• HGS Bakiye Sorgulama


  Açılımı Hızlı Geçiş Sistemi olarak sektörde yer alan HGS, İstanbul’daki Boğaziçi köprüsü, Fatih Sultan Mehmet köprüsü ve yapımı yeni tamamlanan Yavuz Sultan Selim köprüsü gibi boğaz köprülerinden, otoyol ya da otoyol üzerindeki otobandan yapmış olduğunuz seyahatlerdeki geçişlerde, radyo frekansı ile tanımlama teknolojisine göre uyarlanan bir ücretlendirme sistemidir. Türkiye’de ilk olarak Hızlı Geçiş Sistemi, otoban yapımının tamamlanması ile birlikte 17 Eylül 2012 tarihinde ulaşım amacıyla kullanılmaya başlanan bir sistemdir. Hızlı Geçiş Sistemi’ni kullanmak isteyen sürücülerin, bankalardan, PTT şubelerinden HGS etiketini ya da kartını temin etmeleri gerekmektedir. Bu etiketi araçlarının üzerine yerleştirdiklerinde, radyo frekansı ile tanımla sistemi etiket ile tanımlanmış hesaptan yok geçiş ücreti tahsil etmektedir. Tahsil edilen ücreti ya da HGS bakiye sorgulama işlemini internet üzerinden hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Eskiden sürücüler uzun süre gişelerde, ödeme yapmak için beklemekteydi. Bu sistem sayesinde artık uzun süreli yol geçiş süresi tamamen yok olmuş, sürücüler duraksamadan ve hızlı bir şekilde yolculuklarına devam etmektedirler.


  Hızlı Geçiş Sistemi, etiket ile ödeme yapma işleminden önce, gişelerde görev yapan bireyler tarafından yol ücreti tahsil edilmekteydi fakat bu şekilde ödeme yapmak uzun araç kuyruklarının oluşmasına sebep olmaktaydı. Bu sistem ile birtakım zorlukları yok etmek amacıyla OGS kuruldu. Bu sistem ile artık sürücüler yol ücretini nakit olarak karşılamayacaklardı fakat OGS’de kullanılan cihazın maliyetinin yüksek olması sebebiyle ve bu cihazın alım aşamasında birçok işlemin yapılması gibi zorluklardan dolayı Türkiye’de OGS’yi kullanan büyük bir sürücü kitlesi olmadı. Ardından KGS kuruldu, bu sistemin OGS’ye göre daha düşük bütçeli olması sebebiyle sürücüler KGS’yi tercih etmeye başladı, böylece boğaz köprüsü ve otoyol geçişlerinden alınan yol ücretinin nakit olarak ödenmesi durumu sona erdi.

  KGS’de ise birtakım sorunlar yine oluştu, yol ücreti ödeme aşamasında gişelerde uzun kuyruklar oluşmaya devam etti, sürücüler için yaşanan zaman kaybı devam etti. Bu sebeple KGS de devre dışı bırakıldı, iki sistemin iyi ortak özellikleriyle yeni bir Hızlı Geçiş Sistemi oluşturuldu. Hızlı Geçiş Sistemi ile eski sistemde oluşan zorluklar, eksiklikler giderildi. HGS bakiye sorgulama işleminizi yapabileceğiniz Hızlı Geçiş Sistemi ile eskiden oluşan uzun kuyruklara ve zaman kaybına son verildi. HGS sistemi oluşturulduktan sonra büyük bir sürücü kitlesi tarafından kullanılmaya başlandı ve eski sistemlerden biri olan KGS artık kullanılamaz oldu ve kaldırıldı. HGS’nin diğer yol ücreti elektronik sistemlerden farkı HGS bakiye sorgulama işlemini de yapabiliyor olmanızdır.

  HGS’de Kullanılan Kartlar

  HGS bakiye sorgulama hizmeti olan sistem, bankalardan ya da PTT şubelerinden alabileceğiniz kart ve etiketle kullanılır. Etiket tipi HGS pilsiz çalışan, çok ince bir yapıya sahip olan ve arabanızın ön camına yapıştırmanız gereken bir materyaldir. Etiketin yapım aşamasında üst kısmına konulan güvenlik teknolojisi sayesinde tek bir arabaya uygulanır, etiketi arabanızdan çıkarıp başka bir arabaya takamazsınız. Bir etiketin tek bir araba için kullanım hakkı vardır, arabanızı değiştirdiğinizde aynı etiketi tekrar kullanamazsınız, yeni bir etiket almanız gerekmektedir.

  HGS bakiye sorgulama işlemini yapabileceğiniz sistemi için kullanılan kart ve etiketi bankalardan ya da PTT şubeleri aracılığı ile temin edebilirsiniz. HGS bakiye sorgulama işlemini yapabileceğiniz sistemin kart ya da etiketine sahip olabilmek için sürücünün kimliği ve aracının ruhsatı ile bankalara ya da PTT şubelerine başvurması gerekir. Otoyol ve köprü geçişlerinde kullanacağınız etiketin ücreti 5 TL, kart ücreti ise 15 TL olarak belirlenmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sosyal devlet tarafından belirlenen otoyol ve köprü ücretleri yolun uzunluğu, mesafesi ve sahip olduğunuz aracın sınıfına göre farklılık göstermektedir. Mesela bir otomobil ve bir otobüs arasındaki geçiş ücreti aynı değildir. Sistemin ilk uygulamaya konulduğu zaman, sürücülerin kart ya da etikete belirlenen bir ön ödeme yapma şartı vardı ama daha sonra sürücülerden gelen yoğun tepki üzerine bu uygulama kaldırıldı. HSG bakiye sorgulama işlemi ile kartınızda ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

  HGS Sistemi Ücretinin Ödemesi

  Otoyol ve köprülerden geçişi kolaylaştırmak, zaman kaybını yok etmek amacıyla geliştirilen Hızlı Geçiş Sistemi’nin ödemesi ön ödeme şeklinde gerçekleştirilmektedir. HGS bakiye sorgulama imkanı olan sistem için tanımlanan hesaba istediğiniz şekilde yani bizzat bankalara, PTT şubelerine tanımlanan hesaba nakit olarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun yanında kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz, kredi kartınız ile bankanıza otomatik ödeme talimatı vererek her ay düzenli olarak sistemin hesabına ücretin aktarılmasını sağlayabilirsiniz. PTT şubeleri aracılığı ile sistemin tanımlanan hesabına posta çeki şeklinde ödeme yapabilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra HGS bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Köprü ya da otoyol geçişlerinde kullanacağınız HGS bakiye sorgulama işlemini 2 farklı yoldan gerçekleştirebilirsiniz. Birincisi E-Devlet üzerinden, diğeri de PTT’ nin resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır.

  E-Devlet HGS Bakiye Sorgulama İşlemi

  E-Devlet HGS bakiye sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekmektedir. Açılan yeni sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız. Ardından yeni sayfaya T.C Kimlik Numaranız ile E-Devlet şifrenizi sisteme doğru bir şekilde aktardıktan sonra Sisteme Giriş Yap butonunu tıklayarak HGS bakiye sorgulama işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  Adsız

  HGS bakiye sorgulama işleminiz için size en yakın PTT şubelerine giderek kolayca öğrenebilirsiniz.

  HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  PTT Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama İşlemi

  PTT resmi sitesi üzerinden HGS bakiye sorgulama işlemi için de öncelikle size verdiğimiz linke tıklayınız.

  2

  Ardından yukarıda görmüş olduğunuz sayfa çıkacaktır, Bu sayfada sağ üstte bulunan Müşteri Hizmetleri Giriş sekmesine tıklayınız. Sisteme üye iseniz giriş bilgilerinizi giriniz. Eğer sisteme üye değilseniz de Üye olun seçeneğinden yeni üyelik oluşturabilirsiniz Bu şekilde sisteme giriş yaptıktan sonra HGS bakiye sorgulama işlemini kolayca yapabilirsiniz.

  PTT Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  HGS Bakiye Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın