emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır? E-Devlet ve PTT

Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır? E-Devlet ve PTT
SGK
08.01.2021

Devlet tarafından sağlanan çocuk yardım parası sorgulama işlemini ister e-devlet isterseniz de PTT’den yapabilirsiniz. Online şekilde sorgulama yapmak isteyen kişiler, e-devlet sistemini kullanmalıdır. Telefon üzerinden, PTT çocuk parası sorgulaması yapmak isteyen kişiler, ALO 144 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hattını arayarak, gerekli sorgulamayı başlatabilirler.

PTT çocuk parası ödeneği almaya hak kazanan vatandaşlar, ödeneklerini belirli tarihe kadar çekmek durumundadır. Ödeneklerini kullanmayan ya da kullanım tarihini kaçıran vatandaşlar, PTT çocuk parası kullanım haklarını kaybetmektedir. PTT çocuk parası ödenekleri ve sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için yazı içerisindeki başlıkların incelenmesi yeterlidir

Çocuk Parası Ödeneklerinin Özellikleri Nelerdir?

Çocuk parası ödenekleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı kapsamında hazırlanan ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından kişilerin kullanıma sunulan yardımlardan bir tanesidir. Çocuk sahibi olan kadınların kullanımı için verilen çocuk parası yardımları, her çocuk için bir defa çıkarılmaktadır.

PTT üzerinden, bebeklerin annesi ya da babası adına ödeme yapılmaktadır. Çocuk parası yardımlarının, ilerleyen dönemlerde geri ödenmesine gerek yoktur. Devlet destekleri altında verilen çocuk parası yardımları, kişilerin maddi durumuna dikkat edilmeksizin ödenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her anne, 5 yaşından küçük olan çocukları için çocuk parası ödeneği kullanabilir. Annelerin çalışması, sigortalı olması, maddi durumu ya da gelir sahibi olması gibi konulara dikkat edilmeden, her anne adına çocuk parası ödeneği hazırlanmaktadır. Çocuk sayısı yükseldikçe, çocuk parası ödeneklerinin tutarı da yükselecektir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından verilen çocuk parasına başvuru yapmak için, doğrudan kuruma gidilmesi ya da e-devlet üzerinden başvuru işlemlerinin yapılması gerekir. Çocuk parası başvuru işlemleri ve kişilerin izlemesi gereken adımlar, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • turkiye.gov.tr adresi kullanılarak, çocuk parası başvurusu tamamlanabilir.
 • İnternet sitesi açıldıktan sonra, kimlik bilgilerinin doğrulanması için “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.
 • Giriş sayfası açıldıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılarak giriş yapılmalıdır.
 • Sistemde yer alan “E-Hizmetler” bölümü üzerinden “Kurumlar” seçeneğine tıklanmalı ve “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” seçeneği tercih edilmelidir.
 • Çocuk parası işlemleri için Sosyal Yardımlaşma Vakfı sayfasındaki başvuru bölümü kullanılmalıdır.

E-hizmetler bölümü yerine, ana sayfada yer alan arama bölümü kullanılarak da çocuk parası başvuru işlemleri tamamlanabilir. Arama bölümüne “Çocuk Parası” yazıldıktan sonra, başvuru sayfası açılmalı ve formdaki bilgiler doldurulmalıdır.

Online başvuru yapıldıktan sonra, gerekli evraklar posta yoluyla kuruma iletilmelidir. Fiziki olarak çocuk parası başvurusu yapmak istendiğinde, başvuru işlemlerinin anne tarafından gerçekleştirilmesi şart koşulmuştur. Sadece annelere yapılan çocuk parası ödemeleri, baba ya da farklı kişiler tarafından kullanılamaz.

Sosyal Yardımlaşma Vakfına doğrudan gidemeyen anneler, kurum tarafından talep edilen evrakları hazırladıktan sonra, kuruma posta yoluyla iletmelidir.

E-Devlet ve PTT Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT çocuk parası sorgulaması yapmak isteyen kişilerin, e-devlet sistemini kullanması gerekmektedir.

E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilecek çocuk parası sorgulama işleminin detayları şu şekildedir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/acshb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak, doğum yardımı başvuru sonucu sorgulanmaktadır.
 • E-devlet sorgulama sayfası açıldıktan sonra, ana sayfadaki “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi doğrulandıktan sonra, sayfa girişi tamamlanmalıdır.
 • Sorgulama ekranı açıldıktan sonra, doğum yardımı başvurusunun onaylanıp onaylanmadığına dair detaylı rapor sunulacaktır.
 • Başvuru sahiplerine yapılacak ödeme detayları, ödeme için gerekli sicil numaraları ve ödeme tarihleri gibi bilgiler, sorgulama ekranında yer almaktadır.

Doğum yardımı başvurusu onaylanmadığında, sorgulama ekranında herhangi bir bilgiye yer verilmeyecektir.

Telefonla PTT Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Telefon üstünden çocuk parası sorgulaması yapmak için Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürlüğünün iletişim hattı kullanılmalıdır. Sosyal Yardımlaşma Vakfına ait ALO 144 iletişim hattı arandıktan sonra, anneye ait T.C. kimlik numarası kullanılarak sorgulama başlatılabilir.

Kurum görevlileri, kişilere ait kimlik bilgilerini tescil ettikten sonra, çocuk yardımı ödeneklerinin oluşup oluşmayacağını tescil edeceklerdir. PTT şubelerine gidilmesi ve vezne görevlisine danışılması durumunda, kimlik belgesiyle fiziki sorgulama da gerçekleştirilebilir.

PTT görevlileri tarafından yapılacak sorgulamanın ardından, doğum yardımı ödemelerinin yatıp yatmadığı teyit edilebilir. Kişilerin adına doğum yardımı ödemesi çıkarıldıysa, PTT bankamatikleri üzerinden ya da doğrudan vezneden ödeme alınmaktadır. PTT Karta sahip olan kişiler, vezneye uğramadan, ATM üzerinden doğum yardımının yatıp yatmadığını öğrenmektedir.

Çocuk Parası Kullanım Şartları Nelerdir, Kimler Çocuk Parasından Faydalanabilir?

Çocuk parası ödeneklerinden faydalanmak isteyen kişiler, belirli şartlara uyum sağlamak durumundadır:

 • Çocuk parası yardımları, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler adına çıkarılmaktadır.
 • Annelerin sigortalı olup olmamasına dikkat edilmeksizin, tüm kadınlar adına ödeme yapılır.
 • Çocukların yardım kapsamında sayılması için 5 yaşının tamamlanmaması gerekir.
 • Çocukların hayatta olması ve resmi doğum belgesinin bulunması gerekir.
 • Çocuklara ait kimlik kartının çıkarılması gerekir.
 • Başvuru esnasında, anne ve bebeğin kimlik kartının fotokopisi kullanılmalıdır.

Çocuk parası ödemeleri, sadece anneler tarafından çekilmektedir. Anneler adına ödeme çıkarılması için kişilerin başvuru yapması gerekir. Başvuru yapılmadığında, annelerin hesabına ödeme yapılmayacaktır. Hesaptaki bakiye kullanılmadığında, ödemeler geri çekilecektir.

Çocuk Parası Ödeneklerinin Limiti Ne Kadardır?

Çocuk parası yardımının tutarı, çocuk sayısına ve çoklu doğumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir:

 • 5 yaşından küçük olan ilk çocuk için 300 TL ödeme yapılmaktadır.
 • İkinci çocuk için 400 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Üç ve üzeri her çocuk için 600 TL doğum yardımı ödemesi yapılacaktır.
 • İlk doğum olan ikiz bebekler için toplamda, 700 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Üçüz bebeklerin birincisi için 300 TL, ikincisi için 400 TL ve üçüncüsü için 600 TL olmak üzere, toplamda 1300 TL doğum yardımı ödemesi gerçekleştirilmektedir.

5 yaşından büyük olan ve 2015 yılından önce doğan çocuklar, doğum yardımı kapsamında değerlendirilmemektedir. 2015 yılından önceki çocuklar sayılmadığından, 2015 sonrası doğan ilk çocuk için 300 TL doğum yardımı parası verilecektir.

Çocuk Parasıyla Doğum Parası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Doğum parası ödemeleri, sadece Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanı olan anneler adına çıkarılırken, çocuk yardımı ödemeleri, çalışan ve çalışmayan tüm anneler adına hazırlanmaktadır.

Çocuk parası ve doğum parası arasındaki temel farklar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Doğum parası ödemelerinden faydalanmak için annelerin SGK kapsamında çalışması ve doğum iznine ayrılması gerekir.
 • Doğum iznine çıkma hakkı olmayan ve doğumdan önceki son 3 ay boyunca sigortalı olarak çalışmayan kadınların, doğum parası ödemesi almasına izin verilmemektedir.
 • Doğum parası ödemeleri, doğum izni devam ettiği sürece verilmekte ve geri iade talep edilmemektedir.
 • Annelerin doğum izni öncesinde, son 3 aylık SGK primini düzenli şekilde ödemesi şart koşulmuştur.
 • SGK primlerinin eksik olması durumunda, annelere doğum parası verilmeyecektir.
 • Doğum yardımı ödemelerinde belli başlı limitler bulunurken, doğum parası ödemelerinde annelerin maaşlarına göre limitlendirme yapılmaktadır.

Doğum yardımı ödemeleri, doğum izni devam ettiği sürece verilecektir. Doğum izni bittikten sonra, annelere yarı zamanlı çalışma hakkı ve süt izni verilecektir. Süt izni için tek seferlik olmak şartıyla, SSK’lı çalışan annelere süt parası verilmektedir. Süt parası kullanımının yanında, annelere yarı maaş verilmekte ve yarı zamanlı çalışma hakkı tanınmaktadır.

Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

GÜNCEL Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Yorumlar

 1. Mustafaaydin dedi ki:

  Devlet..cocuk..parasi.veriyormu..4.cicugumvar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Devlet 2015 sonrası doğan çocuklara 1 seferlik 300 tl den başlayan doğum yardımı verilmektedir. Onun haricinde çocuk yardımı bulunmamaktadır.

 2. Hilal dedi ki:

  İki coçuğum var eşimlen sorunlarım var geçimsizlik yüzünden şuan ailemlen yaşıyorum madi konuda yardımınıza ihtiyacım var sayğıylar efendim

 3. Özcan dedi ki:

  Memnunum