumdan emekli olmuşsanız o kuruma göre denklikleri hesaplanır. Yani hizmetlerin ayrı ayrı hesaplanması gibidir, Hasan Bey.

  140. Erhan KUrt dedi ki:

   İyi akşamlar yusuf bey. Ben 22/07/1997 tarihinde ssk’lı olarak işe başladım.2006 askere gittim. Gelince de çalışmaya devam ettim. 15/07/2010 da devlet memuru olarak atandım. Hizmet birleştirme için personel şubeye başvuru yaptım. SGK ‘ya gönderilen yazï sonucu ile personel şubeye bana çalïştığım yerlerden yazı getirmemi istedi. Ben şimdi çalıştığım yerleri mi bulmam gerekiyor. Cevabınızı bekliyorum. İzlemem gereken prosedür ne

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu tür konularda SGK müdürlüğünde detaylı bilgi verilmelidir. Başvurduğunuz SGK müdürlüğü ile tekrar iletişime geçebilirsiniz, Erhan Bey.

  141. gülümser dedi ki:

   merhaba 2015 bahar döneminde yaklaşık 4 ay ücretli öğretmenlik yaptım.haziranda ama ilaç almak için eczaneye gittiğimde ssk çalışıyo görünüyo fazladan 7 ay acaba borç çıkar mı normalde meb çıkış vermesi lazım babam emekli olduğu için ondan yararlanıyordum ne yapmam lazım ssk aradım kimse açmıyor.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz, Gülümser Hanım.

  142. Temel ÜNAL dedi ki:

   sayın yusuf bey ben 1987 yılında devlet memuru olarak işe başladım ve 2002 yılında memuriyetten ayrıldım 2003 yılında bag-kur 1.dereceden pirimlerimi yatırdım ve 2007 yılında emekli olmak için müracaat ettim.emekli sandığına tabi olarak emekli edildim ve maaşlarımı almaya başladım bir süre sonra bana bag-kurdan derece borcu çıkarıldı ve 7.500 lira para ödedim şu an bag-kurdan baktığımda 15.derecede görünüyor ben bu benden alınan 7.500 lirayı bag-kurdan alabilirmiyim ve alabilirsem nasıl alırım teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Temel Bey.

  143. Fedai dedi ki:

   Merhaba,
   Sgk giriş tarihim 01/10/1989 dur. Şu anda SGK ya bağlı olarak çalışmaktayım. 18/12/1974 doğumluyum. Şu anda 3115 gün prim im ödendi ve ödenmeye devam ediyor. Daha öncesinde 9 yıl ve Yapı kredi bakasında 2 yılda Şekerbankta hizmet sürem var. her iki bankanında sandıkları ayrı. Hizmet birleştirmesi ni ne zaman yapmam gerekiyor. Ayrıca hizmet birleştirmeleri emekli aylığına etki, edermi. Ne zaman emekliliğe hak kazanabilirim.
   Syg/FS

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi için SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir. SGK müdürlüklerinde durumunuza göre emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

  144. SERKAN YEL dedi ki:

   Merhaba benim 1997de. 2ay 14gün bağkur girişim var borç yok terk gözüküyor emeklilik yaşı hesaplarken bu tarihten mi hesaplıyayım. 2001den bu yana ssk lı çalışıyorum hangisi geçerli tarih teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yaparsanız 1997 tarihinden hesaplanmaktadır, Serkan Bey.

  145. yaşar dedi ki:

   merhaba benim 1981 deki soy ismim ile çalışmış oldugum 246 günüm vardı soyadım şuan farklı olduğu için sicil birleştirme için ssk ya 2 ay önce dilekçe vermiştim şuan e devletten kontrol ettıgımde toplam gunumde 71 gün fazlalık gorunuyor parça parça yansıması gibi bir durum olabılırmı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Yaşar Bey.

  146. muzaffer öztürk dedi ki:

   kadastro genel müdürlüğü bünyesinde çalışmış olduğum günlerin toplamını nasıl öyrenebilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz, Muzaffer Bey.

  147. habibe göbekci dedi ki:

   merhaba yusuf bey 1989 da 4 a olarak başladım 2000 yılına kadar 2000de 4b oldum 2009 da terk ettim 2013 mayısta 4 a oldum hala yatırıyorum birleştirme için dilekce verdim birleşmenin olup olmadıgını nasıl anlarım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvuru yaptığınız kurum ile iletişime geçerek durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

  148. kadriye T. dedi ki:

   merhabalar,
   hizmet birleştirme ile ilgili bir sorun yaşıyorum, size danışmak istedim.
   1998den 10 gün sonrasında ise 2003-2009 arasında toplamda 1700 günlük ssk lılığımı takiben 2009 itibariyle 657 ile atanıp devlet memuruyum. çalıştığım kuruma hizmet birleştirilmesi, derece kıdem ilerlemesi için dilekçe verdim. onlarda sgk ya yazmışlar 1 yıl önce. fakat sorunlar burda başlıyor sgk da herhangi bir işlemim görünmüyor.
   çalıştığım üniversite hastanesi 2003-2009 arasında fizyoterapist olarak çalıştığım kurumlardan yazı istiyor ki bu hakları kazanayım. fakat hem il değişikliği hemde bazı kurumların şuan hizmet vermemesi vs gibi sorunlar nedeni ile bu yazıyı temin edemiyorum. personel işleri diyorki o kurumlarda fizyoterapist olarak çalıştığınızı ispat etmeniz gerek. bizim böyle bir zorunluluğumuz var mı? bunu nasıl ispatlayabilirm* teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Dedikleri gibi bu durumunu ispatlamalısınız. Çalıştığınıza dair belgeleri bulmanız gerekiyor, Kadriye Hanım.

  149. Sezai dedi ki:

   merhabalar,
   hizmet birleştirme sorularımı, size danışmak istedim.
   1982 yılı itibarıyle lise mezunu olarak 18 ay bağkur primi ödedim. Daha sonra üniversiteyi bitirdim ve 1993 yılında 657 ile atanıp üniversitede öğretim görevlisi olarak göreve başladım.Halen bu görevime devam etmekteyim.1960 doğumluyum ve 1980-1982 arasında 20 ay er olarak askerlikte yaptım. öğrenmek istediğim benim hizmet birleştirmeden ne gibi bir katkım olabilir?Emekliliğime nasıl yansır?Askerliği hizmete saydırmak için ne yapmam gerekir. teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emeklilik yaşınıza olumlu etkisi olabilir, Sezai Bey. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  150. Nuri Benli dedi ki:

   02/09/1968 doğumluyum yatılı meslek lisesi mezunuyum kazai rüşt kararı ile 17/09/1985′ de maliye bakanlığında emekli sandığına tabi olarak çalışmaya başladım. 05/02/1996 tarihinden itibaren ssk’lı bir işte çalışıyorum. sgk merkezine uğradım. emeklilik tarihimin 02/09/2017 olduğu ve emekli sandığında geçen sürelerim için şimdilik herhangi bir işlem yapmama gerek olmadığı emeklilik tarihimde hizmetlerimin birleştirileceği söylendi.
   Benim yapmam gerekn bir şey varmı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır şimdilik yapacağınız bir şey bulunmuyor. Emeklilik tarihinizde hizmet birleştirmesi yapmalısınız, Nuri Bey.

  151. Rüya dedi ki:

   650 gün sgk kaydm var ve 1 dönem vekil öğretmenlik yaptım emlekli sandığında kaydm var 2 yıldır devlet memuruyum hizmet birleştirme yaparsam maaş -derece-kıdeme etki eder mi nasıl birleştirme yapmalıyım vekil öğretmenlik yaptığım dökümü nasıl alabilirim (enlekli sndığına bağlı ) 2008 ekim ayı öncesi kaydım var 1985liyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi sizin için yararlı olacaktır. Kurumunuza başvurabilirsiniz.

  152. Nurten YILDIZ dedi ki:

   Merhabalar
   04.05.1968 doğumluyum ilk işe girişim 8 aralık 1983 gün sayım primim 53 gündür.
   uzun zaman çalışmadım fakat 01.06.2007 den 14.03.2013 kadar 5.yıl 9.ay 14. gün Mecburi (Tarım) Sigortalılık yatırdım . Daha sonra 17.03.2013 tarihinde SSK lı işe girdim halen çalışıyorum.
   Ancak haziran 2013 te 2 çocuğum için doğum borçlama yaptım ve 1177 gün prim ödedim. (çocuklar 1996 birisi öbürü 1998 doğumluydular.)
   sorum doğum borçlama hangi kuruma yazılacak ve ben ne zaman emekli olurum. Sigorta kolları birleştire bilir miyim.
   şimdide teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. SSK’dan borçlanma yapmış olabilirsiniz, Nurten Hanım.

  153. serpil dedi ki:

   1977 doğumluyum. 13 yaşında 1990 yılında 4A kapsamında 60 günlük sigortam var. 19.9.1999 da Meb ‘de 4 C li olarak öğretmenliği başladım. Emeklilik için 1990 yılı ise giriş başlangıcı sayılır mi? 18 yaş öncesi olması problem olur mu? 48 yaşında emekli olabilir miyim? Hizmet birlestirme yaptırabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. 1990 yılı sayılır. Detaylı bilgi için kurumunuza başvurabilirsiniz, Serpil Hanım.

  154. mehmet dedi ki:

   14.06.1968 doğumluyum emekli olacağım tarih 14.06.2017 bağkurda 19 yıl ödenmiş pirimim bulunmaktadır. bağkuru 2007 yılında kapattım ve sigortaya geçtim 2013 yılına kadar sigortalı çalıştım. hizmet birleştirmesini ne zaman yapmalıyım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesini şuan yapabilirsiniz, Mehmet Bey.

  155. Hünkar KELEŞ dedi ki:

   Merhaba ben 07/06/1973 doğumluyum (erkek) ilk işe giriş tarihi 31/10 /1989 fakat bu tarihte 16 yaş olduğum için sayılmıyor muş. sayilabilmesi için ne yapılabilir.(Borçlanma vs )20/10 /2000 yılından bu yana, toplam 5500 günüm var.4/A kapsamında (kapıcı )olarak çalışmaktayım.kıdem tazminatı alabilirmiyim.teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine ilk sigorta girişiniz hakkında itirazda bulunabilirsiniz. Emeklilik zamanınızda veya haklı sebeplerle işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı alabilirsiniz, Hünkar Bey.

  156. ali bolat dedi ki:

   1991 yılında 3 ay vekil öğretmenlik yaptım ve 72712257 nolu 4-c sicil numarası aldım. 1995 tarihinden itibarende sigortalı olarak çalışmaktayım. hizmet birleştirmemi ne zaman yapmalıyım. emekli başlangıç tarihim 1991 yılımı baz alınır. 1972 doğumluyum ne zaman emekli olurum.
   kolay bgelsin.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İStediğiniz zaman yapabilirsiniz. Başlangıç 1991 yılı alınacaktır.

  157. sena dedi ki:

   Sayın Yusuf Bey, şu anda mebde 22 yıl 2 ay Şef olarak görev yapmaktayım. İşe giriş tarihim 1994 yılı Ocak ayı. Ayrıca Ticaret lisesinde okuduğum dönemde 1988-1989 ve 1989-1990 yıllarında Bankada iki yıl stajyerlik yaptım. Sigorta kartı ve numarası verildi. iki yıllık stajyerliğimde alınan sigorta numarası ile hizmet birleştirme yapabilir miyim veya emekliliğime saydırabilir miyim. 1973 doğumluyum ne zaman emekli olurum bu durumda .Bu konuda bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Stajerlik zamanınız E-Devlette gözüküyorsa hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz.

  158. Yüksel dedi ki:

   Slm babam 1960 dogumlu 1992 yilinda bir belediye isinde calismis 2003 te market acip 9 yil kadar bagkur yatirdi su anda sigortaya cevirdi 1992 calistigi gunler gozukmuyor giris 2003 olarak gorunuyor acaba arsivden bulunabilirmi yada napmamizi onerirsiniiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çalıştığına dair belgeleri kurumdan bulabilirseniz SGK müdürlüklerine dilekçe yoluyla itiraz edebilirsiniz.

  159. tuğba şekerci dedi ki:

   merhaba Yusuf Karataş bey öncelikle bu hizmetiniz için teşekkür ediyorum.ssk ya ilk girişim 21.09.1998 de yapıldı.sonra 2003 yılında işe başladım özel sektörde ve 2006 yılına kadar özel ssk lı olarak sektörde çalıştım.sonra maliye bakanlığından sözleşneli olarak hastaneye girdim halen devam etmekteyim.fakat hastanede çalıştığım sürede 2007 de 4b li devlet memuru oldum sonra 2011 de 657 kadrolu devlet memuru oldum. sgk hizmet dökümüne girdiğimde toplam günlerim 2660 görünüyor ama toplam çalışma yıllarımı toplayınca 4600 bivarı tutuyor.2003 den bu yana tüm primlerim yatmış görünüyor ama toplamda sadece hastanede çalıştığım yıllar var yani memuriyet yıllarım.buradan hşzmet birleştirmesi yapılmadığı mı anlaşılıyor? eğer hizmet birleştirmem gerekiyorsa bana faydaları neler olacak?bir dip not daha iletmek istiyorum hastanenin özlük işleri özelde eğer hastanede yaptığım görevi yapıyorsam hizmet birleştirmesi yapabileceğimi söyledi eğer farklı sektörse hizmetim sayılmazmış. bu ne kadar doğru?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. Emekliliğiniz için oldukça faydalı olacaktır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  160. alper dedi ki:

   ocak 1987 de meb de memur olarak başladım.15 kasım 1987 de istifa edip aynı tarihte ssk lı sözleşmeli perseonel olarak memuriyete başladım 2 yıl sonra kadroya geçtim eski çalıştığımı bildirmediğimden memuriyete ilk atama gibi işlem yapıldı. eski çalıştığım 2 yıl 10 ay süreyi bildirmedim. memuriyette aynı gün istifa edip başka bir yere başlamada sıkıntı olur dediler, ancak ssk lı çalıştım. sıkıntı olurmu . sgk birleştiğinden hizmet birleştirmesini yapmak için sgk una mı meb e mi başvurulabilirim. teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  161. Uğur NURTEN dedi ki:

   Merhaba ben 1995-2012 (Kasım) tarihleri arasında TSK’de Astsubay olarak görev yaptım ve istifa ederek ayrıldım. Emekli Sandığı Kanununa göre 6 ay içinde isteğe bağlı prim ödeyerek hizmet yılımı tamamlayabiliyor ve prim ödediğim sürece derece kademe artışım yaplılabiliyordu. Fakat ben bu süre içerisinde başvuru yapmadım ve bu hakkımı kaybettim. Sorum ; sigortalı bir işte çalışıp hizmet süremi 25 yıla tamamlayıp Emekli Sandığı hükümlerine göre emekli olabiliyorum. Peki bu sigortalı çalıştığım süre için derece kademe ilerlemesi yapabiliyor muyum. İyi çalışmalar.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  162. Hanife Kara dedi ki:

   Sigorta başlangıcım 1981 toplam 1 yıllık ödemem var 2 çocuktan doğum borçlanması yapsam sonra isteğe bağlı prim ödesem olurmu hizmet birleştirebilir miyim.şu an çalışmıyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yapabilirsiniz.

  163. Mustafa dedi ki:

   Teknik Bölüm Mezununun Hizmet Birleştirmesi.
   Merhaba arkadaşlar. Hizmet birleştirme ile ilgili bir sorum olacaktı. 2006 yılında makine teknikerliğinden mezun oldum ve aynı yıl bir inşaat firmasında sigortam başladı. 15.12.2006-19.01.2015 tarihler arasında fasılalı olarak 397 gün ( 1 yıl 1 ay 7 gün) sigortam (SSK) var. 2008-2011 arası Teknik Eğitim fakültesini bitirdim. 31.03.2013-30.09.2013 tarihleri arasında askerliğimi yaptım (6 ay). Bitirdiğim bölümler teknik ve çalıştığım işlerde teknik. POMEM de okurken sigorta bilgilerimi vermiştim. Özlükte önceki sigorta 1 yıl 1 ay 7 gün gözüküyor. Toplam hizmet 1 yıl 10 ay 9 gün yazıyordu an itibariyle. Hizmet birleştirmede teknik, sağlık ve avukatlık çalışmışlıkları emeklilik, maaş, asalet tasdiki, yıllık izin hakkı ve derece-kademede ekleniyor diye biliyorum. Ayrıca askerliğini yapan personelin askerlik borçlanması yapıp yapmadığına bakılmaksızın hizmet birleştirilmesi yapılır diye biliyorum. Birleştirme yapılırken geçmiş çalışmışlığın 3/4 mü derece kademe, maaş, emelilik derece, asalet tasdiki ve yıllık izin hesabında değerlendirilecek yoksa tamamı mı? Bu konuda beni bilgilendirecek arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşırlarsa memnun olurum. Durum çok acil!

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konuda detaylı bilgi almak için Alo 170 SGk danışma hattını arayabilirsiniz.

  164. seyhan ürüm dedi ki:

   sayın yetkil ben 01.05.1968 doğumluyum. 12.07.1994 – 12.07.2002 tarihlerinde uzman erbaş olarak tsk da görev yapıp hizmet szöleşmemi yenilemeyerek ayrıldım. fiili hizmet süresi dahil 10 yıl hizmet yaptım. daha sonra sgk lı olarak çalışmayabaşladım ve 2641 gün ssk mevcut. nisan 2016 ayında % 57 rapor aldım. ve vergi indirimi belgesi almaya hak kazandım. ne zaman vergi indiriminden emekli olurum. ayrıca emekli sandığındaki hizmetlerim e devlette gözükmüyor. hizmet birleştirmesi için kırıkkale sgk il müdürlüğüne dilekçe verdim. işlem uzun sürer mi. ilk işe giriş tarihim 12.07.1994 . şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gerekli bilgiler ve işlemleriniz için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

  165. veli mesud topçu dedi ki:

   asteğmenlik hizmetimi sgk da birleştirmek istiyorum.ne yapmam gerekir.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  166. Sevda dedi ki:

   2003 yılında ssk lı olarak işe girdim. 2010 yılında kadrolu atandim. Hizmet birleştirme işlemimi kurumumdan talep ettim yapıldı.SSK lı çalışmış olduğum kısım memuriyet hizmet suremden sayilmadi. Yıllık izin olarakda hak kaybim olduğunu düşünüyorum. Aslında yanlis hatirlamiyor isem 2008 Yılında SGK çatısı altında birleştirme oldu bu yıllarında memuriyetden sayılması gerekmezmi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  167. abdurrahman dedi ki:

   2002-2006 yılları arasında meb de ücretli öğretmenlik yaptım. 2006 yılından itibaren 657 tabii devlet memuruyum.Kadrom VHKİ. Şimdi hizmet birleştirmesi yapabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kurumunuz ile görüşmelisiniz. Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz.

  168. İbrahim özen dedi ki:

   01.10.1962 doğumluyum.ilk işe başlama tarihim 06.09.1982 de öğretmen olarak göreve başladım.askerlik sürem dahil 8 yıl görev yaptıktan sonra istifa ettim.daha sonra kasım 2011 de ssk da başladım halen devam etmekteyim.emekli sandığı ve ssk toplatıldığında ne zaman emekli olabilirim ve hangi kurumdan emekli olurum.teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi için SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. Müdürlüklerde emeklilik şartlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz. SSK’dan emekli olursunuz.

  169. Ali ELT dedi ki:

   Atanmadan hemen önce 4 ay ücretli öğretmenlik yaptım. 10 puan getiren bir okuldu. Az derse girdiğim için 4 ay için 28 gün prim yatmış. Hizmet puanı olarak kaç puan alabilirim ? Eksik primler için ücret isterler mi benden? Sizce uğraştığıma değmeyecek şekilde mi, hiç mi uğraşmayım ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  170. ASUDE ALAN dedi ki:

   ŞU AN ZİRAAT MÜHENDİSİ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM.DAHA ÖNCE VEKİL ÖĞRETMENLİK YAPTIM,3 YIL ZİRAAT BANKASINDA ÇALIŞTIM,ÖZEL SEKTÖRDE SSK’LI OLARAK ÇALIŞTIM .HİZMET BİRLEŞTİRME YAPARSAM NE KADAR FAYDASI OLUR

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi ile primlerinizi toplatıp arttırabilir ve emeklilik şartlarınızı sağlayabilirsiniz.

  171. Bünyamin dedi ki:

   Özel bankada 10 yıl çalıştım ve ayrıldım. Sosyal kesintilerim banka özel sandığına yatıyordu. Şimdi eşimle tüp bebek yapmak için gereken tüm diğer şartları sağladığımız halde son şu koşulda —“en az beş yıldır GSS lısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün GSS prim gün sayısının olması”— takılıyoruz. SGK müdürlüğü dahil işin içinden çıkamadık. Ben son 1.5 yıldır çalışmıyorum GSS kendim ödüyorum. SGK yetkilileri internetten baktıklarında SSK lı çalışmanız yok görünmüyor diyorlar. Banka sandığından yaklaşık 10 yıllık çalıştığımı gösteren belgeyi (2960 gün) aldım. Bu belgeyi bağlı bulunduğum SGK ya vererek hizmet birleştirme giremezmiyiz. Sadece emeklilik aşamasında mı giriliyor? Bu sorunu bu şekilde giderebilir miyim ? Biz de sosyal güvenlik kesintisine maruzduk, biz SSK lı değilmiyiz ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Belge ile birlikte SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  172. sezgin dedi ki:

   1992 yılından başlayarak kamu kuruluşunda SGK lı olarak görev yaptım.1992 yılından önce ise esnaf olarak 1000 gün Bağkur prim ödemem bulunmaktadır. Primlerimin SGK ye aktarılması durumunda SGK emekli maaşı hesaplama cetvelinde bu 1000 günlük süre sigortalılık kapsamında 2000 senesinden öncemi sayılır.Bu durumu sormama sebep sizde bilirsiniz ki emekli maaşına farklı yansıyor.Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet sayılacaktır. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  173. Çiğdem dedi ki:

   Babamın mail adresi olmadığı ve bilgisayar bilgisi yeterli olmadığından iletişime ben geçiyorum, destek olursanız çok sevinirim.

   -Babam 16.05.1953 doğumlu,
   -İlk sigorta girişi 08.10.1968 (askerlikten önce)
   -1982-1984 arasında üzerine küçük minibüs var (dolmuş şoförü olarak çalıştı-Bağkur).
   -1994-2001 arası lokal işletmesi (BağKur)
   -09.2007-12.2009 (SGK)
   -10.2013-hala devam ediyor (SGK)
   -Askerlik ödemesi yapılmamış

   Şimdi askerlik dışında 2 yıl kadar bir ödeme dönemine ihtiyacımız var. Bağkur günlerinin vergisi ödenmiş fakat başka hiçbir ödeme yapılmamış. Hizmet birleştirmesi için sadece 82-84 arasındaki süreyi ödeyip, diğer bağkur ödemesni yapmadan emekli olabilir mi? Daha doğrusu böyle bir hakkı var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi ile hizmetlerinin toplanması gerekir. Toplamda 5000 prim gününe ulaştığınızda emekli olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  174. zübeyde dedi ki:

   merhaba
   4.1.1993 sigorta girişimvar ,sıgorta suresını doldurdum ,yaşa takılıyorum,daha once ykb sandığındakı 1815 gun hızmet bırlestırmemı yaptım lakın bana gelen cevapta 2829 sayılı yasa geregı son 7 yıllık hızmet suresı ıcınde kurumumuza tabi 1260 gun bulunması gerekırken 791 gun bulunyor demısler, su ana yasa degısse yaşa takılanlar emeklı olacak dense emeklı olamaz mıyım
   saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yasa ile ilgili değişikler ön görülemiyor maalesef. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  175. Musa Çiçek dedi ki:

   Merhaba Yusuf Karataş bey öncelikle bu hizmetiniz için teşekkür ediyorum.20.03.1968 doğumluyum.1991 -1992 öğretim yılında 4 ay süreyle vekil(ücret karşılığı) Kırşehir ili Boztepe ilçesi karacaören orta okulunda derslere girdim.Daha sonra Mart 1992 yılında Askere gittim.01.10.1993 yılında ise özel sektörde ise işe girdim.7841 pirim günüm var.Şu an işsizim.
   -Ücretli öğretmenlik yapmış olduğum süreyi sgk hizmet başlangıç yapabilirmiyim.
   -Ücretli öğretmenlik yapmış olduğum döneme ait Kırşehir İl ve İlçe MEB olur yazısı var.Ancak Mail ortamında kendilerine Hizmet yaptığıma dair belge istedim,Geri dönüşleri olumsuz oldu.Yani o dönemde çalıştığıma ait bir belgenin ellerinde olmadığını söylediler..(Resmi dönüş yazısı var elimde)
   -Konu ile BİMER e yazı yazdım onlarda il sgk müdürlüğüne bizzat başvuruda bulun dediler.Bende öyle yaptım.(Hizmet birleştirme dilekçesi ile başvuruda bulundum)Ancak olumlu bir dönüş olacağını umut edemiyorum.
   -Özetle ben Vekil ücretli öğretmenlik yaptığım dönemi sigorta başlangıcı yapabilmem için izlenecek yol var mı.Desteğinizi ve geri dönüşünüzü rica ederim.
   Not;O yıllara ait öğrencilerim,Öğretmen arkadaşım ve Okulun hademesi de vardır.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konu ile ilgili detaylı bilgiyi Alo 170 SGK hattından alabilirsiniz.

  176. Aysel Kara dedi ki:

   Ssk li iken iki yıl götürü iş yeri açtım iş yerimin vergisini götürü ödedim , elimde malliyeye ödediğim makbuzlar var .Acaba götürü çalıştırdığım bu iki yılımı nasıl ssk lı veye bağkurlu olarak doldurabilirmiyim veya geçen bu iki yıl süreyi borçlanarak ssk ya ödeme yapabilirmiyim .TEŞEKÜRLER

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  177. Seçkin uslu dedi ki:

   2008 yılınin temmuz ayından sigortam var 2012 memur oldum emekli sandigına geçtim aradaki süre birlestirilebilir mi bana bi avantaj sağlar mı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef aradaki süreyi birleştiremezsiniz.

  178. Ali Bozkaya dedi ki:

   1998 yılında 3 ay ücretli öğretmenlik yaptım. Sigortam yapılmadı. Ücret tahakkukunda kesintiler ver. Meb de kadrolu öğretmenim . Hizmet birleştirme yapabilir miyim.

  179. Sehime ay dedi ki:

   Merhaba .1989 yılında ssk lı oldum .toplam 308 gün ssk prim ödemem var. Sonra 20.10 1999 da emekli sandığı memuriyetr başladım..emeklilik yaşım prim günüm nedir acaba?.doğum tarihim 21.08.1972 bayan..hizmet birleştirmenin katkısı ne olacaktır.henüz yaptırmadım. Tesekkürler.

  180. AYIŞIL BEKKİ dedi ki:

   2.9.1987 memuriyete başladım 1995 ayrıldım 2000 yılına kadar 4a olarak çalıştım 2000 yılında tekrar memuriyete döndüm 15 temmuz 2016 da emeklilik için başvurdum.1/4 2200 gösterge ile işlem yapıldı fakat tarafıma 37.447 tl ikramiye yattı.14.01.1967 doğumluyum emekli ikramiyesi hesabımda yanlışlık olduğunu düşünüyorum.emekli ikramiyem hesaplanırken memuriyette geçen bütün yıllar dikkate alınıyormu.enson bodromda kıdem yılı olarak 24 yıl yazıyordu sizce tekrardan hesap edilmesi için ne yapabilirim saygılarımla

  181. FERAY AYDIN dedi ki:

   Merhaba, 1999-2001 yılları arasında ücretli öğretmenlik yaptım.Elimde hiçbir belge yok.Ara verdim ve 2009 da sigortalı olarak işe başladım.sigorta başlangıcım 2009 olarak görünüyor.sigorta başlangıcımı 1999 olarak değiştirebilmek için ne yapmalıyım.

  182. inci sönmez dedi ki:

   sigortaya girişim 01.09.1981 bu tariten 1989 yılı sonuna kadar 1444 sigorta pirimim var 30.09.2008tarihi itibarıyla isteğe bağlısigorta yatırmaya başladım 30 gün sgortaya yatırdıktan sonra kanun değişikliği nedeniyle 01.10.2008 sonrası pirimler isteğe bağlı bağkurlu olarak geçti isteğe bağkurluya 660 gün yatırdıktan sonra 30.07.2010 da isteğe bağlı bağkurdan çıktım 03.02.2016 tarihinde ek5 tarım sigartası yatırıyorum şu an 207 gün primim var 2000 öncesi 1153 gün doğum borçlandırması yapmam için sgkdan ilgili evrağı almış bulunmaktayım önümüzdeki haftada onu yatıracağım toplamda 3600 günüm oluyor bu şartlarda birleştirme olursa nezaman emekli olurum.

  183. ali dedi ki:

   1994 yılı ve 1995 yıllarından toplam 80 gün sigorta prim ödemem var. 14.10.1998 tarihinde de memur olarak göreve başladım. Hizmet birleştirmesi yaptırmamin emeklilik yaşıma etkisi olurmu veya aradaki süreyi borçlanma imkanım var mı?

  184. Mehmet Doğru dedi ki:

   2008’den 2014 senesine kadar Bağkur ödemelerimin bir kısmını yaptım. Daha sonra Bağkur borcumu yapılandırdım ama ödeyemedim. E-Devlet üzerinden kontrol ettiğimde 4A hizmet dökümünü alabiliyorum fakat Bağkur hizmet dökümünde bir şey gözükmüyor. Geçmişe yönelik 6 seneyi ödemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

  185. Mehmet Doğru dedi ki:

   2008’den 2014 senesine kadar Bağkur ödemelerimin bir kısmını yaptım. Daha sonra Bağkur borcumu yapılandırdım ama ödeyemedim. E-Devlet üzerinden kontrol ettiğimde 4A hizmet dökümünü alabiliyorum fakat Bağkur hizmet dökümünde bir şey gözükmüyor. Geçmişe yönelik 6 seneyi ödemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

  186. Nihal dedi ki:

   Merhabalar, ben 2000-2007 yılları arasında özel bir üniversite hastanesinde birim sorumlusu olarak çalıştım. 2013 yılında öğretmen olarak atandım. Hizmet birleştirme yaparsam hizmet puanımda artış olur mu? Tesekkür ederim

  187. nuray arslan dedi ki:

   merhabalar, 1969 doğumluyum.1993 ekim başlangıç emekli sandığı 8 yıl,2008-2016 sgk çalışanıyım. emeklilik için gün sayısı mı işe giriş tarihi mi, yaş mı geçerli bilmiyorum. bilgilendirirseniz sevinirim
   .

  188. Duran Çardak dedi ki:

   Merhaba 1979 da işe ssk lı olarak başladım. 1980 de askere gittim.1981 de terhis oldum.Askerliğimi yedek subay olarak yaptım(Emekli sandığına pirim kesildi) 1981 den sonra sigortalı olarak devem ettim.2009 da emekli oldum. Şimdi askerde gecen süreyi emekliliğime aktarabilir miyim.Ne yapmam gerekir.

  189. Özlem Polatkan dedi ki:

   Merhaba,
   1989 ‘da SSK’ya girişim yapıldı. 26 günlük sigortam mevcut. 2001 yılından itibaren MEB’de öğretmenim. Şu an emeklilik yaşım kanuna göre 58 yaş görünüyor. ’89 yılındaki sigortamla hizmet birleştirmesi yaparsam o dönemki emeklilik kanunundan yaş ve hizmet yılı olarak yararlanabilir miyim? Bu bana ne kadarlık bir avantaj sağlar?

  190. Erol erol dedi ki:

   Merhaba. Ben 1988-2013 yıllarında kamuda 4c li olarak çalışıp isteğimle emekli oldum ve emekli maaşı almaya başladım. Daha sonra 2014 ile 2016 yılları arasında 20 ay başka bir kamu kurumunda 4a’lı olarak çalışmaya başladım ve 4c emekli maaşım kesildi. Ayrıldıktan sonra Şimdi yine 4c maaşı almaya başladım.

   Sorum şu: 4a lı çalıştığım 20 aylık sürede maaşımda yapılan kesintiler, 4c li emekli maaşımı yükseltmek için hizmet birleştirmesi yapılabilirmi. Nereye müracaat etmem gerekir.teşekkür ederim.

  191. zeki yavuz dedi ki:

   bağkurluyum daha önce sözleşmeli iki yıl öğretmenlik yaptım. öğretmenlik yaptığım günleri emeklilik için bağkur hesabına nasıl eklettiririm

  192. ramazan dedi ki:

   İyi günler 2007 tarihinden 13 günlük sigortam var 2012 yılında öğretmen oldum acaba hizmet birleştirme yapılır mı avantajı nedir

  193. Ahmet Engin Sarısaraç dedi ki:

   İyi günler dilerim.Ben 4C bağlı olarak ASM ‘de Aile hekimiyim aynı zamanda verilen haktan yararlanarak İş yeri hekimliği yapıyorum 4A olarak ayda 4 gün prim yatıyor;Bu 4 gün bana emekliliğime süre olarak katkı sağlar mı, süreyi öne çeker mi.Teşekkürler.

  194. nurcan dedi ki:

   Merhaba 1.9.1998 ssk ilk ise girişim.toplamda 3335 gunum var.7 yıl kadar daha prim ödemem gerekiyor yanılmıyorsam. ev hanımıyim. isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum .Bu durumda hizmet birleştirmesi yapabilir miyim? Ne zaman yapmaliyim

  195. Nurper dedi ki:

   37 yıllık hizmetim var.5.5 yıl Yüksek Öğrenim Kurumunda resmi sigortalı olarak çalistım.Öğretmen olarak atamam yapılınca istifa ettim. Kidem tazminatımı almadim. Hizmet birleştirmesini yaptırdım derece ve kidemimi etkiledi ve bunun üzerinden maaş almaya başladım Emekli olunca resmi sigortalı geçen 5.5 yılın kidem tazminatın (ikramiyeyi) alacakmıyım bu konuda bildilendirirmisınız.

  196. eyüp sabri mutlu dedi ki:

   unkapanı sgk nın kadıköy sgk ya yazdığı 2016/1028454 nolu yazısının cevabı unkapanına ulaşmadığından emeklilik işlemlerim yapılamıyor.Bu konuda bilgi almak istiyorum

  197. Metin dedi ki:

   Adım metin ipek
   01-02-1989 SSK girişim var
   2637 gün SSK
   10 yıl 2 ay 10 gün bağkur
   01-03-2014 tekrar SSK girişim var şu an
   devam ediyorum
   Doğum tarihi :10-07-1967
   Ne Zaman emekli olurum.
   Teşekkür ederim.

  198. Ertan Artan dedi ki:

   İyi günler;
   Bn 27 nisan 1974 doğumluyum. 14 eylül 1990 yılında Hava Kuvvetleri Astsubay Yetiştirme Okulu’na girdim. 30 Ağustos 1991 de mezun oldum. Okul süresince18 yaşın altında idim. Okula girmeden öncede yaklaşık 15 ay SSK lı çalıştım. 1 ekim 2014 tarihinde de Emekli suremi doldurup”Yaşa Tabi İstifa” seçeneğini kullanarak kurumum ile ilişkimi sonlandirdim. Maaş hakedis tarihi olarak 27 nisan 2017 tarihi verildi fakat ben bu süre içinde halende olmak üzere sigortalı olarak bir şirkette çalışmaktayım.

   Benim sorum, acaba hizmet birleştirmesi yapmam gereklimidir, yaparsam bana bir faydası olurmu, yapmazsam ne kaybederim?

   Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  199. Hacı demir dedi ki:

   Merhaba benim sorum hizmet birleştirmesi hakında
   2005 in 6. ayından 2012 1.ayına kadar toplamda 1854 gün SSK da çalışma günüm var.2012 2.ayından itibaren askeri personel olarak çalışmaktayım.Hizmet birleştirme yapabilirmiyim.Yaparsam bana faydası olurmu ?…Bir yere para yatrımam gerekir mi…şimdi den çok teşekkürler..

  200. murat dedi ki:

   haziran ayında hizmet birleştirme dilekçesi verdim .Ama bana bir cevap gelmedi .Alo 170 i aradım hizmetleriniz birleştirilmemiş cevabını alınca şok oldum . emeklilk tarihime 15 gün kaldı .nereye müracaat edebilirim bu konuhakkında Alo 170 e bir dilekçe verdim . e devlet den bimer vasıtası ile çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına şikayetde bulundum başka ne yapabilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

  201. Mahmut Okuyucu dedi ki:

   28 yıllık öğretmenim.öğretmenlikten önceki 6 yıllık ssk ve bağkur ödemeleri var. Bunları emekli sandığına devrettim(Hizmet birleştirme) Emekli ikramiye ve maaşım nasıl etkilenir.

  202. kamran dedi ki:

   sayın yetkili benim 760 günssk sigortalığım var ayrıca 10 yıl 3 ay 10 gün bagkur hizmetim 2014 yılından bu tarafada 657 devlet memurluğum vardır devam etmektedir benim sizden ricam kadro ve dereceme ilhak edebilmesi için geçmişdeki bagkur ve ssk hizmetimin bana bir üst derece bir üst kadro saglayabilirmi saglaması için benim nereden başlamam gerekir saygılar

  203. Sibel Güneş dedi ki:

   Yusuf Bey 33401843/201.01/6665328 sayılı 09/12/2016 tarihli yazı ile hizmet birleştirmesi yapılabilmesi için (kamu-özel) hizmet dökümünün kurumuma bildirilmesi için başvurmuştum. Ne zaman sonuç alabilirim…

  204. Lilgül kapan dedi ki:

   Merhabalar,
   Yaşadığım sıkıntılı bir olayı size anlatmak istiyorum. Bundan üç dört yıl öncesinde bulundugum ilçenin sgk sına gittigimde bana yaklasık bir kac ay sonra prim gün sayımın dolacagı (5400) ödemeye devam edersem bir üst prime otomatik gecebilecegini ve bunj istemiyirsam dilekce vermem gerektigini söylediler. Bu durumda gün sayım doldugunda kuruma bitirdigime dair bir dilekçe verdim. Bu durumda sadece yaşımın dolması beklemem gerektigi söylendi. Bunun üzerine eşimden ayrildıgımdan dolayı çalıştığım işyerini kendi üzerime alıp bağkurlu olmam gerekti. Gene bulundugum ilin ve ilcenin sgksına gidip sordugumda henüz gün sayimın dolmadıgını daha önce verilen bilginin hatalı olduğu söyleniyor. O zamanki memurun bana verdigi döküman yok elimde malesef. Fakat bir yerlerde hizmet süremle ilgili hata yapılmış olabilecegini ve bunu inceletmeyi istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerektigi konusunda bana bilgi verirseniz çok sevinirim
   Iyi çalışmalar

  205. Belgin dedi ki:

   Merhaba,
   1995-Ağustos SSK girişim var. 1997-eylül ile 2001-Aralık arasında YKB ve Osmanlı Bankası’nda görev yaptım. Hizmet dökümlerimi aldım. Bugün itibarı ile de 1854 gün 4A da hizmetim bulunuyor. Çalışmaya devam ediyorum. Ayrıca arada 2yıl 1ay 10 gün isteğe bağlı sigortalılığım bulunuyor ancak 14 ay ödeme dökümüm var sistemde. Sormak istediğim tüm bu hizmetlerimi birleştirmek ve emeklilik şartlarımı öğrenmek istiyorum. isteğe bağlı sigortamın bu birleştirmeye dahil edilip edilmeyeceğini ve ayrıca başvuru için hangi belgelere ihtiyacım olduğunu öğrenmek istiyorum. yardımcı olabilirseniz sevinirim. iyi çalışmalar dilerim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Birden fazla sigortalılığınız olduğundan dolayı hesaplama ve aktarma bilgisi için lütfen alo 170 danışma hattını arayınız

  206. sahabettin dedi ki:

   01-04-2008 yılınsa bagkur olarak girdim 2016 yılında da ssk ya geçtim ben bayanım 1971 dogumlu kaç yaşında ssk dan emekli olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM? Emeklilik hesaplama sayfasına gidiniz
    AYRICA Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  207. Fuat dedi ki:

   merhaba
   24/03/1989 sigorta başlangıç
   5550 gün sgk
   son 550 gün bağkur prim ödemem var ve Bağkurdan ayrıldım
   bu durumda hangisinden emekli olurum bilgi rica ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SGK ‘ya geçmek için herhangi bir SGK girişinizin yapılacağı bir işe başlamanız durumunda, sigortanız BAĞKUR’DAN SSK’YA GEÇİP EMEKLİ OLMA durumunda olacaktır. Diğer detaylı sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  208. MAHMUT dedi ki:

   merhabalar benim babam isteğe bağlı olarak bağkur a 3 yıl para yatırdı. Daha sonra siğortalı işe girince bağkur unu durdu şimdi SSK dan 452 günü var ve işten çıkarıldı. Benim sorum şu hocam bağkur a yatırılan para ve prımler SSK dan gün olarak geçermi yada birleştirse SSK dan gün sayısı artar mı? Çünkü işsizlik maaşı olmak için 600 gün lazım onu tamamlamak için hocam. Şimdiden verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    BAĞ-KUR ve SGK gün birleştirmesi yapabilirsiniz, BAĞ-KUR”daki günler SGK”ya geçebilir tabii ki, ancak işsizlik ödeneği alınabilmesi için son 3 yıl içerisinde en az 600 gün olması ve bu 600 günün içerisinde ödenen işsizlik ödeneği primi olması gerekir.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  209. Serap şener dedi ki:

   Ssk, isteğe bağlı ve 2008 sonrası bağkur isteğe bağlı toplam 3700 günüm var. 56 yaşında emekli olamıyorum.23 Mayıs 2011 gününde 7 gün eksiğim var. Hizmet birleştirme yapabilirmiyim bana faydası olur mu?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Farklı sigorta kollarına tabi primler ile ilgili hizmet birleştirmeyi SGK’ya başvurarak yapabilirsiniz. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  210. Musa NAR dedi ki:

   1994 yılına ait tarım sigortası var, 1996 yılından beri halen devlet Memuru olarak çalışmaktayım, birleştirme yapabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet, lütfen birleştirme kuruma başvurunuz.

  211. ismail cenber dedi ki:

   1992-1993 öğretim yılında vekil öğretmenlik yaptım bu süre sgk ma dahil edilebilir mi? Yani bu süre benim sosyal güvence başlangıcım sayılabilir mi, Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tüm sigorta kollarına tabi olarak girişiniz yapıldı ve primleriniz ödendiyse sigortanıza dahil edilmektedir.Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  212. Seyhan dedi ki:

   Iyi gunler benim 95 ve 96 yillarinda SSK da calismis gunlerim var. 1997 -2006 arasi ozel bir bankada bankanin emekli sandigina bagli calismis gunlerim var. 2006 yilinda evlenerek yurt disina yerlestim ve hic calismadim ikise cocugum var. SGK uzerinde hizmet birlestirmesi yapmak istiyorum ve kalan primlerimide yatirmak. Nereye ve nasil basvurmaliyim.syg

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen SGK’ya başvurunuz.

  213. Songül senoz dedi ki:

   Meraba ben 1979 doğumluyum .1997 de bir aylık sigortam var .ondan sonra 2012 ye kadar çalışmadım 2012 den beri çalışıyorum ama 1997 girişim e devlette gözükmüyor .. elimde 1997 giriş belgesi var bununla SGK gitsem bir birleşme yaparlar mı

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bağlı olduğunuz SGK’ya elinizdeki belge ile müracaat etmeniz gerekmektedir. Sigorta girişiniz arşiv kayıtlarında yer alıyorsa hizmetinize dahil edilebilir.

  214. Kazim dedi ki:

   Merhaba ben04.06.1965 doğumluyum 85-87 yıllarında askerliğimi yaptım 18 ay 09.09.1987 tarihinde 4/a kapsamında 351 gün sigortam var daha sonra 04.01.1990 tarihinde 4/c kapsamında işe başladım 09.10.2009 yılına kadar çalışıp istifa ettim bu esnada askerlik borclanmamida yapıp yatırdım 2011 den 2017 bu tarihler arasında da aralıklarla 4/a kapsamında toplam 768 gün prim var hizmet birleştirmesi yapmalıyım ve ne zaman emekli olacagimi söylerseniz çok sevinirim saygilarimla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hangi sigorta kolundan emeklilik talebiniz olduğunu bilmediğimizden dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayarak bilgi alınız

  215. haydar güral dedi ki:

   sigorta başlangıcım bagkur 11-8-1986 yılı 161 gün daha sonra emekli sandığına bağlandım1987 de 120 gün vekil öğretmenlikdaha sonra 1440 gün-4yıl-askeri personel olarak görev yaptım askerlik borcunu 540 gün olarak ödedim ve yıpranma payı olarak360 gün primime eklemişler toplam2460 gün 4c var 2000 den sonra ssk ya girişim oldun şuan ssk prim günü 2700gün

  216. haydar güral dedi ki:

   sigorta başlangıcım bagkur 11-8-1986 yılı 161 gün daha sonra emekli sandığına bağlandım1987 de 120 gün vekil öğretmenlikdaha sonra 1440 gün-4yıl-askeri personel olarak görev yaptım askerlik borcunu 540 gün olarak ödedim ve yıpranma payı olarak360 gün primime eklemişler toplam2460 gün 4c var 2000 den sonra ssk ya girişim oldun şuan ssk prim günü 2700gün toplam günlerim 5321 gun doğum tarihi 01-01-1966 hizmet birleştirmesi yapmak istiyorum birde nezaman emekli olurum CEVAPLARSANIZ İYİ OLUR

  217. HAMDİ KAHRAMAN dedi ki:

   20.06.1970 doğumluyum.07.07.1994 te devlet memurluğuna başladim. 14.08.2008 de istifa ettim.16.08.2008 de SSK lı olarak özel bir kurumda çalışmaya başladım ve hala devam etmekteyim.Hizmet sürelerimi birleştirip hala çalıştığım kurumdan istifa edersem son 8 yılın tazminatını alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    1475 sayili kanunun 14. Maddesine göre kendi isteğiniz ile istifa etmeniz durumunda kıdem tazminatı alamazsınız.

  218. İlker KİREÇCİOĞLU dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 1997 yılında ilk prim ödemem SSK ‘ ya olmak üzere çalışma hayatıma başladım. Bir kaç ay sonra ise kendine ait özel bir emekli sandığı bulunan Osmanlı Bankası A.Ş. de 3.5 yıla varacak bir çalışma hayatım oldu. Bankadan ayrıldıtan sonra çalıştığım şirketlerde prim ödemelerim SSK ‘ ya yapıdı ama doğal olarak hizmet dökümü aldığımda bankadaki 3.5 yıl kayıp görünüyor. Bir keresinde dilekçe ile SSK ya başvurdum beni şu anda Garanti Banksı tabanlı bir oluşuma yönlendirip oradan SSK ya başvuru yapılmasını sağlayın dediler. Oraya başvurduğumda ise emekli olurken başvurum dediler. Ben bu birleştirme sürecini bir an once sağlayıp hizmet dökümünde görmek istiyorum ama bir kurum diğerine yönlendirip, diğeri de bugün git yarın gel diyor.

   Sizden rica ettiğim bilgi, beni oyalamalarını engelleyecek ve gerekirse yaptırım uygulanabilecek doğru sürecin ne olması gerektiğidir.

   Saygılarımla,

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemleri kurum tarafından yapılır. Alo 170 sgk hattını arayarak bu talebinizi iletebilirsiniz.

  219. Mehmet ertem dedi ki:

   Selam Aykut bey 1997 sigorta başlangıç yılım şuan çalışma sürem 1800 gün bağlı olduğum iş yerinde çalışma sürem 4.,5 sene ama güvenlik sertifika sının zamanında yetiştirmez isem tazminatsız işten çıkma durumum var tazminata hak kazanabilmem için 4b deki Bağkur borcumu ödeyip hizmet birleştirmesi yapıp 3600 ü doldurup istifa eder isem tazminat hakkım doğarmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur sigortalıların 01/10/1999 tarihi itibariyle 15 tam yıl yani 5400 günle emekli olabilirler. Birleştirme yapsanızda yeterli olmuyor. Yine de Konu ile ilgili SGK Danışma hattı olan alo 170 i aramanızı tavsiye ederim.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.