SGK

Çalışanların SSK’larını Ödemeyen İşverene Yaptırım Ve Cezalar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl ve İlçe Müdürlüklerine bağlı gerçek ve tüzel kişi iş verenler kendilerine ait işyerlerinde çalıştırdığı her işçi için sigortalı işe giriş bildirgesi gönderip, içinde bulunulan ayı takip eden ayın 23’ü saat 23:59’ a kadar işçiden kesinti yaptığı SGK işçi payı (14%), SGK işçi işsizlik primi payı (1%) ile işverenin kendi payına düşen SGK işveren primi payı (22,5%) ve SGK işveren işsizlik primi payı (2%) toplam prim tutarını beyan eder, ayın sonunda da ilgili kuruma ödemesini yapar. Bu kesinti ve bildirimi yapmak tamamen işverenin sorumluluğundadır. SGK’lı çalışanın bildirim ve ödeme yükümlülüğü yoktur.

Günümüzde işverenler genellikle işçilerini SGK’sız çalıştırma meyli göstermektedirler. Bunun en belirgin nedeni işçinin işverene maliyetinin yüksek olduğu inanışıdır. Bu konuda geçmiş dönmelere nazaran ciddi gelişmeler olmuş sigortasız işçi çalıştırma cezası 2017 yılında etkin olarak görülmüş ve caydırıcılığı arttırılmıştır. Bu yönde SGK’sız işçi çalıştırma ihbar hattı (ALO 170) ile ya da bireysel olarak SGK müdürlüklerinde yazılı dilekçeyle SGK’sız işçi çalıştırma ihbar edilmekte ve SGK müfettişleri tarafından ivedilikle işleme alınıp sonuçlandırılmaktadır.

Günümüzde sigortasız işçi çalıştırma meylindeki işverenlere çalıştırdıkları bir SGK’sız çalışan için ne tür yaptırımlar uygulanmakta:

 1. İşçinin işe giriş bildirgesini vermemiş olması (Hangi Deftere Tabi Olduğuna Bakılmaksızın): Asgari ücret x 2
 2. Aylık prim ve hizmet bildirgesinde bildirmemesi her ay için 2 (İki) katı(Hangi Deftere Tabi Olduğuna Bakılmaksızın): Asgari ücret x 2
 3. İşçi ücret bordrosunda bulunmadığından dolayı bordro geçersiz olur ve her ay için asgari ücretin yarısı kadar ceza kesilir (Hangi deftere tabi olduğuna bakılmaksızın): Asgari ücret x ½
 4. Yasal defterleri SGK’sız işçi nedeniyle geçersiz hale gelir ve her ay için asgari ücretin yarısı ceza kesilir. (defter tutmak zorunda olmayan işverene bu ceza kesilmez.) : Asgari Ücret x ½

Bu cezalarla birlikte varsa işverenin yararlandığı teşvikler tamamı cezai işlemin sirayet ettiği aydan itibaren işverenden talep edilir.

Yargıtay, işverenin yatırmadığı primler konusunda işçinin bildirme ve ödeme sorumluluğunun olmadığı ve işçiden kesinti yapanın ve SGK’ na bildirge verenin işveren olduğunu bu nedenle işçinin ödenmeyen primlerinin yaşlılık aylığı (emeklilik maaşı) bağlanmasında engel olmadığını kararını almış, prim ve hizmet bildirgelerinin SGK’ na verilmesi ve ödeme yükümlülüğünün işverene, tahsilat yükümlülüğünün de SGK’ na ait olduğunu bu nedenle SGK primlerinin ödenip – ödenmemesi işçiyi etkilemeyeceğini ve sosyal haklarının tamamından faydalanacağını karara bağlamıştır.

Shares:

10 Yorumlar

 • Tarık Tumgan
  05.09.2019

  işveren 4 sene çalışan birine hiç pirim yatırmadıysa ssk da her ay sıfır alarak görünüyorsa ne yapmalıyım. teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Sedat
  05.06.2019

  Ihbar eden kışının bılgılerı korunuyormu gızlı kalıyormu. İhbar edılenin ulas a sansı varmı

  Cevapla
 • Murat kutlu
  20.05.2019

  2008 ve 2014 yıllarında çalıştığım yerde sigorta yatırılmadı ne yapmalıyım nasıl sonuçlanır?

  Cevapla
 • Turan GÜLER
  09.05.2019

  Merhaba, 1991 yılında işe başladığım ve 1993 yılında işten ayrıldığım şirket hala faal durumda. o dönemlerde 4 er ay bordrolar SGK na gönderiliyordu. benim çalışmış olduğum 1991/3 ve 1992/2 dönemlere ait 4 er aylık bordrolar şirket tarafından verilmiş ancak SGK da yok. Şirket arşiv kayıtlarından buldu ve banka dekontlarını da gönderdi bana. Ancak SGK kendi arşivinde olmadığı için benim sunduğum evrakları kabul etmiyor.
  Oysa o tarihte verilmeyen bordrolar için neden şirkete SGK tarafından yaptırım uygulanma dı?
  Benim 240 günlük primimi hizmete saydırmam için ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • abdullah can unal
   06.11.2020

   1969 dogumluyum 1989 yılında sigorta başlangıcım yapıldı işe giriş bildirgem ve sgk kartım mevcut elimde işverenin verdigi 4 aylık bordrolarda mevcut işveren 2001 yılında faliyetini sonlandırmış lakin sgkya beyannane vermedigi icin emeklilik yaşım 51 den 55 e atıyor arsivlere bakıldı kayıt bulunamadı ve şu an 8700 iş günü hizmetim var. bu durumda emeklilige hak kazanmış olsamda emekli olamıyorum yapılacak bir şey varmıdır.bana bilgi veirseniz sevinirim.

  • Danışma Birimi
   09.11.2020

   Merhaba,

   SGK kartınız var ise bu numarayı sgk vermiştir. ancak prim günü yok ise başlangıç sayılmıyor. Hizmet tespit davalarının da 5 yıl zaman aşımı mevcut. Biraz geç kalınmış işlemler için.

 • Yasin
  11.04.2019

  17temmuz1999 da ışe başladım fakat işveren 7ekim1999 da sigortamı başlatmış geriye donuk olan iki buçuk ay sigortamı nasıl islettirebilirim nerelere başvurmam lazim işveren bu durumdan cezai ödeme yaparmı her iki tarafında zarar görmemesi ne yapılabilir şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 • ramazan
  18.03.2019

  ben 3,5 4 ay gibi bi süreyle cargo işinde calıstım 3 aylık prımım yatırdılar ama mart ayının 15 gibi daha yeni ayrıl dım yani o zamana kadar calıstım tabi kasımı,aralıgı, ocak ayını yatırdılar ama subat ayını ve mart ayının işte yarısına kadar olan zamanı dahil olmak uzere yatırmadılar ,bu durumu sıze sormak ıstıyorum işverene yada iste kıurulusa bunun ceza olarak yansıması nedir tam olarak…..???

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   18.03.2019

   Merhaba,

   İş kura şikayetinizi ilettiğinizde kuruma yazı gönderilir ve bu aylara ek hizmet bildirgesi verilmesi talep edilir. Bildigeyi cezalı olarak bildirim yaparlar. siz de günlerinize kavuşmuş olursunuz.

 • Elıf sahın
  10.08.2018

  Esım 1989 tarihinde akrabasının yanında 1 ay calısmıs ssk yapmamışlar ılk ssk baslangıc tarıhı 2000 yılında dava acıp akrabasının yanında 1 ay calıstıgını ıspat ederse davayı kazanır sıgorta gırısı 1989 tarıhıne cekılırmı ve akrabası cok ceza alırmı bılgı verırsenız sevınırım

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir