ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

4/A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama

4/A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama
SSK
23.09.2019

4/A 10 günden az süreli ev hizmeti çalışanı sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden 4A on günden az süreli ev hizmeti çalışan kişi sorgulama işlemleri için E-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar, herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilir.

4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

4A 10 günden az süreli ev hizmeti çalışanı sorgusu için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. İzlenmesi gereken adımlar:

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmekedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra kimliğin doğrulanması gerekmektedir.
 • Kimliği doğrulamak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresini girmek gerekmektedir.
 • Daha sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Sayfanın orta bölümünde bulunan aramam kısmına ‘’4A on günden az süreli ev hizmeti çalışan kişi sorgulama’’ yazarak, enter tuşuna basmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Ev Hizmetlerinden Hangi İşçiler Yararlanır?

Ev hizmetlerinden yararlanan işçiler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Buna göre herhangi bir işte çalışmayan kişiler bu hizmetlerden faydalanmaktadır.

Bunun dışında:

 • İsteğe bağlı olarak kendi sigortasını kendi yatıran kişiler ev hizmetlerinden faydalanabilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geliri olan ya da aylık alan kişiler ev hizmetlerinden faydalanmaktadır.
 • 5510 sayılı olan yasanın sigortalı olarak sayılanları da ev hizmetlerinde çalışabilmektedir.

4/A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışanlar Sağlık Sigortası Öder mi?

4/A 10 günden az süreli çalışanların sağlık sigortası ödemesi gerekmemektedir. Ev hizmetinde 10 günden daha az çalışan vatandaşlar herhangi bir işlem yapmamalıdır. Ancak bunun için işveren tarafından iş kazası primlerinin ödenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra evinde 10 günden az süreli olarak sigortalı çalışanı olan gerçek kişiler, çalıştırdıkları her gün için asgari maaşın günlük yüzde 2’si oranında primlerini ödemelidir. Bunun yanı sıra ev hizmetinde ayda 10 günden az çalışan kişiler emeklilik ya da sağlık sigortası olarak günlük brüt asgari ücretin 30 katı üzerinden yüzde 32,5’i olacak şekilde ücret ödemesi yapmak zorundadır.

On Günden Az Süreli Çalışanlar Genel Sağlık Sigortasından Faydalanabilir mi?

On günden az süreli çalışanların GSS hakkı bulunmaktadır. Fakat ayda 10 günden az çalışan işçilerin bu hizmetten faydalanabilmesi için primlerini gelecek ayın sonuna kadar ödemeleri gerekmektedir. Bu sayede şayet eşinden sigortalıysa, sağlık yardımı almaya da devam edecektir. Bunun yanı sıra ev hizmetinde ayda 10 günden az sigortalı çalışan başvuru yapmak için SGK’dan form alınması ve doldurulması gerekmektedir. Ardından bu form bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Bir diğer yöntem ise www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Bu alan üzerinden 4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışanı işveren başvurusu yapmak gerekmektedir.

4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışanı Primleri Nasıl Ödenir?

4/A 10 günden az süreli ev hizmeti primleri ödemek için işverenin ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekmektedir. Şayet işveren direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak e-devlet sistemi üzerinden kayıt yaptırmışsa, primleri banka aracılığı ile ödeyebilmektedir. Bunun yanı sıra ev hizmetlerinde ayda 10 günden daha az sigortalı olarak çalışan kişiler, kanun kapsamında işveren olarak ifade edilmemektedir.

Bundan dolayı da yasalar doğrultusunda işverenlerin tutması gereken işe giriş ve çıkış bildirgeleri, aylık prim ya da hizmet belgeleri tutması da gerekmemektedir. Emekli aylığı almasına rağmen evinde 10 günden daha az süreyle işçi çalıştıran kişilerin emekli maaşlarından kesinti yapılmamaktadır. Bunun dışında yabancı uyruklular ev hizmetinde ayda 10 günden da az sigortalı olarak çalıştırılamamaktadır.

Ev Hizmetlerinde Bir Ayda 10 Günden Daha Az Çalışanların Sigortası

Ev hizmetlerinde çalışanların sigortası 5510 sayılı kanuna göre düzenlenmiştir. Buna göre bir ay içinde 10 günden daha az ya da daha fazla çalıştırılan kişilere sigorta yapılması zorunludur. İşçinin çalışmaya başladığı günden itibaren, işveren ikamet ettiği Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmalı ve kişiyi sigortalı olarak çalıştırmalıdır.

Buna göre ev hizmetlerinde bir ayda 10 günden daha az çalışan kişiler için:

 • %20 uzun vadeli sigorta kolları
 • %12,5 genel sağlık sigortası
 • %2 iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta primleri
 • %3 işsizlik sigorta primleri işveren tarafından ödenmektedir.

Ev hizmetlerinde çalışan ve buna bağlı olarak düzenli ödeme alan vatandaşların sigortasının yapılması zorunludur. Bunun yanı sıra düzenli ödeme alan işçilerin sigortasının yapılması zorunludur.

Ev Hizmetlerinde Çalışan Kişilerin Kıdem Tazminatı Hakkı Bulunur mu?

Ev hizmetlerinde çalışan kişilerin yasal hakları İş Hukuku kapsamında işçi olarak kabul edilen kişilerle aynı değildir. Bundan dolayı da ev hizmetlerinde çalışan kişilerin kıdem ve ihbar tazminat hakkı söz konusu değildir. Kıdem ve ihbar tazminatı alabilmek için 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalışıyor olmak gerekmektedir. Ev hizmeti kapsamında çalışan kişiler 4857 sayılı kanun kapsamında çalışmamaktadır.

Bu sebeple de kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı hakkı da almaları mümkün değildir. Ancak evden çalışan işçi ve işveren arasında iş sözleşmesi yapılmışsa bu durumda kıdem tazminatı alabilir. Bunun yanı sıra sözleşmede kıdem tazminatı, yıllık izin vs. Gibi haklardan da bahsedilebilir. Ev hizmetlerinde görev yapan işçilerin senelik izin hakkı vardır. Bir sene çalışan kişilere en az 2 hafta zorunlu olarak ücretli izin verilmelidir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Maaşından Gelir Vergisi Kesintisi Olur mu?

Ev hizmetinde çalışanlardan gelir vergisi kesintisi 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’na göre düzenlenmektedir. Ev hizmetinde çalışan vatandaşların maaşlarından yalnızca damga vergisi kesintileri yapılır. Bu kesinti dışında herhangi bir kesinti yapılmaz. Öte yandan ev hizmetlerinde çalışan vatandaşların maaşlarından gelir vergisi kesintisi çeşitli durumlarda yapılmaz. Şayet vatandaşa asgari geçim indirimi ödemeleri yapılmıyorsa, maaştan kesinti yapılmaz.

Öte yandan çalışma izninin olması koşuluyla evde yabancı işçiler de çalışabilmektedir. Yabancı uyruklu çalışanlar, ayda 10 günden daha az ev hizmetlerinde çalışamamaktadır. Öte yandan yapılan tespitlerde bir ayda 10 günden daha az yabancı uyruklu kişilerin çalıştığı tespit edilirse bu durumda bu işçiler de aylık on günden daha fazla çalışan işçiler ile aynı sigorta ödenmesi zorunludur. Bunun dışında Borçlar Kanunu 434. Maddesine göre evden çalışan vatandaşların hizmet sözleşmesini kötüye kullanılarak iptal etmesi durumunda 4A on günden az süreli ev hizmeti çalışan kişi sorgulama işlemlerinden sonra, işçilerin yasal hakları da bu alanda bulunmaktadır.

Bunlar:

 • Evden işçi çalıştırma halinde yasal olarak sigortasının yapılması gerekmektedir.
 • İşveren tarafından yapılan sigorta, vatandaşın bir ayda on günden daha az ya da daha çok çalışmasına göre yapılır.
 • Yabancı uyruklu işçilerin sigortaları aylık on günden daha az çalışmasına rağmen bir aylık olacak şekilde yapılması zorunludur.

Ev hizmetlerinde görev alan vatandaşların her hafta ücretli izne ve yıllık ücretli izin yapmaya hakkı vardır.

TC No İle SSK / SGK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?
SGK / SSK İşe Giriş Tarihi Sorgulama ve Öğrenme
SSK Emeklilik Hesaplama Tablosu Detayları
Yorumlar

 1. nilgün dedi ki:

  iş yerimde ablam ben eşim çalışmaktayız hepimiz emekliyiz sigorta primi ödemek zorundamıyız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyeri sahibi haricindekilerin sosyal güvenlik Destek primi olarak prim sigortalı gözüküp prim ödemelidir.

 2. Saİt Aksoy dedi ki:

  2017 Şubat başı ön günden az süreli çalışan için e-devletttekayıt yaptım. Primi nasıl ve nerede hesablayacağım?
  Saygılarımla

 3. Franz Dieter Koch dedi ki:

  Sayın Bayanlar Baylar,

  Turgutreis’te oturuyorum. Şimdi uzun dönem ikamet izniyi için bu belge gerek: son üç yıl içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarından sosyal yardım almadığını gösteren belge. Bu belge Bodrum SGK’tan alabılırım mı?

  Saygılarımız,
  Franz Dieter Koch

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Evet Bodrum SGK müdürlüğünden alabilirsiniz.

 4. sabahat dedi ki:

  Ben yanımda yazları 4 ay çalışanım için 12 ay boyunca bağkur isteğe bağlı sigortasını ödüyorum. Yeni kanuna göre bağkur primleri de geçerlimidir. Kendimi korumak için bunu değiştirmem mi lazım

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 5. nevin aktaşlı dedi ki:

  bakıcı olarak eve alınan kadın hemenmi sigorta oluyor 3 ay sonramı.devamlı kadın için soruyorum

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Devamlı ise hemen sigorta olması gerekir.