SSK

SSK Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?

SSK emeklilik için kayıt yapmak için sigortalı çalışan vatandaşların emeklilik için belirlenmiş olan iş günlerini tamamlamış ve primlerini doldurmuş olmaları gerekir. 4A emeklilik kaydı işlemlerini E-Devlet sisteminden yararlanarak kolaylıkla yapmak mümkündür. Yaş haddini doldurmuş ve emekli olmaya hak kazanmış olan vatandaşlar belirlenen şartları sağlayarak emeklilikleri için başvuruda bulunabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuru yaparak emekliliklerini talep eden vatandaşların tahsis talep formunu doldurmaları gerekir. Tahsis talep formunu E-Devlet sisteminden temin edilerek online olarak sağlanabilir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurum Müdürlüklerine başvuruda bulunarak tahsis talep formunu temin etmek mümkün olmaktadır.

4/A Emeklilik Kayıt İşlemleri E-Devlet Sisteminden Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden 4A emeklilik kayıt işlemlerini ve E-Devlet emeklilik evrak takibi 4A işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle E-Devlet şifresi gereklidir. E-Devlet şifresi sisteme giriş yapmanızı sağlar bu şifreye sahip olmayan vatandaşlar E-Devlet şifrelerini PTT şubelerine giderek temin edebilirler.

E-Devlet 4A emeklilik kayıt işlemlerini E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapmak için izlenmesi gereken adımlar sırası ile şu şekilde sıralanmaktadır:

4/A Emeklilik Kaydı İçin TIKLAYINIZ

 • E-Devlet 4/A emeklilik kaydı yazılı internet adresine tıklanması gerekir.
 • Açılacak olan sayfadaki ‘Kimliğimi şimdi doğrula’ seçeneği ile ilerlenmesi gerekir.
 • Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra ise sahip olunan E-Devlet şifresinin girilmesi gerekir.
 • Girilen bilgilerin doğru olduğuna emin olduktan sonra ‘sisteme giriş yap’ butonunu tıklayarak giriş yapılması gerekir.
 • Bütün bu işlemlerin ardından E-Devlet sistemi üzerinden SSK emeklilik kaydı işlemi gerçekleşmiş olmaktadır.

SSK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli sandığı, BAĞ-KUR ve SSK emeklilerini tek çatı altında toplamış olan önemli bir kurumdur. Günümüzde emekli olacak bütün vatandaşlarımız için hizmet veren kurum E-Devlet sisteminde yer almakta ve vatandaşların hızlı ve etkili sonuçlara ulaşması için hizmet vermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili bütün işlemleri online olarak gerçekleştirmek imkânı bulunan E-Devlet sisteminden yararlanarak emeklilik sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek oldukça kolay olmaktadır.

SSK emeklilik sorgulama ve kayıt sürecinin devamlılığını öğrenmek için E-Devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet vermektedir. Emeklilik kaydı sorgulaması yapmak için kimlik doğrulaması yapılması gerekir. Kimlik doğrulaması yapmak için;

 • Elektronik imza (özel e-imza sertifika sağlayıcılarından temin edilir)
 • Mobil imza (GSM operatörlerine başvuruda bulunularak ücretli temin edilir)
 • İnternet bankacılığı (sisteme uyumlu banka olması gerekir)
 • E-Devlet şifresi (PTT şubelerinden temin edilir) yollarından birisinin tercih edilmesi gerekir.

E-Devlet sistemine kimlik doğrulaması yaparak giriş yapan vatandaşlar emeklilik sorgulamalarını Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altındaki 4A emeklilik kaydı bölümüne tıklayarak açılan sayfadan yapabilirler.

Emeklilik Belgesi Alınması Ve Sorgulanması Nasıl Yapılır?

Emeklilik belgesi örneği çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Yapılması gereken birçok işlemde SGK Emeklilik belgesine ihtiyaç duyulmaktadır.  Emeklilik belgesi almak için Sosyal güvenlik kurumuna doğrudan başvurmak veya e mail yolu ile talepte bulunmak gerekir.

Türkiye’deki Sigorta hizmetleri vatandaşların ihtiyaçlarının pratik ve hızlı bir şekilde karşılanmasını sağlamak ve sigorta hizmetlerinde daha çağdaş koşullara ulaşılmasını amaçlamaktadır. Günümüzde gelişen teknolojiler ile hayatın her alanında yararlanılan internet kullanımından SGK emeklilik belgesi alınması için de sistemler geliştirilmiştir.

İnternet üzerinden emeklik belgesi almak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından mümkün hale getirilmiştir. E-Devlet sistemi üzerinden emeklilik belgesi almak ve sorgulama yapmak mümkün olmaktadır. Emeklilik belgesi sorgulama işlemlerini yapmak için sahip olunan E-devlet şifresi ile sistemine giriş yaparak emeklilik işlemleri menüsünden yararlanmak mümkün olmaktadır. E-Devlet sisteminden online olarak emeklilik belgesini ücretsiz olarak alabilen vatandaşlar belgelerini istedikleri alanlarda rahatlıkla kullanma şansına sahip olurlar.

Emeklilik Dilekçesi Nereye Verilir ?

E-Devlet sistemi üzerinden emeklilik kaydı yapmak istemeyen vatandaşlar, SGK ‘a giderek “TAHSİS TALEP FORMU” istemeleri gerekmektedir. İstenilen Formda sizden istenilen kişisel bilgileriniz olacak. Formu baştan sonra ilk önce dikkatli bir şekilde okuyup doldurmanız gerekiyor.

Formu doldurduktan sonra ilgili personele teslim ederek ilk süreci başlatmış olacaksınız.

Shares:

6 Yorumlar

 • Ayça
  09.07.2021

  Merhaba emeklilik başvurumu eDevlet üzerinden yaptım. Herhangi bir aksilik var mıdır ? İşleme alınmış mıdır ? Nasıl öğrenebilirim? Teşekkürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   12.07.2021

   Merhaba,

   emeklilik takibini edevlet haricinda alo 170 sgk danışma hattını arayarak da yapabilirsiniz.

 • Ayse
  15.05.2019

  Merhaba emeklilik başvurusunda bulunmak için girdim yalnız sisteme bağlı 4a emeklilik kaydınız bulunmamaktadır diyor ne yapmalıyım ?

  Cevapla
 • Melahat doğmuş
  10.12.2018

  Doğum borçlanması,önceden yapılabilir mi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   11.12.2018

   Merhaba,

   Emeklilik süre ve yaşını doldurmadan da borçlanma yapabilirsiniz.

 • Mustafa Tek
  03.12.2018

  ben avsturyada viyana sehirinde 1980 yilinda geldim 1981 yilinda is girdim 2010 yilinda malülen emekli oldum türkiyede hic calismadim dogum tarihim 03021955.türkiyeden emekli olmak istiyorum ne yapmam gerkir.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir