ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sigortam Ödeniyor mu, Nasıl Öğrenebilirim?

Sigortam Ödeniyor mu, Nasıl Öğrenebilirim?
SGK
01.11.2022

Sigorta ödemelerinin takibi için e-Devlet üzerinden sorgulama yapılabilir. Sigorta işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır. Çalışanlara, çalışma süresine uygun olacak şekilde prim yatırılır. Primler ise kısa ve uzun vadeli olarak sınıflandırılır. Sigorta ödemelerinin takibini yaparak, işveren tarafından ödemelerin düzenli olarak yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sigortasız çalışmak, her ne kadar yasal olmasa da birçok kişi bu duruma mecbur kalmakta ve bırakılmaktadır. Sigortasız olarak çalışanlar, sigortalı çalışanların yararlandığı haklardan mahrum kalır. Ancak sigortasız çalışmaların yapılan denetimlerde tespiti ve sigortalı olarak çalışma kabul edilmesi durumunda, sağlanan haklardan yararlanmak mümkün olur.

Sigorta ödemeleri; kadınlar, engelliler ve engelli çocuğu bulunanlar gibi özel gruplar için daha avantajlı olacak şekilde yapılabilir. Bu sayede bu kişilere özel ödemeler ve erken emeklilik gibi haklar söz konusu olur. Sigortalılıkla ilgili gerekli işlemler, işveren tarafından yürütülür.

SİGORTA ÖDEMELERİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Sigorta ödemelerini öğrenmek ve takip etmek için en kısa yol e-Devlet’in kullanılmasıdır. E-Devlet’in yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat başvurarak da sigorta ödemeleri takip edilebilir. Ancak fazla zahmete katlanmadan bu işi halletmek istiyorsanız en garanti yol e-Devlet’i kullanmaktır.

e-Devlet üzerinden sigorta ödemelerini öğrenmek için kimlik numaranızla ve şifrenizle turkiye.gov.tr adresinden giriş yapmanız gerekir. e-Devlet şifresini almak için PTT şubelerine bizzat kimliğinizle başvurmanız gerekir. Size PTT’den geçici nitelikte bir şifre verilir. Bu şifreyi turkiye.gov.tr adresine girerek değiştirebilirsiniz.

e-Devlet’ten sigorta ödemelerini takip etmek, herhangi bir aksaklığın zamanında tespit edilmesi açısından avantaj sağlar. Ödemelerinizi takip ederek sistemde görünmeyen primler için işvereninize başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra gerekli durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumuna da başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Sigorta Ödemelerini Görüntüleme

e-Devlet üzerinden sigorta ödemelerini görüntüleme işlemi için önce turkiye.gov.tr adresine girmeniz, ardından “Giriş Yap” seçeneğine tıklamanız gerekir.

Çalışma Hayatım kısmında prim ödeme gün sayınızın toplamı gösterilir. Bu kısımda hizmete başlama tarihiniz ve yaşa ilişkin bilgiler de yer alır. Detaylı bir inceleme yapmak isterseniz “Çalışma Hayatım” kısmında yer alan “Çalışan” sekmesine tıklayabilirsiniz.

Çalışan” sekmesinde 4A, 4B ve 4C’ye ilişkin detaylı bilgiler bulunur. “Detaylı Bilgi” sekmesine tıklayarak prim ödeme sürelerini aylık ve yıllık olarak görebilirsiniz.

Detaylı Bilgi” kısmından edinebileceğiniz bilgiler; sigorta kolu, statüsü, meslek kodu, iş yeri no, ünite, ek gösterge, eksik gün ve çıkış tarihi şeklindedir. Bu bilgileri kontrol ederek hata olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bu kısımdan barkodlu belge oluşturma şansınız da vardır.

Çalışma Hayatım” kısmında farklı işlemler de yapabilirsiniz. Emeklilik işlemlerini bu kısımdan takip edebilir ya da SGK borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz. İş arama ekranına da bu kısımdan ulaşma şansınız vardır.

SGK’dan Sigorta Ödemelerini Öğrenme

SGK’dan sigorta ödemelerini öğrenmek için doğrudan bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunabilirsiniz. Kuruma giderek ve yetkili birimden talepte bulunarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sigortam Başlatıldığında e-Devlet’ten Görebilir miyim?

Sigortanın başlatıldığının e-Devlet’ten görünmesi mümkündür. Önce Çalışma Hayatım ardından Çalışan kısmına girdiğinizde, Tescil Bilgilerim kısmından durumunuzu görebilirsiniz. İşe girişiniz resmi kayıtlara geçtiyse “durumu” kısmında aktif yazar. Bu kısımda işe giriş tarihiniz de görünür. İşe giriş belgenizin dökümünü de e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.

SİGORTA ÖDEMELERİ İLE ELDE EDİLEN HAKLAR NELERDİR?

Sigorta ödemeleri ile elde edilen haklar, sigorta türüne göre değişiklik gösterir. Her sigorta kolu için sağlanan haklar farklıdır. Sigorta kapsamında sağlanan haklar, gelir kaybını telafi etme amacını taşır. Böylece sigortalı, iş hayatından uzakta kaldığı süre boyunca belirli bir gelir elde eder.

Sigorta Ödenmezse Ne Olur?

Sigorta ödenmezse çalışanların iş sözleşmelerini haklı nedenle feshetme hakkı vardır. Ödenmeyen sigorta primleri nedeniyle hem emeklilik tarihiniz gecikebilir hem de sigortalılığın sağladığı haklardan yararlanma şartı elde edemeyebilirsiniz. Sigortası ödenmeyen çalışanlar, iş mahkemelerine işveren aleyhinde dava açabilir.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK ve GSS Primleri Ne Kadar Oldu?

SGK Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ve Danışma Hattı

Yorumlar

 1. Rümeysa dedi ki:

  Sigortam baslatılmış mı?

 2. erdi dedi ki:

  merhabalar,yaklaşık 1 ay önce işe başladım.şuan akfitmidir sigortam , ödeniyor mu ?

 3. Huriye kayapinar dedi ki:

  Iyi gunler,

  Ben ev hanimi olarak emekliyim. Ayligimi aliyorum. Yalniz bana bayram ikramiyeleri odenmemis.Bayram ikramiyelerinin odenip odenmedigini nasil ogrenebilirim

 4. ZELİHA BİTİRGİÇ dedi ki:

  1997 tarihinde Erzurum ilinde halı dokuma şirketinde çalışmaya başladım. sigorta sicil kartım çıkarıldı işe giriş ve sigorta tarihim 1997, fakat o dönemde herhangi bir sigorta bilgim gözükmüyor. ben çok emek verdim el emeği göz nuru olan halı dokumacılığı zor bir iştir. hakkımı nasıl alacağımı bilmiyorum. bana bu hususta yardımcı olmanızı arz ederim.
  sadece bursa ilinde 2005 yılında başladığım iş ile ilgili ssk günlerim gözüküyor. aslında ben 1997 girişliyim.

  1. Ayhan Demir dedi ki:

   1996-2016 yolu arasındaki yatan sigorta pirimlerimin dökümünü rica ediyorum.

   TC : 511…….

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devlet şifresi veya kuruma gelerek dökümü alabilirsiniz. Mail yolu ile gönderim yapılmamaktadır.