• Özel Hastane Acilleri Ücretsiz Mi?


  Özel hastanelerde acilde ücret alınıyor mu 2018 yılının merak edilen sorularındandır. Bilindiği üzere özel hastanelerde yapılan muayene ve tıbbi müdahalelerde her özel hastanede değişen tutarlarda hastalardan ücret alınmaktadır. Devlet hastanelerinin aksine özel hastanelerde girişte muayene ücreti ödenerek başlayan süreçte yapılan tahlillerden, ameliyatlardan ve yatışlardan doğan alacaklar için faturalandırma gerçekleştirilerek sağlık hizmetlerinden faydalananlardan hizmet bedeli talep edilmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerle paralı sağlık hizmeti veren özel hastanelerle ilgili düzenlemeye gidilerek özel hastane acil servislerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilecek hizmetlerin listesi çıkarılmıştır. Belirlenen listede acil müdahale gerektiren durumlar listelenerek bu durumlar neticesinde özel hastanelere başvuruda bulunan hastalardan ücret alınmamasına karar verilmiştir.


  Özel Hastane Acillerinde Ücretsiz Olarak Verilen Hizmetler Nelerdir?

  Sağlık Bakanlığı yayınladığı aldığı Yeşil Alan Uygulaması genelgesi ile özel hastanelerde hangi durumlarda para alamaz sorusunun sınırlarını belirlemiş, göreceli bir kavram olan acil vaka durumlarının göreceli olmasından doğacak mağduriyetleri engellemiştir. Yeşil Alan Uygulamasına göre;

  • Ciddiyetine dikkat edilmeksizin gerçekleşen travma vakaları,
  • Özel hastane acillerine başvuruda bulunulan vaka için yatış işleminin talep edildiği durumlar,
  • Tıbbi müdahale ile sonuçlanan başvurular,
  • Başvuru sonrasında müşahede altına alınma ihtiyacı doğan vakalar,
  • Sevkli olarak gelen vakalar

  Kapsama alınmıştır. Özel hastane acilleri ücretsiz mi 2018 yılı için sorusuna doğru cevap verilebilmesi için başvuru kapsamının yukarıdaki tanımlara uyup uymadığının belirlenmesi gerekmektedir.

  Özel Hastane Acillerinde Para Alınması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  Özel hastanelerde acilde ücret alınıyor mu 2017 yılı sorusunun cevabı 2018 yılı için değişmemiş olup Yeşil Alan Uygulaması Genelgesi hükümleri önceki yıllarda olduğu gibi 2018 yılında da geçerliliğini korumaktadır. Özel hastane acilleri ücretlimi 2018 sorusunun cevabı açık bir şekilde genelge ile belirlenerek tartışmaya kapalı bir hale getirilmiştir. Her ne kadar açık bir şekilde sınırları çizilmiş olsa da pek çok özel hastane, farklı bürokratik yöntemler kullanarak acilden giriş yapan hastalardan ücret talep etmektedir. Acilden giriş yapıldığı için acele olarak imzalanan faturalar nedeni ile kendilerinden para talep edilen hastalar itiraz hakları bulunduğunu bilmemektedir. Acil servisten giriş yaptığı halde kendisinden para talep edilen hastalar, tedavi sonrasında 184 numaralı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ni arayarak detaylı bilgi alabilir. Yeşil Alan Uygulaması kapsamında uygulanan tıbbi müdahaleler nedeni ile ücret alınması halinde Alo 184 hattından şikayetler iletebilirsiniz. Şikayetin iletilmesi sonrasında Tüketici Hakem Heyeti’ne şahsen başvuru yapılarak ödenen ücret geri alınabilinir.

  Acilden Yönlendirilen Yatışlarda Ücret Alınır Mı?

  Özel hastane acilinden giriş yapan hastalara mevcut rahatsızlıklarına göre uygulamalar yapılmaktadır. İğne, serum gibi uygulamaların yanı sıra hastanın durumunun ciddiyetine göre yatış işlemi gerçekleştirilmektedir. Özel hastanede acilde serum ücreti alınmakta olup sadece Yeşil Alan Uygulaması kapsamında gerçekleşen serum uygulamaları ücretsizdir. Özel hastane acillerinden yapılan girişlerde vakaların ciddiyetine göre gerçekleştirilen yatışlar için verilen sağlık hizmeti, yemek ve yatak bedeli hesaplanarak farklı tutarlarda ücretlendirmeler tahakkuk edilmektedir. Özel hastanede acilden yatış 2018 yılı için her hastane tarafından farklı tutarlarda talep edilmektedir. Acilden gerçekleştirilen yatış işlemleri için kendisinden haksız yere para alındığını düşünen kişiler, durumu Alo 184 hattına iletebilirler. Özel hastane aciline başvuru sebeplerini ve kendilerine uygulanan müdahaleleri detaylı olarak anlatarak kendilerinden alınan ücretin yasal olup olmadığı konusunda detaylı bilgilendirme alabilirler. Kendilerinden haksız para talep edildiğinin öğrenilmesi halinde iletilen şikayet neticesinde haksız yere ödenen ücretler geri alınabilecektir. Ücretlerin geri alınabilmesi için Tüketici Hakem Heyeti’ne şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır?

  Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim?

  Bimer Şikayet Formu ve Dilekçe Nasıl Yazılır
  tıkla sorunu sor

  Özel Hastane Acilleri Ücretsiz Mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Yılmaz katrancı dedi ki:

   Merhaba 14 aylık bebeğim gece ateşlendi ve kusmaya başladı bunun üzerine özel hastane aciline gittik ateşi 39 derece ve müdahale olarak serum takıldı ve tahliller yapıldı ücret alınması normal mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Acil müdahale tanımlarmalarına https://www.tusoder.org.tr/ne-kadar-acilsin-acil-serviste-kirmizi-sari-yesil-alan-uygulamalari/ linkinden ulaşabilirsiniz. Bu maddelere göre;

    Yüksek Ateş: Zehirlenme, infeksiyon hastalıkları, sıcak çarpması vb. nedenlerle vücut ısısının C° konvülziyona (havale) ya da kalp ritim bozukluklarına yol açabilecek derecede (Ortalama 39,5 ve üzeridir) yükselmesi.

    ibaresi mevcut.

  2. Ergin kurt dedi ki:

   Meraba acil yatış donrası 4 evre kemik iliği kanser teşhisi konuldu 25 gün yoğun tedavi yapıldı 55000 tl ücret ödedik bu yasaya aykırı değilmidir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aciller anlık olarak ortaya çıkan kaza kesik düşme çok yüksek ateş vakaları gibi hayati tehlike arz eden durumların ilk müdahelesinde ücret almamaktadır. ancak sizin durumunuz var olan bir durumun tespiti. Ücret alınabilir ama. Azami ücretin üstünde alınan bir tutar var mı onun kontrolu için 184 Sağlık bakanlığı bilgi ve şikayet hattını arayabilirsiniz.

  3. Elif dedi ki:

   15 aylık oğlum elini kesti ve özel bir hastanede dikiş atılarak 170 lira ücret talep edildi. Normal mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Acillerde hayati tehlike dışında ki tüm işlemlerden ücret alınır. el kesilmesinden ücret alınması normal.

  4. Ahmet Aksoy dedi ki:

   Eşim karın mide bulantısı ve baş ağrısı için özel bir Hastaneye gittik. Serum takıldı ayrıca kan ve idrar tahlili yapıldı. Ücret olarak olarak 180 tl aldılar. Normal mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortalama bir hastane için alınan ücret normal. Ücret ödenmeyecek bir aciliyet durumu olmamış.

  5. Eser dedi ki:

   Ozel hastanelerde 24 saat dolmadan tekrar ayni hastaneye gidilince tekrar muayene ücreti alınırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    10 gün içinde aynı doktora gittiğinizde muayene ücreti talep edilmez.

  6. Hatice Serbay dedi ki:

   Eşimin zehirli balık ısırdı ve özel ekin tıp merkezine saat 21.15 baş vurduk acil olmasına rağmen bizden 45 TL ücret. Aldılar normal mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 184 Sağlık bakanlığı şikayet hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın