SGK

Sigortam Ödeniyor mu, Sigortam Başladı mı, Nasıl Öğrenebilirim?

Sigorta ödemelerinin başlangıç bilgisini sorgulama yaparak öğrenmek mümkündür. Kaç gün sigortam var, nasıl öğrenebilirim gibi sorular tüm sigorta kapsamında çalışanların merak ettiği bir sorudur. Bu soru dolayısı ile çalışanların sigorta prim günlerini hesaplamaları ve ne kadar gün yatırıldığını sorgulamaları gerekecektir.


Ülkemizde çalışan vatandaşların birçoğunun hakkı yenilmekte ve sigortaları ödenmemektedir. Bazı kanunuz işverenler tarafından aksatılan veya çalışanların sigortalarını ödememelerinden kaynaklanan mağduriyetler yaşanmaktadır. Sigortalıların, sigortam kaç gün yatmış, nasıl öğrenebilirim sorularına cevap olacakları sorgulama işlemlerini mutlaka yapmaları gerekecektir. Emeğinin karşılığını aldığını düşünen çalışanlar bazen sigorta ödemelerini ve sigorta başlangıç sürelerini öğrenmede geç kalmaktadır.

Bazı işverenler işe başlandığından itibaren çalışan kişinin sigortasını aktifleştirmeye başlar. Bazı işverenler ise deneme süresi adı altında, yeni işe başlayan kişileri 1-2 ay kadar sigortasız çalıştırmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka sigortam aktif mi araştırması yapılması gerekmektedir. Ayrıca ülkemizde sigortalı işlerde asla deneme süresi gibi bir durum söz konusu olamaz. Her işçi işe başladığı günden itibaren sigorta primlerinin yattığına emin olmalıdır.

Yaşam koşulları ve teknolojinin hızla gelişmesi sayesinde, resmi işlerde yanlışlıklar ve bazı kayırmaların da önüne geçilmiştir. Eskiden karşılaşılan rüşvet veya bazı bilinçli kayırma durumları artık internet üzerinde kayıtlı olan bilgiler ile yapılamamaktadır. Bu durum her zaman çalışanın ve işçinin hakkını aramasında önemli rol oynamaktadır. Çalışan vatandaşlar kendisi ile ilgili üzerinde hakkı bulunan her resmi işi kontrol edebilir ve sorgulayabilir. İnternet kullanımındaki artık ve teknolojinin resmi işlerde de aktif kullanılması sayesinde sigorta primleri ve sigorta ödemeleri hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Sigortamın başlayıp başlamadığını nasıl öğrenebilirim diye düşünen her işçi bu merakını giderecek bir kurum aramaktadır. Eskiden olduğu gibi resmi dairelere giderek, sıra beklemek zorunda kalmadan internette kayıtlı olan bilgilere ulaşmak çok kolaydır. E-devlet sistemi sayesinde birçok resmi işlem sıra beklemeden halledilmektedir.

Resmi evrakları denetleyebilmek ve tüm ülkenin daha düzenli bir işlem ağın sahip olması amacıyla kurulan e-devlet sitesi Sosyal Sigortalar Kurumu adına da hizmet vermektedir. Aynı zamanda internet üzerinden e- devlet sistemi sayesinde rüşvet ve yolsuzluk gibi olumsuz durumların da önüne geçilmekte ve vatandaşların hakları korunmaktadır. Elektronik ortamda vatandaşların daha sistemli ve düzenli hizmet almasını sağlayan e-devletten, sigorta süreleri ve ne kadar sigorta ödemesi olduğuna dair bilgilere de ulaşmak mümkündür.

Kaç gün sigortalı olduğunu öğrenme konusu ile ilgili e-devlet kapısından sorgulama yapmak mümkündür. E-devlet sistemine giriş için mutlaka her vatandaşın kişisel bir e-devlet şifresi bulunmaktadır. Kişiye özel olan bu şifre sayesinde e-devlet sitesine giriş yapılabilmektedir. Vatandaşlar aynı zamanda e-devlet şifresinin yanında T.C kimlik numarası ve kimlik bilgilerine dair doğrulatmaları yaparak e-devlet sitesindeki her türlü resmi evraklardan faydalanabilirler.

Sigortam Ödenmemiş Ne Yapmam Gerekiyor?

Ödenmemiş sigortanız varsa veya üzerinize hiç sigorta ödenmediğini fark etmişseniz bu durumda işvereninizi veya çalıştığınız kurumu şikâyet etmelisiniz. Bu konu için hakkınızı aramak ile görevlendirilmiş kurumlara başvurarak şikâyetinizi dile getirmeniz gerekecektir. Sigortasız çalıştırıldığınızı anladığınız andan itibaren gerekli belgeler ve ispatlar ile Sigorta Müdürlüğüne bizzat başvurunuzu yapmalısınız. Sigorta Müdürlüğü genellikle İllerde bulunmaktadır. Bu müdürlüğe başvuru yapmanız halinde, iş yerinizin de aynı ilde olmasına dikkat etmelisiniz. Sigortamın başlatılıp başlatılmadığını nasıl öğrenebilirim, sorgulaması sayesinde birçok işçi sigortasız çalıştırıldığını öğrenmiştir. Bu haksızlığın sonucu olarak gereken işlemlere başlamakta vakit kaybedilmemelidir.

Sigortasız çalıştırılan işçi, işinden ayrıldığında sigortasız çalıştırıldığını öğrenmesi halinde belirlenen mahkemeye başvurarak hakkınızı aramanız gerekecektir. Mahkemeye müracaat durumda, işten ayrılma sürenizin toplamda 5 yılı geçmemesi gerekecektir. Aynı zamanda sigortasız çalıştığınızı anlarsanız mutlaka Alo 170 numarası vasıtasıyla iş yerinizi ihbar etmelisiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının belirlediği bir ekip ile inceleme ve gereken kontroller yapılacak ve sigortasız işçi çalıştırılan iş yerine çok yüklü miktarlarda para cezaları kesilecektir. Aynı zamanda 170 numaralı şikâyet hattı dışında, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine yapacağınız dilekçeli şikâyet sonucundan da sigortasız işçi çalıştıran iş yerlerine gereken incelemeler yapılacak ve şikâyetler değerlendirilecektir.

Sigorta Primleri Ne Zaman Görünür?

Çalışan işçilerin sigorta bilgilerini sorguladıkları ve sigortam var mı nasıl öğrenebilirim şeklindeki sorularını giderebilmek için e-devlet üzerinden sorgulama yapmaları gerekecektir. Bu sorgulama sonrasında sigorta primlerinin görülmemesi belirli bir zaman sonrasında primlerin sisteme yansımasından kaynaklanmaktadır.

Sigorta primleri genellikle ay sonunda görünmektedir. Aydan aya görünen sigorta primleri hizmet dökümüne de ay sonlarına eklenmekte ve sistemde ay sonunda belirmektedir. Ocak ayında sigortanızın yatıp yatmadığını ve prim ile ilgili bilgileri Şubat ayında görebilmeniz mümkün olacaktır. Bu durum yeni işe başlayanların merak ettiği bir soru olan sigortam başladı mı nasıl öğrenebilirim için cevap niteliğindedir. Yeni işe başlayanların sigortası, işe başladıkları ayın takibinden itibaren 23.ünde sisteme girilecektir. Bu neden ile yeni işe başlayan kişiler sigorta takiplerini hemen yapamayacaklardır.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Sigorta Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte e-devlet sisteminin resmi kurumlar tarafından kullanılması daha da artmıştır. Ülkemizdeki her devlet kuruluşu tüm evraklarının takibini e-devlet üzerinden sistemleştirmekte ve kontrolünü sağlamaktadır. Vatandaşlara daha iyi bir hizmet verebilmek ve daha hızlı cevapları alabilmeleri açısından e-devlet hem güvenilir hem de kolay bir uygulamadır. Herkesin istediği zaman giriş yapıp hakkındaki resmi bilgilere sınırsız ulaşabileceği bir devlet kapısıdır.

Sigortam Ödeniyor Mu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Artık resmi dairelerde bekleme ve kuyrukta zaman kaybetme sona ermiştir. Vatandaşların kendilerine ait e-devlet şifreleri ile internetten bilgilerine ulaşmaları çok kolaydır. Her vatandaşa ait e-devlet şifresi PTT şubelerinden alınmaktadır. 2 lira karşılığında alacağınız e-devlet şifreniz ile resmi belgelerinize veya resmi sorgulamalarınıza ulaşabilirsiniz. E-devlet sisteminden sigorta primlerinin sorgulanması için öncelikle sisteme giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş PTT şubesinden alınan şifre ile olacaktır. Sisteme giriş yapıldığında karşınıza çıkan sayfadan Sosyal Sigortalar Prim Sorgulama bölümüne girilmesi gerekecektir. Bu bölümde yer alan sigorta primleri sekmesinde kendinize ait olan sigorta bilgilerine ulaşmak gerekecektir.

Size ait olan sigorta bilgilerine ulaşabilmek için T.C kimlik bilgilerinizin doğrulanması ve kimlik bilgilerinizden bazılarına ihtiyaç olacaktır. Bu işlemler gerçekleştiğinde size ait olan sigorta ve prim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Her zaman güncellenen bilgiler ile sistemli bir bilgi ağına bağlı olan kurumlar e-devlet üzerinden daha sağlıklı bir hizmet vermektedir.

4a

Butona tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada sizin kişisel bilgilerinizle doldurulması gereken boş alanları var, bu alanlara TC kimlik numaranızı ve ardından E-Devlet şifrenizi sisteme aktardıktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak, sigortam ödeniyor mu sorusu için sorgulama işleminizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

edevlet11

SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA

E-devletten Sgk Hizmet Dökümü Çıkartma

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Iyi gunler,

  Ben ev hanimi olarak emekliyim. Ayligimi aliyorum. Yalniz bana bayram ikramiyeleri odenmemis.Bayram ikramiyelerinin odenip odenmedigini nasil ogrenebilirim

 2. 1997 tarihinde Erzurum ilinde halı dokuma şirketinde çalışmaya başladım. sigorta sicil kartım çıkarıldı işe giriş ve sigorta tarihim 1997, fakat o dönemde herhangi bir sigorta bilgim gözükmüyor. ben çok emek verdim el emeği göz nuru olan halı dokumacılığı zor bir iştir. hakkımı nasıl alacağımı bilmiyorum. bana bu hususta yardımcı olmanızı arz ederim.
  sadece bursa ilinde 2005 yılında başladığım iş ile ilgili ssk günlerim gözüküyor. aslında ben 1997 girişliyim.

  1. 1996-2016 yolu arasındaki yatan sigorta pirimlerimin dökümünü rica ediyorum.

   TC : 511…….

  2. Merhaba,

   E devlet şifresi veya kuruma gelerek dökümü alabilirsiniz. Mail yolu ile gönderim yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu