• Ehliyet Puanı Sorgulama

  Ehliyet ceza puanı kara yollarında seyir halindeyken trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin, kullandıkları aracın plakalarına verilen para cezalarının yanında caydırıcılığı daha fazla artırmak için araç sürücülerin ehliyetlerine kaydedilen puandır. Alınan puanlar kanunlarca belirlenmiş puan barajını bir yıl içerisinde aşarsa, sürücünün ehliyetine belirli bir süre ya da sürekli olarak el koyulmaktadır. Bu yüzden ehliyeti olan sürücülerin kalan puanlarını öğrenip daha fazla hata yapmamaları için Ehliyet Puan Sorgulamasının nasıl yapılacağını bilmesi önemlidir.


  Ehliyet puanı sorgulama ile birlikte sürücülerin bu mevzudaki ceza puanlarını öğrenmesi mümkündür. Böylelikle ehliyetlerine el konulmaması için gereken tedbirleri alabilirler. Daha demin bahsettiğimiz gibi bir yıl içerisinde kanunun belirlediği 100 ceza puanını dolduran sürücü ehliyetlerine trafik polisleri tarafından el konulmaktadır. Ehliyetlerine el konulan araç sürücülerin kanunla belirlenen süre içerisinde araç kullanmaları yasaklanmaktadır. Sürücü ehliyetine ilk el koyulmasında sürücüler 2 ay süresince araç süremez. 2 ay sonunda ise sürücü kursları vasıtasıyla kurs alarak bu kursu başarılı bir şekilde geçmeleri gerekmektedir. Bu kursu başarıyla tamamlayan sürücülerin ehliyet ceza puanları silinir ve ehliyetlerini tekrar alabilme hakkına sahip olurlar.

  Aynı sene içerisinde 100 ceza puanını tekrar dolduran sürücüler için ise durum çok daha fazla zorlaşmaktadır. Bu ehliyete ikinci kere el konmasıyla beraber ehliyetine el konulan sürücüler 4 ay boyunca ehliyetlerini alamazlar. Ve bu 4 ay içerisinde sürücüler psikoteknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının kontrolüne yönlendirilirler. Eğer bu süreç içerisinde ehliyetine el konulan sürücüde bir sorun tespit edilmezse belgeleri geri verilir. Aynı yıl içerisinde sürücü üçüncü defa ehliyet ceza puanını doldurur ve ehliyetine el konulursa, sürücü ehliyeti süresiz şekilde alınır ve bir daha ehliyeti geri alması imkanı bulunmaz.

  Ehliyet Puanı Sorgulamayı Nasıl Yapabilirim?

  En yakın ilçe emniyet müdürlüğünden alabilir ya da bu kadar vakit ayırmadan bir kaç tıkla Ehliyet Puanı Sorgulama devletin resmi sitesi olan e-devlet üzerinden EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) tarafından verilen hizmetlerden biridir ve bu kanalla Ehliyet Puanı Sorgulaması kolaylıkla yapılabilir. Eskiden yalnızca TC kimlik numaranız yeterliyken günümüzde güvenliğiniz açısından şifre gerekmektedir. Bunun için öncelikle e-devlet şifrenize ihtiyacınız var. Şifreniz yok ya da unuttuysanız en yakın PTT şubesinden kimliğinizi götürerek 2 tl işlem ücreti karşılığında alabilirsiniz.

  Şifrenizi aldıktan sonra aşağıda  verilen linke tıklayarak E-devlette bulunan EGM’nin sayfasına giriniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  E-devlet sistemi İçin TIKLAYINIZ!

  Sayfa açıldıktan sonra aşağıdaki fotoğrafta işaretli olan “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulamakısmına tıklayınız.

  ehliyet puanı sorgulama

  Ehliyet Puanınızı sorgulamak için “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” linkine tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada aşağıdaki fotoğrafta işaretlenen yer olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” Butonuna basınız.

  Ehliyet Puanı Sorgulama

  Daha sonra karşınıza açılacak sayfada sırasıyla “T.C. Kimlik No” ve “e-devlet şifresi” alanlarını eksiksiz ve hatasız bir şekilde girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak, ehliyet puanınızı öğrenebilirsiniz. Doldurulması gereken alanlar aşağıdaki fotoğrafta işaretlenmiştir.

  ehliyet puanı sorgulama

     tıkla sorunu sor

  Ehliyet Puanı Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın