Genel

Özel Hastane Acilleri Ücretsiz Mi?

Özel hastanelerde acilde ücret alınıyor mu 2018 yılının merak edilen sorularındandır. Bilindiği üzere özel hastanelerde yapılan muayene ve tıbbi müdahalelerde her özel hastanede değişen tutarlarda hastalardan ücret alınmaktadır. Devlet hastanelerinin aksine özel hastanelerde girişte muayene ücreti ödenerek başlayan süreçte yapılan tahlillerden, ameliyatlardan ve yatışlardan doğan alacaklar için faturalandırma gerçekleştirilerek sağlık hizmetlerinden faydalananlardan hizmet bedeli talep edilmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerle paralı sağlık hizmeti veren özel hastanelerle ilgili düzenlemeye gidilerek özel hastane acil servislerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilecek hizmetlerin listesi çıkarılmıştır. Belirlenen listede acil müdahale gerektiren durumlar listelenerek bu durumlar neticesinde özel hastanelere başvuruda bulunan hastalardan ücret alınmamasına karar verilmiştir.


Özel Hastane Acillerinde Ücretsiz Olarak Verilen Hizmetler Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı yayınladığı aldığı Yeşil Alan Uygulaması genelgesi ile özel hastanelerde hangi durumlarda para alamaz sorusunun sınırlarını belirlemiş, göreceli bir kavram olan acil vaka durumlarının göreceli olmasından doğacak mağduriyetleri engellemiştir. Yeşil Alan Uygulamasına göre;

 • Ciddiyetine dikkat edilmeksizin gerçekleşen travma vakaları,
 • Özel hastane acillerine başvuruda bulunulan vaka için yatış işleminin talep edildiği durumlar,
 • Tıbbi müdahale ile sonuçlanan başvurular,
 • Başvuru sonrasında müşahede altına alınma ihtiyacı doğan vakalar,
 • Sevkli olarak gelen vakalar

Kapsama alınmıştır. Özel hastane acilleri ücretsiz mi 2018 yılı için sorusuna doğru cevap verilebilmesi için başvuru kapsamının yukarıdaki tanımlara uyup uymadığının belirlenmesi gerekmektedir.

Özel Hastane Acillerinde Para Alınması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Özel hastanelerde acilde ücret alınıyor mu 2017 yılı sorusunun cevabı 2018 yılı için değişmemiş olup Yeşil Alan Uygulaması Genelgesi hükümleri önceki yıllarda olduğu gibi 2018 yılında da geçerliliğini korumaktadır. Özel hastane acilleri ücretlimi 2018 sorusunun cevabı açık bir şekilde genelge ile belirlenerek tartışmaya kapalı bir hale getirilmiştir. Her ne kadar açık bir şekilde sınırları çizilmiş olsa da pek çok özel hastane, farklı bürokratik yöntemler kullanarak acilden giriş yapan hastalardan ücret talep etmektedir. Acilden giriş yapıldığı için acele olarak imzalanan faturalar nedeni ile kendilerinden para talep edilen hastalar itiraz hakları bulunduğunu bilmemektedir. Acil servisten giriş yaptığı halde kendisinden para talep edilen hastalar, tedavi sonrasında 184 numaralı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ni arayarak detaylı bilgi alabilir. Yeşil Alan Uygulaması kapsamında uygulanan tıbbi müdahaleler nedeni ile ücret alınması halinde Alo 184 hattından şikayetler iletebilirsiniz. Şikayetin iletilmesi sonrasında Tüketici Hakem Heyeti’ne şahsen başvuru yapılarak ödenen ücret geri alınabilinir.

Acilden Yönlendirilen Yatışlarda Ücret Alınır Mı?

Özel hastane acilinden giriş yapan hastalara mevcut rahatsızlıklarına göre uygulamalar yapılmaktadır. İğne, serum gibi uygulamaların yanı sıra hastanın durumunun ciddiyetine göre yatış işlemi gerçekleştirilmektedir. Özel hastanede acilde serum ücreti alınmakta olup sadece Yeşil Alan Uygulaması kapsamında gerçekleşen serum uygulamaları ücretsizdir. Özel hastane acillerinden yapılan girişlerde vakaların ciddiyetine göre gerçekleştirilen yatışlar için verilen sağlık hizmeti, yemek ve yatak bedeli hesaplanarak farklı tutarlarda ücretlendirmeler tahakkuk edilmektedir. Özel hastanede acilden yatış 2018 yılı için her hastane tarafından farklı tutarlarda talep edilmektedir. Acilden gerçekleştirilen yatış işlemleri için kendisinden haksız yere para alındığını düşünen kişiler, durumu Alo 184 hattına iletebilirler. Özel hastane aciline başvuru sebeplerini ve kendilerine uygulanan müdahaleleri detaylı olarak anlatarak kendilerinden alınan ücretin yasal olup olmadığı konusunda detaylı bilgilendirme alabilirler. Kendilerinden haksız para talep edildiğinin öğrenilmesi halinde iletilen şikayet neticesinde haksız yere ödenen ücretler geri alınabilecektir. Ücretlerin geri alınabilmesi için Tüketici Hakem Heyeti’ne şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır?

Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim?

Bimer Şikayet Formu ve Dilekçe Nasıl Yazılır

İlgili Makaleler

33 Yorum

 1. 26.Ekim C.Ertesi gunu saat 18 sıralarında kızım kusma bulantıve başdonmesi şıkayeti ileıstanbul Esenyurt Mediplus tıp merkezşne goturdum 20 TL muayene ucreti ayrıca enjeksıyn lab. ve mudahale diye 200 TL talep ettiler ve ucreti odedık bu ucretler yasalmı degilmi cevanız icşn şimdiden teşekkurler

  1. Merhaba,

   Hayati bir tehlike durumu oluşmadığı sürece ücret talep edilebilir. Teşhisleri bu durumda ise ücret almaları yasaldır.

 2. kızımın ateşi 39,5 özel hastaneye gittik 115 tl muayne ücreti 220 tl serum ücreti aldılar. bu yasalmı

  1. Merhaba,

   40 Derece altında ki müdahelelerde tedavi ücreti alınmaktadır.

 3. Merhaba;
  Babam pankreas kanseri kemoterapi görüyor. Ateşlenmesi olursa hemen acile gelin dedi doktoru bu gün gittik röntgen ve kan tahlilleri için indirimli fiyat olarak 800 tl ödedim bu ücret yasalmı?

 4. Eşimde safra kesesi taşı var.Ani ağrılar yaşıyor devlet hastaneleri ameliyat günü harici bakamayız diyorlar. Sancıları tuttuğu zaman özel hastane aciline gelsek ameliyat edilirmi .Ücret alınırmı

 5. Günaydınlar eşim merdivenden düştü kolları be beli ağrıyor özel hastaneye getirdim iğne ve röntgen çekiliyor ücrete tabi mi acilden giriş yaptık

 6. Merhaba 3 aylık bebegim dustugu icin ozel hastane acile geldik 2 günlük yatis yapildi ve bir çok tetik ve tahliller yapildi.150 yatak parasi olmak uzere 410 tl ucret alindi.150*2=300 haricinde tomografi ve ultrason ucreti aldiklarini soylediler 110 tl.Bu ucreti benden almaları yasal mıdır.

 7. Merhabalar.Ben bugün bir özel hastahanede kbb bölümüne gittim serum ve tahliller verdiği için acile giderek 80 tl ödeme yaptık.
  AMA BENİM ASIL SORUM akşam tekrar serum yaptırmam gerekiyordu gittik ve yine bizden serum için 15 tl ücret aldılar.daha önce almıyorlardı aynı gün içinde yaptırdığım zaman bu yasal mı acaba.

 8. hiper tansiyon ve kalp ritim bozukluğu şikayeti ile özel hastaneye gittik ekg akciğer filmi ve pıhtı atması tehlikesine önlem olarak beyin tomografisi çekildi fiat olarak 176 tl ödedim hastanenin ücret alması yasal mı

 9. Antalya Korkuteli Özel Medi Yaşam hastanesi acil servisine saat 22 30 da yüksek tansiyon ve kalp ritim bozukluğu şikayeti ile eşimi götürdüm ekg pıhtı atması tehlikesi nedeniyle beyin tomografisi akciğer filmi çekilip kan tahlili yapıldı hastanenin ücretsiz tahlil filim kampanyası olması ve acil serviste müdahale edildiği halde 170 lira ücret ödedim.Yasal olarak hastanenin hakkı mı ?

 10. Yabancıyım, tansionum geipden iyileşemedigim için yükseldi özel hastane acile gittim serum takdılar ve ekg, kan tahlili yapdılar, 350 Tl civarı ücret ödemeli oldum özel sigortam karşılamadı, bu dogrumu?

  1. Merhaba,

   Hayati tehlike li yaralanmalar yanma kalp krizi yüksek ateş ve tansiyorndan ücret alınmaz. ancak sizin tansiyonunuzun hayati bir durumu varmıydı? Eğer böyle bir durum varsa Alo 184 hattına şikayette bulunabilirsiniz.

 11. Merhaba dedem devlet hastanesinden özel hastane yoğun bakıma sevk edildi 2 gün yoğun bakımda kaldı şimdi serviste yatiyo bizden ücret taleb ederlermi

 12. Merhaba 14 aylık bebeğim gece ateşlendi ve kusmaya başladı bunun üzerine özel hastane aciline gittik ateşi 39 derece ve müdahale olarak serum takıldı ve tahliller yapıldı ücret alınması normal mi ?

 13. Annemin omzunda cok aci verici bir agri olustu ve hareket kabiliyeti kisitlandi. Acidan dolayi tansiyonu ve nabzi surekli yukseliyordu. Acibadem Acile gittik. Hastaya bakmadan hasta kayitta 400 TL + tahlillerin parasini odeyecegimi soylediler. Normal midir?

 14. Merhaba

  9 aylık kızımı yoğun bakımı uygun olmadığından 112 acil servisle özel hastane aciline getirdik ve hemen yoğun bakıma alındı 3 gün oldu henüz ücret sorulmadı kızımın durumu acildi bundan dolayı benden ücret talep edilebilir mi?

 15. Meraba acil yatış donrası 4 evre kemik iliği kanser teşhisi konuldu 25 gün yoğun tedavi yapıldı 55000 tl ücret ödedik bu yasaya aykırı değilmidir

  1. Merhaba,

   Aciller anlık olarak ortaya çıkan kaza kesik düşme çok yüksek ateş vakaları gibi hayati tehlike arz eden durumların ilk müdahelesinde ücret almamaktadır. ancak sizin durumunuz var olan bir durumun tespiti. Ücret alınabilir ama. Azami ücretin üstünde alınan bir tutar var mı onun kontrolu için 184 Sağlık bakanlığı bilgi ve şikayet hattını arayabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Acillerde hayati tehlike dışında ki tüm işlemlerden ücret alınır. el kesilmesinden ücret alınması normal.

 16. Ev kazasi sonucu bir yaralanma ile ozel hastane acil servisine gittim.
  Goz cevremde olan acilmalar icin dikis atilmasi gerekti.
  Bu durum hastanede hangi alana giriyor ve ucret talep edilebilir mi?

 17. İyi günler. Çocuğum için acile gittik çocuk doktoru gelmemişti, acil muayene giriş ücreti 20 Lira, gaita için 20 Lira alındı, giriş ücretinin alınması normalmidir? Orada itiraz ettim alınmaması gerekmiyormu diye , hayır alınıyor dediler. Şikayetlik bir durum varmı? Bu şekilde ücret alınıyormu?

 18. Eşim karın mide bulantısı ve baş ağrısı için özel bir Hastaneye gittik. Serum takıldı ayrıca kan ve idrar tahlili yapıldı. Ücret olarak olarak 180 tl aldılar. Normal mi ?

  1. Merhaba,

   Ortalama bir hastane için alınan ücret normal. Ücret ödenmeyecek bir aciliyet durumu olmamış.

  1. Merhaba,

   10 gün içinde aynı doktora gittiğinizde muayene ücreti talep edilmez.

 19. Eşimin zehirli balık ısırdı ve özel ekin tıp merkezine saat 21.15 baş vurduk acil olmasına rağmen bizden 45 TL ücret. Aldılar normal mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı