• SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi


  SGK işe giriş ve işten ayrılma bildirimi Sosyal Güvenlik Kurumu ve E- Devlet Kapısı aracılığı ile yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılacak olan bildirge için kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifresi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunda yapılan bilgileri işveren yapabilmektedir. E- Devlet aracılığı ile işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi yapılacak ise yine Sosyal Güvenlik Kurumuna yönlendirme yapılacaktır ve yetkili olmak gerekmektedir.


  İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

  İşe giriş bildirgesi; işveren tarafından işe alınan kişi için Sosyal Güvenlik Kurumuna yapması gereken bildiridir. Bu bildiride işe giren kişi hakkında temel bilgiler yer almaktadır. İşveren kişi, işe giriş bildirgesini yapmak zorundadır. İşe giriş bildirgesi sadece işverende ve Sosyal Güvenlik Kurumunda değil aynı zamanda işçide de bulunması gereken bir belgedir. Eğer çalışan kişi 1 ya da 2 aylık deneme sürecine dahil edilirse, işveren tarafından yine de işe giriş bildirgesi düzenlenmesi gerekmektedir. İşe başlayan her işçi için düzenlemesi zorunlu olan bir belgedir. SGK işe giriş bildirgesi online ortamda işveren tarafından yapılabilmektedir.

  İşe Giriş ve İşten Ayrılış Belgesi Nereden Alınabilir?

  İşe giriş ve işten ayrılış bildirgesi e- Devlet, işveren, SGK internet sitesi ve Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek alınabilmektedir. İşe giriş ve işten ayrılış bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumunda, işverende ve işçide bulunması gerekmektedir.

  SGK İşten Ayrılış Bildirgesi Nedir?

  Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan bir iş yerinden ayrılan kişi için işten ayrılış bildirgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Sigortalılığının bitmesini de barındıran SGK işten ayrılış bildirgesinin işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu ile paylaşılması gerekmektedir. İş veren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesinde yer alan işe giriş ve işten ayrılış bildirgesinin doldurulması zorunludur. Eğer işveren tarafından bu bilgilerin girişleri yapılmaz ve SGK ile paylaşılmaz ise, işverene müeyyide uygulanmaktadır.

  İşten Ayrılış Bildirgesi Kaç Gün İçinde Yapılmalıdır?

  Sosyal Güvenlik Kurumu işten ayrılış belgesinin işveren tarafından düzenlenmesini ve paylaşılmasını zorunlu tutmaktadır. Bu işlemi yapmayan işverene müeyyide uygulanacaktır. İşten ayrılan bir işçi için işten çıkış bildirgesinin yapılabilmesi için SGK 10 gün tanımaktadır. 10 gün içinde işten ayrılış bildirgesi sisteme girilmez ise işveren ceza ödemek zorunda kalacaktır. Ödenecek olan cezanın miktarı ise asgari ücretin 10’da biri olarak kararlaştırılmıştır. İşveren bildirgeyi geciktirir ise para cezasına tabi tutulacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  İşe Başlama ve İşten Ayrılma Bildirgesi

  İşe başlama ve işten ayrılma bildirgesi işveren tarafından hazırlanmak zorunda olan bir belge türüdür. İşten çıkış bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna 10 iş günü içinde bildirilmesi gereken bir yasal zorunluluğu bulunmaktadır. İşten çıkış bildirgesi 4A, 4B ve 4C çalışanlara göre ayrı şekillerde yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu sicil numarası ile tüm bildirge işlemleri yapılabilmektedir. Bildirgede sigortalı olarak çalışan işçinin, işten ayrılma sebebinin de bulunması gerekmektedir. Bu bilgiler SGK hizmet dökümüne aktarılacak olup hizmet dökümü sorgusu yapıldığı takdirde işçi bu bilgilere ulaşabilecektir.

  İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Ne İşe Yarar?

  İşe giriş ve işten ayrılış bildirgelerine bağlı olarak işçiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta ve prim ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca bu bildirgede yer alan bilgiler neticesinde SGK hizmet dökümü oluşturulmakta olup işçi prim ödemelerini, maaş bilgilerini ve diğer bilgilerine hizmet dökümü sorgusu ile ulaşabilmektedir. İşe giriş ve işten ayrılış bildirgesi aracılığı ile işçinin emeklilik süresi de belirlenmektedir.

  SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvurusu Şartları Nelerdir?

  SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

  Sigorta Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır
  tıkla sorunu sor

  SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Özber esin dedi ki:

   Slm öncelikle işlerinizde kolaylıklar dilerim benim bağlarla alakalı bir sorunum var ben 9 yıllık vergi mükellefiydim benim sorunum şu benim bağkur ve esnaf sanatkarlar odasına kayıtım yok sadece maliye kayıtlarım var ben bu maliye mükellefi olduğum yılları bağkur pirim borçlanması yapabilirmiyim beni aydinlatirsaniz sevinirim saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılında çıkan kanunla 2000 yılı öncesini, 2008 yılında çıkan kanunla da 2008 yılı öncesini borçlanma imkanınız bulunmuyor. 2008 yılından sonra vergi kaydınız var ise bu süreleri borçlanabilirsiniz.

  2. NİLGÜTUNÇN dedi ki:

   MERHABA;1998/3 DÖNEMDE İŞE BAŞLAYAN PERSONELİN İŞE GİRİŞ BELGESİNİ SGK 2016 YILINDA İŞVERENDEN İSTEME HAKKINA SAHİPMİ?YAPTIRIMI NEDİR

  3. HATİCE DOĞU dedi ki:

   Merhaba!
   Öncelikle işlerinizde kolaylıklar dilerim.
   Ben vefat etmiş olan oğlumdan emekli maaş almaya başladım.
   Eş ve çocuk yok.sadece ben alıyorum.
   Fakat 3/1 olarak belirlendi.
   Tek ben aldığım için…emekli maaşım 3/2 olması gerekiyor,fakat
   vermiyor sgk .
   Gittim derdimi anlattım,ama şimdi böyle kalsın,sonra bakarız dedi beyefendi.
   Sonuçta oğlum gece-gündüz çalışarak haketti bu emekli maaşını…20 yıl Büyükşehir otobüs işletmesinde çalıştı…tam emekli olduğunda…maalesef almak…harcamak nasip olmadı.
   Desteğinize ihtiyacım var.
   saygılar…

  4. ayşe öztaş dedi ki:

   işyerinden ayrılma bildirgeisnde kendi istegimle mi yoksa işveren çıkışmı yaptı ögrenmek istiyorum

  5. necati ozdemir dedi ki:

   31/01/1989 cirakliktan verilen sigorta numarasi ise giris tarihi olarak gecerlimi.yoksa 1995 ‘de ayni numaraya pirim yatan gunmu gecerli emeklilik hesaplamak icin.

  6. Özgür dedi ki:

   İşe gireli 40 gün oldu. 1 ağustos tarihi itibariyle sigortalıyım ancak e-devlet üzerinden işe girişimi göremiyorum. Ne yapmam lazım?

  7. habibullah.soner dedi ki:

   kaç.gun.sigorta.gunsayımvar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz.

  8. Akın Bildik dedi ki:

   0101199315606 sigorta numarası ile 1993 yılında Kiremit endustri meslek lisesinde öğrenci iken Bossa1 Ticaret ve Sanayi İşletmeleri A.Ş de eylül 1993 – haziran 2004 tarihleri arasinda Öğrenci olarak yapmış olduğum staj süresinin emeklilikte dikkate alınıp alınmayacağının tatafima bildirilmesini arz ederim. Akın BİLDİK

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  9. Metin Birer dedi ki:

   Merhaba Sayın Yetkili,

   Schengen vizesi için başvuracağım,gerekli evraklar arasında
   SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK “hizmet dökümü”yer almaktadır.Bunları nasıl temin edeceğim.

   Saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın