• TC ile Ehliyet Sorgulama

  Kimlik bilgileriyle ehliyetimizle ilgili bilgilere erişebilmeniz mümkündür. Bunu iki farklı internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Biz de bu yazımızda TC ile ehliyet sorgulama konusunu işleyeceğiz.


  TC ile Ehliyet Sorgulama Nasıl Yapılır?

  1. EGM İnternet Sitesi Üzerinden TC ile Ehliyet Sorgulama

  TC ile ehliyet sorgulama işlemlerinden ilki EGM üzerinden olandır. EGM sitesinin trafik sorguları sekmesinden TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız ve doğum yılınızla birlikte sorgulama yapabilmeniz mümkündür. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Sorgulama ekranı da aşağıdaki gibidir.

  Bu sorgulama ekranından son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bilgilerinizi girdiğiniz bu konuya ilişkin aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 4 farklı kategori karşınıza çıkar. Bunlardan sürücü belgenizle ve araç plakamıza kesilen cezaları gösteren kategoridir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  TC ile ehliyet sorgulama işlemlerine devam edebiliriz. İlk kategori araç plakasına yazılan ceza sorgulamasıdır. Bu kategoriye tıkladığınızda sizden diğer bilgilerinize ek olarak plaka ve tescil belge seri ve no bilgilerinin aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi istendiğini görürsünüz. Bu bilgileri girerek araç plakanıza son bir yıl içerisinde yazılan cezaları sorgulatabilirsiniz.

  Ek Bilgi: İstenilen tescil belge seri ve no bilgisini ruhsatınızda aşağıdaki yere bakarak edinebilirsiniz.

  Bir diğer kategori de sürücü belgesine veya şahsa yazılan ceza sorgulamasıdır. Bilgileri girdikten sonra sürücü belgenize veya şahsınıza son bir yıl içerisinde yazılan cezaları görebilirsiniz.

  2. E-Devlet Sistemi Üzerinden TC ile Ehliyet Sorgulama

  TC ile ehliyet sorgulama şekillerinden bir diğeri de E-devlet sistemi üzerinden olandır. Sorguladığınız bu cezalar son bir yıl içerisinde şahsınıza veya adınıza kayıtlı sürücü belgesine kesilen cezalardır.

  Sisteme erişim sağlayabilmek için öncelikle e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, veya İnternet Bankacılığı ile Giriş yöntemlerinden biri ile e-Devlet sistemine giriş yapabiliyor olmalısınız. İşleminize başlamadan önce gerekli Elektronik İmza, e-Devlet Şifresi veya Mobil İmza’nızı temin etmelisiniz. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden kimliğiniz ile birlikte başvurduktan sonra alabilirsiniz. Elektronik veya Mobil İmza temin etmek için ilgili hizmet sağlayıcılardan veya operatörlerden bunu almalısınız.

  E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilmek için öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

  E devlet kapısına giriş yaptıktan sonra bizim için gerekli olan e hizmet birimine gitmemiz gerekir. Görsel 8’de görüldüğü gibi, bu hizmet birimine gidebilmek için sistem içi arama kısmına “emniyet” yazdıktan sonra çıkan hizmetlerden görselde de görülen “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama” ve “Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama” sekmelerinden işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. TC ile ehliyet sorgulama işlemi de buradan gerçekleşmektedir.

  Şimdi her iki kategori için sorgulama işlemlerine adım adım bakalım.

  Araç Plakasına Yazılan Cezaları Sorgulama

  TC ile ehliyet sorgulama işlemlerinden sonra ceza sorgulama da yapabilirsiniz. Öncelikle araç plakasına yazılan cezaları sorgulama ekranına gelelim. Burada herhangi ek bilgi girilmesine gerek kalmadan sisteme doğrudan erişim sağlayabilirsiniz.

  Eğer son bir yıl içerisinde adınıza tescilli araç plakasına yazılmış trafik cezası yoksa görsel 9’da görüldüğü gibi “Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” açıklaması görüntülenecektir.

  Son bir yıl içerisinde adınıza tescilli araç plakasına yazılan trafik cezası varsa Ceza Bilgileri tablosunda; görsel 10’da ifade edilen bilgileriniz görüntülenecektir. İşlem sütununda yer alan detay sekmesine tıklayarak istenilen detaylar görüntülenebilir.

  Detay sekmesine tıklandığında da aşağıdaki görsel 11’deki bilgilere erişilip, sayfa sağ üstteki “Yazdır” butonuyla yazdırılabilir.

  Sürücü belgesi veya Şahıslara Yazılan Cezaları Sorgulama

  TC ile ehliyet sorgulamadan sonra sürücü belgenize yazılmış ceza varsa onları da sorgulayabilirsiniz. Öncelikle araç plakasına yazılan cezaları sorgulama ekranına gelelim. Burada herhangi ek bilgi girilmesine gerek kalmadan sisteme doğrudan erişim sağlayabilirsiniz.

  Eğer son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı sürücü belgesine ve şahsınıza yazılmış trafik cezası yoksa aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı sürücü belgesine ve şahsınıza yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” açıklaması görüntülenecektir.

  Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı sürücü belgesine ve şahsınıza yazılan trafik cezası varsa, Ceza Bilgileri tablosunda; aşağıdaki resimde de ifade edilen bilgileriniz görüntülenecektir. İşlem sütununda yer alan detay sekmesine tıklayarak istenilen detaylar görüntülenebilir.

  Detay sekmesine tıklandığında da aşağıdaki görsel 14’deki bilgilere erişilip, sayfa sağ üstteki “Yazdır” butonuyla yazdırılabilir.

  Emniyet sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama için TIKLAYINIZ!

  E-Devlet sisteminden TC ile ehliyet sorgulama için TIKLAYINIZ!

  EGM üzerinden TC ile ehliyet sorgulama için TIKLAYINIZ!

  Emniyet araç plakasına yazılan ceza sorgulama için TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  TC ile Ehliyet Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. derya dedi ki:

   e devlette adıma kayıtlı ehliyet yoktur yazıyor,1992 senesinde ehliyetimi istanbul bakırköyden aldım,şimdiye kadar polis konrolü çevirmerde hiç bir sıkıntıya rastlamadığm halde niye böyle olmuştur,yakında ehliyetide yeniliyecem şimdi beni düşünce aldı

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Ehliyet, tapu, diploma vb gibi kişisel verilerin tümü halen edevlet sistemine aktarılmamıştır. Ehliyetinizi sorgulatmak için isterseniz bir emniyet müdürlüğüne gidip bilgi alabilirsiniz.

  2. bülent dedi ki:

   ehliyette yazılı olan kan gurubumu öğrenmek istiyorum

  3. ümitharmancı dedi ki:

   hastalığımdandolayıehliyetimiptaledilmişmidir

  Sorunuzu Yazın