Trafik

PTT Kredi Kartı ile Online HGS Bakiye Yükleme

PTT kredi kartını kullanarak internetten HGS yükleme işlemi, sistem üzerinden yapılacak kredi kartı ödemeleri sayesinde mümkün olabilmektedir. HGS kullanıcısı araç sahiplerinin bakiye yetersizliği nedeniyle ceza almaması için yapılan düzenleme sayesinde kişiler, otomatik ödeme talimatı da verebilmektedir. Online HGS ödeme işlemi otomatik ödeme talimatı, PTT şubeleri aracılığıyla verilebilmektedir. Bu ödeme talimatı sayesinde kişiler, bakiye yetersizliğinden kaynaklanan idari para cezalarından kurtulmuş olur.

PTT HGS Otomatik Ödeme İşlemleri

HGS otomatik ödeme talimatı, PTT şubelerinden hiçbir ücret ödemeden verilebilmektedir. Bu talimatlar sayesinde yapacağınız seyahatlerde HGS bölümüne girdiğinizde sorun yaşamazsınız. HGS içinde para olmadığında şoförlere idari para cezası uygulanmaktadır. Eve trafik cezası gibi zarflarda gelen para cezası bildirisi, ödenmediği takdirde borç katlanarak artar. PTT şubelerinin veznelerinden alınacak numara ile araç sahibi tarafından otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Ancak bu talimat, sadece PTT’den alınacak HGS ürünleri için geçerlidir. bankalardan alınacak HGS’ler, otomatik ödeme talimatına tabi tutulmaz.

Online HGS Ödeme İşlemi Nerelerden  Yapılır?

İnternetten HGS ödemesi yapılabilecek yer, PTT web sitesidir. Bu yükleme işlemi ,sadece PTT’den ve PTT anlaşmalı kurumlardan alınmış HGS ürünlerini kapsar. PTT web sitesi üzerinden yapılacak işlemlerde ise kişiler, sadece PTT şubelerinden alınmış HGS ürünlerine para yatırabilir. Bunun dışında herhangi bir bankadan alınmış HGS ürünü için para yatırılması söz konusu değildir. Her iki yol için de kredi kartları ile HGS yükleme işlemi yapılabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Online HGS Ödeme Yapılır Mı?

E- devlet üzerinden HGS  ödeme işlemi yapılamamaktadır. HGS ödemelerinin internet üzerinden yapılabilmesi için e- devlet sistemi aktive edilmemiştir. Ancak araç bilgileri ve üzerine araç beyanı bu sistem üzerinden görülebilmektedir. Bunun yanında e- devlet sistemine kredi kartı numarası gibi bilgilerin girişi mümkün olmadığından, bu tür yükleme ve ödeme işlemleri e- devlet sisteminden yapılamaz.

Online HGS Ödeme İşleminin Yapılma Şartları

İnternetten HGS yüklemesi yapma şartları şu şekilde sıralanabilir:

  • HGS ödemesini kredi kartı ile yapabilmek için e-ptt avm uygulamasından HGS satın alınmış olması gerekmektedir.
  • Sadece PTT anlaşmalı bayilerden yapılmış HGS paketleri üzerinden ödem alınmaktadır. Banka destekli paket ödemeleri için online ödeme seçeneği yoktur.
  • PTT web sitesinden yapılan yükleme işlemlerinde düzeltme ya da geri alma gibi seçenekler bulunmamaktadır. Bu nedenle dikkatli hareket edilmelidir.
  • Yükleme sırasında sistem, ürün numarasını soracaktır. Ürün numarasını yanlış girmeniz halinde ödeme başka bir HGS ürünü üzerine yapılır. Bunun olmaması için HGS ürününüz üzerinde bulunan numaraları dikkatli girmeniz gerekmektedir.

Online HGS Bakiye Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternetten HGS ödeme işlemi, PTT kredi kartı ile yapılabilmektedir. Bunun için PTT web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Web sitesi üzerinden yapacağınız girişin ardından bir sorgulama ekranı ile karşılaşacaksınız. Bunun için sağ üst kısımda bulunan giriş işlemleri menüsüne tıklamanız gerekmektedir. Giriş işlemleri ile yapacağınız girişte üzerinize olan HGS ürünlerini görebilirsiniz.

HGS yükleme işlemi için yapmanız gereken, kişisel giriş yaparak PTT web adresini kendi üzerinizdeki bilgileri görüntüleyebilecek duruma getirmektir. Bunun için giriş aşamasında plaka numarasını, T.C. kimlik numarasını, araç pasaport numarasını ve vergi numarasını girmek gerekmektedir. bu girişlerin ardından üzerinize olan HGS ürünleri kontrol edilir. Ürünlerde bakiye yetersizliğine bağlı idari ceza mevcutsa, o da ekranda görülür. Bu sorgulamanın ardından araç üzerine alınmış tüm HGS ürünleri görülebilmektedir. Bu HGS ürünlerinin hangisine yükleme yapacağınızı ekrandan seçmeniz gerekecektir.

Ekranda kayıtlı HGS etiketleri üzerinden yüklemek istediğiniz miktarı seçmeniz gerekecektir. Seçeceğiniz miktarın, varsa cezanızdan yüksek olması gerekmektedir. Yapacağınız seçimin ardından ekrana kredi kartı bilgilerinizi isteyen bir sorgulama formu gelecektir. Bu formu doldururken güvenli bir bilgisayar kullandığınızdan ve bilgilerinizin çalınmadığından emin olmanız gerekmektedir.

Ekrana gelecek kredi kartı sorgulama formu, kredi kartınızın kart numarasını, son kullanma tarihini isteyecektir. Kart bilgilerinizi internetten alışveriş yapıyormuş gibi vermeniz gerekmektedir. bu işlemde sizden istenen bilgilerin sonrasında bilgisayardan veya kullandığınız aygıttan tamamen silindiğine emin olmanız gerekmektedir. ödemenin ardından ekranda yapmak istediğiniz ödeme işleminin gerçekleştiğine dair bir uyarı bulunacaktır. Bu uyarıyı görüyorsanız, ödeme işleminiz tamamlanmış demektir. HGS sorgulama işlemi yaparak ödeme işleminizin tamamlandığından emin olabilirsiniz.

PTT Mobil Uygulamasından Online HGS Ödeme

PTT mobil üzerinden yapılacak online ödeme işlemleri, sistem üzerinde kayıtlı bilgileriniz sayesinde daha kolay olacaktır. Sistem, kendi cep telefonunuza yüklü olmasından dolayı, aynı zamanda web sitesine göre daha güvenlidir. Bu şekilde yapılacak online HGS ödeme işlemlerinde daha az komisyon alınmaktadır. Bunun yanında aracınız ile ilgili idari para cezalarını ve diğer cezaları da bu sistem üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Sistem, araç veya diğer işlemler için kullanılabilirken, PTT kredi kartınızda ya da hesap kartınızda kalan tutarın görüntülenmesi açısından da kolaylık sağlamaktadır.

PTT Mobil Uygulamasından Online HGS Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT mobil üzerinden yapılacak HGS ödemeleri, öncelikle sisteme giriş yapmanızı gerektirecektir. Sistemden güvenli çıkış yaptıysanız, şifrenizi girerek mobil uygulamaya tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında uygulama ekranının sağ üst köşesinde bulunan seçenekler menüsüne girmelisiniz. Menüde ödeme işlemi bölümü yer almaktadır. ödeme işlemlerine girmeniz gerekir.Buradan mobil HGS seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. ardından tutar belirlemelisiniz. Belirleyeceğiniz tutar, sistem tarafından otomatik yatırılmaktadır. Tutar belirlerken mobil uygulamanın keseceği komisyonu da göz önünde bulundurmalısınız. Ardından seçeceğiniz tutara karşılık hesabınızdan alınacak tutar ekranda yazacaktır.

Bunun için ekranda size gönderilen forma kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz kredi kartı bilgileri ışığında hesabınızdan para alım işlemi yapılacak, mobil uygulama sayesinde HGS sisteminize yüklenecektir. Eğer işlemi daha önce yapmışsanız, kayıtlı HGS kartınıza direkt olarak yükleme yapılmasını seçenekler arasından işaretleyebilirsiniz. Ancak işlemi ilk defa yapıyorsanız, sistem size HGS kart bilgilerinizi sorabilir. Bu durumda ekrana gelecek, kredi kartı bilgi formuna benzer HGS bilgi formunu, HGS kart bilgilerinizi kullanarak doldurmanız gerekecektir. Bu sayede HGS bilgi verme işlemini yalnız 1 defa yaparak, bilgilerinizi sürekli olarak kart dolumunda kullanabilirsiniz. işlemlerinizi yaptıktan sonra sistemden güvenli çıkış yapabilirsiniz. Bu sayede sisteminiz açık kaldığından ortaya çıkacak problemleri önlemiş olursunuz.

PTT Kredi Kartında Online HGS Ödemelerinde Ne Kadar Komisyon Alınır?

Online HGS ödemelerinde alınacak komisyon tutarı, mobil uygulamadan ya da internet sitesinden yapılacak yüklemelere göre değişiklik göstermektedir. Yapılacak online HGS ödemelerinde alınan komisyonlar, şu şekilde sıralanabilir:

  • 10 TL HGS yüklemesi yapacaksanız, ödemeniz gereken komisyon PTT mobil uygulamasından 1 TL, PTT web sitesinden 2 TL olarak belirlenmiştir.
  • 25 TL HGS yüklemesi yapacaksanız, ödemeniz gereken komisyon PTT mobil uygulamasından 1 TL, PTT web sitesinden 2 TL olarak belirlenmiştir.
  • 50 TL HGS yüklemesi yapacaksanız, ödemeniz gereken komisyon PTT mobil uygulamasından 2 TL, PTT web sitesinden 3 TL olarak belirlenmiştir.
  • 100 TL HGS yüklemesi yapacaksanız, ödemeniz gereken komisyon PTT mobil uygulamasından 2 TL, PTT web sitesinden 3 TL olarak belirlenmiştir.

500 TL HGS yüklemesi yapacaksanız, online HGS yüklemesinde ödemeniz gereken komisyon PTT mobil uygulamasından 2 TL, PTT web sitesinden 5 TL olarak belirlenmiştir.

PTT Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır ?

PTT İhtiyaç Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulama ve Takibi

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir