• SSK İlk İşe Giriş Tarihi


  İnsanlar belirli bir süre istedikleri alanda eğitim alarak mezun olurlar. Bu eğitim süresi içerisinde ilgilendikleri alanla ilgili tüm bilgilere sahip olurlar. Bireyler mezun olduktan sonra iş hayatına kamu kuruluşlarında, özel sektörde ya da kendi iş yerini kurarak, kendi iş yerlerinde başlarlar. Çalışmaya başladıkları ilk gün tarihi itibariyle işveren tarafından sigorta işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Çalışan bireyin sigorta işe giriş bildirgesi ve diğer kişisel belgeleriyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. İşverenler SSK ilk işe giriş tarihi ile çalışanın sigorta işe giriş bildirgesini ve diğer kişisel belgelerini teslim etmekte gecikirse sosyal devlet tarafından belirlenen yasalara göre cezai işlem uygulanmaktadır. Mesela işveren çalışanın tüm belgelerini belirlenen süre içerisinde teslim etmez, geciktirirse ona bir asgari ücret kadar para cezası uygulanır. Tüm yasal uyarıların yapılmış olmasına rağmen ve yasal sürecin tamamlanmasına rağmen yine de tüm belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmemişse bu sefer dört asgari ücret kadar cezai işlem uygulanmaktadır. Türkiye’de sigorta işlemlerinin kontrolü büyük bir titizlikle takip edilmektedir. Eğer birey kendi iş yerini kurmuş ve kendi iş yerinde çalışıyorsa, SSK ilk işe giriş tarihine göre sigorta işlemlerini kendisinin yapması gerekmektedir. Çünkü kendisi hem işveren hem de çalışan pozisyonundadır.


  Sigortalı olarak çalışan bireylerin sahip olduğu sigorta, çalıştıkları sektöre göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de sigorta sistemine göre mesela, kamu kuruluşlarında memur olarak görev yapan bireyler Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olmaktadırlar. Özel sektörde ya da kendi iş yerlerinde bağımsız olarak sigortalı çalışan bireyler BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olmaktadırlar. Hizmet akdi ile çalışan bireyler ise SSK sosyal güvencesine sahip olmaktadırlar. İşverenlerin gerçekleştirmesi gereken sigorta işlemleri için SSK ilk işe giriş tarihi çok önemlidir. Çünkü SSK ilk işe giriş tarihi ile sigortalı olarak çalışan bireylerin emeklilik şartları olan sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme gün sayısı ve emeklilik yaşı hesaplanmaktadır.

  SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı sosyal güvencelerinden herhangi birine bağlı olarak çalışan bireyler sosyal ve sağlık alanlarında birtakım imkanlardan yararlanmaktadır. Bireylerin sigortalılık süresi ilk olarak SSK ilk işe giriş tarihi itibariyle başlamaktadır. Buna göre, herhangi bir sosyal güvencesi olan bir birey devlet hastanelerinde, devlet üniversitesi hastanelerinde, sağlık ocaklarında, dal hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde muayene ya da ameliyat olmak isterse, ücretsiz olarak bu sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Sigortalı olarak çalışan bireylerin sigortayla ilgili herhangi bir işlem yapabilmeleri için SSK ilk işe giriş tarihinin bilinmesi gerekmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bir birey devlete ait sağlık kurumlarında muayene olmak isterlerse, muayene ücreti olarak eskiden 15 TL gibi bir ücret ödemesi gerçekleştirirken, sosyal devlet tarafından sigorta işlemleriyle ilgili değişen yasalara göre artık 30 TL gibi bir muayene ücreti ödemeleri gerekmektedir. Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olduğunuz zaman sağlık hizmetlerinden daha az ödeyerek ya da ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz, bu açıdan bireylerin herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmaları çok önemlidir.

  İnsanların sigortalılık süreleri SSK ilk işe giriş tarihinden itibaren başlamaktadır, bu tarihten itibaren çalışan bireyler sigortalı olmaktadırlar. SSK işe giriş tarihini hatırlamıyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sizler için yapılandırmış olduğu internet sitesine giriş yaparak SSK işe giriş tarihinizi internet üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sigortalı olarak çalışan bireyler özel sağlık kurumlarında, özel üniversitesi hastanelerinde muayene ya da ameliyat olmak isterlerse, sahip oldukları sosyal güvenceye ödenen prim ücretinin miktarına göre ya hiç ücret ödemezler ve bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanırlar ya da sahip olduğunuz sosyal güvence bu sağlık hizmetleri ücretinin bir kısmını ödüyorsa çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Özel sağlık kuruluşlarına ödemeniz gereken muayene ya da ameliyat ücretini sahip olduğunuz sosyal güvenceye işvereniniz tarafından ödenen sigorta prim ücretinin miktarına göre belirlenmektedir.

  SSK İlk İşe Giriş Tarihi Nasıl Öğrenilir?

  Türkiye’de sosyal güvencelerin herhangi birine sahipseniz sigortalılık işlemiyle ilgili her türlü işlem SSK ilk işe giriş tarihi üzerinden referans alınarak gerçekleştirilir. Emekli olmak istediğiniz zaman emeklilik şartları sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme günü ve yaş gibi kriterlerin tamamını sağlamaları gerekmektedir. Emeklilik şartlarının sağlanıp sağlanmaması ve sigortalılık işlemiyle ilgili her türlü işlemler SSK ilk işe giriş tarihi ile belirlenmektedir. SSK ilk işe giriş tarihini öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine erişiminizi sağlayabilirsiniz. SSK ilk işe giriş tarihi için açılan yeni sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonunu tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz, bir sonraki sayfada yer alan boş alanları doldurarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Diğer sayfaya giriş sağladığınızda SSK ilk işe giriş tarihini kolayca öğrenebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  7

  SSK İlk İşe Giriş Tarihi İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  SSK İlk İşe Giriş Tarihi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Süleyman ÇAMLI dedi ki:

   İlk işe giriş tarihim 10,05,1998 yılı ama o günden gün gözükmüyor sonra ise 26,01,2002 yılında gün olarak görünüyor ama sicil numaram aynı hangisi geçerli yada 1998 de sigortalı başladığımda sigortam yatıyordu ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  2. Mustafa dedi ki:

   E devlette ise giris 1991gorunuyor ama bu ciraklik 2002 prim odeme baslangicim emeklilik hesabinda hangisi gecerlidir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey,

    Emeklilik hesabı normal sigorta ödenmeye başlanan 2002 yılına göre yapılır. Mevcut yasalarda henüz çıraklık ve staj başlangıçları ilk sigortalık sayılmıyor.

  3. Cuneyt Torbaoglu dedi ki:

   Merhaba,

   Babam, ben 18 yaşına girdipimde sigortalı ylların belli bir kısmı çalışmadan boş geçebileceğini tahmin ederek bari gün sayısını doldurur düiüncesiyle beni şirketinde sigortalı yapmış.
   Sigorta giriş tarihi 01.11.1985. Ben 15.11.1968 doğumluyum.
   Yıllardır SGK sayfasında da kontrol ediyorum işr giriş tarihim doğru görünüyor ve bu bilgileri kullandığımda bana Kasım 2017 da eekli olacağımı söylüyor.

   Ancak Alo 170 i aradım ve en yakın SGK ya gittiğimde bana işe girişini ve prim ödeme başlangıcınız 1991 diyorlar. SGK sayfanızda 1985 görünüyor dediğimde çırak/staj dönemidir diyorlar. Babam prim yatırıp yatırmadığını hatırlamıyor. Böyle saçma şey mi olur her halukarda gün sayısı olarak sayılması gerekir diyor.
   Ne yapmalıyım
   Teşekkürler

  4. Bekir dedi ki:

   04.04.1971 doğum tarihi 1990 yılında sigorta oldum askerlik yatirirsam emekliliğe faydası olurmu kac yasinda emekli olurum tesekkuredrim

  5. Nail kamis dedi ki:

   Ilk ise giris tarihi

  6. ALİ HAN DENİZALTI dedi ki:

   bir arkadaşımın tanıdığı 10 yıllık sgk hizmet günlerinin iptal edilmesi karşılığında devletten yaklaşık 300.000 TL almış. Böyle bir hakkımız varmı. günlerimizin iptali karşılığında para alabiliyormuyuz.

  7. adem dedi ki:

   merhaba 2000 ssk girim var 1500 günüm var ne zaman emekli olurum 1970 doğumluyum

  8. suleyman arslan dedi ki:

   ssk giris tarihini ogrenmek istiyorum

  9. RECEP ALTINKAYA dedi ki:

   19,9,1990 tarihinde stajer öğrenci olarak işe başladım malüllük yatırılmadı sadece sağlık yatırıldı, malüllük yatırılma tarihi ise 10,06,1991 dir emeklilik hesaplama tarihi 19,09,1990 mıdır, yoksa10,6,1991 midir?

  10. MANIS DURAN dedi ki:

   Merhaba, Adim MANIS DURAN dogum tarihi 01.11.1962 maksutusagi mahallesi PAZARCIK Kahramanmaras sigorta ise ilk defa girdi tarih 07.01.1984 sigorta sicil numaram 13670373 Sigortam icin odenen bedeli ogrenmek istemidtim
   TC NUMARAM 39871834148

   Social sigortalar kurumu calistigim SIRKET in
   sicil numarasi 440010090354404
   ve ADI

   SABRI ERTUGRUL
   ICME SUYU INSAATI
   Tilekbayir Koyu
   Elbistan
   Sizlerde ricam emekliligim icin Istanbul Baylukduzun de basvudum fakat sigortali calistigim gorundugunu ama nekadar bedel odendigini goremiyorlar ve bu nedenle bir belge istediler.
   Lutfen, bu belgeyi mail ime yolarsaniz mehmnun olurum.Saygilar.Manis Duran

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İlgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın