Trafik

Araç Değer Kaybı

Günümüzde çoğu kazalar trafikte yapılan kural ihlalleri ve ihmal edilen araç bakım işlemleri sonucunda meydana gelmektedir. Yapılan bu hataların sonucunda hem sürücünün kendisi hem de trafik bulunan diğer insanların da canlarına ve mallarına mal olmaktadır. Yapılan kazalar durumunda oluşacak hasarın boyutuna göre de aracın maddi değeri etkilenmektedir. Kaza durumunda aracın incelenmesi için araç yetkili servisine götürülerek bakım onarım işlemlerinden geçirilir. Kazaya karışan aracın bütün sorunları halledilmiş olabilir fakat hasar durumu oluşması sebebi ile ikinci el araç seviyesine iner. Kaza görmüş aracın satım işlemlerinde değeri eski değeri üzerinden değil araç sahibinin duruma göre belirlediği fiyat üzerinden satışını yapar. Araçların satışı gerçekleşirken alıcıların dikkat ettiği iki farklı durum olup biri kaportasında boya bulunup bulunmadığı olurken bir diğeri de bizim konumuz olan kazaya karışıp karışmadığıdır. Araç değer kaybı meydana geldiği için hem satış işlemleri zorlaşır hem de aracın satış fiyatı düşmüş olur.


Aracın kaza sonrasında oluşan hasarın giderilmesi için yapılan tüm harcamaları varsa araç kaskosu ya da sigortası güvence altına alınırken belirlenen şartlar içerisinde sigorta şirketi tarafından masraflar karşılanır.

Duruma göre herkesin başına gelebilecek olan trafik kazaları için aracın güven altına alınması büyük önem arz etmektedir. Kaza sonrasında ekstra yaşayacağınız maddi kayıptan bir nebze olsun sizi kurtarabilir. Fakat kaza sonucu oluşabilecek araç değer kaybı ile ilgili neredeyse birçok sigorta şirketi herhangi ödeme gerçekleştirmemektedir. Sadece bazı sigorta şirketlerinin bu durum ile ilgili çalışmaları vardır. Eğer ki kasko şirketi araç değer kaybı miktarını ödemez ise kazaya karışan karşı tarafın dava ederek bunun tahsilatını yapabilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak değer kaybı belirlenmesine yönelik araç değer kaybı davası başvurusu yapılır. Davayı açmamıza olanak sağlayan durum Borçlar Kanunu 112. maddesine göre kazaya karışan sürücülerin araçlarındaki hasarın ispatlamalarına yönelik olup ispatlayamayan tarafın hasarın karşılamasına zorunlu tutulur. Aracın sürücüye değil araç kiralama firmaları gibi başka birinin üzerine olması durumunda yol maliyetleri de ödetilir.

Araç değer kaybı dava başvurusu için yapılması gereken bazı şeyler vardır.

Araç Değer Kaybı İçin Toplanması Gereken Belgeler Nelerdir?

Araç değer kaybı davasında ilgili dava dilekçesi haricinde ispatlama işlemi için bazı evraklar bulunur. Bunlar;

  1. İlgili kaza tespit tutanağı
  2. İlgili uzman raporu
  3. İlgili servis raporu ve servisin faturası
  4. Aracın sigorta poliçesi
  5. Araçta oluşan hasara ait detaylı fotoğraflar
  6. Tanıkların bilgilerinin bulunduğu detaylı liste
  7. Eğer kazaya karışan araç kiralık ise veyahut ticari kaybın olması durumunda tutulan faturası ve belgeleri

Araç Değer Kaybı Davası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Maddi hasar kazasında polis sucu yüzdeyüz bana verdi ve karşı taraf bana ve sigorta şirketime araç değer kaybı için mahkemeye vermiş bu durumda para cezasını benmi öderim sigorta şirketleritimi öder lütfen cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu