• HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  HGS bakiye sorgulamak için alternatif yollar bulunmaktadır. Günümüzde sorgulama işlemlerini online olarak yapmak mümkündür. Online olarak HGS bakiye sorgulamanızı yaparak; hızlı, pratik ve kolay çözümler elde edebilirsiniz.


  Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Bakiyesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

  E-Devlet HGS sorgulaması yapabileceğiniz bir sistem olarak birçok kurum ile ilgili işlemi kolayca yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi bakiye sorgulama işlemi için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  • HGS bakiye sorgulama işlemi için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklamalısınız.
  • T.C kimlik numaranız ve şifrenizle kimlik doğrulama işlemini tamamlamanız gerekmektedir.
  • Akabinde adınıza kayıtlı olan HGS hesabınız ile ilgili detaylar sorgulanmaktadır.
  • Sorgulama sonucunda, HGS hesabınızın detaylı bilgilerine erişim sağlayabilir ve inceleyebilirsiniz.

  PTT HGS Müşteri Hizmetleri Girişi Nasıl Yapılır?

  HGS bakiye sorgulama işlemleri PTT resmî web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. PTT resmî web sitesi üzerinden müşteri hizmetleri bölümüne giriş yapabilmeniz için iki yol bulunmaktadır;

  • E-Devlet sistemi üzerinden yapmış olduğunuz sorgulama, adınıza kayıtlı HGS hesapları üzerinden ihlalli geçiş yapılıp yapılmadığı bilgisini de vermektedir. HGS hesabınız ya da hesaplarınız ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek için E-Devlet sorgulama sayfasından HGS müşteri hizmetlerine erişebilirsiniz.
  • https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf sayfasına giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan ‘Müşteri Hizmetleri Giriş’ bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Açılan kutunun sol tarafından ‘Üye Olun’ seçeneğini göreceksiniz. Üye değilseniz ve E-Devlet üzerinden giriş yapamıyorsanız o zaman üye olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sisteme giriş yapamazsınız.

  HGS müşteri hizmetlerine online olarak girişinizi yaptıktan sonra HGS bakiye sorgulamanızı yapabilir, üyeliğiniz ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Bakiyesi Telefon Aracılığıyla Nasıl Sorgulanır?

  E-Devlet sisteminden sonra, HGS bakiye sorgulama işlemi için en çok tercih edilen yöntemlerden bir diğeri telefon sorgulamasıdır. Telefon ile HGS sorgulama işlemi için 0580 460 60 60 ya da 444 1 778 numaralı çağrı merkezlerini arayabilirsiniz. Bu numaraları arayarak HGS bakiyenizi sorgulayabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Bakiyesi İnternet Şubesi Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

  HGS yükleme noktalarından olan; İş Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Garanti Bankası internet şubelerinden HGS bakiye sorgulama işlemi yapılmaktadır. İnternet şubelerinde bulunan OGS/HGS yükleme ve sorgulama bölümlerinden hem yükleme hem de sorgulama işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bankalarda HGS etiketi 20, kartı ise 40 TL ücret karşılığında verilmektedir. Sonrasında ihtiyacınız kadar yükleme yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

  HGS Nedir?

  HGS’nin açılımı ‘Hızlı Geçiş Sistemi’dir. Gişelerde oluşan uzun kuyrukla ve uzun saatler süren trafik problemini ortadan kaldırmak amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. HGS sistemi sürücüler pratik geçiş imkânı sağlamaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi Türkiye genelinde tüm otoyol geçişlerinde ve Boğaz Köprülerinde alınan geçiş ücretleri için pratik geçiş sağlamaktadır. Aracın durmasına, o anda para ödeyip bilet almasına gerek kalmadan transit geçiş sağlamaktadır.

  HGS Nasıl Alınır?

  Hızlı geçiş sistem uygulamasına ile ilk defa 2012 yılında tanışan sürücüler günümüzde trafiğin vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Karayolları HGS satın almak için bankalardan veya PTT’lerden yararlanmak gerekmektedir. PTT şubelerinden alınan HGS’ler için ücret verilmekte, bankadan alınan HGS’ler için ise mevduat sahibi ve kredi kartı olan müşterilerinden banka tarafından herhangi bir ücret istenmemektedir. HGS almak için yapılması gerekenler şunlardır;

  • E-Devlet sisteminden faydalanarak araç plakalarının sorgulanması yapılarak daha önce araç üzerinde HGS olup olmadığını öğrenmek mümkün olmaktadır. Bu işlemi yaparken kişilerin T.C. kimlik numaralarını yazmaları gerekmektedir.
  • Türkiye genelinde bulunan bütün PTT şubelerinden ve Karayollarının otoban gişelerinin yanında yer alan şubelerden HGS kartlarını almak mümkün olmaktadır. HGS kartı almak için PTT şubelerine gitmeden önce gerekli olan bazı evrakların tamamlanması alımlarda zorluk yaşanmasını önlemektedir.
  • PTT şubelerine HGS almak için giden kişilerden istenen evraklar;
  • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
  • HGS alınacak araca ait araç ruhsatı

  PTT şubelerinden HGS satın alan kişilerden talep edilen ücret 5 TL dir. Daha önce geçerli olan uygulamaya göre, ilk defa sahip olunan HGS nin aktif hale gelmesi için belli bir limit dahilinde yükleme yapılması gerekmekteydi. Şu anda yapılan alımlarda ise bu uygulama kullanılmamaktadır. Sadece HGS kart ücreti vermek yeterli olmaktadır.

  Kaçak geçişleri önlemek amacı ile yapılan ilk uygulama, yüksek cezaların kesilerek tahsil edilen tutarların oldukça fazla olması nedeni ile yapılan bu ödeme kişilerin kendisine bırakılmıştır. Araçlarında HGS bulunmadan geçiş yapan kişilerin gişelerden geçmesi halinde cezai işlem uygulanmakta ve kişilere gişeden geçtikten sonra ceza kesim işlemi uygulanmaktadır.

  OGS Nedir?

  Açılımı Otomatik Geçiş Sistemi olan OGS, aracın içerisine yerleştirilen bir elektronik cihaz ile köprü ve otoyol geçişlerinde hızlı geçiş sağlamaktadır. Ülkemizde en sık kullanılan ulaşım şekli olan karayolunda; hızlı ve pratik şekilde geçişler için OGS tercih edilmektedir. OGS için araç içerisinde yerleştirilen elektronik cihaz sayesinde köprülerde ve yolarda duraksamadan geçiş yapabilirsiniz. OGS için;

  • İş Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Denizbank
  • Vakıfbank
  • Garanti Bankası şubelerinden ya da internet şubelerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

  Otomatik Geçiş Sisteminde cihaza takılan elektronik cihaz için tek sefere mahsus cihaz ücreti ödenmektedir. Her bankanın cihaz için verdiği garanti süresi farklı olup 3 ila 5 yıl aralığında değişmektedir. OGS ’de geçiş ücreti karşılığı için kredi kartına otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekmektedir. Böylece bir bakiye yüklenmesine gerek kalmadan geçiş yapıldıkça ücret ödenmesi sağlanmaktadır.

  OGS ve HGS Arasındaki Farklar

  • OGS elektronik cihaz ile çalışırken iken HGS için pul ya da kart alınmaktadır.
  • HGS’nin OGS ’ye göre daha uygun bir fiyatlı bir cihazı vardır. HGS pul ya da kartlarının kullanım ömrü 8 yıldır.
  • HGS PTT ya da banka şubelerinden temin edilebilirken, dolum işlemleri yalnızca PTT şubelerinden yapılabilmektedir.
  • PTT müşterilerine ücretsiz olarak HGS dağıtmaya başlayacaktır. Dolum işlemleri ise merkez şubelerden, otoyol yanlarında bulunan PTT ait iş yerlerinden ayrıca PTT Matik’lerden yapılmaya başlayacaktır.
  • OGS için her geçişte %20 indirim uygulanmaktadır. HGS ’de böyle bir sistem bulunmamaktadır.

  HGS ve OGS Sisteminde Araç Sınıfları Kaça Ayrılır?

  HGS ve OGS geçiş ücretlendirmeleri araç sınıflarına göre değişiklik göstermektedir. HGS ve OGS sistemlerinde araç sınıfları 6’ya ayrılmaktadır;

  • 1. sınıf araçlar: Dingil mesafesi 3,20 metre altında olan araçlar 1. sınıf grubuna girmektedir.
  • 2. sınıf araçlar: Dingil mesafesi 3,20 ya da 3,20 üzerinde olan araçlar 2. sınıf grubuna girmektedir.
  • 3. sınıf araçlar: Dingil sayısı 3 olan her türlü araç 3. sınıf grubuna girmektedir.
  • 4. sınıf araçlar: Dingil sayısı 4 ya da 5 adet olan her türlü araç 4. sınıf grubuna girmektedir.
  • 5. sınıf araçlar: Dingil sayısı 6 ya da daha fazla olan treyler, kamyon vb. araçlar 5. sınıf grubuna girmektedir.

  6. sınıf araçlar: Motosiklet çeşitleri ise 6. Sınıf grubuna girmektedir.

  HGS Para Yükleme

  HGS Nereden Alınır?

  HGS Müşteri Hizmetleri  tıkla sorunu sor

  HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın