ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

81 İlin Valiliğine İçişleri Bakanlığı Tarafından Ramazan Genelgesi Gönderildi!

81 İlin Valiliğine İçişleri Bakanlığı Tarafından Ramazan Genelgesi Gönderildi!
22.04.2020

81 İlin Valiliğine İçişleri Bakanlığı Tarafından Ramazan Genelgesi Gönderildi! Korona virüsü kapsamında başlayacak olan Ramazan ayı için İçişleri Bakanlığı hazırlanan genelgeyi 81 ilin valiliklerine göndermiş bulunmaktadır. Gönderilen genelgenin içeriği ise Ramazan Ayı içerisinde korona virüsüne karşı uyulması gereken tedbirleri içermektedir. Ramazan Ayı İslam Aleminde ve tüm Türkiye genelinde yetim ve öksüzlerin gözetildiği, muhtaç ve kimsesizlerin korunup kollandığı ve ayrıca yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel bir şekilde yapıldığı bir ay olmaktadır. Diğer yandan Ramazan ayı milli ve manevi duyguların oldukça yoğun yaşandığı kutsal aylardan biri olduğu belirtilen genelge içeriğine göre korona virüsü kapsamı içerisinde bu güne kadar alınan tüm tedbirlere uyum sağlanmasının önemi vurgulanmaktadır.

81 İlin Valiliğine Gönderilen Genelge İçeriği Neleri Kapsamaktadır?

81 İlin Valiliğine Gönderilen Genelge İçeriği Neleri Kapsamaktadır? İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak içeriği son derece önem taşıyan genelgenin içeriği şöyle olmaktadır.

Yayınlanan genelgeye göre vatandaşların toplu halde bir arada bulunduğu iftar ve sahur saatlerinde oluşturulan Ramazan çadırları bu yıl için müsaade edilmeyerek kurulmayacaktır. Vatandaşların Ramazan ayı içerisinde özellikle iftar ve sahur saatlerinde sosyal mesafenin korunamayacağı düşünülerek belirtilen konu ile ilgili tüm tedbirler alınacaktır.

İftar ve sahur saatlerinde yoğun bir şekilde kullanılabileceği caddelerin kapatılması da alınacak olan önlemler kapsamında değerlendirilecektir. Ramazan boyunca türbe ziyaretleri de yasak olmaktadır.

Ramazan ayına özel olarak yapılan işlemde de Ramazan davulcularına korona virüsü kapsamında uymaları gereken kurallar belirtilerek yayımlanan genelge içerisinde belirtilmiş olmaktadır. Ramazan davulcularının bahşiş almak için yaptıkları ev ziyaretleri, korona virüsü nedeni ile risk oluşturmaması adına, davulcuların alacakları bahşişlerin toplu olarak yerel imkanlar doğrultusunda alınması sağlanacaktır. Ramazanda davulcuların tek tek ev gezerek vatandaşlardan bahşiş toplamasına izin verilmeyecektir.

Ramazan ayı boyunca oluşabilecek olan ve özellikle iftar ve sahur saatlerinde yoğunluk oluşmasına sebebiyet vermemek adına fırınlarda pide ve ekmek üretimi iftar saatinden en az 2 saat önce sonlandırılacak. Genelgeye göre fırıncılar iftar ve sahur saatlerinden sonra üretim ve diğer satış hazırlıklarına devam edebileceklerdir.

Ramazan ayının güvenli geçmesi adına her il kendi tedbirlerini değerlendirerek, bulundukları durum değerlendirmesinin ardından gerekli güvenlik önlemlerini alabilecektir.

Ramazanda oluşacak olan trafik yoğunluğuna göre belediyeler en az 3 saat öncesinden gerekli olan koordinasyon sağlanarak, toplu taşıma için kullanılmakta olan araç ve sefer sayısı arttırılacak.

Ramazan ayı içerisinde iftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında ya da duraklarda sosyal izolasyon mesafenin korunması ve maske kullanımına bağlı denetimler yapılacaktır.

Yapılacak olan mezarlık ziyaretlerinde, mezarlıklara yapılacak olan ziyaretlerde giriş ve çıkışlar kontrollü olarak sağlanacaktır. Alınan karar neticesinde Arife günü ve Bayram günlerinde mezarlıklarda ateş ölçümü yapılacak. Burada da sosyal mesafe ve maske denetlemeleri yapılacaktır.

Ramazan boyunca cadde ve sokaklarda yoğunluk oluşturabilecek tüm unsurlar ve oluşturabileceği bulaş riskine karşı denetlemeler düzenli olarak yapılacak.

Ramazan öncesi ve süresi boyunca alışveriş yoğunluğu yaşanabilecek alanlarda Pazar ve market alanlarında sosyal mesafe ve maske kullanımları denetlenecek.

Ramazan bayramını fırsat olarak gözeten firma ve işletmelere yönelik denetimlerde artırılarak uygulanacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.