emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Özel Hastaneler Acil Servislerde Ücret Talep Edebilir Mi?

Özel Hastaneler Acil Servislerde Ücret Talep Edebilir Mi?

Özel hastaneler acil servis ücreti istenmesi, hastanın acil statüsünde bir şikayetinin olması durumunda yasal değildir. Özel hastaneler acil servis ücreti ödemeyecek ve acil statüsüne giren hastalar ise; Sağlık Bakanlığı’nın Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında Yeşil Alan Uygulaması isimli genelgesinde belirtilmektedir. Hastalar acil servislere ilk müracaat ettiklerinde değerlendirilmekte ve acil statüsünde olup olmadıkları belirlenmektedir.

Acil sayılan vakalar ise şu şekildedir:

 • Boyutu fark etmeksizin travma vakaları
 • Acil servise girişi yapıldıktan sonra yatışı verilen hastalar
 • Tıbbi müdahale yapılan vakalar
 • Müşahede altına alınan hastalar
 • Başka bir sağlık hizmet sunucuna sevk edilen veya oradan sevkli gelen hastalar

Özel Hastaneler Acil Servis Ücreti Var Mıdır?

Yönetmelik kapsamında özel hastanelerin acil servislerine başvuranlardan ücret talep edilmemektedir. Bazı sağlık problemleri mevcut ise ödeme yapmalarını gerektiren bir durum yoktur. Bunun yanı sıra ambulans talebinde bulunduklarında da ücret talep edilmemektedir.

Özel Hastaneler Acil Servis Ücreti Alınmayan Durumlar Nelerdir?

Özel hastanelerin acil servislerinden giriş yapanların ücret ödemeyecekleri durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Trafik kazası sonucu acil servis hizmetinden ücret alınmamaktadır.
 • Boğulma vakalarında özel hastanelerin acil servisleri ücretsizdir.
 • İntihar girişiminde bulunanlardan özel hastanelerin acil servislerinde ücret talep edilmemektedir.
 • Terör olayları kaynaklı özel hastanelerin acil servislerine gidenlerden ek ücret talep edilmemektedir.
 • Bıçaklanma ve kavga sonrası acil servislerde tedavi görecek olanlar ücret ödememektedirler.
 • İş kazası sonucunda özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde ücret istenmemektedir.
 • Uzuv kopması için acil servis ücreti istenmemektedir.
 • Elektrik çarpması sonucunda özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde ücret ödenmemektedir.
 • Donma ısı çarpması için ödeme yapılmamaktadır.
 • İç kanamaya ve kanamaya neden olabilecek kırıklar, omurga kırıkları, yanıklar ve göz yaralanmaları sonucunda özel hastanelerin acil servislerine ödeme yapılmamaktadır.
 • Ciddi alerjik reaksiyonlar, solunum yollarında tıkanma, astım krizleri gibi şikayetler ile özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde ücret istenmemektedir.
 • Yüksek tansiyon sebebi ile özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde ücretsiz tedavi görülmektedir.
 • Kalp krizi ve ritim bozukluğu için özel hastanelerin acil servislerinden ücret alınmamaktadır.

Özel Hastanelerin Acil Servislerinde Poliklinikten Giriş Yapmış Gibi Gösterilir İse Ne Olur?

Özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde, hastalardan tedavi ücreti alınabilmesi için bazı belgeler imzalatılmaktadır. Hasta yakınlarına panik halinde imzalatılan ilgili belgelerin hukuki olarak herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu imzalar yasal olmamakla beraber, özel sağlık sigortasının kapsamadığı durumlarda tedaviler uygulanmadan önce hasta yakınına bildirilmelidir. Acil statüsünde olan hastaların girişini bazı özel hastaneler poliklinikten yapabilmektedir. Böyle durumlarda hastalardan taburcu olurken ücret istenebilmektedir. Ancak hastaların mahkeme yolu ile haklarını arayarak bu duruma itiraz edebilmeleri mümkündür.

Özel Hastanelerin Acil Servislerinde Kendisinden Ücret Alınan Hastalar Ne Yapmalıdır?

Özel hastanelerin acil servislerine gittikten sonra eğer ücret talep edilmiş ise; bu durumda Yeşil Alan Uygulaması Genelgesi’ne bağlı hükümlere uygun olup olmadığını kişinin değerlendirmesi gerekmektedir. Yeşil Alan Uygulaması’na uygun olan hastalardan tedavi ücretinin talep edilmesi yasal değildir. Hastaların özel hastanelerin acil servislerinde gördükleri tedavi karşılığında kendilerinden talep edilen ödeme makbuzunu ve faturasını saklamaları gerekmektedir. Yapılan müdahalelerin Yeşil Alan Uygulaması kapsamında olup olmadığının hastane tarafından değerlendirilmesini talep etmek için hastane yönetimine dilekçe vermesi gerekmektedir. Hastane yönetiminden eğer olumlu bir cevap alamaz ise; bu durumda 184 numaralı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ni arayarak talebini iletmelidir. Özel hastaneler acil servis ücretinin iadesi için de Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapması gerekmektedir.

2020 Yılında Özel Hastanelerde Acilde Ücret Alınıyor Mu?

Yönetmelik kapsamında özel hastane acillerine başvuran hastaların yönetmelikte belirtilen sağlık sorunlarına sahip olmaları durumunda; kendilerinden para alınmamaktadır.

Devlet Hastanesi Acilden Giriş Yapan Hastalar Ücret Öder Mi?

Acil sağlık hizmetlerinde ücret alınmaz.

Özel Hastane Kırmızı Alan Ücreti Nedir?

Hayatı tehdit eden, hızlı agresif yaklaşım, değerlendirme ve tedavi gerektiren durumlara kırmızı alan denmektedir. İlave ücret talep edilmemektedir.

Kalp Hastaları Özel Hastanelerde Ücretsiz Tedavi Görebilir Mi?

Kalp cerrahisi operasyonlarının tamamı SGK tarafından karşılanmaktadır.

Özel Hastaneler Hangi Durumlarda Para Talep Edemez?

Özel hastaneler acil servis ücreti; acilden giriş yapmış ve yatışı verilmiş olanlardan talep edilmez.

Yorumlar

 1. Merve dedi ki:

  Merhaba 45 günlük bebeğim var. Koltuktan düştü özel hastane aciline götürdük. Doktor bebeklerde film, röntgen çekiminin uygun olmadığını gözlem yapıp aksi bir durumda sağlık kurumuna başvurmamızı söyledi 110 tl muayene ücreti ödedik. Hiçbir işlem yapılmadan ücret alınması doğru mu bilgi alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hastane ye muayene için kayıt açıldığında ücret alınması normal. Hayati bir durum olmadığı sürece muayene ücreti talep edilebilir.

 2. emre dedi ki:

  Pazar günü beyine pıhtı atması sonucu acilden giriş yaptık.Daha sonra odaya çıkardılar yatak parası,ameliyat ve bt çekimlerine ücret aldılar.Acilden yatışı ayakta gösterip mi para alıyorlar özel hastaneler nasıl bir yol çizmeliyim.Para iadesi için nasıl bir yol çizmeliyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hastaneden fatura talep ederek 184 nolu hattı arayarak veya https://sabim.gov.tr/ adresinden şikayette bulunabilirsiniz.

 3. hakan dedi ki:

  Bebeğim pazar sabahı 4’de öksürük ve hırıltılı nefes şikayeti ile Özel hastane Acil servisine götürdük. Acilde görevli pratisyen hekim muayene edip soğuk nem verdirdi ve antibiyotik yazdı. Bizden de ücret aldılar. bu ücreti alma hakları var mıdır? hırıltılı nefes bebek için tehlikeli değil mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yüksek ateş veya riskli yaralanmalar harici acil sayılmaz. Müdahele olmadığı takdirde ölüm tehlikesi bulunmayan durumlar acil sayılmaz. Bu nedenle ücret alınması doğal

 4. remziye dedi ki:

  pardon tarih: 12.09.2021 de olay gerçekleşti

 5. remziye dedi ki:

  09.12.2021 tarihinde
  kardeşimin intihar girişimi oldu 6.kattan aşağıya atladı omirilik kemiği kırıldı ,kolu çıktı,sağ ayak topuğunda kırık var
  ambulansı aradık bizi özel bir hastaneye götürdü biz hastane vardığımızda müşahade odasına almışlardı daha sonra yoğun bakıma aldılar
  hastaneye giriş :saat 11.5 civarıydı aile olarak perişandık hiç bir müdahale hayır diyecek durumda değildik
  acil ameliyat gerekiyordu saat:15 17 arası civarı idi tam da hatılayamıyorum bizden ameliyat için 55 bin tl istediler omiriliği çok zedelenmişti oynatma gibi bir şansımız yoktu telaşlıydık acımız büyüktü bizimle pazarlık yaptılar 40 bin tl indirdiler bizden bu parayı alma hakları varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Acil bir durum ile hastaneye yatışı gerçekleşmiş. Faturayı talep ederek sağlık bakanlığına şikayette bulunabilirsiniz.

 6. murat dedi ki:

  Babam özel bir hastaneye nefrestomi için yatışı sonrası kalbi durduğu için yoğun bakıma alındı,15 günlük yoğun bakım sonrası bizden hastane yönetimi bizden yoğun bakım için ücret talep etmekde ve gerekçeleri hastaneye normal yatış yapılıp daha sonra yoğun bakıma geçilmesi.Biz bu ücreti ödemek zorundamıyız? Bize yanıt vermenizi rica ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ilk hastaneye girişte konulan teşhise göre ücret belirlenmektedir. Ancak yine de faturayı talep edip Alo 184 şikayet hattı aracılığı veya https://sabim.gov.tr/ den şikayette bulunabilirsiniz.

 7. Göksel Dülger dedi ki:

  Merhabalar,
  Eşim evde karpuz keserken elini kesmişti. Beylikdüzünde bir özel hastaneye götürdüm. Akşam saatinde acilden giriş yaptık ve 8 dikiş atarak tedavi edildi. İşleme başlamadan önce 830 tl gibi bir rakam çıkardılar. Ödemeyi aldıktan sonra mudahele başladı. Sizce bu ücreti almaları doğrumudur? Değil ise ödemeyi kredi kartım ile yaptım belgeleyebilirim. Nereye başvurmalıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dikiş atılarak durdurulabilecek durumda olan kesikler hayati acil koduna girmez. Bu nedenle ücret istenebilir. İsterseniz yine de Alo 184 hattı ile görüşebilirsiniz.

 8. Dilek dedi ki:

  Annem ameliyat olduktan 5 gün sonra kanaması oldu, doktoru izinli olduğu için diger meslektaşının ilgileneceğini soyledi.Farkli doktor olduğundan muayene ücreti 120 tl alındı ve tekrar hastaneye yatırıldı. Aslında acil olan ücret alınmaması gereken hastadan ücret alındı, yatış masrafları için hastane ücret talep edebilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Acil durum yerine kontrol olarak giriş yapılmıştır. Faturasını isteyerek 184 sağlık bakanlığı hattına şikayette bulunabilirsiniz.

 9. Rıdvan dedi ki:

  Merhaba biz acil durumdan dolayı para ödemedik talep edilmedi peki bunun kontrol için gidersek 1 hafta içinde ücret talep edilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kontrol için ücret talep edilebilir.

 10. Kaan dedi ki:

  Merhaba 30.07.2021 tarihinde eşim özel hastanede doğum yaptı. Doğumdan bir kaç saat sonra çoçuğun hızlı nefes aldığını anne karnından sonra dünyaya uyum sağlamakda zorlandığını söyleyip takip ettiklerini söylediler. Bir iki saat sonra düzelme olmadığı ve yeni doğan yoğun bakım üniteleri olmadığı için anlaşmalı olduklarını söyledikleri başka bir özel hastaneye ambulansla sevk ettiler ve yenidoğan yoğun bakımına yatırıldı şuanda bebeğimin durumu iyiye gidiyor hayati bir tehlikesi bulunmuyor bir kaç gün sonra taburcu olabilirmiş. Acaba bizden herhangi bir ücret talep edebilirlerimi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer devlet hastanesinden sevkli olarak özel hastaneye yatsaydı ücret talep edilmezdi. Özel sağlık sigortanız yoksa ücret talep edilebilir.

 11. Timur dedi ki:

  Merhaba. Kaburgalarım kırıldığı için 112’den gelen ambulansla özel bir hastaneye götürüldüm. Bu hastane çekilen filmler için herhangi bir ücret talep etmedi ancak durumumun ciddi olduğunu ameliyat gerekebileceği için sizi göğüs cerrahı olan başka bir hastaneye sevk edeceğiz dediler. Ambulansla sevk edildiğim ikinci özel hastanede 3 gün yattım ameliyatlık bir durum olmadığını söyleyip 3600 Tl hesap çıkardılar. Bu durum normal midir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Acil bir durum gibi gözüküyor. Epikriz ve faturanızı talep ederek sağlık bakanlığı internet sitesinden şikayet edebilirsiniz.

 12. Mihriban dedi ki:

  Ozel hastaneye karin ağrısı şikayeti ile acilden giriş yaptım apandist denildi yatış yapıldı sabahina apandist ameliyatı oldum 10bin ücret ödedik sizce normal mi yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sabahına ameliyat yapılacak durumda ise acil gözükmüyor. anında müdahale edilmesi gerekseydi. Ücret alınmaması gerekirdi.

 13. Mehmet çıbık dedi ki:

  29.11.2020 tarihinde annem düştüğü için kalcadan kırılmış. Ambulans çağırdık ambulans özel hastaneye götürdü ve acilden yatış yaptılar. Birgün sonra ameliyata alıp platin takılacağını belirtiler. Biz hastaneye para ödermiyiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet hayati bir durumdan dolayı acil durumu oluşmadığı için ameliyat için para talep edilebilir.

  2. Gizem dedi ki:

   Merhaba;
   Eşim düşmeye bağlı kafa travması ve amnezi geçirdi. Özel bir hastaneye acil girişi yaptık. 702.90₺ tomografi ücreti alındı. 1 hafta önce başka bir özel hasthanede kendim beyin mr ı çektirdm 380₺ ye 702₺ normal mi? Özellikle amnezi geçiren 45 yaşında biri için müdahele edilmesi gerektiğinde

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hastaneden faturasını isteyin Alo 184 e veya https://sabim.gov.tr internet sitesinde durumunuzu da belirterek şikayet oluşturmanızda fayda var.

 14. Senem dedi ki:

  Ben ozel bir hastanede calisyorum esim yolda rahatsizlanmis arkadaslar konustigumu duyunca abla neredeyse beklesin gidiyoruz almaya dediler alip getirdiler basagrisi mide bulantisi kusma kasilma teshisi migren dendi emar cekildi serum takildi bana 300 dendi abla maas tanmi keselim dediler bende katikulli olur falan neyse verim dedim esimin yanina gittim zaman gecti serum bitti odemeyi yapip geliyorum dedim abla odemen yok dendi bende saol deyip ciktik ama maas zamani bakiyorum yetkim disinda imzam olmadan söz alinmadan bilgim disnda 270 yapilan malzeme ayriyetten de 30 tl muayne 300 tl kesildi şok oldum cünkü bilgim yok ve esime neler yapildiysa fatura ve ayrintli makbuz istiyorum yok vermeyiz diyorlar ne yapmam gerek yönlendirirseniz sevinirim simdiden tskler

 15. ALİ OZKAN dedi ki:

  26.Ekim C.Ertesi gunu saat 18 sıralarında kızım kusma bulantıve başdonmesi şıkayeti ileıstanbul Esenyurt Mediplus tıp merkezşne goturdum 20 TL muayene ucreti ayrıca enjeksıyn lab. ve mudahale diye 200 TL talep ettiler ve ucreti odedık bu ucretler yasalmı degilmi cevanız icşn şimdiden teşekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayati bir tehlike durumu oluşmadığı sürece ücret talep edilebilir. Teşhisleri bu durumda ise ücret almaları yasaldır.

 16. cemal aydın dedi ki:

  kızımın ateşi 39,5 özel hastaneye gittik 115 tl muayne ücreti 220 tl serum ücreti aldılar. bu yasalmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   40 Derece altında ki müdahelelerde tedavi ücreti alınmaktadır.

 17. kadir oral dedi ki:

  sgk ile anlasması olmayan özel hastanenin acil servisine yüksek ateş ve kusma şikayetine bağlı olarak çok şiddetli ağlama halinde 26/08/2019 saat 03 civarı basvurduk muayene ve gaita tahlili yaptılar akabinde bize 890 tl hesap çıkardılar buna hakları varmı hastane acıbadem ankara bebeğimiz henüz 15ci ayında

 18. Zeynep Dilek Özgör dedi ki:

  Merhaba;
  Babam pankreas kanseri kemoterapi görüyor. Ateşlenmesi olursa hemen acile gelin dedi doktoru bu gün gittik röntgen ve kan tahlilleri için indirimli fiyat olarak 800 tl ödedim bu ücret yasalmı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ateşi 40 derecenin altı ise özel hastane ücret alabilir.

 19. Özkan dedi ki:

  Babam devlet hastanesinden ambulansla özel bir devlet hastanesine sevk edildi, 4 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra bypass oldu,4 gündür gene yoğun bakımda bugün odaya çıkarıldı. Bu işlemler için ücret talep edebilirler mı.Teşekkürler

 20. Özgür dedi ki:

  Eşimde safra kesesi taşı var.Ani ağrılar yaşıyor devlet hastaneleri ameliyat günü harici bakamayız diyorlar. Sancıları tuttuğu zaman özel hastane aciline gelsek ameliyat edilirmi .Ücret alınırmı

 21. Ersen dedi ki:

  Merhaba 15 aylik bebegimi 38.5 atesle acile getirdim serum taktilar cikista bundan para vermelimiyim

 22. Erhan dereli dedi ki:

  Günaydınlar eşim merdivenden düştü kolları be beli ağrıyor özel hastaneye getirdim iğne ve röntgen çekiliyor ücrete tabi mi acilden giriş yaptık

 23. Gülçin Ulus dedi ki:

  Merhaba 3 aylık bebegim dustugu icin ozel hastane acile geldik 2 günlük yatis yapildi ve bir çok tetik ve tahliller yapildi.150 yatak parasi olmak uzere 410 tl ucret alindi.150*2=300 haricinde tomografi ve ultrason ucreti aldiklarini soylediler 110 tl.Bu ucreti benden almaları yasal mıdır.

 24. Arzu dedi ki:

  Merhabalar.Ben bugün bir özel hastahanede kbb bölümüne gittim serum ve tahliller verdiği için acile giderek 80 tl ödeme yaptık.
  AMA BENİM ASIL SORUM akşam tekrar serum yaptırmam gerekiyordu gittik ve yine bizden serum için 15 tl ücret aldılar.daha önce almıyorlardı aynı gün içinde yaptırdığım zaman bu yasal mı acaba.

 25. Faruk ERDEM dedi ki:

  hiper tansiyon ve kalp ritim bozukluğu şikayeti ile özel hastaneye gittik ekg akciğer filmi ve pıhtı atması tehlikesine önlem olarak beyin tomografisi çekildi fiat olarak 176 tl ödedim hastanenin ücret alması yasal mı

 26. Faruk ERDEM dedi ki:

  Antalya Korkuteli Özel Medi Yaşam hastanesi acil servisine saat 22 30 da yüksek tansiyon ve kalp ritim bozukluğu şikayeti ile eşimi götürdüm ekg pıhtı atması tehlikesi nedeniyle beyin tomografisi akciğer filmi çekilip kan tahlili yapıldı hastanenin ücretsiz tahlil filim kampanyası olması ve acil serviste müdahale edildiği halde 170 lira ücret ödedim.Yasal olarak hastanenin hakkı mı ?

 27. Aziz dedi ki:

  Silahla yaralanmalarda acil den girip uzun sure ozel hastanede kalan kisiler ucret odermi

 28. Eneş dedi ki:

  Yabancıyım, tansionum geipden iyileşemedigim için yükseldi özel hastane acile gittim serum takdılar ve ekg, kan tahlili yapdılar, 350 Tl civarı ücret ödemeli oldum özel sigortam karşılamadı, bu dogrumu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayati tehlike li yaralanmalar yanma kalp krizi yüksek ateş ve tansiyorndan ücret alınmaz. ancak sizin tansiyonunuzun hayati bir durumu varmıydı? Eğer böyle bir durum varsa Alo 184 hattına şikayette bulunabilirsiniz.

 29. BAYRAM dedi ki:

  Merhaba dedem devlet hastanesinden özel hastane yoğun bakıma sevk edildi 2 gün yoğun bakımda kaldı şimdi serviste yatiyo bizden ücret taleb ederlermi

 30. Yılmaz katrancı dedi ki:

  Merhaba 14 aylık bebeğim gece ateşlendi ve kusmaya başladı bunun üzerine özel hastane aciline gittik ateşi 39 derece ve müdahale olarak serum takıldı ve tahliller yapıldı ücret alınması normal mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Acil müdahale tanımlarmalarına https://www.tusoder.org.tr/ne-kadar-acilsin-acil-serviste-kirmizi-sari-yesil-alan-uygulamalari/ linkinden ulaşabilirsiniz. Bu maddelere göre;

   Yüksek Ateş: Zehirlenme, infeksiyon hastalıkları, sıcak çarpması vb. nedenlerle vücut ısısının C° konvülziyona (havale) ya da kalp ritim bozukluklarına yol açabilecek derecede (Ortalama 39,5 ve üzeridir) yükselmesi.

   ibaresi mevcut.

 31. Kivanc Emiroglu dedi ki:

  Annemin omzunda cok aci verici bir agri olustu ve hareket kabiliyeti kisitlandi. Acidan dolayi tansiyonu ve nabzi surekli yukseliyordu. Acibadem Acile gittik. Hastaya bakmadan hasta kayitta 400 TL + tahlillerin parasini odeyecegimi soylediler. Normal midir?

 32. Sezai Vatansever dedi ki:

  Merhaba

  9 aylık kızımı yoğun bakımı uygun olmadığından 112 acil servisle özel hastane aciline getirdik ve hemen yoğun bakıma alındı 3 gün oldu henüz ücret sorulmadı kızımın durumu acildi bundan dolayı benden ücret talep edilebilir mi?

 33. Ergin kurt dedi ki:

  Meraba acil yatış donrası 4 evre kemik iliği kanser teşhisi konuldu 25 gün yoğun tedavi yapıldı 55000 tl ücret ödedik bu yasaya aykırı değilmidir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Aciller anlık olarak ortaya çıkan kaza kesik düşme çok yüksek ateş vakaları gibi hayati tehlike arz eden durumların ilk müdahelesinde ücret almamaktadır. ancak sizin durumunuz var olan bir durumun tespiti. Ücret alınabilir ama. Azami ücretin üstünde alınan bir tutar var mı onun kontrolu için 184 Sağlık bakanlığı bilgi ve şikayet hattını arayabilirsiniz.

 34. Elif dedi ki:

  15 aylık oğlum elini kesti ve özel bir hastanede dikiş atılarak 170 lira ücret talep edildi. Normal mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Acillerde hayati tehlike dışında ki tüm işlemlerden ücret alınır. el kesilmesinden ücret alınması normal.

 35. Korhan dedi ki:

  Ev kazasi sonucu bir yaralanma ile ozel hastane acil servisine gittim.
  Goz cevremde olan acilmalar icin dikis atilmasi gerekti.
  Bu durum hastanede hangi alana giriyor ve ucret talep edilebilir mi?

 36. Adem dedi ki:

  İyi günler. Çocuğum için acile gittik çocuk doktoru gelmemişti, acil muayene giriş ücreti 20 Lira, gaita için 20 Lira alındı, giriş ücretinin alınması normalmidir? Orada itiraz ettim alınmaması gerekmiyormu diye , hayır alınıyor dediler. Şikayetlik bir durum varmı? Bu şekilde ücret alınıyormu?

 37. Ahmet Aksoy dedi ki:

  Eşim karın mide bulantısı ve baş ağrısı için özel bir Hastaneye gittik. Serum takıldı ayrıca kan ve idrar tahlili yapıldı. Ücret olarak olarak 180 tl aldılar. Normal mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortalama bir hastane için alınan ücret normal. Ücret ödenmeyecek bir aciliyet durumu olmamış.

 38. Eser dedi ki:

  Ozel hastanelerde 24 saat dolmadan tekrar ayni hastaneye gidilince tekrar muayene ücreti alınırmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   10 gün içinde aynı doktora gittiğinizde muayene ücreti talep edilmez.

 39. Hatice Serbay dedi ki:

  Eşimin zehirli balık ısırdı ve özel ekin tıp merkezine saat 21.15 baş vurduk acil olmasına rağmen bizden 45 TL ücret. Aldılar normal mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 184 Sağlık bakanlığı şikayet hattını arayabilirsiniz.