Genel

Özel Hastaneler Acil Servislerde Ücret Talep Edebilir mi?

Özel hastaneler acil servis ücreti istenmesi, hastanın acil statüsünde bir şikayetinin olması durumunda yasal değildir. Özel hastaneler acil servis ücreti ödemeyecek ve acil statüsüne giren hastalar ise; Sağlık Bakanlığı’nın Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında Yeşil Alan Uygulaması isimli genelgesinde belirtilmektedir. Hastalar acil servislere ilk müracaat ettiklerinde değerlendirilmekte ve acil statüsünde olup olmadıkları belirlenmektedir.

Acil sayılan vakalar ise şu şekildedir:

 • Boyutu fark etmeksizin travma vakaları
 • Acil servise girişi yapıldıktan sonra yatışı verilen hastalar
 • Tıbbi müdahale yapılan vakalar
 • Müşahede altına alınan hastalar
 • Başka bir sağlık hizmet sunucuna sevk edilen veya oradan sevkli gelen hastalar

Özel Hastaneler Acil Servis Ücreti Var Mıdır?

Yönetmelik kapsamında özel hastanelerin acil servislerine başvuranlardan ücret talep edilmemektedir. Bazı sağlık problemleri mevcut ise ödeme yapmalarını gerektiren bir durum yoktur. Bunun yanı sıra ambulans talebinde bulunduklarında da ücret talep edilmemektedir.

Özel Hastaneler Acil Servis Ücreti Alınmayan Durumlar Nelerdir?

Özel hastanelerin acil servislerinden giriş yapanların ücret ödemeyecekleri durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Trafik kazası sonucu acil servis hizmetinden ücret alınmamaktadır.
 • Boğulma vakalarında özel hastanelerin acil servisleri ücretsizdir.
 • İntihar girişiminde bulunanlardan özel hastanelerin acil servislerinde ücret talep edilmemektedir.
 • Terör olayları kaynaklı özel hastanelerin acil servislerine gidenlerden ek ücret talep edilmemektedir.
 • Bıçaklanma ve kavga sonrası acil servislerde tedavi görecek olanlar ücret ödememektedirler.
 • İş kazası sonucunda özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde ücret istenmemektedir.
 • Uzuv kopması için acil servis ücreti istenmemektedir.
 • Elektrik çarpması sonucunda özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde ücret ödenmemektedir.
 • Donma ısı çarpması için ödeme yapılmamaktadır.
 • İç kanamaya ve kanamaya neden olabilecek kırıklar, omurga kırıkları, yanıklar ve göz yaralanmaları sonucunda özel hastanelerin acil servislerine ödeme yapılmamaktadır.
 • Ciddi alerjik reaksiyonlar, solunum yollarında tıkanma, astım krizleri gibi şikayetler ile özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde ücret istenmemektedir.
 • Yüksek tansiyon sebebi ile özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde ücretsiz tedavi görülmektedir.
 • Kalp krizi ve ritim bozukluğu için özel hastanelerin acil servislerinden ücret alınmamaktadır.

Özel Hastanelerin Acil Servislerinde Poliklinikten Giriş Yapmış Gibi Gösterilir İse Ne Olur?

Özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde, hastalardan tedavi ücreti alınabilmesi için bazı belgeler imzalatılmaktadır. Hasta yakınlarına panik halinde imzalatılan ilgili belgelerin hukuki olarak herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu imzalar yasal olmamakla beraber, özel sağlık sigortasının kapsamadığı durumlarda tedaviler uygulanmadan önce hasta yakınına bildirilmelidir.

Acil statüsünde olan hastaların girişini bazı özel hastaneler poliklinikten yapabilmektedir. Böyle durumlarda hastalardan taburcu olurken ücret istenebilmektedir. Ancak hastaların mahkeme yolu ile haklarını arayarak bu duruma itiraz edebilmeleri mümkündür.

Özel Hastanelerin Acil Servislerinde Kendisinden Ücret Alınan Hastalar Ne Yapmalıdır?

Özel hastanelerin acil servislerine gittikten sonra eğer ücret talep edilmiş ise; bu durumda Yeşil Alan Uygulaması Genelgesi’ne bağlı hükümlere uygun olup olmadığını kişinin değerlendirmesi gerekmektedir. Yeşil Alan Uygulaması’na uygun olan hastalardan tedavi ücretinin talep edilmesi yasal değildir.

Hastaların özel hastanelerin acil servislerinde gördükleri tedavi karşılığında kendilerinden talep edilen ödeme makbuzunu ve faturasını saklamaları gerekmektedir. Yapılan müdahalelerin Yeşil Alan Uygulaması kapsamında olup olmadığının hastane tarafından değerlendirilmesini talep etmek için hastane yönetimine dilekçe vermesi gerekmektedir.

Hastane yönetiminden eğer olumlu bir cevap alamaz ise; bu durumda 184 numaralı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ni arayarak talebini iletmelidir. Özel hastaneler acil servis ücretinin iadesi için de Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapması gerekmektedir.

2022 Yılında Özel Hastanelerde Acilde Ücret Alınıyor Mu?

Yönetmelik kapsamında özel hastane acillerine başvuran hastaların yönetmelikte belirtilen sağlık sorunlarına sahip olmaları durumunda; kendilerinden para alınmamaktadır.

Devlet Hastanesi Acilden Giriş Yapan Hastalar Ücret Öder Mi?

Acil sağlık hizmetlerinde ücret alınmaz.

Özel Hastane Kırmızı Alan Ücreti Nedir?

Hayatı tehdit eden, hızlı agresif yaklaşım, değerlendirme ve tedavi gerektiren durumlara kırmızı alan denmektedir. İlave ücret talep edilmemektedir.

Kalp Hastaları Özel Hastanelerde Ücretsiz Tedavi Görebilir Mi?

Kalp cerrahisi operasyonlarının tamamı SGK tarafından karşılanmaktadır.

Özel Hastaneler Hangi Durumlarda Para Talep Edemez?

Özel hastaneler acil servis ücreti; acilden giriş yapmış ve yatışı verilmiş olanlardan talep edilmez.

Ücretsiz Avukat Nasıl Talep Edilir (Adli Yardım)

Özel Hastanelerde Doğum Ücretleri (Sezaryen, Normal)

Özel Hastane Sünnet Ücretleri Ne Kadar?

Shares:

130 Yorumlar

 • abdullah
  16.08.2022

  Babamın parmağı kopmuş şekilde devlet Hastanesi’ne gittik.dikemeyecekleri için özel bir hastaneye sevk ettiler ambulansla.ozel hastane ameliyat için 15bin TL para istedi.mecburen verdik o şekilde parmağı diktiler.sikayetci olduk 184 ten.paramizi geri alabilir miyiz?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.08.2022

   Merhaba,

   Devlet hastanesinden sevk ile gittiyseniz kurumdan paranızı iade alabilirsiniz.

 • Serap Oztekin
  07.08.2022

  Bu sabah Eskişehir özel Anadolu Haatanesi acil servisine kızımı götürdum aşırı kusma mide ağırisi ishal ve ateş şikayetiyle doktor bey dinledi ve gıda zehirlenmesi diyip serum takilacagini söyledi ve acilde taktılar serum 450 TL de ücret ödedim o an itiraz edemedim kızımın durumundan dolayı ama çok şaşırdım normal muayene ücreti gibi alinmasina sonucda acil bir durumdu üstelik herhangi bir tahlil de yapilmadi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.08.2022

   Merhaba,

   Dediğiniz durumu devlet hastanesi dahi yeşil alanda bekletiyor. Özel hastaneye göre acil bir durum sayılması mümkün değil. Bu nedenle ödemeniz normal.

 • Alyel
  02.07.2022

  Ben de bugün sabah saat 05:50de o hastanedeydim acilden giriş yaptım aşırı derecede öksürük nefes darlığı ve biraz da ateşim vardı serum takıldı oksijen verdiler ilaçlı 2 kere birde Covit testi yaptırdım Covit testi için 250 TL ödedim diğer işlemler için 350 TL istediler geçen yıl tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmıştım onu söyledim para ödemedim çıkarken tekrar sorunca sigorta ödemez ise TLF ile dönüş yaparız dediler. Bilmiyorum sonra ne olur.

  Cevapla
 • Ersin
  28.06.2022

  Eşim Şiddetli karın ağrısı şikayeti ile medikal Park hst. Acil servisine giriş yapmış, takılacak serumun parasını peşin istemişler kan tahlili yapılmış sonucunu bekliyor, serum ücreti alabilirler mi

  Cevapla
 • Armağan Ateş
  22.06.2022

  Merhaba eşim beyin kanaması geçirmesinden kaynaklı acil olarak ambulansla en yakın hastane olan özel bir hastanenin aciline kaldirildi ardindan yogun bakima alindi anjio icin 6 000 TL istendi. Bu parayi almalarinda haklari var mi ayrica yogun bakimdan normal odaya alindiginda ucret almalari normal mi tesekkurler simdiden

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir