Sorgulamalar

Trafik Ceza Puanı Sorgulama

Araç kullanmak için gerekli en temel faktörlerden bir tanesi ehliyet bulundurmaktır ve ülkemizde ehliyet bulundurmadan araç kullanmanın ciddi cezaları vardır. Ehliyet alabilmek için ise öncelikle 18 yaşını doldurma şartı aranmaktadır. 18 yaşını doldurmuş her birey T.C. MEB tarafından denetlenen ve yetkilendirilen herhangi bir sürücü kursuna başvurup, yazılı ve direksiyon sınavlarından geçmek koşuluyla ehliyet alabilmektedir. Ancak trafikle ilgili düzenlemeler ve kısıtlamalar bununla sınırlı değillerdir. Biz de bu yazımızda trafik ceza puanı sorgulama hakkında bilgiler vereceğiz.


Trafik Ceza Puanı Nedir?

Yollarda trafiği düzenlemek, hayatımızı kolaylaştırmak, kazaları ve kaza risklerini olabildiğince en alt seviyeye çekebilmek için sürücülerin daha dikkatli olmalarını sağlamaya yönelik trafik cezaları uygulanmaktadır. Kırmızı ışıkta geçmek, hız limitini aşmak gibi söylerken kolay olan bazı davranışların trafikte, can ve mal güvenliğimizi sağlamak adına ağır meblağlara mal olan cezaları var. Bu cezalarda da 2 aşama bulunmakta. Bunlardan ilki para cezası, ikincisi ise ceza puanı sistemidir. Peki, ceza puanı sistemi nedir, nasıl işler?

Ceza puanı sistemi trafikteki ihlallerin geriye doğru bir yıllık hesaplanması ile ortaya çıkıyor. Sisteme göre alkollü araç kullanmak, dönüş kurallarına riayet etmemek, hız limitini aşmak ve benzeri kural ihlallerinin yapılması durumunda ceza puanları sürücünün ehliyetine tanımlanıyor ve bu ceza puanları 100 puanı aştığında ise ehliyete 2 ay el konuluyor. Ehliyetin geri alınabilmesi için de Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğince düzenlenen eğitimi tamamlamak ve bunu gösterir belge almak gerekiyor. İkinci 100 puanın aşımı durumunda 4 ay ehliyete el konulurken, üçüncü 100 puan aşımında ise sürücü mahkemeye sevk ediliyor ve hakkında adli süreç başlamış oluyor.  Aşağıda 2016 yılına ait ceza puanlandırma sistemine dair bazı örnekleri görebilirsiniz.

Mahkeme süreci sonucunda sürücülerin ehliyetine 6 ay, 1 yıl veya süresiz el konulma durumu yaşanabiliyor. Sürücüler bu durumları yaşamamak adına ceza puanlarını sorgulama ihtiyacı hissediyorlar. Şimdi trafik ceza puanı sorgulama konusuna gelelim.

Trafik Ceza Puanı Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü insanların trafikte daha dikkatli olmalarını sağlamak için internet üzerinden kişinin kendi ceza puanını görebilmesine olanak tanıyor. Bu trafik ceza puanlarını sorgulamak için iki tane yöntem var. Birincisi e-devlet sistemine giriş yapmak, diğeri ise emniyet genel müdürlüğü internet sitesinden trafik ceza puanı sorgulaması yapmak. Aşağıda e-devlet sistemine nasıl girildiğini görebilirsiniz.

1. E-Devlet Trafik Ceza Puanı Sorgulama

E-Devlet sisteminden trafik ceza puanı sorgulama yapabilmemiz için öncelikle yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantıya giriş yapmamız gerekiyor. Bunun içinde e-devlet şifremizi bilmemiz gerekiyor. Eğer daha önce sisteme hiç giriş yapmadıysanız öncelikle PTT şubelerinden ilk e-devlet şifrenizi alıyorsunuz. Daha sonra T.C. Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabiliyorsunuz. Sitede hizmetler kısmında trafik ceza puanı sorgulama yazıp aratabilir ve gelen sayfada kimlik numaranızla sorgulamanızı yapabilirsiniz. Aşağıda trafik ceza puanı sorgulama ekranını görüyorsunuz.

2. EGM Trafik Ceza Puanı Sorgulama

Trafik ceza puanı sorgulamak için yapılabilecek bir diğer sorgulama adresi de Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesidir. Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinde aşağıda vermiş olduğumuz adrese girdiğinizde, aşağıdaki ekran karşımıza gelir. Bu ekranda kişi ad, soyad, TC kimlik no ve doğum yılını girerek doğrulama işlemi yapar.

Girilen bilgilerin doğrulanması durumunda aşağıdaki ekran görüntüsü ekrana gelir. Buradaki dört resimden ikincisi olan “Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama” resmine tıklayarak ilgili adrese gidilir.

İlgili adreste karşımıza tekrar bir doğrulama ekranı gelecektir. Bu ekranda da TC Kimlik numarası, nüfus cüzdanı harf seri numarası ve nüfus cüzdan seri numarası istenir. Bu bilgileri girdikten sonra “sorgula” butonuna tıklayarak trafik ceza puanı sorgulama işlemimizi tamamlamış oluruz.

E-Devlet trafik ceza puanı sorgulama için TIKLAYINIZ!

EGM trafik ceza puanı sorgulama için TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı