Trafik

Araçlarda Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Özellikle araç sahipleri araçları için değer tazminatı konusunu merak etmektedirler. Çünkü araçlarının geçen yıllara ve özellikle kazalar sonucunda hasar görmesi halinde değer kaybına uğraması pek çok araç sahibini mağdur edebilmektedir. Değer kaybı tazminatı ile en sık sorulan soruların yanıtlanması bu konuda yardım sağlayacaktır.

Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

Değer kaybı tazminatı olarak bilinen tazminat türü, en temel haliyle sigorta şirketlerinin, kaza gören araca trafik sigortası üzerinden hasarı karşılamaları dahilinde değer tazminatı ödemesine denilmektedir. Kazalar sonrasında hasar gören araçlar TRAMER kayıtlarında hasarlı araç olarak geçtikleri gibi hem de sigorta üzerinden onarım gördüğünde piyasa rayiç değerleri üzerinden maddi kayıp yaşamaktadırlar. Bu durum ise değer kaybı tazminatını oluşturmaktadır.

TC Kimlik No İle Ehliyet (Sürücü) Belgesi Sorgulama

Başka bir deyişle araç herhangi bir kaza geçirdiğinde, ikinci el satış bedeli düşmektedir. Bu kapsamda daha ucuz ve daha zor satılabilmektedir. Bu yüzden araçta oluşan değer düşüklüğünün değer kaybı olarak alınabilmesi sürücülerin mağduriyet yaşamasının önüne geçmeleri açısından önem taşımaktadır.

Değer kaybı bu bakımdan, araçlarda trafik kazası sonucunda oluşan hasarların, aracın piyasa rayiç bedelindeki azalmayı ifade eder ve bu yüzden aracın oluşan kaybının tazminat olarak karşılanmasını içermektedir. Ancak trafikte her kaza yapan araç için değer kaybı oluşmuyor. Değer kaybının sağlanması için en önemli nokta kaza yapan aracın oluşan kazada kusursuz ya da tam kusurlu olmamasıdır.

Başka bir deyişle, örnek olarak sürücünün alkol alması sonucunda yapmış olduğu kazalarda değer kaybı tazminatı talep edilmemektedir. Aynı şekilde hatalı kullanım, trafik kurallarını ihlal etme gibi durumlarda da yine tazminat verilmez.

Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Değer kaybı tazminatı hesaplaması için öncelikle kazadaki sürücünün kusur durumuna bakılmaktadır. Eğer sürücü kusursuz ya da tam kusurlu değilse bu durumda, değer kaybının saptanmasında aracın mevcut kilometresi, hasarsız halde ikinci el piyasasında satış bedeli, hangi parçalarda hasar olduğu gibi noktalar temel alınarak hesaplama yapılmaktadır. Örnek olarak aracın aynalarından birisi kırılmış ise bu gibi durumlar için değer kaybı tazminatı sağlanmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracın değerini gerçekten düşürecek olan kazalar sonucunda oluşan hasarlar değer kaybı tazminatına sebep olmaktadır. Bu noktada özellikle aracın boyasının çizilmesi, sökülmesi ya da rengini kaybetmesi gibi durumlar tazminata söz konusu olabilmektedir çünkü boya yenilenmesi ikinci el araç piyasasında aracın değerini ciddi oranlarda düşürebilmektedir. Bunun yanında araçta küçük onarım gerektiren, basit kaporta, plastik tampon onarımı, cam, radyo teyp, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik ve döşeme aksamlarında oluşan hasarlar da tazminat kapsamında değerlendirilmiyor.

Araçta Oluşan Tüm Hasar Karşılanmıyor

Araçlarda değer kaybı tazminatı için bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta ise araçta oluşan tüm hasar için tazminat söz konusu olmuyor. Aracın rayiç yani piyasa değerinin yüzde 25’ini aşacak olan değer kaybı talepleri sigorta şirketi tarafından ödenmiyor. Bunun yanında kiralık araçlar ya da taksi gibi ticari araçlar için de değer kaybı tazminatı almak mümkündür fakat bu tür araçlar için değer kaybı tazminatının sadece yüzde 50’si ödenmektedir.

Ehliyet Harcı Ne Kadar, Hangi Bankalara Yatırılır?

Tazminat ödemesi için ise aracın modelin ya da yaşının bir şartı olmuyor. Buna göre her model için tazminat ödemesi yapılabiliyor. Fakat genelde 150 bin kilometrenin üzerinde olan araçlar için ödenecek olan tazminat tutarı da diğer araçlara göre daha düşük oluyor. Aynı zamanda tazminat almak için aracın satılması da gerekmiyor, hasar sonrası uygun koşulların sağlanması halinde araç satılmasa bile yine oluşan değer kaybı sigorta şirketi tarafından sağlanıyor.

Shares:

2 Yorumlar

 • Cafer aktaş
  08.02.2017

  Maddi hasar kazasında polis sucu yüzdeyüz bana verdi ve karşı taraf bana ve sigorta şirketime araç değer kaybı için mahkemeye vermiş bu durumda para cezasını benmi öderim sigorta şirketleritimi öder lütfen cevap

  Cevapla
  • SGK Merkezi
   09.02.2017

   Lütfen sigorta şirketinizle görüşünüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir