• SSK ÇEYİZ PARASI

  SSK CEYIZ PARASI

  SSK ÇEYİZ PARASI

  SSK Çeyiz Parası, devletin evlenecek çiftler için evlilik yardımı da olarak bilinen uygulamasıdır. SSK’dan yetim maaşı alan kız çocukları çeyiz parası alabilirler. SSK Çeyiz Parası alabilmeniz için evleneceğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yani yetim maaşınızın kesintisiz size veriliyor olması gerekmektedir ancak hak edipte yetim maaşı almayan vatandaşlarımız Çeyiz Parası uygulamasına başvuru yapabilirler. SSK Çeyiz Parası için kayıtlı olduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne başvurabilirsiniz ve aldığınız yetim maaşının 24 katı şeklinde olacaktır.

  SSK Çeyiz Parası İle İlgili 5510 Sayılı Kanun Şöyledir;

  “Evlenmeleri sebebiyle aylıklarının ve gelirlerinin kesilmesi gereken kız çocuklarının evlenmek için talepte bulunmaları halinde almakta oldukları gelirlerin ve aylıkların iki yıllık tutarı ne kadarsa bir keze mahsus olmak üzere evlenme ödeneği dahilinde peşin olarak verilecektir. Evlenme ödeneği alan vatandaşlar aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içinde tekrar hak sahibi olunca, iki yıllık sürenin sonuna kadar aylıkları bağlanmaz. Bu durumda olan vatandaşlar bu süre içinde Genel Sağlık Sigortalısı olarak görünürler. SSK Çeyiz Parası alan kişilerin gelir ve aylıkları çeyiz parası aldığı süre bitince tekrardan belirlenir.”

  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. esen ergin diyor ki:

   Merhaba ssk ya bagli calisiyorum 2 haziranda dugunum var babam 2006 da vefat etti ceyiz parasi alabiliyormusim

  2. kamile can diyor ki:

   ceyiz nezaman alınacak

  3. KADER ÇELİK diyor ki:

   çeyiz parası ne kadar alıyorum

  4. selcan diyor ki:

   2 sene önce ilk eşimle boşandım bir sefer ceyiz parası aldım ikinci evliliğimi yapmayı düşünüyorum tekrardan ceyiz parası alabilirmiyim???

  5. Aylin diyor ki:

   Merhaba,

   Ben bir konuda yardımınızı rica edicem sizden. Annem ve ben babamın vefatından dolayı maaş alıyoruz. Fakat ben sgk’lı olarak çalıştığım için benim maaşım annemin maaşına kesintili olarak ekleniyor.Yaklaşık bir seneye kadar düğünüm olucak. Sizden ricam ben çeyiz parası alabilicek miyim. Bunun cevabını öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Yazıda da gördüğünüz gibi, çeyiz parası alacak olan kişinin evleneceği tarihte yetim aylığını KESİNTİSİZ olarak alması gerekmektedir. Ancak yine de SGK’ya başvuru yapmanız da fayda var.

  6. Döne diyor ki:

   1987 yılında babam vefat etti, 2009 yılında ikinci evliliğimi yaptım. Çeyiz parası alabilir miyim ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    İlk evliliğinizde çeyiz parası almadıysanız şuan alabilirsiniz. Ancak ilkinde çeyiz parasından yararlandıysanız artık öyle bir hakkınız bulunmamaktadır. Çünkü 1 kez yararlanılabilir.

  7. mehmet tokur diyor ki:

   2009da kayın pederim vefat etti 1,5 yıl sonra maıştan yetim aylıgı toplu para aldım çeyiz parası alabilirmim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Cinsiyetiniz nedir acaba ? Adınız ile mail adresiniz farklı olduğu için bu konuya kesinlik getiremedik. Ancak erkekseniz , erkek çocuklar çeyiz parasından yararlanamamaktadır.

  8. miray diyor ki:

   Çeyiz parası alabilmek için illa ki yetim maaşı mı almak gerekiyor???

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Evet Miray Hanım, evlendiğiniz zaman içerisinde yetim maaşı almanız gerekmektedir.

  9. ayşe bilgen diyor ki:

   kardeşim yakın bir tarihte çeyiz parası aldı 6000 lira kadarfakat geçen gün haberlerde sgk genel müdürü açıklama yaptı çeyiz parasının 12000 lira olduğunu söyledi bunu neye göre hesaplıyorlar beni aydınlatırsanız sevinirim tşkler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Ayşe Hanım, kişi ne kadar yetim aylığı alıyor ise, bu aylığın 24 katı olarak çeyiz parası ödemesi yapılır. 6000 TL aldıysa, kardeşinizin yetim maaşının 250 TL olması gerekiyor.

  10. fatma diyor ki:

   merhaba

   babam 2003 senesınde vefat ettı. babamın uzerın den ssk dan asgarı ucret alıyorum. asgarı ucretın 24 katını mı alıcam evlendıgım zaman… ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Evet Fatma Hanım, aldığınız yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadar evlenme ödeneği alırsınız.

  11. Gizem diyor ki:

   Merhaba,
   Çeyiz yardımı almak için başvuralı 3 ayı geçti. Genelde ne kadar süre içinde parayı gönderiyorlar, bilginiz var mı?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    2 hafta içerisinde sonuçlanması gerekiyor Gizem Hanım. SGK’ya başvurunuz

  12. Nergiz diyor ki:

   Merhaba,
   Babam 2011 yılında vefat ettiği zaman annem maaşını almaya başladı, ben sgk lı çalıştığım için faydalanamamıştım. fakat 2 ay önce annemde vefat etti. Şimdi yetim maaşından faydalanmak için müracat edeceğim ama Ben ilk evliliğimi 1998 de yaptım 2002 de ayrıldım. ikinci evliliğimi yapmak için hazırlanıyorum. Çeyiz parası almak için ilk evlilik yapılacak diye bir şart varmıdır? bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Tabi ki Nergiz Hanım adı üstünde çeyiz parası. Evlenenlere veriliyor.

  13. Nergiz diyor ki:

   Merhaba ,

   İlk evliliğimde babam sağ olduğu için çeyiz parası almamıştım. Babam 2 yıl önce vefat etti. Yetim maaşını sgk lı olduğum için almamıştım ama şimdi çalışmıyorum maaş için müracat edeceğim. Kısa süre sonra ikinci evliliğimi yapacağım . Çeyiz parası için de müracat edebilirmiyim. Bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Evlendiğiniz dönem içerisinde yetim aylığı alıyor olursanız evet başvurabilirsiniz.

  14. hande diyor ki:

   merhaba;

   evlendikten ne kadar süre içinde çeyiz parasına başvurabiliyorum. başvurudan ne kadar süre sonra çeyiz parası hesaba geçiyor

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Evlenirken başvurabilirsiniz Hande Hanım. 2-3 hafta içinde gerçekleşebilir.

  15. Gizem diyor ki:

   Tekrar merhaba,

   Çeyiz yardımı yetim aylığı*24 şeklinde uygulanmıyor mu?
   1050 TL yetim aylığı alıyordum ve 8545 TL ödeme alacağım bilgisi geldi.
   Doğru mudur? Herhangi bir kesinti uygulanır mı? Böyle aylık saçma sapan bir rakama denk geliyor. Yardımcı olursanız sevirim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gizem Hanım SSK üzerinden aylık alıyorsanız, aldığınız aylığın(ek ödeme hariç) bir defaya mahsus olarak 2 yıllık tutarını alırsınız.

  16. fatma diyor ki:

   09.10.2013 de evlendim çeyiz parasına 09.10.2013 de baş vurdum ne kadar sürede bu yardım geliröğrenmek istiyorum.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Normalde 2 3 haftada gelir Fatma Hanım ancak SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz.

  17. filiz diyor ki:

   Çeyiz parasını almak için baçvuru yaptım ankaraya gitti kağıtlar bir haftaya da cevap geldi almaya hakkınız var işlemleriniz başlatıldı gibi şeyler yazıyodu ama ondan beri bir ay geçti herhangi bir haber yok paranın yatıp yatmadığını nerden öğrenebilirim ayrıca bu parayı alanlar ne kadar sürede nasıl haber aldıklarını yazabilir mi teşekkürler şimdiden .

   1. Aykut Otu diyor ki:

    2 ya da 3 hafta içerisinde paranızın yatması gerekiyor Filiz Hanım ancak işlem süresine göre bu zaman uzayabilir de. SGK ya başvurarak sorabilirsiniz.

  18. özlem diyor ki:

   Meraba ceyiz parası için ankara basvurdum para hesaba yatmıs ama ben 6 ay içerisinde parayı almadıgım için para geri gitmiş ankaraya. onu nasıl geri alabilirim. bide babam ssk dan emekliydi 240 tl para alıyordum evlenmeden önce hesabıma yatırılan para 4.400 tl miş ama almam gereken para 5520 tl olması gerekiyordu neden kesinti olmus acaba..? yardımlarınız için şimdiden tesekkür ederim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Almış olduğunuz aylık içerisinde ek ödemeler varsa bunlar dışında kalan ücret üzerinden değerlendirilir. Çeyiz parasını geri almak için başvuru yapabilirsiniz.

  19. aslıhan diyor ki:

   ablam 1 ay önce evlendi evlilik dışı 2 çoçugu var şimdi resmi nikahlı evlendi çeyiz parasına başvurdu yararlana bilirmi
   ü

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Çeyiz parasından yararlanma şartı : evleneceği dönemde yetim aylığı alıyor olmasıdır Aslıhan Hanım.

  20. ozge diyor ki:

   babamdan dolayı yetim aylıgı alıyordum. 29 eylül 2013 tarıhinde evlendim ve evlenme cüzdanımın fotokopisi ile birlikte sgk evlendindiğimi bildiren ve ceyiz paramı reddedip o paranın anneme aktarılmasını istediğim bir dilekçe yazdım. 3 ay sonra annem ve 17 yasında kı kardeşim toplam 70 liralık bir zamla maaslarını aldılar. sorum su ki acaba benim ceyiz paramdan dolayımı bu zam geldi yoksa almadıgım için güncellendi mi tekrar cegiz paramı alabilirmiyim ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bunu tekrar SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz Özge Hanım, bu noktada neden artış olduğu konusunda herhangi bir bilgilendirme yapamayız.

   2. Aykut Otu diyor ki:

    Bu durumu SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz Özge Hanım.

  21. deniz diyor ki:

   merhaba şuan ben babamdan yetim maaşı almıyorum fakat başvuru yaptım maaşı aldığım taktirde nikah kıyılmadan öncemi sonramı çeyiz parasına başvuru yapmak gerekiyor ve para nezaman ve nasıl hesabıma yatar nikahım mart ayında kıyılacak bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler..

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hemen başvuru yaparsanız nikaha kadar maaşınız bağlanır Deniz Hanım, nikah kıyıldıktan sonra başvuru yapmalısınız.

  22. Nurcan Yılmaz diyor ki:

   31 Ağustos 2013 Tarihinde Evlendim Ve 02 Aralık 2013 Tarihinde Çeyiz Parası İçin Başvuruda Bulundum SGK’yı Aradığımda Evrağınız Size Ulaşması Gerek Dediler Bana Hiç Bir Evrak Gelmedi. SGK’yı Aradığımda Tam Bilgi Vermemekteler. Acaba Çeyiz Parası Nereye Ve Ne Zaman Dilimi İçinde Yatırılır Ve Nasıl Alabilirim. Teşekkürler

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Çeyiz parasının yatma işlemi aylar sürmemektedir ancak bu noktada size SGK yardımcı olabilir Nurcan Hanım.

  23. hira diyor ki:

   yetim aylığı alıyordum sigortalı işe girdim. aylığımın kesilmesi için dilekçe verdim ve kesildi ama benim hakkımı annemin maaşına katmamışlar…ne yapmak gerekir ?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Kesilen maaşınızın annenize aktarılması için tekrar başvuru yapabilirsiniz.

  24. seyda diyor ki:

   merhaba, annem eylül 2012 de vefat etti. Bana ve babama maaş bağlandı fakat ben 2013 ağustos ayında işe girdim ve eylülün sonunda işten ayrıldım. Buarada almış olduğum maaş doğal olarak kesildi ve babama bağlandı. İşten ayrıldıktan sonra yaklaşık 3,5 aydır maaş almıyorum ve şubatta düğünüm var. Çeyiz parası alabilir miyim?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyor olmalısınız, hemen başvurup yetim aylığı bağlanmasını sağlayabilirseniz alabilirsiniz.

  25. ceren diyor ki:

   merhabalar.
   ben babamdan yetım maası alıyordumevlendımçeyız yardımıda aldım.daha sonra ablam bırkac yıl sonra esıyle bosandı.babamın maası bukez ona baglan.ve gecen yıl yenıden evlendı ve o da ceyız yardımı aldı.sorum su kı tedavısı mumkun olmayan bır rahatsızlıktan dolayı esımle bosanmak uzereyız.babamın maası ıçın sgk ya basvurabılırmıyım?ablamın nıkahından 24 ay gecmesımı gerekır yoksa o da ceyız yardımı aldıgı ıçın.tesekkurler.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Ablanızı beklemeniz gerekmiyor şu anda yetim aylığı için başvuru yapabilirsiniz ancak 24 ay sonra ablanızdan kesilen maaş da bağlanacağı için daha fazla almış olacaksınız.

    1. ceren diyor ki:

     Peki ben engellıyım.bu durumun maasıma olumlu bır etkısı varmıdır?tesekkurler.

     1. Aykut Otu diyor ki:

      Olumlu bir etkisi yok, ancak olumsuz bir etkisi de yok Ceren Hanım, 4500 günden emekliliğe ayrılmış gibi emekli maaşı alırsınız siz de.

  26. pinar diyor ki:

   Merhaba.suan calisiyorum babam sag ama ynede evlilik parasi alablcegmi soyluyolar bir haftaya nikah yapcam boyle bi hakkm varsa kaybetmek istemiyorum ltfen beni bilgilendirirmsnzz..

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Pınar hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmalısınız.

  27. ozge diyor ki:

   benim reddetiğim ceyiz parası annemin maasına aylık olarak mı yansır yoksa toplu olarak mı alırlar acaba ?

  28. ozge diyor ki:

   benim reddetiğim cegiz parası annemin maasına aylık olarak mı yansıyacak yoksa annem toplu olarak mı ceyiz paramı alacak acaba?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Aylık olarak yansır Özge hanım.

  29. aylin diyor ki:

   merhaba biz dokuz kız kardeşiz 6 ablam evli bunlardan sadece bir tanesi yetim aylıgı aldı diğerleri daha babamın maaşı çıkmadan önce evlenmişlerdi şimdi bunların çeyiz parasını alabilirmiyiz

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Alamazsınız, çünkü çeyiz parasının tek şartı evlendiği dönemde yetim aylığı alınıyor olmasıdır.

  30. gurbet diyor ki:

   kardesım 2011 ekım ayında ceyız parası kullandı 2013 ekımdede borcu bıttı ama hala annemın masında bır değişiklik olmadı bır kız kardesım daha var ssk onunda evlenmesı gerektığını annemın maasıında ozaman değişiklil olabılırmıs bekarla ne ılgısı var lutfen bılgı verırmısınız

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Konunun bununla bir ilgisi yok. Tekrar başvuru yapabilirsiniz.

  31. özlem diyor ki:

   merhaba babam 2002 tarihinde vefat etii.ve fatından sonra yetim aylığı almaktaydım daha sonrasında sigortalı bir işe girdim ve yetim aylığım kesildi.2012 tarihinde evlendim.evlendiğim tarihte sigortam devam ediyordu.fakat şuan işten ayrıldım ve sigortam bulunmamakta.başvuru yaptığım taktirde çeyiz parası alma hakım bulunabilirmi?????

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Hayır Özlem hanım, çeyiz parası sadece evlendiği dönemde yetim aylığı alıyor olanlara veriliyor. Eğer bir aylığına da olsa işten ayrılıp yetim aylığı alıyor olarak evlenseydiniz alabilirdiniz.

  32. aylin diyor ki:

   eğer maaşım anneminkine eklenmesse çeyiz parası icin dilekçe yollayacam peki çeyiz parası aldıktan sonra tamamenmi kesilecek yani ondan sonra annemin maaşına hiç yansıma olmayacakmı yardımcı olursanız cok sevinirim…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Çeyiz parası aldıktan 2 yıl sonra eklenecektir Aylin Hanım.

  33. cansu diyor ki:

   Babam 2006 yılında vefat etti ve yetim maaşı alıyorum. Mayısta evleneceğim. Hala çeyiz parasına başvurabilme şansım var mı? çünkü 5 yılı aştığında talep edilemeyeceği söyleniyor.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    O olay o şekilde değil Cansu Hanım, siz çeyiz parasına evlendikten sonra başvurabiliyorsunuz zaten resmi nikah belgenizi göstermeniz gerekiyor, evlendikten sonra ki 5 yıl içerisinde bu başvuruyu yapabilirsiniz, aksi taktirde zaman aşımına uğrar.

  34. aylin diyor ki:

   çeyiz parası için doldurduğumuz formu sigorta dairesinemi götüreceğiz yoksa postahaneden ankaraya biz mi yollayacağız.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bağlı olduğunuz SGK ya götürünüz Aylin Hanım.

  35. aysel diyor ki:

   iyi guınler emekli sandıgından annem ben ve kız kardesim toplam 1200 civarı dulyetim alıgı almaktayız sadece ben 340 tl dul yetim aylıgı almaktayım. haziranda dugunum var ne kadar ceyiz parası alabirim.ayrıca bu parayı aldıgımda 2 sene sora maasım annemle kız kardesime mi gececek bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    SSK üzerinden yetim aylığı alıyorsanız çeyiz parası için aldığınız aylığın 24 aylık tutarını alırsınız. Ve maaşınızın diğerlerine aktarılması 24 ay sonra olacaktır.

  36. GÜLLÜ diyor ki:

   merhaba aykut bey benim mart da düğünüm var ama ben evlendikden sonra annemin ve kardesimin maası kesileceği için üzülüyorum. bu yüzden dolayı çeyiz paramı almayıp maasları aynı ben evlenmemiş gibi alsınlar istiyorum. ancak benim maasımın tamamı mı aktarılır yoksa bi kesintiye uğrar mı sizce ceyiz parasını alıp vermem mi daha mantıklı olur yoksa almayıp maaslarına aktarılmasımı cevabınız için simdiden tesekkür ederim…

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Çeyiz parası aldığınız taktirde 2 sene sonra anne ve kardeşinize maaşınızı aktarabilirsiniz.

  37. zehra diyor ki:

   aykut bey merhabalar bende babamdan yetim aylıgı alıyorum 800 kusur 24 katı ceyız parası alıcam sanırım basvurumuda yaptım acaba kesıntı falan olmaz degıl mı yanı dıger yorumlarda dıkkatımı cektı bı bayan 1050 tl aylık alıyomus ve 8540 tl gıbı bı para almıs o kesıntı neye gore oluyo acaba

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu noktada kesin bir şey bulunmuyor Zehra Hanım SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz, çeyiz parası sorgulaması yapılamıyor ne yazık ki.

  38. gizem diyor ki:

   5 yıl içinde çeyiz parası zaman aşımı gibi birsey var bu evlendikten sonra 5 yıl içersinde mi basvurmak lazım yoksa maas almaya baslayalı 5 yıl içerinde anlamadım ben 800 tl alıyorum maas babamdan şimdi ne ye göre hesaplıycam babam vefat etti 11 yıldır maas alıyorum yakında evlenicem ne yapmam gerekiyo bilgi verirmşsişnişz

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Gizem Hanım şu an yetim aylığı aldığınız için evlendikten sonra başvuru yapabilirsiniz, eğer evlendikten sonra 5 yıl içerisinde başvuru yapmazsanız hakkınız gidecektir.

  39. nazlı diyor ki:

   Merhaba ben 3 yaşında annemi kaybettim annemin üzerine emeklisi bulunmuyor babam sag ama sskdan emekli cehiz parası almak istesem bu hak benim ici geçerli olurmu anlayamadim yardimci olursaniz sevinirim

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Nazlı Hanım annenizden yetim aylığı almak için başvurabilirsiniz. Çeyiz parasından sadece evlendiği dönemde yetim aylığı alanlar yararlanabiliyor.

  40. gülcan diyor ki:

   Merhblar ben Gülcan. Babam 18 sene önce vefat etti. Annemde 5 yıl önce vefat etti. Ben ve kizkardşim babmdan bağkur maaşı alıyoruz. Ben evlndim ve bugn dilekce yzarak Çeyiz parası talebinde bulndum. Ne zaman cevap gelir ne zaman bu parayı alabilrm.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Cevabı hakkında net bir şey söylenemez Gülcan Hanım ancak 3-4 hafta arası olabilir.

  41. mahinur diyor ki:

   merhaba benim 30 mayısta düğünüm olucak babamdan yetim aylıgı alıyorum nikahtan hemen sonra basvurdugumda benım çeyız param ne kadar zamanda gelir ? ve 2 yıllık gelen çeyiz parasına dahil olarak 2 yılın maas zammıda ekleniyor mu ? hesaplamayı nasıl yaparız ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ne kadar zaman sonra geleceği hakkında kesin bir durum bulunmuyor. Ne kadar yetim aylığı alıyorsanız bunun 24 katı olarak hesaplsnır.

    1. mahinur diyor ki:

     birsey daha sorucam ben ceyız parası aldıktan snra esımın ssk sı olmadıgını varsayarsak 2 yıl boyunca babamın ssk sından yararlanabiliyor muyum.bunu ben bır sitede de okumustum dogru olup olmadıgını merak ettim

     1. SGK Merkezi diyor ki:

      Evet yararlanırsınız Mahinur Hanım.

      1. mahinur diyor ki:

       birsey sorucam bize is kazasından vefat ettı ve bıze hem ıs kazası maası hemde normal maas baglı ceyız parası ıkısı maas tarafındanda mı degerlendırılıyor yoksa sadece yetım maasından mı degerlendırılır

      2. SGK Merkezi diyor ki:

       Yetim aylığı üzerinden değerlendirilir.

      3. mahinur diyor ki:

       ama bizim maasimiz is kazasi uzerinden tekrar degerlendirildi buna ragmendemi sadece yetim ayligi uzerinden degerlendirilir ?

  42. Nesrin diyor ki:

   Merhaba
   Yetim aylığı alırken 2010 yılında emekli oldum ve yetim aylığım kesildi. Şu anda SSK emeklisiyim ama ilk defa evleneceğim. Evlilik parası alma hakkım var mı.

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Nesrin hanım yetim ayligini hangi kola bagli olarak aliyordunuz ? Yetim ayligi alirken emekli oldugunuzdan bahsetmissiniz. Eger emekli sandigina bagli olarskmyetim ayligi aliyorsaniz emeklilik halimde ayliginiz kesilmez. Ancak kesildiyse ceyiz parasi alamazsiniz cunku evlendiginiz donemde yetim syligi aliyor olmaniz gerekiyor.

  43. Nesrin diyor ki:

   Aykut Otu
   Şubat 12, 2014, 4:18 pm

   Nesrin hanım yetim ayligini hangi kola bagli olarak aliyordunuz ? Yetim ayligi alirken emekli oldugunuzdan bahsetmissiniz. Eger emekli sandigina bagli olarskmyetim ayligi aliyorsaniz emeklilik halimde ayliginiz kesilmez. Ancak kesildiyse ceyiz parasi alamazsiniz cunku evlendiginiz donemde yetim syligi aliyor olmaniz gerekiyor
   ”Babam SSK emeklisiydi. Ondan dolayı yetim aylığı alıyordum. Sanıyorum şu an böyle bir hakkım yok, teşekkur ederim.”

  44. pınar diyor ki:

   Çeyiz parası alınca annemin parası kesilir mi öğrenebilirmiyim lütfen ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Annenizin parası kesilmez Pınar Hanım, sadece iki yol sonra maaşında artış olur, siz 2 yıllık süre için paranızı peşin alacağınızdan dolayı.

  45. özge diyor ki:

   merhaba arkadaşlar babamın vefatından dolayı 360 tl maaş alıyorum bu oran 24 ile çarpılıp ücretlendirme yapılacak sonuçlandırma ve ücreti alma ne kadar sürer acil cevaplarsanız seninirim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Özge hanım eğer babanız emekli sandığı emeklisi değilse 24 katını alırsınız, süresi hakkında kesin bir bilgilendirme yapılamamaktadır.

  46. ftm diyor ki:

   meraba ben 2012yilinda evlendim yetim ayligi almiyordum ve bu haktan haberim yoktu simdi ceyiz odenegini almak istiyorum nasil alabilirim yada ne yapmam gerekiyo.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Yetim aylığı almıyorsanız çeyiz parası hakkınız bulunmuyor.

    1. ftm diyor ki:

     bılmıyodum bana yardımcı olurmusunuz fıkır yada bı dılekcemı yazmam gerek yada baska hakkım varmı sımdıden tsk.

     1. SGK Merkezi diyor ki:

      Hayır bunun için bir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü yetim aylığı aldığınız dönemde evlenmeniz gerekiyor o şekilde çeyiz parası alabilirsiniz. Şu anda böyle bir şansınız bulunmuyor.

  47. özge diyor ki:

   sgk yani sigortadam emeklii 24 ile çarpılıyor demi ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    SSK dan emekli ise 24 ile çarpılıyor Özge Hanım.

  48. özge diyor ki:

   isteğe bağlı sigortadan tavan tabiri ile emekli olmuş şuan 360 tl arasında alıyorum.. martta nikah kıyılacak müracat etsem kaç ay yada hafta da cevap alırımmm

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Özge Hanım süresi hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz yoğunluğa göre değişebiliyor bu durum 1 ay da olabilir 3 ay da.

  49. özge diyor ki:

   bilgilendirme için teşekkür ederim…

  50. simge diyor ki:

   iyi gunler ben babamdan dolayı emekli sandıgından dul yetim aylıgı almaktayım ayrıca ssk lı bir iş yerinde calısmaktayım. dul yetim aylıgından dolayı çeyiz parası aliblrimiyim .? alabiliyorsam eger emekli sandıgı dul yetim aylıgının kac katı cevaplarsanız sevinirim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Alabilirsiniz Simge Hanım. Maaşınızın 12 katı kadar çeyiz parası ödenir.

  51. Sevgi diyor ki:

   Merhaba: Babam 2006 yılında vefat etti. Maaşını annem alıyor. Ablam 2012 yılında evlendi ve çeyiz parasını aldı. Şubat 15de tam 2 sene doldu:Onun maası tekrar bıze eklenecek mı? Yoksa çeyiz parası aldıgı için daha onun adına maas alamayacakmıyız? Eger alabıylıyorsak nereye basvurmamız gerekır. teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    2 sene geçtiyse artık eklenebilir Sevgi Hanım, SGK ya giderek siz veya ablanız, maaşını size ve annenize aktarmak istediğinizi belirten bir dilekçe vermelisiniz.

  52. filiz diyor ki:

   merhaba,babam 1996 da vefat ettı.ben ve annem aylık almaya basladdık .1998 de ben işe basladım,aynı zamanda da yetım aylıgımı almaya devam ettım 2 sene sonra tespıt edıldı ve faiziyle geri odedim.2008 de işten ayrıldım 2009 da evlendim bu arada yetim aylıgımı alamdım ceyiz parası alabilirmiyim.annemin maasından kesılırmı.tesekkur ederim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Filiz hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor. Almadığınız için yararlanamazsınız.

  53. ayse diyor ki:

   benim babamın sadece 1 aylık sigortası bulunduğundan yetim aylığı bağlanmadı ve babamın babasından yani dedemin emekli parasından az bir miktarda bağlandı ben çeyiz parası alabilirmiyim ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Dededen aylık bağlanması gibi bir durum bulunmuyor Ayşe Hanım.

  54. zekiye diyor ki:

   babam 05.04.2006 vefat etti ..05.05.2006 da maaş bağlandı.ben 13.11.2011 de evlendim fakat 2011/10 da işten çıktım ama bildirmedim anneme de geçmiş olabilir maaş bu durumda alabilir miyim..

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Zekiye Hanım eğer evlendiğiniz dönemde yetim aylığı almıyorsanız çeyiz parası alamazsınız.

  55. nilay diyor ki:

   merhaba babam 2008 yılında vefat etti.ve ben şimdi çeyiz parası almak istiorum ben babamın maaşının yuzde yırmı beşini alıyorum yetim maaşı farklı birşey mi?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır farklı bir şey değil Nilay hanım eğer evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olursanız Çeyiz Parası alabilirsiniz.

  56. nilay diyor ki:

   annemin maaşından kesinti olucakmı peki ? ben ceyiz parası aldıgımda annemın maaşında şimdiki aldığımızdan düşüş olucakmı
   ?teşekkür edrim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hayır Nilay Hanım kesinti olmayacak, 2 sene sonra kendi maaşınızın annenize aktarılması için dilekçe verebilirsiniz.

  57. elif diyor ki:

   Merhaba babam 1996 Ocak ayında vefat etti Bağkurdan emekliymiş haberi olmadığı için hiç maaş alamadı. 1997 yılı Nisan ayında annemle ayrı olduğu için ben maaş almaya başladım 1998 yılında evlendim ve maaşım kesildi o zaman çeyiz parası almadım şimdi eşimden ayrı sigortalı çalışıyorum haklarım nelerdir öğrenmek istiyorum. (Babamın maaşını bir yıl ben aldım onun dışında alan kimse olmadı)
   Teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Elif Hanım sigortalı olarak çalıştığınız için bir hakkınız bulunmuyor. İşten ayrıldığınız, tekrar yetim aylığı için başvurup almaya başladığınız ve aylık aldığınız dönemde evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz.

  58. sevil diyor ki:

   merhaba,

   2013 yılında babam vefat etti yakın bi zaman da düğünüm olucak çayiz yardımından yararlanmak istiyorum nitekim kanunen hakkım. fakat ssk da çalıştığım için ve hiç yetim maaşı alamadığım için bu haktan yararlanamazmıyım?

   konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim admin.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Sevil Hanım çeyiz parasından yararlanabilmeniz için yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor. Çalıştığınız için de yetim aylığından yararlanamazsınız. Ancak işten ayrılıp yetim aylığına başvurarak almaya başlarsanız çeyiz parasından yararlanabilirsiniz. Evlendikten sonra tekrar işe giriş yapabilirsiniz.

  59. elif diyor ki:

   Merhaba, benim nikahim mayis ayinda olacak. Dugunum ise eylul ayinda olacak. Alacagim ceyiz parasiyla esyalarimi alacagim icin eylul ayina kadar ceyiz parasinin elime gecmesi lazim. Acaba ne kadar surede elimde olur? Tesekkurler simdiden.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Elif Hanım çeyiz parası en geç 1 ayda elinize geçer.

  60. Ali diyor ki:

   iyi çalışmalar, eşimle 2 yıl önce evlendik babasından dolayı yetim aylığı alıyordu evlenince bu maaşı kesildi büyük ihtimal annesine geçti biz o zamanlarda çeyiz parası almadık şu anda başvursak alabilir miyiz? birde eğer alabiliyorsak annesinin maaşından kesinti olacak mı?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ali Bey eğer annesine geçmesi için dilekçe verilmediyse geçmemiştir. Çeyiz parasında zaman aşımı 5 yıldır. Yani hala başvuru yapabilirsiniz. Çeyiz parası aldığınız taktirde eğer 2 yıl önce yapılan kesinti anneye eklendiyse şu anda anneden kesinti olacaktır. Ancak bi ekleme olmadıysa değişen bir şey olmadığı için kesinti olmayacaktır.

    1. Ali diyor ki:

     yani anladığım kadarı ile şöyle mi olacak anneye maaşı geçti ise diyelim geçmeden önce 600 TL alıyordu geçince oldu 900 TL biz çeyiz parası alınca maaşı yine 600 TL ye mi düşecek kesintiyi biraz açabilir miyiz?

     1. SGK Merkezi diyor ki:

      Aynen öyle Ali Bey. Çünkü eşiniz yine hakkını almış olacak. 2 yıllık maaşını peşin almış olacak. Annesinin 2 yıl sonra tekrar maaşında artış olacaktır.

  61. saliha diyor ki:

   ben haziran 2013 de evlendim.babamdan dolayı yetim aylığı alıyordum.şubat 2014 de maaşımın anneme ve kardeşlerime geçmesi için dilekçe verdim.şimdi çeyiz parası için başvuru yapmış olsam annem ve kardeşlerimin maaşında düşüş olacak mı

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet Saliha Hanım sizin aldığınız yetim aylığı oranı kadar bir düşüs olacak yani siz evlenmeden önce aldıkları maaşları alacaklar 2 yıl boyunca. 2 yılın sonunda tekrar artacaktır.

  62. kübra diyor ki:

   Babam ssk dan emekli ( Sağ ) 11 kardeşiz hepsi bekar ve okuyorlar çalışan yok..Ben 1 ay sonra evlenecem..Çeyiz parası için başvurabilirmiyim..?Çeyiz parası alabilirmiyim..?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Kübra hanım çeyiz parasından sadece yetim aylığı alanlar yararlanabilir.

    1. yasemin diyor ki:

     Yetim ayligi aliyor ablam evlendi subat ayinda ceyiz parasi almak icin ne yapmasi lazimmmmmmmmmm????? Lutfen yardimci olurmusunuz

     1. SGK Merkezi diyor ki:

      Evlilik cüzdanı ile başvuru yapması gerekiyor Yasemin Hanım.

  63. ceren diyor ki:

   Mrb.ben esimden yeni bosandim.babamdan maasim baglandi.ancak ablam ceyiz yardimi almisti 1 sene once.bu sebeple biraz eksik aliyorum.neyse ben engelliyim.ve bi yerde engellilik orani yuzde yetmisi geciyorsa tekrar evlensem bile babamdan aldigim maas kesilmezmis.bu dogru mudur.

  64. mahinur diyor ki:

   bisey sormak istiyorum benim babam is kazasindan vefat etti ve bizim.maasimiz is kazasi uzerinden tekrar degerlendirildi geriye donuk paramizida aldik ceyiz paramda bu en son aldigim maasa gore gelmez mi ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evet Mahinur Hanım aldığınız yetim aylığı üzerinden çeyiz parası miktarı hesaplanmaktadır.

  65. durdane diyor ki:

   babam 2013 mart ayında vefat etti.yurtdışında yaşıyorum ve alman olan eşimden ayrıldım ve 2 ay sonra tekrar evlendim (ocak2014).
   hiç yetim maaşına başvurmadım.ikinci evliliğimi yapalı 3 ay oldu.ceyiz parasına başvurabilirmiyim ?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evlendiğiniz dönemde yetim aylığı almadığınız için çeyiz parası hakkınız bulunmuyor.

  66. yasemin diyor ki:

   Ablam subat ayinda evlendi. 2003 yilinda babam vefat etti ve o gunden beri yetim maasi aliyoruz ama ablam ise 6 yil once ise girdiginde maasi kesilmisti ve o para bize aktarilmadi. Ceyiz parasi almak icin ne yapmasi lazim??

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Yasemin Hanım ablanız evlendiği dönemde yetim aylığı almıyorsa çeyiz parasından yararlanamaz. Siz onun aldığı oranı kendinize aktarılmasını istiyorsanız dilekçe vermeniz gerekiyor.

    1. yasemin diyor ki:

     Evet evlendigi donemde yetim ayligindan yararlanmiyordu. Onun aldigi orani kendinize aktarmak istiyorsaniz dilekce vermeniz gerekir cumlesinden kastiniz nedir? Alamadigi yetim maasinin tekrar baglanmasimi?

  67. Serpil diyor ki:

   Merhaba, Ben 2003 yılında vefat eden babamdan yetim maaşı alıyordum. 2012 yılında bağkurlu oldum, yetim maaşım kesildi. Şuanda da evlenme hazırlığındayım. Acaba çeyiz parası alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmekte Serpil Hanım.

  68. yasemin diyor ki:

   babamdan yetim aylığı alan kardeşim 21 sene önce evlendi anneme bağlanması için birkaç kere baş vurduk olumlu sonuç almadık ve bizde ihmal ettik peşine düşmedik…şimdi başvurduğumuzda bu geçen 21 senenin parasını alabilirmiyiz

  69. Zeynep AKIN diyor ki:

   1967 doğumluyum. SSK işe başlangıcım 01/12/1989. 3569 prim gün sayım var. Bu arada doğum borçlanması doğumdan sonra çalışılmayan herhangi bir 2 yıl için yapılabilir mi? Öyleyse 2 yıl doğum borçlanması yapabilirim.Bazı sitelerde yaş beklemeden 3600 günden emekli olunabileceği yazıyor. En erken nasıl ve ne zaman emekli olabilirim.
   Teşekkür ederim

  70. semra diyor ki:

   Merhaba .ben ceyiz parasi alabilmek icin bagkura basvurdum.yetim maasi almiyordum.maasimin ayrilmasi icin dilekce verdim daha sonra ceyiz parasina basvuracaktim.bagkurda ki islemlerim cok uzadi basvuruyu izmirden yaptim dilekcem dosyamin bulundugu Adana ya cok gec gonderildi.3 ay surdu bu sure bu arada ben evlendim.evlenmeden once verdigim dilekceyi tekrar isleme koydurabilirmiyim 12 temmuz 2013 de basvurdum 2 eylul 2013 de evlendim,

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Semra Hanım çeyiz parası almanız için tek şart var: o da evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız. Almıyorsanız başvuru yapmanıza gerek yok.

  71. amine diyor ki:

   Yetim maasi baglandiktan sonra kac aty gecip cegiz parasi alabiliriz ayni aileden iki kiz kardeste cegiz parasi alabilirmi 12bin tl diye soylenmis sskadan dogrumudur tskler

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hanımefendi böyle bir zaman sınırlaması bulunmuyor. Çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız yeterli. Tüm yetim aylığı alan kardeşler bu haktan yararlanabilir. Ödemenin kesin bir miktarı bulunmuyor. Aldığınız yetim aylığının 24 katını alırsınız.

  72. ebru diyor ki:

   meerhabalar benim babam 2002 yılında vefat etti ben 18 yaşına girince kendi kartım cıktı benim kendi hesbımdaki parayı anneme aldırıyordum..benim.20.07.2013 tarhnde sigortam basladı ve param kesildi işten cıktıktan sonra bana 1.500 toplu para geldi ve benim aylıgımı annem kendi hesabı olan kartan alıyo ben ceyiz parası alabilir miyim

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyorsanız çeyiz parası alabilirsiniz.

  73. melike dikmen diyor ki:

   Merhaba babam 2007 yılında vefat etti.bende 9 aydan beri çalışıyordum tabi işe başlayınca emekli maaşım anneme aktarıldı ama şimdi işten ayrıldım tekrar emekli maaşına başvurabilir miyim bide çeyiz parası alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  74. Can diyor ki:

   İyi geceler birşey soracam kızın evliliği üzerinde 24 ay geçtikten sonra aylık tekrar annenin maaşına eklenirmi ve eklenirse ne kadarı eklenir tamamı mı nasıl olacak beni aydınlatırsanız sevinirim iyi geceler

  75. Gökhan diyor ki:

   İyi günler benimde bi sorum olacak cevap verirseniz sevinirim evlenen kızın 2 yıl sonra tekrar maaşı anneye geçermi bunun için yapacağımız bişi varmı yoksa otomotikmen geçermi teşekkürler

  76. gözde diyor ki:

   Merhaba,iki senedir babamdan yetim aylığı alıyorum.Temmuzda evlenmeyi planlıyorum.Çeyiz parasından yararlanmak istiyorum fakat yeni çıkan kanuna göre emekli sandığından maaş alanlar da 24 aylık tutarı evlenme ödeneği olarak alıyorlar değil mi?Bir de başvuru yaptıktan ne kadar süre sonra tutarın ödenmesi gerektiği hakkında yardımcı olabilir misiniz

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Birkaç hafta içinde yatar Gözde Hanım.

  77. ayşe diyor ki:

   Mrb benim 9 mayısta nikahim oldu 20 mayista sgk ye basvurdum 3 gun once 170 i aradim incelemede oldugu soyleniyor nezaman sonuclanip bankaya yatar ve maas kesildikden sonrami yoksa basvurudan itibariylemi ceyiz parasi isleme giriyor annemden maas aliyorum bilgi verirseniz sevinirim ve incelemede derken anlamadim neyin incelemesi 20 temmuzda dügünüm var gelirmi 15-20 temmuz arasi :-(:-(:-(

  78. Sabahat SAĞLAM diyor ki:

   10.04.2014 TARİHİNDE SGK YA ÖLÜM AYLIĞI TALEBİNDE BULUNDUM 26.06 2014 TARİHİNDE BANKAYA GİTTİĞİMDE TARAFIMA 529 TL PARA ÖDEDİLER BUNDA BİR YANLIŞLIK OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİMDE KESİNTİLER VAR DEDİLER.BENİM BU YETİM AYLIĞIMI NASIL SORGULATABİLİRİM NEKADAR KESİNTİ OLDUĞUNU NASIL ÖÜRENEBİLİRİM.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Yapılan kesintinin sebebini SGK ya giderek öğrenebilirsiniz.

  79. derya diyor ki:

   selamlr 4 hafta oldu başuralı çeyiz parasına nezaman ala bilirim saygılar

   1. feyza diyor ki:

    Derya Hanım çeyiz parası genel de 2 hafta içerisinde verilir. Bununla birlikte en geç 2 veya 3 ayda da yatırabilir.

  80. halil diyor ki:

   Meraba ..benim ablam yetim maasi aliyor babam bi sene oldu vefat edeli ve ablamin ucuncu evliligi olacak simdi ama hic ceyiz parasi almadi babamdan yetim ayligi aliyor ve ceyiz parasi alacak ama kredi cekmisti babamdan kalan yetim ayligiyla ama yinede yetim ayligi aliyor nikah kiydimi yetim ayligi kesilecek hemen bankayi elden yatiracak ama ceyiz parasi almakta bi sikintisi olurmu kredinin yardimci olurmusunuz detayli bi sekilde ne yapmaliyiz simdiden tesekkur ederiz ilginize iyi geceler

   1. feyza diyor ki:

    Halil Bey yetim aylığı alan kişiler evlenecekleri zaman SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

  81. damla diyor ki:

   merhabalr; bızım bır komsumuz yetım aylıgı alıyordu ve ardnndan bırkac zaman sonra emeklı oldu ve aylıgın kesılmesı ıcın basvuruda bulundu kendı talebı ıle. Suan evlılık yaptı ve 1 sene olmadı daha ceyız parası ıcın basvuruda bulunabılır mı ? Tskler

   1. feyza diyor ki:

    Damla Hanım çeyiz ve yetim aylığı emekli aylığı alan vatandaşları kapsamamaktadır.

  82. zeynep diyor ki:

   2 ay sonra evlenicem ve ziraat bankasından 10 bin lira Kredi almıştım,bu durumda ceyiz parasi alabilirmiyim?bende yetim maaşı alıyorum sgk dan.

   1. feyza diyor ki:

    Zeynep Hanım bu konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için ALO 170 hattını arayabilirsiniz.

  83. aysun diyor ki:

   merhabalar .. ben yetım aylıgı alıorum ama ıse gırdıgımde 3 aylık sıgorta yptılar bana . bu ceyız parası almama engel mı acaba

   1. feyza diyor ki:

    Aysun hanım çalışırken yetim aylığınız kesildiği için çeyiz parası alamama durumunuz söz konusudur. Çeyiz parası almak için başvuru da bulunduğunuz tarihte herhangi bir işte çalışmıyorsanız çeyiz parası almanız ile ilgili herhangi bir engel bulunmamaktadır.

    1. aysun diyor ki:

     feyza hanım kesılmemıstı benm maasım sıgorta gırısı oldugunda .. aylıgım hıc kesılmedı yanı bu drumda alabılıo muyum

  84. Nejat diyor ki:

   Merhabalar nişanlım çalıştığı işten ayrıldı 1 ay önce ve yetim maaşına başvurdu. kağıdı geldi 18 aralıkta maaşını alabileceğini belirtmişler.Çeyiz parasından faydalanabilmesi için nikahımızın ne zaman kıyılması gerekir.1 kez de olsa yetim maaşı almış olması, çeyiz parasına başvurması için yeterlimidir, tşk ederim saygılarımla….

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Nejat Bey, çeyiz parası almak için nişanlınızın yetim maaşı alıyorken evlenme durumu olması gerekmektedir. Yani yetim aylığı aldıktan sonra istediğiniz zaman evlenebilirsiniz.

  85. esra diyor ki:

   esra

   merhaba ben 8 aydır calısıyorum ama 5 senelık ssk var 3 ay sonr evlenıcem annemle babam bosanmıs babamdan hıc bır sekılde maddı yardım almıyoruz ben ceyız parasından yararlana bılımıyormuyum sımdıden tesekur ederım :)

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Esra hanım çeyiz parası anne veya babasından yetim aylığı alan kız çocukları için geçerlidir.

  86. beril diyor ki:

   Merhaba babam 18ocak2009da vefat etti Çeyiz parasını alabilmem için vefattan sonra 5yıl içinde mi nikah kıyılması gerekli yoksa nikah kıyıldıktan 5yıl içinde mi başvurmak gerek lütfen cevap verin şimdiden çok teşekkürler…

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Beril hanım çeyiz parasının alınabilmesi için nikahın kıyılmış olması gerekmektedir. Nikahtan sonra başvuru işlemi yapılmalıdır.

  87. emel gören diyor ki:

   merhana babam 2012 de vefat etti babamın emekli maasından yararlanıyorum nişanlıyım seneye düğünüm olacak. ceyiz parası alabilicekmiyim ?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Emel Hanım, evlendiğiniz taktirde yetim aylığınız kesilecektir. Çeyiz parası alabilirsiniz.

    1. emel gören diyor ki:

     ölüm tarihi önemli değil yani degil mi

  88. ayşe diyor ki:

   ben babamdan yetim aylığı alıyordum kredi çekmiştim maaşımdan ödeniyordu. şimdi 300 tl maaş alıyorum ve evlendim çeyiz parasına başvurdum. alacağım para normal maaşımdan mı hesaplanır yoksa kesintili maaştan mı hesaplanır öğrenebilirmiyim teşekkürler

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Ayşe Hanım, çeyiz parası yetim aylığı ile hesaplanmaktadır.

  89. çiğdem diyor ki:

   Ben babamdan yetim aylığı aliyorum fakat ise girmek istiyorum girdigim taktirde de maasim kesilecek 2 sene sonrda dugunum olacak o zaman isten cikip dilekce yazsam acaba ceyiz parami alabilir miyim ve maasim ceyiz parasi aldktn sonra anneme gecer mi ?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Çiğdem Hanım, çeyiz parası alabilmeniz için yetim maaşı alıyorken evlenmeniz gerekir.

  90. PELİN diyor ki:

   merhaba babam 2002 de vefat etti ben yetim maaşı alıyorum şuan. ve evlenecem çeyiz parası alabilir miyim ? neye göre hesaplanıyor ? çeyiz parası diyelim verildi annemin maaştan çeyiz parası verdiler diye bi kesinti olacak mı ?

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Pelin Hanım, çeyiz parası alabilirsiniz. Mevcut yetim maaşınızın 24 katını bir seferde alabilirsiniz. Yetim maaşınız kesilecektir. Annenizin dul maaşında artış olur.

  91. Nadire ay diyor ki:

   2004 yilinda babam vefat etti babamdan yetim maasi aliyorum 2 bucuk sene önce evlilik disi bir cocuğum oldu simdi ise 25.12.2014 tarihinde cocugumun babasiyla evlendim ceyiz parasi alabilir miyim cocuğum buna engel olur mu lütfen bilgilendirirseniz sevinirim

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Nadire Hanım, çeyiz parası alabilirsiniz.

  92. yonca diyor ki:

   Babamdan dolayı yetim aylığı almaktayım. Erkek kardeşim , annem de babamın vefatü dolayısıyla maaş almaktadır. Çeyiz parası kanununa göre ceyiz parası alabilmek için yetim aylığınıñ kesintisiz alınması gerekiyormuş. Ama yetim aylığını kardeşimle bölüşüyorum. Bu durumda.ceyiz parası alamayacakmıyım.

   1. sukufe kalay diyor ki:

    Yonca hanım en doğru bilgiyi SGK’ ya giderek ya da ALO 170 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

  93. fazilet diyor ki:

   Merhabalar.. Babam emekli sandıgından emekli ve vefat etti. Düzenli olarak yetim aylıgı almakdayım.. Ceyiz parası için sgk’ya gitmem gerekiyor sanırım, onun haricinde yapmam gereken baska birşey varmı?

  94. ayşe diyor ki:

   Meraba ben 29 yasina giricem bekarim yetim maasi aldigim surece evlendigimde ceyiz parasi alabilirmiyim ya da yaş sınırı varmi

  95. Ayşe diyor ki:

   Çeyiz parası için başvuru yapmıştım. 3 ay oldu cevap gelmedi. Bu durumda ne yapmalıyım. Yetim aylığını hala yatırıyorlar. Evililik cüzdanının fotokopisinide gönderdim. Dilekçe ankaraya ulaşmış ancak olumlu ya da olumsuz herhangi bir cevap gelmedi.

  96. hatice diyor ki:

   Ben babam dan yetim aylığı alıyorum . Çeyiz parası için nereye başvurmalıyim. Emekli Sandığı dan emekli babam kaç aylık Çeyiz yardımı alabilirim.

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Hatice hanım size en yakın SGK müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

  97. nurgül yılmaz diyor ki:

   slm ben babam 2006 da vefat eti ben 03.06.2008de evledim bu ceyiz parasından ben yaralanabilitmiyim

  98. GamZe diyor ki:

   Merhaba benim annem ile babam ayrı dogdugumdan beri bi maaş almıyorum annemin üstüne kayıtlıyım buna ragmen çeyiz yardımı alabilirmiyim 1 yıl sonra düğünüm var babamla hiç bir şekilde görüşmüyorum kendisi evli

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    anne ve babadan yetim aylığı yok ise çeyiz parası alamazsınız.

  99. arife diyor ki:

   Babam vefat ettikten sonra 2 yıl yetim aylığı aldım evlendiğimde Çeyiz parası alcaktim ama abim annemden 2 sene benim maaşım kesilecek bundan sonrada zam alamaz diye almamam için bi kağıt imzalattı böyle birşey varmı ben evlendikten sonra annemde vefat etti şu an Çeyiz parası alabilir miyim çünkü hakkımdi diye düşünüyorum

  100. esra diyor ki:

   Merhaba babam 1991 yılında vefat etti annem o yıldan beri maaş alıyor du 18 yaşıma girdiğimde bende almaya başladım 180 tl tutarında annem 2011 yılında vefat etti ve 830 tl bana bağlandı su an kredi çektim ve maaşımdan 10 ay boyunca kesinti olacak 600 tl ve 2016 da evlencem çeyiz parası ne kadar alırım ve pkrediden dolayı bi sıkıntı olur mu ? Şimdiden teşekkürler.

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    Yetim maaşınızı hangi kurumdan alıyorsunuz ?

    1. esra diyor ki:

     Ssk ,ziraat bankasından

  101. deniz diyor ki:

   Merhaba babamı 6 aralık 2014 te kaybettim, suan yetim aylığı almıyorum bunun herhangi bir yere başvurması, SGK li olarak çalışıyorum SGK olarak çalıştığım için yetim aylığı alabiliyor muyum?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    Babanız hangi kurumdan emekli , ssk ? bağkur ? emekli sandığı ? emekli sandığından emekli ise ssk lı olarak çalışmanız olsa bile yetim maaşı alabilirsiniz.

    SSK ve Bağ-Kur da yetim maaşı alamazsınız.

  102. sevda diyor ki:

   merhaba babam 2001 yılında vefat etti ve sigortası yoktu herhangi bir maaş alamadım çeyiz parası alabiliriyor muyum?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    Çeyiz parası yetim maaşı olmadan olmaz.

  103. Hatice diyor ki:

   2011 in 7. Ayında evlendim yetim maaşı alıyordum.en son aldığım maaş 250 tl idi çeyiz parasının 5 yıl geçerli olduğunu yeni öğrendim.Bugün çeyiz parası alacak olsam 250 tl üzerinden mi yoksa şuan anneme verilen maaş üzerinden mi toplam para alabilirim annemin şuanki maaşı 900 tl.

  104. özge diyor ki:

   Merhaba. Annemin vefatından dolayı yetim maaşı alıyordum. Sigortalı işe başlayınca yetim maaşımı babama devrettim. Mayıs ayında düğünüm olacak. Ben şu anda işten çıkıp yetim maaşımı tekrar bağlatmak istiyorum. Ancak babamın annemden dolayı aldığı maaş kredili. Ben yine de kendi payıma düşeni yani üçte birini kesintisiz alabilir miyim? Kesintili alsam da çeyiz parası alabilir miyim? Bir de çeyiz parası alabilmek için nikahtan önce mi müraacat etmeliyim?
   Teşekkürler..

  105. Çiğdem diyor ki:

   Şu an sigortalı olarak çalışıyorum annem ve kardeşim babamdan maaş alıyorlar ben almıyorum eylül de düğünüm var çeyiz parası için başvursam alabilir miyim?

  106. tuba diyor ki:

   merhaba babam vefat ettı. sgkdan emeklıydı. babamın maasını alıyorum. ceyız parasıda alabilecegimi soylediler. fakat bana SGK kurumunda maasımın 10 katını alabilecegimi soylediler sayfanızda 24 katı dıyor. bu konuda net bir bilgi verebilirmisiniz. Bır sorum daha var; basvuruyu yaptıktan sonra kac ay sonra netıcelenır.

  107. dursun diyor ki:

   Merhabalar babam vefat ittigi icin emekli sandigindan ben suan yetim maasi aliyorum ve sigortali bir iste calisiyorum.evlenecegim zaman ceyiz parasi alabilir miyim..bunun icin sogortasiz mi olmam gerek yani isten cikmam mi gerek..peki birde ceyiz parasi almayip maasimin devam etmesini isteme gibi bir hakkim varmidir.?Şİmdiden yardmlariniz tesekkurler

  108. recep diyor ki:

   Babam ve annemden dolayi maas aliyorduk ablam evleneli 21 ay oldu ceyiz parasini alali yani ben 480 tl aliyorum ne zaman benim ki artisa gecicek yada iki kati mi olucal ???

  109. özlem diyor ki:

   merhaba babamdan 250 tl yetim aylığı alıyorum toplam ne kadar çeyiz parası alırım ayrıca çeyiz parası almam için 6 ay öncesinden nikah olması gerekıyor diyorlar bunun gerceklik payı var mı yoksa düğüne 1 ay kalımı nikahta yapılsa yine çeyiz parası alabılır mıyım son olarak bu çeyiz parasnın geri ödemesi oluyor mu?şimdiden ilginiz için teşekkür ederim .

   1. melek diyor ki:

    merabalar bende yetım maası alıyordum evledm çeyız parası için bas burdum 1 ay oldu cevap gelmedı işe basladım genede çeyız parasın ala blırmıyım

    1. Selahattin Demir diyor ki:

     alo 170 arayıp müracaatınızla ilgili bilgi alabilirsiniz.

  110. ozge diyor ki:

   Babamdan yetim maasi aliyordum sigortali ise girincekesildi Ocak 1de isten ayrildimve ankaraya ssk gittim 6 ocakta tekrar basvurdum sonra telefonla aradim 24subatta yaticagini solediler marttada nikahim olcak sonra ceyiz parasina basvurabilirmiyim tek maas almam yeterli olurmu

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    babanız bağkur ve emekli sandığı emekli si ise çeyiz yardımından faydalanırsınız.

  111. naz Demirkaya diyor ki:

   Merhaba ben Amasyada ikamrtgah etmekteyim. İstanbula gelin gideceğim. Nasipse ağustosta çeyiz parasına başvurmak için amasyaya mi gelmem gerekiyor yoksa istanbuldafa başvuru yapıp paramı oda alabilir miyim lütfen acil cevap istiyorum şimdiden teşekkür ederim

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    yetim maaşınızı amasya dan alıyorsanız istanbul dan dilekçenizi amasyaya posta ile gönderebilirsiniz. istanbula gelmeden amasya dan da müracaat edebilirsiniz.

    1. naz Demirkaya diyor ki:

     Peki paramida istanbuldan alabilir miyim nereye yatıyor yani amasyaya o zaman gitmeme gerek var mı yoksa istanbuldan herhangi bir ziraat şubesinden alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler

     1. Selahattin Demir diyor ki:

      alabilirsiniz.

  112. sebiha çatalkaya diyor ki:

   yetimim ama yetim parası almıyorum.başvuru yapsam çeyiz parası alabilirmiyim.ve hangi hattan bilgi alabilirim.

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    yetim parası alma hakkınız varsa çeyiz parası alabilirsiniz 170 arayabilirsiniz

   2. Selahattin Demir diyor ki:

    yetim maaşı anne babanın emekliliği varsa , vefat anında yetim maaşı bağlanacak kadar sigortaları varsa alabilirsiniz.

  113. Elif diyor ki:

   Yetim aylığım işe başladığım için kesildi. Bugün işten çıktım, yarın yeniden yetim aylığına başvuracağım ve ay sonunda evleniyorjm. Dolayısıyla aylığımı almadan evlenmiş olacağım. Çeyiz parası alabilir miyim?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    yetim aylığı ve çeyiz içinde müracaatını yap.alırsın

  114. KEZBAN diyor ki:

   08,02,2008 babamı kaybettim 18,12,2014 nikahım kıyıldı evlilik ıcın cehız parasına başvuruda bulundum butun evraklarımı yaptırdım . cehiz paramı ne zaman alabilirim bilgilerinizi bekliyorum

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    müracaat ettiğiniz bölümle görüşün veya 170 den durumunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.

  115. HAKAN diyor ki:

   merhaba, ablam babamdan maaş alıyordu evlendi ve çeyiz parası için başvurdu. iki hafta sonra cevap geldi ancak miktar 24 ay değil 12 aylık tutarı karşılıyor. babamız öğretmendi. emekli sandığı. bilgi verir misiniz?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    emekli sandığında 12 ay alabilir.ssk ve bağkur da 24 ay.

  116. nehir diyor ki:

   benim annem 2003 te vefaat etti ana ben yetim maaşı almıyorum ve 2 ay sonra nikahım kıyılıcak ben çeyiz parası alabiliyormuyum

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    yetim maaşı almayınca çeyiz yardımıda alamazsınız.

  117. nehir diyor ki:

   benim annem 2003 te vefaat etti 3ay sonra nikahım var ama benim ssk m yok ve yetim maaşıda almıyorum ben çeyiz parası alabiliyormuyum

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    çeyiz yardımı almak için yetim maaşı almanız gerekir.

  118. tuğçe diyor ki:

   Yetim aylığı almamaktayım.Annem veya babamdan da bir aylık almamaktayım.?çeyiz parası alıyor muyum acaba ?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    anne babadan yetim aylığı almıyorsanız çeyiz parası alamazsınız.

  119. İsmail cinar diyor ki:

   Slm eşim çeyiz parası alçak durumda almak istiyoruz ama geri ödemesi var mi bu yardımın varsa ödeme sekli nasıl teşekkürler…

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    geri ödemesi yok.

  120. HAKAN diyor ki:

   Lütfen benim soruma da yanıt verin. merhaba, ablam babamdan maaş alıyordu evlendi ve çeyiz parası için başvurdu. iki hafta sonra cevap geldi ancak miktar 24 ay değil 12 aylık tutarı karşılıyor. babamız öğretmendi. emekli sandığı. bilgi verir misiniz?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    SSK ve Bağkur için aldığınız yetim maaşının 24 katı .Emekli sandığı için ise 12 katı

  121. İsmail cinar diyor ki:

   Çeyiz parasının geri ödemesi var mi. Varsa ödeme sekli nasıl

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    yok.

  122. Hakan diyor ki:

   Merhaba
   Eşim çeyiz parası almak için başvuru yaptı başvurduktan ne kadar süre sonra elimize ulaşır
   Cevaplandırırsanız seviniriz
   Kolay gelsin…

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    müracaat ettiğiniz yere sorabilirsiniz. Normali 1 aydır.

  123. güneş diyor ki:

   Merhaba

   Benim babam öleli uzun zaman oldu ve annem maaş almadi bizde almıyorz ben Çeyiz parasi alabilirmiyim? Almak için ne yapmam gerekir? Bilgi verirseniz cok sevinirim teşekkürler…

  124. güneş diyor ki:

   Merhaba
   Benim babam öleli uzun zaman oldu ve annem maaş almadi bizde almadik bu durumda baswuru yaparsam Çeyiz parasi alabilirmiyim? Lütfen bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  Sorunuzu Yazın


  − yedi = 2